DAGBLAD VODR ALKMAAR EN ONSTREKEN. Neutrale schepen, die aan den oorlog ten offer valien. De Russische aanval op Finland De Finnen ontkennen, dot de Mannerheim- liriie doorbroken zou zijn. Sympathie met den bedreigden staat. De Finnen ontkennen dat de Mannerheim-linie doorbroken zou zijn. De Finsche gezant uit Moskou vertrokken. De aloemeerie toestand. Nedertand blijtt varen. No. 290 Vrijdag 8 December 1939 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. I4le Jaarqang Xy/ - j tliWMHMBHHHMHIIIIiBB ALKMAARSCHE CQURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet gebeele Rijk 2.50. Losse numtners 5 cents. PRIJS DLR GFWONE ADVERTEN TIEN: Van 15 regels f 1 25, elke regel meer f 0 25. groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Bandel«dr«k- kerij v/h HERMS COSTER ZOON. Voordam C 9, postglro 37060 Telef. 3320, redactie 3330. Oit nurn.ntr bestaat uit drie bladen. Oirecteur: C. KRAK. De oorlog ter zee krtjgt voor de neutralen een steeds dreigender karakter. Opnieuw is een Hollandsch schip, met neutrale bestemming, in de Engelsche wateren door een Duitsche duikboot getorpedeerd, zonder dat de aanvaller zich maar eenigszins om bet lot van de passagiers en de bemanning heeft bekommerd. De droeve lijst der gezonken en vermiste Hollandsche schepen wordt steeds grooter en terwijl men in Engeland maatregelen neemt om den handel met de neutrale staten zoo veel mogelyk uit te breiden en alle schepen verplicht worden Britsche havens aan te loopen, wordt het steeds duidelijker, dat het Duitsche antwoord daarop de riicksichtlose duikbootoorlog zal zijn. Op de Finsche gevechtsterreinen wordt met afwisselend geluk ge- streden. De communique's uit Helsinki en uit Moskou geven natuurljjk een geheel verschillend beeld van het verloop van den strijd, maar men krijgt wel det indruk, dat de opmarsch der Russen met zware verliez m aan die zqde gepaard gaat. Dat de Russen er in geslaagd zouden zijn de veelbesproken Mannerheim- linie te doorbrelten. wordt in Helsinki met stelligheid tegengesproken. Waarschiinliik uitsluitend door de slechte weersomstandigheden is de Finsche hoofdstad tot heden voor verdere bombardementen gespaard ge- bleven. In vele landen zijn weer sympathie-betuigingen voor Finland gehou- den, hier en daar wordt krijgstuig naar den bedreigden staat gezonden en overal melden zich vrijwilligers aan, die in de Finsche gelederen tegen Rusland willen vechten. Het dooit in Finland. De militaire operaties zijn gister vooval bei'nvloed door den dooi, zoowel op de Kare- lische landengte als ten Noorden van het Ladogameer. Zooals dat vaak het geval is in het Oosten van Finland, volgen op zwaren sneeuwval bijna waxme dagen. De vorige maand is de grond door het nog al zachte weer niet diep bevroren en zoodra de dooi begint, worden de wegen modderpoelen, waar iedere beweging moeilijk wordt. Op zee en in de lucht hing gister boven Helsinki een dichte nevel. De 50 meter hooge toren van het Olympisch Stadion is volstrekt onzichtbaar. Luchtaanvallen en luchtver- kenningen kunnen dan ook vrijwel niet plaats vinden. Ook de scheepvaart in de Fin sche Golf wordt door den mist onderbroken. Wat de slachtoffers van het luchtbombar- dement op Helsinki betreft, de lijst der doo- den is nog niet volledig. In de enkele uren daglicht, dat men de opruimingswerkzaam- heden verrichten kan, vindt men nog steeds dooden onder de puinen. De militaire toestand in Finland. De militaire toestand ziet er volgens uit goede bron te Parijs ontvangen bijzonder- heden als volgt uit: De Sovjet-Russische troepen hebben vier eilanden in de Finsche Golf bezet, n.l. Hog- land, Lavausari, Seistari en TutersarL Deze eilanden hadden zij reeds in den aanvang der vijandelijkheden in bezit genomen. Te land zijn de vorderingen, die het roode leger na zes dagen behaald heeft: ten eerste de be- zetting van Petsamo, ten tweede eenige vor deringen in de streek tusschen het Ladoga meer en de Oostzee, waar de grootste ter- reinwinst op Finsch gebied een diepte heeft van 20 tot 50 kilometer. Deze vorderingen werden behaald, uitgaande van Oechta en Reboli, in de richting van het spoorweg- knooppunt van Nurmes. En tenslotte uit gaande van Petrosavosk; ten derde de Kare- lische landengte, hebben de Russen punten bereikt op 30 tot 40 km van de grens, een aan de spoorlijn die uit Leningrad komt, en naar Viborg gaat en een langs de spoorlijn van Rexholm. Militaire kringen beschouwen deze resul- taten niet als van werkelijk belang. Op politiek en diplomatiek terrein zijn de belangrijkste feiten de bijeenkomst in Tallin van ministers der Baltische landen en de bijeenkomst in Oslo van de ministers van buitenlandsche zaken der Scandinavische landen. Men denkt dat Letland zich in den Volkenbond zal vertegenwoordigen, terwijl over de voornemens van Estland en Litauen niets bekend is. De bijeenkomst in Tallin heeft ten doel de ministers der drie Baltische landen in staat te stellen te beraadslagen over de delicate omstandigheden, waarin zich hun landen bevinden. Het is niet juist dat, zooals het gerucht wilde, de Finsche regee- ring verzocht zou hebben, bij de beraadsla- gingen tegenwoordig te zijn. Successen der Finnen bij Petsamo. Uit Kirkenaes wordt gemeld, dat de Fin nen aan het front bij Petsamo eenige succes sen hebben behaald en dat zij 3 km zijn vooruitgetrokken. Overigens schijnt gister een gevecht te zijn geleverd ter reede van Alderd tusschen oor- logsschepen en vliegtuigen. Het offensief in Karelie. De Russische troepen zijn, naar het opper- bevel van het Finsche leger in zijn commu nique mededeelt, op 6 December in Karelie tot het offensief overgegaan. Finsche troe pen hebben een tegenoffensief ingezet. In het Oosten van Karelie werden 4 Russische tanks buitgemaakt. Bij Salmis heeft het Rus sische leger gas gebruikt. De operaties ter zee beperken zich, voor zoover de Russische eenheden betreft tot een tamelijk onzuiver schieten op de Finsche kust. De kustartillerie heeft zekere successen behaald. De Russische luchtmacht ontplooit eenige activiteit ten Noorden van het Lado gameer, doch haar bombardementen hebben geen schade veroorzaakt. Het wordt volkomen onjuist gemoemd, dat Russische troepen den spoorweg van Noer- mis zouden hebben gepasseerd, integendeel aldus beshiit de mededeeling, zij bevinden zich op grooten afstand van deze spoorlijn. Hebben de Russen de Mannerheim- linie doorbroken? Uit Moskou wordt gemeld: In het commu nique van de Sovjet-Russische legermacht in Finland wordt volgehouden, dat het roode leger door de Finsche „Mannerheim-linie" is gebroken en 8 tot 10 km in dit gebied is doorgedrongen. Sovjet-Rusland begint blokkade. Volgens een mededeeling door de Noorsche marine ontvangen van het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken der Sovjet-Unie zal Sovjet-Rus- land van Vrijdagmiddag 12 uur af de Finsche kust in de Botaische Golf en de Finsche kust in de Finsche Golf blok- keeren. Estland onder Russischen invloed. Berichten uit Estland toonen aan, dat het met Rusland gesloten accoord de reactie van dit land ten aanzien van den aanval op Fin land volledig heeft verstikt. De dagbladen maken slechts op de meest neutrale wijze melding van de „gevechten tusschen Finland mam. g De „Tajandoen", het vrachtschip van de Mij. ederland", dat gisteren in het kanaal is getorpedeerd. en Rusland"; terwijl zij groote publiciteit geven aan de vorming van de regeering- Kuusinen. Op 5 December kondigt het meest officieuze orgaan van Estland den „aanvang van den burgeroorlog in Finland" aan. Ten slotte is de nationale herdenkingsdag van Finland, die ieder jaar in Tallin, Riga en Kaunas gevierd werd, dit jaar stilzwijgend gepasseerd. Wat de bijeenkomst in Oslo betreft, deze zou ten doel hebben: 1. de bestudeering van de middelen, die nog zouden kunnen bestaan om een einde te maken aan het Finsch-Russische conflict. 2. de wijze na te gaan waarop de drie Scan dinavische landen het nuttigst Finland bit- stand zouden kunnen verleenen, wanneer hun vredespogingen mochten mislukken. De besprekingen der ministers van buitenlandsche zaken der Oostzee- staten. Uit Tallin wordt gemeld: De beraadsla- gingen van de ministers van buitenlandsche zaken der Oostzeestaten welke Donderdag- ochtend zijn begonr.en, hebben den geheelen dag geduurd. Het verluidt, dat voornamelijk economische kwesties werden besproken, waarbij ook de niet tot de Estlandsche dele- gatie behoorende minister van economische zaken Sepp werd betrokken. De Estlandsche minister van buitenland sche zaken heeft Donderdagavond een maal- tijd aangeboden aan de delegaties in Letland en Litauen. Heden werd de besprekingen voortgezet. Een Finsch oordeel over de Russische legerleiding. Een speciale corresponden van Corriere Dela Sera in Finland geeft een verslag van een bezoek aan het Finsche hoofdkwartier. Hij meldt, dat verscheidene afdeelingen der vrouwenorganisatie „Lotta Svaerd" haar activiteit in de eerste frontlinies ontplooien. Officieren van den generalen staf hebben De eerste Lord van de Britsche admirali- teit, de heer Churchill, heeft dezer dagen in het Lagerhuis weer de gebruikelijke wa- penschouw gehouden waarin hij doet uit- komen hoezeer de Engelsche vloot, als de machtigste ter wereld, de zeeen van Duit sche oorlogsschepen en mijnen heeft gezui- verd en zoowel de vrachtvaart der geallieer- den als die der neutrale staten een zoo groot mogelijke beveiliging biedt. De minister heeft kort geleden gesproken over een zestigtal vijandelijke duikbooten waarvan er minstens een derde deel vexnie- tigd zou zijn, maar hij heeft thans niet nader aangegeven in welk tempo men met die ver- nietiging is voortgegaan en in welke mate de zee voor de koopvaardij dus weer zoo- veel veiliger is geworden dan vroeger. In zijn geheele rede hebben wij iets van de hoera-stemming gemist waarin hij tot dusver Engelands opperheerschappij en de verdwijnende Duitsche bedreiging bekend maakte en onwillekeurig heeft zijn toe- spraak den indruk gegeven, dat hij er zelf meer en meer van overtuigd wordt, dat de afrekening met den vijand ter zee niet zoo gemakkelijk is dan hij zich die oorspronke- lijk had voorgesteld. Hij heeft er thans rekening mee gehou den, dat men in Duitschland blijkbaar met alle daarvoor beschikbare krachten aan het fabriceeren van duikbooten en mijnen is gegaan en de bewering dat Engeland wel- dra met de vijandelijken actie ter zee zou hebben afgerekend werd ditmaal vervan- gen door de mededeeling, dat hij stellig geloofde, dat Engeland de overhand zou behalen op de levensbedreiging van Duit sche zijde. De verliescijfers die daarbij genoemd zijn geven een eigenaardig beeld van de Duitsche activiteit tegen Britsch-Fransche en neutrale schepen. De verliezen aan Britsche koopvaardij- schepen zoo heeft de heer Churchill ge- zegd bedroegen in Octo'.er de helft van wat zij in September waren en in Novem ber waren zij gedaald tot het twee-derde gedeelte van de verliezen in October. Maar het tegenovergestelde is het geval geweest met de neutrale schepen. Die heb ben 50 procent meer verloren in de tweede maand dan in de eerste en tweemaal zoo- veel in de derde maand dan in de tweede. Daaraan kan worden toegevoegd al heeft de heer Churchill dit niet gezegd dat de neutrale staten in het eerste kwar- taal van den oorlog ruim 194.000 bruto ton scheepsruimte hebben verloren wat over- eenkomt met 30 procent van de totale koop vaardij-tonnage, welke tot dusverre in dezen oorlog is vernietigd. In de eerste twee oorlogsmaanden be- droeg het gezamenlijk verlies der neutralen ruim 20 procent van de in totaal vernietigde tonnage en er zijn dus twee dingen te con- stateeren. Het eerste is, dat de neutrale sta ten in dezen oorlogstijd in zeer bedenkelijke mate de klappen opvangen, welke niet voor hen bestemd zijn en het tweede, dat de be dreiging der neutrale handelsvaart eer grooter dan kleiner begint te worden. Engeland houdt blijkbaar zijn kostbare kruisers veilig opgeborgen in zijn oorlogs- havens en wanneer deze schepen bescha- digd worden is het in den regel niet in voile zee maar in de vlootbasis waar ze thuis hooren. En nu zullen wij geenszins beweren, dat de Britsche marine niet actief is, maar het is niet te ontkennen, dat, ondanks de alom geroemde opperheerschappij ter zee van de Brische vloot, welke de sterkste en machtigste ter wereld is, Duitsche onder zeeers en Duitsche watervliegtuigen her- haaldelijk gelegenheid blijken te hebben om mijnen zoo dicht onder de Engelsche kust te leggen, dat men de daardoor getrof- fen schepen vanaf het vasteland in de lucht kan zien springen. Wanneer onze schepen aan de Oostkust van Engeland of in de monding van de Theems op mijnen loopen, wanneer zij zooals nu weer de Tajandoen in het Ka naal door Duitsche onderzeeers getorpedeerd worden, dan mag van neutrale zijde gecon- stateerd worden, dat aan het Britsche op- per-politietoezicht nog een en ander blijft ontbreken. En wanneer de neutralen, die tot het aan- loopen van Engelsche havens worden ge- dwongen, voor niet minder dan 30 procent in de verliezen aan scheepstonnage moeten bijdragen, dan mag van neutrale zijde toch zeker geeischt worden, dat Engeland er voor zorg draagt, dat onze schepen veiliger kun nen varen. Als men de neutralen niet voldoende kan beschermen en men kan dat blijkbaar niet dan moet men in alien gevalle geen maatregelen treffen waardoor de neutrale staten in de naaste toekomst aan nog groo- tere gevaren worden blootgesteld. Het is Engelands doel Duitschland te blokkeeren en men mag over dat strijdmid- del en de gevolgen ervan voor de burger- bevolking denken zooals men wil, het is ten slotte een oorlogsmaatregel, welke volken- rechtelijk is toegelaten en waarin wij ons niet verder zullen mengen. Maar Engeland betrekt in dezen blokka- destrijd de neutralen. Het schrijft voor wat onze schepen moeten vervoeren en het laat al die schepen naar Britsche havens ko- men waar men de vrachten gaat inspectee- ren en er voorzichtigheidshalve alles uit- haalt wat Duitschland zou kunnen gebrui- ken. Dan is het toch eigenlijk vanzelfsprekend, dat men van Duitsche zijde daartegen gaat protesteeren en wanneer protesten niet hel- pen, dat men dan van die zijde weer maat regelen neemt om Engeland te beletten zich van de vrachten of de gedeeltelijke vrach ten der neutrale koopvaardij schepen mees- ter te maken. Wij willen daarbij niet voorbij zien, dat men daarbij de Britsche methode niet kan volgen, dat men de schepen niet naar Duit sche havens kan dirigeeren en ze evenmin door de Duitsche marine kan laten op- brengen. Maar toch gevoelt men het alom als icts menschonteerends, dat men daarbij neutrale schepen in den grond gaat boren zonder dat voldoende voor de veilighoid van de beman ning en de passagiers gezorgd wordt. Onderzeeers en mijnen zijn moorddadige over hun tegenstanders tegenover den jour nalist verklaard, dat generaal Mereskof, die het commando voert over het offensief op de Karelische landengte een goed chef is en dat de opmarsch van zijn troepen op de landengte van tactisch standpunt geziea geen enkele critiek wekt. De chefs van de verschillende formaties echter geven bijna steeds den indruk niet tegen him taak te zijn opgewassen en het is hun schuld, wanneer in het eerste stadium van het offensief de Russen zware verliezen hebben geleden. De troep is bovendien wel moedig, maar voorai defensief, voelt niet voor dezen oorlog en strjjdt minder met moed dan met berusting en is langzaam met individueele initiatieven. De Russen gebmiken gas. De Sovjets hebben, volgens het Finsche telegraafagentschap, gebiruik gemaakt van gifgas bij een aanval op de Finnen ten N. van het Ladogameer. Zij vuurden gifgas be- vattende granaten af. Elf Finsche soldaten werden door het gas aangetast. Engeland en Finland. Finsche kringen in Londen, die herhalen, dat de Mannerheimlinie niet door de Russen is doorbroken, wijzen er op, dat deze linie minstens 30 km diep is en natuurlijk hinder- palen omvat als rivieren en meren, welke door kunstmatige defensiewerken versterkt zijn. Ook wijzen zij er op, dat de Manner - heimilinie niet ontworpen is door sir Walter Kirke. Kirke was militair adviseur van den Finschen generalen staf in 1924/1925, de linie is echter ontworpen door Finsche officieren. Wat de xport van Engelsche wapens naar Finland betreft, merkt men op, dat Finland sedert twee of drie jaar wapens uit Engeland ontvangt. In de afgeloopen dagen maakte de Finsche luchtmacht gebruik van Engel sche Blenheimbommenwerpers tegen de Rus sen. Ook is een aantal Gloster Gladiators be- steld. Zie vervolg pag. 3, 2e blad. wapens en wanneer onschuldige neutralen daaraan ten offer valien gevoelt men eerst recht de wreedheid van den modernen oorlog. Intusschen kwam gister uit Londen be- richt, dat Engeland met vele neutrale staten Nederland, Belgie, Denemarken, Noorwe- gen, Zweden, Finland en Turkije onderr handelingen voert om den handel met deze staten zooveel mogelijk uit te breiden, wat dus beteekent, dat men bezig is nog veel meer neutrale schepen aan het risico van vernietiging bloot te stellen, al wordt daar bij dan ook vermeld, dat dit alles zoo onop- vailend mogelijk gebeurt om de neutralen te beschermen tegen de intimidatie van Duitschland jegens alien, die goede betrek- kingen met de geallieerden willen handha- ven. Reeds heeft Duitschland in het bijzonder tot Nederland de waarschuwing gericht zich niet zonder meer aan alle Britsche voor- schriften te onderwerpen. Van Nederland- sche zijde heeft men daartegen betoogd, dat men onmachtig is daaraan iets te verande- ren en de torpedeering van de Tajandoen bewijst maar al te duidelijk wat daarop ook in de toekomst het Duitsche ant woord zal zijn. „Nederland blijft gelukkig varen", heeft onze regeering kort geleden triomfantelijk aangekondigd. Er is daartegen in deze uiterst gevaarlijke omstandigheden verzet gerezen bij de menschen, die op deze sche pen htm leven moeten wagen, maar het vraagstuk varen, niet varen, of gevaarloos varen, heeft zoovele kanten, dat wjj het thans niet verder kunnen bespreken en er binnenkort een afzonderlijke beschouwine aan zullen wijden.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1