DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Protesten van neutrale staten in Londen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DLR GFWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3320, redactie 3330. 278 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 24 November 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang Het aftreden van de Roemeensche regeering. Het Duitsche Legerbericht. Fransche legerberichten. britsche mijnveger op een mijn geloopen. aan engelands oostkust. de japansch-russische betrekkingen. de poolsche regeering bijeen. von papen door saydam ontvangen. meer dan 100 spionnen van de gestapo gepakt. het aftreden van het roemeensche kabinet. de fins ch-rus sis che betrekkingen. De algemeerie toestand. Geen ambitie voor het keizerschap. de bijeenkomst van den fascistischen raad in italië. (I ALKMAARSCHE COURANT. Ho. Nederland heeft op het Foreign Office te Londen een nota overhandigd waarin geprotesteerd wordt tegen het Engelsche voornemen om voortaan alle vrachten in beslag te nemen welke van Duitsche origine of van Duit- sche eigenaars zfjn. Uien schijnt in Engeland eenigszins verbaasd over dat protest te zijn geweest, omdat de Britsche bepalingen inzake het in beslag nemen van dergelijke vrachten nog niet gepubliceerd en aan de neutrale mogendheden kenbaar gemaakt zijn. Maar juist daarom acht men het in belanghebbende kringen zeer gelukkig, dat Nederland nu reeds geprotesteerd heeft, omdat men thans in Engeland, bij het vaststellen der nieuwe bepalingen, met de belangen van ons land rekening zal kunnen houden. In België heeft de regeering eveneens tot een protest besloten en de Belgische nota zal morgen te Londen en Parijs overhandigd worden. In Italië schijnt men groote belangstelling voor de Nederlandsch en Belgische protesten te hebben en een vooraanstaand blad als de Giornala d'Italia waar schuwt, dat een al te streng doorgevoerde Britsche controle wel eens oorzaak zou kunnen zijn, dat er in neutrale staten een reactie zou ontstaan waardoor een anti-Engelsche stemming zou gewekt worden. In Roemenië is plotseling een kabinetscrisis ontstaan. De koning heeft het ontslag van het oude ministerie aanvaard en Tatarescu tot kabinets formateur benoemd. Men brengt de crisis in verband met de Duitsche eischen om meer petroleum en granen uit Roemenië te ontvangen. De weigering van de meerderheid der ministers om daarop in te gaan, zou tot de ontslagname van het geheele ministerie geleid hebben. Naar de kabinetsformateur heeft verklaard, zal de nieuwe Roemeensche regeering denzelfden koers volgen als die welke thans is afgetreden en zou de crisis uitsluitend tot oorzaak hebben, dat de koning niet voldoende vertrouwen in den afgetreden premier Argetoianu gehad heeft. Het opperbevel van de weermacht naakt bekend: Ten zuidwesten van Pirmasens heeft een vijandelijke compagnie de Duitsche géVechtsvoorposten aangevallen. Zij werd teruggeslagen en heeft zware verliezen gêleden. Woensdag heeft de levendige verken ningsactie der Duitsche luchtmacht boven Frankrijk en Engeland, ondanks den krachtigen afweei van jagers en lucht doelgeschut, bijzonder kostbare resultaten opgeleverd. In de buurt van Sedan werd een Franscl vliegtuig omlaag ^schoten. In de wateren van Shetland werd onder krachtigen afweer een Engelsche vliegboot in brand geschoten. Bij de grenscontrole door tal van jacht- vüegers is het hier en daar tot kleine luchtgevechten gekomen. Daarbij werden vier Fransche jachtvliegtuigen omlaag geschoten. Bij Freiburg werd een Duitsch vliejtuig door Fransche jagers tot een noodlanding gedwongen. Dinsdag werd boven Fransch gebied een luchtgevecht geleverd tusschen negen Duitsche gevechtsvliegtuigen en zeven Fransche jachtvliegtuigen. De Fransche jagers werden verdreven en daardoor de verkenningswerkzaamheden van de eigen (Duitsche) waarnemers mogelijk gemaakt. Vijandelijke vliegers die boven Duitsch rechtsgebied hebben gevlogen, hebben in ve onmiddellijke nabijheid van de grens ®oeten blijven. Het legerbericht van gisteravond luidt: Groote activiteit in de lucht. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: In den nacht was niets be langrijks te signaleeren. In den loop van hen 23sten November werden acht Duit sche verkenningsvliegtuigen boven ons grondgebied neergehaald, vier door Brit- e en vier door de Fransche luchtmacht. en onzer vliegtuigen is niet in zijn basis teruggekeerd. De ondergang van de „Aragonite". O mijnveger Aragonite is bij de Zuid- Eeif St gezonken na in aanraking te zijn sch Orn0n met wat men voor een magneti- bem m^n houdt- De uit 17 leden bestaande ge werd door twee sleepbooten op- V-onri r7ier °Pvarenden waren ernstig ge- den s^eePbooten hebben nog getracht het ,miJnveger naar de kust te sleepen, doch eartuig zonk weldra. Uit da^0P0l° d' Italia spreekt de meening is ean zeker aantal schepen tot zinken duikbot" door miJnen> die door Duitsche Het hi°^en op veilige wegen gelegd zijn. *Ün cm F Verklaart> dat zij niet geloopen Zlen zi fngelsche Mijnversperringen, aange eft dp7°n tot dusverre geen enkel ongeluk routes had voorgedaan. JAPANS BETREKKINGEN MET ITALIË EN DUITSCHLAND. Shiratori, de vroegere Japansche am bassadeur te Rome heeft aan een maaltijd, welke hem ter eere was aangericht, aan gedrongen op de spoedige aanvaarding van een nieuwe politiek, gebaseerd op nauwere banden met Italië en Duitschland. Shiratori, die kort na het uitbreken van den oorlog om gezondheidsredenen zijn functie heeft neergelegd zeide Japan moet terstond een nieuwe politiek volgen en zich herinneren de warme sympathie door Duitschland en Italië getoond tijdens het incident met China. De eenige methode om de huidige moeilijkheden te overwin nen en den wereldvrede te herstellen is de oude orde in Europa en Azië te ver nietigen. De maaltijd werd bijgewoond door een vooraanstaande groep nationalis tische politici en zakenlieden. HITLER CONFEREERT MET BEVELHEBBERS. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Führer en opperbevelhebber der weer macht heeft gister, evenals het vorige jaar. de bevelhebbers der weermacht in de nieuwe rijkskanselarij bij zich ontboden. O.a. ga' de Führer met gebruikmaking van de strijdervaringen in het oosten, richtsnoeren voor de toekomstige oorlog voering. Waarschijnlijk zal einde December een be gin gemaakt worden met onderhandelingen over een handelsverdrag met Japan. Men meent te weten, dat de Japanneezen er geen bezwaar tegen zullen maken naar Moskou te komen. Indien een handelsverdrag tot stand zou komen, zou dat het eerste tusschen de Sovjet-Unie en Japan zijn. Onder voorzitterschap van generaal Si- korski heeft gister de Poolsche regeering ver gaderd. Minister-president generaal Sikorski hield een rede, waarin hij o.m. zeide, dat hij de eerste vergadering van den Poolschen ministerraad in een land, dat de souvereine rechten van deze regeering heeft erkend, opende. Polen zal uit de huidige catastrophe gelouterd en versterkt opstaan, hieraan zal het al zijn krachten wijden. De regeering is verantwoordelijk voor een volk van 34 mil- lioen zielen, dat het juk van den vijand torscht en nog tegen hem strijdt. De spreker verzocht een minuut stilte in acht te nemen om huid? te brengen aan de bekende en onbekende helden, die hun bloed voor het vaderland hebben gegeven. Gisteravond is in de kathedraal van Angers door mgr. Gawlina een H.Mis opgedragen, welke door de geheele regeering werd bijge woond, alsmede door de ambassadeurs van de Vereenigde Staten, Frankrijk en Enge land. Von Papen is gister ontvangen door den Turkschen minister-president Saydam, naar door radio Roma gemeld wordt. Saradjogloe, de Turksche minister van buitenlandsche zaken, was bij het onderhoud aanwezig. Volgens de Daily Express werden meer dan 100 spionnen van de Gestapo ontdekt tusschen de 50.000 Duitsche en Oostenrijk- sche vluchtelingen, die bij het uitbreken der vijandelijkheden in Groot Brittannië werden geblokkeerd toen deze vluchtelingen zich voorbereidden op een vertrek naar Amerika. Het is mogelijk, dat er nog meer spionnen zijn, daar de Britsche autoriteiten het onderzoek naar de antecedenten van al deze vluchtelingen nog niet hebben geëin digd. Zij gingen door voor vluchtelingen en kregen op die wijze inlichtingen over echte vluchtelingen. In het geheel zijn 74.000 Duitschers en Oostenrijkers in Groot Brit tannië ingeschreven. Onder hen bevinden zich 43.000 vrouwen. Het aftreden van het kabinet-Argetoiano staat wel degelijk in verband met een af wijzing, die gesteld is tegenover de door de Duitsche economische delegatie van dr. Clodius naar voren gebrachte eischen. Bu- joiu, de minister van economische zaken, was vastbesloten de Duitsche eischen van de hand te wijzen. De minister van financiën en directeur van de nationale bank was de zelfde opvatting toegedaan. Argetoiano echter bepleitte het doen van concessies. Door de gedachte te aanvaarden van een nauwere economische samenwer king met Duitschland hoopte hij, zooals hij zelf zeide, dat zijn land „er slechts dons en geen veeren bij zou laten". De technische ministers daarentegen waren van meening, dat verder te gaan zou beteekenen de toe komst van het land vast te leggen. Bujoiu nam in verband met de houding van den premier zyn ontslag. Intusschen deed de Duitsche missie, alsof zij vertrok. De des kundigen gingen per vliegtuig heen. Maar Clodius bleef. De crisis was ontstaan. Toen de koning gistermorgen het ontslag van Argetoiano in ontvangst had genomen, gaf hij zijn raadslieden een uiteenzetting van den toestand. Besloten werd, dat Tataresco belast zou worden met de vorming van een kabinet. Niemand twijfelt er aan of de nieuwe premier is, zonder de politiek van krachtige neutraliteit te laten varen, zooals die gede finieerd is door Calinesco, vastbesloten zijn land te beschermen tegen iedere poging, die zijn integriteit zou benadeelen. De Finsche minister-president heeft gister avond in een redevoering verklaard, dat de Finsche regeering geen mogelijkheid zag om de laatste Russische voorstellen te aanvaar den, aangezien een aanvaarding een schen ding zou vormen van de Finsche neutraliteit en overdracht van eerste-klasse versterkin gen aan een buitenlandsche mogendheid zou beteekenen. DE VERDAGING VAN HET BRITSCHE PARLEMENT. De redevoering van den koning bij de verdaging van het parlement voorge lezen, luidt: De schaduw van den oorlog is opnieuw over Europa gevallen. Ondanks de inspan ningen van mijn regeering den vrede te bewaren, is Duitschland, met schending van zijn plechtig aangegane verplichtin gen op willekeurige wijze Polen binnen gevallen. Dit nieuwe voorbeeld van Duitsche agressie en kwade trouw was een uitda ging, welke wij niet konden ontwijken zonder onszelf te onteeren en zonder ge vaar voor de zaak van de vrijheid en de vooruitgang van de menschheid. Wij zoeken geen materieele winst. De vrijheid en de vrije instellingen zijn ons geboorterecht, dat wij, gelijk onze voor vaderen, vastbesloten zijn te behoeden. Ik dank u voor uw bereidheid de zware financieele lasten te dragen, welke noodig zijn geworden als bijdrage tot de buiten gewone kosten van den oorlog. Een zoo promp' en zonder tegenzin ge geven antwoord heeft een diepen indruk op de wereld gemaakt en de onversaagde vastberadenheid van mijn volk aange toond iedere opoffering te doen, welke noodig is voor de overwinning. De uitslag is duidelijk. Met eensgezinden wil hebben mijn volk hier en over zee zichzelf aan den strijd gewijd. Het spontane besluit van mijn dominions deel te nemen aan het conflict en de onschatbare hulp, welke zij geven en nog zullen geven voor de ge meenschappelijke zaak, zijn voor mij een zeer groote aanmoediging geweest. Wij kunnen er niet aan twijfelen, dat onze zaak zal zegevieren met de hulp van onze ge trouwe Fransche en Poolsche bondge- nooten. Er zijn de laatste dagen meermalen Duit sche berichten verschenen waarin de regee ring laat uitkomen hoe verknocht de leden van het huis Hohenzollern aan het natio- naal-socialistische regime zijn. Terwijl aartshertog Otto van Habsburg, de Oostenrijksche kroonpretendent, tot dus ver in zijn verbanning vrijwel niets anders gedaan heeft dan uitkijken naar het moment dat hij als keizer van Oostenrijk en nog liever als keizer van Oostenrijk-Hongarije zal kunnen plaats nemen hij is zelfs al weer op den troon van zijn voorvaderen eens verschenen om tot de ontdekking te komen, dat hij zoo gauw mogelijk weer moest vertrekken schijnen de Duitsche kroonpretendenten er volkomen in te be rusten, dat aan hun glorie voor goed een einde is gemaakt. Dat is heel eigenaardig, want de begeerte naar den ouden roem en luister zal in het Huis Hohenzollern zeker niet minder groot zijn dan in het Habsburgsche. Ex-keizer Wilhelm is een oude man ge worden en zal voor zich zelf den troon niet meer begeeren. Maar men mag veilig aan nemen, dat er in Duitschland tallooze mo narchisten zijn wiens vurigste wensch is op nieuw een zijner zonen of kleinzonen aan het hoofd van den staat te zien en die on geduldig op de gelegenheid wachten een poging tot herstel der monarchie te wagen. Zij zullen moeten constateeren, dat zij, wier belangen zij voorstaan, heel weinig medewerking verleenen. Noch de ex-keizer, noch de kroonprins of een zijner zonen, noch ze1': een zijner ver wanten, schijnt er iets voor te gevoelen als pretendent voor de Duitsche kroon te wor den beschouwd. Sterker nog, de leden van het Huis Ho henzollern laten geen gelegenheid onge bruikt om te demonstreeren hoezeer zij aan het nazi-regime verknoeid zijn en hoezeer zij hopen, dat niemand anders dan Adolf Hitier de oud-korporaal uit het keizer lijke leger de machtigste autoriteit in Duitschland zal blijven. en Toen de heer Hitier op 8 November aan den misdadigen aanslag op zijn leven ont snapte, was de ex-keizer een der eersten, die hem daarvoor een hartelijken geluk- wensch stuurde. En toen er kort geleden geruchten over een grootere activiteit der monarchisten lie pen, werd van de zijde der Duitsche regee ring een exposé gegeven van alle leden van het Huis Hohenzollern, die vrijwillig dienst in het Duitsche leger hadden genomen en van wie er zelf één in den veldtocht tegen Polen was gesneuveld. De geruchten bleven dat men een of meer leden der ex-keizerlijke familie had verban nen en in het bijzonder gold dat prins August Wilhelm, een der zonen van den voormaligen keizer. Maar de propaganda-minister, Göbbels, die van verrassingen houdt, belegde dezer dagen een persconferentie .van buitenland sche journalisten en liet tijdens deze confe rentie een bezoeker binnen, die niemand an ders dan prins August Wilhelm van Pruisen bleek te zijn. Deze liet zich niet alleen bekijken als bewijs dat hij niet verbannen was en nog altijd leefde en vrij rondwandelde maar hij vertelde, dat hij nog deel van het Duit sche leger uitmaakte en vertoonde als be wijs daarvan een militaire onderscheiding, welke hem door niemand minder dan den heer Hitier was toegekend. Er komt nog veel meer, zeide de prins al zeide hij dat dan waarschijnlijk ook met andere woorden en hij zinspeelde op een brief, die bij zijn broer den ex-kroonprins in de maak was en die ervan zou getuigen hoezeer de leden van het Huis Hohenzollern in hun schik zijn met het regime van den heer Hitier. En werkelijk, den volgenden dag is de brief van ex-kroonprins Wilhelm in de Duit sche en in de buitenlandsche bladen ver schenen en als de heer Göbbels dezen had moeten dicteeren kon hij geen beter indruk van de volkomen goedkeuring der ex-kei zerlijke familie van den tegenwoordigen nationaal-socialistischen staat hebben gege ven. Ü9 Den laatsten tijd zoo zegt Wilhelm in zijn door het Duitsche nieuwsbureau gepu- bliceerden brief zijn door de anti-Duit- sche buitenlandsche pers zulke onzinnige en beleedigende beweringen verspreid, dat ik met weerzin daarvan heb kennis geno men. En hij betoogt verder, dat hij niet op de schaamtelooze leugens wü ingaan omdat zij zonder uitzondering gelogen zijn, wat tusschen twee haakjes gewoonlijk met leu gens het geval is, maar dat laatste is na tuurlijk alleen maar een opmerking van de redactie. Noch ik, noch mijn broers en zoons, noch eenig ander lid van onze familie aldus de ex-kroonprins is gearresteerd of dood geschoten of in eenig ander opzicht in zijn vrijheid beperkt. Alle strijdbare leden der Duitsche vorstenhuizen bevinden zich aan het front en wie daarover leugens vertelt, maakt zich schuldig aan een misdaad. Meer dan een dergelijke van verontwaar diging getuigende verklaring kan de Duit sche regeering niet van het voornaamste in Duitschland verblijvende lid van het Huis Hohenzollern verlangen en het is begrijpe lijk, dat men daaraan met groote voldoe ning publiciteit heeft gegeven. Want daarmede is niet alleen het bewijs geleverd, dat er van eenige vijandschap tusschen nationaal-socialisten en de ex-kei zerlijke familie ook maar sprake zou zijn, maar tevens, dat de leden van het Huis Ho henzollern niet de minste ambitie hebben weer als regeerende vorsten aan het hoofd van den staat te verschijnen. Zij behooren tot de bewonderaars van het tegenwoordige regime en de monarchistische actie in Duitschland kan daardoor geen enkele be- teekenis hebben. Niemand kan voorspellen wat er in de toekomst in Duitschland zal gebeuren. Er is geen zekerheid dat Duitschland den oorlog zal verliezen of dat een revolutie aan het bewind van het nazi-regime een einde zal maken. Maar wanneer de monarchisten door ver anderde omstandigheden weer openlijk op den voorgrond kunnen treden, zal het zeker interessant zijn te constateeren of Je ex- kroonprins en zijne zonen nog altijd zoo af- keerig van de vroegere macht en de cude glorie zijn als zij thans meenen te moeten demonstreeren. Uit Engeland komen berichten, dat de Duitschers de laatste dagen mijnen per vliegtuig hebben overgebracht, welke zij aan de Theemsmonding lieten vallen en welke dan zoogenaamde magnetische mijnen zijn geweest. Er wordt zelfs gesproken van mijnen, die men per parachute zou hebben neergelaten, maar men neemt als vaststaande aan, dat de mijnen aan de Britsche Oostkust waar door zoo vele schepen vergaan zijn, door Duitsche onderzeeërs werden gelegd, welke waarschijnlijk dor vliegtuigen geassisteerd zijn geworden. Het is vanzelfsprekend, dat de mijnen, welke de vliegtuigen vervoerd hebben van het lichtere type zijn, al behoeft dat niet te beteekenen, dat zij daarom minder explo sieve kracht zouden bezitten. Zooals wij in een deel van ons vorige nummer nog konden mededeelen, heeft de Nederlandsche regeering te Londen krach tig geprotesteerd tegen het Britsche voor nemen ons transitoverkeer zoodanig te be lemmeren, dat onze vrachtvaart daardoor zoo goed als onmogelijk zóu worden. ïn Engeland schijnt men dat protest min of meer voorbarig te achten, daar de Brit sche maatregelen voor de nieuwe belemme ring nog niet vastgesteld zijn, maar men acht anderzijds het Nederlandsche protest, juist omdat het zoo vroeg is, van groote be- teekenis omdat men in Engeland bij het vaststellen van de voorwaarden waaraan de ladingen der neutrale schepen moeten vol doen rekening met de Nederlandsche be langen zal kunnen houden. Ook de Belgische regeering heeft een protestnota opgesteld en uit Italië komen berichten waaruit blijkt, dat men zich daar ten zeerste voor de Nederlandsch-Belgische protesten interesseert, wat zeker het bewijs is, dat men zich ook in Italië niet zonder meer bij alle Britsche beperkingen van de neutrale scheepvaart zal willen neerleggen. Ofschoon geen agenda gepubliceerd is, verwacht men stellig dat de groote fascisti sche raad op zijn bijeenkomst van 7 Dec. het vraagstuk van de rechten der neutralen zal bespreken. Het voornaamste onderwerp van gesprek is hier nog steeds de uitbreiding van den economischen oorlog tegen Duitsch land. Het blad „Awenire" dat de meening van het vaticaan weergeeft, zegt in een hoofd artikel: „Het door het Duitsche Nieuws bureau gepubliceerde communiqué ontneemt de voorgaande Duitsche verklaring, die En geland verantwoordelijk stelde voor de mijnongelukken, alle waarde. Het commu niqué tracht de wettigheid van deze methode van oorlogvoering acn te toonen en is dus zooveel als een bekentenis". LUCHTALARM. In noord- en west-Frankrijk is gister van 12 uur tot half twee luchtalarm geweest.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1