De Dieren-Jamboree ^Buitenland parlement Algemeen politiek debat ten einde. tweede blad. Twee communistische moties bij zitten en opstaan verworpen. Tijdelijk0 belastingmaatregelen aan de orde. Indrukken over de rede van Molotof. De Britsche contrabande- controle. Daranyi overleden. duitsch tankschip door eigen bemanning tot zinken gebracht. duitsch-russische handels besprekingen. Pc algemeene beschouwingen der Tweede Kamer over de Rijks- bogrooting voor 1940 zyn gister middag geëindigd met de verwer ping van de twee moties-de Visser. Dat gebeurde met groote meerderheid, bij zitten en opstaan. Twee communisten en twee nationaal- «ociaüsten waren aanwezig, en zij waren k de eenige leden die opstonden. Zelfs £en radicaal man als den heer van Houten du) gingen deze moties momenteel te ver zoodat ook hij zijn stem eraan moest onthouden. In de eerste werd een tien Dercents loonsverhooging gevraagd voor bet overheids- en semi-overheidspersoneel alsmede voor de menschen die in de werk verschaffingen werken en voor de werk- loczon een evengroote verhooging van hun steunuitkeeringenin de tweede motie v^rd een heffing ineens gevraagd van de vermogens boven 50.000, ter bestrijding van de kosten der mobilisatie. Volgens den heer Drees (s.d.) ging het niet aan, nu al een verhooging van 10 pet. over de ge- heele linie te verlangen, terwijl het juist op het oogenblik degenen zijn, die op den rand van het bestaan leven, die een ver hooging van de loonen dringend noodig hebben om de lasten van het duurdere levensonderhoud te kunnen dragen. Bo vendien deugde de methode van deze motie ook niet, omdat over loonen eerst met de organisatie in de centrale commissie van georganiseerd overleg pleegt te worden gesproken. De tweede motie was voor barig, omdat pas over een heffing in eens gesproken kan worden, wanneer het wetsontwerp tot instelling van een Lee- ningfonds aan de orde komt en derhalve de middelen van dit fonds moeten worden overwogen. Scheen de heer Drees een hef fing in eens niet zoo maar af te wijzen, het is menigmaal een stokpaardje der sociaal democraten geweest, als het Rijk voor geweldige uitgaven stond de minister van financiën, jhr. de Geer, wees er in zijn repliek op, dat men, indien men een hef fing ineens zou aanvaarden, dan elk jaar fiieuw die heffing zou moeten toepassen, omdat het hier een tekort op den gewonen dienst betreft. Soc.-dem. critiek, We zullen nog eenige opmerkingen uit de replieken naar voren moeten halen. De heer Drees was slechts matig ingenomen met de wijze, waarop minister de Geer de deelneming van sociaal-democraten aan de regeering had verdedigd tegenover den heer Schouten; de minister had die deel neming eigenlijk meer als chr.-historicus verontschuldigd, dan als kabinets formateur verdedigd. En wanneer Z.E, de vergelijking met den verloren zoon, die in het huis zijns vaders terugkeert mocht hebben gemaakt, dan moest de voorzitter van de socialistische fractie daaraan toe voegen, dat de sociaal-democraten zich heelemaal niet als den verloren zoon ge voelen en dat zij nog minder het gemeste kalf voor zich geslacht wenschen te zien! Met voorbijgaan van verdere onderlinge politieke wrijvingen en verwijten het sprak van zelf dat de heer Drees de com- miinisten vanwege Ruslands vriendschap pelijke betrekkingen met het door hen zoo verfoeide nationr.al-socialistische Duitsch- land nog even in het zonnetje zette komen we vervolgens aan de rede van den heer Tilanus (c.h.), die het betreurde, dat de regeering niet op een ruiterlijker wijze dan door de toepassing van de extra- ohderwijzersbepaling der l.o. wet aan den nood van de aan te groote klassen labo rerende scholen tegemoet kwam, als zij daarvoor toch bij suppletoire begrooting millioen aanvraagt. Minister de Geer verduidelijkte in zijn dupliek, dat dit niet zoozeer te maken heeft met de te groote rrhngenschaal als wel met een normale oepassing van de l.o.-wet. De heeren Joe- esJv-d-) en van Houten (c.d.u.) her- trtv eveneens hun aandrang met be- ekking tot verbetering /an de leerlin- genschaal. De minister-president had echter aan aan ^et!e^€ehngen in eersten termijn en tos t de memorie van antwoord niets kak-6 ,VoeSen- Wat de oplossing van de metscrisis betreft bleef mr. Joekes op de ^andpurd staan, dat de aanneming van weeTt le"Eeckers staatkundig juist is ge- erko Za' kon de minister nu wellicht óók ver] "nen' da' de loop van zaken (het snelle var pP Vjn Zi^n formatie ter verkrijging gewon n, d^°r de meerderheid der Kamer hij aarf net °P breede basis), welke Sjeest kac' vero°rdeeld juist was veefm66-.*56 Visser (comm.) gaf zich zeer *tuslanr?e/ om ^et optreden van Sovjet- Duitsohi gen Polen, in samenwerking met hadden goed te Praten. De Russen nemen n'ets anders gedaan dan terug dat hun fedeelte van hun grondgebied, Hij vJ,!'n, 1?.18 en in 1920 was ontstolen. wn aanv i ZIJn rePhek (die hoofdzakelijk verzekerinrr°jde sd-a'P- was) met de communist bet verschil tusschen de v/as als en de fascisten even groot De miniet scben water en vuur! spyt, genn rpresidenJ zag zich, tot zijn thtoaal-sfJ- v €er>ige citaten uit na- rumpeei. stlsche organen den inter- ^n,s,b.) aanCf keer ^ost van Tonningen Wijze wan,. toonen, dat die pers in de °P zij zich uitlaat twijfel wekt lund nT neutraliteit van Neder- S de minister eenige stukken ter «Phriff V3n Zljn bewering- dat dit ge- schrjjf voor ons land gevaarlijk kan zijn, van riep de heer Duymaer tfamT die' alh°ewel nestor der amei, zyn enfant-terrible-tijd nog niet s vergeten, tot den heer de Marchant et d Ansembourg (n.s.b.): „Ga maar naar huis en zeg maar, dat het mis is!" Groote hilariteit natuurlijk! Wat de verdere feitelijke mede- deelingen van minister de Geer aangaat, stippen we nog aan, dat de regeering de ontwikkeling van den toestand terzake van den aandrang om loonsverhooging in verband met de gestegen kosten van levensonderhoud nog wat wil aanzien; de prijsverhooging is trouwens nu lang zoo sterk niet als in den vorigen oorlog. Er was nóg een grappig voorval tijdens de repliek van jhr. de Geer. Toen hij er den heer de Visser op wees, dat deze niet het recht had aan sociaal democraten beginselloosheid te verwijten, indien zij zich in een gematigder richting ontwikkelden, riep deze afgevaardigde, verontwaardigd uit: „Zij hebben de begin selen van het socialisme met voeten ge treden!" Waarop mr. Kortenhorst (r.k.) interrumpeerde: „U bent toch óók demo craat geworden, mijnheer de Visser!" De anders zoo slagvaardige communistische afgevaardigde was nu „knock out', hij wist dezen keer geen antwoord! Nadat de minister was uitgesproken, werd over de moties bij zitten en opstaan gestemd en werd hoofdstuk I (Huis der Koningin) z. h. s. aangenomen. Versterking van de middelen des Rijks. Daarna begon de Kamer nog met de behandeling van het wets ontwerp houdende tijdelijke voor zieningen tot versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des Rijks. Men weet, dat de regeering om te voor zien in het tekort van 55 millioen op den gewonen dienst extra-maatregelen noodig acht. Zij wil een herziening van de Inkom stenbelasting bevorderen, maar ziet geen kans om deze in korten tijd gereed te krij gen; verder heeft zij een winstbelasting cp haar program staan. Daarom stelde zij voor als tijdelijken maatregel: 15 opcenten te heffen op de aanslagen in de gemeente fondsbelasting over het belastingjaar loo- pende van 1 Mei 1939 tot en met 30 April 1940, en 45 opcenten op de aanslagen in de gemeentefondsbelasting over het belasting jaar, loopende van 1 Mei 1940 tot en met 30 April 1941, e.a. ten behoeve van het Rijk. Dit wetsontwerp nu was gistermiddag aan de orde. Er waren heer veel bezwaren tegen, meest van practischen en ook enkele van principieelen aard ,als we het betoog van de heeren Rost van Tonningen (n.s.b.) en Effendi (comm.) van dien kant mogen bezien. Maar het zal toch wel worden aangenomen! Klasseindeeling onjuist. De practische bezwaren houden in, dat de gemeentefondsbelasting, doordat daar in progressie ontbreekt, zich niet goed leent voor een belasting van dezen aard; beter ware het daarom geweest, om de Rijksinkomstenbelasting dan maar te ver- hoogen. De klasse-indeeling van de gemeenten voor de gemeentefondsbelasting lijkt echter een belemmering te zijn voor een billijke verdeeling van de lasten, waardoor het kan voorkomen dat de eene inwoner van Nederland meer betaalt in deze rijks heffing dan de ander. En, mag men ver schillende sprekers, die zich gewoonlijk met belastingaangelegenheden bemoeien, gelooven, zullen het juist de kleinere in komens zijn die naar verhouding meer be talen dan de groote. De heer J. ter Laan (s.d.) drukte zich nog al plastisch uit: „Er zijn 14 gemeenten, die in de eerste klasse zyn gerangschikt en dat noem ik de „goudvinkennesten" en die zullen naar verhouding minder te betalen hebben dan de minder draagkrachtigen. Dergelijke be zwaren ondervonden ook de* heeren Bijls- ma (v.d.), Teuling (r.k.) en Wagenaar (a.r.), terwijl de heeren Rost van Tonnin gen en Effendi tegen elke „on-sociale" be lasting zooals deze bedenkingen hadden. De heer van Kempen (lib.bracht een speciaal punt onder de aandacht van den minister, namelijk, dat menschen, die vrij stelling van betaling van een zekere be lasting wegens het betalen van dubbele belasting krijgen (oud-Indische gasten bijv. of andere landgenooten die inkom sten uit de overzeesche gewesten hebben) bij deze heffing op de gemeentefondbe lasting die billijke behandeling niet ge nieten. Vandaag zal deze kwestie wel bij een desbetreffend amende ment aan de orde zijn geweest. Ook de heer Teulings sprak over de indiening van een amendement; het is mogelijk, dat een en ander nog verandert, aangezien minister de Geer gistermiddag een nota van wijziging aankondigde, waar in het klassificatieverschil ten gunste van de gemeenten 3t klas se zal zijn gebracht. Over deze nota kuntjen we beter mor gen nader schrijven, wanneer we er meer van weten. De minister brak na die mede- deeling zijn rede af. Vandaag is de behan deling voortgezet. In de Eerste Kamer heeft men enkele hamerstukken afgedaan, waarop we hier niet verder behoeven in te gaan. In vijf minuten was de Kamer weer in de afdee- lingen. In Engeland. De Britsche bladen besteden veel aan dacht aan de redevoering van Molotof, wel ke op opvallende wijze wordt gepubliceerd. De vastberadenheid der Sovjets neutraal te blijven is het voornaamste punt, waarop de aandacht wordt gevestigd. De Daily Telegraph zegt, dat de Russische bedoeling de neutraliteitspolitiek voort te zetten den kem vormt van de rede voering, welke zoo luide werd aangekon digd. Berlijn had de wereld verrassingen beloofd met een beslissende uitwerking op den geheelen loop van den oorlog. Molotof heeft zeer zeker voor verrassingen gezorgd, doch niet van den aard, welke voorspeld was. De wereld is gewoon aan verrassende wendingen in de Sovjet-Russische politiek en verklaringen, doch zij kan thans beken nen versteld te staan van de verklaringen van Molotof, welke in ernst waren aange kondigd en bij verstandige menschen een gevoel doen opkomen, alsof de wereld plot seling op den kop staat. Al wat duidelijk en onbetwistbaar geleek, is door Molotof in tegenspraak met zichzelf gebracht, met een zelfverzekerdheid van een verward brein, dat op plechtige toon onzin verkondigt. Sovjet-Rusland is een zoo groote en machtige factor in de aangelegenheden der wereld, dat het onmogelijk is de uitlatin gen te negeeren van degenen, die zijn mee ningen en bedoelingen uitspreken, anders zou het onmogelijk zijn Molotof heelemaal ernstig te nemen. Zijn geheele redeneering is het voorspel op en de rechtvaardiging van een politieke lijn. Zijn conclusie is de proclamatie van een andere politiek, welke geen Belgisch verband houdt met zijn eerste en al hetgeen hij vroeger heeft gezegd te niet doet. De eenige zorg van Molotof is voordeel voor Rusland, niet voor Duitsch- land. News Chronicle schrijft, dal de ver klaring van Molotof, dat Rusland neutraal zal blijven Berlijn verdriet zal doen, daar het een keerpunt in den oorlog beteekent, alleen in dien zin, dat het een einde maakt aan de verwachtingen der nationaal-socialis- ten in den tegenwoordigen strijd militairen bijstand der Sovjets ie ontvangen. De Daily Herald betoogt, dat Duitschland in ruil voor de overdracht van de Baltische staten aan Stalin alleen maar woorden ontvangt. Hitier vraagt vliegtui gen en duikbooten als betaling en Stalin geeft hem alleen maar redevoeringen, nota's en artikelen, in de bladen. De woorden van Molotof waarin hij Groot-Britannië en Frankrijk aanvalt, zullen niet deren en de wereld zal deze op de juiste waarde schat ten. De diplomatieke correspondent van Reu ter schrijft, dat men te Londen den indruk heeft, dat Duitschland door de rede van Mo lotof slechts weinig bemoedigd wordt. Er was in de redevoering niets, dat te Londen of elders eenige verrassing kon baren. Er wordt niet in te kennen gegeven, dat de Sovjets van hun politiek afwijken, hoe wel Londen natuurlijk niet kan instemmen met de betiteling „imperialistische" oorlog. Vernomen wordt, dat te Londen voorbe reidende besprekingen worden gevoerd over den Engelsch-Russischen handel, die de volgende week zullen worden voort gezet. De Deutsche diplomatischPolitische schrijft o.s.: Duitschland en de Sovjet-Unie zijn vast besloten hun vriendschappelijke betrek kingen naar alle richtingen uit te breiden. Zij hebben er ook een wederzijdsch belang bij dat de ander sterk is en dat ieder naar zijn aard de verhoudingen in zijn ruimte ordent en in orde houdt. Wanneer Enge land en Frankrijk vandaag deze ontwik keling met ontstemming en teleurtselling beschouwen, kan dit gezien de huidige om standigheden, tot op zekere hoogte begrij pelijk zijn, kenmerkend voor de geheele geestesgesteldheid der beide mogendheden is het echter, wanneer door haar in Duitsch land een zekere teleurstelling wordt ver ondersteld omdat Molotof zich aldus heeft uitgesproken, dat h(j de neutraliteitspoli tiek wil voortzetten en niet wil bijdragen tot een verdere aanwakkering van den oorlog. Vriendschappelijke betrekkingen zijn bij de Westelijke mogendheden alleen dan loo- nend, wanneer zij uitmonden in militaire verdragen. Dat de vredespolitiek, gelijk die de Sov jet-Unie voor oogen staat, met de uiterste waakzaamheid en eventueel vastberaden heid gepaard is, toonen de uiteenzettingen van Molotof vooral ten aanzien van de Zwarte Zee, Engeland zou ook de uitval- poorten van deze zee willen kunnen con troleeren maar Rusland zal niet dulden, dat zijn belangen en die van zijn vrienden over het hoofd worden gezien. Molotof legt daarbij den nadruk op den goeden wil der Sovjet-Unie tot een verhouding vol ver trouwen met hen, van wier bereidheid tot een gelijk standpunt zij overtuigd kan zijn. Meedoogenloos wordt door Molotof ook die schijnheilige heerschzucht ontmaskerd die systematisch den oorlog heeft doen ontstaan, voorbereid en uitgevoerd. De uit eenzetting van den Sovjet-Russischen volkscommissaris zullen een teleurstelling zijn voor degenen die belang hebben bij vertroebeling van de toestanden, zij zullen echter vooral een goede leer zijn voor de genen, die vandaag nog de mogelijkheid hebben zich te bezinnen op de realiteiten en een weigering te doen hooren jegens verlokkingen en valsche raadgevingen. Reuter meldt uit Londen: Volgens een mededeeling uit welinge lichte kringen heeft het ministerie voor den economischen oorlog in de afgeloopen week verdere stappen gedaan ter bespoe diging van de controle op de neutrale scheepvaart. Gedurende de week, eindi gende op 28 October, heeft de contraban decommissie de lading van 133 schepen gecontroleerd. De lading van drie schepen werd geheel in beslag genomen, die van 81 schepen geheel vrijgelaten. In 29 ge vallen werd een deel der lading in beslag genomen en de rest vrijgelaten, opdat zoo veel mogelijk schepen hun weg zouden kunnen vervolgen. Men heeft ook toestem ming verleend voor het lossen van kleine gedeelten der lading tijdens het onderzoek, om mogelijk te maken, dat het schip in kwestie zijn reis zonder verdere vertraging kon voortzetten. Deze gedeelten worden later met een ander schip vervoerd, indien de commissie tevredengesteld is. De arbeid der contrabandecommissie wordt zeer verzwaard, doordat Duitsch land zijn pogingen verdubbelt om over zeesche grondstoffen door de neutrale staten in Europa in te voeren. Dit is een gevolg van de groeiende moeilijkheden, die voor den Duitschen exporthar. del voort vloeien uit het gebrek aan grondstoffen. Het ministerie hoopt steeds meer onder scheid te kunnen maken tusschen neutrale ondernemingen, die zich met den handel in contrabande bezig houden er de firma's die dat niet doen. Men zal alles in het werk stellen om tegemoet te komen aan de werkelijke handelsbehoeften van laatstge noemde firma'j. Tot de voorkomende kunstgrepen behooren de manifesten in duplo met verschillende geconsigneerden en vervalschte conossementen. De houding van het ministerie voor den economischen oorlog wordt van gezaghebbende zijde als volgt weergegeven: „Wij beklagen ons niet over deze kunstgrepen. Wjj verlangen slechts er op te wijzen, dat zij worden toegepast en neutrale handelaars en ree- ders te waarschuwen, dat hun zaken onge twijfeld vertraagd zullen worden, wanneer zij daaraan medewerken. Indien men dit wenscht, kan een regeling getroffen wor den op grond waarvan men den Britschen autoriteiten garanties zou verstrekken, die het oponthoud tot enkele uren zouden verkorten. Intusschen overweegt men een regeling voor de invoering van het „Navicert"- systeem. In dit systeem, waarvan in den wereldoorlog veel gebruik is gemaakt, geven de Britsche vertegenwoordigers in het buitenland certificaten af voor zekere verschepingen, waarvan tot bevrediging bewezen is, dat zij niet voor Duitschland bestemd zijn. Het is duidelijk, dat daarbij samenwerking tusschen handelaren en reeders noodig is, doch men verwacht dat door invoering van dit stelsel veel ont stemming zal worden weggenomen" tot zoover Reuter. Dat de Nederlandsche re geering er niet aan denkt, de toepassing van het bovengeschetste systeem te bevor deren, is genoegzaam bekend. Uit Boedapest wordt gemeld: Koloman. Daranyi is gistermiddag tengevolge vani een trombose overleden. Hij was voorzitter van de kamer en oud-minister-president van Hongarije. Hij is op 20 Maart 1886 te Boedapest ge boren. Hij was een zoon van Bela Daranyi, onderstaatssecretaris van landbouw en heeft rechten gestudeerd. Zijn politieke leven begon in 1927. Hij werd toen in de Kamer gekozen en benoemd tot onder staatssecretaris van het minister-presi dium, welke post hij bekleedde tot Januari 1935. Generaal Gombos heeft hem de por tefeuille van landbouw toevertrouwd. Toen Gombos overleed volgde Daranyi hem op als minister-president, hetgeen hy bleef tot 1938. Hij liet het vijfjarenplan aan nemen tot herbewapening van het land en bereidde de eerste Jodenwet voor. In de buitenlandsche politiek was Dara nyi een voorstander van een nauwe samen werking met de „as-mogendheden." Bij de scheuring in de regeeringspartyi werd hij gekozen tot voorzitter van de kamer en de nieuwe kamer herkoos hem tot voorzitter. Daranyi was een der meest vooraan staande personen van de hervormde kerk. Volgens een bericht van den correspon dent te Panama van de New-Yörk Times heeft een Duitsch tankschip, de „Friedrich", dat getracht had door te gaan voor een neutraal schip, zich zelf tot zinken gebracht, ten einde te ontkomen aan opbrenging door een Engelschen kruiser. De Engelsche kruiser had op 24 October de „Friedrich" op de Caraïbische zee ont moet. Het tankschip voer met gedoofde lich ten. De commandant vroeg den kapitein van het tankschip, waarom hij zonder licht voer, waarop werd geantwoord, dat de verlichtingsinstallatie defect was. De kruiser gaf toen bevel te stoppen, doch de Friedrich gaf hieraan geen gehoor en beweerde, dat de machines niet werkten. Toen de kruiser het bevel herhaalde, stopte de Friedrich. Een detachement gewapende manschappen begaf zich aan boord. De bemanning van het tankschip, een veertigtal Duitsche zee lieden, bevond zich by de reddingbooten. De Engelschen gelastten de Duitschers zich van de booten te verwijderen, doch deze weigerden. Toen verscheen de kapitein van de Friedrich, die den Engelschen officier me dedeelde, dat de waterdichte schotten waren geopend en de kleppen kapotgemaakt. „Wij zinken dus en doen het beste met de sloe pen neer te laten". Het Engelsche detache ment verliet de Friedrich, welke zonk met een lading van 40.000 barrels Mexicaanschs petroleum, welke op 19 October aan boord waren genomen. Het blad voegt hieraan toe te gelooven, dat de bemanning van het Duitsche schip aan boord van den kruiser naar Jamaica werd overgebracht en daar geïnterneerd. De economische besprekingen tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie te Moskou zijn thans beëindigd. Een deel van de Duitsche onderhandelaars zal zich thans naar Berlijn begeven om hier deel te nemen aan de besprekingen tusschen Duitsche en Sovjet-Russische regeerings- commissies over groote bestellingen bij de Duitsche industrie door de Sovjet-regee ring. Na het einde van deze besprekingen en het hieraan verbonden bezichtigen van fabrieken, zullen de Duitsche onderhan delaars weer naar Moskou terugkeeren om het totaal van de besprekingen af te sluiten. 255. Toen hij een eindje weg was, hoorde hy de ekster roepen: „Hé-daar, opschepper, laat de politie maar thuis blijven, want ik blijf niet op ze wachten. Zeg maar, dat ik naar het buitenland vertrokken ben". 256. Onder al die bedrijven door had de tijd niet stil gestaan; het sloeg juist half vier, toen Joko met zijn vondst voor de tent van gevonden voorwerpen aan kwam. De leider achter het tafeltje was danig in zijn schik, toen Joko hem alles vertelde.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 5