DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Finland ten prooi aan de Russische,De str'id tusschen Rusland en Finland. militaire actie. De regeering zou reeds afgetreden zijn. Roosevelt protesteert tegen de barbaarsche wijze van oorlogvoeren. Vele huizen in de Finsche hoofdstad in brand. Vrijdag 1 December 1939 141e Jaargang De algemeerie toestand. Finland en de sympathie der wereld. Algemeene sympathie met Finland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar*f 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GFV'ONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. K». Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Te land, ter zee en in de lucht heeft de Russische weermacht zich thans op l,et kleine Finland geworpen. Belangrijke grensgebieden en eilanden zijn reeds verloren gegaan en Helsinki, de prachtige hoofdstad, biedt met zijn brandende huizen en verwoeste gebouwen het volslagen beeld van den modernen, barbaarschen oorlog. In Moskou heeft men den indruk gewekt, dat de Russische regeering dat alles vrijwel onbekend was en er eerst gisteravond iets van heeft vernomen. Toen werd de militaire actie toegegeven, maar ook thans nog wekt de Rus sische regeering den schijn, dat het conflict eigenlijk niet de moeite waard is om er over te spreken en de Russische bladen hebben blijkbaar opdracht gekregen er zoo onopvallend mogelijk gewag van te maken. Intusschen heeft president Roosevelt aan beide partijen een aanbod van goede diensten gedaan, dat door de Finsche regeering dankbaar aanvaard js geworden. Maar, naar verluidt, zou die regeering onder den indruk der Russische pressie reeds zijn afgetreden en door een andere zijn vervangen. Er is van Finsche zjjde een wapenstilstand voorgesteld maar, waar tot dusver de Russische aanvallen onverzwakt worden voorgezet, schijnt men nog niet tot een over eenkomst te zijn gekomen. President Roosevelt heeft, in verband met het bombardeeren van Helsinki, aan beide partijen een nota gezonden, waarin er aan herinnerd wordt, dat het bombardeeren van open steden, waarvan de burgerbevolking de dupe wordt, volkomen in strijd is met de daarvoor geldende internationale regelingen. De aanval van Rusland op Finland heeft in de geheele wereld groote ver ontwaardiging gewekt. Minister Chamberlain heeft fn het Lagerhuis doen uitkomen, dat Finland het slachtoffer van een volkomen ongemotiveerden aanval is geworden en de voornaamste bladen van alle groote en kleine staten laten in hoofdartikelen duidelijk uitkomen hoezeer de publieke opinie de bar baarsche Russische actie veroordeelt. Men ziet daarin een nieuwe poging den bolsjewistischen invloed te versterken, wat in alle niet-communistische staten als een groot gevaar voor Europa beschouwd wordt. Russische troepen hebben de Finsche pens op verschillende plaatsen overschre den. Helsinki, Viipuri en andere steden zyn gebombardeerd door Russische vliegtuigen, ffl Helsinki staan tal van huizen in brand, bet Finsche schiereiland aan de Noordelijke fee, het eiland Seiskari en Hangö zouden reeds bezet zijn en tegen veler verwachting w is de Sovjet-Unie dus afgeweken van de door haar tot dusver gevolgde buitenland se politiek en heeft zij nu bedreigin gen niet hielpen het besluit genomen om ditmaal met eigen krachten te gaan verove- ren wat zij voor haar grensversterking noodzakelijk acht. De Sovjet-Unie heeft inderdaad den strijd ketend en nog vraagt men zich af wat I 1eigenlijk haar doel is. zij voornemens geheel Finland te over meesteren om het als een wingewest aan en Russischen staat te kunnen toevoegen, m het uitsluitend de bedoeling zooveel Pressie op het arme land uit te oefenen, n de Finnen er noodgedwongen toe zullen ten U'*en ^un re8eering aan den dijk te zet- „,j,.en te vervangen door mannen, die ge- wrger ten opzichte van de door Rusland ersehte concessies blijken te zijn. liik^ is op ^et °°genblik nog niet duide- j.. ,en bet had tot gisteravond zelfs den Un alsof de regeering te Moskou zelf van u^komen onwetend was van de actie t, aar leger, vloot en luchtmacht. was of de heeren Molotof en Stalin te V*1 baat-propaganda tegenover Finland oees(er, Waren gegaan, alsof zij een boozen men» en opgeroepen, dien zij nu niet Hei v,°nden bezweren. feite den schÜn> dat de militaire auto- aanv,,n reeds °P eigen gelegenheid met den neer °P_ Finland waren begonnen en wan- (JtQevjat, ïu'st was geweest, zou het een teg6er® beeld van de verhouding tusschen Maar"8* Cn leger geweest zijn. dwaas nslotte was het natuurlijk al te Wateu' j3* men overal in de wereld zou geval]! S Finland door de Russen is aan ton .n' behalve in Moskou en in de avond- l'euwct! dan °°b door het Duitsche naar v Ureau Moskou gemeld, dat het, v^rhiirtHn bevoegde Sovjet-Russische zijde 61 Juist was, „dat tusschen de strijd krachten van de Sovjet-Unie en van Finland gevechtshandelihgen zijn ontstaan te land en in de lucht". Zoo is op het oogenblik de toestand. Fin land is aangevallen door den machtigen na- buurstaat en de geschiedenis van Polen dreigt zich te herhalen met andere figuren op het schaakbord der Europeesche militaire actie. Generaal Mannersheim, de groote man uit den vorigen wereldoorlog, is tot opperbe velhebber van het Finsche leger benoemd en men mag aannemen, dat het kleine, maar dappere en goedgewapende leger iederen duim gronds zoo krachtig mogelijk tegen den laffen indringer zal verdedigen. En ook helaas dat de Finsche weer macht het tegen de machtige oorlogsmachine van Rusland niet zal kunnen volhouden, zoodat Finland binnen afzienbaren tijd het droevige lot van Polen dreigt te deelen. Dat heeft in de geheele wereld een gevoel van afschuw gewekt, want, hoe zelfzuchtig staten mogen zijn, hoezeer zij ook „lier- eerst om versterking van eigen positie ten koste van anderen mogen strijden en welke barbaarsche strijdmiddelen daarbij ook worden toegepast, toch is er in staten zoo wel als in menschen nog altijd een gevoel yoor recht en rechtvaardigheid en wekt de aanval van een sterke op een zwakke het medelijden met den eerste en de veront waardiging tegen den laatste. Het is alleen maar de vraag en voor Finland is die van overheerschende betee- kenis hoe er op dat gevoel gereageerd wordt of, beter gezegd, in hoeverre men aan dat gevoel kan en wil toegeven in ver band met de egoïstische zorg voor eigen veiligheid en voordeel. Daar is allereerst Duitschland, dat Fin land zonder meer» in den steek laat omdat het door het non-agressiepact met Rusland aan handen en voeten aan den willekeur van den Sovet-staat is overgeleverd. Duizenden Duitschers hebben in Spanje voor de vrijmaking van dat land van Bolsjewistischen invloed gevochten en het is bijna niet aan te nemen, dat al die oud- strijders thans na den ommezwaai der regeering met Rusland zouden sympn- thiseeren. En evenzeer moet dat toch het geval zijn met millioenen Duitschers, die jarenlang door de propaganda doordrongen zijn van de gedachte, dat het roode gevaar het ergste is wat Europa kan bedreigen. Wanneer de Duitsche regeering zonder eenige poging tot interventie toelaat, dat Rusland het kleine Finland overmeestert en daannede zijn positie aan de Oostzee krach tig versterkt, dan kan het anders of dat zal verontwaardiging en ontevredenheid wek ken in de harten en hoofden van een groot deel van het Duitsche volk, wat de eenheid tusschen volk en regeering op bedenkelijke wijze zal moeten verzwakken. Van Italiaansche zijde behalve dan van de zijde van het Vaticaan, waar men natuur lijk de Sovjet-Russische agressie ten zeerste betreurt heeft men zich nog niet officieel uitgelaten, maar ook Italiaansche troepen hebben in Spanje tegen het communistische gevaar gestreden, men weet hoe Mussolini nog altijd bevreesd is, voor de uitbreiding der Sovjet-Russische machtssfeer in den Balkan en men kan ef verzekerd van zijn, dat zoowel de Russische agressie als het lijdzaam toezien van Duitschland bij volk en regeering heftige verontwaardiging zul len wekken, evenals dat trouwens in Spanje het geval is. Amerika is de eerste en tot dusver eenige staat, die daadwerkelijk voor de Finsche belangen is opgekomen door aan beide par tijen een aanbod van goede diensten tot een vreedzame regeling van het conflict te doen toekomen. De openbare meening in Amerika is er een van heftige verontwaardiging en men mag met belangstelling afwachten welke stappen van die zijde nog in Moskou geno men zullen worden. In Engeland heeft men de Amerikaan- sche bemiddelingspogingen toegejuichd en het had den schijn of men het daarbij voor eerst zou willen laten. Maar blijkbaar heeft men in het land, dat immers vecht voor de zelfstandigheid van kleine, onder den voet geloopen naties, toch begrepen, dat er iets meer zou moeten ge beuren. De heer Chamberlain heeft in het Lagerhuis zijn leedwezen over het conflict uitgesproken en het is bekend geworden, dat de Russische gezant de mededeeling heeft gekregen, dat de aanval op Finland nadeelig zou kunnen zijn voor het bereiken van een spoedige overeenkomst inzake de Russisch-Engelsche besprekingen over het uitbreiden van den onderlingen handel. Daar komt het eigenbelang weer om den hoek kijken. Rusland is nog altijd een be vriende natie en Engeland heeft de Russi sche producten noodig. Trouwens, ook in Amerika gaan er stem men op om niet te scherp tegen Rusland op te treden, want dat zou de Sovjet-Unie tot een nauwer verband met Japan kunnen brengen, stemmen van diplomaten, die hun verstand meer dan hun hart laten spreken. Het gaat in den statenwereld als in de menschenwereld: hoever kan men gaan met het uiten van sympathie en verontwaardi ging zonder het eigen belang daarbij te zeer te schaden? En terwijl de geheele wereld naar het machtige Rusland kijkt en zich afvraagt in hoeverre men het ongestraft zal kunnen becritiseeren, wacht het arme Finland zon der eenige zekerheid op militaire hulp van buiten, in angstige spanning op de over machtige roode legerscharen met de vrij groote zekerheid, dat het evenals Polen als zelfstandige staat van de landkaart zal ver dwijnen. De Russen laten geen gelegenheid onge bruikt om den Finnen van de doeltreffend heid van hun oorlogstuig te doordringen en, naar verluidt, zou men in zooverre reeds voor de Russische pressie geweken zijn, dat de regeering is afgetreden en door een an dere is vervangen. Men zou om een wapenstilstand verzocht hebben maar, waar nog voortdurend berich ten over nieuwe militaire acties binnenko men, is het allesbehalve zeker, dat reeds overeenstemming is verkregen. Wellicht eischen de Russen bij voorbaat de verzekering, dat al hun eischen zullen worden ingewilligd en terwijl Helsinki met zijn brandende huizen en tallooze dooden en gewonden reeds het volslagen beeld van den barbaarschen oorlog vertoont, heeft pre sident Roosevelt er beide partijen nog eens op gewezen, dat bombardementen op open steden, waar de burgerbevolking met vrou wen en kinderen het slachtoffer kan wor den, in volkenrechtelijk en moreel opzicht ontoelaatbaar geacht moeten worden. Het is de groote vraag of de Russen zich daaraan ook maar eenigszins zullen storen. Het is een donkere toekomst, die het klei ne Finland thans tegemoet gaat. Zie verder Buitenland pag. 2, 2e blad. Sovjet vliegtuigen hebben' Helsinki gebombardeerd. Verscheidene bommen kwamen neer bij het gemeentelijke ziekenhuis. Om 14.15 uur was het signaal gegeven, dat alles veilig was, maar reeds om 14.45 (plaatselijke tijd) zag men zeven Russische bommenwerpers van de zee zijde de hoofdstad naderen. Verscheidene deelen der stad werden gebombardeerd en de projectielen vielen o.a. nabij het gemeenteziekenhuis. De toestellen ver dwenen in de richting van de Russische grens. Vele huizen branden, te Helsinki. Als gevolg van de brandbommen welke de Russische vliegtuigen tijdens den aanval van gistermiddag hebben uit geworpen, staan vele huizen te Helsinki in brand. De vliegers lieten een groot aantal bommen vallen. Eenige burgers zijn hierdoor gedood en vele anderen gewond. Het luchtalarm heeft honderd minuten geduurd. De straten zijn nu in volkomen duisternis gehuld. Het hoofdstation, dat het meest mo derne genoemd wordt van Europa, is vol vrouwen en kinderen, die naar het platteland uitwijken. Er zijn geen teekenen van paniek. Het officieele Finsche persbureau meldt, dat de Sovjet-troepen de Finsche grens over schreden hebben te Hyrsylae en Kaeanae- senke. De Russische tróepen hebben hefr eiland Seiskari in de Finsche Golf- bezet, gelegen op 40 mijl ten Westen van Kroon- stadt. Na een beschieting uit zee hebben de Russische troepen de haven Teryoki, onge veer tien mijl van de Sovjetgrens gelegen, bezet. Tijdens het bombardement op het vliegveld van Helsinki is een Finsche soldaat gedood. Volgens een onbevestigd bericht uit Stock holm zouden de Sovjet-troepen geland zijn op het eiland Hango na een bombardement uit de lucht. De landengte van Karelië wordt aangevallen te land, te zee en uit de lucht. Naar gemeld wordt, bieden de Finnen hier heldhaftigen tegenstand. Naar verluidt, zal heden de gedwongen evacuatie van de Finsche hoofdstad worden gelast. Tijdens den luchtaanval op Viipuri zijn personen gedood. Staat van oorlog in Finland. De president der republiek heeft gister morgen een decreet geteekend, waarbij met het oog op de veiligheid van den staat en de handhaving der openbare orde, de staat van oorlog wordt afgekondigd. Voorts benoemde de president baron Carl Gustaaf Manner- heim tot opperbevelhebber der Finsche troe pen, welke titel in vredestijd berust bij den president der republiek. Telefoonverbinding Stockholm broken. ver- De telefoonverbinding tusschen Stockholm en Helsinki is verbroken. De Zweedsche scheepvaart op Finland is gestaakt. Naar zoojuist van bevoegde Sovjet- Russische zijde verluidt, is het juist, dat tusschen de strijdkrachten van de Sovjet-Unie en van Finland gevechtshan delingen zijn ontstaan te land en in de lucht. Volgens den correspondent van Berlinske Tidende te Helsinki is de door de Sovjet ge nomen beslissing de gebeurtenissen te over haasten veroorzaakt door ontvangen berich ten, dat het Oostelijk deel van de Finsche Golf bevriest, zoodat de omstandigheden voor een actie de volgende week zeer slecht zou den zyn, zoowel voor de operaties ter zee als in de lucht. Molotof zou verder een verslag hebben uitgebracht, waarin hij concludeert, dat Rus land met het oog op te verwachten belang rijke gebeurtenissen in Zuid-Oost Europa al zijn krachten noodig zou hebben voor de ver dediging van zyn vitale belangen in de Zwarte Zee. Daarom zou het zoo spoedig mo gelijk willen komen in de Finsche Golf. Chamberlain aan het woord. In het Lagerhuis heeft Chamberlain, bij de bespreking van het conflict tus schen Rusland en Finland gezegd: De houding der Finsche regeering gaf van het begin af aan geen blijk van provo caties. Het is bekend, dat de Finsche nota, welke te Moskou werd overhan digd, onmiddellijk vóór de verbreking der diplomatieke betrekkingen, zeer verzoenend van toon was. Slechts enkele uren nadat Molotof zijn radiorede had gehouden, trokken de Sovjet-troepen het gebied van Finland binnen, en lieten zij bommen vallen op een vliegveld in de buurt van Helsinki. Vernomen wordt, dat Helsinki en an dere centra gebombardeerd zijn, in som mige gevallen met verlies van menschen- levens. De regeering betreurt ten zeerste dezen nieuwen aanval op een klein on afhankelijk land, welke moet leiden tot nieuw leed en verlies. De reactie in Parijs. De militaire actie der Sovjets tegen Fin land, nauwelijks eenige uren nadat de Ver» eenigde Staten hun goede diensten hadden aangeboden, wordt te Parijs met den groot sten ernst beoordeeld. Ook al heeft het be roep van Washington in Moskou geen weer klank gevonden, schenkt men er in Parijs niettemin groote beteekenis aan, omdat het de eerste maal is, dat de Vereenigde Staten Zie vervolg pag. 2, 2e blad. Wij geven hierbij een kaartje van de landengte van Karelië, waarop het Finsche gebied is aangegeven, dat door de Sovjettroepen in den eersten aanval werd over schreden. Men vindt op de kaart de stad Viborg alsmede de grensplaatsjes Terijoki en Vamm; genoemde plaatsen werden door de Russen onder vuur genomen. In de Finsche golf is het Finsch eiland Seiskari gelegen, de Russische marine is van Kroonstad (Kronstadt) opgestoomd en treft thans voorbereidingen aldaar troepen aan wal te zetten. Zeer interessant is de aangegeven dikke lijn, deze was de door de Russen geëischte linie, waarop de Finnen onmiddellijk moesten terugtrekken, hetgeen in den Russischen eisch van 27 Nov. (dus nog vóór het niet-aanvals-pact was opge zegd) was vervat. De kaart geeft verder den lezer een overzicht van het meest zuidelijke Finsche gebied waar de strijd het hevigst is.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1