ieel Overzicht. In bewogen dagen. NOTITIE-BOEKJE. blad Vlaamsche kronijk. Tegen Sint Niklaas. M. J. BRUSSE: UIT M IJ N Op de mosselen-jacht. PËRDE pnane jen invloed van de politieke °rtóis vloeit er 45 millioen goud af. Bezorgdheid in kringen van be- Vermindering van de ,e"jraging bij onderzoek van sche en in Engeland. Gunstige finan- ■eele resultaten van Amerikaansehe ondernemingen. Onveranderd in terimdividend van Unilever. Re- ulaten emballagefabrieken en hout handel. Gunstige vooruitzichten van suiker en rubber, van de zwaarste zorgen, waarmede zitters zich op het oogenblik het vel% breken, is het in acht nemen van een h oot mogelijke veiligheid voor hun be- z°°gr immers de problemen, die zich ]egg'ng-thans voordoen, zijn niet alleen en iet in de eerste plaats de vraag van ZêlfS oo voordeelig mogelyk rendement, e6IÏ Z de voornaamste factor is geworden de p,af-ohpid in verband met de sterk gewij lde omstandigheden, die geheel en al be nvloed worden door de politieke gebeurte- "^"vorige week is ons land het voorwerp weest van een soort zenuwencrisis, die het ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 18 NOVEMBER 1939. ^Toei'sel was van geruchten omtrent ern gebeurtenissen, die voor de deur f_Z staan. Het is achteraf gebleken, j e geruchten voor het overgroote deel on eerond waren en de maatregelen, die de Nederlandsche regeering heeft genomen, die hun beurt ook weer aanleiding hadden eegeven tot bepaalde vermoedens, dienen ®beel en al te worden beschouwd uit een jjogpunt van een zoo doeltreffend mogelijke landsverdediging. Gelukkig is dan ook met het begin van de nieuwe week een zeer merkbare ont spanning ingetreden, die ook op de beurs tot" uitdrukking kwam in eenig koersherstel, nadat tevoren de verschillende afdeelingen onder vrij sterken druk hadden gestaan Gedurende de crisisdagen heeft zich m- tusschen een vrij sterke vraag naar dollars geopenbaard, die dus in wezen er op neer kwam, dat er afvloeiing van kapitaal plaats vond naar Amerika. Die meerdere vraag naar dollars is door afgifte van het Egali satiefonds voldaan, en naar men weet ver schaft dit fonds zich het dollarmateriaal door goud over te nemen van de Nederland sche Bank, dat dan weer wordt aangewend tot aankoop van dollars in het buitenland. Uit den jongsten weekstaat van de Neder landsche Bank heeft men dan ook een vrij sterke vermindering van den goudvoorraad kunnen waarnemen en wel van 45 mil lioen, doch daar het goud naar men weet nog altijd door de Nederlandsche Bank vol gens den vroegeren maatstaf wordt gewaar deerd, is de waarde van dit goud in nieuwe guldens uitgedrukt omstreeks 56 millioen. Deze goudonttrekking heeft een licht aan trekken van de geldkoersen hier te lande tengevolge gehad, nadat in den tijd, die aan de jongste politieke crisis voorafging, juist een geleidelijke verruiming was ingetreden, telfs in die mate, dat men in bankkringen «n verlaging van het disconto der Neder- ladsche Bank met een vol procent tege moet zag. Die verlaging zal thans voorloo- pig wel uitblijven, daar men in financieele kringen overhelt naar de opvatting, dat men voorloopig wel met de handhaving van de tegenwoordig eenigszins verhoogde geld koersen rekening dient te houden. Men grondt deze verwachting o.a. op de omstan digheid, dat de Schatkist gedurende de mo bilisatie voortdurend geldmiddelen noodig heeft, zoolang men nog niet heeft kunnen besluiten om over te gaan tot uitgifte van een groote leening, waarvan reeds lang sprake is, doch waarvoor het tijdstip tot nu toe blijkbaar nog niet gunstig genoeg werd geacht. De gemiddelde belegger interesseert zich gewoonlijk slechts matig voor de geldkoer sen op korten termijn, waarover wij hier boven schreven, maar toch is het verloop daarvan in de meeste gevallen niet zonder rpnt!kteni? V00r de ontwikkeling van den itestand voor beleggingen op langen ter- 115 tevens voor de koersen op de obligatiemarkt. Het ligt immers voor de nana, dat indien men geld kan uitzetten met dit na verlooP van eenige maanden of een half jaar weder terug te vangen, zonder dat men daarbij koers - risico heeft geloopen en daarbij dan rente ^.ake" van 2 1/4 tot 2y pCt„ het animo o ligaties te koopen, die een rente geven van ongeveer 1 pCt. meer dan zulke uitzet- op korten termijn, zeer gering zal Un. Dit gebrek aan vraag komt dan tot uit- lukkmg in lagere koersen voor obligaties, waardoor dan automatisch het rendement op zulke obligaties wordt verhoogd. Stijgt nu de rente op korten termyn en houden ie hoogere koersen gedurende eenigen tijd s and, dan wordt hierdoor, indien men an- c ere actoren, die zich kunnen voordoen, buiten beschouwing laat, een druk gelegd op de koersen van obligaties. Men heeft dan ook kunnen waarnemen, dat er op deze markt, ook na de inmiddels ingetreden ont spanning op de beurs, geen herstel van be- teekenis is ingetreden. Hoogstens kan men zeggen, dat de koersdaling tot staan is ge komen. Wat van staatsfondsen kan worden ge zegd, geldt ook voor gemeenteleeningen en pandbrieven. Eind October deed de Friesch Groningsche Hypotheekbank mededeeling dat uitgelote 3% pCt. pandbrieven reeds te voren konden worden ingewisseld tegen 4'4 pCt. pand-brieven. Hiermede was dus een definitieve overgang van. 3<y naar pCts. rentetype bewerkstelligd. Spoedig daarop trad er echter een sterke terughou ding bij beleggers aan den dag en het lijkt dan ook twijfelachtig of de houders van de uitgelote 3y pCt. pandbrieven in ruim! mate van het aanbod gebruik hebben ge maakt. In ieder geval is het bij het eene voorbeeld gebleven en andere hypotheek banken zijn nog niet tot een soortgelijk, aankondiging overgegaan. Het kan niet worden ontkend, dat het ge- heele conjunctuurverloop in Amerika zich zeer bevredigend blijft ontwikkelen. De cij fers, die regelmatig gepubliceerd worden over het derde kwartaal van dit jaar, geven bijna zonder uitzondering een belangrijke stijging te zien vergeleken met het vooraf gaande kwartaal en vooral met hetzelfde tijdvak van het voorafgaande jaar. De hoo gere winsten zijn in hoofdzaak een gevolg van de stijging der omzetten en slechts in zeer beperkte mate van een styging der prijzen. Enkele toonaangevende persoonlijk heden uit het bedrijfsleven hebben zich zeer duidelijk uitgesproken tegen een politiek die gericht zou zijn tegen een verheffing van het prysniveau, omdat daarvan allerlei economische en sociale verschuivingen het gevolg zouden zijn. Natuurlijk zullen zich gevallen voordoen, waarin de bedrijfskosten zijn gestegen, een verschijnsel, dat zich trouwens ook in ons land openbaart. Indien het mogelijk is, zal men trachten om de hoo gere productiekosten te niet te doen door een uitbreiding van den omzet, maar het is zon der meer duidelijk, dat men dit niet altijd in de hand heeft. De verkoopen van de Gene ral Motors hebben in het loopende jaar aan zienlijk meer bedragen dan verleden jaar. nl. in de eerste 9 maanden 926 millioen dol lar tegen vorig jaar 694 millioen dollar. De toestand in de staalnijverheid is zeer bevre digend en het bezettingspercentage bedraagt nog altijd 93 y van de capaciteit. De af leveringen van de U.S. Steel bedroeg in Oc tober 1.219.000 tons tegen 985.000 tons in September en 663.000 in October van het vorige jaar. De voorsprong vergeleken met het vorige jaar bedroeg in de eerste tien maanden 2.824.000 tons op een totale hoe veelheid van 8.076.000 tons. Deze cijfers too- nen wel zeer duidelijk aan, dat de productie zich op een sterk verhoogde basis beweegt, waaruit volgt, dat ook de winstcapaciteit aanzienlijk grooter is geworden, hetgeen trouwens wel uit de vroeger besproken kwartaalcijfers is gebleken. Ook de toestand van de electriciteitsin- dustrie is bevredigend en de verkoopen van de General Electric bedroegen in 9 maan den 217,9 millioen dollar tegen 193,5 mil lioen dollar. De American Gas and Electric kondigde een extra dividend aan van 25 dol larcent, behalve het gewone kwartaalsdivi dend van 40 dollarcents. De vliegtuigindustrie maakt een boom periode door, maar het behoeft nauwelyks te worden gezegd, dat deze aandeelen grooter risico's bieden, omdat men van een zeer groot deel afhankelijk is van het voortdu ren van den oorlog. De Curtiss Wright kon digde op de aandeelen A een dividend van 1 dollar per aandeel aan, tegen 50 dollar cents in Juni en 1 dollar in December 1938. De totale uitkeering over 1939 bedraagt tot nu toe 1.50 dollar tegen 1 dollar in het vori ge jaar. De North American Aviation heeft reeds belangrijke orders voor Europeesche rekening ontvangen en onderhandelt met Engeland over de levering van 800 snelle oefenvliegtuigen. Hiervoor zal het echter noodig zijn om de productiecapaciteit te verdubbelen en het behoeft geen betoog, dat de kapitaaluitgaven op deze wijze weer een belangrijk deel van de winsten in beslag zul len nemen. Ten aanzien van de scheepvaart mag met voldoening worden geconstateerd, dat de be handeling van schepen die ter controle in de Britsche havens worden aangehouden, op het oogenblik belangrijk vlotter verloopt dan kort geleden nog het geval was. Het stoomschip Sibajak is naar wy hoorden, niet meer dan twee dagen opgehouden en van Maandag af zal de vertraging nog geringer zijn, met het oog op de aankondiging, dat alle z.g. optie ladingen als contrabande zullen worden be schouwd. Zulke ladingen zullen dan worden gelost en het tijdroovend onderzoek naar den geadresseerde zal komen te vervallen. Het stoomschip Oranje heeft, naar wij hoorden, een lading rubber aan boord met bestem ming voor de Nederlandsche regeering. Het schip wordt hier binnen een week verwacht De vlottere behandeling der schepen, heeft intusschen op de koersen der scheepvaart- aandeelen nauwelijks eenige uitwerking ge had en tevoren was deze afdeeling even eens gedrukt op den algemeenen crisistoe stand. De toestand der industrieele bedrijven is vrij bevredigend. De uitvoer van kunstzijde is voor October niet onbelangrijk gestegen; deze bedroeg 625.000 kg. tegen 493.000 in September. Ook de gemiddelde prijs was hooger, n.1. 2.05 tegen 1.66. Aandeelen Aku waren dan ook tamelijk vast gestemd. De export van radio-artikelen was zooals te verwachten was, weinig bevredigend, doch die van gloeilampen bleef zich vrij goed handhaven. Het Unileverconcern kondigde een inte rimdividend aan van 3 hetgeen een gun- stigen indruk maakte, daar de mogelijkheid thans niet uitgesloten wordt geacht, dat ook het totale dividend, dat het vorige jaar IVi heeft bedragen, zal worden gehand haafd. De financieele resultaten van de Em ballagefabrieken en Houthandel, welke maatschappij naar men weet een regeling heeft getroffen met haar obligatiehouders, waardoor de rentebetaling van de 4% en 5 Ys leening tot resp. 1 November 1940 en Januari 1941 werd uitgesteld, waren iets gunstiger dan het vorige jaar. Er werd n.1. een winst gemaakt van ruim 28000 tegen een verlies van 874 het vorige jaar. Er was echter ondanks de reeds vroeger doorge voerde reorganisatie alweer een opgeloopen verliessaldo, dat thans wordt verminderd tot 151.000. Toch wordt aangekondigd, dat op 1 Mei 1940 twee coupons van de achter stallige obligatierente zullen worden be taald. Wat culturen betreft, blijven de vooruit zichten voor de suiker gunstig. De gemid delde prijs waarvoor oogst 1939 is ver kocht, beweegt zich tusschen 6.25 en f 6.50 bij een kostprijs van ca. 4.50. Op het oogen blik wordt de suiker naar men weet ver kocht tegen ongeveer 10 per quintaal. Men Onze straatlantaarns werden blauw geverfd en wij krijgen wagens, volgeladen met zakjes zand aan de deur, met beleefd verzoek den inhoud ervan op onzen zol der uit te strooien en de leege zakjes eer lijk terug te geven. Die wagens en dat zand moeten de stad redden. Trouwe zorgers als onze vroede vaderen zijn, sloegen zij een voorraad van hon derdduizenden (in Antwerpen bijvoor beeld 500.000) gasmaskers in en stelden deze voor een civiel prijsje den inwoners ter beschikking. Dat alleen de Belgen deze kunnen bekomen en de vreemdelin gen maar moeten zien hoe zij bij een eventueelen gasaanval er door zullen komen, bewijst dat het gemeentebestuur een stelregel is toegedaan, dat het hemd nader is dan de rok. Nu het blijkt, dat de liefhebberij voor deze voorbehoedmiddelen niet bijster groot is en er met veel tamtam van het Antwerpsche half millioentje nog maar ongeveer 20.000 werden afgenomen, zal het er op uitdraaien, dat we straks ge meente-venters van gasmaskers in onze straten zullen zien. Of het wordt een reuzestrop. De politie komt om te hooren of wij soms vrienden of familie buiten hebben, die ons zouden kunnen uitnoodigen, wanneer het in de stad zelf te heet mocht worden. En meteen hoort diezelfde politie '"is ook maar uit of er soms vreemdelin gen onder ons dak wonen. Orde brengen in het vraagstuk der vreemdelingen, bescherming van ons leven, het gaat allemaal in één moeite door. Wij denken, dat de agenten aangesteld voor de telling der vreemdelingen, voor een zwaar karwei staan. En het leger, dat moet geteld worden, groeit overigens nog met den dag. Op het stadhuis, afdee ling Vreemdelingen-bureau, is het niet meer bij te houden. Reeds nu is bovendien komen vast te staan, dat er zich in de groote steden, met name in Brussel en Antwerpen, duizenden vreemdelingen be vinden, die hier in het land niet werden toegelaten en dan ook niet ingeschreven staan. Er bevinden zich een massa be- hoeftigen onder, die op de eene of andere wijze geholpen zullen moeten worden. Vermits wij intusschen buiten den oor log blijven en ook wel hopen er voor goed uit te blijven, zetten wij in alle rust onze beschermingsmaatregelen voort. Buiten de bovenvermelde zandzakjes en de blauwe verf op het korpus onzer straatlantaarns, wandelen voorname me- neeren van een koninklijke collectie, die ze de Koninklijke Commissie van Monu menten noemen, door de steden en schrij ven lange veile papier boordevol. Op de stad- en andere huizen worden de jour nalisten bijeengeroepen, waar ze ontzet tend vervelende redevoeringen moeten slikken. Alsof die menschen het al niet beroerd genoeg hebben. Onderwijl loopen pastoors te ruizemuizen in donkere kel derholen onder hun kerk. Alweer moeten wy op den loop met onze schilderijen, met diezelfde schilde rijen,v waarmee wij het vroeger al zoo druk hebben gehad. Onder de Franschen werden zy ons zonder complimenten ontstolen en naar „la douce France" vervoerd. Met heel veel moeite hebben we ze terug gekregen; nu moeten wij ze weer gaan verstoppen. Verstoppen in muffe, vochtige kelders tusschen zandzakjes, als de kolen en de patatten van onzen wintervoorraad. Leve de Kunst. En leve de Kunstenaars. Zij kregen standbeelden. Yankees en an dere geldhebbers schudden hun zakken uit en leggen duizenden ponden en dol lars neer voor een stuksken doek, groot als een zakdoek, van Rubens. Maar over de wereld kunnen zij niet een akkoord maken om het te beschermen. Zandzak jes. kelders en een vage hoop, dat is al. Winkeliers étaleeren monsterachtige gasmaskers, anderen bouwden in hun uitstalvenster kelders voorzien van al wat men bij een vijandelijken aanval in zoo'n kelder al zou kunnen gebruiken en wat bij hen te koop is. Zaken zijn zaken. Maar er zijn schooner en opwekkender étalages. Met dat al worden, alle beschermings maatregelen ten spijt, de dagen steeds zwaarder. Zwaarder voor den eenling, zwaarder voor het land. In de heden aan de Kamerleden en Senatoren uitgereikte Memorie van Toe lichting bij de Rijksbegrooting voor het jaar 1940 worden de uitgaven op 11 mil jard 633 miljoen franken geraamd, de inkomsten op 11 miljard 656 millioen. Ge gelooft het niet? Toch is het zoo; een batig saldo van ettelijke miljoenen. Maar: Dat ellendige: maar. Jammer genoeg, laat de ware toestand zich een beetje anders zien. Dat onze staatsschuld zoo maar even tjes bijna 58 miljard bedraagt en sinds verleden jaar dus vermeerderde met meer dan 1 miljard, is misschien het vermelden niet eens waard. Doch de bovenaangegeven gewone begrooting werden „aan de hand van de op het Augustus bekende gegevens, de Memorie van Toelichting, geen reke ning is gehouden met de mobilisatie- kosten en met de gevolgen, voor de be lastingopbrengst, van de ontreddering van handel en nijverheid". En dan komt nog de buitengewone be grooting, waarvan men verwacht, dat zy een uitgave zal voorzien van 2 miljard 200 miljoen frank. Neen, erg rooskleurig ziet het er bij ons niet uit en van Sint Nikolaas is op dit gebied ook al niets te verwachten. Hendrick de Vlamingh. cijfers der opgemaakt einde van zoodat, zegt verwacht dus, dat het komende jaar weer betere resultaten zal opleveren, hoewel in aanmerking moet worden genomen, dat de oogst van kleineren omvang zal zijn, nl. 1.475.000 tegen 1.566.000 tons dit jaar. Oogst 1941 zal echter worden uitgebreid tot 1.750.000 tons. Britsch-Indië zal het volgend jaar waarschijnlijk eenige honderdduizenden tons kunnen opnemen. De afscheep van rubber heeft tamelijk vlot plaats, vooral naar Amerika. Ook in Europa worden echter goede prijzen gemaakt. Voor het eerste kwartaal 1940 zal het uitvoerper- centage worden verhoogd van 75 tot 80 hetgeen dus weer een ruimeren afzet voor de rubbermaatschappijen belooft. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. 3-3 y Nederland 1938, 85 1/4, 84 9/16, 85 5/16; 3 Indië 1937 A. 83 K, 82 3/4, 83y2; Youngleening 7y, 8 3/8, 7 3/4; 4% Fransche schatk. '32 27, 28; Koloniale Bank 157, 163; Aku 27 5/8, 29 7/8; Lever Bros-Unilever 94 y, 98y2, 981/4; Philips 128, 136, 133 1/4; Anaconda 24 9/16, 25 1/8, 20 1/16; North Am Aviation 20 1/4, 20 7/8, 19 3/4; Koninklijke 248, 265, 256 Amsterdam Rubber 187, 193 y; Serbadjadi 97, 101, 98 1/4; Java China Japan Lijn 105, 112, 109 3/4; Ned. Scheepvaart Unie 107, 108 3/4, 107 3/4; H.V.A. 380, 394, 385 Ver. Vorstenlandsche Cultuur 96y2, 1011/4, 99; Deli Batavia Mij. 111 y, 113, 112; Deli Mij. 153, 162, 157; Senembah 125 1/4, 131i/2, 130 y. Wist u, dat er in den vorigen oorlog hier ui ons land een verwoede, opwindende jacht js gehouden op mosselen, om ze, in een langzaamaan tot de uitbundigheid van den windhandel opgevoerde run, uit te voeren naar Duitschland? Ik vond hierover uitvoerige aanteekenin- gen terug, die mij nu wel weer van belang schijnen om ze voor u uit te werken: wel nooit had ik toen van te voren de jnogelykheid erkend van een koppelstreepje nsschen de begrippen „mosselen" en „jacht". Van de jacht, niet waar? 't Stoer en appere avontuur over rotsen en sneeuw- en> door oerwouden en woestijnen van den leeuw, de haal van een tij- zanH iUW over Üsvelden, bergsteilten en and ten keen door duinen en struiken en 't u/nf3118 ko°Manden bij donkere maan, om vpm?( te besluipen, te achterhalen, te be- jj. en> te begaffelen, te strikken, klem- t *n,te raspen, in die roekeloos harts- Voor u Nimrodsche sport geweldig aangezicht van de koddebeiers, achti' "f" dien anderen zin: van 't zenuw- Ven g ige haasten en reppen, dat je ner- lakk Verrafe^ en waarin 'n mensch van onzen roilP^en tijd achter zijn adem en de Uit e marken en dollars aan, met z'n tong gehikt mond' op gloeiende zolen mee voort buit v Wordt om z'n deel aan den oorlogs kansen demonisch paaiende en lokkende En SekroD^ de mosselen! Die in hun schulp en appn" ,slÜme*ingen, waar je geen visch kuit. n V aan hebt, laat staan hom of heidszin lyossel> bij wie vergeleken traag- IenPaarH 6ld' de slak, immers een vurig turen in ^'0rdt' Die slap en slibberige crea- al wat n kwallig kille ontkenning van st°nime afr, actie zweemt of beweeg; die grip. s s ot)berigheidjes zonder kop of be- bun ernen' van embryo's als ze daar in ?p^oten zwarte doodkistjes zyn dat je een rilling van naargeestigheid krijgt wanneer ze op zoo'n nat-goren herfstnamid- dag enkel maar aangediend worden door een sjofele straat: „Zéélandsche mööós-sele" en je in den weergalm de griep zóó uit den mist over je ruggestreng voelt sijpelen. Tenzij op 'n tochthoek van eenigerlei „vroolijke buurt" in een havenstad, waar een roode knipjes-lantaarn bloedplekken glimpt over de klamme keien: een dik vrouwmensch in d'r omslagdoek pafjes boven 'n vuurtest zit te sudderen aan 'n stalletje-met-een-zieke- lijk-zuur-luchtje. Er komen 'n paar joppers de hol afgehikt, poten zichzelf wijdbeens, één jat schoor op de plankenschraag tegen dat ziekeneurige zwalpen van dien stads - grond. Dan 'n graai uit 'r mande en omhoog snakken Van hun smakkenden mond naar 'n druipende mossel, zoo door 't kommetje azijn heen mik opgeslingerd, dat ze 'm in hun onderlip opvangen, in-slobberen, 'n kauw met 'r kaken, 'n kwalijke slok tot blussching van dien branderigen jenever- adem en om den plas in hun maag wat te dempen „Nou Janus, en dat we 'm" droppelen sop nog aan 'r neuzen en kinnen „van nieuws af an weer tof magge luste Da's de jacht. Dit zijn de mosselen in 't populaire verkeer. Omdat wij, Hollanders, nog maar altijd dit kostelijke volksvoedsel niet voluit op zijn rijke waarde weten te schatten. Nog's op een keer ging ik soupeeren met een Joodsch meisje, op 'n Vrijdagavond, dat 't sjabbes en in het restaurant maigre was. Wij kregen tong, tonge-visch. En daar over heen een geurige mosselensaus. Maar de Mozaische spijswetten zij bannen met het onreine zwijn onder meer ook de onnoo- zele mossel van de tafel der Joden. 'n Vriend zegt mij: „terecht. Want na 't eten van mosselen heb ik eens 'n nacht merrie van voorhistorische mammouth-af- metingen in mijn bed gehad, tot ik een hoofd kreeg als een gloeiende potkachel, een pols als een op hol geslagen wekker en vlot van tong als ik werd, vlot van tong Maar met dit al zaten we daar samen aan ons souper van tongevisch, een zeer, zéér geoorloofde visch zij 't met mosselensaus, die Mozes nu eenmaal op de zwarte lijst heeft gezet. En wat moest ik doen gege ven de waarlijk ongemeene bekoring van mijn tafelmeisje? „Wat zijn dit voor aardige dingetjes?" vroeg zijn, argeloos een onweerstaanbaar lachje verspillend aan die onreine schep selen, die eronder zouden hebben gebloosd, als ze geen mosselen waren. Ik heb mijn geweten niet eens heel erg bezwaard gevoeld, en heusch geenszins mijn maag, want 't recept kan ik u aanbe velen: een charmant Joodsch soupeer-meisje benevens tong met een zeer aromatische mosselensaus door in dienzelfden arge- loozen stijl maar te antwoorden, dat 't die nieuwe delicatesse van Japansche vruchtjes moest wezen. Of zij ze 't ook niet vond? ze leken op die kleine speksteenpoppetjes van Kiwa Hiwaja, die snoezige afgodsbeeldjes, niet waar? En je proefde er, heusch, 't aroom aan van de Geisha-meisjes Nee, zoo'n kunstzin, zoo'n mildheid vond je alleen maar in die gezegend zon-doorstoofde Japansche natuur, waar zelfs de vruchten aan de hoo rnen En dus, al maar nog 'n beetje on gerust heenpratende over de onreine mos- seldieren in de wittewijnsaus, kwamen we toen vanzelf te redeneeren over „de Mikado", de operette in de mode van dien tijd. En na dat 't laatste idóle-vruchtje van den zilveren schotel in 't nirwana van haar mondje was binnengewipt, gaven we onze toch nog wel kinderlijke zielen lucht in dat toen zoo af gezaagd Mikado-wijsje van „De bloemen, die bloeien in Mei trala", juist omdat 't mid den November was. Hé ja, wanneer komt de Mikado nog 's weer op 't repertoire? Zoodat dit de mosselen waren. En dat de jacht. En tusschen die tegendeelen heb ik door mijn koppelteeken de eenheid gebracht van „mosselen-jacht". Zeer terecht. Ik wist 't eerst ook niet. Maar de oorlog had meer van die accomodaties gegeven. Ze bestonden vóór dien al met den hemel, ze waren er nu blijkbaar ook met de hel. Maar hierover schrijf ik uit beginsel niet in deze rubriek. Ik ga u, integendeel, vertellen van de mos- selenjacht. Hoe heele gebieden in Zeeland en Friesland daar, in den vorigen oorlog, aan meededen in de jacht van die jacht. Van de mosselenjagers aan de Amsterdamsche en de Rotterdamsche koopmansbeurzen, alle maal uit ontroerend mededoogen met den Duitschen Adelaar, die ook toen reeds meer aas behoefde in zijn schraal voorzienen voederbak. En hoe de mosselen uit zee en van de stroomen daar toen by wagonladin gen in werden uitgestort, dag aan dag, opdat genoemde roofvogel toch vooral niet in katzwijm mocht raken. Neen! Hier volgt het getrouw relaas van mijn jachtavontuur. 't Was dan in die winterdagen, toen de treinen in ons land niet meer verwarmd waren, dat ik, in mijn zwaren ulster lichte lijk verkleumd, uitstapte in de schemerigheid van een Zeeuwsch stationnetje met éen gloeipit op halve kracht. De ambtenaar aan den uitgang had juist mijn medereiziger aan geklampt om inlichtingen over den welstand van zijn vrouw, die hij in een stadsch zie kenhuis was wezen bezoeken. Dit was een zeer goedmoedig dus langdurig gesprek, zoo dat ik er mijn koffertje voorloopig maar bij neerzette tot tegelegenertijd mijn kaartje zou worden ingenomen. 't Stationnetje heette mee naar de plaats, waar ik heen moest, en die ik Yerseke zal noemen. En toen de spoorwegwachter van mijn medereizigers-vrouws-kwalen de e.e- wenschte bijzonderheden wist, nam hij mij in behandeling wees 't duister in en infor meerde mij, dat er een diligence op was. Inderdaad, nauwelijks was ik 't hekje uit. en terwijl mijn voeten op den tast al innig vastzogen in de gezapige Zeeuwsche klei. zag ik aan den overkant 't silhouet van den wagen met paard, als een zwartje van Nelly Bodenheim, schrap geteekend tegen dp lamplicht doorschenen gordijnen van de af spanning, waar zooveel als de wachtkamer was Dit was dus gemoedelijk en 'n tikje roman tisch naar grootvader's omslachtig-gezellige reisverhalen. In de gelagkamer van de staminet die bekende grootronde koperen olielamp over 't groene laken en de glanzen de ballen van 't biljart. Aan de gewitkalkte muren de bont-glimmerige afgrijselijkheden van allerhande reclame-prenten, waar Toorop's symbolische levensverzekerings figuren zich niet eens meer ongemoedelijk by toonden. En meteen zat je in den oor logstijd. Aan de tapkast zwaar bepakte sol daten, monter in 't uitzicht op hun Kerst verlof, en 'n beeld van een bloeiende Belgische meid, vluchtelingen, die de ver broedering en verzustering der kleine naties propageerde met zoo'n warm glunderen lonk uit haar donkere kijkers, dat de krijgers er hun spuiten voor in den hoek zetten en haar op verteederde lonkjes en klopjes en kneep jes en Kwatta-reepen onthaalden. Toen zei de koetsier van de diligence, dat 't weer laat was eer de Vlissinger aankwam met de post, en dat 't toch merakel was zóó wrèèèd veel geld als er met die mosselen verdiend werd op dorp. Ik spitste mijn ooren en voelde mij op den goeden weg. Maar hij, integendeel, ging voeterend voort, dat er geen weg in 't land zóó veel paardevleesch vreet als die 't sta tion Kruiningen met het nijvere Yersche ver bindt, want je zakte er tot je assen in en mocht nog dankbaar wezen als je niet met span en al van den dijk kwam geglibberd, in dat hardstikke duister. De waard opperde een stoomtram: hoeveel jaren waren ze nu al aan 't meten geweest, dat er nooit iets van kwam? En 'n kwieke kérel met een Belze-pet op en de handen in de zakken van z'n jekker, draaide 'n slag op z'n hakken om: voor 't vervoer met de wa gens van één wagon mosselen hier naar 't station had hij nog de vorige week 42 be taald. Maar 't kon er best af, want 't was geld bij de visch. Zoodra ze opgeladen wa ren, had ie van den Duitscher twee duzend gulden ontvangen in den bal van z'n hand! En alles zweeg vol ontzag voor zóó'n som. ,,'t Is puur goud!" snakte de waard ver zaligd. De schipper lachte maar witjes. Half uur later zaten we met ons drieën reizigers in de zwart-donkere kast van de diligence. Waar we, langzaam verzinkend in de klei, nog 'n kwartiertje voor 'n overweg moesten wachten, dat de wind uit de een zaamheid zoo gierde door de naden in de portieren, wat tijd genoeg gaf om uit 't ge sprek van mijn lotgenooten meteen al 't eigenlijke te vernemen van de mosselen- jacht. Want van dit oogenblik af heb ik daar niemand meer gezien of gesproken, die er niet in de mosselen was. Myn beide gezellen bleken zelfs twee geweldige mosselenjagers voor 't aangezicht des Heeren En wat ik op deze excursie toen voor ver bazende dingen aan de weet ben gekomen, vertel ik u een volgenden keer. Nadruk verboden.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9