DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Molotof zet het Russische standpunt uiteen. De Finsche delegatie naar Rusland vertrokken. Koerswijziging in Italië. 141e Jaargang Finland en de uiteenzetting van Molotof. Fransche legerberichten. DE TOESTAND AAN HET WESTELIJK FRONT. De algemeerie toestand. MOLOTOF SPREEKT. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- r-n Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 258 D»4 nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag I November 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Russische volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken Molotof heeft voor den Oppersten Raad der Sovjets een groote rede gehouden, waarin hy ver klaard heeft, dat Rusland in het huidige conflict een neutraal standpunt zal bljjven innemen. Evenwel behoudt Rusland zich het recht voor om inter nationale vraagstukken zelfstandig te regelen als zjjn belangen en de waar borgen voor zjjn veiligheid dit vereischen. In Moskou is men van meening, dat Duitschland een vredelievende staat is, maar dat alle vredespogingen afstuiten op den onwil van Engeland en Frankrijk, die voor doeleinden strijden welke toch niet verwezenlijkt kunnen w orden. In b(»'ekte termen heeft Molotof Finland gewaarschuwd, dat wanneer het niet tegemoet komt aan de Russische voorstellen, er een toestand zou kunren ontstaan, welke nadeelig zou zijn voor de zaak van den vrede. Amerika zal volgens Molotof verstandiger doen zich met zijn eigen zaken te be moeien en de opheffing van het wapenembargo zal uitsluitend ten gevolge hebben, dat de oorlog langer duurt en dat de Amerikaansche wapenfabrikan ten er rijk door zullen worden. De Finsche delegatie is gisteravond, uitgeleid door duizenden Iandgenooten, weer naar Moskou vertrokken. Intusschen weten de Finnen dank zij Molotofs waarschuwing nu wel eenigszins wat hen boven het hoofd hangt. In Finland is men allesbehalve door de Russische rede gerustgesteld, daar de mogelijkheid bestaat, dat men niet tot een overeenstemming zal komen. In Frankrijk en Engeland en de neutrale staten wordt de kabnietswijziging in Italië het bewijs geacht, dat men zich aan den Duitschen invloed onttrekt en scherper stelling tegen het communisme gaat nemen. Het Finsche Tel.-agentschap deelt mede, dat Molotof door zijn uiteenzet ting van den Russischen eisch aan Fin land een nieuwe situatie heeft gescha pen. Het ministerie van buitenlandsche zaken doet uitkomen, dat Finland al het mogelijke heeft gedaan om te voldoen aan de wenschen der Sovjets met be trekking tot de verdediging van Lenin grad zonder een druk van het buiten land te ondergaan. Finland is er van overtuigd, dat de Sovjets het tot 1945 geldende niet-aanvalspact zullen eerbie digen. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Activiteit tusschen Moezel en Saar, pa trouilles, hinderlagen en overvallen. Tij dens de talrijke vluchten, welke op 30 uctober zijn gemaakt is een tweemotorig uitsch verkenningsvliegtuig binnen de ransche linies neergeschoten ,twee vij- andelijke verkenningsvliegtuigen zijn neer stort binnen de Duitsche linies aan het ont van de Saar. Alle Fransche toestel- e" z«n veilig naar hun basis teruggekeerd, et legerbericht van hedenochtend luidt: 1°°P van den nacht verminderde ac- tt Waar waren de Franschen? mei ^u'tsche Nieuwsbureau deelde gister een a A PuHsche verkenningsafdeelin- ov e, tOuitsch-Fransche grens hebben Maei om 'n voorterrein van de Kort h 6 verkenninger> utt te voeren. 0p aea,c grens stieten de troepen Francnv,Wee<^e van weerstand van de was p n welke evenwel geheel verlaten sCbe' den k'lometer vóór het eerste Fran- ontdek?'P ,Werd 6011 loopgravensysteem blijkh,n'et was voltooid, doch d°rp warj'n a"erijl was verlaten. In het ^trede a" eers*e huizen voorzichtig Woner w k.Seen soldaat en geen in- door nu, 3S te z^n' *n de huizen was alles De DuT geworPen- vijandcli'i,SClle soldaten werden door geen naar het' Vuur gehinderd. Op den weg troepen Wee<^e dorp vonden de Duitsche °nderkomVer*at€n mitrailleurnesten en van een Overal zag men teekenen ?en- Het?ArohlasLr_uimen van de stellin- k°men ^eede dorp was eveneens vol- Langs lp en' kenner* t anderen weg gingen de ver- ers ^ug en ook hier werd vastge steld, dat de stellingen overhaast waren verlaten, groote hoeveelheden munitie, stalen helmen en andere uitrustingstukken waren achtergelaten. Aan een boschrand werd het overschot van een omlaaggeschoten Fraiisch vlieg tuig gevonden. Van het oorlogstuig namen de Duitsche soldaten zooveel mede, als zij dragen kon den en ongehinderd keerden zij naar het punt van vertrek terug. Het officieele Fransche communiqué van gisteravond bevestigt de gepubliceerde be richten over de verliezen, die door de Duit sche luchtmacht geleden zijn bij haar po ging tot een grooten, verren verkennings tocht boven Fransch gebied. Het feit, dat twee toestellen in de Duitsche linies neerge haald werden, bewijst, dat de luchtafweer- versperring en die der jachttoestellen, die onmiddellijk boven de Fransche stellingen opstegen, met volkomen doeltreffendheid heeft gefunctionneerd. Het andere toestel dat er in geslaagd was door de versperring heen te dringen, is terstond door jachtvlieg tuigen boven het binnenland opgevangen en eenige minuten later neergehaald. Aan het front op den beganen grond is het optreden van de patrouilles en vooruit geschoven elementen voortgezet. Op de pa trouilles en verkenningen volgden overval len en hinderlagen. Op sommige plaatsen liggen de Fransche loopgraven op Duitsch gebied, elders op Fransch. Voor het opstellen van het tracé heeft de bevelvoering zich meer gelegen laten liggen aan den topografischen toestand dan aan politieke overwegingen. Onder die omstandigheden is het mogelijk, dat op zekere punten de Duitschers er in geslaagd zijn over eenige honderden meters zonder op Fransche weerstandstellin°en te stuiten op Fransch gebied door te dringen, evenals Fransche soldaten dorpen bezetten op Duitsch gebied, gelijk dat o.m. het geval is aan den oostelijken rand van het bosch van Warndt. DE UTAUSCH-RUSSISCHE OVEREENKOMST. Van betrouwbare zijde wordt gemeld, dat de Litausch-Russische overeenkomst be paalt, dat 20.000 man Russische troepen ge vestigd zullen worden in vier bases op een afstand van 50 tot 100 mijl ten oosten van de grens van Oost-Pruisen. Voorts wordt ge zegd, dat een Russische luchtbases gevestigd zal worden op een mijl afstand van Wilna REYNAUD OVER DE FINANCIEELE SITUATIE. Paul Reynaud, de Fransche minister van financiën, heeft gister een rede gehouden ter gelegenheid van de installatie van een nationaal comité, dat tot taak heeft de moreele, intellectueele en economische krachten des lands te vereenigen met de kracht der wapenen. Reynaud zeide o.a.: Elk van u gaat over het geheele land een leger van vrijwilligers in beweging stellen, die geestdriftig gezind zijn voor de zaak, welke niet slechts die van ons is, want ons ideaal houdt niet bij de grenzen op. Door de Franschen te vragen in te schrijven op de bewapeningsbons, stelt gij hen in staat een daad te doen, opdat de oorlog korter moge duren en de overwinning zekerder moge zijn. Ik weet, dat gij tot het land kunt zeggen, dat de financiën in orde zijn. Over enkele dagen zal ik aan de finan- cieële kamercommissie de begrooting voorleggen, welke, buiten de militaire uitgaven wel te verstaan, 65 milliard francs zal bedragen en welke in evenwicht zal zijn. Het uur is nog niet gekomen, om den stand op te maken, maar ge kunt zeggen tot het land, dat de terugkeer van Fransch kapitaal, welke een jaar geleden begonnen is, sedert den oorlog voortduurt. Ondanks onze geweldige uitgaven zijn onze wissel reserves niet aangetast. Integendeel, zij zijn heden sterker dan bij het uitbreken van den oorlog. Opofferingen en beperkingen zullen door ons van het land gevraagd worden, niet slechts om den oorlog tot de over winning te voeren, maar om ons in staat te stellen voordeel te trekken uit het herstel na den oorlog, waardoor het mo gelijk zal worden onze militaire uitgaven krachtig te verlichten. EEN NIEUWE BRITSCHE CONSUL- GENERAAL VOOR TIRANA. Naar vernomen wordt heeft de Britsche regeering de regeering van Italië gevraagd of een Britsch. consul-generaal mag worden benoemd voor Tirana, de hoofdstad van Albanië. In een schriftelijk antwoord aan een lid van het Lagerhuis "heeft minister-president Chamberlain verklaard, dat is voorgesteld L. B. Grafftey-Smith te benoemen tot Britsch consul-generaal te Durazzo, in op volging van Sir Andrew Ryan. DE FINSCHE DELEGATIE VERTROKKEN. Naar de Deensche ochtendbladen melden, had de Finsche regeering na een kabinets zitting, welke den geheelen nacht heeft ge duurd, besloten het vertrek der delegatie naar Moskou uit te stellen. Om half vier werd alsnog besloten, dat de delegatie zou vertrekken. Volgens het „Aftonblad" zijn de Russi sche verlangens jegens Finland aanzienlijk gewijzigd. Het Sovjet-programma, aldus het blad, bevat de volgende punten: 1. Uitbreiding van den Finsch-Russischen handel. 2. Handhaving van den status quo cp de Alands-eilanden en in de Witte Zee. 3. Cessie van de in de Finsche golf lig gende eilanden Hogland, Seitskar, Lovskar en Tyttaskar. 4. Demilitarisatie van zekere streken in Finsch-Karelië voor de veiligheid van Le ningrad. Finland zou echter zekere deta chementen in deze streken mogen behou den. 5. Compensatie voor Finland in Rus- sisch-Karelië. Uit Helsinki wordt gemeld: De samenstel ling van de Finsche delegatie, welke gister avond naar Moskou zou vertrekken, is ge lijk aan die van de vorige en bestaat uit dr. Paasikivi, minister Vaino Tanner, kolonel Paasonen en den secretaris van 't ministerie vcor buitenlandsche zaken, Nykopp. De maatregelen tot handhaven van de neutraliteit van Finland zijn thans gereed en men is bereid het hoofd te bieden aan alle gebeurlijkheden. In politieke kringen wacht men met kalmte den loop van de on derhandelingen af. ENGELAND EN DE NEUTRALEN. In het Engelsche Lagerhuis is den mi nister-president gevraagd of de regeering een verklaring wilde afleggen aan alle neutrale mogendheden in antwoord op de Duitsche waarschuwing aan de neutrale regeeringen, dat hun onderdanen groot risico zouden loopen bij het reizen aan boord van Britsche schepen. Namens Chamberlain antwoordde But ler, dat de aandacht der regeering is ge vestigd op zekere publicaties in de Argen- tijnsche en Deensche pers. Zij is niet van meening, dat een ver klaring van haar zijde noodig is. In alle neutrale landen zijn de maatregelen lot bescherming van de Britsche scheepvaart en het groote succes hiervan voldoende bekend. Zie vervolg Buitenland pag. 3, 2e blad. Er wordt nergens zooveel over den oorlog, de oorlogskansen en de oorlogsdoelen ge sproken dan in Engeland waar vrijwel eiken dag de een of andere vooraanstaande figuur een rede in het Lagerhuis, voor de radio of voor de pers houdt. Frankrijk is de zwijgende staat waar men uiterlijk kalm den loop der gebeurtenissen afwacht en waar vooral de legerleiding blijkbaar liever vechten dan spreken wil, zoodat de dagelij ksche oorlogscommuni- qué's zich in den regel tot mededeelingen van enkele regels in telegramstijl beperken. In Duitschland wordt ook niet dagelijks het woord gevoerd en als het gebeurt dan is het door een der meest vooraanstaanden in den lande. Dan is het Hitier die voor den Rijksdag spreekt of Von Ribbentrop, die voor de microfoon heeft gestaan of Dr. Dietrich, die de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers heeft ontvangen. Er is één land, dat hoewel het in naam een neutrale staat is, vrij actief aan den oorlog deelneemt en waar de leidende staatslieden zich maar zelden laten hooren. Dat is Rusland. Daar confereeren Vadertje Stalin en de minister van Buitenlandsche Zaken, Molo tof, voortdurend met vertegenwoordigers van allerlei kleine staten die naar Moskou ontboden zijn om hun vonnis te vernemen en dan vergadert men bij voorkeur in de, zooals de politie dat in de processen-ver- baai noemt, voor de nachtrust bestemde uren, misschien wel in de hoop, dat de gas ten, dei groote reizen achter den rug heb ben, zoo vermoeid zullen worden, dat ze zelf niet goed meer weten wat ze eigenlijk be loven. De man die daar achter de schermen staat en aan de touwtjes trekt is Stalin, de groote, geheimzinnige, machtige figuur in Rusland. Maar zijn adjudant, die meer op den voor grond treedt is Molotof en als men het in Rusland zoo nu en dan eens noodig vindt om de wereld het een en ander kenbaar te maken, dan is hij het, die als spreker moet optreden. En zoo heeft dan deze voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen en tevens volkscommissaris van Buitenlandsche Za ken, gisteravond weer eens het woord ge voerd voor een buitengewone bijeenkomst van den hoogsten Sovjet en hij heeft daar bij den internationalen toestand besproken. Nog maar kort geleden behoorde hij volgens de toenmalige Duitsche opvattin gen tot de barbaren uit het land waar de grootste plagen vandaan kwamen Dat heeft tenminste de heer Hitier mede gedeeld, maar sinds het Duitsch-Russische non-agressieverdrag van 23 Augustus is men zoowel in Duitschland als in Rusland plotse ling tot de conclusie gekomen, dat men, om het maar zoo zacht mogelijk uit te drukken, elkaar altijd verkeerd had bëgrepen. De bolsjewistische leerst^lingen waren niet zoo gevaarlijk als de heer Hitier ze in „Mein Kampf' had beschreven en alles wat daarover in het boek stond was misschien alleen maar een stommiteit van een ver strooiden zetter geweest. De communisten die in de Duitsche con centratiekampen waren opgesloten waren daar alleen maar bij vergissing terecht ge komen en over den Rijksdagbrand en alles wat daarmede in verband stond moest maar liever heelemaal niet meer worden gespro ken. Tegenover zooveel vriendelijke tegemoet komendheid konden de Russen niet met strakke gezichten naar het nationaal-socia- lisme blijven kijken en dus is men ook in Rusland tot de conclusie gekomen, dat men zich ten opzichte van Duitschland leelijk vergist had. Men heeft Freundschaft und Bruderschaft gedronken en daarna zijn de Russen zoo vriendelijk geweest een derde deel van het door Duitschland veroverde Polen als een bewijs van eeuwigdurende vriendschap in bezit te nemen en hebben zij tegelijkertijd van de gelegenheid, dat Duitschland de handen vol had gebruik ge maakt om zich aan de Oostzee een klein beetje ten koste van de Baltische staten te verrijken De Russische beer heeft nu niet alleen ge bromd maar ook duidelijk verstaanbaar ge sproken en men zou verwachten, dat een neutrale staat, die handelsbetrekkingen met Engeland onderhoudt met zorg alles zou vermeden hebben wat een der oorlogvoe rende mogendheden minder aangenaam in de ooren zóu kunnen klinken. Edoch, het was anders. En het was zóó anders, dat dezelfde rede evengoed in Berlijn dan in Moskou kon zijn gehouden en wanneer de heer Hitier eens verhinderd is om voor den Rijksdag te spre ken kan men in Duitschland met een ge rust hart den heer Molotof verzoeken om de spreekbeurt een keertje van hem over te nemen. Evenals de heer Hitier heeft de heer Mo lotof over het aanmatigende Polen gespro ken, dat door de Engelsche garantie over moedig was geworden en dat Duitschland in den kortst mogelijken tijd van de land kaart heeft laten verdwijnen. En nog altijd vraagt men zich in Rusland tevergeefs af wat dat eigenlijk voor garanties waren die Polen van Engeland heeft gekregen. De oorlog tusschen de groote mogendhe den is nog niet tot ontplooing gekomen, maar het is volgens Molotof nu al duidelijk, dat vele oude leerstellingen, waaraan men in Rusland gewoon geraakt was, totaal on bruikbaar zijn geworden. Zoo sprak men altijd van „agressie" en van „aanvaller" en dat waren minder aan gename uitdrukkingen, maar die woorden hebben thans een geheel nieuwe beteekenis gekregen. Duitschland streeft aldus Molotof naar een spoedigen vrede, maar Engeland er. Franrijk, die zoogenaamd tegen agressie waren, willen dat niet en zijn dus het groo te gevaar voor Europa geworden. Zij strij den zoogenaamd voor het herstel van Po len, wat zinneloos is en verkondigen den laatsten tijd, dat zij vechten voor het demo cratische recht der volkeren, tegen het Hit- Ierisme. Zij voeren dus eigenlijk een ideologischen oorlog, zooiets als de oude godsdienstoorlogen uit den tijd van de kruis tochten. Men kan nu eenmaal'een ideologie niet met geweld vernietigen en daarom is deze oorlog misdadig vooral als men ze on der de valsche vlag van „strijd voor de de mocratie" gaat voeren. Frankrijk en Engeland vervolgen de com munisten en strijden dus niet voor de de mocratie. Zij strijden eenvoudig voor hun eigen materieele belangen als reusachtige koloniale mogendheden, die Duitschlands aanspraken op koloniaal bezit vreezen. Natuurlijk heeft Molotof op de verbeter de internationale positie van Rusland gewe zen en speciaal op de steeds grootere samenwerking met Duitschland Rusland is verplicht neutraal te blijven ten opzichte van de Duitsche oorlogsvoering en wat Po len betreft, daar zijn de Russische troepen pas binnengerukt toen het als zelfstandige staat niet meer bestond en Rusland om zijn eigen veiligheid en om de belangen der Rus sische minderheden moest denken. Wij zijn aldus Molotof altijd van meening geweest, dat een sterk Duitschland dat men trouwens nooit zal kunnen uit schakelen een noodzakelijke voorwaarde is voor een duurzamen vrede in Europa en dat lijkt weer verbluffend veel op wat de heer Hitier altijd gezegd heeft. Die noemde het sterke Duitschland ook altijd noodzake lijk voor het behoud van den vrede, maar dan voornamelijk omdat het 'n dam tegen de uitbreiding naar het Westen van het voor alle staten verderfelijke bolsjewisme zou zijn. Uit wat Molotof over Finland heeft ge zegd blijkt wel, dat de Finnen zich niet door allerlei Russische „voorstellen" hebben laten overbluffen. De Russen hebben noodge dwongen hun voorstellen gewijzigd, maar er zat een bedekte bedreiging in Molotofs woorden toen hij zeide, dat als de Finnen voortgaan niet tegemoet te komen aan de behoefte der Sovjet-Unie dit nadeelig zou zijn voor de zaak van den vrede. Met deze opmerking zal de naar Moskou teruggekeerde Finsche delegatie dus reke ning kunnen houden. Met de kleine Baltische staten is alles in orde gekomen en Turkije heeft, door zich aan Engeland en Frankrijk te koppelen iets uitgehaald, dat men in zuiver Hollandsch vertaald een stomme streek zou kunnen noemen. Volgens Molotof wordt er verder ge streefd naar verbetering van de betrek kingen met Japan, maar het ziet er niet naar uit, dat men in Rusland veel hoop heeft op een vriendschappelijke verhouding met Amerika. Amerika bemoeit zich veel te veel met Europa. Roosevelt had inplaats van naar' Finland maar eens naar de Philippijnen moeten kijken, welke nog steeds niet onaf hankelijk zijn en wat de opheffing van het wapenembargo betreft, dat zal den oorlog verlengen en alleen de Amerikaansche wapenfabrieken zullen er van profiteeren. Natuurlijk werd Molotof toegejuichd en werd er met algemeene stemmen besloten zijn rapport zonder debat aan te nemen. In dictatoriaal geregeerde staten is een dergelijk besluit in den regel al genomen nog vóór dat men van den rede van den grooten leider heeft kennis genomen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1