DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Huis van Afgevaardigden en de Neutraliteitswet. Chamberlain spreekt in het Lagerhuis. De Finsche delegatie nog niet door Stalin en Holotof ontvangen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 260 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 3 November 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang 0e neutraliteitswet in het Huis van Afgevaardigden. Amendementen verworpen. t n haaP-dausule. Het Duitsche legerbericht. Fransche legerberichten. BESPREKINGEN IN HET HOOGERHUIS. De algemeene toestand. HET BRITSCHE OORLOGSDOEL ALKMAARSCHE COURANT Het is nu wel duidelijk, dat Amerika z\j het dan ook indirect aan den grooten Europeeschen oorlog gaat deelnemen. Nadat de vorige week de Senaat de opheffing van het wapenembargo had goedgekeurd, zijn de debat ten in het Huis van Afgevaardigden begonnen en men kan nu wel als zeker aannemen, dat ook de afgevaardigden van het Huis er in meerderheid hun goedkeuring aan zullen hechten. Men heeft namelijk een motie van den afgevaardigde Shanley tot hand having van het wapenembargo met 242 tegen 181 stemmen verworpen en men mag dus aannemen, dat het nu wel zeker is, dat het wapenembargo volkomen uit de neutraliteitswet zal verdwijnen. In het Britsche Lagerhuis heeft Chamberlain weer zijn wekelijksche rede voering gehouden, welke ditmaal erg sober was en meer als een overzicht van den algemeenen toestand kan beschouwd worden. Heftige critiek op Duitschland, welke in deze redevoeringen zoo vaak tot uiting kwam, bleef ditmaal achterwege en evenmin werd op scherpe wijze stelling genomen tegen de beleedigingen welke Molotof dezer dagen aan het adres van de Britsche regeering gericht heeft. Engeland heeft blijkbaar nog altijd hoop op uitbreiding der handelsbetrekkingen met Rusland. De Finsche delegatie is in Moskou aangekomen maar de Russen schijnen ditmaal geen haast met de onderhandelingen te maken. De Finnen kregen een invitatie om de slotzitting van de Opperste Sovjet by te wonen, maar tot besprekingen over de thans door Molotof openbaar gemaakte Russische eischen schijnt het tot dusver nog niet te zijn gekomen. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft een motie van Wolcott, die den agentschappen der Federal Reserve Bank het verstrekken van credieten aan oorlog voerende staten zou verbieden, verworpen met 228 tegen 196 stemmen. Een motie van Vorys, krachtens welke de gedelegeerden van het Huis in de gemengde commissie zouden moeten aandringen op een embargo op wapenen en munitie, doch niet op vliegtuigen en andere, niet doode- liike, oorlogswerktuigen, werd eveneens verworpen en wel met 245 tegen 179 stem men. Deze laatste stemming werd beschouwd als de eerste proefstemming voor het em bargo, omdat een dergelijk amendement in Juni door het Huis was aangenomen met 214 tegen 173 stemmen. Tenslotte werd de motie van Shanley tot handhaving van het wapenembargo met 242 tegen 181 stemmen verworpen. Het staat thans practisch vast, dat in de neutraliteitswet het embargo volle dig zal verdwijnen. Nadat het Huis van Afgevaardigden de amendementen van Wolcott, Vorys en Shanley had verworpen, werden de gedele geerden benoemd voor een gemengde com missie uit vertegenwoordigers van Huis en Senaat, die tot taak zal hebben den defini- ïeven Ipkst op te stellen van de neutrali- eitswer; welke ter definitieve goedkeuring aan Kamer en Senaat zal worden voorge- egd. Deze tekst zal over het geheel het werp-Pittman vo^en> dat een opheffing van het embargo op wapens en munitie voor orlogvoerenden inhoudt benevens beper ken voor de Amerikaansche scheepvaart n«betaal- en haal"-clausule. Dok de senaat heeft zijn vertegenwoordi gers voor deze commissie benoemd. Aange- PiH6n werden de democratische senatoren ven <^eorSe Wagner en Conally, bene- ■tj8 de republikeinen Borah en Johnson, naat wUis van Afgevaardigden en de Se- tot hed Un beraadslagingen verdaagd £ev6 <!?0r ^en ®enaaf en het Huis van Af schil? goedgekeurde teksten ver erf slechts °P een detailpunt. De gister haffi^6 tekst voorziet slechts in op- senaat8 v8,n het embargo, de tekst van den w behelst een volledige neutraliteits- taal p^g' teksten behelzen de „be- h00D ragaeringskringen heeft men goede zal kn 6en overeenstemming tot stand Huizen01?? °Ver tekst tusschen beide middao v,6 geme"gde commissie, die heden- voudipp ?Jeen zal komen; zal dus de een- elkande hebben, bestaande in het met de beide tek,jVereenstemm'n? brengen van digeerd^ df definitieve tekst zal zijn gere- goedkei'i worden voorgelegd aan de morepp? '?5 van den Senaat hedenavond of tochtend in een vergadering, die het Het opperbevel van de Duistche weer macht maakt bekend: „In het Westen geringe activiteit van artillerie en verkenningstroepen". Het legerbericht van gisteravond luid: Activiteit van onze patrouilles gedurende den dag tusschen Blies en Rijn. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: Een kalme nacht. Vuur van artillerie en infanterie. Den tweeden November werd een Duitsch tweemotorig verkenningsvliegtuig boven ons grondgebied door een Britsch jachtvliegtuig omlaag geschoten. DE VERDEELING DER ZETELS IN DEN ZWITSERSCHEN NATIONALEN RAAD. De verdeeling der zetels in den nationalen raad is als volgt: democratische radicalen 50 zetels (43), conservatieve katholieken 44 (42), socialisten (Zw. soc. partij) 45, so cialisten (groep Nicole) 4 de socialisti sche partij had voor de afscheiding 50 man daten boeren en handwerkers 21 (21), vrijzinnig-democraten 6 (7), jonge boeren en vrije democraten 6 (7), liga van onaf- hankelijken 9 (7). Twee (vikf) afgevaardig den behooren niet tot een politieke partij. De communistische partij heeft twee ze tels verloren, te Zürich en te Bazel en is nu niet meer in den nationalen raad vertegen woordigd, evenmin als het „nationale front" welks eenige afgevaardigde te Zürich niet werd herkozen. einde zal vormen van een historische zit ting van het congres. De eerste indruk, dien men in poli tieke kringen krijgt na de verwerping door het Huis van Afgevaardigden van het amendement Shanley, is dat men de belangrijkste gebeurtenis heeft beleefd voor Europa sedert het begin van de vijandelijkheden. De Ver. Staten zijn een nieuw tijdvak ingetreden, welke hun houding en gedrag tegenover het Euro peesche conflict zal ophelderen. Men wijst erop, dat de opheffing van het embargo aanzienlijke faciliteiten zal verleenen aan de geallieerden voor hun approvisionneering in de Ver. Sta ten en aan hun zaak een moreele kracht geeft, welker belang men niet zal on derschatten. Aan het einde der debatten over het neutraliteitsontwerp heeft de voorzitter van het Huis, Bankhead, 'het woord ge voerd. Hij erkende, dat door opheffing van het embargo Engeland en Frankrijk bevoordeeld zouden worden, doch zeide, dat deze hulp natuurlijk was, want, in dien men de keuze had tusschen de to talitaire en de democratische regeerin gen, ging de sympathie van het Ameri kaansche volk uit naar Engeland en Frankrijk. In het Engelsche Hoogerhuis heeft lord Stanhope gister een verklaring afgelegd, gelijk aan die van Chamberlain. Met be trekking tot de rede van Molotof zeide lord Snell (Labour): „De woorden van Molotof maken het, naar het mij voor komt, nog urgenter, dat wij ons oorlogs doel nader definieeren en bekendheid geven aan onze opvatting over de hoofd beginselen van een aanvaardbaren vrede." De rede van Molotof, aldus zeide Sa- muel, heeft duidelijk aangetoond, dat Duitschland thans letterlijk geisoleerd is. Het is van groot gewicht, dat Duitschland waarschijnlijk in het veld geen bondge- nooten zal hebben. Tot dusverre heeft de oorlog bewe zen, dat by een strijd tusschen even waardige tegenstanders de verdedi ging in het voordeel is, hetgeen een goed teeken is voor de toekomstige beschaving. Dat Duitschland op het oogenblik niets doet, aldus Samuel, wordt misschien verklaard, doordat het niet weet, wat te doen of niets kan doen. Dat is een gunstige omstandig heid, omdat zoo de economische factor zijn volle aandeel zal hebben. Minister Halifax zeide het er mede eens te zijn, dat Engeland of een ander land geen vrede kan aanvaarden, die niet eenige oplossing voor het bewapeningsvraagstuk brengt. Het vertrouwen, dat de tegen woordige Duitsche regeering vernield heeft, moet hersteld worden en ik ben van meening, zoo zeide Halifax, dat alleen Lord Halifax Duitschland dat kan doen. De tijd kan komen, waarop het mogelijk en gewenscht zal zijn meer in bijzonderheden de voor waarden uiteen te zetten, die beschouwd zullen kunnen worden als de bekroning van het doel, waarvoor wij de wapenen hebben opgenomen. Ons eerste doel is, dat wij hen verslaan, die door herhaalde schending van de Europeesche orde en be dreiging van de vrijheid ons hebben ge dwongen een beroep op de wapenen te doen. Instinctief weten wij, wat wij willen: dat ieder in Europa een fatsoenlijk en ordelijk leven kan leiden en zijn persoon lijkheid kan ontwikkelen." Verder verklaarde de minister: „Wy moeten allen bereid zijn alle voorstellen te bezien, die de hoop en het verlangen der volken dichter bij de vervulling kun nen brengen. Een ding staat vast: Wij mo gen ons niet aan onze taak onttrekken, voor wij er van overtuigd zijn, dat wij de NOTAWISSELING TUSSCHEN GRIEKENLAND EN ITALIË. Stefani publiceert den tekst van tusschen de Italiaansche en de Grieksche regeering uitgewisselde nota's. In de aan den Italiaan- schen gezant te Athene gezonden nota wordt de waardeering der Grieksche regeering tot uitdrukking gebracht voor het terugtrekken der Italiaansche troepen van de Albaansch- Grieksche grens en medegedeeld, dat de Grieksche regeering zich gehaast heeft overeenkomstige maatregelen te nemen. De Grieksche regeering, aldus de nota verder, heeft de vaste hoop, dat de ontwikkeling der internationale gebeurtenissen binnen kort aan de beide regeeringen de gelegen heid zal verschaffen om haar betrekkingen een meer concreten vorm te geven met het oog op een vruchtbare samenwerking vol vertrouwen op alle gebieden. In haar ant woordnota verklaart ook de Italiaansche re geering te hopen, dat de ontwikkeling van den internationalen toestand in de nabije toekomst in staat zal stellen om de Ita- liaansch-Grieksche betrekkingen een meer concreten vorm te geven. ONDERZEEER DUIKT TOT 107 METER. Bij een proeftocht in de Golf van Trente is de nieuwe Italiaansche onderzeeër „Liuzzi" tot een diepte van 107 meter ge doken. Het vaartuig bleef een half uur op deze diepte. voorwaarden hebben geschapen, welke naar menschelijke berekening de wereld tegen een herhaling van deze tragedie kunnen behoeden." Halifax zeide ten slotte opzettelijk in algemeene termen te hebben gesproken. Hij verwachtte genoeg te hebben gezegd om de algemeene houding der regeering aan te geven. Zie vervolg Buitenland pag. 1, 3e blad. Men kan het als een gunstig teeken be schouwen, dat men er in Engeland behoefte aan heeft, dat weer eens opnieuw aan de luisterende wereld verklaard wordt wat nu precies het doel is waarvoor Engeland den oorlog blijft voeren. In den beginne werd daar nimmer naar gevraagd, omdat de Britsche regeering het zeer scherp omlijnd had. Het doel van den oorlog was de weder opstanding van Polen en van Tsjecho-Slo wakije als zelfstandige staten en daarnaast de vernietiging van het Hitlerdom omdat met de tegenwoordige Duitsche regeering geen overeenkomst was te treffen, waarbij men de zekerheid had, dat deze door de Duitsche agressie-zucht vandaag of morgen niet weer zou worden geschonden. Toen heeft Lloyd George in het Lagerhuis de vraag gesteld om een eventueel Duitsch vredesvoorstel niet zonder meer in de prul- Iemand te werpen, maar de moeite te ne men het te bestudeeren en dat is hem zoo kwalijk genomen, dat hij bijna als een land verrader werd gekenschetst. Evenwel is het een feit, dat de allereerste Engelsche vredeseisch, namelijk het herstel van Polen en Tsjecho-Slowakije niet meer zoo onomwonden op den voorgrond gesteld wordt. Wij hebben hier menigmaal de vraag gesteld hoe men Polen in zijn ouden vorm zal kunnen herstellen als meer dan een derde van dat gebied zich in Russische handen bevindt en deze zoogenaamd neu trale staat reeds alle maatregelen heeft ge nomen om het nieuw verworven bezit in bolsjewistischen geest te reorganiseeren. Engeland begeert blijkbaar allerminst een oorlog met den gevaarlijken Russischen beer en deze zal er zeker niet toe te bewe gen zijn den zoo triomfantelijk naar binnen gehaalden buit zonder meer af te geven. De Tsjechen zouden een wederopstanding in zelfstandigen vorm zeker toejuichen, maar Slowakije heeft een bevolking van waaruit men den laatsten tijd maar al te vaak vriendschapsbetuigingen aan het adres van den Duitschen buurman gehoord heeft. Engeland spreekt dan ook niet meer zoo nadrukkelijk van de wederoprichting der van de landkaart verdwenen staten als dat in den eersten tijd van den oorlog het geval %V Men legt nu meer den nadruk op de nood zakelijke verdwijning van het Hitlerisme en eigenlijk meer nog op de garantie, welke men wil verkrijgen, dat alle agressie-pogin gen voortaan zullen uitblijven en dat geslo ten verdragen niet langer moedwillig wor den geschonden. Maar nu is Molotof weer gekomen en heeft dat alles klinkklaren onzin genoemd. De democratische staten, aldus deze verte genwoordiger van Rusland, strijden uitslui tend om den vijand zoo te verzwakken, dat zij niet meer behoeven te vreezen hem een deel van hun koloniaal bezit te moeten af staan. Chamberlain heeft thans weer in het La gerhuis gesproken en men had mogen ver wachten, dat hij, na de Russische beschul digingen, de Britsche oorlogsdoeleinden nog eens zeer scherp omlijnd naar voren zou hebben gebracht. In plaats daarvan heeft hij er slechts op gewezen, dat de regeering destijds deze doeleinden in duidelijke bewoordingen uit eengezet had en dat hij vertrouwt, dat de groote meerderheid van de mogendheden deze ten volle zal waardeeren. Opmerkelijk was, dat hij thans geen hef tige verwijten aan het adres van de Duit sche regeering richtte en geen debat over de bespreking van het witboek wilde toe staan waarin de toestanden in de Duitsche concentratiekampen zijn beschreven. In de gister gehouden bijeenkomst van het Hoogerhuis bleek men eveneens de noodzakelijkheid in te zien, dat het Engel sche oorlogsdoel weer eens nader gepreci seerd wordt. De woorden van Molotof, aldus heeft de Labour-afgevaardigde Lord Snell gezegd, maken het nog urgenter, dat wij bekendheid geven aan onze opvattingen over de hoofd beginselen van een aanvaardbaren vrede. Hij ging dus al weer een stapje verder dan Lloyd George, die eenvoudig verzocht had een eventueel Duitsch vredes-aanbod niet volkomen te negeeren en het is teeke^ nend voor den algemeenen toestand, dat niemand ditmaal tegen de woorden van den Labour-afgevaardigde geprotesteerd heeft, De minister van Buitenlandsche Zaken, lord Halifax, heeft in zijn antwoord met geen enkel woord over Polen en Tsjecho- Slowakije gesproken. Engeland zoo heeft hij gezegd kan geen vrede aanvaarden welke niet eenige oplossing van het bewape ningsvraagstuk brengt. Het vertrouwen in de Duitsche regeering moet hersteld wor den. Engeland moet diegenen verslaan, die de Europeesche orde en vrijheid bedreigd hebben, opdat ieder in dit werelddeel een ordelijk leven kan leiden en zijn persoon lijkheid kan ontwikkelen. Men mag aannemen, dat hy hiermede op nieuw heeft willen betoogen, dat de demo cratische staten niet van plan zijn de wape nen neer te leggen eer het Duitsche volk zyn leiders heeft weggejaagd. Zoo stelde men het nog weinige weken geleden, maar zoo duidelijk heeft Halifax het thans niet meer uitgesproken. Hij heeft zich zelfs min of meer aan een duidelijk antwoord onttrokken door te laten uitkomen, dat de ty'd nog niet geko men is waarop het mogelijk en gewenscht zal zijn in bijzonderheden de voorwaarden uiteen te zetten die men zal kunnen be schouwen als de bekroning van het doel waarvoor Engeland de wapenen heeft op genomen. En waar nog kort geleden het ver zoek van Lloyd George met verontwaardi ging begroet werd, daar was het nu de mi nister zelf, die openlijk verklaarde dat allen bereid moeten zijn alle voorstellen te be zien, die de hoop en het verlangen der vol ken dichter bij de vervulling kunnen bren gen. Uit dit alles krijgt men den indruk, dat de Britsche regeering nog wel op den voor grond stelt, dat er aan agressie en ver dragsschending een einde zal moeten komen, maar dat zij, ondanks alle oorlogs maatregelen en voorbereidingen voor een langdurigen strijd, meer dan vroeger bereid zou zijn den oorlog te staken zoodra haar dat met eenige kans op een tegemoetkoming aan haar verlangens en zonder prestige-ver- lies mogelijk zou blijken. Wanneer er van beide zijden geen offen sief op groote schaal wordt ontketend, wan neer men wederzijds de burgerbevolkingen spaart zoodat deze op den duur meer last van de oorlogsmaatregelen in eigen land dan van den vijand krijgen, dan is het mo gelijk, dat de tijd de groote bondgenoot wordt van de millioenen in alle oorlogvoe rende staten die naar een spoedige verlos sing uit deze benarde tijden door een voor allen aanvaardbare regeling hopen. Intusschen maakt Amerika zich gereed den democratischen staten op grootscheep- sche wijze van krijgstuig te voorzien. Nadat de Senaat de opheffing van het wapenembargo had aangenomen, heeft het Huis van Afgevaardigden daarover gede batteerd en hoewel de eindstemming nog niet is gehouden, heeft het Huis gister een motie van Stanley tot handhaving van het wapenembargo met 242 tegen 181 stemmen verworpen, zoodat men wel kan aanne men, dat de opheffing met ongeveer gelijke stemmencijfers zal worden goedgekeurd. Nadrukkelijk wordt er in de Amerikaan sche pers op gewezen, dat dit geen stap in de richting van een oorlog is. Amerika wil de democratische staten steunen zonder zelf in den Europeeschen oorlog te worden be trokken. Er is een Fransch spreekwoord, dat zegt: ce n'est que le premier pas qui coüte, dat wil zeggen, dat de eerste stap altijd de moeilijk ste is. Nu het wapenembargo wordt opgeheven en Amerika bij den strijd in Europa wordt betrokken, zullen zoowel Duitschland als Rusland met de mogelijkheid rekening moe ten houden, dat een vijandelijk optreden dat het rechtsgevoel te veel zou schokken, b.v. het overweldigen van kleine neu trale staten by het volk van Amerika zoo groote verontwaardiging kan wekken, dat ook de tweede stap wordt gedaan .en de in directe steun aan Engeland en Frankrijk door een veel verder gaanden hulp kan wor den vervangen. lAi'i

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1