SPORT EN WEDSJR|JDEn/ ONGEVEER HET GEHEELE RROGr.„„ VAN DEN VORIGEN ZONDAG IN AFn t 1 u-en h Het stoomen van voeder aardappelen. Belangrijke ontmoetingen in Oost, Zuid k. en Noord De Alkm. Boys naar O. S V OE EERSTE KLASSERS OE TWEEDE KLASSERS Langs de N.h.V.Ö.-velaen. £.xuuU en Juw&auw Ir. L. de Vries, rijksveeteeltconsulent, schrijft ons: Over het stoomen van voederaardappelen is de laatste paar jaar in de landbouwpers meermalen geschreven. Vooral in de zand streken van ons land, waar steeds veel voer- aardappelen worden geteeld en waar de be- teekenis van de varkenshouderij veel grooter is dan in onze provincie, heeft men hiervoor veel belangstelling. Wel hebben wij meer malen over de voedingswaarde van aardap pelen, van de verschillende aardappelrassen, en over het inkuilen van rauwe aardappelen geschreven, maar hebben hierbij altijd de rundveevoeding op het oog gehad. Wij schreven steeds, dat wanneer men aardap pels voor mestvarkens wilde gebruiken, ko ken of stoomen zeer wenschelijk, zoo niet noodzakelijk was. Waar in verband met de krachtvoerdistributie waarbij vooral mest- vee en varkens zuinig worden bedeeld, en in Noordholland een naar wy vernamen niet onbelangrijk kwantum aardappelen voor voederdoeleinden beschikbaar is of komt en deze dus behalve voor melkvee ook voor mestvee en varkens zullen kunnen worden bestemd, lijkt het ons gewenscht aan de be- teekenis van het stoomen eenige meerdere bekendheid te geven. Aardappelen bestemd als veevoer kunnen op twee wijzen worden bewaard, n.1. rauw inkuilen en eerst stoomen en daarna inkuilen. De practijk heeft nu er varen dat het voeren met rauwe ingekuilde goede resultaten geeft, speciaal voor melk vee, mits men met de te voeren hoeveelheid eenige voorzichtigheid betracht. Het spreekt vanzelf, dat het inkuilen gepaard gaat met verliezen aan voedingswaarde, verliezen die kunnen varieeren van 1525 droge stof, terwijl de reuk van het gekuilde product bovendien niet bepaald aangenaam is te noemen, waarom men het voor het voeren eenigen tijd moet laten „uitluchten". Ook zijn deze gekuilde aardappelen niet of althans minder geschikt voor mestvarkens. Aard appelen vooraf stoomen en daarna inkuilen biedt verschillende voordeelen. Gestoomde aardappelen kan men aan alle diersoorten in vrijwel onbeperkte hoeveelheden voeren. De verliezen zijn uiterst gering. Het product is in 23 weken reeds voor voedering ge schikt, en kan zeker 2 jaar bewaard worden. Dit in tegenstelling tot rauw inkuilen waar mee men tot zeker een week of zes moet wachtens, alvorens 't geschikt is voor voeren en dat minder geschikt is om een winter over te zitten. Gestoomde aardappelen wor den met meer graagte door het vee genut tigd en zijn gemakkelijker verteerbaar, dan rauwe gekuilde. Voor mestvee en mestvar kens is het een uitermate geschikt voeder middel. 100 kg gestoomde aardappelen bevat pl.m. 31.5 odroge stof, 0.8 verteerbare eiwit achtige stoffen en een zetmeelwaarde van 27. De voedingswaarde van 1 kg maismeel komt overeen met 3 kg gestoomde, ingekuilde aardappelen en 1/10 kg soyaschroet. De voedselvoorziening van de veestapel onder de huidige omstandigheden dwingt er toe van het eigen geteelde voer, in dezen voer- aardappelen, het grootste nuttig effect te verkrijgen. Zooals in een regeeringspers- communiqué reeds is medegedeeld, is de regeering er toe overgegaan opdrachten te geven tot vervaardiging van grcote stoomers aan een viertal Ned. fabrieken, om te voor komen dat er bij veel vraag niet aan de be stellingen zou kunnen worden voldaan. Het betreft hier verplaatsbare stoomers met een capaciteit van 1200 tot 1500 kg aardappelen per uur. De prijzen dezer stoomers looperi uiteen van 1400 tot 2050. De hier bedoel de stoomers eigenen zich dus hetzij voor coöp. exploitatie, hetzij voor zgn. loonstoo- mers. Gegadigden, die zich hiervoor interessee ren, kunnen nadere inlichtingen omtrent de constructie enz, verkrijgen bij den rijksland- bouwconsulent ir. P. A. v. d. Ban te Wape ningen. Het ligt niet in de bedoeling der regeering koopers eenigerlei korting of sub sidie te verleenen. Wij vestigen er de aandacht op, dat het na tuurlijk ook wel mogelijk is op andere wijze aardappelen te stoomen. Zoo is ons bekend, dat de coöp. zuivelfabriek te Steggerda (Friesland) vorig jaar de leden de gelegen heid heeft geboden hun aardappelen te stoo men in afgedankte kaasbakken. De stoom werd hierbij door een geperforeerde buis over den bodem van den kaasbak geleid langs de wanden. Wanneer de gaatjes in deze buis. waardoor de stoom op de aardappelen moet inwerken van de juistte groote zijn en op den juisten afstand zijn geplaatst en de gevulde bak wordt zoo goed mogelijk met lucht dicht materiaal afgesloten, dan verloopt dit stoom- proces naar wensch. Het spreekt vanzelf, dat voor kleine hoe veelheden het gebruik van kookpotten mo gelijk is, voor groote hoeveelheden is deze methode te omslachtig. Behalve kookpotten zijn ook stoomkokers te verkrijgen, waarom trent iedere dorpssmid zeer zeker inlichtin gen kan verschaffen. HET PROEFBEDRIJF „ACHTERGEEST" TE SINT PANCRAS 1939. De rijkslandbouwconsulent voor Noordhol land te Schagen, ir. G. Lienesch, schrijft ons: Het mag voor onze graslandgebruikers een gelukkig toeval genoemd worden, dat we in Noordholland al een vijftal jaren gege vens hebben gekregen van het bekende be drijf in Sint Pancras. De ontwikkeling der gebeurtenissen geschiedt heden dusdanig dat meer dan ooit een beroep moet worden gedaan op de mogelijkheden welke in eigen bedrijf zijn te vinden. Natuurlijk zijn die mogelijkheden niet overal van gelijke grootte, maar daarnaast moet erkend worden, dat op zeer veel bedrij ven de productie nog niet zoodanig tot stand komt als wenschelijk is. Het bedrijf te Sint Pancras is zeker niet te rekenen tot diè boerderijen, welke spoedig last van „droogte" hebben, maar overigens mag ook niet zoo geredeneerd worden, dat iedere poging tot rationeeler voortbrenging elders geen effect heeft, omdat men daar zoo snel last van droogte heeft! In verhou ding zijn de veengronden te rekenen tot „mager" land in vergelijking met de zwaar dere klei en toch hoort men juist de klei streken spoediger bezwaren tegen omwei- den, extra overbemesten enz. Het is op zichzelf van beteekenis te doen uitkomen dat land hetwelk in een prima voedingstoestand verkeert zeker minder snel verdroogt indien de bodemstructuur het ook mogelijk maakt dat het grasgewas de aan wezige voorraad kan bereiken; het droogte gevaar wordt onder deze conditie's van veel geringere orde dan men meestal veronder stelt. In een ander artikel kan hierop dieper worden ingegaan, maar ik meende boven staand inzicht hier te moeten vermelden, mede als antwoord aan degenen, die mee- nen dat op hun bedrijf niet toepasselijk, hetgeen wel kan op „Achtergeest". Volledig heidshalve voeg ik er aan toe, dat een mobiel maken van „oude kracht" op kleigronden niet in één seizoen is te bereiken, terwij) daarnaast vooral een prima ontwatering in herfst en winter een onontkoombare eisch is, evenals een juist gebruik van goed bewaar den ouden stalmest. Terugkeerende naar de geschiedenis van „Achtergeest" merk ik op, dat ook hier even als op veel andere bedrijven nadeelen zijn ondervonden van de naweeën van mond- en klauwzeer, van het koude droge voorjaar en van de strenge vorstperiode (uitvriezen van diverse grassoorten). Gelukkig was de omstandigheid dat in het voorjaar tijdig stikstof werd toegediend. Ik leg hier den nadruk op „tijdig", want dit voorjaar is het nogal eens voorgekomen dat het effect van de stikstofbemesting te wen- schen liet; de verklaring hierover moet ik ten deele zoeken in de te late aanwending van de stikstof en grootendeels in de om standigheden die ik hierboven reeds heb aangegeven. Daarnaast wijs ik er hier reeds op, dat er dit seizoen op „Achtergeest" ruimer met stik stof is bemest dan voorheen. Iedere practicus weet, dat de stalmest, welke in den nazomer werd toegediend, in 1939 zeer goed heeft gewerkt en op „Achter- geest" was dit eveneens het geval. Ondanks de reeds genoemde tegenwerken de factoren is toch het weideseizoen gunstig verioopen. Niet alleen is de melkopbrengst goed geweest, ook de winning van het stal- voeder mag het predicaat „goed" dragen. Het geregeld omweiden (dit afgeloopen seizoen is het melkvee 63 malen verweid!) maakte een grootere aanpassing aan droogte- nadeelen beter mogelijk dan het geval is op bedrijven welke het nog moeten doen met groote perceelen. Men vergete niet, dat de droogte tusschen groote en kleine perceelen geen verschil maakt, maar dat de aanpas singsmogelijkheden op een bedrijf met klei nere perceelen veel grooter zijn. Nu het er naar uitziet, dat de import van krachtvoeders meer zal stagneeren, dient men zich af te vragen wat in deze uit eigen bedrijf is te verkrijgen. De omstandigheden dwingen tot algemeene invoering van het omweiden- Op droogte gevoelige gronden, en ik doel hier speciaal op de zware kleigron den, moet de ontwatering vooral verzorgd worden. Hoe beter dat deze winter in orde is, des te meer profijt zal men er het volgend weideseizoen van hebben. Daarnaast wijs ik er op, dat de stalmest nog een zeer belang rijke rol kan spelen in de verbetering van de groeivoorwaarden voor het grasbestand. Vervolgens mag niet vergeten worden dat de normen, welke de Kunstmestdistributie- regeling heeft medegedeeld een normale fosfaatbemesting mogelijk maken. Teneinde van de stikstofbemesting voldoende profijt te hebben is een fosfaatbemesting in dezen winter echter een noodzakelijk iets. Ieder belangstellende kan zich op „Achter geest" persoonlijk op de hoogte stellen van de verkregen resultaten, indien hij tenminste even de moeite neemt, zijn komst van te voren te melden. LANGENDIJK. Het ging lang niet best aan de veilingen. Doordat de minimumprijzen door de Nederl. Groenten- en Fruit-Centrale ver hoogd zijn, waren de prijzen van de aan de beide veilingen aangevoerde bewaarproduc- ten niet zoo heel laag, hoewel zij wel meestal in de buurt waren van de minimumprijzen. De gang van zaken aan de veilingen was echter allesbehalve gunstig. Er zijn heel wat partijtjes twee- of driemaal geveild, eer zij door den handel werden afgenomen, terwijl er ook verscheidene zijn geweest, die niet voor de consumptie werden gekocht, maar, na doorgedraaid te zijn, door de Ned. Groen ten- en Fruit-Centrale werden ingenomen tegen uitbetaling van de hiervoor vastge stelde vergoedingsprij-zen, welke, zooals wij reeds eerder berichtten, heel wat lager zijn dan de minimumprijzen. Dat dit door de tuinders met leede oogen wordt aangezien, is duidelijk. Het is heel moeilijk, maar er zal wel niets anders op zitten, nu bij het laat ste onderhoud van de vertegenwoordigers van den Vierbond met het bestuur van de N.G.F.C. geen verandering in uitzicht werd gesteld. De tuinders zullen zoo goed moge lijk tot 1 Januari moeten doorsukkelen en hun medewerking dienen te geven, dat de regeling slaagt. Inmiddels zijn de prijzen van de verschil lende stapelproducten vrijwel gelijk aan de minimumprijzen. De mooiste roodekool no teert nog eens een enkele maal tot 3 en iets hooger, doch de gelekool, waarvan heel wat doordraait, heeft meestal niet meer dan den minimumprijs van 2.10 opgebracht, evenals de Deensche wittekool, welke met 1.60 en 1.70 betaald werd. Groenekool, savoyekool heeft voornamelijk van 2 tot 260 per 100 kg opgebracht. Voor bloemkool werden iets lagere prijzen besteed. De aan voeren blijven gering. De prijzen van de uien zijn tegen het einde van de week iets gedaald. De eindnoteeringen voor de middel soort waren te Broek op Langendijk f 2.50 tot 2.80, te Noordscharwoude van 2.30 tot 2.80. De groven gingen voor 2.60 tot 2.90 van de hand, tegen ruim 3 eenige dagen geleden. Peen werd verhandeld voor 1.501.80. Andijvie werd weer tegen zeer uiteenloopen- de prijzen verhandeld. De hoogste prijzen behoeft men echter niet aan te nemen, daar deze niet de juiste zijn. Het gaat om 0.80 tot 0.90 per 100 krop. Druiven, Franken- IK BEN SEBASTIAN OTT. Harmonie-theater. Sebastian Ott en zijn tweelingbroer Ludwig gelijken uiterlijk als twee drop pels water op elkaar, maar innerlijk zijn zij in geen enkel opzicht gelijk: Sebastian is een ernstige, serieuze en wetenschappe lijke kunsthandelaal in Weeren en zijn broer is een zwendelaar, het hoofd van een bende schilderijen-vervalsehers, de man ook die den ontijdigen dood van zijn vader op zijn geweten had, een voorval dat de scheiding tusschen beide broers tenge volge had Deze bende heeft een aantal meesterstukken, die op tentoonstellingen waren geëxposeerd, nagebootst en daarna aan een millionnair verkocht, terwijl de copieën terug gingen naar de musea, waar de oorspronkelijke schilderijen waren on dergebracht. De vervalschingen kwamen aan het licht, toen de bezitter der echte schilderijen om het leven kwam bij een auto-ongeluk. Toen toch ontdekte men in de tot schilderijenzalen inge richte gewelven van zijn kasteel de kostbare doeken en na onderzoek stelde dr. Sebastian ütt vast, dat zij echt waren en dat dus de voor echt doorgaande schil derijen in de wereldmusea vervalscht moesten zijn. Door een alarmeerend telegram weet Ludwig zijn broer te bewegen hem te be zoeken te Praag, niet vermoedend welk misdrijf de verdoolde nu weer in zijn schild voerde. Dit was niets meer of minder dan, speculeerend op hun groote gelijkenis, Sebastian in handen van de politie te doen vallen, om zelf de han den vrij te krijgen voor nieuwen zwendel. En dit gelukt en hoezeer de verraden broer ook zegt „Ik ben Sebastian Ott", ie politie gelooft hem niet, omdat elk bewijs daarvoor door Ludwig uit den weg is geruimd. Hoe teil slotte alles nog veer terecht komt, zullen we natuurlijk niet verklap pen. Wel kunnen we zeggen, dat het inte ressant is om te zien hoe langzaam-aan de politie in de gaten krijgt het slachtoffer te zijn geworden van een persoonsverwisse ling. Het is een film vol spanning, gevolg ook van het meesterlijke spel van een aantal ras-artisten, in de eerste plaats van Willi Forst, die de beide rollen van de broeders Ott speelt; Paul Hörbiger is hier de politiecommissaris Baumann; Gustav Diessl geeft prachtig den aan lager wal geraakten schilder Strobl, die door Se bastian geholpen wordt, maar ondertus- schen meewerkt in het complot van Lud wig. Dan is nog Trude Marlen een der hoofdpersonen. Zij was de verloofde van Sebastiaan, waarmee Ludwig i.iet bekend was, toen hij zich voor zijn broeder uitgaf, en mede door haar spel stijgt de spanning ir de film voortdurend. Van het voorprogramma noemen we een goede film over hondendressuur en een grappige screen song. Al met al heeft de Harmonie deze week een zeer aanbevelenswaardig programma. FERNANDEL HEEFT TROUWPLANNEN. Victoria-Theater. Het is in dezen tijd van spanning en misère wel eens goed de menschen hun zorgen een avond te laten vergeten door ze eens hartelijk te laten lachen. En wie zou dat beter kunnen dan Fer- nandel, de groote Fransche komiek, wiens gezicht maar op het doek behoeft te verschijnen om de stemming in de zaal onmiddellijk in het teeken van vroolijk- heid te brengen. Fernandel is in deze dolle film een arme fluitspeler en regisseur, die door een cabaret-directeur naar het kasteel van de gravin Durand wordt gestuurd om er een groot feest in elkaar te zetten. De gravin heeft bericht gekregen, dat de jonge graaf van Marengo op haar kasteel zal verschijnen om kennis te ma ken met haar dochter en aangezien die dochter te kennen heeft gegeven, dat zij niets van den graaf wil weten, zal deze incognito binnen het kasteel worden ge smokkeld. Hij zal, als toevallige voorbij ganger, zoogenaamd een ongeluk met zijn auto voor de poort van het kasteel krij gen, in dat kasteel worden „verpleegd" en op deze wijze kennis met de jonge gravin kunnen maken. Fernandel, die in deze film Barnabé heet, gaat in zijn gammel Fordje op zoek naar het kasteel, rijdt toevallig een boom aan en komt met een kleine verwonding binnen om zich als regisseur te presen teeren. Maar wanneer de gravin van het auto ongeluk hoort, ziet zij den onschuldigen Barnabé natuurlijk voor den vermomden graaf aan. Hij wordt met de grootste vriendelijkheid ontvangen en herhaalde lijk met de jonge gravin die niets van hem hebben moet alleen gelaten. Het wordt een dolle geschiedenis als er nog twee andere geblesseerden op het kasteel verschijnen en de oude gravin ten slotte niet meer weet wie van de drie nu eigenlijk de vermomde graaf is, maar Barnabé geniet overmatig van alle voor rechten welke hem worden geschonken, al gaat zijn hart dan ook meer uit naar Rose, de bekoorlijke dochter van den boschwachter dan naar het koude gravin netje. Ten slotte komt alles natuurlijk in orde, maar voordien hebben de toeschou wers een paar uur tranen gelachen om de tallooze dol-komische situaties en dat is de groote attractie van deze alleraardigste film, welke men deze week niet mag verzuimen. Vooraf gaat een kostelijke screensong en een der films waarin de bekende kin dergroep met het negerjongetje de toe schouwers weer hartelijk laat lachen. Wie een paar uren de zorgvolle tijden wil vergeten moet deze week naar het Victoria-theater gaan. Voetbal Algemeen hoopt men dat regen en wind nu morgen eens geen spelbrekers zullen zijn. In Afd. I en II worden dezelfde wed strijden gespeeld die voor 26 Nov. waren vastgesteld, behalve dan natuurlijk StormvogelsBI. Wit. Wij memoreerden deze ontmoetingen reeds vorigen Zater dag. Voor SpartaH.B.S. in Rotterdam bestaat veel belangstelling. In Afd. III (Oost) is HeraclesHengelo de belangrijkste ontmoeting, 't Zijn de nummers 1 en 2 van de ranglijst. Tubantia zal niet te veel moeite hebben met Wage- ningen en A.G.O.V.V. zal ook wel iets te sterk zijn voor N.E.C. en Nymegen. Go- Ahead kan alleen door thuis te winnen van de E. Boys bij de leiders blijven. Enschede Quick is een open wedstrijd waarin de thuisclub wel de beste kansen heeft. In Afd. IV (Zuid) hebben de leiders Noad een moeilijken wedstrijd in Maas tricht tegen M.V.V. P.S.V. ontvangt het sterke Juliana, terwijl Willem II naar het zwakke Limburgia moet. Roermond krijgt thuis een kansje tegen B V.V., doch Hel mond zal het tegen Eindhoven zwaarder I hebben. LongaN.A.C. is bijna zeker voor de thuisclub. In Afd. V gaat G.V.A.V. naar Assen om Achilles hoogstwaarschijnlijk twee pun tjes te ontnemen. Be Quick speelt thuis en men is benieuwd of tegen Veendam I opnieuw gewonnen zal worden. Groot is de kans niet. H.S.C. zal in Groningen tegen Velocitas trachten te winnen, eerenveen sal zich zeker herstellen van den jongsten nederlaag en W.V.V. geen kans geven. SneekLeeuwarden is voor de thuisclub. In de Afd. B, C, D enz. van Afd. I de uitgestelde wedstrijden van vorige week. Alcmaria is daardoor vrij en zal een vriendschappelyken wedstrijd spelen tegen een elftal van oud-spelers. De Alkm. Boys zullen in Oostzaan voor een overwinning hun besten vorm moeten toonen. Het programma der overige wedstrij den gaven wij reeds Dinsdag. Ook in den N.H.V.B. hetzelfde pro gramma van vorigen Zondag. Alkmaar I ontvangt Oudorp I; Alkm. Boys III Vrone I; terwijl Alcmaria IV opnieuw in Koedijk van start zal gaan. Feitelijk zouden we met de heraan kondiging van' bovengenoemde ontmoe tingen kunnen volstaan, want de Noord- Hollandsche Voetbalbond heeft het voorbeeld van den K.N.V.B. gevolgd en het verregende programma van een week geleden opnieuw vastgesteld, zoo dat we bij onze voorbeschouwing van zelfsprekend in herhaling treden. We zullen het dan ook bij een korte samen vatting laten. In afdeeling A krijgt het leidende Alkmaar I bezoek van Oudorp I en we hadden witte zege voorspeld. blJ e<=n groen_ Bij Alkm. Boys III—Vrone i wat meer spannen en een punt *alp h^l in de lyn der verwachting h e ,ns de gastheeren de beste pfpfc hie' Ten aanzien van het beznwi hebfaen. IV by Koedijk I zullen °?IannAlcm«ia tende" houding aannemen. "afWach- Oranje-Wit I gaat opnieuw bTv?*' I van start en ook hier zijn 1 gmond'a nieuwd, hoe de nieuwelineen Zeer be- afbrengen. g6n het er z„n.. zullen Tusschen Bergen II en Dirkshom t den de punten gedeeld kunnen worden*°U' verwachten we eveneens een puntemÏ! tusschen Alkm. Boys V en Egmondia r^g wijl Scnoorl II Egmondia III wel met handen naar huis zal zenden. ge UIT HET KATHOLIEKE KAMP. A.F.C.—L.S.W Wederom is de belangrijke ontmoeti,,, A.F.C-L.5.V.V. vastgesteld. De aIÏÏÏ ders hebben dus gelegenheid twee op L.S.V.V. in te loopen, hetgeen, willen S een ernstige poging voor de bovenste nlaat, doen, noodzakelijk is. paats Berdos gaat op bezoek bij K.G.B, en een gelijk snel lijkt ons niet onwaarschijnlijk Alw. Forward II zal wel geen schijn van kans hebben nu het op bezoek gaat bij Vios te Warmenhuizen. We rekenen dan ook op een overtuigende Vios-zege. In afd. B staan eveneens belangrijke wed strijden op het programma. Zeevogels— Limmen is een ontmoeting van gelijke kracht en de uitslag zal wel dicht in de buurt van een gelijk spel liggen. Misschien dat het terrein-voordeel Zeevogels aan een kleine overwinning helpt. De leiders spelen thuis tegen U.S.V. en zijn aan hun stand natuurlijk verplicht voor beide punten zorg te dragen. H.S.V. gaat op bezoek bij I.E.V. en alhoe wel de eerste ontmoeting een overtuigende zege voor H.S.V. opleverde, gelooven wij toch dat de Heilooërs moeten oppassen. Op eigen terrein is I.E.V. een niet te onder schatten tegenstander. De beide reserveploegen van A.D.0. en D.E.M. ontmoeten elkaar te Heemskerk. Een gelijk spel? Of zorgt A.D.O. voor haar eerste overwinning? Biljarten. BILJART-WEDSTRIJD. Zondagmiddag speelt de biljartclub Z.E.K.Z.? in haar clublokaal va: den heer A. J. de Wit. Luttik-Oudorp, haar eersten thuiswedstrijd voor de competitie en wel tegen de sterke Amsterdamsche club „Java", -xet drietal der Amsterdammers bestaat uit eersteklas spelers, die elk 300 caramboles moeten maken. Hiertegen over moeten de Alkmaarsche biljarters resp. maken: de Wit 300; Ludeke 225 en Surig 175. Het zal ongetwijfeld een span nende ontmoeting worden. thalers hebben van 25 tot f 28 opgebracht; Alicante noteerde van f 16 tot f 23, naar gelang de kwaliteit was. ULTIMATUM. City-Theater. De Fransche film, die deze week in hel City-Theater als hoofdnummer wordt ge geven onder de titel: Ultimatum, verdient in alle opzichten de belangstelling en de bewon dering der filmliefhebbers. Want al doet de titel al direct vermoeden, dat men hier te doen heeft met een oorlogsfilm, het geheel is op zoo treffende wijze samengesteld en uil- gevoerd, dat het een fraaie speelfilm is ge worden, waarin door de hoofdvertolkers een spel wordt te zien gegeven, dat uitmuntend genoemd mag worden. De film speelt in 1914 te Belgrado. Men maakt kennis met kapitein Stanko Salie van het Servische leger en zijn vrouw Anna, een Weensche van ge boorte. Na den moord te Serajewo en het ultimatum van Oostenrijk aan Servië, wordt Salie ontboden bij kolonel Simovic van de Servische generale staf. Hij krijgt een ge vaarlijke geheime opdracht op Oostenrijksch gebied, terwijl Salie o.m. verklaart, dat zijn Oostenrijksche vrouw Servië als haar vader land heeft gekozen. Uit Weenen komt de journalist Karl Burg- staller naar Belgrado. Hij is een oud vriend van Anna en Stanko. Hij is overtuigd dat Stanko zijn vrouw naar Weenen moet stu ren. Hij belt hem daarom op, doch in ver band met zijn opdracht is Stanko afwezig en Karl maakt een afspraak met Anna om haar in het park te ontmoeten. Deze ontmoe ting wordt bespionneerd en kolonel Simovic vat verdenking op tegen Anna, daar Burg- staller reserve-officier van het Oostenryk- sche leger is Burgstaller vlucht en ontmoet Salie in de bosschen aan de grens. Hij geeft Salie een kans om te ontsnappen, maar een Oostenrijksche patrouille grijpt hem rn brengt hem gewond naar het hospitaal. Karl gaat naar Belgrado terug om Anna te halen, die echter op last van Simovic gearresteerd is. Als zij vrij mag, wil Karl tot haar terug komst gijzelaar blijven. Maar onderwijl doet Sanko een poging tot ontvluchten, die hem het leven kost. Anna is in zijn laatste oogen- blikken bij hem en als den de brug bij Bel grado wordt opgeblazen, weten zij dat het oorlog is. Anna kan niet naar Servië terug. Karl komt bij haar, doch moet weer afscheid nemen, als zijn plicht hem naar het front roept. Erich von Stroheim speelde als de half verlamde kolonel Simovic in de rolstoel één zyner mooiste rollen. Dat was inderdaad iets bijzonders Maar ook Abel Jacquin als Karl en Bernard Lancret als Stanko hebben zich schitterend gehouden en prachtig spel ge- geven. Dita Parlo sloot zich daarbij in moeilijke rol van Anra zeer goed aan. Als geheel een film, die men als liefhe ber niet mag verzuimen. Het voorprogramma bracht een mooi jour naal, een fraaie sportfilm, met tal van 0'^ derwater-opnamen en een film uit de sen-, De loop der tijden. DE GEEST VAN DEN ZWARTEN PIRAAT. Roxy-lheater. Degene, die aan de sensatie van de mo derne Werkelijkheid nog niet genoeghee zou het eens kunnen probeeren me e zoek aan het eiland van den n zwarten piraat". Wellicht helpt e de film zal het zeker niet liggen. het Want deze wint het in zd°verr met leven, dat de toeschouwer in staat^ eigen oogen den stryd om de der diverse teenstanders le «oge vendien wint hier verraad, oP te winnen en wordt onrech honoreerd, alleszins bevredigende wyze geh°n° waarde fenomenale mor onzen favoriet niet weinig meest op gewerkt. Ja, dit is eigen y vecht-, vallende in deze film: de tuS- knok-, boks-, scherm- en be. schen al degenen, die striJde" <e <jeelen houd en/of het verkrijgen moeten van de kaart, die de aanw"* is. Totdat geven waar de schat ver 01 doorhakt, een vulkaan resoluut den aardigste de „best man" laat winnen hei meisje regelrecht vanui Warten piraat ir diens armen voert en den zwa zijn verdiende 'oon uitbe aa ^an 'Een geregeld verslag va aUeenj dat niemand van ons ver ang ngen en l"1" er daarvoor tè veel *ehe'™ en daverende ken, wilde achtervolging ^ggr en vechtpartijen in voorkomen zjjn 0ver vooral doordat hetiamme - n m zooveel emotievolle interes- bizonderheden te tredena van den Sees seert voor de gedragingen epigonen, van den zwarte piraa R0xy-thea make een avond vrij v j^id Degenen, die de vorige SesH8t het verhaal in he tot (en doen dat water in den steek moesten natuurlijk zonder me en bu Voorprogramma: B Je waarin landsch journaal en een band de hoofdrol vervult.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10