DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitschland zal den strijd tot het eind toe voeren. De Russisch-Finsche onderhandelingen. De aanhouding van de „City of Flint". Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 252 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 25 October 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang Het buitmaken van de „City of Flint". De Russisch-Finsche onderhandelingen. DE TOESTAND AAN HET WESTELIJK FRONT. De debatten in het Lagerhuis. Fransche legerberichten. De algemeene toestand. Duitschland zal den strijd tot het einde voeren. ALKMAARSCHE COURANT. NO. De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop heeft te Dantzig een groote radiorede gehouden, waarin hij nog eens uitvoerig de voorgeschiedenis van den oorlog uiteen heeft gezet en Engeland er van be schuldigt reeds jarenlang op de gelegenheid gewacht te hebben het Duitsche volk te kunnen vernietigen. Duitschland zal evenwel den hem opgedrongen oorlog tot het einde toe voeren en is er van overtuigd, dat het ten slotte niet tot het wegjagen van de Duitsche maar wel van de Engelsche regeering zal komen. De onderhandelingen tusschen Rusland en Finland hebben een alles behalve vlot verloop met het gevolg, dat Paasikivi en Tanner naar Hel- sinski zjjn teruggekeerd om nadere instructie te vragen. In Finland wacht men vol spanning het verloop der onderhandelingen af, maar men is vastbe sloten elke aantasting van de Finsche onafhankelijkheid desnoods met ge weld van wapenen te beletten. Het opbrengen door Duitschland van het Amerikaansche vrachtschip de „City of Flint'' heeft in Amerika groote beroering gewekt en zal zeker van invloed blijken bij de komende besprekingen over de opheffing van het wapenembargo. Uit Oslo wordt gemeld: Het Amerikaan sche vrachtschip „City of Flint", dat in de Male baai ten N. van Moermansk is aange- iomen, heeft Vrijdag in Tromsoe (Noor wegen) 38 man aan land gezet deel uitma kende van de bemanning van het Engel sche vrachtschip „Stonegate", dat in den Atlantischen Oceaan een week tevoren door een Duitsche duikboot was getorpe deerd. Eenige dagen later werd de „City of Flint" gepraaid door den Duitschen kruiser „Emden". Een Duitsche bemanning kwam aan boord van het vrachtschip, dat geleid werd naar Tromsoe, waar de be manning van de „Stonegate" aan wal werd gezet. Zaterdag is de „City of Flint" van Tromsoe naar de Molabaai vertrokken. De opvatting in Amerika. De secretaris van president Roosevelt, Stephen Early, heeft medegedeeld, dat het Amerikaansche schip „City of Flint" over eenkomstig de bestaande Amerikaansche wetten een volkomen wettige reis maakte. Op de vraag of de internationale wet Duitschland toestond het schip in beslag te nemen zeide Early, dat het ministerie van buitenlandsche zaken de zaak onderzocht en den Amerikaanschen vertegenwoordi ger in Duitschland opdracht had gegeven rapport uit te brengen. Op het Witte Huis beschouwt men het incident blijkbaar als een versterking van e argumenten tot wijziging van de neu- rraliteitswet. Men informeert bij Rusland. Men gelooft, dat Steinhart, de ambassa- eur ^ar> de Ver. Staten te Moskou, een rmh°tj gebracht aan Potemkin, om P eldering te vragen over de omstandig- pli 6i! van 'let aa"houden van de „City of welke door een Duitsche prijsbe- "ning naar Moermansk is gebracht. ji„ 0 emkin zou hebben beloofd onmiddel- v ®6n onderzoek te zullen instellen. Hij de q .^'eraan toe, dat de regeering van eem °,v,Jet"Onie onmiddellijk bekend heeft aan» v dat ^et scbip te Moermansk is volff» °men en Duitsche bemanning interi?S de rege'en van de neutraliteit is ge- M Oe aankomst van het schip te kunne13"811 had lang geheim gehouden Een verklaring van Cordell Huil °ver de „City of Flint". Van" K,erl persconferentie heeft de minister m«deeeHenlandsche zaken, Cordell Huil, •"«er 66j dat ^et waarschijnlijk is, dat „City of"»?0 *elft van de lading van de c°ntraba j bestaat uit voorwaardelijke solutp en voor een klein deel uit ab- Vèrd gang Vg[ morkte hij op, dat de normale haven v en zou zÜn het schip naar een in besla ^el 00r'°g voerende land, dat v°°rnaam genomen, te voeren. De Weten te I" ZOrg van bet ministerie is te rikaansch °,men' wat bet lot van de Ame- richten ^emanr>ing is. Volgens de be- VervanePS Amerikaansche bemanning duitsche n.|C'00r een duitsche en is de ^^'kaansch gellescben 'n plaats van de dat de regeering van de e Staten zal vragen de „City of Flint" vrü te laten, aangezien Duitschland geen recht had het schip naar een neutrale haven te brengen behalve in buitengewone omstahdigheden. Levendige discussies zijn gewekt ten aanzien van de wettelijke aspecten van het aanhouden Van de City of Flint door Rus land, aldus meldt de correspondent in Washington van de Daily Telegraph. Hij voegt hieraan toe, dat de hoop uitgespro ken wordt, dat het incident er toe zal die nen om de algemeene houding van de Sow- jets op te helderen. Silax Axtell rechts kundige der admiraliteit, heeft verklaard, dat Rusland het schip moet teruggeven tenzij het openlijk den kant van Duitsch land kiest. Nog geen inlichtingen. Roosevelt heeft in een persconferentie verklaard, dat de Amerikaansche regee ring nog steeds tracht, uit Rusland bijzon derheden over de inbeslagneming van de City of Flint, te vernemen, doch dat zij tot dusverre geen inlichtingen over het verblijf van de bemanning heeft ont vangen. De finsche delegatie heeft Moskou ver laten om met haar regeering overleg te plegen en om waarschijnlijk over eenige dagen terug te keeren teneinde de bespre kingen voort te zetten. Het bericht, dat Paasikivi en Tanner uit Moskou terugkeeiden, heeft, naar men te Stockholm verneemt, in Helsinki verwon dering gewekt. Tanner heeft geweigerd in een telefonisch onderhoud den aard van de nieuwe voorstellen uiteen te zetten, ook wilde hij niet zeggen, wanneer hij naar Moskou denkt terug te keeren. Volgens Zweedsche waarnemers in Hel sinki is men algemeen van oordeel, dat de terugkeer van Paasikivi en Tanner duidt op een toegenomen spanning, doch in som mige kringen is men van meening, dat het een goed teeken is, dat eenige leden van de Finsche delegatie in Moskou zijn geble ven. Finsche persstemmen. Uusi Suomi en Suomen Socialidemo Kraaitti doen uitkomen, dat de snelle te rugkeer var. de Finsche onderhandelaars uit Moskou ook voor de Finsche regeering een verrassing is geweest. Zij gelooven, dat men zich op langdurige onderhandelingen moet voorbereiden. Beide bladen wijzen op de noodzakelijk heid van de Finsche militaire voorzorgs maatregelen uit te breiden. Nader wordt uit Helsinki gemeld: De woordvoerder van het ministerie van bui tenlandsche zaken heeft gezegd, dat er geen reden was om beangst te zijn door den terugkeer van Paasikivi en Tanner. Hij voegde hieraan toe, dat geen nieuwe vragen zijn gesteld door de Sovjet-Unie, doch de leiders van de Sovjet-Unie hebben nadere bijzonder heden toegc-oegd aan hun eerste voorstellen, welke het noodzakelijk maken, dat het Finsche afgevaardigden overleg pleegden met hun regeering. De onophoudelijke regen, welke de modder steeds erger maakt., heeft geen einde gemaakt aan de activiteit aan het Westelijk front, welke is hervat na de stilte van het weekeinde. Ten oosten van de Moezel hebben de Franschen met suc ces een uitval gedaan en een nieuwen Duitschen mitrailleur buitgemaakt, tevens werden gevangenen gemaakt. De mitrailleur wordt thans door deskun digen onderzocht, in de hoop geheimen te ontdekken. De Duitsche activiteit is het sterkst ten westen van Forbach, de Duitschers vallep hier de dorpen aap. welke door de Fran schen bezet zijn, de aanval liep dood tegen het hevige vuur van de Fransche artille rie en automatische wapens. De dorpen bleven in Fransche handen. Hieruit blijkt, dat de Franschen niet systematisch het geheele Duitsche gebied dat zij bezet hebben, hebben ontruimd, doch nog deelen in hun bezit hebben, welke zij van. bijzonder militair gewicht achten. Verder naar het O. langs den Rijn wordt de stilte slechts onderbroken door de Duitsche propaganda met luidsprekers. Door middel van deze luidsprekers wordt, tot de Franschen gezegd: „Wij hebben geen oorlog met Frankrijk." Eerst werd hierom gelachen, doch het duurt thans te lang en men zoekt naar een middel om er een eind aan te maken. Uit Parijs wordt nog gemeld: De beide tegenstanders, die met elkan der in contact zijn gekomen op de nieuwe frontlijn, rectificeeren hun posities, of trachten dat te doen, waarbij zij pogen den vijand van het eene of het andere punt, waar zijn aanwezigheid te hinderlijk is voor het onmiddellijk in contact zijnde deel der linies, te verdrijven. Tot deze soort operaties behooren de vrij levendige ge vechten, die zijn geleverd aan den zoom van het bosch van Warndt. Het is bekend, dat toen de Fransche troepen het grootste deel van dit beboschte bergterrein ont ruimden, dat geen enkel militair belang meer bood zoodra het Fransche opperbevel besloten had zich in het defensief te hou den, zij hun stellingen hadden gehandhaafd op de hoogten en bergkruinen, die het ein de van het bosch in het Z.O. aangeven. Tegen die stellingen hebben de Duitschers hun operatie ontketend, die trouwens be perkt van omvang was, maar die voort duurde door den krachtigen tegenstand der Franschen en daardoor verbitterd raakte en den omvang van een zeer leyendigen strijd aannam. De toegenorner druk van Duitsche zijde op de vooruitgeschoven stellingen der Franschen heeft het Fran sche bevel gedwongen een tegenaanval in te zetten op geregelde wijze om den ,_>e- dreigden post te ontzetten. Het is de eercte maal sedert den aanvang der vijandelijk heden. dat het Fransche communiqué mel ding maakt van een operatie van dezen aard van den kant van de Fransche troe pen. antwoord oi een vraag in het Engel sche Lagerhuis heeft Stanley, de minister van handel, gezegd: „Ik geloof dat thans enkele Britsche schepen zee zullen kiezen om hout uit Archangel naar Engeland te brengen." Op de vraag of bij een eventueele over eenkomst met de Sovjet-Unie de Britsche regeering zou bepalen, dat voor den duur van de vijandelijkheden allt goederen door Russische schepen zouden worden vervoerd, zeide Stanley: „De mogelijkheid om gebruik te maken van Sovjet-Russische schepen zal natuur lijk ten volle worden bestudeerd bij han delsbesprekingen welke met de Sovjet- Unie gevoerd worden." Inzake den handel van Duitschland met de Scandinavische landen en Neder land, zeide de minister dat de regeering zich ten volle bewust is van het belang, dat de Britsche export naar deze landen en andere buitenlandsche markten wordt bevorderd. Minister Stanley voegde hieraan toe, dat het ministerie van handel voornemens is besprekingen te voeren met de vertegen woordigers van de voornaamste export industrieën, teneinde den uitvoer te ver gemakkelijken. Ten aanzien van de berichten, dat de Duitschers bijzondere faciliteiten aanbie den zeide Stanley: „Dit is mij bekend, doch er bestaat twijfel of de Duitschers in staat zijn de beloften, welke zij in hun circu laires doen, na te komen. Het iegerbericht van gisteravond luidt: In het laatst van den afgeloopen nacht en gedurende den dag zijn aan verschei dene pur.ten van het front schermutse lingen gevoerd en zijn hinderlagen gelegd. Aan de Z. O. zoom van het bosch van Warndt is een vrij levendig gevecht gele verd. Een van onze posten, welke door den vijand werd aangevallen, is door een onmiddellijken tegenaanval bevrijd. Het Iegerbericht van den ochtend van den 25sten October luidt: Een kalme nacht aan het geheele front. Activiteit van patrouilles en artillerie in de streek ten Westen van de Saar. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad. De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft gisteravond in Dantzig een redevoering gehouden ter gelegenheid van den dag der oud-strijders van de nationaal- socialistische partij. Deze rede werd met groote belangstelling tegemoet gezien omdat het al weer eeni- gen tijd geleden is, dat een der leidende figuren van het Duitsche Rijk in het open baar heeft gesproken en omdat men uit deze groote redevoering de stemming in Duitsche regeeringskringen en zoo mogelijk iets van de toekomstige plannen wilde beluisteren. Von Ribbentrop is een diplomaat, die een groote rol gespeeld heeft in de ontwikkeling van de verhouding tusschen Duitschland en andere groote en kleine staten en het begin van zijn rede was dan ook een uitvoerig exposé over de gebeurtenissen welke tot de verovering van Polen geleid hebben. Polen, daarop komt zijn rede neer, had voor altijd in Duitschland een vriendschap pelijk gezinden en behulpzamen buurman kunnen hebben wanneer het slechts het zeer edelmoedig aanbod aanvaard had, dat de heer Hitier inzake Dantzig en de regeling van de corridor-kwestie heeft gedaan. Maar Polen had plotseling een arrogante en zelfs dreigende houding aangenomen en het bleek al spoedig, dat dit alleen en uit sluitend aan de Engelsche garantie was te wijten. De Duitsche minderheden in Polen hadden geen leven meer en de Führer was tenslotte gedwongen met geweld van wapenen op te treden waarna er binnen drie weken niets meer van de Poolsche zelfstandigheid was overgebleven. Dat alles aldus Von Ribbentrop was de schuld van Engeland, dat destijds ook de toenadering tusschen Duitschland en Frank rijk onmogelijk had gemaakt. Het oude Polen is verdwenen maar Duitschland zal er voor zorgen, dat er een nieuwe indeeling komt, welke met de ware verhoudingen in overeenstemming is, waar door de orde, de rust en de vrede in Oost- Europa door Duitschland en Rusland voor altijd gegarandeerd zijn. Tot zoover Von Ribbentrop over de ge beurtenissen in het Oosten, maar wie daar met betrekking tot de landstreken die als het ware een lappendeken van allerlei na tionaliteiten zijn, waar men groote volks verhuizingen organiseert en menschengroe- pen van allerlei rassen en volksstammen weer in nieuw verband bijeen brengt wie daar een eeuwigdurende rust ëri vrede durft voorspellen moet wel een geboren optimist zijn. En daarbij laten wij dan nog volkomen buiten beschouwing of Duitschland als het eens niet meer al zijn aandacht aan een oor log in het Westen behoeft te wijden, den roofzuchtigen half-Aziatischen bondgenoot bij diens verdere expansie-plannen nog al tijd zoo behulpzaam zal blijven als waartoe het thans blijkbaar was genoodzaakt. Evenwel, Rusland is op het oogenblik nog de groote vriend, dien men in het verledefi wel als een barbaar heeft afgeschilderd, maar wiens edele inborst men eigenlijk nooit goed heeft begrepen. Von. Ribbentrop heeft Duitschlands groote vrienden met name genoemd. Het zijn Italië en Japan en daarbij heeft zich dan kort geleden Rusland gevoegd. De levensruimten van Duitschland en Rusland vallen niet over elkaar heen en een territoriale wrijving tusschen beide staten zou dan ook voor altijd zijn uitgeslo ten. Er is een ruil van grondstoffen en in- dustrieele producten tot stand gekomen, en de traditioneele vriendschappelijke verhou ding is hersteld. Duitschland en Rusland zullen aldus Von Ribbentrop zeer goed met elkaar blijven omgaan ën wie dat hoort verkondigen zal onwillekeurig aan de pro fetie denken, dat er op aarde nog eens zoo'n ideale toestand zal ontstaan, dat de leeuw en het lam in het zelfde hok in vrede en vriendschap met elkaar zullen leven. Daarna is Von Ribbentrop tegen Engeland van leer getrokken en hij heeft zijn toehoor ders verzekerd, dat deze staat de oorzaak van alle ellende is. Sedert jaren zou Enge land in het geheim dezen strijd reeds heb ben voorbereid en toen Chamberlain als vredesgezant naar München kwam was dat uitsluitend omdat Engeland nog niet heele- maal gereed was. Engeland heeft zoowel het vredesaanbod van Mussol ini als dat van den Führer afge wezen omdat het de vernietiging van het Duitsche volk wenscht en dit volk heeft met verontwaardiging van de scheldwoorden kennis genomen waarmede het vredesaan bod van Hitier op 6 October van Engelsche zijde is beantwoord geworden. De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft er vervolgens op gewezen, dat het proces der consolidatie van het Duitsche Rijk in Europa thans is voltooid, de gren zen van Duitschland zijn definitief vastge steld en het Rijk vraagt nog slechts de na tuurlijke koloniale werkzaamheid zooals deze een groote mogendheid toekomt. Op dit oogenblik ontketent Engeland den oorlog maar het zal zelf in den kuil vallen dien het voor een ander heeft gegraven. Engeland heeft den Führer van woord breuk beschuldigd, maar de geschiedenis bewijst, dat het zelf nooit anders gedaan heeft. Het Duitsche vredesaanbod is gewei gerd, het is zelfs een bewijs van zwakheid genoemd en het Duitsche volk is thans vastbesloten den opgedrongen oorlog te voe ren ën zoo krachtig op te treden, dat een dergelijke aanval voor alle tijden is uitge sloten. Het verloop van den strijd zal tot gevolg hebben, dat men niet in Duitschland maar in Engeland tot opruiming der regeering zal besluiten. Het einde van den strijd zoo besluit Von Ribbentrop zal slechts een groote Duitsche zege zijn. Dat Von Ribbentrop uitvoerig uiteenzette, dat de Duitsche grenzen nu definitief zijn vastgesteld en dat, mede door de volksver huizingen, conflicten in de toekomst zijn uitgeschakeld, heeft waarschijnlijk nog de bedoeling aan allen die het hooren willen de verzekering te geven, dat Duitsche agressie-plannen niet langer zijn te vreezen. Het is alleen maar te betreuren, dat Duitschlands vijanden daaraan weinig ge loof zullen hechten omdat deze verzekering in het verleden meermalen is gegeven en de pertinente belofte herhaaldelijk werd geschonden. En daarom zal men van Duitsche zijde niet meer met woorden en beloften kunnen volstaan maar worden door Engeland en Frankrijk deugdelijke garanties geëischt welke 'n andere regeering dan die van den heer Hitier zal moeten geven. Duitschland of zooals de heer Von Robbentrop 't liever zegt het Duitsche volk heeft de toegeworpen handschoen op genomen en zal den strijd tot het einde met het enorme gewicht van zijn geheele volks kracht voeren tot de Duitsche zege zal be reikt zijn. En dat is eigenlijk het belangrijkste van zgn groote rede omdat het een aanwijzing geeft, dat de oorlog weldra een veel ernsti ger karakter zal krijgen. Het is opmerkelijk, dat de minister zich daarbij met geen enkel woord over een daadwerkelijke hulp van Duitschlands vrienden heeft uitgelaten en men mag wel als vaststaand aannemen, dat noch Italië, noch Rusland bereid is gebleken voor den komenden strijd ook maar het kleinste deel van zijn weermacht ter beschikking van den bondgenoot te stellen. Op welke wijze Duitschland thans den oorlog zal voeren is allesbehalve duidelijk, maar het zal waarschijnlijk niet lang meer duren, eer ook daarop een antwoord kan worden gegeven. De Russisch-Finsche besprekingen heb ben in Moskou niet zoo'n vlot verloop als men in Helsinki verwacht had. Paasikivi en Tanner, de beide voornaam ste gedelegeerden, zijn alweer op weg naar huis want de Russen hebben al weer nadere bijzonderheden aan hun oorspronkelijke „voorstellen" toegevoegd, welke een nieuw overleg van de afgevaardigden met de Fin sche regeering noodzakelijk maken. Het zal waarschijnlijk geheel van de vast beradenheid der Finnen afhangen of de Russen al dan niet tot dreigementen zullen besluiten. Het voorbeeld van Saradjogloe heeft wél bewezen, dat de heeren in Moskou niet van plan zijn het tot een gewapend conflict te laten komen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1