jteuMetou VACANTIE ""AKKERTJE EEN VEELBEWOGEN De suiker e§n cent duurder Verhooging der crisis- helfing. Contingenteeringspolitiek. Aanpassing aan den nieuwen toestand. Vijf woonhuizen in de asch getegd. Motorbrandspuit weigerde bij gebrek aan benzine. Roeibootje sloeg om. Inzittende verdionken. Mijnontplofiing veroorzaakt groote schade aan de Friesche kust. Tal van mijnen aan- gespoeld. Vechtpartij te Oss. Een ernstig gewonde. Wore dagen Ernstig ongeluk door kort- sluiting. Twee zwaar, 66n licht gewonde. De mobilisatie kost f 1.7 millioen per dag. Buitengewoon krediet. Nieuwe kredieten in de toekomst. DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. TWEELE BLAD De minister van economische zaken heeft besloten, de crisis- heffing op suiker met ingang van 4 December 1939 te ver- hoogen met 10 van de hoofd- som van den ingevolge de Suiker- wet 1924 geheven accijns op sui ker. Dit zal tot gevolg hebben, dat de suikerprijs met 1 cent per pond zal worden verhoogd. Deze maatregel is genomen ter bestry- ding van de kosten, verbonden aan de distributie, welke, naar bekend is, behalve uit algemeene onkosten, bestaan in de vergoeding aan de gemeentsbesturen van 85 van de werkelijk door deze gemaak- te distributiekosten. Het ligt in het voomemen ook bij ver- dere distributie de kosten op de te distri- bueeren artikelen te verhalen. Het spreekt evenwel vanzelf, dat deze lager kunnen zijn, daar dan van een reeds bestaand distributieapparaat gebruik kan worden gemaakt. In zijn Memorie van Antwoord naar aanleiding van een aantal contingentee- ringswetjes zegt de minister van economi sche zaken: de commissie van advies voor de crisisinvoerwet heeft den minister in middels haar meening omtrent de al of niet voortzetting van een groot aantal contingenteeringen kenbaar gemaakt. Dit heeft reeds geleid tot het besluit om 5 contingenteeringen, welker geldigheids- duur per 1 October en 1 November j.l. afliep, niet meer voort te zetten, terwijl 14 contingenteeringen tusschentijds met ingang van 15 November j.l. werden opge- heven. De minister kan hieraan toevoegen, dat het cnueizoek der commissie nog niet geheel is afgeloopen. Het wordt met voort- varendheid voortgezet. De minister kan zich niet vereenigen met de meening der leden, die zich op het standpunt stellen, dat van overmatigen invoer niet meer zou kunnen worden ge- sproken. Ofschoon ir.derdaad de invoer bij een aantal artikelen is verminderd, is dit geenszins algemeen het geval. Verschei- dene takken van het Nederlandsche be- drijfsle en worden juist in de huidige om- standigheden oedreigd door groote invoe rer. van elders, met name indien de uit- voer van bepaalde buitenlandsche in- dustrieen naar haar gewone afzetmarkten door de oorlogsomstandigheden wordt be- lemmerd. ITet is duidelijk, dat waakzaam- heid van de regeering ten aanzien van het behoud der werkgelegenheid in de huidige omstandigheden meer dan ooit is geboden. De minister ziet er op toe, dat niet door de toepassing van contingenteeringen het prijspeil onnoodig wordt opgedreven. Bij de uitvoering der invoerbeperkingen wordt dan ook zoo groot mogelijke soepelheid togepast. Gistermorgen ontstond in de Dorps- straat in het perceel van den heer H. te Roelofarendsveen een begin van brand. Door den fellen oostenwind greep het vuur snel om zich heen. De pas aangeschafte auto-brandspuit verscheen op de plaats van bestemming, doch kon op aanvankelyk onverklaarbare wijze geen water geven. Hierdoor sloeg de brand over op het aangrenzende perceel van den heer van B. De inmiddels aangerukte hand- motorspuit gaf na eenigen tijd water, doch door de stagnatie had de brand zoodanigen aanvang aan- genomen, dat vijf woonhuizen thans ii. vlammen stonden en zoo goed als afbrandden. Tenge- volge hiervan zijn thans vijf ge- zinnen dakloos. Zij hebben echter door de welwillende medewerking van de ingezetenen van Roelofarendsveen tydelijk onderdak ge vonden. Allen waren verzekerd, doch sommigen slechts zeer laag. De inboedels van den heer H. en van den heer van B. konden tijdig nog worden gered. Deze hebben echter veel water- schade gekregen. De oorzaak moet waarschijnlijk worden gezocht in het ontstaan van een schoor- steenbrand. Het bleek ,dat de auto-brandspuit, welke inmiddels was gerepareerd niet voldoende benzine bevatte HUISVROUWEN ADRESSEEREN AAN DEN MINISTER. Ophaaldiensten van keukenafval. In een adres aan den minister van eco nomische zaken zegt het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, dat bij velen de vraag is gerezen, of het in dezen tijd ,nu het verloren gaan van waardevolle grondstoffen zeker meer dan ooit moet worden voorkomen, geen aanbeveMng zou verdienen ,de huisvrouwen huar groente- afval, aardappelschillen, oud papier, leege conserveblikken en ander oud metaal af- zonderlij': te laten bewaren en deze gere- geld door een of meer overheidsdiensten te laten afhalen en vervoeren, zoodat de aidus verzamelde, doch van elkaar ge- scheiden gehouden zaken spoedig voor ver- schillende doeleinden nuttig zouden kun nen worden aangewend. Adressante is, zoo de minister het denk- beeld uitvoerbaar acht, gaarne bereid het welslagen door middel van de 100 afdee- lingen der vereeniging zooveel mogelijk te bevorderen. In den nacht van Zaterdag op Zondag gingen drie mannen, nadat zij een stevige borrel gedronken hadden, per toevallig gevonden roeibootje de ondergeloopen uiterwaarden van den IJsel bij Dieren op, teneinde, zooals dat genoemd wordt, ,,ha- zen te redden." Het bootje sloeg echter om en alle drie raakten te water. Den 57- jarigen schipper Hoogkamp, die een goed zwemmer was, heeft men niet terug gezien. Men vermoedt, dat het slachtoffer door prikkeldraad onder water is tegengehou- den Een zekere Dibbets werd tegen prikkel draad van een hek aangedreven en raakte bewusteloos. Hij kon echter door van den wal toegeschoten hulp bevrijd worden. De man is, na door de politie gehoord te zijn, op eigen gelegenheid naar huis gegaan. Het derde lid van het gezelschap is er met een nat pak afgekomen. Zaterdag zijn onder Wijnaldus-Sexbie- rum, gem. Barradeel, twee mijnen aange- spoeld, een van Nederlandschen en een van Engelschen oorsprong. Gistermiddag kwam een mijn van niet bekende herkomst tusschen Harlingen en Roptazijl tot ont- ploffing. Van een in de buurt staande boerdery, bewoond door den heer A Bijlsma, werden 36 ruiten vemield. Van een drietal woningen werden de pannen van het dak geslagen en alle ruiten ver- nield. Op twee kilometer afstand in het dorp Midlum werden in verscheidene wo> ningen de ruiten ingedrukt. In de bazalb glooii'ng van den zeedyk werd een gat ge slagen van ongeveer 25 vierkante meter. Tusschen Wassenaar en Noordwijk aan Zee spoelen op het strand veel mijnen aan. Gisteravond was het aantal gestegen tot 31. Drie van de zeven mijnen, welke voor Katwijk aan Zee lagen, zijn gedemonteerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Zandvoort dertien mijnen aangespoeld, alsmede drie vaten met spiritus, vier brandslangen en drie tonnen met appelen. Voor de Scheveningsche kust zijn ver- schillende mijnen gesignaleerd. Zaterdagavond deed zich nabij Oss het een woningblok het Vierhoekje te vrij ernstige vechtpartij voor. De circa 25-jarige K. B. uit Oss, die in beschonken toestand verkeerde, trachtte een motorrijwiel te berijden. Voorbijgan- gers, die voorzagen dat hiervan ongeluk- ken moesten komen, waarschuwden den man, die in plaats van hieraan gehoor te geven, dreigde te zullen slaan. Hij deelde dan ook eenige rake klappen uit. Den ruim 40-jarigen Krol uit Oss sloeg hij tegen den grond, waar de man bewusteloos bleef liggen. Omstanders droegen K. een naburige woning binnen. Een inmiddels ontboden geneesheer constateerde dat hij een zware hersenschudding had opgeloopen. Men liet het ernstig gewonde slachtoffer per auto naar het groot ziekengasthuis te Den Bosch vervoeren. B. is onmiddellyk door de gemeente- politie gearresteerd en wordt voorloopig op het politiebureau vastgehouden. Ver- moedelijk zal hij ter beschikking van den officier van justitie te Den Bosch worden gesteld. Zaterdag is bij het gemeentelijke elec- triciteitsbedrijf te Groningen een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het plaatsen van een nieuwen meter ontstond door onbekende oorzaak kortsluiting, tengevolge waarvan een gedeelte van de stad Groningen dat op dit net is aangesloten, stroomloos kwam. Bij de voortzetting der werk- zaamheden laaide plotseling een groote steekvlam op, welke de beide monteurs, die met het plaat sen van de meter belast waren, in het gezicht trof en zeer ernstig verwondde. Een derde beambte, die op eenigen af stand stond, werd minder ernstig aan het gelaat geschroeid. De gewonden zijn de 48-jarige H. D., de 33-jarige W. K. en de 43-jarige J. T. P., alien gehuwd en wo- nende te Groningen. De beide eerstge- noemden zijn er het ergst aan toe. Zij kregen zware brandwonden aan het ge laat. Laatstgenoemde werd, na in het Aca- demisch ziekenhuis te zijn verbonden ter verdere verpleging naar zijn woning over gebracht. De beide anderen zijn in het zie kenhuis opgenomen. Door de centrale wordt een onderzoek naar het ongeval in gesteld. INSTALLATIE ADVIESCOMMISSIE. Geneeskundige voorziening. Vrijdagmiddag heeft de minister van sociale zaken, dr. J. van den Tempel, in tegenwoordigheid o.a. van den directeur- generaal van de volksgezondheid, dr. C van den Berg, de commissie van advies, bedoel in artikel 6 van de wet ge neeskundige voorziening 1939, gei'n- stalleerd. n die wet is beroep van de beslissingen, welke de geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid kan nemen met betrekking tot de vervan- ging en de vestiging van medici, op den minister opengesteld. Tevens is bepaald, dat de minister daarbij wordt voorgelicht door een commissie van advies. De minister heeft in zijn installatierede de noodzakelijkheid en het belang van de wettelijke regeling der geneeskundige voorziening onder de burgerbevolking uit- eengezet, waarbij hij de aandacht vestigde op den ingrijpenden aard van de bevoegd- heden van den hoofdinspecteur, welke een waarborg voor de betrokkenen in den vorm van een beroepsrecht vereischte. Vervolgens heeft de minister gewezen op de waarde der combinatie van het medisch en het juridisch element in de commissie, in welker vertegenwoordigers hij zijn ver- trouwen ilitsprak. Verschenen is de Memorie van Antwoord van den minister van defensie inzake het ontwerp wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1939. (Buitengewoon kre- diet). Met erkentelijkheid heeft de re geering kennis genomen van de mededeeling in het voorloopig verslag, dat de Kamer bereid is om de regeering het nieuwe kre diet van f 100 millioen ten be- hoeve van de defensie te verlee- nen. Inderdaad maakt de wijze, waarop deze kredieten worden aangevraagd, ze feite- lijk tot blanco-kredieten. De regeering ziet echter geen mogelijkheid om daarin ver andering te brengen. Weliswaar zijn er dagelijks wederkeerende vrij constante uitgaven, o.m. voor traktementen, soldijen, spoorwegvervoer bij periodiek verlof, kostwinnersvergoeding e d., doch daar- naast staan talrijke uitgaven, welke niet vooraf zijn te begrooten,.omdat de maat regelen, waaruit deze uitgaven voort- vloeien, niet zijn te voorzien, dan wel om- dat elke reeele basis voor het berekenen van die uitgaven ontbreekt. In dit opzicht mogen o.a. worden genoemd maatregelen, welke noodig zijn om onze neutraliteit naar alle zijden krachtig te kunnen hand- haven, maatregelen, welke verband hou- den met het in staat van verdediging bren gen van ons grondgebied (aanleg van ver- sterkingen en hindernissen, het stellen van nundatien, enz.), maatregelen tot het pa- raat houden van onze weerrr.acht (her- stelling en aanvulling, binnen het raam van de vastgestelde organisatie, van ver- sleten en ontbrekend materieel en uitrus- sting) en maatregelen, welke in het be lang van een goede legering en verpleging van de troepen nog bij voortduring worden gevorderd. De meening, uitgesproken door ver scheidene leden .als zouden na eenige we- ken van mobilisatie de verhoucbngen reeds zoodanig geconsolideerd zijn, dat in groote trekken te overzien valt, welke bedragen noodig zijn en voor welke doeleinden, kan de regeering dan ook niet deelen. De regeering zal echter alle mogelijke medewerking verleenen om de Staten- Generaal in de gelegenheid te stellen zich rekenschap te geven van de wijze, waarop de aangevraagde gelden worden besteed. In een ter vertrouwelijke kennisneming van de leden ter griffie gedeponeerde bij- lage is in groote trekken aan- gegeven voor welke doeleinden het thans aangevraagde krediet van f 190 millioen, benevens de naar het dienstjaar 1939 over- gebracht 97 mjljioen werden aangewend. Voorts bestaan uiteraard geen bedenkin- gen om aan de Staten-Generaal na afloop van elk dienstjaar op gelyke wijze als zulks eenmaal's jaars ten aanzien van elke begrooting in den vorm van een rijksreke- ning plaats heeft omtrent de besteding van het buitengewoon krediet een.nadere verantwoording te geven. D* ze verant- woording zal zooveel mogelijk geschieden volgens de bestaande begrootingsposten. De geuite veronderstelling, dat als de mobilisatie geruirhen tyd voortduurt andermaal een bui tengewoon krediet zal moeten worden aangevraagd is juist, aangezien het beschikbare bedrag van 197 millioen grooter.oeels is verbruikt. Over de wy'ze van financiering van de mobilisatie-uitgaven zal nader overleg met de Staten-, Generaal plaats hebben. De kosten der mobilisatie wor den, voor zoover betreft de regel- matig terugkeerende uitgaven, globaal geschat op f 1.7 millioen per dag. De vermelding dat de uitgaven voor de B.O.-U.V.-onderdeelen einde September 1939 11 millioen beliepen is juist. Alle betalingen voor deze onderdeelen ge schieden door de daarbij ingedeelde ad- ministrateurs. Aan deze administrateurs waren einde Augustus 1939 in totaal voorschotten uit's rijks schatkist voor het doen van betalingen verstrekt tot een be drag van 21 millioen, welke voorschotten voldoende waren voor de behoeften tot einde September 1939. ENGELSCHE CENSUUR OP INDIE-BRIEVEN. Italiaansch protest. De Popoli dTtalia protestect tf gen een misbruik van de Britsche macht gedocu- menteerd door een briefomslag, met Ne- derlandsch-Indische postzegels, van Java per luchtpost verzohden met de K.L.M. naar een lid van den Italiaanschen natio- nalen raad. Deze lijn begint te Batavia en eindigt tegenwoordig te Napels. Uit een strook papier met de woorden ..passed bij censor" en het Britsche waper. blijkt dat de brief de Britsche censuur is gepas- seerd. Het blad voegt hier aan toe ,dat daar het een Nederlandsche luchtlijn is de Britsche autoriteiten zich het recht hebben aangematigd het briefgeheim te schenden. Dit machtsmisbruik is op een vliegveld langs deze lijn geschied, misschien te Sin gapore. De Nederlandsche autoriteiten hebben dit over hun kant moeten laten gaan overeenkomstig hun wensch rustig te leven, al is dat niet in overeenstemming met de hun door de neutraliteit opgelegde verplichtingen. Tot zoover het bericht van Popolo dTta lia, van de zijde der K.L.M. vememen wij in dit verband, dat, aangezien de K.L.M. op de Indieroute gebruik moet maken van Britsche vliegvelden, zij zich moet onder- werpen aan de maatregelen, welke men daar op een bepaald oogenblik neemt, ook al betreurt men deze. Gister is te Zurig (Fr.) de tienjarige jongen Y. Posthuma de Boer door een auto overreden en vrijwel op slag gedood. Het ongeluk gebeurde op korten afstand van het dorp, toen dp knaap den weg overstak, juist, toen een t Zurig komende vracht- auto was gepat.rcerd en van tegenoverge- stelde zijde een personenauto naderde, be- stuurd door een militair, die den jongen niet meer kon ontwijken. De defensie van Curacao. - Versche nen is de Memorie van Antwoord van den minister van Kolonien inzake het ontwerp wijziging en verhooging van het Xllde hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1939. Met.voldoening vernam de minister, dat van vlrschillende zijden in- stemming werd betuigd ftret de voorgestelde versterking van de defensie van Curagao. MOTORRUDER SLIPTE IN DE BOCHT. Duopassagier ernstig gewond. Zaterdagmiddag is de motorryder, kor- poraal L. J. Noteboom in de bocht by het Sint Janskerkhof te Laren met zijn mo- torfiets geslipt. De bestuurder liep hierbij slechts lichte verwondingen op, welke ter plaatse werden verbonden. De duo-passa- gier echter, de dienstplichtige W J. Swank- huizen sloeg met het hoofd tegen het betonnen wegdek en kreeg een schedel- basisfractuur. In ernstigen toestand is de ongelukkige naar het Sint Jansziekenhuis te Laren overgebracht. ADVERTEER ACTUEEL. Alles wat de mobilisatie betreft, staat in de couranten in het middelpunt der belangstelling. U kunt van deze, reeds bestaande belangstelling profiteeren door met Uw advertenties aan te knoopen bij het nieuws. Adverteer met actueele annonces in de dagbladpers, het eenige reclame- middel, waarin deze zoo effectvolle reclame-vorm geheel tot haar recht komt. Naar tEngelsch van Maxwell March. 16) Haastig stapte sir Leo in de lift, alsof hij bang was om gezign te worden en verdween uit het gezicht. Met zijn gedachten bij dit vreemde inci dent, begeleidde David de betooverende juf- frouw Ferney naai het kantoor en liet haar daar aan haar lot over, haar avances hard- nekkig negeerende. Juist toen hij weer haastig door de hail liep, hoorde hij het nummer van zijn kamer afroepen. Hij keerde op zijn schreden terug en ging naar den jongen toe. „Bent u mijnheer Blest? Er is telefoon voor u. Er schijnt nogal haast bij te zijn. De zen kant op, mijnheer". David volgde de boy naar de telefoon en nam den hoorn op en hij hoorde de heesche, opgewonden stem van ex-brigadier Bloo mer „Bent u daar, inspecteur? Ik ben al een paar minuten bezig om u te pakken te kry- gen. Ja, het is erg belangrijk. Het gaat om dien Deane, op wien ik voor u een oogje zou houden. We habben hem net op zijn kamer gevonden, rret een schot door zijn hoofd". Er was een cogenblikje pauze, omdat Da vid een paar vragen stelde. „Ja zeker, mynheer. Het spijt mij, mijn heer. Morsdood". Bloomer's stem klonk ver- ontschuldigend. „Wij hebben de politie er natuurlijk al van in kennis gesteld, maar ik had gedacht u beneden te wachten". „Uitstekend, Bloomer". David herkende ternauwernood zijn eigen stem. „Ik kom di rect". In gedachten legde hij den hoorn op den haak en staarde een paar tellen voor zich uit. De boy, die nog in de buurt rondschar- relde, maakte bij zichzelf de opmerking, dat mijnheer Blest slecht nieuws moest ge kregen hebben, maar hij kon niet beseffen, wat voor een tegenslag dat slechte nieuws voor den inspecteur beteekende. Dood. Johnny Deane dood. De eenige ge- tuige van wien hij verwacht had dat die hem iets belangrijks kon mededeelen. David kon het nauwelijks gelooven. Vijf minuten gele- den had hi^ nog goede hoop, dat het heele mysterie, hetwelk Judy Wellington omring- de, tot klaarheid zou komen. Want sir Leo, de mooie Marguerite Fer ney en de vreemde, interessante figuur van Lionel Birch schenen hem toe deel uit te maken van het raadsel waarvan Deane den sleutel in handen had. En nu ineens werd hem dat punt van uit- gang ontnomen en tastte hij, erger nog dan eerst, in het duister. In zijn hart vond hy het ook jammer van Deane, den goedgehumeerden, kleinen scha- vuit, die zoover David wist, nooit iets ge- daan had om zoo'n lot te verdienen. Nu was hy opeens weggerukt, voordat hij in de ge legenheid was geweest, iets van het geheim los te laten. Dat geheim, bedacht David, moest voor den een of ander van meer be lang zijn, dan hij eerst veronderstelde. Hij liep de eel uit en nam nogmaals zijn weg dwars door de hall. Hij maakte zichzelf voor idioot uit en deed zich oittere verwijten. Hij had er niet zoo tuk op moeten zijn om met Judy te pra ten, hij had het koffertje rustig door Lionel Birch aan Judy moeten laten brengen en hij had op Johnny moeten blijven wacthen, zoo als hij eerst van plan was geweest. Eensklaps drong het tot hem door, dat hij maar aangenomen had dat de man ver- moord werd. Bloomer had er niets van ge- zegd. Het kon nog wel zelfmoord zijn en in dat geval werd het zaakje nog ingewikkel- der. Als dat zoo was, kon David, die ernstig vermoedens tegen sir Leo koesterde in ver band met den dood van IngletonGray, hem niet voor den vermoedelijken moordenaar houden. Die twee waren een uur of zes, ze ven, geleden nog de beste vrienden geweest en in ieder geval had hij sir Leo zooeven nog de lift in zien gaan en, aannemende dat Bloomer onmiddellijk had opgebeld nadat de misdaad begaan was, zou de man, zijn leeftijd in aanmerking genomen, niet veel kans gehad hebben, om in zoo korten tijd van het Empress- naar het Arcadian-hotel te komen. Buiten vond David een taxi en een paar seconden later was hij op weg naar de plaats van den misdaad. Zijn eigen positie voelde hij, was erg moeilijk. Hij was bui ten zijn rayon en de plaatselijke politie was vaak jaloersch op Scotland Yard en er niet erg op gesteld om hun hulp in te roepen. Hoe dan ook, er bleef hem niets anders over, dan te gaan en af te wachten. Toen hij aankwam, leek het wel of het Empress hotel gesloten was. Er brandde niet veel licht in de hall, maar de deuren stonden aan. David slenterde naarbinnen en zag in de verte twee politieagenten zachtjes zitten praten. Een ervan stond op en kwam naar hem toe en zou hem aange- sproken hebben, als ex-brigadier niet haas tig uit de portiersloge was toegeschoten en den man had tegengehouden. De oude brigadier zag er tien jaar jonger uit. Hoe ongewenscht het drama ook voor het hotel mocht zijn en hoe tragisch het ook voor den ongelukkigen „majoor" was afge loopen, Bloomer had het zeker geen kwaad gedaan. Zijn oogen flikkerden opgewonden en hij zag er, zooals David, geergerd opmerkte, volmaakt gelukkig uit. ,,'t Is net als vroeger", zei hij. „0, het is absoluut moord. Ikzelf heb den armen jongen gevonden, en ging direct door naar zijn kamer. Ik wachtte nog wat en ging toen onopgemerkt naar boven, om eens te zien hoe het daar stond. Ik zag licht onder de deur door en dacht, dat ik wel eens even kon gaan kijken. Ik klopte en kreeg geen antwoord, klopte nog eens en haalde ten- slotte het kamermeisje, om de deur met haar looper open te maken. „Ik stuurde haai met een extra deken naar binnen, ziet u", vervolgde hij met een blik van verstandhouding. „Nu, en zij gaf een gil, dat je haar wel aan het andere ein de van de stad kon hooren en ik rende naar binnen Hij lag daar, dwars over het bed, met een klein rond gaatje in zijn voor- hoofd. „Wacht even", ging hij voort, toen hij zag dat David iets wilde zeggen. „Ik weet wat u mij vragen wilt en ik zal u meteen daarop aritwoorden. Er was er geen. Er was nergens een revolver of iets dergelijks te vinden". Hij wachtte even om adem te halen en grinnikte David toe. „Moord", zei hij, met iets van voldoening in zijn stem. „Na al die jaren, dat er letter- lijk niets gebeurde, een moord! Ik hoef u ze ker niet te vertellen, kapitein, dat ik al een theorie klaar heb, maar ik laat er nog niets van los, voor het geval dat ik het aan het verkeerde eind heb". „Wie is met de zaak belast?" vroeg David bruusker, dan hij van plan was. Er was beslist iets onmenschelijks in de openlijke ingenomenheid van den ouden cherche". ..Inspecteur Winny van de plaatselijke re cherche. Een tekort aan enthousiasme in Bloo mer's stem deed uitkomen, dat de oude ex- brigadier niet al te veel vertrouwen had in dien mijnheer in kwestie. „Niettemin, gaat u maar naar boven, mijn heer", vervolgde hij. „Het is kamer drie en zeventig op de tweede etage. Ik kan niet met u meegaan omdat" hij liet zijn stem wat zakken „ik denk dat de hoofd-inspec- teur zelf ook komt en dan moet ik hier zijn, om hem direct bij den directeur te brengen. Kolonel Cream: een reuzefijne man". „Goed". David ging in de richting van de trap. Hij was er de man niet naar, om zich met andermans zaken te bemoeien, maar bij dit speciale geval voelde hij zich persoonlijk geinteresseerd. Bloomer kwam hem nog achterna. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 4