8 De uieren-Jambo KIESPUH? Mijnhardtje Buitenland De gevaarlijke Engelsche kusten. Een Duitsche verklaring. TWEEDE BLAD Dan Twee stuks 1 O ct. - Twaal» stuks 50 ct. OLIFANTJE GEBOREN IN CIRCUS STRASSBURGER. Veel eerder dan verwacht werd, is gis termorgen vroeg de menagerie van circus Strassburger dat op het oogenblik in de hoofdstad optreedt, met een olifant-baby uitgebreid. Men had de geboorte niet voor kerstmis verwacht. De wacht bij de oli fanten werd om ongeveer vier uur opge schrikt, omdat Lisl, de moeder, plotseling hevig begon te trompetten. En voordat de man zich kon realiseeren, wat gebeuren ging, was de baby reeds ter wereld. Een zeer vlotte geboorte dus. De moeilijkheden zouden nu echter pas komen. Het jonge dier gaf namelijk on middellijk blijk van groote nieuwsgierig heid. Goed en wel stond het op zijn poot jes of het besloot een wandeling te gaan maken in de groote hall van het R.A.I.- gebouw, waar het circus is ondergebracht. Lisl verloor hierdoor haar baby uit het oog en, wetende, welke gevaren deze we reld voor olifant-babies herbergt, deed zij terstond een poging haar dochtertje te achterhalen. Alle olifanten, dus ook Lisl, zijn des nachts echter met een ketting om een voor- en achterpoot, aan een zwaar podium gebonden. Het gevolg was, dat Lisl met podium en al op stap ging. Voor zij goed vijf meter had afgelegd, zakte zij door de houten vloer van het gebouw en ongetwij feld zou de nieuwsgierigheid van de pas geborene noodlottige gevolgen hebben gehad, wanneer zij zich niet had laten vangen en terugbrengen bij de moeder, die, eenmaal weer in het bezit van haar baby, spoedig rustig was en zich naar een met hekken afgesloten ruimte liet voeren, waar zij gisteren voor het publiek te zien waren. De jonggeborene weegt 150 kilogram en is 75 centimeter hoog. GEVOLGEN VAN PLOTSELING OPKOMENDEN MIST. Gistermiddag omstreeks half drie kwam boven de hoofdstad plotseling een dichte mist opzetten, die vooral voor de luchthaven Schiphol veel last tengevolge had, ondanks het beperkte luchtverkeer, dat in deze dagen nog' gehandhaafd wordt. De K.L.M.-machine uit Stockholm kon op de hoofdstedelijke luchthaven r.iet meer te recht en vloog door naar het Groningsche vliegveld Eelde, waar het zicht nog goed was en waar de machine vlot kon landen. Ver schillende militaire vliegtuigen, die in de lucht waren, zagen den mist aankomen en konden tijdig naar Schiphol terugkeeren, terwijl enkele eveneens een toevlucht op een der andere vliegvelden zochten. Een éénpersoons-toestel, dat hierin niet slaagde, probeerde een noodlanding te maken op een weiland aan den uitweg bij Sloter- dijk. De landing verliep vrij gunstig, doch bij het uitloopen sloeg de machine over den kop. De inzittende bestuurder bleef onge deerd. PROF. MENGELBERG's OPTREDEN TE KOPENHAGEN. Een groot succes. De Deensche pers is opgetogen over het dirigeeren van prof. Willem Mengelberg. Wij vinden o.m. de volgende recensie: „Over Mengelberg valt niet veel te zeg gen. Van de ware grootte is nooit veel te zeggen. Men moet lang zoeken in de annalen van ons concertleven om een klank te vin den als wij gisteren hoorden in Beethoven's „Egmont", Wagner's „Tristan en Isolde" en in de symphonische fragmenten uit Cesar Frank's „Psyche". Een belevenis op zich zelf was de 5e symphonie van Tchaikowsky Geen wonder dat het publiek buiten zich zelf was van vreugde. Het was een machtige prestatie die een orkaan van applaus van fantastische afmetingen deed ontstaan. Maar Willem Mengelberg is ook in zijn musiceeren fantastisch. Hij laat zijn musici prestaties leveren die ver boven hun macht liggen en zijn toehoorders beleven ongekende emoties. De grootste triomf van alle ware kunst. Willem Mengelberg laat een orkest achter, beter dan hij het aantrof, dat kan niet an ders. Als u weten wilt wat rhytme, intensi teit, expansie, van de muziek in de meest volmaakte verwezenlijking bateekenen, of wat espressivo inhoudt het antwoord op ieder van deze begrippen kan niet meer intensief gedefinieerd worden dan kort en bondig: Mengelberg." ALGEMEENE MILITAIRE PENSIOENBOND ADRESSEERT. De Algemeene Militaire Pensioenbond, op 21 Nov. j.1. te Hilversum in vergadering bijeen, heeft een motie gezonden aan den ministerraad en de Kamers der Staten-Ge- neraal, waarin gezegd wordt, dat de mili taire pensioenen van de land- en zeemacht, verleend volgens de pensioenwetten van voor het jaar 1918 te laag zijn evenals de verzorging van de weduwen dezer militai ren, terwijl die van voor het jaar 1909 be paald gebrekkig worden genoemd. De in leven geroepen bijslagregeling heeft een toestand geschapen, welke alle- verhou dingen in rang verbrak en waardoor zelfs beschikt wordt over de particuliere in komsten van het gezin om te bepalen of al- dan niet bijslag op het pensioen zal worden verleend, zoodat de betrokkenen, aldus de motie, feitelijk worden ingedeeld bij een soort armenzorg, niettegenstaande zij recht hebben op betere behandeling krachtens de plicht van het rijk ten opzichte dezer oud- militairen en weduwen. De devaluatie in 1937 heeft de waarde van den gulden reeds sterk verminderd, terwijl thans, door den oorlog, de prijzen der levensmiddelen, klee ding, huishoudelijke artikelen onrustbarend stijgen, om van de belastingen maar niet te spreken. De oude militaire pensioenen, hierboven bedoeld, steunen voor het grootste gedeelte op de waarde van den gulden zooals ze in 1877 was en die van de overigen op de waarde van 1913, terwijl de oude weduwen- verzorging dateert vanaf 1909. Door dit al les is een noodtoestand onder de betrokke nen bezig zich baan te breken en het is de dure plicht, dat hierin door het rijk op af doende wijze wordt voorzien. Vrijdag 24 September. HILVERSUM, 301,5 M. (8.—12.— 4—7.30 en 9—12— VARA, de AVRO van 12.4.en de VPRO van 7.309.8.ANP-ber., gr. pl. 10.VPRO-morgenwijding. 10.20 Gr.pl. 10.40 Deel. 11— Zang met pianobegeleiding. 11.30 Orgel spel. 12.De Palladians. 12.45 ANP-ber., gr.pl. 1— Avro-Amus- orkest. 1.45 Gr.pL 2— Voor de huis vrouw. 2.10 Het Ebsworth-strijk- kwartet. 2.50 Literair overzicht. 3.20 Gr.pL 3.30 Avro-dansorkest en soliste. 4.Gr.pl. met toelichting 4.30 VARA-orkest. 5.Voor de kin deren. 5.30 VARA-orkest. 6.6.25 De Ramblers. 6.30 Letterkundig overzicht. 6.50 Zang met pianobege leiding. 7.Cyclus „Het beginsel programma der S.D.A.P." 7.18 ANP- ber. 7.30 Ber. 7.35 Cyclus „De boe ken van den Bijbel". 8.Zang en piano. 8.30 Het ontwaken van het platteland, cyclus. 9.Fragmenten uit de operette „La belle Hélène" 10.Puzzle-uitz. 10.15 Orgelspel. 10.40 VPRO-avondwijding. 11. ANP-ber. 11.10 Jazzmuziek (gr.pL) 11.3012.Groninger Orkestver., Arb. Zangver. „De Dageraad" en solisten (opn.) HILVERSUM, 1875 en 414,4 M. (Alg. progr. KRO). 8.ANP-ber. 8.05—9.15 en 10— Gr.pl. 11.30 Bij- belsche causerie. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest. (12.45—1.10 ANP-ber. en gr.pl.) 2.Orgelconcert en gr.pL 3.Het Rococo-octet. (3.203.40 Gr.pl.) 4.Pianovoordr. (4.204.40 Gr.pl.) 5.Gr.pl. 5.15 KRO-orkest. 6.Gr.pl. 6.15 KRO-melodisten en solist. 7.Ber. 7.15 Selectie van werkzoekenden bij de arbeidsbeur zen, causerie. 7.35 Gr.pl. met ver bindende tekst:. 8.ANP-ber. 8.15 Gr.pl. 8.35 Het Rococo-octet. 9. Zang met pianobegeleiding. 9.10 Rep. 9.40 KRO-melodisten en solist. 10.Lajos Veres en zijn Hon- gaarsch orkest. 10.20 Gr.pl. 10.30 ANP-ber. 10.40 KRO-melodisten. 11.15—12— Gr.pl. ENGELAND, 391 en 449 M. 12— Orgelspel. 12.20 Radiotooneel. 12.55 Rep. 1.20 Ber. 1.30—2.20 Het New Hippodrome-orkest. 2.403.Vol gens aankondiging. 3.203.55 BBC- Theaterorkest. 4.20 Ber. 4.35 Radio tooneel. 4.50 Populair concert. 5.20 Kinderuurtje. 5.50 BBC-orkest. 6.20 Ber. 6.35 Act. uitz. 7.05 Variété- progr. 7.50 Mededeelingen. 8.20 Or kestconcert. 9.Orgelspel. 9.20 Ber. 9.35 Radiotooneel. 10.35 BBC- Revue-koor en BBC-Variété-orkest en solist. 11.05 Orgelconcert. 11.35 Dansmuziek. 12.2012.35 Ber. KEULEN, 456 M. 5.50 en 7.40—9.20 Gr.pl. 9.3010.Progr. ten bate van het Oorlogs Winterhulpwerk. 10.50 Vroolijk jachtprogr. 11.20 Con cert. 12.20 Omroeporkest. 1.35 Popu lair concert. 2.20 Zang. 2.35 Lit. muz. progr. 3.20 Leo Eysoldt's klein- orkest. 4.30 Meisjeskoor. 5.Folk loristisch rogr. 5.20 O. Dobrindt'® orkest. 7.3512.20 Zie Deutschland- sender. BRUSSEL, 322 en 484 M 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroep- orkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Viool- voordr. 5.50 Gr.pL en pianoduetten. 6.50, 7.20 en 7.45 Gr.pL 8.20 Ont- spanningsprogr. voor soldaten. 8.50 Radiotooneel met muziek. 10.30 11.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Omroepdansorkest. 1.502.20, 5.20 en 6.50 Gr.pL 7.05 Pianovoordr. 8.20 Uitz. voor soldaten. 8.50 Radio orkest. 10.3011.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Mil. progr. 9.20 Ber. 9.50 Gr.pl. 10.20 Concert 11.20 Ber. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.D.sender 10—10.20, Hamburg 10.20—11.20, Keulen 11.2013.20, Brussel VI. 13.20—14.20, Engeland 14.20—15.20, Keulen 15.2016.30. D.sender 16.30 —17.20, Brussel VI. 17.20—19.05, Fr. 19.05—19.20, VI. 19.20—20.20, Fr. 20.20—21.20, Keulen 21.20—21.30, Boedapest 21.3022.20, D.sender 22.20—24—, Lijn 4: Brussel VI. 9.20, Enge land 9.2011.20, Danmarks Radio 11.20—12—, Engeland 12—12.20, Brussel Fr. 12.2013.20, Engeland 13.20—14.20, Motala 14.20—14.50, Hamburg 14.5015.05 Danmarks R. 15.05—15.20, Engeland 15.20—17.10. Brussel Fr. 17.1018.20, Engeland 18.20—19.20, Keulen 19.20—20.30, Engeland 20.30—21.35, Brussel Fr. 21.35—22.20, VI. 22.20—23.05 Enge land 23.0524. Lijn 5: Diversen. PUBLICEEREN VAN ECONOMISCHE BESLISSINGEN. Vragen aan den minister. Het lid der Tweede Kamer de heer Weit- kamp (c.h.) heeft aan den minister van economische zaken de volgende vragen ge steld: 1. Is het den minister bekend, dat na de behandeling in de Tweede Kamer van de begrooting van het Landbouw-Crisisfonds waarbij, mede in verband met het onlangs gebeurde ten opzichte van een nieuwe prijs regeling voor aardappelen, gewezen werd op de bezwaren, verbonden aan het bekend maken van belangrijke beslissingen met be trekking tot den landbouw op zoodanige wijze, dat belanghebbenden daarvan eerst uit de ochtendbladen van den volgenden dag kunnen kennisnemen weder een be slissing van dezen aard (met name betref fende een prijsverhooging voor lijnzaad) op gelijke wijze is bekend gemaakt, met het gevolg, dat zij, die een ochtendblad ontvan gen, daarvan op Zondag 19 dezer op de hoogte waren en zij, die een courant lezen, welke uitsluitend een avondeditie heeft, eerst op den daarop volgenden Maandag avond? 2. Is de minister bereid, ter voorkoming van achterstelling van bepaalde categorieën van belanghebbenden, te bevorderen, dat beslissingen, als in de voorgaande vraag be doeld, in den vervolge op een zoodanig tijd stip worden gepubliceerd, dat vermelding daarvan in alle dagbladen op één en het zelfde tijdstip mag worden verwacht, en te vens zorg te dragen, dat zoodanige beslissin gen te zelfder tijd door middel van den radio-omroep ter algemeene kennis worden gebracht? Voordeelen voor beoaalde industrieën. Voorts heeft de heer Weitkamp denzelf den minister gevraagd: 1. Is het waar, dat de olieslagerijen en tarwemeelfabrieken behalve van de voor deze bedrijven van belang zijnde contingen- teeringen ook van andere maatregelen bij zonder voordeel ondervinden? 2. Is het met name waar, dat deze indus trieën in tegenstelling met de landbouwbe drijven de vrije beschikking over haar af valproducten behouden, zoodat zij deze op de vrije markt naar eigen goedvinden kun nen verhandelen? 3. Indien dit inderdaad het geval is, is dan de minister bereid, deze bevoorrechting van de olieslageriien en tarwemeelfabrieken te doen ophouden? DE „ORANJE-NASSAU" VERMOEDELIJK NOG NIET VERTROKKEN. Bij informatie ten kantore van de Mii Zeeland deelde men hedenmorgen mee, dat de „Oranje-Nassau", die gisteren met 85 overlevenden van de Simon Bolivar te Vlis- singen had moeten aankomen, ook vandaag waarschijnlijk niet zal komen. Men had op dit uur geen bericht ontvangen, dat het schip uit Engeland vertrokken was. Zoodra de „Oranje-Nassau" buiten de Engelsche territoriale wateren is kan het verbinding met den wal zoeken, casu quo het kantoor van de Mij. Zeeland te Vlissingen. Vanoch tend was een zoodanige verbinding niet tot stand gekomen en daaruit leidde men af, dat de „Oranje-Nassau" zich nog in Engel- schen haven bevond. De kans, dat het schip nog heden zal aankomen is dus uiters» ge ring. DE STRANDING VAN DE „JEANNETTE". Misschien toch nog vlot te brengen. De pogingen om het by Vlieghorst ge strande Nederlandsche s.s. „Jeannette" weer vlot te krijgen, hebben tot nog toe, door de ongunstige weersomstandigheden, geen suc ces gehad. Het schip zit Rog steeds zeer hoog op het strand. Men is er, dank zy de ver beterde weersomstandigheden van de laatste dagen, in geslaagd de ankers in zee te bren gen en draden te bevestigen. Met behulp van enkele op het schip ge monteerde blokken hoopt men het schip bij springtij naar zee te kunnen trekken. Voor- loopig zal de lading niet gelost worden, het wachten is dus op springtij. De K.L.M. brengt passagiers van de „Simon Bolivar" terug. - Op hun verzoek heeft de directie van de Bataafsche petro leum maatschappij het mogelijk gemaakt, dat 49 employé's van de B.P.M., die als op varenden van de „Simon Bolivar" in Enge land hun reis naar West-Indië onderbraken, per vliegtuig naar Nederland terugkeeren. Het geheele gezelschap zal per K.L.M. wor den vervoerd. DUITSCHLAND EN DE BALKAN. Kringen die in nauw contact staan met de Duitsche legatie te Boekarest verklaren, dat het gezantschap instructies heeft gekregen om zich met alle mogelijke middelen te ver zetten tegen de vorming van een neutraal Balkanblok. Het Duitsche nieuwsbureau heeft van be voegde zijde een uiteenzetting ontvangen, waarin betoogd wordt, dat de Engelschen, behalve het instellen van convooien, ook de scheepvaartroutes onder militaire bescher ming hebben genomen. Daaruit vloeit voort, dat thans bij de scheepvaart op Engeland in het geheel geen zuivere handelswegen meer bestaan. Zyn tegenstander moet derhalve zyn maatregelen natuurlijk nemen van het standpunt der on middellijke bestrijding van oorlogsschepen. Daaruit vloeien voor de volkenrechtelijke beoordeeling van den mynenoorlog duide lijke consequenties voort. In de mijnencon- conventie van den Haag van 1907 is over eengekomen, dat bij het leggen van mijnen- versperringen een bekendmaking wordt ge geven, zoodra militaire overwegingen dat mogelijk maken. In dien zin heeft Duitsch- land ook gewaarschuwd voor gelegde mijn- velden. Of de militaire overwegingen dit veroorlooven blijft uiteraard uitsluitend voorbehouden aan Duitsche beslissingen. De Engelschen kunnen zich er ook niet op be roepen, dat volgens de Haagsche overeen komst het leggen van mijnen voor de kus ten en havens van den tegenstander verbo den is. Dat is natuurlijk slechts dan verbo den, wanneer het alleen ten doel heeft om de koopvaardy stop te zetten. Het is de schuld van de Engelschen zelf, dat op de handelswegen in het gebied vóór de kust re kening moet worden gehouden met de voortdurende aanwezigheid van Engelsche oorlogsschepen, tegen welke een gebruik van mijnen toegestaan is, waarbij de be kendmaking van een mynveld eveneens vol gens de Haagsche overeenkomst niet eerder kan worden overwogen dan wanneer het militaire doel is bereikt. Natuurlyk hebben de Engelschen het recht hun territoriale wa teren te beschermen tegen 't binnendringen van den vijand. Wanneer het Engelsche pu bliek bekommerd vraagt waarom de Brit- sche admiraliteit geen gebruik maakt van dit recht, ligt het antwoord voor de hand. De Britsche admiraliteit is nu eenmaal niet in staat de Britsche wateren en toegangswe gen te beveiligen. In plaats daarvan tracht zij nu evenwicht te scheppen op het gebied van de propaganda. De Engelsche maatregelen tegen den Duitschen export. De diplomatieke redacteur van Reuter schrijft, dat onder Duitsche controle staande firma's in neutrale landen van neutrale ex pediteurs gebruik trachten te maken om Amerikaansche goederen in Duitschland te brengen. De Amerikaansche uitvoer naar Duitsch land b.v. bedroeg in September ruim 12 mil- lioen dollar minder dan in September 1938, terwijl de Amerikaansche uitvoer naar Zwe den, Nederland en Noorwegen met by- na 11 millioen steeg. Binnen enkele dagen verwacht men den „order in council", die de controle op con trabande zal verscherpen en beoogt te ver hinderen, dat Duitschland buitenlandsche valuta krijg» Men verwacht, dat deze maat regel den oorlog zal verkorten. Op het ministerie gelooft men, dat de con trole op den Duitschen uitvoer minder ver traging dan het toezicht op den invoer zal veroorzaken, daar het gemakkelijker is de herkomst van in Duintschland vervaardigde goederen aan te toonen. België wil protesteeren. De scheepvaartfederatie van Antwerpen heeft de regeering medegedeeld, dat in scheepvaartkringen ernstige bezorgdheid heerscht over de nieuwe economische oor logsmaatregelen, welke de Britsche minister president gisteren heeft aangekondigd. Men heeft de regeering verzocht de aandacht van de Britsche autoriteiten te vestigen op de buitengewoon ernstige gevolgen voor de uitvoer van België van de moeilijkheden, welke de neutrale scheepvaart in den weg worden gelegd. De opvatting in Zweden. Men verwacht in Stockholm een belang rijke toeneming der moeilijkheden voor de neutrale scheepvaart tengevolge van de strengere economische oorlogsmaatregelen, die door de geallieerden zijn aangekondigd. Sommige reeders voorspellen zelfs, dat de vrachtprijzen verdubbeld zullen worden door de stijging van de bedrijfskosten, wel ke veroorzaakt wordt door de hoogere gages, den langeren duur der reizen en de styging der assurantiekosten. Hoe Italië er over denkt. In een commentaar is voor het omroep- station van Rome ten aanzien van het aan tal schepen, dat in de afgeloopen dagen ten gevolge van mijnen vergaan is, gezegd, dat het te vroeg is om de verantwoordelijk mtief te toegevoegd: „Repre,J!d Hi*!ggetl sche hebben geTomJf*8?*5 digd zijn wanneer t ^Uderi 1 9 O stonden". tastbare In haar commentaar Britsche regeering ini°P het °P zee van alle goede, en vhet 0t>der der sprong schryft de T£Van Men kan veilig aan! °0t- treffende maatregelda* de zal worden toegenast alSemeen K sbe- Utte mchtnJïfi neutralen handel. Het i ngetl van ge* de tot nu toe bestelde detl verbeurdverklaring T 8° deren niet dat en dat er tyd aa* en den handel schikkingenV! Versche£ niemands belang, dat „f tre«en wrlchting h,,,",,8» Verklaard wordt, aldus graph, dat Nederland Daily Tel protesteeren, doch de neutrl fgië nen zich af te vragen w!t u anden dit van blokkade is. f' vernietiging van hun z^elieden J vaart zou voortzetten, zoolang SCH boot en een myn heeft om in een d«ik- Repreasilles om Duitschlanï te k leg^ van zyn laatste hulpbronnen „n bero°Ven hezen verminderen en den da? de v«- waarop een vreedzame schee^vaa^^ haar vrijheid ter zee zal hebbln Pmeuw De Daily Mail schryft in een h' „Sommige neutrale landen bS* bitter over het besluit van F?» ?g n aicl* Duitschlands exporten af te sndite °m waar en deze landen hebben STm' 18 te protesteeren. Zij kunnen niet eisT °m Engeland de controle zal ,«_-A ben> dat uitschlai meedcogenloos offensief metmijnM '""en Engeland staakt. Vera worden gebruikt om Engeland' de wereld te isoleeren en hof nl uc Luiuroie zal aflasten 7 zy ook van Duitschland eischen dst'TZlj meedcogenloos offensief metmii'ne! booten tegen Engeland s£akCaSt methoden worden gebruikt om Engeï,?*6 isoleeren en het Britsrho op de knieën te brengen. Zou een derzelrt rampspoed den neutralen aangenaam® JÏ? Natuurlyk niet. Zy moeten begrijpen Ti een democratische nederlaag het verlig van hun eigen vryheid zou beteekenen". TWEE DUITSCHE DUIKBOOTEN VERNIELD. Naar vernomen wordt, heeft een Fransche torpedoboot twee Duitsche onderzeeërs ver nield. FRANSCHE VISCHTREILER DOOR DUIKBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT. Een Duitsche duikboot heeft Dinsdag, middag in den Atlantischen Oceaan den Franschen vischtreiler Balyes 2 tot zinken gebracht. De duikboot begeleidde de Fran sche zeelieden tot een Spaansche visschers- boot, de schipbreukelingen opnam en in San Sebastian aan land zette. BRITSCHE TORPEDOJAGER OP MIJN GELOOPEN. De admiraliteit deelt mede, dat de Britsche torpedojager Gipsy buiten de Oostkust op een mijn is geloopen en later op het strand is gezet. Gemeld is, dat 21 officieren en manschappen gewond zijn en dat omstreeks veertig opvarenden vermist worden. Even meer dan honderd overlevenden van den op een mijn geloopen torpedobootjager Gipsy zijn in een stad aan de Oostkust aan land gezet. HET GEZONKEN GRIEKSCHE SCHIP. De naam van een Grieksch stoomschip, dat gisteravond gezonken is, is de 4576 ton metende Elena. Men gelooft, dat de onder gang van het schip door een mijn is ver oorzaakt. De bemanning, bestaande uit 23 koppen ((niet uit 24 zooals eerst gemeld) begaf zich in de booten. Zij werden later in een reddingboot opgenomen. Het schip was van Rio le la Plata met een lading graan op weg naar Antwerpen. DE CONTRABANDECONTROLE. Het ministerie voor den economischenoor log deelt mede, dat de contrabandecommis sie in de week, eindigende op 18 Nove Mn, 14.000 ton vermoedde, dat ze voor waren, in beslag heeft genomen 3100 ton petroleumproducten, waaronder 2900 ton ka toen, 1500 ton oliehoudende zaden 1200 ton koffie, 1100 ton ertsen en metalen,^800 oliën en vetten, 600 tonryst 5 en vellen, 400 ton looistoffen, 375 on Verder zyn hoeveelheden chemecalien, rubber, levensmiddelen en deelen in beslag genomen. In de eerste elf weken van in totaal 441.000 ton aangehouden. Luchtalarm in Parijs. - In ten a.fngelhet pen nacht om kwart over wa kt Het Parysche gebied luchtalarm gemaak duurde een uur. machineonder den oorlog is 291. Hij hief zijn stokje in de hoogte en daar ging het. Wij mensen zouden het afschuwelijk gevonden hebben, het klonk, alsof er een paar krakende wagens over hobbelige keien gingen, maar de dieren vonden het prachtig en klapten opgetogen. 292. Toen zongen ze nog „Wij Holland°]icd tot S'0t nog een paar liederen, met het Jamboree want Maar toen hoorde je haast geen kikkeis geea iedereen zong mee. Er kwam aan het app waterkant- einde en de ooievaar stond op en liep naar

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6