maggis pwteï-soïp Bloemkool-soep Agenda Schallen van Schoonheid AMSTERDAMSCHE BEURS De nieuwe richting van het taalonderwijs. KOEDIJK 6(tp.lablej EGMOND AAN ZEE ZUIDSCHARWOUDE BERGEN HEILOO NIEUWE NIEDORP Nederland protesteert tegen Engelsche maatregelen. Stad w Omgeving. Alkmaar, Donderdag. DE BOTSING OP DEN KENNEMERSTRAATWEG. Omtrent de botsing naby de Heilooërbrug tusschen een autobus en een vrachtauto met aanhangwagen deelt men ons nog nader mee, dat de oorzaak is gelegen in het te laat uitsteken van den richtingwyzer door den chauffeur van de vrachtauto. Deze wa gen reed door, terwijl de aanhangwagen aan den radiator van de autobus bleef han gen. KRUIDENIERS-DIPLOMA. Te Amsterdam slaagde (met lof) voor bo venstaand diploma onze stadgenoot de heer G. Rentenaar, eerste bediende bij den heer Hoytema. DIERENBESCHERMING. Te Koedyk is plm. 3 dagen geleden, zwer vend aangetroffen een klein, zwart hondje reutje, glanzend zwart, pluimstaart, uat 1 midden houdt tusschen een keesje en een spaniel. Halve lange flapoortjes en golvend haar. Zeer lief en zacht. MIDDENSTANDS-BOEKHOUDEN. Bij de N.V. POA alhier is yerschenen deel II van den concentrische leergang voor practisch middenstandsbnekhouden door J. Botman Sz., leeraar boekhouden en directeur eener middenstanashandelsschool. Dit deel behandelt inkoop-, verkoop-, debiteuren crediteuren- en voorraadboek, zoodat het geheele examenprogramma voor het mid denstandsdiploma alg. handelskennis wordt behandeld. Verschillende leeraren bij het handels onderwijs hebben dezen concentrischen leergang zeer gunstig beoordeeld. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 7 TOT 21 NOVEMBER 1939. Nieuwe zaken: Den Helder: J. A. Feij, Koningdwarsstraat 37. loodgietersbedrijf enz. Bestuurswijzigingen: Den Helder: N. V. Witte Bioscoop, Ko ningstraat 101. N. V Mij tot exploitatie van Bioscoop theaters „Lumière", Plantsoenstraat 3. wyzigingen: Alkmaar: Nederlandsche Federatie tot verbetering van den Wolhandel, Schermer- weg F 90; verplaatst naar: Voorburg Z. H. Beppi Schiava Guido Dellevedove, Kooltuin 37, granietwerken enz.: rechtsvorm gewijzigd. Lak, Verf en Vernisfabriek „Saturnus", Helderscheweg 38; uit en intreding procu ratiehouder. Den Helder: B. M. Becker, Westraat 11, fotograaf; verplaatst naar: Hillegom. „Heldria", Keizerstraat 54-56, winkelier in rijwielen enz.; overgegaan aan: G. H. van Grunningen. Heerhugowaard: J. Zut, Middenweg B 109, winkel in koloniale waren; overgegaan aan: mw. de wed. A. ZutWester. Opheffingen: Ursem: N. V. Ons Belang in Uq., Wyk B, Rustenburg, overhaal. Zuidscharwoude: C. Arends, B 4, schipper en koopman. Gisteravond sprak de heer R. Kuitertinde Dancing van de „Harmonie" voor de afdeeling Alkmaar van het N.O.G. over „De nieuwe richting van het taalonderwijs." De voorzitter, de heer Lutterot, heette in het bizonder den spreker en de heeren inspecteurs Dun en Feringa op dezen avond welkom. Na een korte uiteenzetting wat onder „nieuw taalonderwijs" kan worden ver staan, zeide de heer Kuitert in zijn boeiend betoog o.m. het volgende: 't Onderwijs is langen tijd in „rust" ge weest. De overheid toonde zich gematigd onverschillig en spande zich uitsluitend in om al te groote excessen te voorkomen. Honderd jaar geleden moest de taal op papier naar bepaalde voorschriften wor den gehandhaafd. Dan alleen mocht de taal cultuurtaal heeten, wanneer ze een groote hoeveelheid verbuigingsuitgangen vertoonde, ook al hadden deze met den klank, de levende taal niets (meer) te maken. Omstreeks de eeuwwisseling werd het devies: „taal is klank". De moderne wetenschap heeft de verhouding tusschen de verschillende elementen, die de taal bevat, vastgesteld. Zij kwam tot de conclusie, dat bij het taalonderwijs van uit dit samenstel van elementen in hun juiste verhouding moest worden uitgegaan ten einde het taalbezit van het kind te ontwikkelen. In het oog moet worden gehouden, dat het spreken primair is; dat de taalontwik keling in nauw verband staat met denk ontwikkeling; dat het kind motorisch niet geremd moet zijn. Hoe staat de overheid tegenover deze nieuwe richting? Uit het feit, dat op het toelatingsexamen voor de H.B.S. uitslui tend schriftelijk werk wordt geëischt, bewijst, dat zij zich nog mvoldoende om deze moderne richting bekommert, al zijn er enkele gunstige uitzonderingen. Het resultaat van het huidige lager on derwijs is, dat de leerlingen van de H.B.S. en kweekschool uitsluitend zijn ingesteld op de ouderwetsche methoden, dicteé's en ontledingen maken. De meeste leerboe ken specialiseercn zich op grammatica en spellingsonderwüs. Drie vragen. Rekening moet bij het nieuwe onderwijs gehouden worden met drie vragen: 1. Wat kent 't kind van de taal als 'i op school komt? 2. Wat zijn de op den voorgrond tre dende elementen van den kinderlijken geest? 3. Wat is het doel van het taalonder wijs? De spontaneïteit en de activiteit van het kind moeten aangewend worden tot het primaire doel dat het kind eenvoudig en goed leert praten, ook op papier en dat het een spellingssysteem leert toepassèn. Het doel is dus het ontwikkelen van het taalgeheel. Daarom moet niet worden ge wacht met het maken van opstellen tot het kind foutloos kan spellen, niet het lezen tot het in den geest de aparte woorden uit de letters kan samenstellen. Een glo- baalleesmethode dus: Het nazeggen en naschrijven van volledige zinnen; van den eersten dag af. Uit de zinnen leert het kind hierna resp. de woorden en de let ters kennen. Het kind mag nooit een woord tegenkomen dat het in het zinsver band niet begrüpt. Door de lesvragen worden de kinderen geactiveerd. Z(i worden gedwongen zich te realiseeren: wat staat er eigenlijk? De spelling. De spelling is even voornaam als de woordkeus en de zinbouw. Nog veel te veel wordt gebouwd op: „luister naar wat ik zeg." Dit is onjuist het moet zyn: „Kyk wat er staat." Ai spoedig moet het kind het woordenboek leeren gebruiken. Totnutoe is de grammatische interpunc tie toegepast. Dit is niet verkeerd maar dan moet ze ook volledig gehandhaafd worden. De werkwoordsvormen moeten systematisch geleerd worden. „Uitleggen" heeft weinig zin. Aan de „voordracht" kan nooit teveel worden gedaan. Het kind leert eerbied voor de taal en leert de schoonheid ervan waardeeren. Het ulo-onderwys. Het ulo-onderwijs is een voortzetting van het lager onderwijs alleen het dient zich veel nauwer aan te sluiten bij de maatschappelijke eischen. Bij het lezen moet hier veel meer uitgegaan worden van kinderboeken. Het technisch onder richt van het spreken moet bij het voort gezet onderwijs aan de orde komen. Hierdoor leert het kind spreken in een klein milieu en deoateeren beter dan veel volwassenen het eraf brengén. De onderwijzersopleiding berust nog volledig op de ouderwetsche grondslagen. Deze dient eerst veranderd te worden. Er kan op dit gebied wel het een en ander tot stand gebracht worden. De onderwijsorganisatie blijft in haar tegenwoordigen vorm eer. rem voor elke radicale vernieuwing. Alleen een krach tige ministershand kan hier verandering brengen. In antwoord op enkele vragen kwamen o.m. nog eenige details van de methode „van kindertaal tot moedertaal", samenge steld door de heeren Evers, Kuitert en v. d. Velde, ter sprake. De voorzitter sloot vervolgens met dank aan den spreker de byeenkomst. Jkouiêtciaal Tlieiuas DE STOOMBOOTDIENST VAN HELDER NAAR TEXEL. De dienst op de booten van Tex. Eig. Stoomboot-Onderneming, die den dienst Texelden Helder onderhoudt, wordt met ingang van Vrydag 24 November weer be langrijk gewüzigd. Daar het om het mynen- gevaar niet mogelyk is vroeg in den morgen en laat in den avond diensten te vervullen, heeft het bestuur van T.E.S.O. het toch mo gelijk gemaakt op werkdagen vier maai van en naar Texel te varen. Hiertoe heeft het beide booten van deze onderneming in de vaart gesteld, de eene boot blijft dan des nachts te Den Helder en de andere te Texel liggen. Beide booten vertrekken dan des morgens te 7.30 uur, terwijl de laatste dienst weer vanaf den Helder en Texel te 15 uur wordt gevaren. Des Zondags worden slechts twee diensten vervuld, dan wordt de eene boot buiten dienst gesteld. Voor de volledige dienstregeling zie men de advertentie in dit nummer. Vergadering „De West". Na opening van de Dinsdag gehouden vergadering deelde de voorzitter mee, dat de minimumprys is verhoogd van de kool soorten. Door den ten lage vergoedingsprijs Is nu een onjuiste toestand ontstaan, dien wij, wetende, dat de regecring op het stand punt staat dat wy onze groote kool nog eenigen tyd niet moeten verkoopen, wel ver klaarbaar vinden, maar die aanleiding geeft tot onregelmatigheden. Voor de tuinders die om één of andere reden gedwongen zyn aan de markt te komen met producten die niet zoo veel gevraagd wordt, levert deze toestand groot financieel nadeel op, om nog niet te spreken van den overlast door 3 da gen met hetzelfde product ter markt te moe ten komen. De Vierbond heeft over deze materie reeds vergaderd. Verschillende leden voerden hierover het woord en uitten krasse termen tegenover deze handelwyze en drongen er op aan, dat door de L.G.C. al het mogeiyke wordt ge daan om het besluit, waarby geen enkele verbouwer van grove groenten als adviseur is opgetreden, ongedaan te maken. Besloten werd om f 5 subsidie te geven Bioscopen. City-theater, half 8, hoofdnummer Gunga Din (rom.-sens.); hoofdrollen Cary Grant. Victor McLaglen, Douglas Fairbanks Jr. en Sam Jaffe. Toegang boven 14 jaar. Roxy-theater, half 8, hoofdnummer De school van eer (militaire film), hoofdrollen Jackie Cooper en Freddie Bartholomew. Toegang boven 14 jaar. Harmonie-Theater, half 8, hoofdnummer Robert Koch, de stryder tegen den dood; hoofdrollen Emil Jennings en Werner Krauss. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, half 8. hoofdnummer De vrouw met het masker (rom.); hoofdrollen Luise Rainer en William Powell. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 23 November. 8 uur, 't Gulden Vlies, causerie Mary Pos voor de N.R.V. over „Amerika van een an deren kant". 8.30 uur, de Unie, psychometrische expe rimentenavond door den heer Benedict. 8.30 uur, café Central, proefles Frank Reusch in vlot spreken en bestryding spreekangst. sluimeren in Uw huid. Ge'aatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Doos 3 en 60 ct. en zoo noodig tot 10 te gaan voor voor lichtingscursussen van het platteland. Hierna werden behandeld de conceptsta tuten L.G.C. en tuinbouwvereeniging de West. Bij art. 13 zal men voorstellen dat de algemeene vergadering de contributie en het veilingpercentage bepaalt in plaats van het bestuur. Tevens zal gepleit worden voor het bij eenroepen van een bizondere algemeene vergadering; dit kan geschieden door 5 van de aangesloten vereenigingen, die dan ech ter samen 250 leden moeten tellen. Het huish. reglement L.G.C. vond verder geen bestryding. By het huishoudelyk reglement van de tuinbouwvereeniging werd besloten te be palen dat het bezoek aan de jaarvergadering niet verplicht is. Dit huish. reglement werd aangevuld met bepalingen inzake openbreken van ys. By de rondvraag werd besloten een adres aan den minister te zenden inzake verbouw van planten onder glas. De heer P. Lammerschaag vroeg mede werking voor bedryven boven 10 h.a. door intrekking van het teeltrecht, wat na dis cussie werd aangenomen. Nutsavond. Het departement Egmond der Maat schappij Tot Nut van 't Algemeen organi seerde Dinsdag een avond van ontwikke ling en ontspanning, met het houden van een lezing met lichtbeelden door den heer G. W. Visser uit Rotterdam. Deze schetste, na de opening der byeen komst door den voorzitter ds. Rasch uit Eg- mond aan den Hoef, eerst de walvischvaart uit den ouden tyd, die eigenlyk voor ons land is ontstaan door den 80-jarigen oorlog. Er kwam een tyd dat Nederland 300 wal- vischvaarders bezat en dat 18000 menschen in dit bedryf een bestaan vonden. Vele mil- lioenen zyn er toen verdiend. Aan de hand van vele foto's en teekeningen van Groen land, Spitsbergen, enz. gaf spreker een beeld van de walvischvaart, waaruit men kon zien hoe moeilyk en gevaarvol dit be drijf was. Tevens kreeg men daardoor een indruk van den durf en de volharding onzer landgenooten uit dien tyd, die op verschil lende punten als eersten voet aan wal zet ten, waardoor ook thans nog vele plaatsen Nederlandsche namen hebben. Een volledige beschryving gaf spreker van een reis, die in 1826 kapitein Klaas Hoekstra maakte met de „Harlingen", welk schip ten slotte, nadat de 46 opvarenden veel ontbe ringen geleden hadden, tusschen het kruien de ys ten onderging. Een Engelschman redde de bemanning, doch zette deze weder van boord, toen de proviand te hard slonk. In een sloep wist men tenslotte een neder zetting der Eskimo's te bereiken en vandaar later met een passeerend schip weder be houden naar huis te varen. Interessant was ook hetgeen spreker aan de hand van platen en foto's hierby vertel de van het leven der Eskimos, wier gastvrij heid de bemanning het leven redde, doch wier levenswyze wel erg primitief was. Geslaagd. Onze plaatsgenoot de heer A. Blokker Johz. is te Amsterdam geslaagd voor het diploma vakbekwaamheid kruiden iersbe- dryf). Slachting onder de iepen. Behalve het 15-tal iepen der gemeente, zyn door den minister van economische za ken nog 95 iepen op particuliere erven aan gewezen, welke gevaar voor verspreiding der iepenziekte opleveren en vóór 1 April 1940 geveld moeten worden. Bloedtransfusie. BIJ de werkcommissie van den bloed transfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis hebben zich reeds 37 donors aangemeld, die hun bloed in tijden van nood beschikbaar willen stellen. Om voor het geheele land over een vol doend aantal donors te kunnen beschikken, zou Bergen ca. 150 donors moeten leveren. Binnenkort zal de werkcommissie hier voor propaganda maken en zal men zoodra de aanmeldingsformulieren voorhanden zijn, zich o.m .by dc plaatselyke doktoren kun nen aanmelden. In beslag genomen erwten. Woensdag is door ryksambtenaren te Koedijk een partij erwten in beslag geno men, welke door H. te Alkmaar zonder ver- voerbewijs werd vervoerd. Benoemd. Tot kantonnier bij den Rykswaterstaat is benoemd de heer A. M. ie Loux, die ruim een jaar in lossen dienst is geweest. Collecte Steuncomité. De opbrengst van de collecte voor het steuncomité 1939, welke met gesloten bus sen langs de huizen is gehouden, heeft be dragen 50.36. £aat<Ue Berichten (Ongecorrigeerd.) '-GRAVENHAGE, 23 Nov. De regeeringspersdienst meldt: De Nederlandsche regeering heeft officieel door Hr. Ms. gezant te Londen ernstig verzet aange- teckend tegen represaile-maatre- gelen, die de Britsche regeering meent te moeten nemen tegen haar tegenstanders, doch waar door de onzydige mogendheden, zoow-el zij, die Duitsche goederen plegen te ontvangen, als zy, die Duitsche goederen vervoeren, in bijzondere mate zullen worden getroffen. De aandacht is er op gevestigd, dat de voorgenomen Liitsche represaile-maatregelen ten aan zien van Nederland een bijzonder onaangenaam karakter d-sgen, aangezien zy genomen heeten te zijn naar aanleiding van eenige scheepsrampen, waarvan de on dergang van een groot Neder- landsch passagiersschip verre weg de voornaamste is. NEGEN OPVARENDEN VAN FRANSCHEN TREILER VERDRONKEN? Men vreest, dat negen leden der uit tien personen bestaande bemanning van een Franschen treiler het leven verloren hebben, toen deze treiler Maandagavond aan de En gelsche Oostkust is vergaan. WERKZAAMHEDEN BIJ DE LUXEMBURGSCHE GRENS. Het dagblad Luxembourg meldt, dat men aan de Duitsche grens zeer talryke ploegen arbeiders bezig ziet de versterkingswerken, welke sinds eenigen tyd waarschynlyk ten gevolge van de aanhoudende regens waren verzakt, weer op te bouwen. ARBEIDER AANGEREDEN EN GEDOOD. Hedenochtend stak de arbeider L. Radix per fiets den verkeersweg ie Hooge Smilde over op het oogenblik, dat een truck met trailer hem wilde passeeren. Ondanks de pogingen van den autobestuurder om een botsing te voorkomen, werd de wielryder gegrepen. In zwaar gewonden toestand werd R. overgebracht naar het ziekenhuis te As sen, waar hy in den loop van den ochtend is overleden. CONFERENTIE VAN NIEUWSAGENTSCHAPPEN. Vertegenwoordigers van de volgende na tionale nieuwsagentshappen: Agence Tele- graphique Suisse (Bern), A. N P. (Amster dam), Belga (Brussel), Finska Notisbyran (Helsinki), Norsk Telegrambyra (Oslo), Rit- zaus Bureau (Kopenhagen) en Tidningarnas Telegrambyra (Stockholm) hebben in Am sterdam vergaderd op 22 en 23 November om vraagstukken te bespreken in verband met de wederzijdsche voorlichting in oorlogstyd. ERNSTIGE AARDBEVING IN ANATOLIE. Een hevige aardbeving heeft in vele districten van Anatolië (Turkye) zeer ern stige schade aangericht. De schokken werden met tusschenpoozen in die afgeloopen 24 uur gevoeld. Tot dusver zyn, naar gemeld wordt, 8 personen, waaronder vier kinderen, ge dood, doch men vreest, dat de lijst' van slachtoffers veel grooter is. Vele menschen zijn gewond, tientallen liggen onder het puin bedolven. De verbindingen zyn ontwricht. TE'WATER Gisteravond is ri„ VEt®RfVMT^ kantoorbediende G B te i"jarige Eeh Buiksloterweg door h'p„ msterdam 06 gedenkramen n, ovtrgedrack™"6 In tegenwoordigheid van h vandaag tydens een plecht: °ninSln ,u in de Nieuwe Kerk te a 56 b,e„ds=hiluert,™ het veertigjarig regeotinrd, ü-r,mneril»g ut koningin overgedraenn ^blleum van T Het huldigingscomité'had Snkl-kbest^ der W. A. van Konynenburg ODrtr yen de ontwerpen voor beidl °ht ken en de uitvoering was toeveï? U den glazen,er Joep Nicolas Het wd o-a. gevoerd door mr l Ja tv °rdw geschenk van Amsterdams burgert koningin bood. Na hem smakrft aan n. de Bruyn van MellaSta»-f %MÏcatiè$ K°STWNNERSVERG0EDIN6ÏN~' De Ontvanger der gemeente auL deelt mede, dat de uitbetaling der nersvergoedingen met ingang vanT' week alléén o„ VHjd^ida,,' Deze uitbetalingen tullen pkat, h!lb.„ tmortat, wier geslachtsnaam begin, A en B te C, D, E, F en G H. I en J KenL M, N, O en P Q, R en S T. U en V W, X, Y en Z „Ten einde een vlotte betaling mogelijk te maken, worden rechthebbenden verzocht, op het aangegeven uur aanwezig te zijn. Deze kennisgeving s. v. p. te bewaren. Alkmaar, 22 November 1939. De Ontvanger vnd., SCHIERBEEK. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Donderdag 23 November 1939. W. die lar 1 2 2 X 3 3 K 4 4 y, uur Vork STAATSLEENINGEN. 3—3K Nederl. 1938 85®/« 3 Ned-lndië 1937 S3>/s 5H Duitschl. '30 m verkL Ui/, BANK-INSTELLINGEN. Amsterd Bank96/, Handel Mij Cert v. 250 87 Koloniale Bank163 Ned Ind Handelsbank 105 INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl Ford Lever Bros Philips Gloeil. Gem Bezit INDUSTR OND. BU1TENL Am Smelting Anaconda Bethleh Steel. Cities Service General Motors Kennecott Copper Nortb American Rayon Republic Steel Standard Brands Steel comm U S Leather CULTUUR MAATSCH. H V Java Cultuur Ned Ind Suiker Unie Verg Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. i Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon Petr Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. 11 Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli i Serbadiadi Interc Rubber SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika Inn Java-China-Japao ">1° Kon Ned Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli amer°spoofwegen. Atcbison lopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw- Union Pacific Can Pac x «Noteering per ^ividend. éElthlim. nu I - 323/, 661/, 323 98 132 39% 25' 627, 41 /je 40% 30»/, 187, l8»/,« 4'/,j 5]'/, 5'/, 379 235 229 99'/. 61 100 243 256'/, 30 ïoa/ie 8'/, 194'/, 15''/s 110 126'/, 5*V. 99'/» 3V. 937, 109'/, 1027. 105 113 159'/» 12»i/r 22 10'/, 12»/i. 14 Vl« 2.45.31(1 79'A x) ex-coupoo 11'/, 94 86 160 104 32%3 6b'/, 319 18'/,-'/. 1 31Vj-2 257A,-i 62'/. 4'/u 41 30%-l 18 *l»-t 4'/l6 bl"/rf 5'/, 382V, 235 229 99 61 2587-9 30 10'/, 8%-' 194'/,-5 157 1107, 1267 59 102 m Hl v,-2 102-Vt 10»'/, 112 156-'/, 129 21'A 10»/1« 1 7» l4*s/> ,9'/, Voriee koers 1.88'/» 7.40'/» 75.60 4.20 New-York Londen Berlyn Parys 12 Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm 42g5 Oslo 42.29 36.42)4 1,88'/,» 7,35)4 75.68 4.1? 3115 42.25 3 6 42)4 44,90 42.85

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2