DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. pe Finnen hebben de Russische weer macht groote verliezen toegebracht. De Russische aanval op Finland. Finland roept de bemiddeling van den Volkenbond in. Rusland sluit een verdrag met de volksregeering. 286 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag k December 1939 Fransche legerberichten. Finland wil het conflict aan den Volkenbond voorleggen. Reacties in het buitenland. De algemeene toestand. De beer slaat toe ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GFWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. N<>* Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang Het kleine volk houdt dapper stand en de heeren in Moskou moeten noodge dwongen constateeren, dat hun overmachtige legerscharen nog geen groote successen geboekt hebben. Vele Russische tanks zijn in vallen terecht gekomen of door kanonvuur onbruikbaar gemaakt, talrijke vliegtuigen werden neerschoten, een Rus sisch oorlogsschip is zwaar beschadigd en in de Finsche bosschen hebben scherpschutters blijkbaar met groot succes hun plicht gedaan. Wel zijn de Russen vele kilometers ver op Finsch terrein doorgedrongen, maar zij zijn nog altijd in het zoogenaamde niemandsland waarachter de sterke Mannerheimlinie elk verder voortdringen zal beletten. Zaterdag en Zondag is het betrekkelijk rustig geweest, maar de Finnen verwachten nieuwe bombardementen van Helsinki wanneer alle Duitschers en andere vreemdelingen uit de htofdstad vertrokken zullen zijn. En terwijl er maatregelen worden getroffen om deze buitenlanders naar de omliggende staten te laten vertrekken, heeft men in Finland een evacuatie der bevolking op groote schaal georga«'seerd. Duizenden en d";-endeu '-«nze burgers verlaten de stad en daarin zouden thans slechts diegenen zijn overgebleven aan wie de taak van de handhaving der orde en van de verdedig^ig is opgedragen. De Finsche regeering heeft inmiddels het conflict ter beoordeeling aan den Volkenbond voorgelegd. Rusland heeft inmiddels met de nieuws volksregeering de overeenkomst getroffen welke het met de rege-sring van Erkko niet tot stand heeft kunnen brengen en waarin ook de officieele regeering-Ryti niet heeft willen toe stemmen. De verontwaardiging in het buitenland is groot en in diverse steden zijn betoogingen voor de Russische ambassades gehouden. De oproep van RoosevClt om geen vliegtuigen of het daarvoor bestemde materiaal meer aan Rusland te leveren heeft in Amerika groote instemming gevonden en een groot deel der bevolking zou nog veel verder willen gaan en alle betrekkingen met Rusland willen verbreken. Het Fransche legerbericht van Zaterdag avond luidt: Een kalme dag aan het geheele front. Het Fransche legerbericht van gisteravond luidt: Een kalme dag. Activiteit van pa trouilles op eenige unten van het front. DUITSCHE MEDEDEELINGEN OVER DEN STRIJD AAN HET W. FRONT. Het D. N. B. meldt: Aan het front tus- schen Moezel en Rijn legt de vijand zich steeds meer toe op het aanleggen van versterkingen, waarbij hij hier en daar zeer zorgeloos te werk gaat. Ten zuiden van Mandern werd het aanleggen van versterkingen door den vijand gehinderd door artillerie en mitrailleurvuur. De vijandelijke artillerie nam wederom Hammelsberg, Oberperl en het slot Mainzberg onder vuur. Op de andere plaatsen aan het front onderhield de vij and'een meer of minder sterk storings- vuur, tusschen Moezel en Büschdorf duurde dit storingsvuur den geheelen dag. Aan den Rijn tusschen Willingen en Freistedt is 's nachts met mitrailleurs en geweren geschoten, overdag werd het weder kalm. In de lucht is het bij klei nere. gevechten gebleven, welke geen ge volgen hadden. In de Oostzee zijn de laatste dagen wederom een reeks schepen opgebracht naar Duitsche havbns voor onderzoek. Aan de Britsche kust zijn door mijnen weer een aantal schepen gezonken. D UITSCHLAND NIET IN STAAT OVEREENKOMST MET ARGENTINIË UIT TE VOEREN. Duitschland heeft de Argentijnsche regee ring officieel doen weten, tengevolge van den oorlog niet in staat te zijn, uitvoering te geven aan den ruil van Duitsch spoorweg materiaal tegen Argentijnsche landbouw producten. Enkele maanden geleden waren onderhandelingen gevoerd over dezen ruil handel. Zaterdag heeft zich in Helsinki slechts een kort luchtalarm voorgedaan van vijf minu ten. Den 'geheelen dag is geen enkel Rus sisch vliegtuig boven de Finsche hoofdstad gezien. Een uur lang heersohte luchtalarm in de industriestad Pamtere, maar er werd geen enkele bom geworpen. In Finland noemt men verschillende rede nen voor deze kalmte. Allereerst is men van meening, dat het slechte weer, de laag han gende wolken en het gevaar van ijsvorming het optreden der roode vliegers hebben be lemmerd. Voorts is de hoofdstad wellicht be hoed door de aanwezigheid in de haven van het Duitsche schip Donau, dat gister de Duitschers, Russen en Estlanders zou eva- cueeren. Ten 'derde meende men, dat de ern stige verliezen, die reeds geleden zijn door de roode luchtvloot, den ijver van de Rus sische vliegers een domper op hebben kun nen zetten. De bevolking blijft kalm en eensgezind vastberaden om weerstand te bieden. Ook aan het front is Zaterdag slechts een zwak offensief der Russische troepen waar genomen. Zij zijn drie kilometer langs de kust opgerukt. Daarbij moet erop gewezen worden, dat deze opmarsch nog steeds in het niemandsland voor de Finsche verdedigings linie voltrokken wordt. Zonder slag of stoot hebben de Russen verder der vier eilanden voor Kroonstad, die all bijna 2 weken door de Finnen ontruimd waren, bezet. Het zijn de eilanden Seiskari, Hogland, Laavansani en Tyersari. De autoriteiten hebben de bewoners per radio verzocht zich uiterlijk Zondag naar de provincie terug te trekken. Naar Reuter uit Helsinki meldt, is een tweede Russische torpedojager getroffen. Rustige Zondag in Helsinki. In Helsinki is het ook gister rustig ge weest. Ondanks de verbetering van de weers omstandigheden hebben de Russen geen luchtaanvallen ondernomen. Tot des middags waren 700 Duitschers aan boord gegaan van het s.s. „Donau", verder veertig leden der Russische legatie, 150 Ita lianen en 100 Estlanders. De Donau zou gis teravond uit Helsinki vertrekken. De strijd aan het Westelijk front en zelfs de verscherpte oorlog ter zee schij nen plotseling van weinig beteekenis te zjjn geworden. Het is of heel de wereld de oorlog- Voerende staten inbegrepen op het °°genblik maar belangstelling voor één groote gebeurtenis heeft, dat is de laffe aanval van Rusland op zijn kleinen Fin- schen buurman. Roovend en plunderend, nemend wat net kan gebruiken, is Rusland tot dusver 'loens den grooten Europeeschen oorlog opgetreden. Als de politie-agenten van Europa onderling aan het vechten zijn, is oe kans schoon om zich ten koste van an- eren te verrijken. Estland, Letland, Littauen hebben ge- apituleerd voor (je Russische bedreiging, vrrkije heeft geweigerd, maar men .oost niet zonder reden, dat men daar k nog wel aan de beurt zal komen als usland met Finland heeft afgerekend, tin mland verzette zich tegen de aantas- hof Van z^n onafhankelijkheid en de sni'fk" ®klin en Molotof lieten met veel betuigingen de Finsche delegatie uit Rusland vertrekken. bei t06n er weken lang niets meer ge- begonnen de geëvacueerde Finnen er naar hun haardsteden terug te lanrt n en misschien heeft men in Rus- Tin» iWel geb°opt, dat de Finsche regee- op v !lgzarrierhand ook het leger weer Wedessterkte terug zou brengen. Eron»31 *n Onland vertrouwde men den alle buurman niet. Daar bleef men in de j^^bten paraat, in afwachting van Zee-lngen die komen konden en dat dit de RVer.stancüg was, bleek al spoedig toen door ^?®'scbe beer zijn dreigend gegrom teren Moskouschen zender liet beluis- sche Gn Steden als de Prawda de Russi- door v°°rnemens niet onduidelijk lieten ?6BflSC Rusland begon een zoo- ^^den zenuwenoorlog en toen het effect daarvan bitter klein bleek, werd het woord vervangen door het kanon en het vliegtuig. Op een goeden of beter gezegd slechten morgen, werd de Finsche buurman wakker van een angstwekkend gebrom en een groote berenklauw sloeg op de deur van zijn huisje. Doe eens open, riep de beer, maar de Finnen schoven den grendel op de deur. Dat was een provocatie die natuurijk gestraft moest worden. De ruiten werden stuk geslagen en de bedreigde familie be dacht, dat het hoofd van het Finsche ge zin misschien het verscheurende monster tot nog grootere woede zou prikkelen, zoodat er een ander als afgezant naar de voordeur gestuurd werd met de bood schap, dat men wel eens wou praten, voor zoover er met een dergelijken in dringer dan nog te redeneeren valt. Toen is er in het huis der Finnen iemand opgestaan, die luide verkondigd heeft, dat alle anderen voor hem moesten wijken, omdat hij alleen met den behaar den bezoeker een voor beiden verstaan baar taaltje zou kunnen spreken. Hij heeft zijn arm door de kapotte ruiten ge stoken, den beer op zijn rug geklopt en hem hartelijk welkom geheeten. Kom binnen, zei hij, en verslindt wat mij betreft de heele familie, maar be schouw mij voortaan als het hoofd van wat er van dit gezin misschien nog kan overblijven. Alles wat je verlangt kun je krijgen, ik ben blij dat je gekomen bent, want je bent mijn grooten vriend en je komt mij eindelijk verlossen uit een mi lieu waarin ik heelemaal niet thuis hoor. En toen de woordvoerder van de Fin sche familie opnieuw aan de voordeur verscheen, heeft de ongure bezoeker dat weer een andere provocatie genoemd en gezegd, dat hij voortaan alleen den man die met zijn komst verblijd was als het hoofd van het gezin zou beschouwen, dat hij met hem al een overeenkomst had om alles in bezit te nemen wat hij begeeide en voor de rest met niemand meer iets had te maken. Zoo is op het oogenblik de toestand in Finland. Daar vergadert de officiëele regeering-Ryti in een schuilkelder en heeft zich opnieuw bereid verklaard den Russen allerlei dingen toe te staan zoo lang Finlands onafhankelijkheid onaan getast zal kunnen blijven, terwijl zij tege lijkertijd de medewerking van den Vol kenbond heeft ingeroepen, om in dit volgens een Britsche mededeeling door Rusland reeds lang voorbereide con flict een uitspraak te doen. Maar de heeren Stalin en Molotof heb ben intusschen bericht, dat er al een Fin sche volksregeering is gevormd waarmee veel beter valt te praten en met deze uit Rusland geïmporteerde groep communis ten heeft de Sovjet-Unie dan de overeen komst gesloten, die Kajander en Erkko niet hebben willen aanvaarden. Rusland krijgt precies wat het hebben wil, land in Karelië, een vliegtuigbasis bij Hangö aan de Finsche golf en hier en daar nog wat vasteland en wat eilanden. De Russen hebben het maar voor het uitzoeken, maar om te toonen, dat zij fat soenlijke indringers zijn, zullen zij er dan wat voor betalen en ook nog een stuk land cadeau geven, dat grooter is dan het gebied dat zij verlangen, maar niet de minste strategische waarde heeft. Het RussischFinsche drama kon daar mee zijn droevig slot hebben gekregen, wanneer er niet één, maar twee regee ringen in Finland bestonden. Want de officieele regeering-Ryti blijkt zich van al die nieuwe afspraken tusschen Rus land en de volksregeering niet het minste aan te trekken en daar er in Finland geen groote communistische partij is om de volksregeering te steunen, heeft de re geering van den communist Otto Kussi- nen voor de Finnen niet de minste betee kenis. De volksregeering, die op geen enkelen wettelijken maatregel en zeer zeker niet op de sympathie van het volk steunt, kan met Rusland velerlei dingen overeen komen, maar de regeering-Ryti heeft in middels den veldmaarschalk Manners- heim bevel gegeven den Russischen in dringer buiten de deur te houden en de geheele toekijkende wereld staat ver baasd over de kordate wijze waarop het Finsche legér tot dusver tegen de Russi sche weermacht is opgetreden. De Finnen kennen hun land en zij we ten hoe zij het moeten verdedigen. Alleener is één wapen, een moord dadig wapen waartegen geen Manners- heim-linie, geen wouden en meren be stand zijn, dat is het bombardements vliegtuig, waarvan duizenden in Rus- lands bezit moeten zijn. Die vliegtuigen zijn twee dagen boven Helsinki verschenen en hebben er te gen alle volkenrechtelijke afspraken in op de weerlooze bevolking geschoten en bommen geworpen, waardoor zeer. veel slachtoffers zijn gevallen. Zaterdagmiddag en Zondag zijn die aanvallen gestaakt, maar in Helsinki heeft men dat in verband gebracht met de vele Duitschers en andere buitenlan ders, die per schip werden afgehaald en nog niet waren vertrokken. Wanneer dat schip zee kiest en alleen de Finnen ach terblijven, verwacht men moorddadige aanvallen en duizenden weerloozen, vrouwen en kinderen, trekken in kou en ellende langs de besneeuwde wegen, voort van de plaa.ts des onheils, om een duistere toekomst tegemoet te gaan. De wereld kijkt toe. Duitschland haalt zijn schouders op. Wat zal men er tegen doen als de Russi sche vriend dat nu eenmaal heeft beslo ten. De Finnen hebben vroeger geen hulp gewenscht. Zij zijn opgestookt door het imperialistische Engeland en moeten de gevolgen van hun kortzichtigheid maar ondervinden. In tal van landen is men heftig veront waardigd en betoogt men voor de Russi sche ambassades. Alleen Amerika heeft het niet bij betoogingen gelaten. Daar zet men de vliegtuigleveranties aan Rusland stop, daar is de verontwaardiging zoo groot, dat men maar het liefst alle betrek kingen met den brutalen aanrander zou verbreken. Maar dat zou een directe inmenging van Amerika in het Europeesche conflict beteekenen en de diplomaten wier taak het nu eenmaal is de voorzichtigheid te betrachten zullen het zoover niet laten komen. 23 Personen onder puin van een huls bedolven. Het totaal aantal slachtoffers der lucht bombardementen is nog niet bekend. Men gelooft evenwel, dat onder het puin van een huis drie en twintig personen zijn bedolven. De evacuatie van Helsinki. De evacuatie van Helsinki wordt met kalmte van koelbloedigheid voortgezet, de buitenlandsche gezantschappen organiseeren het vertrek van hun landgenooten. De Brit sche legatie heeft de Engelschen in Finland aangeraden gister te vertrekken. Naar ver luidt, hebben de Russen Duitschland ver zekerd, dat zijn onderdanen ongehinderd uit Finland zullen kunnen vertrekken. Uit Kirkenes meldt het Noorsche telegraaf- agentschap, dat de stroom van vluchtelingen uit Finland naar het Noordoosten van Noor wegen voortduurt. Men schat het aantal uit gewekenen, dat reeds de grens overschreden heeft, op 600, in hoofdzaak zijn het ouden van dagen, vrouwen en kinderen. Gisternacht, toen tijdens de volledige ver duistering de bevolking geëvacueerd werd, zijn zeer vele kinderen verdwaald. De auto riteiten hebben maatregelen genomen om de kinderen weer op te sporen en ze weer bij hun ouders te brengen. Ontploffing in Terioki? Het gerucht doet de ronde, dat een ont ploffing ontstaan is in de Finsche badplaats Terioki, die bezet is door de roode troepen en waar de zetel is gevestigd van de door de Urss gevormde Finsche regeering. De Fin nen hebben in deze streek bij het terugtrek ken talrijke mijnen achtergelaten. Bij de bemanning van een Sovjet-Russisch vilegtuig, dat boven Helsinki is neergescho ten, terwijl het mitrailleurvuur richtte op de straten, zou zich een vrouw hebben bevon den. Men meent te weten, dat gister in Finland zes Italiaansche jachtvliegtuigen zijn aangekomen, die deel uitmaken van een korten tijd geleden door Finland in Italië ge plaatste bestelling. Russische vliegtuigen omlaag gehaald. Volgens een mededeeling van de Finsche legerleiding zijn Zaterdagavond in een lucht gevecht bij Valkjaervi door de Finnen twee Sovjet-Russische toestellen gedwongen te dalen. De toestellen zijn onbeschadigd in Finsche handen gevallen. Een ander toestel heeft een noodlanding gemaakt op een Kare- lisch vliegveld, de bemanning gaf door mid del van een witte vlag te kennen, dat zij zich overgaf. Sovjet-Russische eenheden parachutisten, die geland zijn achter de versterkte linie in Karelië, zijn terstond vernietigd door de Finsche troepen. De Russische krijgsverrichtingen. Uit Berlijn wordt gemeld: Volgens een radiobericht uit Moskou „hebben de Russi sche troepen uit de richting Moermansk de Finsche troepen achtervolgd, die uit Petsamo terugtrekken. Uit de richting Petrosametsk zijn de Russen 30 tot 40 km. opgerukt ten Westen van de grens. Een aantal dorpen op de Karelische landengte met inbegrip van Paikola is bezet. Door het ongunstige weer werden geen luchtoperaties ondernomen". Uit Kirkenas wordt gemeld, dat de Finsche autoriteiten bij de grens bevestigen, dat Petsamo door de Finnen heroverd is. Zij maakten 150 Russen krijgsgevangen. In den loop van Zaterdag hebben de troepen van het militaire district Leningrad hun op marsch voortgezet. De Finsche troepen, die zich van Petsamo terugtrekken, werden ach tervolgd door de Sovjet-troepen in de rich ting van Moermansk. Bovendien zijn de Sovjet troepen tot vijfendertig kilometer ten W. van de staatsgrens opgerukt. Op de Kare lische landengte hebben de troepen vele dorpen ingenomen. De P r a w d a publiceert de eerste ver slagen van den aanvang der operaties in Finland. Het blad geeft een overzicht van de hindernissen, die de Russische troepen op hun opmarsch moesten bestrijden. Na den eersten verrassenden slag is de tegenstand der Finnen steeds hardnekkiger geworden. Gevaariijk en tijdroovend is vooral de op ruiming van de Finsche machinegeweernes ten, afzonderlijk liggende, gecamoufleerde stellingen en mijnvallen. Overal zijn verder de bruggen opgeblazen, de wegen opgebro ken, tank- en mijnvallen gelegd. Het blad geeft een schildering van de eerste luchtaanvallen op Finland. De Finsche luchtmacht was aanvankelijk volkomen ver rast en kon eerst laat in actie komen. Zie vervolg pag. 3, 2e blad.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1