tBuUmlaud De Russische aanval op Finland. Glim lachf'e. GEMENGD NIEUWS. DE ONDERGANG VAN DE WATUSSI. 3 TWEEDE BLAD Vervolg pag. 1 (hoofdblad). De strijd op de landengte. Een Zaterdag per radio uit Helsinki over- gebrachte mededeeling van het Finsche mi- nisterie van defensie vermeldt: Op de land engte van Karelie is hevig gestreden. In scmmige plaatsen zijn de verdedigers tot den aanval overgegaan en hebben zij terrein ge- wonnen. In andere plaatsen hebben zij een tactischen terugtocht ondernomen, maar over het algemeen is de linie ongewijzigd geble- ven. Elke Finsche tankval in deze streek zou een siachtoffer bevatten. Het aantal bui ten gevecht gestelde Russische tanks is aan- zienlijk hooger dan het reeds berichte aan tal van 36. Volgens een niet bevestigd be- richt zou een geheele Russische tank-regi ment vernietigd zijn. Ten Noorden van het Ladogameer, waar het Finsche leger zeer actief is, heeft de vijand zware verliezen geleden. Het leger- bericht voegt hieraan toe, dat de Russen moeiliikheden ondervonden bij het overste- ken van het bevroren meer, hierdoor boden zij een gemakkelijk doel voor de Finsche artillerie. Bovendien brak op vele plaatsen het ijs onder de aanvallers. Het Finsche radio-station Lathi heeft medegedeeld, dat er geen wy-ziging is geko- men in den algemeenen militairen toestand. Volgens de Finnen is een groot aantal Rus sische militairen in een woud bij Terijoki. waar veel mfjnen waren verborgen, bij ont- ploffingen gedood. Gewonden aan boord van Russische kruiser Kirov. In een uit Tallinn ontvangen telegram wordt gezegd, dat vele leden der bemanning van den Russischen kruiser Kirov, welke m Tallinn is aangekomen, gewond zijn. De kruiser werd, zooals men weet, door een Finsche kustbatterij getroffen. Er zouden schikikngen zijn getroffen voor herstel van den kruiser in Estland. Nikkelmijnen door Finnen vernield. Naar te Riga gemeld wordt, zijn de nik kelmijnen te Salnijaervi door de Finnen vernield, teneinde te verhinderen, dat de Russen deze mijnen gaan exploiteeren. De vreemdelingen vertrekken, De correspondent van de ..Berlinske Tiden- de" te Helsinki bericht, dat gisterochtend vroeg de evacuatie van de Duitschers te Helsinki was voltooid. Ook het personeel van de Sovjet-Russische legatie is door het Duit- sc' -> schip e~n boord gencrr.en. De Amerikaansche legatie heeft den Ame- rikaanschen onderdanen, die in Finland ver- blijf houden, medegedeeld, dat zij gister om middernacht zouden worden geevacueerd met een schip, dat uit Abo naar Zweden zou vertrekken. Oorlog in den aether Evenals dat tijdens de belegering van Warschau het geval was, wordt om Helsinki een oorlog in den aether gevoerd. In navol- ging van de Duitsche methoden heeft Rus land een zeker aantal zendstations opgericht die in het Finsch omroepen. Het omroep- station van Helsinki heeft de bevolking in kennis gesteld van het bestaan van deze zenders en den raad gegeven, op haar hoede te zijn tegen deze uitzendingen, die bij het invallen van den nacht beginnen. De Russische radio gaat voort het Finsche volk op te wekken tot den opstand. Zater dagmiddag om 18 uur 10 plaatselijken tij zond de omroep van Moskou een boodschaj uit. Daarin wordt o.a. gezegd: Het sinds jaien gemartelde volk zal spoedig zijn vrijheid herkrijgen. Het roode leger is het eerst- legercorps der boeren en arbeiders van Fin land te hulp gekomen. Finsch volk, wij ko men je te hulp. Weldra zul je even gelukkig zijn als de volken der Sovjet-Unie". De oproep eindigde met den uitroep ,,Leve het onafhankelijke Finsche volk, leve Stalin, de leider der arbeiders in de geheele wereld". De radio zet zijn propaganda-uitzendingen voor het Finsche volk voort en wekt het op over te loopen naar den kant van de revolutie van Otto Kussinen, dien de zender van Moskou aandient als „wijs politicus, zoon van een kleermaker en een waschvrouw". Verklaring van Ryti. Gisterochtend heeft minister-president Ryti voor de radio een korte verklaring af- gelegd volgens welke Finland bereid is met zijn Oostelijke buren te onderhandelen over alle vraagstukken, waarover beraadslaagd kan worden. Finland zal evenwel niet toe- geven op de kwestie van zijn onafhankel--.- heid en binnenlandsch regiem. Een verklaring van de sociaal-demo- cratische partij. De Finsche sociaal-democratische partij en de vakvereenigingen hebben een verklaring gepubliceerd, waarin zij zeggen de nieuw gevormde Finsche regeering te steunen. Deze regeering heeft de steun van het par- lement en heeft alleen het recht het Finsche volk te vertegenwoordigen. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Finsche arbeidersklasse verlangt, dat de vrede eer- vol zal zijn. Men moet streven naar een vreedzame regeling van de bctrekkingen tus- schen Finland en de Sovjet-Unie op een wijze, welke met de belangen van beide landen overeenkomt. Russen beschuldigen Finnen gifgas te gebruiken. Een Sovjet-Russische oorlogscorrespondent beschuldigt de Finnen er van gifgas te ge bruiken. Het gebruikte gas zou echter niet door de gasmaskers van het roode leger heendringen. De Prawda geeft toe, dat de Finnen zich hersteSd hebben van den eersten slag en ..steeds sterker weerstand bieden". Het terug- trekkende Finsche leger zou in boschjes en terreinspleten verdekt opgestelde scherp- schutters achterlaten, terwijl ook mitraillis- ten op bekwame wijze worden verborgen en achter de hoofdmacht blijven standhouden. Spoorwegbruggen en leege huizen bevatten alle mijnen, waardoor de opmarsch van het roode leger wordt vertraagd. In een officieell Finsch communique wor den de beweringen, die de Finsche troepen beschuldigen gas te hebben gebruikt, als leugenachtig tegengesproken. De Finsche generale staf verklaart categorisch, dat het Finsche leger nooit het gebruik van gas als strijdmiddel onder oogen heeft gezien. De Finsche regeering verklaart bereid te zijn een neutrale commissie, welke ook, toe te staan een diepgaand onderzoek daarnaar in te steilen. Zweden behartigt Finsche belangen in Moskou. De Zweedsche regeering heeft zich belast met de behartiging der Finsche belangen in Moskou. Een pact tusschen Moskou en do Finsche volksregeering. Er is een pact gesloten van vriendschap en wederzijdsehen bijstand tusschen de Sov- jet regeering en de Finsche volksregeering. Het behelst o.a. het volgende: Als teeken van vriendschap en abso- luut vertrouwen in de Finsche volks- regering stemt de Sovjet-Unie erin toe, als antwoord op de aspiraties van het Finsche volk, aan Finland af te staan het district van Sovjet-Karelie met een totale oppervlakte van 70.000 vierkante kilometer. In ruil daarvoor verklaart de Finsche republiek zich bereid, de grens op de Karelische landengte iets te verleggen en aan de Sovjet-Unie een gebied af te staan met een oppervlakte van 3970 vierkante kilometer. De Sovjet- Unie zal aan Finland een schadeloos- stelling betalen van 120 millioen Finsche mark voor de spoorlijnen, welke zich op dat gebied bevinden. De democratische Finsche republiek geeft, ter versterking der veiligheid van beide landen, aan de Sovjet-Unie voor dertig jaren in pacht het schiereiland Hango en omlig- gend gebied en een bepaald aantal der om- liggende eilanden, waarop de Sovjet-Unie vlootbases zal bouwen om een aanval van buiten af te verhinderen. Bovendien staat de Finsche repuBliek aan de Sovjet-Unie het recht toe, op die eilanden een strikt beperkt aantal land- en luchtstrijdkrachten te lege- HET EEUWFEEST VAN „ARTI". Prof. Luns onderscheiden. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van het schildersgenootschap „Arti et amici- tiae" werd Zaterdag te Amsterdam een drukbezochte receptie gehouden. O.m. kwam de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, Z. Exc. G. Bolkestein, het bestuur der vereeniging zijn geluk- wenschen aanbieden. Hij deelde mede, dat het H. M. dt koningin had br-haagd prof. H. Luns, de voorzitter van het genoot- schap, te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Namens het gemeentebestuur van Am sterdam, dat door een viertal wethouders werd vertegenwoordigd, voerde de wet- houder van kunstzaken dr. Boekman, het woord. Hij overhar.digde prof. Luns na mens het gemeentebestuur de zilveren medaille van de Stad Amsterdam dat deze ter beschikking stelde voor den Amster- damsche schilder, die het meest voor deze onderscheiding in aanmerking zou komen. Vervolgens bood de commissaris der ko ningin in Noordholland, mr. dr. baron A. Roell zijn gelukwenschen aan. Het is vandaag net drie maan- den geleden, dat er een knoop van mijn jas af is vind je ook niet dat we dat feestelijk moeten her- denken? De „Veendam" te Rotterdam aangeko men. - Gisteravond is het s.s. „Veendam van de Holland—Amerika Lijn te Rotterdam aangekomen. Het schip had ongeveer hon- derd passagiers aan boord. De lading be- stond uit stukgoederen. Loods uitgebrand. - Zaterdagavond ont- stond door nog onbekende oorzaak brand in een houten opslagplaats, behoorende bij de machinefabriek Reineveld aan den Hoogweg te Delft. De politie-brandweer was spoedig met twee motorspuiten ter plaatse en tastte het vuur, dat rijkelijk voedsel vond in een grooten voorraad zaagsel en houtwol, met vier stralen aan. De wind joeg de hoog op- laaiende vlammen gelukkig van de eigen- lijke fabrielv af, zoodat deze geen oogenblik gevaar liep. Na een half uur was men den brand meester. De 'oods brandde geheel uit. De scheepvaart op Indie. - De Rotter- damsche Lloyd en de Stoomvaart-Mij. Ne- derland hebben, in verband met de Inter nationale omstandigheden, in gezamenlijk overleg besloten, dat het m.s. „Baloeran d.d. 11 December van Rotterdam en 19 Dec. van Napels, niet zal vertrekken, doch in plaats hiervan zal, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, het m.s. „Johan van Oldenbamevelt" 28 December a.s. van Genua afvaren. Het embarkement van passagiers dient te Genua te geschieden. SCHEEPVAARTLIJNEN. Stoomvaa*-t maatschappij Nederland. Abbekerke S. J. P. L. van Seattle 30 Nov. Bloemfontein uitr. van Lissabon 30 Nov. Oranje uitreis te Kaapstad 2 Dec.; 3 Dec. van Kaapstad. Modjokerto S. J. P. L. van San Francisco 2 Dec. Soemba van Durban 3 Dec. Rotterdamsche Lloyd. Indrapoera uitreis 3 Dec. te Batavia. Sibajak uitreis 3 Dec. 13 uur van Lissabon. Blitar thuisreis 2 Dec. 21 uur van Sabang. Palembang J. N. L. 2 Dec. van St. Vincent. Siantar J. N. L. 3 Dec. 16 uur van Sabang. Tapanoeli J. N. L. 2 Dec. van Kaapstad. Kota Agoen uitreis 3 Dec. 3.15 uur van Rotterdam. Kertosono thuisreis 2 Dec. 20 uur te Rotter dam. Modjokero J. N. L. 2 Dec. van Francisco. Slamat thuisreis 4 Dec. 17 uur van Sabang. Holland—Amerika-Lijn. Breedijk 3 Dec. n.m. te New York. ren. Vcorts staat de Finsche volksregeering aan de Sovjet-Unie af het schiereiland van Ribaczy en Sredni alsmede een aantal kleine eilandjes aan de kust van de Noorde- lijke IJszee voor een bedrag van 300 millioen Finsche marken. De Sovjet-Unie en de democratische Fin sche republiek spreken af elkaar elken bij stand te verleenen, inclusief militairen bij stand, ingeval van een agressie tegen een der beide partijen. Zij komen overeen, geen allianties te teeke- nen en geen coalitie aan te gaan, welke tegen een van haar gericht zou zijn en later een handelsverdrag te sluiten. De Sovjet-Unie neemt op zich aan het Fin sche volksleger hulp te verleenen in den vorm van wapenen en ander ocrlogsmate- riaal. De punten drie, vier en vijf, van dit pact zijn geldig voor een duur van 25 jaar. Finland legt conflict aan den Volkenbond voor. De Finsche regeering heeft besloten haar conflict met de Sovjet-Unie aan den Volken bond voor te leggen. De Finsche vertegen- woordiger te Geneve heeft opdracht gekre- gen daartoe de noodige stappen te ender- nemen krachtens art. 11 en 15 van het vol- kenbondspact, welke voorzien in de bijeen- roeping van den Voikenbondsraad of van de Assemblee. De Voikenbondsraad bijeengeroepen voor 9 December. Uit Geneve wordt gemeld: De leden van den Voikenbondsraad zijn voor 9 December des middags om twaalf uur bijeengeroepen. Het desbetreffend besluit is genomen door den secretaris-generaal, Avenol, in verband met de nota der Finsche regee ring, overhandigd door den Finschen vertegenwoordiger bij den Volkenbond, Holsti, cud-minister van buitenlandsche zaken. De convocatie van Avenol behelst tevens een voorstel om de Volkenbonds- vergadering op 11 December bij een te roepen. De demarche trekt groote belangstellmg, temeer nu de vertegenwoordigers van veer- tig staten biieen zijn om de begrooting te behandelen. Het Finsche geval zal met zorg worden bestudeerd, doch tevens met voor- zichtigheid, teneinde niet tot voorwendsel te dienen voor kwaadwilligheid. Men be- grijpt thans, waarom de Sovjet-Unie voor de behandeling van de begrooting geen finan- cieele deskundigen, doch handige politici, als Soerits en vermoedelijk ook Maisky heeft afgevaardigd. Een verklaring van Roosevelt. Zonder den naam vah eenig land te noe- men heeft president Roosevelt in een for- meele verklaring Zaterdag gezegd, dat de regeering der Vereenigde Staten hoopt, dat de Amerikaansche fabrikanten en exporteurs van vliegtuigen en vliegtuiguitrustingen en -materialen indachtig zullen zijn aan de poli- tiek der regeering, die „ongeprovoceerd bombardeeren" van burgers veroordeelt. De verklaring luidt: De Amerikaansche regeering en het Amerikaansche volk hebben sinds eenigen tijd een politiek gevoerd van oprechte veroord'eeling van niet uitgelokte bombardementen en van machinegeweervuur op burgerbevolkingen uit vliegtuigen. pe regeering hoopt, dat, opdat dergelijke onuit- gelokte bombardementen geen materieele aanmoediging zullen krijgen in het licht van de recente herhaling van dergelijke daden, Amerikaansche fabrikanten en exporteurs van vliegtuigen, vliegtuiguitrustingen en -materiaal dat van wezenlijk belang is voor de vliegtuigvervaardiging, dit feit aandachtig zullen zijn alvorens te onderhandelen over contracten voor den uitvoer van deze arti- kelen naar naties, die klaarblijkelijk schuldig staan aan dergelijke niet uitgelokte bom bardementen". De verklaring wordt in officieele en diplo- matieke kringen beschouwd als een belang- rijke ontwikkeling in de formuleenng van Amerika's politiek in oorlogstijd. De open- bare meening staat in overgroote meerder- heid achter den president. De vliegtuigbouwers in Zuid-Califorme hebben te kennen gegeven, dat zij het denk- beeld van Roosevelt zullen opvolgen en een moreel embargo zullen afkondigen op alle Russische bestellingen voor vliegtuigen en materiaal. Amerikaansche persstemmen voor verbreking der betrekkingen met Rusland. In een hoofdartikel der dagbladen der Hearst-pers wordt de eisch gesteld, dat de Vereenigde Staten onmiddellijk hun erken- ning van Rusland zullen intrekken en alle betrekkingen met Rusland zullen veibieken. Dit dient gedaan te worden, aldus het arti- kel niet slechts wegens den barbaarschen aanval van Rusland op Finland, hoewel dat reeds een voldoende redep zou zijn. Niets heeft de beschaafde wereld zoo zeer geschokt als de Russische misdaad jegens Finland. Nooit hebben barbaarsche horden zoo mee- doogenloos een vreedzaam, rustig en eerlijk volk onder den voet geloopen. Betrekkingen onderhouden met Rusland zou gelijk staan met het wonen in een zelfde huis met dieven en moordenaars. In Duitschland becrttiseert men Engeland wegens het Finsche conflict. De diplomatieke medewerker van de ..Borsenzeitung" schrijft over de houding van Engeland ten aanzien van het Russisch-Fin- sche conflict en zegt o.a.: Nadat Engeland meer dan een kleine staat betrokken heeft bij zijn mislukte omsingelpolitiek, wil het thans ook nog propaganda maken tegen Duitschland. Het is Engeland geweest, dat door het teweegbrengen van spanning in het gebied van de Oostzee de kleine staten belangrijk heeft gemaakt voor hun naburen, d.w.z. in de eerste plaats voor Sovjet-Rusland. De Bal- tische landen hebben door een vreedzame overeenkomst met Sovjet-Rusland het eenig juiste gedaan. Zweden heeft door zijn mi nister van buitenlandsche zaken, Sandler, aan de zaak van Finland sinds langen tijd meer schade gedaan dan het misschien weet. Men had uiteindelijk ten doel, Finland af te hou den van een verstandige overeenkomst met Sovjet-Rusland. Dit heeft tenslotte Finland het wantrouwen van Rusland op den hals ge- jaagd. Thans wascht Engeland zijn handen in onschuld. Wanneer het er op aan zou komen Sovjet-Rusland aan zijn zijde te krij gen, zou het dit meer waard zijn dan een half dozijn kleine landen. Rusland heeft het recht zich in strategisch en buitenlandsch- politiek opzicht te beveiligen tegen onbe kende verwikkelingen. Engeland wil het nationaal-socialistische Duitschland klein krijgen, dan zou de weg in de Oostzee vrij zijn en zouden de kapitalistische Westersche mogendheden zich op Rusland kunnen stor- ten, om ook deze ergenis uit hun wereldorde te doen verdwijnen. Zweden en de communisten. In Zweden teekent zich een heftige be- weging af bij de openbare meening tegen de commistische partij, die als eenige de Russische agressie op Finland heeft goedge- keurd. De regeering heeft de edities van de com- munistische bladen „Ny Dagin Stockholm en „Arbeter Tidningen" in Gotenburg in be- slag doen nemen in verband met artikelen over de plannen voor een communistisch regime in Finland. Zeshonderd Zweden hebben zich Zaterdag bij de Finsche le'gatie te Stockholm als vrij- willigers aangemeld. Voorts hebben Zweed sche arbeidsorganisaties een inschrijving voor Finland geopend. Het Zweedsche Roode Kruis bestudeert de mogelijkheid naar Fin land ambulances, verplegend personeel en verbandmiddelen te zenden. De reactie in Denesnarken. Extrabladet m'eldt, dat eenige betoogers de ruiten van de legatie der Sovjet-Unie te Kopenhagen hebben ingegooid. Het gebouw zal thans door de politie bewaakt worden. Engeland en Amerika sturen genees- middelen naar Finland. Een groote hoevee'.heid geneesmiddelen is per vliegtuig uit Engeland naar Finland gezonden. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft door bemiddeling van het Britsche Roode Kruis 10.000 dollar geschonken voor Finland. Bezorgdheid in Estland. Het openen der vijandelijkheden tusschen Rusland en Finland wekt zeer levendige be zorgdheid in Estlandsche regeeringskringen. Deze vreezen voor represailles van Finland ten opzichte van de luchtbases, die Rusland in Estland heeft gevestigd en vanwaar de watervliegtuigen opstijgen, die Finsche ste- den bombardeeren. Men vraagt zich af, of de Russische regeering niet de recente over- eenkomsten betreffende den wederzijdsehen bijstand zal uitleggen als een verplichting voor Estland om deel -te nemen aan den oorlog. Turkije en de aanval op Finland. De Turksche bladen blijven afkeuring te kennen geven over den Russischen aanvai op Finland. In talrijke Turksche kringen ont- staat ongerustheid, want men vreest, dat wanneer de Urss er in slaagt, over Finland te zegevieren, zij zich vervolgens tegen Zuid- oost-Europa zal keeren. De „Cumhuriyet schrijft, dat de staten van dit Europeesche gebied zich onderling zouden moeten ver- staan om een collectieve defensie in het leven te roepen tegen de gevaren van buiten. Anti-Russische betooging in Italic. Eenige honderden jongelieden, die terug- keerden van voorbereidende militaire oefe- ning, begaven zich Zaterdagavond naar de ambassade van de Sovjet-Unie, waar zij een betooging hielden tegen de invasie van Fin land door de Sovjets. Zij riepen ..Finland, Finland". Vandaar begaven zij zich naar de legatie van Finland, waar zij een sympathie- betooging hi,elden. Hoewel Italie zich er tot dusverre van ont- houden heeft openlijk een standpunt in te nemen tegenover den Russischen aanval op Finland, is het toch zeker, dat zijn sympathie uitgaat naar het Finsche volk, welks heid- haftige tegenstand tegen den numeriek veel sterkeren aanvaller de bewondering der Ita- lianen heeft gewekt. Ook uit hetgeen de bladen melden, blijkt duidelijk van welke gevoelens de Italiaan- sche openbare meening bezield is. De Italiaansche bladen blijven het Rus- sisch-Finsche conflict op den voorgrond steilen en wijzen daarbij op den dapperen tegenstand der Finnen langs de Manner- heimlinie en op de weigering van Moskou om te onderhandelingen met de nieuwe Finsche regeering, waartegenover het de „bolsjewi- seerende" regeering van Terijoki erkent. De communique's van Helsinki en Moskou wor den objectief door de bladen gepubliceerd. De opschriften van de bladen prijzen den moed der Finnen en hun helfhaftigen tegen stand, doch er is weinig hoop naar hun mee ning, dat de Finnen in staat zullen zijn de bolsjewistische strijdkrachten langen tijd te weerstaan. De bladen wijzen op de bedoelingen der Russen in Zuidoost-Europa, waar, naar zij zeggen, Italie sedert het uitbreken van den oorlog tegenzetten doet. De nieuwe Finsche regeering streeft alsnog naar oplossing van geschil. Het nieuw Finsch kabint heeft in zijn eerste bijeenkomst besloten, alsnog te zoeken naar een vreedzame oplossing voor het Russisch-Finsche conflict door nieuwe voorstellen te doen aan de regeering te Moskou. Te dien einde werd de gezant van Zweden, die thans belast is met de be handeling der aangelegenheden van Fin land in de Sovjet-Unie verzocht een stap te doen bij de Sovjet-regeering om te vernemen, of deze bereid is de onderhan delingen te hervatten. Een Britsche mededeeling. De Britsche draadlooze dienst meldt, dat in hqt licht der gebeurtenissen van de laatste paar dagen de emstige verantwoordelijkheid, welke op de nationaal socialistische regee ring rust voor de invasie in Finland door Sovjet-Russische strijdkrachten, naar de mee ning van welingelichte kringen te Londen duidelijk wordt. Groot-Britannie en Frankrijk, hieraan wordt herinnerd, hadden maanden voor den inval in Polen, geprobeerd met de Sovjet- regeering een pact te sluiten, dat beoogde een Duitsche agressie tegen te gaan De loop dezer onderhandelingen was geheim gehou- den. Thans wordt evenwel toegegeven, dat de voomaamste reden voor haar mis- lukking de weigering was der regeerin- gen van Frankrijk en Groot-Britannie toe te geven aan de Russische eischen, die de integriteit der Oostzeelanden en van Finland zouden hebben in gevaar gebracht. Als deel van hun prijs voor een bondgenootschap drong de Sovjet-regee ring er bij Groot-Britannie en Frankrijk op aan, dat zij Finland en de Baltische landen zouden overreden, vlootbases aau de kust van Oesel en Dagoe en de Aelandseilanden ter beschikking te stei len van de Russische vloot. Uiteengezit wordt, dat Groot-Britannie en Frankrijk niet bereid waren een handeltje te ma ken van de souvereiniteit der kleine staten. Von Ribbentrop, aldus wordt ge zegd, betoonde zich minder scrupuleus. De nationaal-socialistische regeering aar- zelde niet, aldus deze mededeeling, de onaf- hankelijkheid va ndeze staten te versjacheren in ruil voor de Russische goedkeuring op den aanval op Polen. 85 dooden en 181 gewonden. De autoriteiten te Helsinki hebben aan den Zweedschen radio-omroep als officieele cijfers opgegeven, dat als gevolg van de bombard miei-ten der Russen in geheel Fin land 85 personen werden gedood en 181 ge wond. Een betooging te Tenjoki. De burgers van de stad Terijoki hebben in een vergadering een resolutie aangenomen, waarin zij verklaren, met vreugde kennis te hebben genomen van de vorming in hun stad Terijoki van een nieuwe volksregeei ing van de democratische republiek Finland. (Zie verder Laatste Berichten.) FRANSCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Het s.s. Floride van de Compagnie Gene- rale Transatlantique is op een Duitsche mijn geloopen. Het schip slaagde er in zichzeli op het strand te zetten in de nabijheid van een Fransche haven. Er zijn offers. twee slacht- ZWEEDSCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Het Zweedsche schip Rudolf, dat van Hartepool op weg was naar Malmo met een lading steenkool, is Zondagochtend voor de Britsche kust ten noorden van Newcastle op een mijn geloopen. Naar verluidt is de uit 23 koppen bestaande bemanning erin ge- slaagd in de booten te gaan. DE JACHT OP DE DUIKBOOTEN. Naar bekend gemaakt wordt, heeft een vroegere treiler uit Grimsby, thans dienst doende als marinevaartuig, een Duitsche duikboot tot zinken gebracht, en naar men gelooft, nog een andere duikboot zwaar be- schadigd. DUITSCHE schepen MAKEN ZICH GEREED UIT TE VAREN. Uit Mexico wordt gemeld: Alles wijst er- op, dat twee Duitsche schepen, die een toe- vlucht hebben gezocht te Vera Cruz, zich gereed maken te vertrekken. Het schip „Araucu" wordt geladen en het schip „Co- lumbus" neemt een lading van 20.000 vaten stookolie aan boord. Men weet niet waar- heen de schepen zullen gaan, doch de kapi- tein van de „Arauca" heeft laten doorsche- meren, dat hij naar een haven van de Ver eenigde Staten gaat. DUITSCHE DUIKBOOT VERNIELD. Er* is nog een Duitsche duikboot vernield, die ontdekt was door een kleine visschers- boot, welke de vlootautoriteiten waarschuw- de. Dezen slaagden erin de duikboot in een opgezetten val te lokken, waarop de aanval werd ondernomen en de onderzeeer met dieptebommen vernield werd. Uit Kaapstad wordt gemeld: Betreffende den ondergang van het Duitsche mailschip Watussi, dat door de eigen bemanning tot zinken is gebracht, wordt nader gemeld, dat het schip terstond het bevel had opge- volgd om van richting te veranderen. Inmid- dels echter was de Duitsche bemanning in de ruimen druk bezig en na korten tijd za- gen de zuid-Afrikaansche vliegers rook uit het schip opstijgen. De bemanning ging haas- tig in de sloepen. Later zag men het schip van voor tot achtersteven in brand staan. Men gelooft niet, dat zich persoonlijke on- gelukken hebben voorgedaan. Menschenle- vens zijn niet verloren gegaan. OLIETANKSCHIP IN DE LUCHT GEVLOGEN. Het olietankschip „San Calisto" is Zater dag buiten de zuidkust in de lucht gevlogen. Een man werd gedood. De overige leden der bemanning, die uit 30 tot 40 koppen bestond, is door een reddingboot en een mijnenve- ger opgenomen en aan laftd gezet. Vier man bleken emstig gewond te zijn. Nader wordt vernomen, dat de San Ca listo op twee mijnen is geloopen, die, naar men gelooft, onderling met een ketting ver- bonden waren. Er zijn zeven man gewond, twee hebben het leven verloren. De San Ca listo meet 8010 ton.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 5