JlucaecÜike Stüttd tweede blad. Voorloopig geen periodieke verloven. Motortankschip „Melissa" gestrand. Begrooting van financiën Sre.,ir "e Uito"e is GEMENGD NIEUWS. Glimlachje gelden voor de rijkswegen in noord-holland. margarine en vet als Kerstgave. Van officieele zijde wordt bekend aakt, dat evenals vorige jaren ar 'wederom zal worden bevor- d dat ter gelegenheid van het Kerstfeest ten behoeve van armen, k- en braadvet of plantenvet en/of margarine vrij van heffing verstrekt al kunnen worden, mits deze pro ducten geheel gratis worden gegeven door vereenigingen of instellingen van weldadigheid. Berekening van kosten in eenigen vorm de bedeelden is derhalve niet toe- a8tl Evenmin is het geoorloofd, dezen geStaapPn z.g. spaarregeling, contributie of d°or ,||ke ujteindelyk toch zelf de kosten der dp'aan hen uitgereikte producten geheel Vf gedeeltelijk te doen dragen. Voorts zullen de producten voor 1 Januari 1940 aan de behoeftigen moeten zijn ver- StDe merken (banderolles) voor het gesmol- vet benevens de wikkelpapieren voor !T margarine, bestemd voor de Kerstgaven (039 zullen slechts geldig zijn tot 1 Februari 1040' zoodat deger.en, aan wie deze produc- n zijn uitgereikt, deze vóór genoemden datum zullen moeten hebben opgebruikt. Vereenigingen en instellingen van welda- heid, welke in aanmerking wenschen te komen 'voor vrijstelling van heffing op door u ar onder de genoemde voorwaarden uit te reiken gesmolten vet en/of margarine, moe ten zoo spoedig mogelijk een aanvraag bij de fdeeling margarine, vetten en oliën der Ne derlandsche Zuivelcentrale, Nassaulaan 6 te .Qravenhage indienen op daartoe bij deze afdeel in g te verkrijgen formulieren. Alleen volledig ingevulde en ondertee- kende aanvraagformulieren, welke u i t e r- jjjk 2 December 1939 in het bezit zijn van de genoemde afdeeling, kunnen in behandeling genomen worden. Aan dezen datum zal strikt de hand worden gehouden. Aanvragen, na genoemden datum ontvan gen, zullen worden terzijde gelegd. Het heeft geen zin, aanvragen in te zen den, indien het de bedoeling is de producten te bestemmen voor verwerking in spijzen ten gebruike door re inwonenden van ge stichten, inrichtingen e.d. of voor verstrek king van maaltijden aan behoeftigen (spijs- kokerijen). Voor dergelijke doeleinden kan n.L geen vrijstelling van heffing worden verleend, ook niet aan die vereenimneen, welke in vorige jaren de vrij van heffing ontvangen producten voor deze doeleinden hebben aangewend. De prijzen waartegen de leveranciers de genoemde producten, bestemd voor „Kerst gaven", vrij van heffing aan de vereenigin gen en instellingen v-n weldadigheid zullen mogen leveren, zfjn vastgesteld op: ten hoogste 0.36 per kg voor bak- en braadvet of plantenvet, ten hoogste 0.40 per kg. voor margarine. De regeeringspersdienst meldt: Daar de regeering het gewenscht acht de weermacht thans niet te zeer te verzwakken zullen gedu rende eenigen tijd geen periodieke verloven kunnen worden verleend. Zij, die met verlof zijn, ook zij die gisteren (Donderdag) met ver lof zijn gegaan, zullen hedenavond (Vrijdagavond) bij hun onderdee- len moeten zijn teruggekeerd. De zakenverloven blijven gehand haafd. Bemanning gered. Het Nederlandsche motortank schip „Melissa" van de N.V. tank kustvaart te Rotterdam is op weg van België naar Lissabon ter hoog te van Kaap Raso bij Cascaes, in de nabijheid van Lissabon, in den mist gestrand. Twee sleepbooten slaagden er met moeite in de uit zestien kop pen bestaande bemanning te red den. Een der opvarenden is ge wond en in een ziekenhuis opge nomen. He Melissa" was in 1936 gebouwd en 540 ton bruto en 262 ton netto. kun» u |,et best tegengaan met een "AKKERTJE", want AKKERTJES verwijderen uit het lichaam de stoffen, die a» aandoening veroorzaken. Tevens oefenen"AKKERTJES" een stimuleerende werking uit zoowel op gevoels- als be wegingszenuwen. Verdrijven snel de pijnen en doen U zich 'reet veel prettiger voelen. evenwel nadrukkelijk ADERTJES" kenbaar aan MKKER-merk: Uw garantiel akkertjes *>00»; l8 p,in' pijnen, koorts, kou. 1*8-12 stuivers: 2 stuks - 2 stuiver». Voorloopig verslag der Tweede Kamer. beerooLnt het V?°rloopig verslag over de g n flnanc>ën had de kennis- SL,™. de cijfers van dit begroo- ndS f tuk verscheidene leden den hoid gegeven, dat niet met nauwgezet- wp^«mietW,gaven verscheidene leden den wensch te kennen, dat krachtig zal wor- kirx* eden tegen belastingontdui- leden achten het niet voor RteÏd? i KV,a ar' dat dit euvel n°g steeds in belangrijke mate heerscht. Naar de meening der hierbe- noelde leden zal een uitstekend lulpmiddel bij de bestrijding van dit kwaad kunnen worden ge vonden in de opheffing van het bankgeheim ten aanzien van den fiscus. Veischeidene leden bepleitten een wij ziging in de verhouding tusschen directe en indirecte belastingen, welke verhou ding naar hun oordeel thans niet in o vei eenstemming is met de sociale recht vaardigheid. Verscheidene leden stelden de vraag, of de tijd thans niet gekomen is om over te gaan tot de realisatie van de winst op den goudvoorraad van de Nederlandsche bank, welke zal komen te ontstaan bij fixatie van de waarde van onze munteen heid op een lager niveau. Zij meenden, dat de door hen beoogde maatregel er toe zou kunnen leiden, dat in belangrijke mate op de vlottende schuld werd afge lost, waardoor een niet onaanzienlijke rentebesparing zou worden verkregen. Naar het oordeel der hierbedoelde leden zou het treffen van zulk een maatregel niet behoeven uit te sluiten, dat de waar de van de munt zwevende wordt gelaten. Immers, volstaan zou kunnen worden met een voorloopige fixatie, welke nog de mogelijkheid van eenige rijzing of daling zou openlaten. Andere leden meenden in dit verband te moeten opmerken, dat de vraag, over welk bedrag uit hoofde van de waardestijging van den goudvoorraad zal kunnen worden beschikt, niet kan worden losgemaakt van de andere vraag, welke verliezen het egalisatiefonds in de toekomst nog wachten. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Onder leiding van den voorzitter, den heer F. den Hartog, werd dezer dagen een vergadering gehouden van het dagelij ksch bestuur der Hollandsche Maatschappij van landbouw. De vergadering was algemeen van oordeel, dat de veehouderij in een zeer deplorabele situatie verkeert, terwijl de perspectieven voor de nabije toekomst er verre van rooskleurig uitzien. Men achtte de rantsoenen voor de zuivere weide-be- drijven, gezien de beschikbare hoeveelheid hooi en de slechte kwaliteit van het na jaarsgras, in geen geval voldoende. Waar een en ander echter geheel afhangt van de totaal beschikbare hoeveelheid en uitbrei ding van deze toewijzingen vermindering op de rantsoenen tengevolge heeft bij an dera bedrijfstakken, meende men, dat het niet mogelijk was om een bepaald voorstel om verhooging te doen, hoewel alle aan dacht voortdurend hieraan zal worden ge schonken. Algemeen was men verder van oordeel, dat op dit moment het als een ab soluut noodzakelijke eisch moet worden beschouwd om bij den uitkoop van 3e en 4e klasse koeien zoodanig te werk te gaan, dat men hierdoor zooveel mogelijk steun aan de veehouderij geeft. Men wilde trachten te bevorderen, dat de regeering bij het uitkoopen zoodanige prijzen geeft, dat zij hierdoor een stimu- leerenden invloed op het verloop van de markt zal uitoefenen. Het is een gebieden de eisch, dat zoo spoedig mogelijk een ge middelde prijs wordt gegeven van tenmin ste 50 cent per k.g. slachtgewicht, aange zien anders verwacht mag worden, dat er een tekort aan koeien op de markt komt. in welk geval in het voorjaar opnieuw een stagnatie verwacht mag worden. Ook be keken uit een oogpunt van algemeen be lang verdient het aanbeveling om die koei en, welke op de minst ecoonmische wijze produceeren, aangezien zij verhoudingsge wijs te veel voeder verorberen, zoo doel treffend mogelijk op te ruimen. Besloten werd een en ander via het K. N. L. C. bij de regeering aanhangig te maken. Het werd noodzakelijk geacht, dat zoo spoedig mogelijk met de voorgestelde con sumptie aardappelen wordt begonnen. De denaturatie-toeslag werd te laag geacht. BESCHIKBAARSTELLING AAN GEWEZEN VERVOERMIDDELEN. De regeeringspersdienst meldt: In de Ne derlandsche staatscourant van gisteravond zijn twee beschikkingen van den minister van waterstaat verschenen. Volgens de eene beschikking zijn houders van vervoermidde len verplicht hun vervoermiddelen ter be schikking te stellen voor een door den rijks inspecteur van het verkeer te bepalen ge bruik indien deze daartoe aanwijzingen geeft. Ook kan de rijksinspecteur gebruik van vervoermiddelen verbieden. Volgens de andere beschikking kan de rijksinspecteur van het verkeer aan houders van schepen of sleepbooten aanwijzing ge ven hun schepen in een bepaald gebied te doen verblijven. Bovendien kan de inspec teur-generaal van het verkeer gebieden aanwijzen waar schepen en sleepbooten niet zonder toestemming van of vanwege een rijksinspecteur van het verkeer mogen ko men. Warme melk met SMELTA, vlug-oplossende anijsblokjes. De heerlijke familiedrank voor herfst en winter. Smelta an ijsblok jes zijn verkrijgbaar in cartonnetjes a 12 stuks voor 10 cents. FA. TONNEMA CIE. SNEEK Fabrikanten van KING pepermunt en andere kwaliteitsartikelen ENKELE NEDERLANDSCHE KUSTLICHTEN GEDOOFD. In een „bericht aan luchtvarenden" wordt, teneinde te voorkomen, dat door vliegtuigbestuurders verondersteld wordt, dat des nachts het meest noordelijk waar genomen Nederlandsche kustlicht ook het noordelijkste punt van Nederland aangeeft, de aandacht gevestigd op het feit, dat alle groote kustlichten ten Noorden v. Egmond (pl.m. 52o 37' n.b. en 4o 37' 5) tot en met Rottumeroog (pl.m. 53o 32' n.b. en 60 33',5 el) zijn gedoofd. Ook zijn alle Nederland sche lichtschepen, met uitzondering van het lichtschip „noord Hinder" (pl.m. 51o 55' n.b. en 2o 41' el), binnengehaald. TWEE HUWELIJKSZWENDELAARS AANGEHOUDEN. De Amsterdamsche politie heeft gister middag de hand weten te leggen op twee huwelijkszwendelaars, die er in geslaagd zijn een dertigjarige vrouw, die verminderd toe rekeningsvatbaar was en dientengevolge onder toezicht stond van den geneeskundigen dienst, een bedrag van vijftig gulden te ont futselen. De echtgenoot in spé had, om mogelijken twijfel aangaande zijn trouwplannen bij de vrouw weg te nemen, een vriend verzocht eens met haar te gaan praten en haar te vertellen hoe goed hij het wel met haar meende. Doch enkele dagen later, bij een ontmoeting tusschen de beide huwelijkscan- didaten, vertelde de man haar, dat hij een groote erfenis uit België verwachtte. Hij moest evenwel enkele rekeningen betalen, waarmede hij niet zou kunnen wachten tot de erfenis in zijn bezit was en stelde de vrouw voor, hem het geld hiervoor te willen voorsohieten. Zoo verdwenen achtereenvol gens bedrag van 15, f 10, 2,50 enz. van het spaarbankboekje van de geheel te goe der trouw zijnde vrouw. De erfenis bleef evenwel uit en nadat de geleende som was opgeloopen tot f 50, kreeg de jeugdige vrouw argwaan en deelde zij haar ervarin gen aan de politie mede, welke daarop spoedig tot arrestatie van den huwelijks zwendelaar en zijn vriend overging. INBRAAK IN EEN FABRIEK TE AMERSFOORT. In den afgeloopen nacht hebben inbre kers zich toegang verschaft tot de wasch- olinefabriek aan de kleine Koppel te Amersfoort. In het kantoor vonden zij in een bureau een sleutel van een der beide brandkasten, zoodat zij weinig moeite had den deze kast te openen. De andere brand kast werd niet bewerkt. In totaal werd een bedrag van ongeveer 1500 gulden aan papier- en zilvergeld, be nevens postzegels buitgemaakt. De politie, die een uitgebreid onderzoek instelt, kon nog niet tot arrestatie van de daders over gaan. ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikten de „Oehoe" en de „Emoe" Jodhpur. Op de thuisreis landden de „Gier" te Basra en de „Buizerd" te Medan. Mond- en klauwzeer. - In de week van 29 Oct. tot en met 4 November j.L zijn 57 runderen, 84 kalveren, 64 varken en biggen en 2 geiten tengevolge van mond- en klauw zeer bezweken. Bekendmaking van den opperbevel hebber. -. De opperbevelhebber van land en zeemacht, belast met de uitoefening van het militair gezag in elk in staat van beleg verklaard gedeelte var. het grondgebied des rijks heeft bevolen het wegvoeren van de vaartuigen uit het in staat van beleg ver klaard gebied, welker aanwezigheid naar zijn oordeel schadelijk kan zijn voor de belangen der landsverdediging. De uitvoering van dit bevel is opgedragen aan den inspecteur- generaal voor de scheepvaart. De boterheffing. - Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter, is, be houdens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 9 tot 16 November vastgesteld op 80 cent per kg. (onveranderd). Belangrijke oudheidkundige vondsten. - Op het in oudheidkundige kringen vermaar de „Atelier van Ryckholt" in Z.-Limburg zijn een aantal microlyten, dit zeer zeer kleine, bewerkte steenen voorwerpen uit den prae-historischen tijd gevonden. Er waren mesjes, pijlspitsen, boortjes en priemen bij en men neemt aan, dat ze gebruikt werden bij de vervaardiging van primitieve kle dingstukken uit dien tijd. Deze bewerkte steenen voorwerpen worden gerekend te be- hooren tot den Paieolitischen en Mesoliti- schen tijd. d.i. het oudste en midden steenen tijdperk. Tot nu toe zijn deze microlyten al leen aangetroffen op zandgronden. t EGMOND AAN ZEE. (Oct.) Geboren: Jansje, d. v. Jan Krab en Jansje Prins. Anna Petronella, d. v. Henricus Antonius Johannes Eeltink en Anna Petornella Loos. Cornelia- Maria, d. v. Job Genet en Maria Andrea Aders. Albert Leendert, z. v. Annanias Johannes Verzijde en Alberta Zwart. Ondertrouwd: Job van der Pol te Egmondbinnen en Marrigje Johanna Schreuder. Engel Sloot en Guurtje Zwart. Adriaan Wilhelm Veldhuizen te Utrecht en Elizabeth Rabeling. Slmon Zwart en Wilhelmina Visser. Nicolaas Goes en Marianne de Jong te Haarlem. Jacob Glas en Antje Dekker. Getrou wd: Jacobus Visser en Enge- liena Broek. Jan Groen en Willemina Zwart. Dirk Visser en Betje Hes. Ger- rit van der Haagen en Alida de Groot. Theodorus van der Steen te Utrecht en Frederika Zwart. Gerrit Prins en Catha- rina Duinmeijer. Cornelis Groen en Jansje Groen. Job van der Pol te Eg mondbinnen en Marrigje Johanna Schreu der. Engel Sloot en Guurtje Zwart. Simon Zwart en Wilhelmina Visser. Overle den: Emerentiana Maria van Duin, oud 1 jaar. Albertus Bosman, oud 65 jaar, echtg. van Maartje Bakker. Dirk Glorie, oud 84 jaar, wed. van Adriana Buijl. Cornelis Philipus Stam, oud 16 jaar. BERGEN (van 2 tot en met 8 November). Geboren: Johannes Gerardus, z. v. J. Boots en Elizabeth Koning. Getrouwd: J. P. Bruin, wonende te St.-Maarten en G. Haringhuizen. F. Bruin, wonende te Heiloo en E. M. Hoo- geboom. Overleden: te Alkmaar: L. Mon- nier, oud 43 jaar, echtg. van M. de Loos. OUDKARSPEL (October). Geboren: Wilhelmina Trijntje, d. v. Maarten Vriesman en Wilhelmina Jacoba de Lange. Jantje Pietertje, d. v. Jacob Land man en Antje ten Boekei. Ondertrouwd: Klaas Dekker en Wytske Talsma. Getrouwd: idem. Overleden: Aaltje Kostelijk, weduwe van Pieter Pranger (wonende te Noordschar- woude), oud 85 jaren. Grietje Kramer, weduwe van Cornelis Bood, 66 jaar. Hil- legonda van Exter, echtgenoote van Gerrit Paarlberg 76 jaar. Jan Visser, echtgenoot van Guurtje Rus, 76 jaar. Aaltje Leeg water, 68 jaar. WARMENHUIZEN. (Oct.), Geboren: Geeasien Anje, d. v. Jacob Johannes Bosma en Reina Antonia Everts. Adriana Petronella, d, v. MartJnus Mat- theus Hoogeboom en Catharina Vlugt. Martin us Jozef, z. v. Pbtru* de Moei en Maria Vrasdonk. WUJebrordus Maria, z. v. Stijvert Goudsblom en Maria Bakker. Wiilibrordus Franciscus, z. v. Cornelia Hui berg en Barbara Kalek. Geertruida Ma» ria, d. v. Johannes Antonius Kemper en Maria Dekker. Overleden: Trijntje Verkroogt, oud 74 jaren, echtgenoote van Jacob de Groot, Pietje Jannle de Groot, oud 16 jarep, d. v. Arie de Groot en Dirkje Brugman. Klaas Tesseiaar, oud 66 jaren, weduwnaar van Christina Ligthart. Jantje Kamper, oud 65 jaren, echtgenoote van J, Put. HENSBROEK. (Sept.—Oct.). Geboren: Johannes Jacobus, e. van J, Munster en G. Dekker, Ondertrouwd: Jan Heida en Maria Schultz. Cornelis Nicolaas Witte en Cpr» nelia Keunig. Getrouwd: Cornelis Nicolaas Witte en Cornelia Keunig. Overleden: Klaas Schuyt 71 jaar, over leden te Alkmaar. Dleuwertje de Vries, wed. van W. Leegwater, 89 jaar. 30. Geïnterneerd: „Nu blijf je daar mooi staan, tot dat ik mijn boodschappen gedaan heb hoor". Indien de Verkeersfondsbegrooting 1940 door de tijdsomstandigheden geen be langrijke wijziging zal ondergaan, schrijft de K. N. A. C., zullen in het komende jaar de volgende posten voor de Rijkswegen in Noord-Holland kunnen worden besteed. 1.400.000 voor den tunnel te Velsen. 400.000 voor nieuwen weg om Bever wijk (grondaankoop en kunst werken). 75.000 voor verbetering en aanleg parallelwegen tusschen Vel sen en Alkmaar. 40.000 voor verbetering tusschen Heiloo en Alkmaar. 150.000 voor den bouw van een nieuwe brug over het Noord- hollandsch kanaal te Alkmaar (Friesche brug). 80.000 voor aanbrengen van verkan- tingen en verbreedingen in bochten van den weg Alk maarden Helder. 000 voor den nieuwen weg Stol penvan Ewijcksluis (vol tooien aardebaan en kunst werken, aanleg verhardin gen). 80.000 voor vernieuwing van een gedeelte wegdek in den weg de Kooi van Ewijcksluis. 25.000 voor vervanging van vakken wegdek op Wieringen. 55.000 voor vervanging van vakken wegdek op den Afsluitdijk. 1.925.000 voor het gedeelte Hoornden Oever van den weg Amster damden Oever (voltooiing aardebaan de Hulkden Oever, voltooiing verharding Berkhouterwegden Oever en bouw kunstwerken). 400.000 voor het gedeelte Amster damHoorn van den weg A'damden Oever (grond aankoop voor de wegvakkett Oosthuizende Hulk eii BuikslotermeerHet Schouw; aanvang aanleg aardebaan). 1.000.000 voor aanleg van een nieuw wegvak tusschen Amstelsta- tion en den Hartveldsche brug. 2.050.000 voor verbetering van den weg AmsterdamEemnes. 50.000 voor voortzetting aanleg rij wielpad langs noordelijk ge deelte van den weg A'dam— Utrecht. Van den totalen post van 1.755.000 voor den nieuwen weg A'damUtrecht is een niet nader gespecificeerd ge deelte bestemd voor het in Noordholland gelegen weg vak. 180.000 voor verbetering van den Sloterweg (bijdrage van het Rijk). 275.000 voor verbeteringen aan den weg AmsterdamSassenheim aanleg parallelwegen, verbe tering kruispunt Sloterweg, opheffen uit- en overwegen, beplantingen, enz.). 10.000 voor verbetering wegvak on der Halfweg. 50.000 voortzetting aanbrengen par- keerstrooken langs den weg AmsterdamHaarlem. Volgens de begrooting zou in 1940 onge veer 1.520.000 als rijksbijdrage voor de provinciale wegen in Noordholland kun nen worden verleend en zou dan ongeveer 375.000 voor de tertiaire wegen in onze provincie beschikbaar zijn.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7