JLuliopcoqcamma ©o®» De Russische aanval op Finland. n Ideaal Laxeermiddel FOSTERs MAAGPILLEN Overtreding uniformverbod. Herhaling zal worden voorkomen. Algemeen defensiebeleid. Bij critiek de noodige beoerking ge- wenscht. Een nieuwe motor. militair motorrijder botst tegen boerenkar. GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD vormen Foster's Maigplllen, doordat zij zoo zacht en toch zoo afdoend werken. Geen ^U»t meer van yeratopping en slochte spijs- vertering, of van de- eruit voortkomende hoofdpijn, humourigheid, lusteloosheid, maag- atoomisaen, enz. Alom verkrijgbaar a f 0.65 Op vragen van jhr. de Savornin Lohman (c.h.) betreffende overtreding van het uni formverbod door bezoekers van een cafe te Arnhem heeft de minister van justitie geant- woord, dat het in de eerste vraag omschre- ven gebeuren inderdaad heeft plaats gehad, invoege als daar vermeld, met dien verstan- de, dat het aantal personen, dat zich aan overtreding van artikel 435a van het wet- boek van strafrecht heeft schuldig gemaakt, niet „zeer groot" kan zijn geweest. Er zijn namelijk ter vergadering 60 a 70 personen geweest, die geheel of ten deele in uniform waren gekleed Dat alien in het restaurant hebben vertoefd, start niet vast. Dat deze overtreding ongehinderd voort- gang heeft kunnen vinden, is een gevolg ge weest van de omstandigheid welke als een verzuim van de politieleiding moet wor den aangemerkt dat in het restaurant geen politie aanwezig was, zoodat die over treding niet door de politie is geconstateerd. De burgers, die haar wel hebben opgemerkt, hebben daarvan eerst later aan de politie kennis gegeven. Dientengevolge was het te- vens ondoenlijk geworden, achteraf nog vast te stellen, wie de daders van het gtrafbare feit zijn geweest. Voorkomen zal worden, dat dergelijke gebeurtenissen zich herhalen. De minister van defensie zegt in zijn M. v. A- op de defensiebegrooting o.m,: Tegen onverantwoordelijk geschrjjf van officieren in militaire tijdschriften zal ongetwljfeld worden opgetreden. Er wordt geen bezwaar in gezien, dat officieren, zoodra zij den artieven dienst hebben verlaten, critiek uitoefenen op het defensiebeleid, mits zij althans daarbij biijk geven het door hen behandelde on- derwerp te beheerschen en in staat te zijn opbouwende critiek te leveren, Er zijn tal van voorbeelden, waaiin oud-offi- cieren waardevolle critische beschouwin- gen omtrent bepaalde defensierangelegen- heden hebben gepubliceerd. Niet ontkend wordt, dat oud-officieren zich wel eens bewegen op een gebied ,waarop zij niet of niet meer thuis zijn en dus beter hadden gedaan te zwijgen. Dit is echter voor den minister nog geen voldoende reden om over te gaan tot het uitvaardigen van een verbod, dat de bedoeling zou hebben om aan schrijvers over defensie-aangelegen- heden belemmeringen in den weg te leg- gen. Hij is echter wel van meening, dat militairen zich bij critische beschouwingen over het regeeringsbeleid de noodige be- perking hebben op te leggen. Vervoig van pag. 1 (hoofdblad). De toestand in Helsinki. De Finsehe regeering komt dagelijks te Helsinki bijeen. Het sociaal-demoeratische orgaan schrijft in een hoofdartikel getiteld „Concentratie der krachten" onder meer: „Het doel van den aanval is duidelijk. Denkt Kuusinen, dat het Finsehe volk zoo dom is om te gelooven, wat de Sovjet-Russlsche proelamaties zeggen? Zal het Finsehe volk de vrijheid willen ont- vangen van lieden, die arbeiderswljken bombardeeren? Wij weten, wat men van ens wil en wij hebben ons antwoord gereed. Alle klasser der bevolking zijn eensgezind. Er vloeit bloed en wij gelooven, dat daaraan door het openen van onderhandelingen een einde ge maakt kan worden. Indien dat niet mogelijk is, zijn wij alien vastbesloten, stand te hou- den. Wij weten wat wij hebben te verliezen en wat ons wacht, indien wij onze vrijheid kwijt raken", Ook gister hebben de buitenlandsche lega- ties te Helsinki zieh den geheelen dag bezig gehouden met het voorbereiden van het ver- trek harer onderdanen uit de Finsehe hoofd- stad. De meeste winkels en alle banken, behalve de spaarbanken, waren te Helsinki gesloten. De restaurants bleven evenwel open en ook de trams rijden nog. De winkeliers nemen voorzorgen voor de etalages. Het Finsehe kabinet bevindt zieh nog steeds te Helsinki, waar het Maandag een groot gedeelte van den dag heeft vergaderd DE FINSCHE „VOLKSREGEERING". Het Finsehe gezantschap te 's-Graven- hage meldt het volgende: De Russische regeering heeft medege- deeld, dat een zg. Finsehe volksregeering zou zijn gevormd in Terijoki, door Otto Kuusinen. In dit verband moet worden opgemerkt, dat Otto Kuusinen een com munist is van Finsehe origine, die reeds in 1919 tijdens den Finschen onafhankelijk- heidsoorlog gestreden heeft aan de zijde der Bolsjewiki tegen de Finsehe regeering. Na de Finsehe overwinning is hij naar Rusland gevlucht. Hij heeft zijn Finsehe nationaliteit verloren en die der Sovjets gekregen. Hij is actief werkzaam geweest als lid van den hoogen raad der Komin- tern in de van deze organisatie uitgegane internationale actie. Zoo behoorde hij met Zinowjeff en Me. Manus tot de ondertee- kenaars van den befaamden brief aan het centraal comit6 van de commumstische partij in GrootBritannie, die bijdroeg tot den val van de regeering Mac Donald De overige leden van deze zg. volksregee ring zijn eveneens agenten van de Komin- tern zonder eenige relatie met Finland. Terijoki is een Finsch dorp gelegen op 16 km. ten westen van de Russische grens aan de Russische zijde van de Finsehe ver- dedigingslinie. Aangezlen dit dorp lag onder het bereik van het geschtit van Kroonstad is het onmiddellijk geevaeueerd door de Finsehe troepen, In Finland bestaat sedert 1930 geen communistische partij. Deze toen reeds volkomen onbelangrijke partij werd des- tijds ontbonden door het Finsehe parle- ment, gekozen volgens de meest democra- tische beglnselen. Daarna is de invloed van het door de Komintern ondersteunde com- munisme in Finland onbeteekenend ge weest. Zelfs minder dan in welk ander Europeesch land ook. In een oroelamatie van 3 December j.l. heeft de Fmsche so ciaal-demoeratische partij samen met het Central© Finsehe Vakverbond, er op wy- zende, dat zij de organen zijn, die in wer- kelijkheid de Finsehe arbeidersklarse ver- tegenwoordigen, verklaard, dat ,,al'een de Finsehe regeering, steunende op het d?01: het Finsehe volk gekozen parlement, het recht heeft Finland te vertegenwoordigen. in de kelders van de Nationale Bank. Ook langs de Oostelijke grens heerschte Maandag slecht weer en op tal van plaatsen moesten de gevechten worden gestaakt. Volgens de laatste in het groote hoofd- kwartler ontvangen berichten zouden de Russen opnieuw ten Noorden van het La- dogameer hebben moeten terugtrekken. Dinlcraatieke corps naar Kerava, De meeste leden van het diplomatieke corps, alsmede de buitenlandsche journalis- ten hebben zich naar Kerava begeven, een stad on ongeveer 30 km. afstand van Hel sinki, aldus bericht de „Neue Ziireher Zei- tung". De Russen hebben sterke troepenefdeelin- gen aan land gezet te Liinahamari, de eepigc Finsehe haven in het Noorden. De Finsehe legatie nog steeds te Moskou. Hoewol de leden der Russische legatie te Helsinki uit Finland zijn vertrokken, zijn de leden der Finsehe legatie nog steeds niet in staat Moskou te verlaten, De Zweedsche gezant te Moskou probeert hun vertrek mogelijk te maken doch indien diens pogingen moehten falen, zal het voor de Finnen noodig zijn den deken van het diplomatieke corps te verzoeken zijn be- middeling te verleenen, De Oscar 2 te Stockholm aange- komen. Het s.s. Oscar 2 Is te Stockholm aangeko- men met 250 vluchtelingen aan boord, in hoofdzaak onderdanen der Seandinavische landen, Engelsche, Amerikar.en en Honga ren. Ook Erkko, de nieuwe zaakgelastigde van Finland te Stockholm, bevindt zich onder de passagiers. De zender te Moskou heeft gister- avond te half twaalf het volgende coon communique cmgeroepen: „Molotof heeft in den ochtend van den 4en December den Zweedschen gezant te Moskou, Winter, ontvangen, die hem jmededeelde, dat de zoogenaamde Fin sche regeering nieuwe onderhandelingen met de Sovjet-Unie wenscht aan te knoo pen. Molotcf heeft verklaard, dat de Sov jet-regeering deze zoogenaamde Finsehe regeering, die reeds met onbekende bestetmming uit Helsinki is vertrokken niet erkent, Er kan dan ook, aldus heeft Molotof gezegd, van eenige onderhande lingen geen sprake zijn. De Sovjet- regeering erkent slechts het kabinet Kuusinen, met hetwelk zij een overeen komst van wederzijdschen bijstand en vriendschap heeft gesloten, die de eeni ge waarborg voor vrcedzame betrekkin gen tusschen de Sovjet-Unie en het democratische Finland is". De bijeenroeping van den Volken- bondsraad. De Britsche regeering heeft de mededee- ling van den Volkenbond ontvangen, waarin de Volkenbondsraad voor Zaterdag a.s. wordt bijeengeroepen. Deze mededeeling wordt overwogen en zoo spoedig mogelijk zal een verklaring worden uitgegeven. Italie is technisch nog steeds lid van den Volkenbondsraad volgens de bepaling, dat uittreden uit den Volkenbond eerst twee jaar na de desbetreffende mededeeling van kracht wordt. In het geval van Italie blljft dit land lid van den Volkenbondsraad tot Maandag a,s. Er is niets bekend over de voomemens der fascistische regeering- De Finsehe vertegenwoordiger krijgt auto- matisch sitting, wanneer de Finsehe kwestie behandeld wordt. Uit Geneve wordt gemeld: Met het oog op de zitting van den Volkenbondsraad en die van de Volkenbondsvergadering, heeft de begrootingscommissie haar bijeenkomst gisteravond voor onbepaalden tijd verdaagd op voorstel van den voorzitter na een zitting van slechts enkele minuten. De commissie was voltalllg aanwezig. Finland was ver- tegenwoordigd evenals Rusland en Polen. Rusland zal niet voor den Volken bond verschijnen. Volgens een mededeeling van den radiozender van Moskou verklaart Mo lotof In zijn telegrafisch antwoord aan Avenol, dat de Sovjet-regeering niet kan deelncymen aan de vergadering van den Volkenbondsraad en van de Assemblee. In het antwoord zegt de Sovjet-regee ring dat er geen enkele reden is den raad en de Assemblee bijeen te roepen. De Sovjet-Unie verkeert niet in staat van oorlog met Finland eh bedreigt het Finsehe volk niet met oorlog. Derhalve is een beroep op art. 11 van het handvest niet gerechtvaardigd. Aan dit antwoord voegt de Sovjet- regeering nog toe, dat de personen, narnens wie het verzoek tot bijeenroe ping der Volkenbondsorganen was ge- daan, niet de echte vertegenwoordigers van het Finsehe volk zijn. Waarsehijnlijk geen Belgische president. In zekere welingelichte politieke kringen is men van meening, dat het niet onmoge- lijk is dat Balgie een zelfde houding zal aannemen als Zuid-SIavie en zal besluiten af te zien van het presidentschap van den Volkenbondsraad. In dat geval zou het presidentschap aan Bolivie komen. Butler waarsehijnlijk Britsch gedelegeerde. van Finland en van de Baltische landen is voor het eerat opgeworpen door de omsinge- lingspolitiek der westelijke mogendheden. Dat de Britsche omsingelingspolitiek toen mislukte, was toe te schrijven aan de Lon- densche illusie, dat men een wereldmach- als Sovjet-Rusland als militairen bondgenoot zou kunnen uitbuiten voor het eigen impe- rialisme. De Baltische landen hebben heel verstandig den weg gekozen van overeen- stemming met de Sovjet-Unie. Finland heeft den weg gekozen van een heldhaftigen en nutteloozen tegenstand, omdat het het oor leende aan de agitatorische influisteringen van de Westelijke mogendheden. Thans bloedt het om denzelfden reden, welke ook Polen in de ellende stortte. De Iswestia over het optreden in Finland. De Iswestia schrijft, dat het huidige con flict met Finland niets met de houding der Sovjet-Unie tegenover de Noordsche landen te maken heeft. Het roode leger denkt er niet aan, de Noordsche landen te bedreigen en zal zich ook uit Finland zelf terugtrekken, zoodra de „Finsche volksregeering" dit noo dig acftt. De Sovjet-regeering heeft haar militaire en politieke macht niet aangewend ter verovering en onderdrukking van Fin land, doch om het te bevrijden van zijn bin- nen- en buitenlandsche vijanden, alsmsde ter bovestiging van zyn onafhankelijkheid en tot herstel der betrekkingen van vriendschap met de Sovjet-Unie. De „Tijnes" over het Russische aan- bod inzake Karelie. De diplomatieke correspondent van de „Times" schrijft, dat het aanbod van Kare lie aan de zoogenaamde Finsehe volksregee ring door de Sovjet-Unie een handige uitvin- ding si van den dictator van de Sovjet-Unie om de seutralen te misleiden. In 1935 is men begonnen met het wegvoeren van de bevol king van de Westgrens, een militaire maat- regel, welke een ontvolkt gebied achteriiet van de IJszee tot Bessarabie. Het grootste deel van de Finsch sprekende Kareliers is van Noord-Rusland weggevoerd naar Tur kestan. In sommige gevallen hebben Rus sische boeren hun plaats ingenomen en het is wpl zeker, dat het grootste deel van de bevolking van het vroeger Finsehe gebied thans Russigch is. De correspondent veronderstelt, dat de Sovjets een deel van Finland willen vei- overen en ontvolken en dan door een volks stemming bewijzen, dat KareliS zich bij de Sovjet-Unie wil voegen. Gemeensehappelijk protest. De minister van buitenlandsche zaken van Chili heeft besprekingen gevoerd met de ambassadeurs van Bolivia en Peru en met den gezant van Paraguay. Deze diplomaten deelden mede, dat hun Uit Philadelphia wordt gemeld; Tijdens een bijeenkomst van den bond van Amerikaansche ingenieurs is medegedeeld, dat de Amerikaan sche vliegtuigfabrieken in het groot ste geheim een nieuwen motor met vloeistofkoeling bouwen, welke een groot aantal cylinders heeft en het vliegtuig een snelheid van 643 K.M. per uur kan geven. Ook kan door dezen motor een vliegtuig bijna loodrecht stijgen na den start. Het is niet onmogelijk, dat lord Halifax regeeringcn voornemens zijn te protesteeron de leiding zal hebben van de Britsche dele- gatie te Geneve, doch het lijkt waarschijn- lijker, dat hij Butler zal aanwijzen. De sa- menstelling der delegatie zal morgen be kend worden gemaakt. Argentinie wenscht verwijdering van Rusland uit den Volkenbond. De Argentijnsche minister van buiten landsche zaken heeft den secretaris- generaal van den Volkenbond ean tele gram doen toekomen, waarin hij mede- deelt, dat zijn regeering van meening is, dat de Russische aanval op Finland de verwijdering van de Sovjet-Unie uit den Volkenbond reehtvaardigt. Een Duitsch blad over Finsehe kwestie en Volkenbond. De Berlijnsche correspondent van het Hamburger Fremdenblatt no^mt de bijeen roeping van den Volkenbondsraad in de Finsch-Russische kwestie in zooverre onge- woon, dat Engeland maandenlang gepro- beerd heeft in zijn betrekkingen tot Sovjet- Rusland een soort zwevenden toestand te laten bestaan, doch aan de raadstafel wel geen verstoppertje meer kan spelen. De ge- weldige veranderingen in Oost-Europa en thans ook in Finland zullen, aldus genoemd blad, te Geneve worden voorgesteld als een rechtstreeksch gevolg van de Duitsche bui tenlandsche politiek der laatste maanden, De Duitsche politiek kan echter met een zuiver geweten zeggen, dat zij absoluut ge- keerd was tegen elke inmenging van „Raum- fremde" elementen in het organisms van de landen in Midden- en Oost-Europa. De on- voorwaardelijke wil van Engeland evenwel, het Duitsche rijk van het Oosten tot het Westen te omsingelen, heeft sinds half Maart tot de noodlottige onderhandelingen tusschen Londen en Moskou geleid. Het prebleem tegen den inval van de Sovjet-Unie in Fin land. De minister zal dit besluit ter kennis van den president brengen, die dan een besluit zal nemen over de houding van Chili. Duitschland en Finland De correspondent van Politiken te Ber Ijjn bericht, dat Duitschland zijn vodedige neutraliteit in het Finsch-Russische conflict wil bewaren. Duitschland erkent niet na drukkelijk de Finsehe volksregeering en be perkt zich tot kennisnemen van de instel ling van deze regeering. Men ontkent verder, dat Duitschland zou hebben aangeboden de belangen van de Sovjet-Unie in Finland te behartigen. SocialLstische hulde aan Tanner. Het bestuur van de socialistische Belgi sche arbeiderspartij heeft besloten den Fin schen minister van buitenlandsche zaken, Tanner, een telegram te zenden, waarin een bewonderenden groet wordt gezonden aan de Finsehe soc. die de verantwoordeljjk- heid van de regeering op zich hebben geno- men en besloten hebben een eerste rol te spelen in de verdediging van de onafhanke lijkheid van hun land, dat lafhartig is aan- gevallen door de Sovjet-Unie onder dekking van het verdrag, dat dit land heeft gesloten met Duitschland. 1500 vrijwilligers voor Finland te Stockholm. De speciale correspondent van de „Mes- segero" te Stockholm meldt, dat tot dusver alleen in Stockholm reeds 1300 vrijwilligers zich hebben aangemeld om aan de zijde der Finnen te gaan strijden. Elders in Zweden hebben zich bovendien nog eenige duizen- den vrijwilligers aangemeld, meerendeels studenten, maar ook vele arbeiders. Geen erkenning van Russische verovering. In semi-officieele kringen te Washington werd gisteravond te kennen gegeven, dat de Ver. Staten geen enkele Russische verove ring, welke met geweld is tot stand ge- bracht, zullen erkennen. Aan den anderen kant valt er weinig neiging in regeerings- kringen waar te nemen de diplomatieke be trekkingen met de Sovjet-Unie te verbreken Betreffende de mogelijkheid van een diplo- matieken breuk, zeide een hooge regeermgs- ambtenaar, dat de wereldvTede en de be langen van de Ver. Staten door zulk een stap niet zouden worden bevoyderd. Men verklaart, dat de regeering den am- bassadeur wenscht te handhaven als een waardevollen „luisterpost", terwijl bovendien het terugroepen van den ambassadeur mo gelijk een hinderpaal zou zijn voor een by- drage van de Ver. Staten tot een eventuee- len gezonden vrede. (Men zie verder de laatste berichten.) Een beroep op het Permanente Hof van Internationale Justitie. - Naar vernomen. v/ordt zullen de Amerikaansche petroleum- maatschappijen, welker bezittingen in Mexico onteigend zijn, het geschil voorleg- gen aan het Permanente Hof van Inter nationale Justitie te 's-Gravenhage. Woepeifoe overleden. - Maarschalk Woepeifoe, de Chineesche dichter-krijgsman, is aan een ernstige bloedvergiftiging, hij had opgeloopen, overleden. die Op den Kazerneweg te Weert is gister avond de officier van gezondheid tweede klasse, J. C. A. Fischer, chef van den ge- neeskundigen dienst bij het garmzoen al- daar, met zijn motor achter tegen een ver- lichte boerenkar gereden. De ongelukkige sloeg tegen den weg en moest in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Weert wor den overgebracht. Op weg daarheen is hij overleden. POGING TOT MISHANDELING. Gisteravond is te Amsterdam een man ge- arresteerd, die in een opwelling van woede getracht had zijn gewezen vrouw en haar minnaar ernstig te mishandelen. De man leefde reeds geruimen tijd gescheiden van zijn vrouw. Gisteravond besloot hij echter de verbroken relaties weer op te vatten en te dien einde begaf hij zich naar haar wo- ning. Daar trof hij echter den man, met wien de vrouw thans samenleeft. De gewe zen echtgenoot ontstak hierover in woede. Hij greep een broodmes, dat toevallig op ta- fel lag en zwaaide daar woest mede in het rond. Het gevolg was, dat zoowel de vrouw als haar minnaar niet ernstig gewond wer- den. Inmiddels was de politie gewaarschuwd en weldra was de woesteling veilig ingeslo- ten op het bureau. DEKKING OORLOGSRISICO DOOR LEVENSVERZEKERINGEN. Vragen aan den minister. Tweede Kamerlid van Gelderen (s.d.) heeft aan den minister van economische za ken de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomer. van het feit, dat ten aanzien van de dekking van het oorlogsrisico door levensverzeke- ringovereenkomsten groote onzekerheid is ontstaat en wel, doordat: a. de juiste beteekenis der desbetreffende bij de verschillende maatschappijen zeer uiteenloopende bepalingen in de gelden- de contracten aan twijfel onderhevig is, mede ten gevolge van den huidigen vorm van oorlogvoering en de gewijzigde onder- scheiding van combattanten en non-com- battanten, b. vele verzekeringsmaatschappijen ginds kort ten deze een gewijzigde gedragslijn hebben aangenomen, welke echter wederom sterk onderlinge verschillen vertoont? 2. Is de minister bereid, voor zooveel noodig in overleg met een of meer zijner ambtgenooten, te bevorderen, dat ten aan zien van deze aangelegenheid, waarbij de belangen van zoovele verzekerden zijn be- trokken door tusschenkomst van de verze- keringskamer of op andere wijze meer een- heid en meer klaarheid worde bereikt? alle welstand De Nederlanders in Finland. - Het mi- nisterie van buitenlandsche zaken heeft van Hr Ms. gezantschap te Helsinki bericht ont vangen, dat voor zoover na te gaan Nederlanders in Finland zich in bevinden. Geredden van de ..Spaarndam" naar Nederland. - Hedenavond zal een aantal geredde opvarenden van de „Spaarndam van de Holland—Amerika Lijn van Londen via Oostende naar Nederland vertrekken. Morgenavond worden zij in ons land terug verwacht. Kind bij het oversteken overreden en eedood. - Gistermiddag is op den rijksweg Tilburg—den Bosch, onder Berkel-Enschot (N.B.), het bijna vijfjarig zoontje van den beer F. de Bakker uit deze gemeente bij het oversteken van den rijweg door een uit Til burg komende vracbtauto gegrepen. Het kind werd tegen het wegdek pesmakt en was op slag dood. Woensdag 6 December. HILVERSUM, 301,5 M. (VARA- uitz.) 8.— ANP-ber„ gr.pl. 9.30 On ze keuken, causerie. 10.VPRO- morgenwijding. 10.20 Voor arb. in de Continubedr. 11.30 Voor de vrouw. 12.Gr.pl. 12.15 t Rosian- orkest. 12.45 ANP-ber., gr.pl. 1-— 1.45 VARA-orkest. 2.— Kniples. 2.30 Cello en piano. 3.— Voor de kinde- ren. 5.30 Kinderzang (opn.) 5.50— 6.30 Gr.pl. 6.35 Orgel, xylofoon en cymbaal. 7,— VARA-kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 De ongevallenwet- ten in de practijk, causerie. (7.30 VPRO: Bijbelvertellingen). 8.— Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VA- RA-Varia. 8.15 VARA-orkest. 9.— Radiotooneel. 9.30 Mannenkoor G. E. W. A. en solisten. 10.— Schuldig of onsehuldig?, causerie. 10.10 De Ramblers. 10.40 Huwelijksmoeilijk- heden, causerie. 11.— ANP-ber. 11.10 —12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 en 414,4 M. 8— ANP-ber. 8.05 Schriftlezing, meditatie, 8.20 Gr.pl. (9.30—9.45 Ge- lukwenschen). 10.30 Morgendienst 11— Gr.pl. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.— Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 ANP-ber. 12.40 Ensemble v. d- Horst. 1.40 Gr.pl. 2.10—2.55 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 3.— Christ, lectuur. 3.30 Gr.pl. 4.15 Kin- derzangklasse en gr.pl. 4.45 Felici taties. 5.— Voor de jeugd. 5.45 Gr.pl. 6.Friesche uitz. (6.30 On- derwijsfonds voor de scheepvaart: Taalles en causerie „De bediening, het onderhoud en de samenstel- ling van stoommachines en stoom- ketels aan boord van schepen"). 7_ Ber. 7.15 Voor postzegelverza- melaars. 7.45 Gr.pl. 8.— ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Vroolijk progr. 10.— ANP-ber., act. halfuur. 10.30 Quatre-mains en gr.pl. 11.10 Gr.pl. Ca. 11.50—12.— Schriftlezing. ENGELAND, 391 en 449 M. 12.20 Dansorkest. 1.05 Causerie. 1.20 Ber. 1.302.20 H. Fryer en zijn orkest. 2.20 Cello en piano. 3.50 Orgelspel. 4 20 Ber. 4.35 Radiotooneel. 5.20 Voor de kinderen. 5.50 7ari6te. 6.20 Ber. 6.35 Act. uitz. 7.05 Vioolvoordr. 7.20 Mededeelingen. 7.40 Vari6t6. 8.20 BBC-orkest, de koorver. van Bristol en soliste. 9-20 Ber. 9.35 From the front bench, causerie. 9.50 Variete. 10.20 Gev. progr, 10.35 Progr., ge- wijd aan Florence Nightingale. 11.20 Het Regency-trio. 11.45 Dansmu- ziek, 12.20—12.35 Ber. KEULEN, 456 M. 5.50 H. Hage- stedt's orkest. 7.40 Gr.pl. 9.30 Koor- concert. 10.45 Gr.pl. 11.20 Concert. 12.20 L. Eysoldt's orkest en solist. 1.35 Populair concert. 3.20 Voor de soldaten. 5.— Folkloristisch pro- gramma. 5.20 Populair concert. 7.35 —12.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.S 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroep- orkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Zang. 5.50, 6.50, 7.20 en 7.35 Gr.pl. 8.20 Ontspanningsprogr. voor soldaten. 8.50 De orkestver. van het Sted. Muziekconservatorium te Mechelen, solisten en gr.pl. 10.30—11.20 Om- roepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Radio-orkest en solist. 1.30 Radio-orkest. 1.502.20, 5.55 en 6 20 Gr.pl. 7.05 Pianovoordr. 8.20 Uitz. voqr soldaten, 8.50 Willy Ruhlmann's orkest en solisten. 9.35 Radio-orkest en solisten. 10.30— 11.20 Zang en gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Verzoekconcert. 9.20 Ber. 9.50 Symph.-concert. (10.2C Politiek overzicht). 11.20 Ber. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—8.20, Engeland 8.209.30, D.sender 9.3010.10, Hamburg 10.10—11.20, Keulen 11.20 12.20, Brussel VI. 12,2014.20, Motala 14.20—15.20, D.sender 15.20 17,20, Brussel Fr. 17.2018.50, VL 18.50—19.05, Fr. 19.05—19.20, VI. 19.2020.20, Fr. 20.2020.50, VI. 20 5023.20, D.sender 23.2024. Lijn 4: Brussel VI. 8—9.20, Enge land 9.20—11.20, Danmarks Radio 11.2012.20, Brussel Fr. 12.2013.20 Engeland 13.20—13.50, Parijs Radio 13.5014.05, Danmarks Radio 14.05 15.50, Engeland 15.50—16.34, Mo tala 16.34—17.20, Brussel VI. 17.20 —18.05, Parijs P. P. 18.05—18.20, En geland 18.2019.20, Keulen 19.20— 20.35, Danmarks Radio 20.3520.50, Keulen 20.50—21.35, Brussel Fr. 21.35—22.20, Engeland 22.20—24.—. Lijn 5: Diversen. I

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7