Aqmda PAS OP HfUMATIEK ga*-* - SKasriSs "ÏÏSXnmcb weekov».® Luchtaanval^ Er is een\®} in de maand de van met Brandbom^ Wist U, dat bij do best uitgeruste teg0ll|K in staat is alle m rfe 0 te blusschen en traCh« heele bevolking jj>(j0r be0 EERSTE BLAÜ Alkmaar, Vrijdag. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Hedenmorgen tien minuten voor 7 uur werd op den onbewaakten overweg aan de Kerkelaan te Heiloo de 69-jarige heer Kruit uit deze gemeente, door den trein gegrepen en gedood. Het lichaam was totaal vermor zeld. De man was doof, zoodat hij vermoe delijk de trein niet heeft hooren naderen. Aangezien hij echter ook zwaarmoedig was, is het niet uitgesloten, dat hy zich van het leven heeft willen berooven. Op dit laatste wijst het feit, dat zijn jas en das on geschonden aan den kant van den overweg werden gevonden, waardoor vermoed wordt dat hij deze voor het ongeval heeft uitge trokken. Het kan echter ook zijn, dat hij die over den arm heeft gedragen. De trein kwam met ongeveer tien minuten vertraging te Heiloo binnen. 403.50 gerestitueerd werd. De ontvangsten bedroegen totaal 1266,62, de uitgaven totaal 1654,57, zoodat er een nadeelig saldo was van 387,95. *va muuilC De uitgaven zullen in 1939 veel en veer Toegang boven 18 jaar. (Geprolongeerd). Bioscopen Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Razzia in New-York (sens.); hoofdrollen Wallace Beery, Alan Curtis, Laraine Day Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee, City-theater, half 8, hoofdnummer Och tendpatrouille (sens.); hoofdrollen Errol Flynn, Basil Rathbone en David Niven INBRAAK. In een villa in het Blockhove-park, be woond door de familie J. Keyzer, is heden nacht ingebroken. De dief had een ruit inge drukt en de planten reeds opzij gezet om door het raam naar binnen te komen. De dienstbode was evenwel ontwaakt en naar beneden gegaan en door het aanslaan van den hond, was de inbreker (het was er een, die men in het struikgewas zag verdwijnen) op de vlucht gegaan, met achterlating van een zakdoek. De bewoner doorzocht ver geefs de omgeving. De Alkmaarsche poli tie, telefonisch met het gebeurde in kennis gesteld, zegde toe te zullen komen, doch ver scheen niet, omdat ze op het gebied van Heiloo geen bevoegdheden bezit. De politie uit Heiloo, eveneens telefonisch op de hoogte gebracht, verscheen geruimen tijd na het gebeurde, aangezien ze door een treinonge val niet onmiddellijk bereikbaar was. Het door de politie ingestelde onderzoek leidde nog niet tot eenig resultaat. De ST. MAARTEN-OVERLAST. Waarschuwing van den commis saris van politie. commissaris van politie vestigt, evenals vorig jaar, nogmaals de aandacht van de Alkmaarsche ingezetenen op de wyze, waarop het feest van St. Maarten op 11 November gevierd wordt. Meerdere klachten van winkeliers bereiken de poli tie, omdat aan de opwekking om deze georganiseerde bedelpartij in haar huidige ontaarding te doen beëindigen, door ouders, winkeliers en andere goedgeefsche burgers geen voldoende gevolg wordt ge geven. Een oud volksgebruik, in opzet goed bedoeld, schijnt hierdoor tot een blijven- den overlast in het bijzonder voor de klagende winkeliers te moeten worden. Reeds eerder werd erop gewezen, dat het geven van geld te verwerpen is, daar het de kinderen in verleiding brengt en snoepzucht aankweekt. Is de genoemde overlast eenerzijds door de jeugd veroorzaakt, aan de andere zijde heeft de burgerij zelf mede schuld aan deze ontaarding door een verkeerd opgevat ge voel van welwillendheid. Men hebbe den moed in vele gevallen „neen" te zeggen en ertoe mede te werken, dat aan alle gebe del een einde komt, wanneer dit niet een strikt kinderlijke aardigheid is. Alleen met aller hulp kan een nood zakelijke oplossing worden verkregen. lager zijn (momenteel is tot een totaal bedrag van 615 steun verstrekt). On langs is van wijlen mej. P. W. Cohen Stuart een legaat van 500, waar J 60 aan successierecht afgaat, ontvangen. De gewone vergadering, In de daaropvolgende gewone vergade ring werden 41 aanvragen om steun be handeld, waarvan er 9 werden afgewezen en 3 ingetrokken. Voor de 29 andere ge vallen werd toegestaan aan giften en rentelooze voorschotten een totaalbedrag van 655. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden 78.000 K.G., tegen 63.000 in dezelfde week van het vorig jaar. De hoogste prijs was 23 (v.j. 24.50). De handel was echter stug, zoodat de ge middelde markt 21 was. Hierdoor beleven wij het feit, dat de prijs voor de N.H. kaas 2 lager staat, dan de Friesche, die minder van kwaliteit is. Dit vindt zijn grond in het feit, dat de Friesche in hoofdzaak naa Duitschland gaat en de N.H. kaas voor het binnenland en Frankrijk bestemd is. Frank rijk neemt nog steeds weinig af, zelfs min der dan volgens verdragen moet plaats heb ben. Van de verkoopcentrale komt intusschen niets. De leden van de belangrijkste fabrie ken hebben de daartoe gedane bestuurs voorstellen afgekeurd. Zondag om 2, 4.15 en 7.30 uur voorstelling, Woensdagmiddag, half drie, matinee. Roxy-theater, half 8, hoofdnummer Tar zan's wraak (avont.); hoofdrollen Glenn Morris en Eleanor Holm. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-Theater, half 8, hoofdnummer De kat en de kanarie (hum.-sens.); hoofd rollen Paulette Goddard en Bob Hope. Toe gang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling; 's av. voorstellingen om 7.15 en 9.45 uur. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Vrijdag 10 November. 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, rede Paul Kiès over oorlog en oorlogsgevaar voor Ne derland. LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN. In de Woensdagavond gehouden jaar vergadering van de vereeniging Liefda digheid naar Vermogen zijn het aftreden de bestuurslid mr. F. A. Josephus Jitta en de aftredende rapporteurs de heeren W. Bruin en J. Lind, herkozen. Aan het door mr. A. Schenkeveld als secretaris uitgebrachte jaarverslag ont- leenen wij dat vacantie en mobilisatie het eerder houden van de jaarvergadering, zooals reglementair is voorgeschreven, hebben verhinderd. Het aantal leden liep met drie terug tot 117; het aantal van hen, die minder dan 2.50 bijdragen, bleef gelijk, n.1. 7. In het thans loopende jaar zijn er nogal wat leden bijgekomen. Indien dit niet wordt geneutraliseerd door veel bedank jes, is er hoop dat de bergafgang, die de laatste jaren heel erg was, gestuit is. We moeten echter den berg weer op! Voor het eerst sinds vele jaren kwam er wijziging in het bestuur, doordat voor zien moest worden in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer Ringers. Gekozen werd zijn broer, de heer Th. A. Ringers, zoodat de naam Ringers aan de vereeniging verbonden bleef. De commissie van onderzoek en de vertegenwoordiging der vereeniging in den Armenraad bleven ongewijzigd. Bovendien werd de vereeniging verte genwoordigd in de in 1938 op initiatief van den Armenraad in het leven geroepen Commissie tot Samenwerking voor Bij zondere Nooden, en wel door den heer P. A. de Lange. Van deze Commissie kwamen en komen geregeld aanvragen in. Aan de beslissing daarover neemt echter de heer de Lange die bij zoo'n aanvrage min of meer „partij" is geen deel, maar wordt hij vervangen door den officieuzen vice- voorzitter, den heer van der Feen de Lille. Er werden dan 69 aanvragen om steun bij de vereeniging ingediend. Hiervan werden 18 afgewezen, zoodat er in 51 gevallen hulp verleend werd. Van deze 51 gesteunden kregen 36 een gift, 12 een renteloos voorschot en 3 dubbelen steun. De kleinste gift was 10 en de grootste 50, wat bij de voorschotten resp. 25 en 30 was en bij den geeom- bineerden steun 25 en 100. De totalen waren 975 aan giften en 615 aan rentelooze voorschotten. Werd er zoo veel aan steun uitgegeven, er kwam ook een mooi bedrag terug, doordat er van de verstrekt^opj^chott^n DE MEDISCHE ZIJDE VAN DE STRIJDGASSEN. In een door „Het Roode Kruis" in het „Oranje-Hotel" te Bergen belegde verga dering hield dr. S. van Dam, officier van gezondheid le klasse, Woensdagavond een lezing over „De medische zijde van de strijdgassen". De voorzitter, mr. A. M. Ledeboer ver heugde zich over de groote opkomst, zette in het kort doel en streven van het „Roo de Kruis" uiteen en verklaarde met vol doening, dat in de laatste maanden het ledental sterk was vooruitgegaan. Hierna kreeg de spreker het woord, die begon op te merken dat het gebruik der strijdgassen niet speciaal dateert uit de 19de eeuw, doch dat zelfs in de middel eeuwen de strijdende partijen elkaar met gas bestookten, zij het dan op primitieve wijze. In het jaar 1899, by de le Haagsche vredesconferentie werd overeengekomen in een eventueelen oorlog geen strijdgas te gebruiken. In 1914 werd Frankrijk de eerste afvallige, en begon blauwzuur te gebruiken. Dit gas, hoewel zeer vergiftig, werkte niets uit omdat de concentratie lichter dan lucht was. Begin 1917 begonnen beide partijen met het „gaswerpen". De glazen cylinders waren met electrische draden verbonden. De cylinders werden in den grond ge plaatst en konden mechanisch 3 K.M. worden weggeworpen. Als natuurlijke reactie kwam eerst het noodgasmasker, een gewone doek ge drenkt in azijn of urine. Spoedig kwamen er betere gasmaskers, en einde 1917 was toch zeker de helft geschikt om strijdgas sen afdoende te neutraliseeren. De Duit schers riepen inmiddels niesverwekkende gassen in het leven, om iemand met een defect gasmasker te dwingen dit af te zetten. In 1917 kwam het gevreesde mosterd gas in gebruik. Dit was reeds 60 jaar ge leden bij de Engelschen bekend, werd niet aanvaard, als oorlogsgas, door de Duit- schers wel. Spreker zette uiteen, gestaafd met sta tistieken, dat de verhouding der verliezen van bommen en granaten (scherven) en gas ongeveer 300 tegen 1 bedraagt. Ook het percentage tuberculose werd niet grooter na een gasoorlog, o.a. Ame rika had tijdens den laatsten oorlog onder de soldaten die met den gasoorlog te ma ken hadden gehad, 0.24 pet. t.b.c., onder die 'welke niet met gas te maken kregen bedroeg het cyfer 0.35 pet. De definitie van strijdgassen wil spre ker als volgt formuleeren, dat het hier verbindingen betreft, die hetzij in damp, rook of vaste stof, een schadelijke werking uitoefenen op het menschelijk organisme. De bedoeling is om de menschen tijde lijk ongeschikt te maken om aan den oor log deel te nemen. Hoewel er geen strenge scheiding bestaat, kunnen we de gassen in vier soorten onderscheiden, n.1. verstikkende, blaartrekkende, prikkelende en vergiftige gassen. Spreker zeide dat zoodra een lid van de hulpdienst een gaspatiënt vindt, deze moet nagaan of er ook iets aan het gasmasker mankeert, en dan direct de gaten dichten met leukoplast of stopverf. Het fosgeen- gas blijkt een van de meest verraderlijke gassen te zijn, omdat de werking zich eerst na vier uur openbaart. De oogen worden droog, en men wassche ze vaak met boorwater, en geve de patiënt een blauwe bril. Nooit voor uitwasschen slootwater nemen of wrijven. De voornaamste uitwerking van dit gas is, dat de stofwisseling van de longen totaal in de war wordt gestuurd.. Dit gas schakelt de werking van de wand der longblaasjes uit, en doet de helft van het bloedserum in de longen loopen. Het resultaat is een oppervlakkige adem haling, uitzetten van de borstkas, een lood kleur op de lippen resultaten en stimuleeren de werking van de longblaasjes. Een voorloopige aderlating van L. bloed heeft ook resultaat. De eerste verschijnselen zyn een tegenzin in rooken. Blaartrekkende gassen hebben eveneens een zeer verraderlijke werking, doch zijn direct te constateeren aan het onmiddellijk doorvreten en aanvreten van de slijmvliezen Heeft de patiënt aangetaste oogen, dan niet laten slapen, dan worden de oogleden kor zelig en zyn niet weer open te krijgen. Het gas blijft niet alleen bepaald tot een locale plaats, doch vreet steeds dieper in de weefsels. Is het darmkanaal en de maag aan getast, dan kan een braakmiddel worden gegeven, indien men zeer snel is. Gewoonlijk is dit niet aan te raden om maagbloeding tegen te gaan. Koolstof of norrit tabletten hebben uitstekende resultaten bij de behan deling van deze patiënten. Onder toezicht van een dokter worden de blaren, die zich gev, rird hebben, doorge stoken. Is er reeds een groote vleeschwonde ontstaan, dan het doode vleesch wegknippen De Amerikanen behandelen deze gevallen met zalf, in Europa werkt men met natte verbanden, om ettervorming tegen te gaan. Het vocht uit de blaren van mosterdgas is niet tosmetteljjic. De huid geneest spoedig door inwrijven met een verbinding van chloorkalk en magnesium-oxyde. Daarna wasschen met water, waarin groene zeep. De prikkelende gassen of niesverwekken de gassen komen neer op arsenicum ver bindingen. De slijmvliezen en lichaamsholten gaan uitzetten. Ontzettende pijnen in het voorhoofd zijn de symptonen, drukkend ge voel op de borstkas Het gevoel van verwardheid kan leiden tot zelfmoord. De patiënt kalmeerend toespreken, hem eenige glazen melk doen drinken, daarna een mengsel doen inademen van lucht- chloorkalk. De gasmaskers niet afdoen voor de kleeren uitgetrokken zijn. Bij dit gas het haar af knippen, hierin blijft het lang hangen. Vergiftige gassen, waaronder twee zeer gevaarlijke gassen, n.1. koolmonoxyde en blauwzuur. De roode bloed; ichaampjes voelen zich 250 maal zoo sterk aangetrokken tot kool stof als tot zuurstof. We hebben hier met het gewone gas te doen hetwelk kachels 's win ters wel doen uitstroomen en gasverstikking tengevolge heeft. In tegenstelling met verstikkende gassen mag bij bewusteloosheid kunstmatige adem haling worden toegepast. Het blauwzuur is een zeer gevaarlijk gas engaat zelfs diffusioneel door de huid. In een sterke concentratie kan het binnen drie minuten den dood tengevolge hebben. Een injectie om het blauwzuur op te los sen, zal redding brengen. Bij de marine zyn gaskisten in gebruik genomen, die allen uniform zijn ingericht, en by alle vlooteenheden aanwezig zyn GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30. Telefoon 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 1 steenblikker, 1 stratenmaker, 2 tegelzetters, 2 granietwer kers, 1 fundeeringwerker, 1 uitvoerder, 8 voegers, 5 stucadoors, 22 opperlieden, 49 schilders, 23 metselaars, 117 grondwerkers, 5 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 2 afbramers, 2 bankwerkers, 3 blikslagers, 1 boorder, 1 electricien, 3 fitters, 1 instrumentmaker, 2 kernmakèrs, 1 ketelmaker, 5 klinkers, 1 lood gieter, 1 lijnwerker, 1 machinist, 1 machine- teekenaar, 5 metaaldraaiers, 1 metaalslijper, 5 monteurs, 3 plaatwerkers, 2 rijwielherstel lers, 2 scheepsbouwers, 6 smeden, 12 stokers, 1 tandtechniker, 1 tegenhouder, 2 vuurwer kers, 3 wagenmakers, 4 yzerwerkers, 2 zand- bereiders, 4 zandvormers. Groep voedings- en genotmiddelen: 45 sigarenmakers, 5 sorteerders, 1 tabaksbewer ker, 1 koffiestroopbrander, 5 chocoladebe werkers, 4 zuivelbereiders, 8 bakkers. Groep verkeerswezen: 28 chauffeurs, 12 schippers, 1 kapt. binnenvaart, 6 koetsiers, 17 pakhuisknechten, 20 magazijnbedienden, 1 emballeur, 4 kellners, 3 loopknechten, 1 buffetbediende. Groep houtbewerking: 7 meubelmakers, 2 stoffeerders, 3 mach.houtbewerkers, 1 beeldhouwer. Groep handel: 22 vertegenwoordigers, 2 winkelbedienden, 2 colporteurs. reider, 2 kalkbranders, 1 huidenzouter, zakkenstopper, 2 papierbewerkers, 2 verz agenten, 1 incasseerder, 1 bedrijfsleider, controleurs, 1 leerL landmeter, 1 tegelmaker. 1 reclameteekenaar, 1 boekhouder, 5 kan toorbedienden, 5 fabrieksopzichters, 213 losse- en 37 transportarbeiders. Gedeeltelijk werkloos: tabaksindustrie 5, overige beroepen 2. Jeugdige werkloozen beneden 18 jaar in verschillende beroepen 9. Vrouwelijk personeel: 1 leerl.verkoopster, 4 kantoorbedienden, 1 fabrieksarbeidster, 1 huishoudster, 1 dienstbode voor dag en nacht, 1 werkster. Alkmaar, 4 November 1939. De directeur v.n. v. d. HEUVEL. OUD-REDDERS VRAGEN.... REDDING! Steunt morgen het Helden der Zee fonds Dorus Rijkers. Het comité voor de inzameling voor het Helden der Zee-fonds verzoekt ons opname van het volgende gedichtje van Philia: Stormwe duiken in de jassen En we loopen op een draf Stormdozijnen hoeden vliegen Van dozijnen hoofden af! Storm we spoeden ons naar huis toe En beluisteren den wind; Stormgeen mensch, die in zulk noodweer Min of meer behagen vindt Storm op zee weer duizend angsten Schip geeft seinen zit in nood Stormvan wal vertrekken redders In een snelle reddingboot! Stormhet eigen, kostbaar leven Wordt voor anderen gewaagd, Storm geen redder, die om bijstand Van een buitenstaander vraagt! Oorlog groote mijnenvelden Thans dreigt èxtra veel gevaar Oorlog maar tóch staan de redders Voor een redding nü ook klaar! Oorlognieuw gevaar der kusten, Maar daar wordt niet op gelet: Voor het leven van den ander Worden levens ingezet! Na hun vele arbeidsjaren Aan de Nederlandsche kust Komen redders als oud-redders Eind'lyk tot verdiende rust. Maar juist in hun kleine woning Wordt zoo veel door hen ontbeerd 't Fonds van Dorus Rijkers hèlpt hier! Morgen wordt gecollecteerd! Stadgenooten :leg Uw gaven Voor die prachtcollecte klaar, De oud-redders vragen redding Maakt een eind aan hun „gevaar!" Morgen komt de reddingboot door de stad. De inzameling komt ten goede aan de oud-stryders, die zoo vaak hun leven in de waagschaal stelden, om dat van ande ren te redden. en die nu, oud gewor den, zelf moeten worden gered! Wie wil niet deze gelegenheid aangrij pen, om aan dit reddingswerk mede te helpen en in klinkende munt zijn sympa thie te betuigen jegens het' Helden der Zeefonds „Dorus Rijkers." (Bescherm vrouw H. M. de koningin). Een comité beveelt deze inzameling met warmte aan. Groep boek- en steendrukkerijen: 1 letter- Het hart doet 180 slagen per minuut en de zetter, 2 boekdrukkers, 3 boekbinders, patiënt voelt zich zeer benauwd. Groep land- -en tuinarbeiders: 13 tuin- Nu zyn er middelen om het uittreden van lieden, 24 landarbeiders, 1 bloemist, het bloed tegen tc gaan. Kalktabletten of I Overige beroepen: 2 wasschers, 1 rietwer- een injectie met kalk hebben uitstekende 1 ker, 2 schoenmakers, 2 portiers, 1 verfbe- Naarmate de avonden lengen, strengen de Rheumatische pijnen. Het is alsof het vocht in de lucht, dat alles klam en kil maakt, zich vastzet in Uw ledematen. Ge voelt U rillerig en onbehagelijk en na de voorboden van stramheid hier en scheuten daar, zetten plotseling weer die ondragelijke pijnen in, die U ieder najaar en iederen winter tot een eindelooze nachtmerrie maken. Wees nu niet wéér een willoos slachtoffer. Ge kunt toch die tergende pijnen bestrijden Doe eens een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. Dit wereldberoemde middel bevat zes minerale zouten waarmede ge Uw lever, nieren en ingewanden als het ware hun jeugdige energie hergeeft. Die organen gaan dan weer krachtiger werken en filteren zoodoende al het onzuivere overtollige urine zuur uit Uw bloed. Dit zuur wordt op vol komen natuurlijke wijze afgevoerd uit het lichaam en dat is eigenlijk het heele geheim van Uw verlichting. Want juist die onzuiver heden zijn het, die zich anders vastzetten in weefsels en gewrichten; die veroorzaken de pijnen, die zijn de bron van Uw ellende en eindeloos getob. Wees er ditmaal tijdig bij, neem Kruschen Salts om Uzelf te verlossen van de kwaal die U kwelt en die Uw lichaam oud maakt vóór zijn tyd. Kruschen Salts, verkrijgb. by apoth. en drog. a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. 3-oomel OSCAR TOURNIAIRE ZIEK. Het Nederlandsche Tooneel deelt ons mede, dat de rol van den heer Oscar Tour- niaire in „De vroolijke vrouwtjes van Wind- sor", die door ernstige ziekte verhinderd is op te treden, voorloopig vervuld zal worden door den heer Hans van Meerten, 110K90d mm 330G88 355K93 370W29 371K68 371W69 408V21 410K93 580S98 616F41 616G36 624J24 635T30b 656B80 v°<* vzss9op 3 Waterink. Infid^afhanke2Lb^ tische paeda™ ng to* de Weeshuis. Geztgog5;bi0, linS tot deTei*. iek. ni fteote. -IÏ1Z, en §eho< lor. zaamheid. 193^6Zag Gezelle Meerburg. Qe Braambeek, van. Va?!:^ schiften; gedenkboek Nph (r' van spoor- en ed' ver 1886-1936. (g) mwegpersoneei Jonckers Nie boer. De Ned wegen in caricatuur m?' Raatgever, loo iaar M c 1939. (g) 3 NS'1 1839— 100 jaar spoorwegen in ut land. (g) gen m Neder. Poortenaar, Hunter en Peh papierwereld. 1)5 Handwerkboekjes Durable breiboek; no 8 Nomotta-babyboek otoozi Scheepjeswol in de praktiik- L 646W82.5 Wolnieuws. praMP-no.4. 746S79 Spitzen, Irische. (g) 746V53 Verwey. Het kralenrijgen. (g) 656J41 656R11 656H75 676P71 646D92 646N40 646N40k 646N40O 646S83 646S27 g is geschenk. JiuHst m Welensdiap DE POSTFANFARE. Evenals de eerste donateursavond was ook de tweede avond een succes voor het corps en voor het mannenkoor Orpheus. Gisteravond was de zaal van 't Gulden Vlies weer druk bezocht en de Strausswal- sen potpourri van Adr. J. Maas en Cendril- lonette fantaisie van Fernand Andrieu, ble ken met dezelfde nauwkeurigheid ingestu deerd te zijn als de orkestnummers die vóór de pauze gegeven waren. „Hallo! ie Post", marsch van den dirigent, beëindigde het programma. Weec&ecitM VERWACHTING: Geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Meest matige zui wes lijke tot zuidelijke wind; aanvankelijk velig en half tot zwaar bewolkt, later schijnlijk weer toenemende bew"' De depressie voor de Noorsche us^ naar het noorden en heeft zich noorden van Scandinavië ^f^ters haar zuid- en westzijde s 'J8e hoogen regelmatig. Het arctische ge Groenland en luchtdruk over het °^n reikt thans het westelyk deel der spitsbergen over IJsland en de Faroer. d beWeegt en langs de oostkust van zich een strooming van brengt. De lucht, die op geheel Uslan over west- maritiem polaire luc i r bet oos- Europa en het Oostzeegelstr00mt, breDgt ten van ons weretldd boven normaale" overal nog tempera!turen al_Europa Mj plaatselyk regen. Over een hang! een luchtdrukmaximum,^ van hoof* met een uitgestrekt gebmd yan Buslap- luchtdruk boven het zu chjjnt een Voor de kust van Portugal uchtdn,k depressie. Bi, de Azoren geb£ by de nadering van een heel zUid van hoogen luchtdruk dat^g liike deel van den oceaa LICHT OP „derf Voor rijwielen, 0 voertuigen hedenavond uur licht op. in eigen huia*® hen 1 van brand te blus - ÜRrHÜRM^.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2