verdeeling van beschikbaren lAuto te Veendam te water gereden. arbeid gevraagd. van den arbeidsduur Moord te Leidschendam opgehelderd? Twee vermoedelijke daders in arrest. Nederlanders bij de grens aangehouden. Poging tot het smokkelen van unitormen. De twee inzittenden kwamen om. GEMENGD NIEUWS. De Senaat keurt het neutraliteitsontwerp goed. .mrttEDE BLAD. ijdon*u'vep®,ec®en» v©twormpjes, pukkels en uitslag ^en door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende Purol. Door 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ^korting gevraagd. het voorloopig Verslag aan de Tweede Jn b ver je begrooting van Sociale Zaken Sr l040 1Sende zijden werd vertrouwen Va" minister uitgesproken, al betreur- in dezen u.idene leden het aftreden van den verscnelu j„inister nemende den korten tijd In ^bereiding verklaarden vele leden vjn voor te hebben voor opzet en inhoud waarf!e begrooting. Niettemin waren ver- va" j en van hen wel eenigszins teleurge- scheidene ^j hgt ontbreken van plan- steld' 1 verkorting van den arbeidsduur en neIV tere verzorging 'an ouden van dagen, tot ledpn wüden de regeering onder tegenwoordige omstandigheden bij voor- L groote voorzichtigheid bij het ne- an nieuwe maatregelen op sociaal ter- uien rev feteden^achtten het noodig, dat het tihedriifsraden wordt uitgebreid, in het g,„d«r in de» landbouw. Vele leden spraken als hun mee ning uit, dat t an een betere verdee- Lg van dtn beschikbaren arbeid ook thans nog groote behoefte be staat Zij verzochten den minister een uiteenzetting te willen geven van zijn plannen op dit gebied. Verscheidene ledon waren van meening, Hat in de eerste piaats gestreefd moet wor- V naar een verkorting van den arbeids uur voor die groepen van personen, die thans nog langer dan 48 uur per week arbeid verrichten. Nogmaals vestigden verscheidene leden m het bijzonder de aandicht op de lange werk tijden, welke nog steeds in het land- en tuin bouwbedrijf voorkomen. Verscheidene an dere leden vonden in het vorenstaande aar. leiding op te merken, dat groote voorzichtig heid moet worden betracht Belangen gemobiliseerden. Verscheidene leden stelden de vraag, of van den minister eventueel in samenwerking met zijn ambtge noot van justitie, voorstellen zyn te verwachten om aan de gemobiliseer den zooveel mogelijk te garandee ren, dat zij bü demobilisatie weer in het door hen verlaten bedrijf kun nen terugkeeren. Ctvraagd werd, welke plannen de minis ter op het gebied der ondernemingspen sioenfondsen heeft. Kan indiening van een wetsontwerp tot -egeling van dit onder werp spoedig tegemoet gezien worden? Vele leden waren van meening, dat ook onder de huidige omstandigheden een voor ziening in den ..or gelijken toestand, waarin vele ouden van dagen verkeeren, niet ach terwege mag blijven. Andere leden meen den, dat het tot -tand brengen van zulk een voorziening, hoe wenschelijk ook, thans minder dan ooit mogelij is. Gevraagd werd. of de minister bereid is een wyziging van de Ziektewet voor te stellen, ten einde moge. ijk te maken, dat eze wet ook door bedrijfsraden wordt uit gevoerd. Vele leden -praken de hoop uit, dat de minister een spoedige afdoe ning van het uitwerp kinderbijslag- verzekering en invoering van de wet krachtig zal bevorderen. Aangedrongen werd op een nauwgezette zorg voor de gezondheid der gemobiliseer den. Verscheidene leden drongen er by den minister op aan, iet uitoefenen van genees kundig schooltoezicht zooveel mogelijk te willen bevorderen Alcohol op den weg. Eenige leden drongen aan op het voeren van krachtige propaganda van de zijde der regeering voor het tegengaan van alcohol gebruik door chauffeurs en andere perso nen, die aan het verkeer deelnemen. Met leedwezen hadden verscheidene le den geconstateerd, dat het subsidie aan de psychiatrisch-neurologische kliniek te Am sterdam ad 5000 dit jaar om redenen van bezuiniging is geschrapt. Naar aanleiding van 's ministers voorstel om artikel 103 met f 1 millioen te verlagen, gaven verscheidene leden uiting aan hun vrees, dat onder de tegenwoordige om standigheden verscheidene werkloozenkas- sen niet met een subsidiepercentage van 100 zullen kunnen volstaan. Naar de meening van verscheidene leden laat de aroeidsbemiddeling nog veel te wenschen over. Groote groepen arbeiders, vooral op het platteland, maken zelden of nooit van de organen der openbare ar beidsbemiddeling gebruik. Het voorste] om f 200 000 uit te trekken ter bevordering van 't vervroegd, pensicn- neeren van arbeiders ter bestrijding van werkloosheid vond van verschillende zijden waardeering. Werkverruiming. Van verschillende zyden werd met groo te belangstelling geinformeerd naar 's mi nisters plannen ten aanzien van de werk- verruimings- politiek. Vele leden zouden gaarne uitvoerige in lichtingen ontvangen omtrent de verdere plannen van den minister ten aanzien van de werkverruiming aangedrongen. Eenige leden maakten er opnieuw be zwaar tegen, dat Nederlandsche arbeiders door bedreiging met het inhouden van steun gedwongen worden te gaan werken in Duitschland. Algemeen zou men het op prys stellen, indien de minister ook over zijn plannen tot bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd nadere mededeelingen zou willen doen. Verscheidene leden betwijfelden, of het noodzakelijk is voor het kampwerk f 355.000 meer uit te terkken dan verleden jaar. Men meende te weten, dat 200.000 is toegezegd voor het werk onder de militai ren. Gaarne zou men vernemen, uit welken post deze gelden zullen worden voldaan. Sneller dan men in het algemeen nog verwacht had, is in verband met den moord op den veekoopman van der Horst uit Leidschendam een arrestatie verricht, welke, naar men verwacht, in deze duistere zaak licht zal kunnen brengen. De Rotter- damsche politie heeft n.1. gister avond een jongen man aangehouden, waarvan men verwacht, dat hij bij dezen moord betrokken is. Hij wordt hedenochtend voor den rechter commissaris te 's-Gravenhage, mr. W. G. F. °rgerhoff Mulder, geleid. De politie neemt a®, dat er twee daders zijn geweest, waar- yan zij nu een te pakken heeft. Of dit juist ls> zal natuurlijk nog uit het verhoor en het verdere onderzoek moeten blijken. Voorts hebben eenige rechercheurs van de otterdamsche politie gisteravond te Amster- vergezeld van een inspecteur dér cen- ae recherche, een onderzoek ingesteld. In een woning in de Groote Bickerstraat is een man aangehou den, die er van wordt verdacht be trekken te zyn bij dit misdrijf. De nian is op transport gesteld naar «otterdam. Ook is in het holst van den nacht dp het hoofdbureau van politie bin- en gebracht een ernstig beschadigde ,u welke in een pakhuis te Am- erdam in beslag is genomen. Men ermoedt, dat de dader van den rerf°rC* met ^ezen wagen is wegge- spv-n-,..De.moor<I zou dan waar- Pleegd dit voertuiS ziin £e" handen>n^erZOe'< deze zaak is thans in recherche311 ^°rterdamsche en Haagsche '«stamLWeu^e vertal»ng van het nieuwe vertalingI November is de nieuwe nen> die v311 ^et "teuwe testament versche ep don°°r 1161 Nederlandsch Bijbelgenoot- V'erd ver1 een. daartoe benoemde commissie kng hwjaarc''fld. Voor deze nieuwe verta- dat Zij tT Z00veel belangstelling te bestaan, Schee] dan dag na het verschijnen «"verkocht was. de 67.js^1Jerdronken. - Vanochtend vroeg is Water eer?*,J°nker te Grouw (Fr.) te •waakt en verdronken. Donderdagavond werd bij het grens- kantoor Rammelbeek aangehouden de Nederlander G .A. M. Albrink uit Dene kamp, die in een auto, waarin zich bij nader onderzoek militaire kleeding en andere uniformkleeding bevond, gepakt in twee koffers, over de Nederlandsche grens probeerde te komen. De auto en de kof fers zijn in beslag genomen. A. is in ver zekerde bewaring gesteld. Een huiszoeking, bij zijn vader ingesteld, leverde geen resultaten op. De zaak wordt nader onderzocht. •De aangehoudene, die 25 jaar is, was reeds eenige jaren als chauffeur in Duitschland werkzaam. Hoewel auto's naar Duitschland meestal niet aan een onderzoek worden onderworpen, was zulks ditmaal wel het geval en de in- specteerende grensbeambte ont dekte een tweetal koffers, welke o.a. uniformen van de rijkspolitie, het Nederlandsche leger, de ma- rechaussée en de posterijen be vatten. A. beweerde van den inhoud en de be stemming der koffers niet op de hoogte te zijn. Hoe de koffers in de auto waren ge komen, zeide hij aanvankelijk niet te weten. De grenspost stelde zich onverwijld met den burgemeester van Denekamp in ver binding. Deze stelde, met de militaire autoriteiten, dadelijk een onderzoek in en liet bij den vader van den gearresteerde, die eigenaar van de auto is, huiszoeking verrichten. Deze huiszoeking leverde even wel niets op. Bij een nader verhoor verklaarde A. Jr., dat hij twee heeren van Duitsche nationa liteit uit Duitschland naar Amsterdam had gebracht. Wat zij hier moesten doen, wist hij niet. Later verklaarde hij ,dat hij op dracht had de koffers naar Nordhorn te brengen. Ook de vader heeft een verhoor ondergaan, doch deze verklaarde van de gedragingen van zijn zoon niets te hebben geweten. Gisteravond is een vx-achtauto, welke uit de richting Nieuwe- Pekela naar Veendam ging, ter hoogte van de stroocartonfabriek „De Vrijheid" in het kanaal ge reden. De wagen kwam op den kop in het kanaal terecht en ver dween onder water. De twee in zittenden kwamen om het leven. De omgekomenen zyn de heeren W Sybrandy uit Leeuwarden en A. van der Woude uit Holwerd. Beiden waren pl.m 27 jaar oud. De auto was een vierwielige vrachtauto, waaraan een vierwielige aanhangwagen was gekoppeld. De oorzaak van het onge luk staat nog niet vast, de weg was zeer glad, zoodat het niet is uitgesloten, dat de auto is geslipt. DE KONINGIN BEZOEKT AMSTERDAM. Gistermiddag te drie uur heeft de koningin vrijwel onverwacht een bezoek gebracht aan de fototentoonstelling „Kleinbeeld '39" in de zalen van Arti et Amicitae te Amsterdam. Het bestuur der tentoonstelling was slechts kort tevoren van het voornemen van de koningin op de hoogte gebracht en aangezien het bezoek volkomen onofficieel was, was de tentoonstelling dan ook niet voor het publiek gesloten. De koningin werd bij de aankomst op de tentoonstelling ontvangen door burge meester de Vlugt en de bestuursleden van Arti. Na gedurende een half uur de ge- exposeerde foto's te hebben bezichtigd, verliet de koningin de tentoonstelling en keerde na een kort bezoek aan het ko ninklijk paleis, omstreeks vijf uur te Den Haag terug. „LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ" ADRESSEERT. Het dagelijksch bestuur van „Landbouw en Maatschappij" heeft een schrijven aan den minister van economische zaken ge richt, waarin adressant zijn teleurstelling uitspreekt over het feit, dat de prijsverheo- ging van diverse agrarische producten zijns inziens niet zoodanig is geweest, dat daar door d>e noodzakelijk redelijke belooning voor den agrarischen arbeid is gewaarborgd of verkregen. Adressant geeft in overweging op korten termijn aan de boeren op de gemengde be drijven, die zulks wenschen, het graan, dat niet voor menschelijke consumptie noodig is, te doen behouden voor zoover zij daar van binnen de vastgestelde voedernormen op eigen bedrijf gebruik kunnen maken. Een tweede maatregeï, waardoor aan de financiëele moeilijkheden kan worden tege moet gekomen, is het betalen van een voor schot aan de verbouwers van graan, die dit moeten leveren aan de regeering. Aange drongen wordt op het uit de markt nemen van varkens. Zes verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ N.V. HERMS. COSTER ZN. Door auto overreden en gedood. - Gis termiddag is onder de gemeente Nuland het zesjarig dochtertje van den heer L. van Drunen, toen zij dwars voor een auto, ko mende uit de richting den Bosch, den weg den BoschGrave overstak, door deze ge grepen en op slag gedood. De „Alwaki" thuis. - Gistermiddag is het ruim 7500 ton metende s.s. „Alwaki" van Van Nievelt Goudriaan en Co. te Rotterdam aangekomen. Het schip, dat op de Zuid- Amerika lijn vaart, was met stukgoederen geladen en kwam op 28 September in de Downs aan, waar het tot 14 October gelegen heeft. Hierna werd het voor verder onder zoek naar Londen overgebracht. Een deel van de lading moest hier worden achterge laten. Schriftelijke vragen. - Mevr. de Vries— Bruins (s.d.) heeft vragen gesteld over on gedierte in verschillende cellen van de straf gevangenis te Scheveningen. Zij vraagt of het niet wenschelijk is hier de noodige be strijdingsmaatregelen te treffen. Dr. I. H. J. Vos (lib.) heeft de volgende vraag gericht tot den minister van binnen- landsche zaken: Wil de minister bevorderen, dat aan de leden per provinciale staten en gemeente raden, die gemobiliseerd zijn, de gelegen heid wordt aangeboden, de zittingen van de colleges, waarin zij zitting hebben, bij te wonen, voorzoover militaire belangen, zich daartegen niet verzetten? .58uitwland JAPANSCH-RUSSISCHE ONDER HANDELINGEN. In plaatselijke diplomatieke en financieele kringen te Tokio stelt men levendig belang in de voorstellen van Viacheslaw en Molotof te Moskou, dat Japan het initiatief zou nemen tot onderhandelen over een handels verdrag. De bladen van het Asahi-concern zijn van meening, dat een dergelijk verdrag voor beide partijen gunstig zou kunnen zyn. De bladen van het Hochi-concern zijn van meening, dat de bespreking over het afba kenen van de grens, welke deze maand te Chita zullen beginnen, een goede gelegen heid vormen om alle vraagstukken te bestu- deeren, welke punten van wryving vormen tusschen de Sovjet-Unie en Japan, zooals de visscherij-concessies in de Noordelijke wa teren, de steenkool- en petroleum-concessies op Sachalin, de behandeling van de perso nen, die bij deze ondernemingen werken en het aanhouden van Japansche schepen door de Sovjets. Men is van oordeel, dat door de rede van Molotof de kansen op een rege ling van deze vraagstukken aanmerkelijk zijn gestegen. Uit Washington wordt gemeld: De Ame rikaansche Senaat heeft het neutraliteits ontwerp goedgekeurd. Verklaringen van Roosevelt. In een persconferentie heeft president Roosevelt zijn voldoening te kennen gege ven over de groote meerderheid, waarme de het Huis van Afgevaardigden het op heffen van het embargo op wapenen heeft goedgekeurd en hij gaf zyn toestemming tot het publiceeren van de volgende ver klaring: „Ik ben verheugd, dat het wetsontwerp aan de Vereenigde Staten hun historische positie van neutraliteit terug heeft gege ven". Verder deelde de president mede, dat hij een aantal proclamaties zal uitvaardigen, wanneer de wet onderteekend zal zijn, waarbij de toepassing van de wet zal wor den geregeld. Te dien einde heeft hij be sprekingen gevoerd met Serie en Cordell Huil. Morgen zal Roosevelt teekenen. Men meldt, dat president Roosevelt het neutraliteitsontwerp morgenmiddag zal teekenen. Spoedig daarna zal een procla matie worden uitgevaardigd, waarbij de wet van kracht zal worden. De stemmingen. Het huis van afgevaardigden heeft het neutraliteitsontwerp aangenomen met 243 tegen 172 stemmene. De senaat stemde met 46 tegen 25 stemmen en de kamer met 223 tegen 189 stemmen voor de verdaging van de bui tengewone zitting. De gewone zitting zal op 3 Januari ge opend worden. Het is waarschijnlijk, dat Roosevelt den leiders der beide partijen zal verzoeken zich niet uit de hoofdstad te verwijderen. De gemengde commissie van het huis van afgevaardigden en senaat heeft den door de regeering voorgestelden tekst van het neutraliteitsontwerp goedgekeurd. De wijzigingen. Deze commissie heeft drie wijzigingen aangebracht in het wetsontwerp zooals dat door den senaat was aangebracht: 1. de wet machtigt thans neutrale sche pen alle goederen te vervoeren, met uit zondering van wapens en munitie, die be stemd zijn voor alle landen langs den Stillen Oceaan, den Indischen Oceaan en het westelijk halfrond beneden den 35 graden n.b., zonder dat het noodig is over dracht van de eigendomsbewijzen tot stand te brengen voor deze goederen de Vereenigde Staten verlaten. 2. de wet machtigt Amerikaansche tele graaf- en telefoonmaatschappijen haar rekeningcourantsysteem met oorlogvoe rende landen te handhaven. 3. de wet verbiedt Amerikaansche schepen, vanaf den datum der presiden- tieele neutraliteitsproclamatie, goederen te vervoeren zonder dat de eigendomsbe wijzen aan een buitenlandsche onderne ming overgedragen zijn. Amerika en Rusland. Tijdens een persconferentie heeft men Roosevelt verzocht commentaar te leveren op de uitlating van den afgevaardigde Mcgormack, die terugroeping van den Amerikaanschen ambassadeur te Moskou had verlangd. Roosevelt zeide nooit op het standpunt te hebben gestaan, dat slechte manieren beantwoord moeten worden. Engeland en de opheffing van het embargo. In een persconferentie heeft de Britsche minister voor de voorraden, Burgin, ge zegd: „Wanneer het Amerikaansche wa penembargo is opgeheven, zullen de geal lieerden een arsenaal van onbeperkte hulp bronnen tot hun beschikking hebben. Wij moeten de leemten in onze productie na gaan en uit de Amerikaansche nijverheid putten voor de artikelen, die in onze eigen industrie ontbreken. Ik stel mij voor, dat wij onmiddellijk machines, staal voor ka nonnen en grondstoffen en later misschien eenige munitie noodig hebben". De minister deelde mede, dat de dienst voor de voorraden sedert het uitbreken der vijandelijkheden reeds een bedrag van bijna 110 millioen pond sterling heeft uit gegeven. Iedere dag heeft een nieuwe uit breiding der industrieele outillage ge bracht. Burgin herinnerde aan de verant woordelijkheid van zijn ministerie voor de verdediging van Engeland en verklaarde, dat tegen alles, zelfs tegen parachute springers, voorzorgsmaatregelen zijn geno men. DE ANTI-JOODSCHE ONLUSTEN TE VILNIUS. Een delegatie van de Joodsche gemeente te Vilnus heeft haar opwachting gemaakt bij den hoogen commissaris, Markis te Kaunas. Zij gaf uiting aan haar trouw aan den Litauschen staat en vroeg bescherming tegen alle excessen. Markis gaf haar de verzekering, dat hij de noodige maatrege len heeft genomen om onlusten te voorko men. De politie in het ghetto is versterkt, terwijl bij de plaatselijke militie Joodsche detachementen zullen worden ingedeeld. De Joden te Kaunas hebben een soortge lijken stap gedaan en ook zij hebben een geruststellend antwoord gekregen. Te Wilna is de verplichte inschrijving van vluchtelingen begonnen. Twaalfdui zend van de 20.000 uitgewekenen zijn Jo den. De orthodoxe metropoliet Fernthee, die voor de aankomst der Russische troe pen de wijk had geonmen naar Kaunas, is te Wilna teruggekeerd. GEEN TURKSCH-RUSSISCHE BESPREKINGEN. In welingelichte kringen wordt verno men, dat de geruchten, volgens welke de onderhandelingen tusschen Turkye en de Sovjet-Unie hervat zouden worden, onjuist zijn. Men is van oordeel, dat de rede van Molotof zulks onmogelijk maakt. VERKLARING VAN PANAMA VAN KRACHT. In een persconferentie heeft president Roo sevelt gezegd, dat de verklaring der pan- Amerikaansche conferentie, waarbij een neutrale zóne rondom een gedeelte van het Westelijk halfrond werd ingesteld, thans van toepassing is. Volgens inlichtingen, waarover men te Washington beschikt, patrouilleeren de Ver eenigde Staten in het Noorden van Atlanti- schen en Stillen Oceaan, Chili en Ecuador aan de Westkust, Brazilië, Uruguay en Ar gentinië aan de Oostkust van Zuid-Amerika. De patrouilleering heeft op het oogenblik ten doel, dat de regeeringen van eventueele activiteit van belligerenten op de hoogte ge houden wordt, men gelooft, dat in geval van een optreden binnen de zóne diplomatieke stappen by het betreffende oorlogvoerende land zullen worden gedaan. Het staatsdepartement geeft een interpre tatie van de verklaring van Panama betref fende de neutrale zone langs het Westelijk halfrond. Het verklaart, dat de neutrale zone niet impliceert, dat er geweld gebruikt zal worden van den kant van een Amerikaan sche republiek. De bepalingen der verklaring betreffende de patrouilles ter zee „voorzien nergens anders is dan in een soort patrouil leering die de Vereenigde Staten en ver scheidene andere Amerikaansche regeerin gen reeds hebben ondernomen. Het doel der patrouilleering is de regeeringen der Ameri kaansche landen in staat te stellen zoo vol ledig mogelijk inlichtingen te verkrygen ten aanzien van wat er binnen dat beperkte gebied gebeurt. Het ligt voor de hand, dat in tijden als deze het van het hoogste belang is, ten behoeve van de handhaving der neu traliteit, van het Westelijk halfrond, dat iedere Amerikaansche natie de meest vol ledige kennisgeving ontvangt omtrent acti viteit, die ondernomen wordt binnen de wateren nabij haar kust". DE AMERIKAANSCHE BEMANNING VAN DE „CITY OF FLINT". De Duitsche regeering heeft de regeering der Vereenigde Staten de formeele verzeke ring gegeven, dat zorg zal worden gedragen voor de veiligheid der bemanning van de „City of Flint". De Amerikaansche zaakge lastigde te Berlijn heeft naar Washington geseind, dat de Duitsche marine-autoriteiten opdracht hebben gekregen den wensch der Amerikaansche regeering te eerbiedigen. Een telegram van Amerikaan schen consul te Bergen. Het departement van staat heeft Vrij dagavond van den consul der Vereenigde Staten te Bergen een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de „City of Flint" aan de Amerikaansche beman ning is teruggegeven en de Amerikaan sche vlag weer in top is. Volgens het rapport van den consul had de commandant van de prijsbemanning verlof ontvangen de Noorsche territoriale wateren langs de kust te volgen van Tromsoe af. Vrijdagmiddag is de „City of Flint", begeleid door oorlogsschepen te Hauge- sund aangekomen. Het schip vroeg ver gunning de haven binnen te varen om een ziek lid van de Amerikaansche beman ning aan land te zetten. De door de Noor sche admiraliteit aan boord van de „City of Flint" gezonden geneesheer constateer de, dat de Amerikaansche zeeman niet voldoende ziek was om een ankering van het schip te rechtvaardigen. Niettemin ging het schip voor anker. De Noorsche autoriteiten hebben toen het bekende besluit genomen. Het departement van staat heeft een telegram gezonden aan de legatie te Oslo, doch nog geen antwoord ontvangen. De Noorsche autoriteiten inter- neeren de prijsbemanning. Nader wordt gemeld: De Noorsche admiraliteit deelt mede, dat de City of Flint met de Duitsche prijsbe manning aan boord vergunning had ontvan gen van Tromsoe af langs de kust in de Noorsche territoriale wateren te varen. Vrijdagmiddag is de City of Flint met twee Noorsche oorlogsschepen te Haugesund aangekomen, waar het anker werd uitge worpen, zonder aat daartoe verlof was beko men. Aangezien voor het schip geen geldige reden bestond, een Noorsche haven aan te doen, hebben de Noorsche autoriteiten be slist, dat het schip weer aan de Amerikaan sche bemanning zal worden vrijgegeven en de Duitsche prijsbemanning geïnterneerd. JAPANSCH-RUSSISCH GRENSINCIDENT. Uit Tokio wordt gemeld, dat Russische troepen het vuur geopend hebben op een oonvooi Japansche en Mandsjoekwosche automobielen. Een uit Charbin ontvangen telegram, waarin van het incident, dat zich op 31 October heeft afgespeeld, melding wordt gemaakt, zegt, dat het bericht groote ontsteltenis heeft verwekt. De Russische troepen stonden in stelling op den linker oever van de rivier Argun, welke grenst aan Oostelijke Siberië en het Noordwesten van Mandsjoekwo, en het convooi bewoog zich voort langs den tegenoverliggenden oever. Hoewel bijzonderheden nog ontbreken, meldt het telegram nog, dat het convooi automo bielen aanzienlijk schade zou hebben opge- loopen. DE AMERIKAANSCHE SCHEEPVAART EN DE NEUTRALITEITSWET. Na de onderteekening van de neutrali- teitswet zal president Roosevelt een procla matie uitgeven, waarin hij de oorlogvoeren den zal opnoemen en een opsomming zal geven van de wapens, munitie en het oor logsmateriaal, welke onder deze wet vallen, Roosevelt heeft een groote speling voor de uitlegging der wetsbepalingen. Hij zou er ook schroot in kunnen opnemen. De Amerikaansche scheepvaart voelt reeds de ernstige beperkingen als gevolg van het verbod van de oorlogszone binnen te gaan. Volgens den voorzitter van de commissie voor de koopvaardij van het Huis van Afge vaardigden Schuyler Bland, zal het gevolg van de wet zijn, dat 92 Amerikaansche sche pen uit de oorlogszones zullen worden geno men en dat acht buitenlandsche handels wegen zullen worden opgegeven.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7