Agenda [1 Stad en Omgeving. i| jBucgediike Stand iDeec&etidd De motorstrandreddingboot „President Steijn" te Egmond aan Zee in dienst gesteld. tel- chl courant, "t 3320. EERSTE BLAD. 0 1 1 Alkmaar, Vrijdag. SELSKIP „FRISO" YN 'T „GULDEN VLIES". Mei de opfiering fen „Boerebüter", fleurich stik fen skyn en wierheit, hat it selskip Waensdei dit winterhealjier ynset. Yndild is it in stik fen skyn en wierheit. Och, min sjocht it yn 't deistich libben ommes sa faek, dy sucht fen 'e minsken om hjarren oars foar to dwaen as det hja binne. Hja binne hwet greatsk, hwet for- NEDERLAND—FRANKRIJK. Woensdag 22 November had de afd. Alk maar van het Genootschap Nederland Frankrijk het groote voorrecht in haar mid den te mogen ontvangen prof. dr. J. J. SaL verda de Grave, oud-hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam en voorzitter van het hoofdbestuur van het Genootschap, die een voordracht hield over het onderwerp: „La France et nous". Na eenige waardeerende woorden te heb- waend wirden. Mar den bart der gou 'ris ben gewijd aan de nagedachtenis van den hwet hwertoch hjarren dat wol ófleard overleden voorzitter der afdeeling, mr. W. wirdt. Sa ek yn dit stik en dat is hjiryin sa moai foun, det de harkers de hiele joun lake hawwe det it sahwet die. Foarst leit det oan de schriuwer, de auteur, fensels. It wiernen hjirre gien flauwe grappen. Mar oer de wize hwerop it spyle is hearde min oars neat as rom. Under de bitüfte lieding fen 'e hear Kuperus hienen de spylsters en spylders hjarren goed ynlibbe yn 't rollen. En it roun sa flot as 't mar koe, wylst de toa nielforsoarging alhiel yn oarder wier. De „grimeur" hie ek oanpart yn it suk- ses mei de wize hwerop hy de spylsters en spylders yn 'e underskate rollen „biwir ke" hie, lyk wy dat fen him wend binne. De opkomst wier bij ütstek bést. Der misten mar inkelde leden en der wiernen noch al hwet gasten meikomd. Ut 'e Wieringermar en üt Beverwyk wiernen elkmis in 35 leden oerkomd, wylst in 50 soldaten, dy 't frije tagong hienen, de saek kampletearren. It lit him yntinke det der in pracht stimming wier; oer de neare tiid waerd net tocht. By de iepening die de foarsitter mei- dielingen oer it 40 jierrich bistean fen it selskip, de oprjuchting fen in nij selskip yn 'e Wieringermar, oer it plein fen in lêzrountsje en oer it ütstel fen de Bounsak- sjekommisje for it stiftsjen fen in ny, al- gemien, Frysk moanneblêd, yn 'e mande mei it ald selskip fen '44. Nei ofrin fen it spyljen seinen de foar- sitters fen 'e selskippen üt Beverwyk en de Wieringermar tank for it genoatene en slüte de foarsitter fen „Friso" mei in wird fen tank en hilde oan 't ljue dy 't üs dizze joun bisoarge hawwe, de toanielljue en oan allegearre dy 't jouns yn 'e seal wier nen. LANTAARNPAAL OMVER GEREDEN. Hedenmorgen om ongeveer elf uur heeft een auto van de Nassau-garage tengevolge van de gladheid van den weg op den Wes- terweg een lantaarnpaal omver gereden. De auto werd ernstig aan de voorzijde bescha digd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De beschadigde wagen is later door 'n taxi van de Nassau-garage weggesleept. C. Bosman, die den arbeid van het Genoot schap altijd krachtig heeft gesteund, zette spr. uiteen, dat hij, hoewel als Nederlander voor een Nederlandsch publiek sprekende, toch gemeend heeft, het Fransch als voertaal te moeten kiezen, teneinde de Fransche sfeer te scheppen, die het publiek op deze avonden verwacht. Het thema van de voordracht was de stel ling, dat Nederland een aparte ethnologische groep vormt met een eigen mentaliteit en een onafhankelijke cultuur, die noch Duitsch noch Engelsch is. Deze voor ons zoo vanzelf sprekende waarheid is nog weinig in Frank rijk doorgedrongen en by een lezing, die spr. voor een Fransch publiek te Nice had ge houden, bleek het niet overbodig haar te onderstrepen door de mededeeling, dat de Hollander het Duitsch als vreemde taal moet leeren en dat men hier den Duitscher al bij den eersten klartk aan zijn accent herkend. Nog al te veel beschouwt men ons als Duit- schers en onze taal als een Duitsch dialect. Wij zyn geen zuivere Germanen; het Alpineras is hier ruimschoots vertegen woordigd. De oudste inwoners van ons land waren Kelten. In oude tijden waren de Frie zen de eenige Germaansche stam. Dan ko men de reeds geromaniseerde Bataven, wel dra ontstaat er tusschen beide een antago nisme. Drie eeuwen later komt er uit Frank rijk een andere Germaansche stam, de Fran ken. Een derde groep vormen de Saksen, wier oorsprong onzeker is. De elementen, waaruit de Hollandsche na tie bestaat, het Germaansche, het Keltische en het Romaansche, zijn dus dezelfde als in Frankrijk, alleen de verhouding is anders. Toen Pruisen nog buiten de Europeesche beschaving stond, hadden wij al een eigen beschaving en letterkunde. Er was een Hol landsche kunst, een Hollandsche literatuur, ook een Hollandsch karakter. Dat is het wat een natie vormt, niet de afkomst. Reeds in de vroege Middeleeuwen hebben deze Kelto-Germanen zich tot Frankrijk ge wend. Alle gravenhuizen deden dit. In de 15e eeuw vestigen zich Hollandsche koop lieden te Bordeaux; in de 17e eeuw vindt men hen als timmerlieden en lakenfabrikan ten. De Hervorming brengt vele Franschen in ons land. In de 16e eeuw zijn er al 16 Fransche kerken. De groote stroom komt in Bioscopen. Roxy-theater, half 8, hoofdnummer De geest van den zwarten piraat (sens.); hoofd rollen Don Terry, Gwen Gaze en Grant Wi thers. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-Theater, half 8, hoofdnummer t/m Woensdag, Hotel Imperial (spionnage film); hoofdrollen Isa Miranda en Ray Mil land. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer De tragedie van een keizerrijk (hist.-rom.); hoofdrollen Harry Baur, Marcelle Chantal en Pierre Richard Willm. Toegang boven .18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, half 8, hoofdnummer Penny brengt uitkomst (amus.); hoofdrol Shirley Temple. Toegang boven 14 jaar. Zondag om 2, 4.15 en 7.30 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Zondag 26 November. Uitvoering K. n. K. in café O. de Vries te Oterleek. 1785 bij de herroeping van het Edict van Nantes. Vele geleerden en predikanten, maar vooral handwerkslieden, die hun am bacht hier vestigen. Zij zyn in het volk op gegaan, maar niet zonder sporen achter te laten, zoowel in onze beschaving als in onze taal. Maar nooit hebben deze Fransche invloeden onze oorspronkelijkheid geraakt. Wij zyn altijd ons zelf gebleven. Geen enkele letterkunde is zichzelf ge noeg. Vlamingen en Hollanders ontleenen elementen aan de Fransche literatuur, maar opmerkelijk is, dat zy veel te realistisch zijn om de chansons de geste te kunnen waardeeren of de universiteit van Chrétien de Frances, wiens personen een groep verte genwoordigen. Hier telt alleen het individu. Ook het godsdienstig gevoel is sterk. De Hollander is meer theoloog dan wijsgeer. Ook de Renaissance gaat minder diep dan men denkt. Alleen Hooft ondergaat de in vloed, Vondel niet en zelfs niet Huyghens die de Fransche literatuur het best gekend heeft. In de 18e eeuw neemt de invloed toe, maar tegelyk het wanbegrip omtrent de Fransche klassieke kunst. De vertalers heb ben de klassieken verburgerlijkt. Zelfs de grootste bewonderaars van de Fransche letterkunde blijven door en door Hollandsch; gevaar voor onze onafhankelijk heid heeft er dus nooit bestaan. Wy hebben vele woorden aan het Fransch ontleend. Deze woorden spelen een rol, vul len een leemte aan, verwijden onzen intellec- tuëeleh horizon. Nooit echter dreigen zy een gevaar voor onze taal te worden, daar zij dadelijk als vreemde ^Oorden herkend wor den. Dit in tegenstelling met de Duitsche in- In tegenwoordigheid van den Zuid- Afrikaanschen gezant, dr. H. D. van Broekhuizen, werd gistermiddag te Eg- mond aan Zee de motorstrandreddingboot „President Steijn", geschenk van dr. Hendrik Muller, oud-gezant te Praag, aan de Noord- en Zuidhollandsche Red dingmaatschappij in dienst gesteld. Het nieuwe boothuis aan de Trompstraat en de motortractor „Zeeleeuw" werden bij deze gelegheid tevens overgedragen aan de commissie van plaatselijk bestuur der N. Z. H. R. M. te Egmond aan Zee, door den voorzitter, den heer Tegelberg. De schenker van de op de scheepswerf Nicolaas Witsen te Alkmaar vervaardigde reddingboot hield de volgende toespraak: Landgenooten: Mannen van de zee: Ik ben hier gekomen om deze motor strandreddingboot ten geschenke over te dragen aan de Noord- en Zuid-Holland- sche Redding-Maatschappij en haar te doopen. Ik doop haar met een mij dierbaren, bij uitstek passenden naam. Ik doop haar President Steyn. Want deze held, die mij de eer aandeed mij zijn vriend te noemen en die 20 jaren geleden stierf, is een voorbeeld voor alle tijden van de zelfde eigenschappen, die Uw bedrijf kenmerken: zelfopoffering, moed, onbaatzuchtigheid, algeheele toe wijding aan den plicht in de hoogste op vatting en bovenal vertrouwen in God. Bijna 3 jaren kende zijn hoofd geen an der kussen dan zijn zadel te velde. Arm, ofschoon staatshoofd geweest, kwam hij dadelijk na den vrijheidsoorlog naar hier, het land zijner vaderen. Hij was een eer voor den Nederlandschen stam. De vlag van zijn Oranje-Vrijstaat, dien ik met mijn beste krachten heb gediend, heb ik op dit schip geplant. Ik gevoel mij één met U en Uw bedrijf. Ook ik ben schipbreukeling geweest nu 56 jaren geleden, aan de Oostkust van Afrika. Ook ik heb menschenlevens ge red, tweemaal, in mijn jonge jaren en ben op niets fierder dan op mijn Ncdcrland- sche reddingsmedaille. Het is mij dus een dubbele vreugd en voldoening om met het volste vertrouwen, aan U, bemanning en Maatschappij, dit schip over te dragen. Moge het zegen brengen en moge God de dappere bemanning bewaren! Rede van den heer Tegelenberg. Hierna sprak de voorzitter van de N. Z. H R. M.. de heer Tegelberg, een woord van dank tot den schenker; den ontwer per ir. Vosmaer; den scheepsbouwer dep lieer Vis; de Kromhout Motorcnfabriek, die dc motor leverde; de heeren van Dijk en van Mourik, die het toezicht op den bouw hadden uitgeoefend. Dank bracht spreker oolc aan den architect van het bootenhuis, den heer Cramer, aan den aannemer, tevens schip per van de reddingboot, den heer van der Plas, aan den toezichthouder, den heer Monnier en aan den bouwer van den bootwagen, den heer Taats. De tractor, die aan honderden eischen moet voldoen, is van Engelsch fabrikaat, omdat men daar op dit gebied groote ervaring heeft. Vol vertrouwen, aldus spreker, geven wij een en ander over aan de plaatselijke commissie. Schipper v. d. Plas en zijn bemanning wenschte spr. hetzelfde suc ces toe als de man, wiens naam aan de boot was gegeven, had verworven. Dank van de bevolking. Burgemeester Eijma dankte namens de geheele bevolking dr. Hendrik Muller en de Reddingmaetschappij. De geheele bevolking leeft met de nieuwe reddingboot mede, hetgeen het feit demon streerde, dat, toen de boot vanuit IJmuiden in Egmond kwam, geen kind in school ver scheen. Spreker herinnerde aan de stranding van de Betsy Anna in 1914 en die van „De Drenthe", waarbij de Egmonders zich in het koude water hadden begeven om de houten reddingboot zoo spoedig mogelijk in zee te krijgen en hij verheugde zich in de weten schap, dat men thans door de motorische krachten zooveel 'meer kon doen. Dank bracht ook spr. voor den naam, aan de boot gegeven, want geheel Egmond weet, dat president Steyn een hoogstaande figuur is geweest. Spr. was overtuigd, dat de bemanning al zijn kracht zal geven om dien naam hoog te houden. De Zuid-Afrikaansche gezant spreekt. Dr. van Broekhuizen, de Zuid-Afrikaansche gezant, dankte zijn vriend dr. Hendrik Mul ler, dat hij aan de boot den naam heeft wil len geven van den redder van zijn vader land. Steyn en Kruger zijn de grootste mannen, die Zuid-Afrika ooit heeft voortgebracht en het doet de Zuid-Afrikaners goed, dat aan het Nederlandsche strand de naam van pre sident Steyn in de reddingboot zal voort leven. bestuurd door mannen, die als nazaten van Tromp en dc Ruyter, probeeren dc voet stappen van deze zeehelden te drukken. Wij, als afstammelingen van de Geuzen begrij pen, wat een kleine natie kan doen om groote dingen tot stand te brengen. Wy heb ben dit ook getoond, aldus spr., in een ruim drie-jarigen strijd tegen de machtigste natie ter wereld. Spr. hoopte, dat de bemanning nimmer voor een redding zal behoeven uit te varen. Wanneer dit noodig zou zijn, dan was hy ervan overtuigd, dat zij haar plicht zal doen. Met de verzekering, dat hij hield van mannen, die hun man kunnen staan, eindig de dr. van Broekhuizen zijn toespraak. De boot in zee, doch gestrand. Hierop begaf de bemanning, voorzien van zwemvesten en gekleed in gele oliepakken, het hoofd bedekt met de kracht-uitdrukkende Zuidwester, zich in de met blauw-witte kleu ren geschilderde boot. De tractor vervoerde de op den motorwagen geplaatste boot met een gangetje van 5 K.M. door de Voorstraat naar het strand, dat in 5 minuten bereikt wérd. Honderden hadden zich hier opgesteld om getuige te zijn van de officiëele tewater lating. Filmoperateurs waren aanwezig om de gebeutenis voor de journaals vast te leg gen. Om zooveel mogelijk menschen in de gelegenheid te stellen, de plechtige ge beurtenis op de woelige zee te kunnen gadeslaan, had men een gedeelte van het strand voor het dorp netjes met touwen afgezet. Al spoedig bleek het, dat de bemanning nog wel eenige oefening noodig heeft om de boot snel in zee te brengen. Ongeveer een kwartier ging verloren, vóór de trac tor in de gelegenheid was de boot in zee te duwen. Tengevolge van de eb was de gekozen plaats zeer ongunstig. De boot moest n.1. door een zwin over een bank in zee worden geduwd. De tractor, die in het zwin byna geheel onder water ging, verrichtte prach tig werk. De boot schoot over de bank heen, dreef een oogenblik, doch aangezien de schroef nog geen water had, om te werken en ook het roer nog geen dienst kon doen, kwam ze al dadelijk dwars voor een naar het strand rollende golf te liggen, werd gegrepen en op de zandbank ge plaatst. De reddingboot was gestrand en van de demonstratieve proefvaart kon niets komen. Binnen een uur hed de tractor de boot op de bootwagen, om deze weer naar het bootenhuis te vervoeren. Men zal zich kunnen voorstellen dat het bij dit mislukte experiment aan critiek van de toeschouwende zeelieden niet heeft ontbroken en dat daarbij lof op de oude roeireddingboot, met zijn dubbele bemanning niet werd gemist. Dat iets dergelijks echter, wanneer wer kelijk voor een redding moet worden uit gevaren, zou plaats hebben, kan ook naar het oordeel van bevoegde zeelieden, uit gesloten geacht vorden. Bij een werkely- ken storm toch, staat er ook bij eb boven de eerste bank reeds zooveel water, dat de boot daar niet kan stranden er. ten tweede laat men de boot dan steeds een paar hon derd meter verder in het water, waar zich geen bank bevindt: De tegenslag is uitsluitend een gevolg van het feit, dat men het te mooi heeft willen doen. De genoodigden, die door dit alles recht verkleumd geraakten, waren bij een heer lijke kop thee in het verwarmde hotel „Welgelegen" echter al heel gauw over de teleurstelling heen. Of dit ook bij de be manning het geval zal zyn, betwijfelen wij, maar de tijd zal wel leeren, dat deze nieuwe boot een belangrijke verbetering beteekent. vloed, die de structuur van onze taal aantast en waar de taalverwantschap een onder- grondsche infiltratie mogelijk maakt, daar velen de grens tusschen germanisme en zui ver Hollandsch niet onderscheiden. Dit taal probleem houdt ten nauwste verband met den cultureelen invloed van Duitschland die voor ons land niet anders dan noodlottig kan zyn. Spr. illustreerde daarop het verschil in karakter tusschen den Franschen en den Duitschen cultuurinvloed door 'n allegorisch verhaal, waarmede hij tevens deze zeer inte ressante en boeiende causerie besloot. Adr. B. Aanwezig en te bevragen bij de navolg de ingezetenen onderstaande voorwerpen gevonden aangegeven in hetzelfde tijdvak- zilveren damesarmbandhorloge, sergeant tv Beer, school Paul Krugerstraat; leesboek H de Groot, Baanstraat 22; badpak met hand' doek, E. Prins, Bierkade II; roode damessjaal wed. Dekker, Nieuwpoortslaan 94; s\eutev cenummer, H. Asbergen, Dijkgraafstraat 28- leeren motorhandschoen, T. Kiev^ - kerskade 99: roorfo - AMERIKA VAN EEN ANDEREN KANT. Dat was het onderwerp, waarover gister avond in 't Gulden Vlies voor de afd. der Ned. Reisvereeniging werd gesproken door mej. Mary Pos, bekend om haar spreekbeur ten voor de radio en haar artikelen in ver schillende bladen. Zij bedoelde in haar cau serie van gister te vertellen van het Ameri ka, zooals de gewone toeristen het niet zien En daarin nu is zy schitterend geslaagd door de levendige wijze, nu en dan gekruid met humor, waarop zij wist te vertellen van haar belevenissen in dat groote land aan de over zijde van den oceaan. Zij schilderde het leven daar te lande, dat in zoo n vlug tempo gaat; sprak van de groote uithuizigheid, waardoor de huisgenooten elkaar eigenlijk alleen zien aan den avonddisch, en vertelde van de groote werkzaamheid van het Ame- rikaansche volk, dat geen enkel eerlijk werk, hoe gering ook vanuit Nederlandsch standpunt gezien, minderwaardig acht, ter wijl zij tevens de groote gastvrijheid van den Amerikaan roemde. Met diepe afkeuring sprak zy van de ma nier waarop zy bejegend was op het Ned. consulaat in New-York door den vice-con- sul, een manier van optreden die niet alleen haar had getroffen, maar ook b.v. een Ne derlandsche schilderes uit Vlaanderen. Der gelijk optreden schaadt de Nederlandsche belangen in Amerika. De spreekster stelde hiertegenover de wijze waarop zij was ont vangen door het Leger des Heils. Dan vertelde zy van New-York by dag en by avond, als de tallooze vensters der wolkenkrabbers alle verlicht zyn en een sprookjesachtigen aanblik geven; van groo te, dure hotels (voor één nacht logies had zy 45 betaald in het Astoriahotel); van den goklust by voetbalwedstrijden en van de luxieuse inrichting van het ziekenhuis, waar zy ziek had gelegen. Washington noemde zy koud egoïstisch en Chicago, waar zy thuis was geweest bij een Hollandsche familie, een werkstad met eindelooze straten (tot 35 K.M. lengte), vol met verwaarloosde houten woningen, oen stad met een internationale bevolking, een stad ook waar veel armoede heerscht. Vol lof was de spreekster over de stad Holland, gesticht door Nederlanders, die in dertijd door onderdrukking van geestesvrij heid naar Amerika trokken. Deze stad draagt nog in zeer veel opzichten een Ne derlandsch karakter, heeft 15.000 inwoners en is door vele fabrieken floreerend. Na even een bezoek aan den Niagara waterval te hebben aangeroerd, sprak zy over haar bezoek aan de Fordfabrieken in Detroit, bij welke gelegenheid zij ook een ontmoeting had gehad met Henri Ford, die trotsch was op zijn Hollandsche moeder, van wie hij de groote netheid had geleerd, welke hij in zijn fabrieken heeft betracht, den man wiens devies is: werken. Na de pauze vertelde mej. Pos van een gesprek met president Roosevelt en over de religieuse opvattingen in Amerika. In dit verband vertelde zij ook van een kerstfeest- viering in een groot hotel (rij vond die wal- gélijk en was er van weggeloopen ver vóór het einde) en van het kerstfeest, zooals zy dat had meegemaakt in den kring van het Leger des Heils in een arme buurt van New-York. Dan vertelde zij nog van een oudejaars avond in Harlem, de negerbuurt van New- York, en van de weinige wellevendheid om het maar heel zacht te zeggen van den burgemeester van New-York tegenover zijn ondergeschikten, waarna zij besloot met een indrukwekkend verhaal van haar ontmoe' tingen met een doove en blinde dame, die getuigde van hooge geestesgaven. De geheele causerie, vlot en vaak boeiend, getuigde van een groote opmerkingsgave van de spreekster. Geen wonder dat zij in groote aandacht door de zoo goed als geheel gevulde zaal werd gevolgd. De voorzitter der afd. N.R.V., de heer A. Sietsma, die de spreekster met een kort woord had ingeleid, bracht haar na afloop hartelijk dank voor haar interessante mede- deelingen en sprak de hoop uit, dat zij nog eens voor de afd. zal optreden met een cau serie over een andere van haar vele buiten- landsche reizen, - x. Aiewit Kersxade 99; roode kinderportemonn»; de Groot, Korkrtroat schoen, R. Cramer, Koedijk 157- vu?4' overall, J. Holman, Dijkgraafstraat 8- Jzl vulpotlood, te bevragen aan het postkant^ wit kinderschoentje, mej. Liefting ZoX straat 24; jongenspet, B. ten Hoef v H' Woudestraat 60; rood regenkapje] mJj zuidwester, R. Brouwer, Laat 183; w kinderbeursje met inhoud, Vedder, Schal5 manstraat 7; étui met inhoud, B. v. Badl Ruijterstraat 41; bruine, gebreide halsd^ politie Oudorp, Bleijendaal; vulpenhouder Lemmers, Nieuwpoortslaan 16 II; portel feuille met inhoud, J. Hoveling, Landstraat 68; blauwe dameshandschoen, mevT. Fraaii Schoutenstraat 18; donkerbruine portemor.' naie met inhoud, R. Zonneveld, Laat 65; 3 kleine stormlantaarntjes, Huiberts, Klein Nieuwland 37; muiskleurige dameshand. schoen, W. Heugten, Wildemanstraat 24; Bij. wielbelastingmerk in étui, J. v. d. Pol, Laat 162, enveloppe met guldens en groene pa. piertjes, inlichtingen bij de recherohe aan het bureau van politie; 1 paar sleutels, te bevragen aan het postkantoor; kruisje van een rozenkrans, M. Berghuis, Mient 27; hor- logeketting met schakel, C C. Prink, Een. drachtstraat 8; donkere heerenhandschoen J. Veel, Oosterkolkstraat 29; 10 waxine' lichtjes, R. Hoogervorst, P.C. Hoofstraat; rij. wielbelastingmerk, J. Roobeek, Laat 163; loupe, D. Kekker, Westerburgstraat 1; koste^ loos rij wielbelastingmerk, B. Dekker, Eg. mondbinnen; blauwe handtasch met inhoud, mej. G. Zonneveld, p. a. Dupont, Laat 65; 1 paar gebreide bruine handschoenen, P. R03, Drebbelstraat 20; doosje, inhoudende spelden en een vingerhoed, T. Groot, Kwakelpad 7; beige dameshandschoen, J. v ..dMeer, Ach. terweg 2; blauwe want, J. Mol, Lindenlaan 7; nieuwe rywielas, dienstplichtig soldaat H. Smit, p. a. J. Brouwer, Stuartstraat 76. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het bureau van politie, alhier. KRUIDENIERS DIPLOMA. Te Amsterdam slaagden voor het kruide niersdiploma de heeren J. Zomerdijk en H. Prins. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Kerkplein, cn aldaar te bevragen des Woens dag en des Zaterdags tusschen 11 en 1 uur de navolgende voorwerpen, gedeponeerd als gevonden in de week van 11 tot en met 18 November 1939: sleutel aan ketting; kinder- taschje met inhoud; kinderportemonnaie; blauwgrijze handschoen; bruin pantoffeltje; huissleutels; leege leeren portefeuille; groe ne distributiekaart; wit zakje brood; zak mes; blauwe dameshandschoen; grijze glacé heerenhandschoen; portemonnaie met in houd; diverse andere handschoenen; pas ser; boodschappentasch; ceintuurs, portemon naie met inhoud. ALKMAAR. GEBOREN: Klaas, z. van Willem Schut en Hi Vermanen. ONDERTROUWD: Wilhelmus Muurlink en Sophia C. Levert, Jan Moolenbroek en Agatha Groenland. Johannes D. van Bekkum en Johanca Schaddenhorst. Pieter C. A. Vredenduin en Geertje Schoen. OVERLEDEN: Jansje Sipman, gehuwd met C. J. J. de Mazure, 47 jaar. Alida T. Ofman, gehuwd met P. de Geus, 77 jaar. VERWACHTING: Geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Betrokken tot zwaarbe wolkt en vooral aanvankelijk nog regen, later opklarend, verdere stijging van tempe ratuur, matige tot zwakke wind, aanvanke* lyk uiteenloopend, later meest noordwest BVITENLANDSCH WEEROVERZICHI. Het gebied van hoogen luchtdruk van 1035 mbar is thans over midden-Rusland gelegen. De lucht is daa~ betrokken met zwakke wind. Een tweede maximum ligt by de Azo- ren. Over noord Groenland blijft de luc" druk hoog. Op de zuidpunt van Groenlan daalt de barometer weer onder invloed van een storing, die van den oceaan schijnt naderen. Voor het zuiden van de Noorse kust en over de Noorsche Zee liggen depres --1 „oorslag ver oor- zaakten. Te Kinn viel 26 mm. vun. - Spitsbergen en Bereneiland is een depressie gelegen van 995 mbar. Over onze kust is een front gelegen, waarin zich over de Golf van Biscaye een nieuwe storing schijnt te ont wikkelen. Onder invloed van dit front re gent het in ons land, terwijl Maastricn zelfs sneeuw meldde. De temperatuur '3 gestegen, alleen ir het oosten van ons lan werd in den afgeloopen nacht nog e vriespunt bereikt. Over Italië cn den Balkan is de luchtdrukverdeeling vlak en onrc^\ matig. In Italië is nog hier en daar e matige hoeveelheid regen gevallen. STORMWAARSCHUWINGSDIENST.^ Hedenmorgen te 9.55 uur werd geseU aan alle potten: Attentiesein neerhalen. LICHT OP! Voor rjjwielen, motorrijtuigen en ande 16.27 tot 7.06 uurhchtJP^ Uw voertuigen van VERFRAAI UW «fBUl<>THfc?ma8kt als ,K °ize binderij MNDERij ,v v °ude boeken als Al^MAARsnu^tKm COSTEK ZOON

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2