DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. rusland wil niet in den oorlog worden betrokken. De Finsch-Russische besprekingen. Koning Leopold in Den Haag. Molotof spreekt op den verjaardag der revolutie. No. 263 D't nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 7 November 1939 Koning Leopold brengt een bezoek aan Den Haag. Besprekingen met de Koningin. De algemeene toestand. Rusland laai hel masker vallen De Finsch-Russische onderhandelingen. Er zijn neutralen, die uit den oorlog voordeelen halen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- cn Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DLR GFWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang Ter gelegenheid van den verjaardag der Russische revolutie is er in Rusland een manifest van de communistische internationale gepubliceerd, waarin de oorlogvoerende landen gekarakteriseerd worden als kapitalistische staten waar een handjevol klaploopers profiteert van het bloed en het lijden der arbeiders. Italië wordt daarin verweten, dat het neutraal is gebleven in afwachting om zich bü de overwinnende party te kunnen scharen. Het manifest ver klaart, dat zoowel Engeland en Frankrijk als Duitschland een oorlog voe ren om de wereldoverheersching. Ook de volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, de heer Molotof, heeft weer een rede gehouden en hij heeft alle kapitalistische en imperialistische landen verweten, dat zij zich in internationale avonturen storten. Opmer kelijk was zijn verklaring, dat men ook Rusland in den oorlog had willen betrekken, maar dat men zich daar niet laat leiden door den geest van an deren. Rusland aldus Molotof zal den weg volgen, welke Lenin heeft uitgestippeld, omdat die naar de overwinning van de Russische macht voert. De Finsch-Russische besprekingen, welke Zaterdag werden afgebroken, zijn nog niet hervat, maar men schijnt in Finland de overtuiging te hebben, dat Rusland 't niet tot een gewapend conflict zal laten komen, zoodat men door vredelievende onderhandelingen tot een overeenkomst zal kunnen komen. Koning Leopold van België is met minister Spaak gister voor een korte be spreking van den internationalen toestand in Den Haag aangekomen. Men verdiept zich in gissingen, waaraan dit onverwachte bezoek is te danken. Volgens de thans verschenen berichten was het de bedoeling, dat de ver schillende aspecten van den internationalen toestand onder de oogen werden gezien. Dat de Belgische koning daarvoor zelf een bezoek aan onze residen tie gebracht heeft, doet wel vermoeden, dat het hier belangrijke besprekin gen heeft gegolden. 9- Gisteravond is koning Leopold van België te Den Haag aange komen. Hij begaf zich onmiddel lijk naar het paleis van de koningin, Naar verluidt, zou het doel van zijn komst zijn om met de ko ningin van gedachten te wisse len over eenige aspecten van den internationalen toestand. Minister Spaak vergezelde den koning. Ook minister van Klef- fens was gisteravond ten paleize. Verwacht wordt, dat de koning Vandaag is de Russische revolutie jarig en zij is 22 jaar geworden. Die verjaardag wordt in Rusland met groote feestelijkheden herdacht en ook nu weer zal er een wapenschouw gehouden wórden waarbij de Sovjetleiders aan hun gasten waartoe thans ook de Finsche de legatie behoort een demonstratie van den omvang en strijdvaardigheid van leger en luchtmacht zullen geven. De Finnen hebben dus gelegenheid rustig de vliegtuigen te be kijken, die binnenkort wellicht in Finland een tegenbezoek zullen brengen. Een verjaardag zonder een toepasselijk woord wordt ook door de Russen niet wen- schelijk geacht en er is gister, op den voor avond van den grooten dag, dan ook een manifest van de communistische internatio- nale gepubliceerd waarin de Sovjetleiders mi eens geen blad voor den mond nemen. ?ar precies vertellen hoe zij over de rest w Pa denken, ant alleen Sovjet-Rusland is een heil- aat en alle andere de Duitsche vriend 1 maal meegerekend behooren tot de apitalistische staten waar een handjevol ap oopers profiteert van het bloed en het JMen van de arbeiders. de^6 ar^e^ers in alle oorlogvoerende lan- bo„rmoeten in opstand komen tegen hun geois-regeeringen, ook in Duitschland hoorVeTnS in dat het verwijt te in af6" ','®t da* ket neutraal is gebleven j,art- Wachting om zich bij de overwinnende Da h kunnen scharen. daar0 Rusland heel anders gedaan, men h men °°k neutraal gebleven, maar niet af66*1 een andere overwinning men maar alvast in beslag geno- staten men u>t de omliggende kleinere Waarsrtv i-k0n gebruiken en waartoe men de groot geen kans ^ad geregen als üjke ov 6 U".sc^e buurman na een moge- hijgen envinning de handen weer vrij zou "H dat^816 Zegt ^et man'lest natuurlijk tsdactie, 1S maar een opmerking van de t-tlc, Thnov i het maar het manifest is toch, waar treft nvÜGr®.landen dan Rusland zelf be- eerhjk openhartig. Het gelantj1"eik°"digt namelijk, dat zoow?l En- °°rlog v 0 ankrijk als Duitschland een dat d°°[.en -001 de wereldoverheersching de aren/a alist'sc'1e Innden. die laat in deg de<- koloniale expansie zijn getre- ln de eerste plaats natuurlijk Duitschland nu strijden tegen de wereld hegemonie van Engeland, Frankrijk en Amerika. Zij willen meedeelen in de grond stoffen, de levensmiddelen, in het goud en de koloniën en zulk een onrechtvaardige, imperialistische oorlog kan door de arbei dende klasse niet gesteund worden. Men wrijft zich onwillekeurig de oogen uit. als men deze theorieën vergelijkt met wat Molotof precies een week geleden in zijn rede voor de groote bijeenkomst van den hoogsten Sovjet heeft gesproken toen hij verslag uitbracht van den internationa len toestand en verkondigde, dat men de ideologie van het Hitlerisme niet met geweld kon vernietigen. En toen hij er tevens op wees welk een groot koloniaal bezit men in Engeland en Frankrijk heeft en hoe onverdedigbaar het was dat zij daarvan niets wilden afstaan aan Duitschland met welken staat de vriend schappelijke betrekkingen steeds beter wer den, waar mee men practische samenwer king had verkregen en dien men wilde steunen in zijn streven naar den vrede. Duitschland, zoo zeide Molotof de vorige week, wil de boeien slaken van Versailles en dit leidde tot den oorlog, maar een krachtig Duitschland is een noodzakelijke voorwaarde voor een duurzamen vrede in Europa en het is belachelijk te denken, dat men het eenvoudig ondeugdelijk voor den strijd kan maken en het kan uitschakelen. Dat was volkomen juist, hebben de Duit- schers met groote voldoening over deze uit latingen van den machtigen buurman ge zegd, maar wat zullen zij nu weer moeten zeggen, nu in het manifest betoogt wordt, dat de bourgeois-dictatuur in alle oorlog voerende landen roof op de arbeiders pleegt door hun werkuren te verlengen, hun loo- nen te verlagen en den prijs der noodzake lijke artikelen te verhoogen. Wat hebben de arbeiders gemeen met de kanonnenfabrikanten en de handelaars in menschenbloed? vraagt het manifest en men bedenkt onwillekeurig, dat duizende Russen zijn gevallen in landen, die niets met Rus land te maken hebben en dat Rusland zelf een leger heeft, dat wellicht het grootste aantal kanonnen ter wereld bezit. Tenslotte blijken de leiders der sociaal democratie de schuld van alle verkeerde toestanden te dragen althans volgens het manifest en alle arbeiders worden op geroepen om het Chineesche volk te be schermen tegen de imperialistische indrin gers waarbij men alweer vergeet te zeggen, dat het Chineesche volk nog het meeste be vreesd is voor de vreemde indringers die het in bolsjewistischen geest willen reorga- niseeren. Dit manifest zal de Duitschers wellicht tot nadenken stemmen en hen tot de overtui ging doen komen, dat wat de heer Hitier in „Mein Kampf' over het communistische gevaar gezegd heeft, misschien toch' wel eens juist zou kunnen wezen. Men zal zich allicht op Molotof beroepen, maar deze volkscommissaris van Buiten landsche Zaken heeft tér gelegenheid van den verjaardag der revolutie gisteravond opnieuw een groote rede gehouden waarin een geheel andere toon te beluisteren valt dan toen hij de vorige week voor den Op persten Raad der Sovjets heeft gesproken. Hij heeft ditmaal alle kapitalistische en imperialistische landen verweten, dat zij zich in internationale avonturen storten en dat er 570 millioen menschen betrokken zijn o.a. de Russen zelf, maar dat zei hij niet bij een oorlog in het Verre Oosten en in Europa. Men heeft, zegt Molotof, ook Rusland in den oorlog willen betrekken, maar wij laten ons niet leiden door den geest van anderen. Als men dat in Rusland dadelijk had ge zegd, had de Engelsch-Fransche delegatie destijds geen maanden aan langgerekte en nuttelooze onderhandelingen in Moskou be hoeven te verspillen. Het aantal neutrale landen zal steeds klei ner worden, zegt Molotof, maar sommigen maken gebruik om uit den oorlog zekere (geldelijke) voordeelen te behalen ten koste van het ongeluk van anderen en wij ver moeden dit laatste zegt de redactie en niet Molotof dat men het voornamelijk in Polen en in de Baltische staten volkomen met hem eens is. Hij vergelijkt daarna de positie der kapi talistische landen en die van de Sovjet-Unie en komt vanzelfsprekend tot de conclusie, dat. de laatste er het beste voorstaat. De kapitalistische heerschappij mag zich niet uitbreiden en de versterking van de Sovjet- Unie die zich daar tegen verzet is in het belang van allen, die een spoedig einde van dezen oorlog wenschen. De Sovjet-Unie zal de defensieve kracht van haar land steeds verder opvoeren en is voor geen enkele beproeving uit het bui tenland bevreesd omdat zij een vredespoli tiek voert die aldus Molotof ons reeds talrijke successen bezorgd heeft, waarmede hij waarschijnlijk de strijd in het Verre Oosten op het oog heeft. Wij zullen zoo besolot hij den weg volgen welke Lenin heeft uitgestippeld, want die voert naar de definitieve overwin ning van onze macht. Het wil ons voorkomen, dat men een der gelijke slotzin ook in de kapitalistische lan den zou kunnen gebruiken, mits men den naam Lenin natuurlijk door een ander gaat vervangen. Wij zijn benieuwd naar de reac tie in Duitschland en ook in Italië, waar men er na het thans gepubliceerde commu nistische manifest, zeker minder dan ooit voor gevoelen zal, zich als „Dritte im Bun- de" bij de Duitsch-Russische combinatie te voegen. en zijn minister nog in den loop van den dag zullen vertrekken. Naar Belga meent te kunnen bevestigen, houdt hét bezoek, dat koning Leopold gisteravond on verwacht aan koningin Wilhel- mina ten paleize te 's-Graven- hage heeft gebracht, geen enkel verband met eventueele bemid delingsvoorstellen. Vanmorgen te kwart voor tien heeft minister van Kleffens zich opnieuw naar het paleis Noordeinde begeven. Volgens een gister te Helsinki gepubli ceerd officieel communiqué hebben de Sovjet-Finsche onderhandelingen een normaal verloop en vorderen zij lang zaam. Zaterdag is er geen bespreking in het Kremlin geweest. Heden zullen de Fin sche gedelegeerden aanwezig zijn bij de viering van den verjaardag der revolutie. De Finsche gedelegeerden verwachten niet terstond nieuwe instructies te ontvangen, ofschoon de Finsche regeering een speciale commissie heeft gevormd om hun rapport uit Moskou aan een uitvoerig onderzoek te onderwerpen. De Finsche delegatie te Moskou heeft gisteravond een feestelijke ontvangst in de Russische hoofdstad bijgewoond. Heden zijn de Finnen de gasten der Sovjet-regee ring bij de parade op het Roode plein. Men verwacht, dat de besprekingen pas na af loop van de feestelijkheden worden voort gezet. Een voorloopig Russisch-Finsch compromis? Noorsche kringen in Berlijn achten de Rus sische voorstellen aan Finland nog altijd on aanvaardbaar; aldus wordt uit Berlijn ge meld aan het agentschap Belga. Men moet op deze voorstellen, zoo zeggen zij, geen accoord tusschen de twee landen verwachten, echter zijn zij van meening, dat Rusland op het oogenblik geen agressieve bedoelingen jegens Finland koestert, en dat Rusland zich dientengevolge waarschijnlijk bereid zal verklaren een voorloopig compro mis aan te gaan. Dit voorloopige compromis zou evenwel, naar de meening van deze kringen, slechts van korten duur zijn, en in het komende voorjaar zouden de betrekkin gen tusschen Rusland en Finland opnieuw bestudeerd moeten worden. Finland blijft nog steeds in zeer nauw contact met de Vereenigde Staten en men meent te weten, dat de diplomatieke ver tegenwoordiger te Berlijn geregeld door de Finsche legatie van den stand der onderhan delingen op de hoogte wordt gehouden. Uit Helsinki wordt gemeld: Het ministerie van defensie heeft zekere besluiten genomen met het oog op de bescherming der bevol king. Zoo zijn de inwoners van Helsinki uit- genoodigd zich in zekere uren van den nacht niet op straat te begeven. Vriendelijker toon in Moskousche pers. Volgens te Helsinki ontvangen inlichtingen nemen de Russische bladen niet den toon over van de anti-Finsche artikelen van de „Pravda". Integendeel, de pers toont over het algemeen aan, dat een vriendschappe- lijker geest in de onderhandelingen is terug gekomen en de laatste redevoering van Erkko, den Finschen minister van buiten landsche zaken, wordt opgevat als een bij drage tot ontspanning van den toestand. In Helsinki trad gister een grooter opti misme aan den dag, dat de Russisch-Finsche onderhandelingen op vriendschappelijke wijze kunnen worden geregeld. Molotof In een gisteren te Moskou gehoudei bijeenkomst ter gelegenheid van den 22en verjaardag der revolutie van 1917, heeft de volkscommissaris van buiten landsche zaken, Molotof, het woord ge voerd. Motolof begon zijn rede met een requisitoir tegen de kapitalistische imperialistische landen, die, naar hij. zeide, geen andere middelen hebben om hun binnenlandsche moeilijkheden te verbergen, dan hun toevlucht te nemen tot inter nationale avonturen. 570 Millioen menschen zijn op dit oogenblik betrokken bij een oor log, in het Verre Oosten en in Europa. Eenerzijds zien wij Frankrijk en Groot-Bri- tannië, die niet slechts hun eigen bevolking in den oorlog betrekken, maar ook die van hun koloniën. Tegen deze landen verheft Duitschland zich, dat op het oogenblik *de tweede Europeesche mogendheid is. De pogingen der kapitalistische en impe rialistische landen, om de Sovjet-Unie in den oorlog te betrekken, zijn mislukt. Wij heb ben opnieuw aangetoond, dat de Sovjet-Unie zich niet laat leiden door den geest van an deren, doch op eigen kracht vertrouwt, ter wijl de kapitalistische wereld zich steeds meer moeite geeft het aantal oorlogvoeren den te verhoogen en de neutrale landen in den oorlog te betrekken. Indien deze oorlog moet voortduren de leidende kringen in Frankrijk en Engeland doen al het mogelijke om het zoover te krijgen zal het aantal neu trale landen steeds kleiner worden. Hieraan moet echter worden toegevoegd, dat sommigen gebruik maken van hun neutraliteit om uit den oorlog zekere geldelijke voordeelen te behalen, ten koste van het ongeluk van anderen. Indien men zich niet tegen den oorlog verzet, zal hij worden tot een broederstrijd in de geheele wereld. Een vergelijking tus schen de positie der kapitalistische landen en die van de Sovjet-Unie, valt niet in het voor deel van het kapitalisme uit. De kapitalis tische wereld is vermolmd, steeds meer maatregelen moeten genomen worden, haar interne krachten worden ondermijnd, zij kan niet meer bestaan zonder oorlog en zonder imperialistische avonturen, ondanks alle rijkdommen welke zij bezit. De oorlog zou zich dus kunnen uitbreiden, waarmede tevens de kapitalistische heer schappij zich zou uitbreiden; de Sovjet-Unie is besloten zich er tegen te verzetten, daar mede handelend in het belang van de ge heele menschheid. Het ligt voor de hand, dat de binnenlandsche consolidatie van de Sov jet-Unie en de versterking van haar inter nationale positie, niet slechts een plicht is van het Sovjet volk, maar ook in het belang van al degenen, die een spoedig einde wen schen van dezen oorlog. Het revolutionnaire karakter van de Sovjet-beschaving is niet gelegen in de verwerping van het oude cultureele erfdeel van het land. Wij, bolsjewisten, aldus Molotof, waardeèren de geschie denis, en weten, dat de socialistische vooruitgang alleen mogelijk is, indien hij steunt op de roemvolle geschiedenis van het verleden. De vaderlandsliefde, waarvan ons volk is doordrenkt, is reeds aan den dag getreden in het Verre Oos ten, in de Westelijke Oekraine. Onze helden sterten zich in den strijd onder den kreet „voor het vaderland, voor Leniir' want het vaderland en het com munisme is een. De Sovjet-Unie, dat wil niet alleen zeggen een bloeiende in dustrie, een welvarend landbouwbedrijf, dat wil in de eerste plaats zeggen: tien tallen millioen menschen, die zich be wust zijn van hun plicht jegens hun vaderland en jegens andere landen in de geheele wereld. Overgaande tot de binnenlandsche poli« tiek, zeide Molotof: De Trotzkistische ver raders, die in dienst stonden van vreemde mogendheden hebben hun misdadige plannen, welke zij zoowel in den Kaukasus, als in de Oekraine en elders smeedden, niet kunnen uitvoeren. De Sovjet-Unie bleef onwrikbaar en eensgezind. Onlangs heeft zij haar grond gebied uitgebreid. Wat de buitenlandsche politiek betreft, de kapitalistische landen zien meer en meer in, dat de Sovjet-Unie niet zoodanig is, als zij haar graag gezien hadden. De Sovjet-Unie is machtig en onaantastbaar. Jarenlang heb ben wij de veiligheid van ons land bewaakt en gezorgd voor de versterking van haar macht. Het heeft ons veel gekost, maar wij zijn er in geslaagd den volkeren van de Sovjet-Unie den vrede te verzekeren. Wij weten niet, voor welke beproevingen wij in de toekomst nog zullen komen te staan. Wel weten wij, dat wij de defensieve kracht van ons land steeds verder gaan op voeren. Voor geen enkele beproeving, welke uit het buitenland komt, zijn wij bevreesd. Wij weten, dat de beste politiek der Sovjet- Unie de vredespolitiek is, die ons reeds tal rijke sucessen bezorgd heeft. Daaraan zullen wij vasthouden. Dat is de wil van het volk, bezield door de politiek van de partij, van Lenin en Stalin. Wij zullen den weg volger., welke Lenin heeft uitgestippeld, want die voert naar de definitieve overwinning van onze macht. De rede van Molotof heeft anderhalf uur geduurd. Zie verder Buitenland pag. 3, Ze blad. I

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1