Dieren-Jamboree. 8 8 8 8 8 8 Belastingontwerp-De Geer na wijziging aangenomen. Jladiopcaqtamnm tweede blad. de veilplicht voor fruit. GEMENGD NIEUWS. PARLEMENT Werkloosheid blijft „Staatsvijand no. 1' 30 miliioen bestemd voor werkverruiming. Jicouinciaai 1lieuws OBDAM EGMOND AAN ZEE BROEK OP LANGENDIJK O O J. IZE 'Ster Ut^FrÜÜe kleding van .olide stoffen. (met ere) draagt 1 Victory volstrekt niet duur. 7.K'k Victory rUe kleding te\i\ Fraaie die U menig ja»' en toch COSTUMES WINTERJASSEN. REGENKLEDING DE "^QOIT VOLMAAKT" is MET VERGAAN. op ber ruteren is gemeld, dat men van de J iit' Volmaakt', een vrachtboot, welke weg was naar Meppel, sinds 13 Octo- iets meer had vernomen, zoodat men Onderstelde, dat de boot was vergaan. Vewii vernemen thans, dat de „Nooit Vol- üt" in de Gouwzee voor anker. Het X heeft de giek gebroken. Afschaffing gevraagd. De algemeene Nederlandsche bond van fruit- goenten- en aardappelen-expor teurs 'te 's-Gravenhage, die enkele maan den geleden een uitvoerig request aan den minister van economische zaken heeft richt, strekkende tot de afschaffing van den veilplicht voor fruit, waarop vele adhaesie-betuigingen uit de fruit- districten zijn ontvangen, heeft zich thans opnieuw tot dezen minister gewend. Erkennende, dat een rustige bespreking van het onderhavige vraagstuk in de zeer bijzondere omstandigheden, waarin ons land thans verkeert, niet wel mogelijk is, acht de bond het niettemin absoluut nood zakelijk, dat, hangende de definitieve be slissing, de betreffende bepalingen zoo soepel mogelijk worden toegepast en de mogelijkheid van administratief veilen op zeer ruime schaal wordt toegestaan. Een merkwaardig legaat. - In de laatst gehouden gewone vergadering van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen heeft de voorzitter, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, voorgesteld als legaat te aan vaarden een groot en zwaar verzegeld pak ket, bevattende de autobiografie in twee deelen van doctor Albert Willem van Renterghem, geboren 9 Juni 1845 te Goes en lid van het genootschap. Deze autobiogra fie is bij testamentaire beschikking van den overledene gelegateerd aan het Zeeuwsch genootschap der wettenschappen, onder beding evenwel, dat z(j tot 1 April 1975 in net archief van het genootschap verzegeld bewaard blijve: nadien mag zij pas ter lezing worden vrijgegeven. De staking in de Amsterdamsche havens i s van de haven-arbeiders-reserve te Amsterdam duurt zooals gisteren trou wens in een vergadering werd besloten onveranderd voort. In de Houthaven is men thans met eigen krachten vijf houtbooten, waarvan de lading bestemd is voor firma's in de houthaven, beginnen te lossen. Augusta Peaux zeventig jaar. - Gisteren vierde de bekende letterkundige Augusta Peaux haar zeventigsten verjaardag. Door vele letterkundigen werd de jubilaresse ge huldigd. Uit alle deelen van het land mocht mevrouw Augusta Peaux gelukwenschen ontvangen, o.a. van Henriette Roland Holst, Ina BoudierBakker, Joan Reddingius, Maurits Uyldert e.a. Beruchte inbrekers gearresteerd. - In Juli van dit jaar werd op de Hoefkade te Den Haag gearresteerd de 28-jarige kantoor bediende E. K., die op heeterdaad betrapt werd, toen hij een rijwiel stal. Daar hij een berucht inbreker bleek te zijn, werd hij in voorloopige hechtenis gesteld, doch op 26 October, sprak de Haagsche rechtbank hem vrij. K. was reeds herhaalde malen veroor deeld wegens inbraak en was de spil van een groepje kameraden, dat hij om zich heen verzameld had. Na zijn vrijspraak heeft K. onmiddellijk contact gezocht met zijn oude vrienden. De politie constateerde, dat K. na 26 October met hen verschillende samen komsten hield in café's in de binnenstad. Gisteravond hebben zij, toen de winkelier J. uit de Zoutmanstraat naar een bioscoop was, getracht zich toegang te verschaffen aan de achterzijde van het huis. Op dit mo ment werden de mannen, vier in getal door de politie gearresteerd. .(Van onzen parlementairen medewerker). Het is wat vreemd gegaan met het wetsontwerp van minister de Geer tot tijdelijke verhooging van de opcenten op de gemeente fondsbelasting. Het is by de den vorigen dag toegezegde nota van wijziging niet gebleven. Staande de vergadering diende hij een nieuwe in, waarin .amendementen van de heeren Teulings (r.k.), Wagenaar (a.r.) en van Kempen (lib.) waren verwerkt. Den juisten tekst daarvan hebben we niet onder de oogen gekregen, zoodat we beter doen buiten den belasting-technischen kant te blijven en ons te bepalen tot de strekking van de wijzigingen. Zooals men zich herinneren zal, had het voorstel van den minister om voor het loopende jaar 15 en voor het belastingjaar 19401941 45 opcenten op de gemeentefondsbelasting ten e van het rijk te heffen hierom be waren ontmoet, omdat de heffing voor erscmllende plaatsen uiteen zou loopen, h® geen men, omdat het een rijksheffing die °m reden 6611 wijziging toegezegd, ten v.°?r.'e<feren bewoner van de gemeen- schWt in 2e °f klasse zijn gerang- oen uitkeering mee zou brengen ongewenscht achtte. De minister aan die gemeenten, zijnde voor het loo pende boekingsjaar resp. 0.30 of 0.60, en voor 19401941 0.90 of 1.80, al naar de klasse, maar deze wijziging ver ving hy door het voorstel van den a.-r.- afgevaardigde. De heer Wagenaar had het sommetje anders opgezet. Hij meende hetzelfde re sultaat technisch eenvoudiger te kunnen bereiken, indien een vast bedrag per in woner voor genoemde gemeenten werd afgetrokkén, berekend aan de hand van het gefixeerde verschil der klassen, zooals dat ten grondslag ligt aan de classificatie- uitkeeringen. Hij wilde voor de belasting voor de 2e klasse aftrekken C.32 en voor de derde klasse 0.64; voor 19401941 0.96 voor de tweede klasse en 1.92 voor de derde klasse. En, om nu te voorkomen, dat voor de laagste aanslagen in 1939 1940 een negatieve aanslag zou worden opgelegd, terwijl voor de laagste aansla gen in 19401941 het bedrag van de hoofdsom zou worden verlaagd, wenschte hij een aantal aanslagen geheel buiten de nieuwe bepalingen te laten, namelijk voorzoover ze in hoofdsom minder dan 3 bedragen in de gemeenten 2e klasse en minder dan 5 in de gemeenten 3e klasse. Ten einde nu de uiteindelijke opbrengst voor het Rijk niet te schaden, zouden de opcenten verhoogd moeten tot resp. 16 en 48. Een amendement van die strekking was door de heeren Teulings en Suring (r.k.) ingediend. De minister van financiën had echter berekend, dat hij niet zóó ver behoefde te gaan en dat hij volstaan kon met de 15 opcenten voor het loopende be lastingjaar, maar dat hij dan met 50 op centen in het volgende terug moest komen. Nog een wijziging. Tenslotte had de heer van Kempen (lib.) nog gevraagd om een bepaling, óók in dit wetsont werp, ter voorkoming van dub bele belasting. De minister had ■daar wel ooren naar en zoo kreeg men de wonderlijke nota van wijziging, waarvan we hierboven melding maakten. Het resultaat is derhalve, dat de belastingbetalers dit jaar nog 15 opcenten extra hebben op te bren gen en het volgende jaar 50 tot dat de regeering met haar plannen tot algeheele belastingherziening gereed is. Waarvan men intusschen, gelooven we, niet als resultaat mag verwachten, dat in dezen tijd de opbrengst gedrukt zal wor den. Trouwens, door de wetswijziging van gistermiddag derft de schatkist ongeveer 200.000 gulden, naar de minister meedeel de, zoodat hij de volle geraamde 30 mil iioen er niet uithaalt. Het wetsontwerp werd, aldus gewijzigd, door de Kamer h. s. goedgekeurd, met aanteekening dat de communisten tegen waren. Er stond nog meer op de agenda van gistermiddag, behalve een aantal onteige- ningsvoorstellen, betrekking hebbende op diverse gemeenten, ook een naturalisatie, waarover natuurlijk de n.s.b. iets in het midden bracht. Nieuw was dit niet, want het ging er voor den heer de Marchant et d'Ansem- bourg weder om, gedaan te krijgen, dat de regeering onderscheid zou maken tusschen Joden én niet-Joden. Een standpunt dat door niemand anders in de volksvertegen, woordiging wordt gedeeld en door de re> geering al evenmin. Vandaar dan ook dat de minister van justitie, prof. Gerbrandy gisteren, herhaalde, dat de Nederlandsche wetgeving ten aanzien van naturalisatie geen discriminatie naar ras of geloof kent, maar uitsluitend zich richt naar den eeni- gen norm, dat de aanvrager voldoende „ingeleefd" is als Nederlander, een uit drukking, van wijlen minister Heemskerk, welke hij, met groote instemming aan haalde. Alleen de n.s.b. wenschte geacht te worden, te hebben gestemd tegen het aan de orde zijnde naturalisatie-ontwerp Rijksbegrooting. Zonder discussie en z. h. s. nam de Ka mer aan hoofdstuk XII (Hooge colleges van Staat), hoofdstuk VII A (Nationale schuld), hoofdstuk XIII (Onvoorziene uitgaven) en de Wet op de Middelen. Bij de begrooting van hoofdstuk II A (Depar tement van Algemeene Zaken) bepleitte de heer Schaepman (r.k.) de instelling van een voorlichtingsdienst, in den trant van een ministerie van voorlichting en propaganda in het buitenland. Nu al, omdat de voorbereiding veel tijd kan kosten en men, wanneer ons land in den oorlog mocht worden betrokken, wellicht te laat is Minister de Geer verklaarde, dat de re geering aan een dergelijke instelling geen behoefte gevoelt en dat de Nederlandsche pers hoog staat en in de goede richting werkt. Het hoofdstuk ging eveneens onder den hamer door. Verhooging crediet werkver ruiming. Bij de verhooging van de be grooting van financiën voor 1939 met 30 miliioen voor de werkver ruiming ontspon zich een werk loosheidsdebat, waarbij zich gis termiddag een zevental sprekers liet hooren. Natuurlijk juichten zij allen deze verhooging van het crediet toe, maar verder lieten zij het niet aan aansporingen ontbre ken om krachtig door te gaan op den weg van de bestrijding van de werkloosheid, die, naar een uitspraak van den heer Kupers (s.d.) als „staatsvijand no. 1" moet worden beschouwd. De verkverruiming moet zoowel civiel technische als cultuur-technische werken omvatten, omdat het aantal werkloozen vooral in de groote steden nog groot is. Een factor, waarmede men rekening dient te houden, is de groote onzekerheid van den tegenwoordige toestand. Wordt de aanvoer van grondstoffen (waaronder nu al tal van bedrijven te lijden hebben) nog moeilijker, dan kunnen ook plannen, die groote kans op welslagen bieden, in de war worden gestuurd. De heeren Kupers en Beaufort (r.k.) wenschten te weten waardoor het komt dat het aantal tewerk gestelden in den laatsten tijd aanmerkelijk is achteruitgeloopen. Beiden hoopten, dat de minister er, op voetspoor van minister Romme, in zou slagen aan de werkver schaffing een ander karakter te geven en deze uit de sfeer van den steun zou weten op te heffen. Voor de in overweging zijnde plannen der regeering inzake de krotop- ruiming hadden meer sprekers belangstel ling, o.a. ook de heeren Bakker (c.h.) en Andriessen (r.k.) De heer Kupers drong erop aan, dat de regeering, evenals in den vorigen oorlog een centrale voor bouwma terialen zou instellen. Activeering van het bedrijfsleven, dat is het doel, waarnaar de regeering moet streven; de heer Bierema (lib.) voegde er echter aan toe, dat de overheid terwille van een gezond bedrijfs leven, niet alleen wat moet doen, maar evenzeer wat moet kunnen nalaten. Omtrent de werkwijze van den nieuwen dienst Rijksdienst voor de werkverruiming was men nog niet enthousiast; men vrees de dat hij zich te veel met nog andere dingen bezig hield, dan dat hij met den vereischten spoed zou kunnen werken. Vooral de heer Bakker maakte zich hier over ongerust. Talrijke wenken van prac- tischen aard werden gegeven, ook wat de loonen betreft, waarvoor de heer Andries sen in het bijzonder pleitte, maar prof. Slotemaker de Bruine drong aan op voor zichtigheid, omdat de arbeider in een hooger loon in het vrije bedrijf een prik kel moet vinden om normaal werk te prefeeren. Vandaag is het debat voortge zet. Veel „bof". Van de leerlingen der o. l.-school HensbroekObdam zijn momenteel pl.m. 25 procent wegens de ziekte „bof" afwe zig. Ook onder de nog niet schoolgaande kinderen komt deze ziekte in deze ge meente in sterke mate voor., Geslaagd. Voor het examen kaartpassen, het aanvullings-examen, dat door ae visschers moet worden afgelegd in verband met de nieuwe voorschriften voor de visscherij, zijn van den cursus te Egmond aan Zee geslaagd de heeren J. Visser, KI. Stam en Corn. Wijker. Opening cantine. In het vroegere vacantie-koloniehuis Sint Antonius aan het Pompplein is ten behoeve van de hier gelegerde militairen een cantine ingericht, waar zij in hun vrijen tijd wat afwisseling en ontspanning zullen kunnen vinden. Met eenvoudige middelen is men erin geslaagd een gezel lige sfeer te scheppen, zoodat onze mili tairen er wat huiselijke gezelligheid kun nen hebben. Woensdagavond heeft de kapitein der infanterie A. Hebly deze cantine in tegen woordigheid van autoriteiten en genoodig- den geopend. Burgemeester Eyma gaf o.a. door zijn tegenwoordigheid van zijn be langstelling blijk. Na de opening zorgden verschillende mi litairen, geassisteerd door enkele burgers, voor de noodige afwisseling met voor drachten en muziek en zij deden dat op zeer verdienstelijke wijze, zoodat het een genoegelijke openingsavond werd. Langendijker Groenten Centrale. Dinsdagmiddag vergaderde het bestuur van de veilingsvereeniging „Langendijker Groenten Centrale" in het vergaderlokaal der veiling. De voorzitter, de heer H. Schelhaas, burgemeester van Broek op Langendijk, heette in het bijzonder welkom den heer mr. van Reenen, van het Centr. Bureau v. d. Veilingen in Nederland, die de nieuwe statuten en huish. reglementen heeft ont worpen. Deze zijn reeds door het dag. be stuur goedgevonden. Ze zullen nog in de algemeene vergaderingen der tuinbouw- vereenigingen moeten worden behandeld, waarna een buitengewone algemeene verga dering van de L.G.C. zal worden gehouden, om ze tenslotte vast te stellen. De nieuwe statuten en reglementen wer den hierna punt voor punt behandeld. Bij het artikel, waarin bepaald wordt, dat een vereeniging geroyeerd kan worden, omdat een lid dier vereeniging zich niet aan do voorschriften houdt, deelde de heer van Reenen mede, dat dit is, om eventueel tegen een vereeniging te kunnen optreden, die geen maatregelen wenscht te nemen tegen een lid, dat de voorschriften en bepalin gen overtreedt. Ten aanzien van de opmerking van den heer de Groot uit Schermerhorn, dat leden zijner vereeniging niet al hun produc ten te Broek kunnen veilen, werd medege deeld, dat de mogelijkheid besrtaat, bepaaldo producten op een andere veiling te veilen, wanneer daarvoor een schriftelijke vergun ning wordt gegeven. Voor de aftreding van bestuursleden is een nieuwe regeling in de statuten opge nomen. Elk jaar treedt een vierde gedeelte van het aantal bestuursleden af. Zij worden door de vereeniging, waarvoor zij in het veilingsbestuur zitting hebben, benoemd. Op voorstel van den heer W. B u 11 e r te Koedijk besloot men, in de statuten op te nemen, dat ook plaatsvervangende bestuurs leden worden benoemd. Een voorstel van den heer B u 11 e r, om het aantal afgevaardigden, dat in de statuten bepaald is op 1 op 10 leden, op 1 op 20 leden ter alg. vergadering te bepalen, zooals nu reeds geschiedt uit bezuinigingsoverwegin gen, werd bestreden, op grond van de wen- schelijkheid, dat zooveel mogelijk leden de alg. vergaderingen van de L.G.C. bijwonen. In verschillende vereenigingen worden on danks de crisisregeling toch 1 op 10 leden afgevaardigd. Voorts is in de nieuwe statuten opgeno men, dat in de bestuursvergaderingen de afgevaardigden een aantal stemmen uit brengen, gelijk aan het aantal leden hunner vereeniging. Ook ten aanzien van de bestemming van een eventueel overschot is een regeling ge troffen. Er zal een reservefonds worden ge vormd, dat ten hoogste 100.000 zal kunnen bedragen. Als dit bedrag bereikt is (dat duurt nog eenigen tijd), zullen de over schotten worden geboekt op nieuwe reke ning. De aansprakelijkheid der leden is zoo ge regeld, dat allen aansprakelijk zijn naar verhouding van ieders omzet gedurende 257- Hij wreef zijn handen en zei: „Een groter verras- ^8 had je nu niet kunnen brengen. Ik zal je het adres Vaa die dame geven, dan kun je haar zelf gelukkig gaan |"aken". Daar had Joko niets op tegen, maar eerst ging J BiSSie ophalen. 258. Die stotterde van kwaadheid, toen hij Joko zag. „N-n-noujij b-b-bent ook een mooie, we h-h-heb- ben„Luister nu eerst even naar mij, voor je gaat opspelen", zei Joko en vertelde van zijn avontuur. Zaterdag 4 November. HILVERSUM, 301,5 M. (VARA- uitz.) 8.ANP-ber., gr.pl. 10. VPRO-morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedr. 12.—Gr.pl. (12.45 ANP-ber.) 2.— Ontwikkelingsmogelijkheden voor jongeren ten plattelande, toespraak. 2.202.55 Muz. causerie, met illus traties door het VARA-orkest. 3. Rep. 3.30 Gr.pl. 4.30 Esperanto-uitz. 4.50 Res.-orkest. 5.30 Film land. 5.50 Orgelspel. 6.15 Groningsche uitz. 6.45 Kinderleesclub. 7.VARA- kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Po litiek radiojournaal. (7.30 Cyclus: Hoe werkt de kerk?, hierna toespr. „Ons crisis werk", VPRO). 8.Her haling SOS- en 8.03 ANP-ber., VA- RA-Varia. 8.15 Volgens aankondi ging. 8.30 Souvenir-orkest en solist. 9.10 Toespraak „Juist nu". 9.15 Vroolijke schets. 9.30 Gr.pl. 9.40 Vragenbus. 10.En nuOké! 11.ANP-ber. 11.10 Radiotooneel. li.3012.De Ramblers. HILVERSUM, 1875 en 414,4 M. (KRO-uitz.) (4.-5.— HIRO). 8.— ANP-ber. 8.059.15 en 10.Gr.pi. 11.30 Godsd. halfuur. 12.Ber. 12.15 Het Rococo-octet. 12.45 ANP- ber., gr.pl. 1.10 KRO-orkest. 2. Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gr.pL 2.45 Kinderuur. 4.Gr.pL 4.05 Le zing „Natuurlijke leef- en genees wijze in oorlogstijd". 4.20 Gr.pL 4.25 Wat doen wij met en door onze neutraliteit?, lezing. 4.40 Gr.pL 4.45 De hoofdarbeiders in mobilisatietijd, lezing. 5.R.K. Mondorgelclub Crescendo". 5.15 Intern, sport- revue. 5.30 Gr.pL 5.45 KRO-Nach- tegaaltjes. 6.15 Gr.pL 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gr.pl. 7.Ber. 7.15 Lezing: Regeling der genees- kunidge verzorging. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.ANP-ber., mede- deelingen. 8.15 Meditatie met muz. omlijsting. 8.35 Gr.pL 8.45 Gevar. progr. 10.30 ANP-ber. 10.40—12.— Gramofoonplaten. ENGELAND, 391 en 449 M. 10.05 Populair concert. 10.35 Variété. 10.50 BBC-Harmonie-orkest. 11.20 Ber. 11.35 Orkestconcert. 12.20 Causerie. 12.35 Van Dam's orkest. 1.20 Piano- voordr. 1.50 OrgelspeL 2.20 Variété. 2.35 Rep. 3.20 Ber. 3.35 Lichte muziek. 4.RadiotooneeL 4.20 Kinderhalfuur. 4.50 Dansorkest. 5.20 Ber. 5.35 Causerie: Can I help you?. 5.50 Orkestconcert. 6.20 Variété. 6.50 Mededeelingen. 7.20 Variété-progr. 8.20 Ber. 8.35 Nieuws uit de Domi nions. 8.50 BBC-Theater-orkest. 9.35 Korte avondwijding. 9.50 Radiotoo neeL 10.35 Dansorkest. 11.2011.35 Ber. RADIO PARIS, 1648 M. Geen op gave ontvangen. KEULEN, 456 M. 5.50 Militair orkest. 7.40 en 9.05 Gr.pl. 9.30 10.20 Amus.-progr. 11.20 Omroep orkest en solisten. 1.35 Gr.pL 2.20 Vroolfjk Zaterdagmiddagprogr. 4.35 Meisjeskoor-concert. 5.20 Vroolijk progr. 7.3512.20 Zie Deutschland- sender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gr.pL 11.50 en 12.30 Omroep orkest. 12.50 Gr.pL 1.25 Muz. cause rie. 2.10 Pianoduetten en zang. 3.20 De orkestver. van het Koninklijk Vlaamsch Muziekconservatorium van Antwerpen en solist. 5.35 Om roeporkest en soliste. 6.45 Gr.pL 7.20 Cabaret. 8.35 Zang en accordeon. 8.55 Het Pro-Arte-kwartet. 9.50 11.20 Gr.pL 484 M.: 11.35 Gr.pL 11.50 Het Sarba-orkest. 12.50 en 1.55 Gr. pi. 2.20 Radiotooneel (met toelich ting). 3.20 Jachtprogr. 4.20 Gr.pL 4.35 Zang met toelichting. 5.05 Gr. pi. 5.35 Het Luiksche kwartet. 6.10 Gr.pL 7.20 Uitz. voor soldaten. 7.50 Cabaret. 8.20 Radio-orkest. 9.30 Het Pro-Arte-kwartet. 9.5511.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Werken van Duitsche kunste naars. 9.20 Ber. 9.50 Populair con cert. 11.20 Ber., hierna tot 12.20 Nachtconcert. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.20, D.sender 10.20—11.20, Brussel VL 11.20 13.20, Keulen 13.20—13.50, Dan- marks Radio 13.5014.20, Motala 14.20—15.20, Brussel VL 15.20— 17.05, Fr. 17.05—17.20, Keulen 17.20 —17.35, Brussel VL 17.35—19.20 Fr. 19.20—21.20, VL 21.20—23.20, D.sen der 23.2024. Lijn 4: Brussel VL 8.—8.20, Enge land 8.20—11.20, Brussel Fr. 11.20 12.20, Engeland 12.20—12.50, Parijs Radio 12.50—13.50, Engeland 13.50— 14.35, Keulen 14.35—16.20, Brussel Fr. 16.20—17.—, Engeland 17.—18.50 Motala 18.50—19.20, Keulen 19.20— 19.30, Engeland 19.30—20.35, Brussel VL 20.35—21.20, Keulen 21.20— 21.30, Brussel Fr. 21.3023.20, En geland 23.2024. Lijn 5: Diversen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7