Agenda Be- Siad en Omqzvwa SPAANDER &Co. ftucqediike Stand Jilmnieuuts iDtec&etidd XH~ Jnge^ondeH SluMen 1ste klasse Burger- en Militaire Kleedingzaak. „THE FOUR RHYTHM ACES" KOMEN ZONDAG IN 'T GULDEN VLIES. Oorlog en Christendom. Rede Ds. D. Broer. STELLA DALLAS. (EEN MOEDER ZONDER WEERGA). EU&BA1 TE BEAD Alkmaar, Donderdag. KERSTGAVEN WERKLOOZEN. Ook dit jaar zal aan de werkloozen volgens mededeeling van den minister van sociale zaken weer een Kerstgave mogen worden gegeven, die 25 bedra- gen mag van het steunbedrag, dat betrok- kenen over de week van 10 t/m. 16 De cember aan uitkeering ontvangen. Ook de extra-bijslag aan inwonende kinderen mag met Kerstmis verhoogd worden met 25 terwijl kastrekkenden het verschil tusschen kasuitkeering plus kasbijslag en steun plus Kerstgave, mogen ontvangen als Kerstgave. WEER THUIS. Geredden van de Tajandoen. De beide Langendijkers, die bij de on- dergang van de Tajandoen gered werden, de heeren Ootjers te Broek op Langendijk en J. Feller te Oudkarspel, zijn Dinsdag- nacht thuis gekomen. Volgens de mededee- lingen, welke zij hebben gedaan, was het moeilijkste van hun redding wel de strijd tegen de vuurzee, die ontstond doordat de olie, welke zich over het water verspreidde, in brand vloog. Met vereende krachten heeft men moeten roeien, om buiten deze vuurzee te komen, hetgeen eindelijk, na een verbeten strijd, gelukte. Beiden zijn nu gelukkig weer thuis om te bekomen van de doorgestane emoties. GEMEENTERAAD. Behandeling van de Begrooting. Het ligt in de bedoeling van den burge- meester een Raadsvergadering te beleggen ter behandeling van de begrooting voor 1940 op Donderdag 21 Dec. 1939 's middags en 's avonds, zoo noodig voort te zetten op Vrijdag 22 Dec. d.a.v., 's middags en 's avonds. BEROEPEN. Ds. S. van der Woude, predikant bij de evang. luth. gemeente alhier, is in eenzelfde ambt beroepen te Dordrecht. VOLKSZANG. Het was gister een bijzondere Volkszang- avond, doordat er inplaats van een, twee zangleiders waren. De mobilisatie heeft den leider van de afd. Assen „ergens" bij Alk maar gebracht en ook de heer van der Steen heeft eenige liederen geleid, o.m. het Drent- sche Volkslied, waarvan de aanwezigen zelfs een couplet meer hoorden dan hun tot nu toe bekend was. Er is uitstekend gezon- gen en de indruk van onzen militairen lei der was heel gunstig. Verzorgt mevr. Ohlen gewoonlijk het accompagnement, ditmaal werd zij afge- wisseld door den heer Koger. HARALD KREUTZBERG IN T GULDEN VLIES. Zaterdagavond zal dan Harald Kreutzberg in Alkmaar optreden. Sedert tien jaren is hij ieder jaar vele maanden in Amerika, waar den modernen dans door Harald Kreutzberg een zegetocht werd bereid. Ook in Japan, China, en alle landen van Europa is Kreutz berg de meest gevierde danser. Dezen zomer had hij o.m. een opzienbarend succes in het Kurhaus te Scheveningen. De Telegraaf schreef o.m.: De grootste danser na Nijinsky. lets bijster buitenge- woons, verrassende oorspronkelijkheid en veelzijdigheid. Handelsblad: Groote naam over de geheele wereld ieder gebaar, iedere beweging als in ivoor gesneden, vast en onverbiddelijk. Maasbode: elden was er een dans kunst- zinniger dan deze. Men kwam van de eene bewondering in de andere. AANBESTEDING SCHOOLBOUW TE ANNA-PAULOWNA. Woensdagochtend werd voor rekening van het gemeentebestuur aanbesteding gehouden van het bouwen van een schoolgebouw met vier lokalen, gymnastieklokaal, brandweer- garage en woning te Breezand, een en ander onder architectuur van de heeren W. A. Hoep te Breezand en D. Saal Czn. te Alk maar. Er waren 65 biljetten binnengekomen, o.a. van: P. Tuin te 't Zand f 64890, Doorn te Schagerbrug f 64200, Mos te Breezand f 59180, Th. Veuger te Schagerbrug 68000, Jn. Schuit te Alkmaar 65500, P. Roosloot te Bergen f 65700, F. Kuiper te Hoogwoud f 63829, R. Kuiper te Heiloo 66000, Buis te Oudorp (N.H.) 64200, Klaver en Molenaar te Koedijk f 65156, P. Smit te Alkmaar 64900, J. Wittebrood te Beemster 65000, Broersen te Breezand f 57284 en Doedens en Schilder te't Zand en Alkmaar f 64787. Laagste inschrijver was van Os te Den helder met f 54760, hoogste J. Stegemans te Murmerwoude (Fr.) met f 74000. Bioscopen. Victoria-theater, half hoofdnummer Tar- zan's verbanning (avont.); hoofdrollen Johnny Weismuller, Maureen O'Sullivan en Tarzan Jr. Toegang boven 14 jaar. Donderdag 14 December. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „Menschen in pension" door „Ulvadero". 8 uur,-City-theater, film Van kielplaat tot zeekasteel. 8.15 uur, De rustende Jager te Heiloo, op voering door 't Ontluikende Roosje. 8.15 uur, De Rustende Jager te Bergen, film met causerie over de beteekenis der volkshoogeschool in dezen tijd. Zaterdag 16 December. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, optreden danser Harald Kreutzberg. Jacques Kluger, de voorzitter van de Jazz- club van Belgie en bekend bandleader, schreef, dat z.i. „The Rhythm Aces" zoowel uit jazz-oogpunt als uit een oogpunt van scenisch-entertainement het beste vocaal- nummer zijn, dat hij in Europa (op Enge- land na) heeft gehoord". Het Casino Nice schreef o.m. Un succes plus triomphal. lis rappelent aux fameux ..Comedian Harmo nists" et aux „Mills Brothers" lis ont cree un genre nouveau qui n'appartient qua'a eux extraordinaire musicalitequatre excel- lents artistesZondag 17 December zul- len zij dan tijdens het soiree-dansante in 't Gulden Vlies optreden, terwijl de dansmu- z;ek verzorgd zal worden door „The Swin ging Stars". Zoowel voor liefhebbers van den jazz als voor den dans een zeer bijzondere avond. VOOGDIJVEREENIGING „KINDER- ZORG". Jaarverslag 1938. In 1938 werd door de vereeniging „Kin- derzorg" de voogdij aanvaard over 1 pupil; van 4 kinderen eindigde de voogdij wegens meerderjarigheid, zoodat het aantal vermin- derde van 46 tot 43. Hiervan zijn 23 meisjes en 20 jongens; 39 kinderen waren geplaatst in 28 gezinnen; een meisje is in een inrich- ting opgenomen, terwijl 3 meisjes intern als dienstbode werkzaam zijn en in eigen on- derhoud voorzien. Over het geheel valt over het gedrag der pupillen niet te klagen; hiermede is natuur- lijk niet gezegd dat er geen moeilijkheden zijn geweest, doch bij een aantal van ruim 40 kinderen is dit te -erwachten. Het bestuur zag zich genoodzaakt een meisje nadat zij geruimen tijd in observatie was geweest, in een inrichting te doen opnemen. De vereeniging mocht het genoegen sma- ken dat een van de jongens met goed gevolg het eindexamen van de M.T.S. te Haarlem aflegde. In het afgeloopen jaar moesten weer en- kele overplaatsingen geschieden, waarvoor goede pleegouders werden gevonden. Dit jaar werd /oor het eerst een beroep gedaan op het departement, om voor een pupil, die den 21-jarigen leeftijd had bereikt, in aanmerking t" komen voor nazorg-subsi- die, wat voor een half jaar werd toege- staan. De gezondheidstoestand van enkele pu pillen baarde dit jaar velf zorgen. Drie meisje heeft bijna een jaar in 't ziekenhuis operatie worden opgenomen, twee ervar. waren weer spoedig her3teld, doch een meisje heeft bijna een aar in het ziekenhuis gelegen. Gelukkig is thans beterschap waar te nemen. Een jongen werd voor drie maan den naar een vacantir-kolonie gezonden wat hem veel goed heeft gedaan. 1938 sluit met een nadeelig saldo van 300.68, in hoofdzaak veroorzaakt door kos ten voor ziekenhuisverpleging en extra kos ten voor enkele oudere pupillen. Voor 1939 konden 63 nieuwe leden en be gunstigers worden genoteerd. Het bestuur is er van overtuigd dat in financieel opzicht m6er moet worden gesteund, echter laten de beschikbare middelen dit niet toe. Het bestuur kwam in 1938 vijf maal bij een, terwijl een ledsnvergadering werd ge houden. In de ledenvergadering werd in de bestaande vacature voorzien door verkie- zing van den heer J. H. Wiggers. Het verslag eindigt met een hartelijk woord van dank aan de pleegouders voor de toewijding aan de pupillen gegeven en aan alien die in het jaar 1338 wederom finan cieelen en moreelen steun hebben verleend 81 B73 Boon, J. Declamatorium voor de jeugd. 81 W17 Walch, J. L. Schooltooneel. 82 R39 Restell, E. Captain Knickerbocker 91 C17 Carstairs, Helen. Looking round London. 91 N14 Nansen, F. Poolreis. 94 B86 Brink, W. L. D. van den. Uit Mid- deleeuwsche tijden. (cult. hist, leesboek). CONCERT IN WESTERLICHT. Men deelt ons mede, dat het door mevr. Sanna Klaver ter gelegenheid van dit concert op Maandagavond j.l. voorgedragen extra- nummer „Lessieversjouw" niet was van de hand van Nico Splinter, maar van mevr A. C. ter HorstHoekstra. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Langestraat 85. Afdeeling jeugdbibliotheek. Nieuwe aanwinsten suppl. Hjst I. 810 jaar. B 47.2 Bergsma, Annie S. Wiekje en haar vrienden. H 64.1bo Hildebrand, A. D. Bo Ike de Beer. R63jb3 Roggeveen, L. Jan-Jaap en ayn beesten! 1012 jaar. B 50.5v Betlem Jr., G. Verkenners vinden het spoor. K lit Kdstner, E. Tijl Uilenspiegel. P 78.4 PothastGimberg, C. E. De Kerst- schoof. W 59.8b Wheeler, J. D. Billie Bradley op kostschool. II. W 59.8bb Billie Bradley op vuurto reneiland. III. W59.8bs Billie Bradley en haar schoolkameraden. IV. W 59.8bvBillie Bradley's vacantie- avonturen. V. 12—14 jaar. B 42 Beniden, J. M. Naar prairieland. H 60.3 do Hichtum, N. van. Drie van de oude plaats. K lip Kdstner, E. Puntje en Anton. S 57z SellegerEhut, J. M. Een zomer met Lijsje Lorresnor. II. S 86 Steylen, H. In het witte land. 1416 jaar. B 50.5d Betlem, Jr., G. Donny pakt aan. F 14.5 Fargo, Lucile F. Boekenwurmen. H16.3s Hagers, Freddy. De schouders eronder. Boeken over verschillende onderwerpen. 64 W16 Wahl, Villa T. Liesje bakt pof- fertjes. Gisteravond sprak in de zaal van de gereformeerde kerk alhier ds. D. B r o e r Jr. uit Koog aan de Zaan over het onderwerp: „Oorlog en Christendom". Na het zingen van het eerste vers van psalm 89, het lezen van de eerste tien verzen van Romeinen XIII en gebed gaf de voor zitter van „Patrimonium", de heer Bruin, het woord aan ds. Broer. Deze zeide o.m. het volgende: Het schijnt, dat oorlog en Christendom elkaar uitsluiten. Men dient om in dit vraag- stuk klaarheid te krijgen de Heilige Schrift te raadplegen als de open baring Gods. 't Denken en gevoelen van een groot deel der menschen heeft zich ontworsteld aan Gods woord. Wel kan men dan nog spreken van „Vrede op aarde" en humaniteit, niet echter van Christendom. Over blijft dan alleen: humanisme. In de periode (van 19181933 vertoonde zich een hevige afkeer tegen den oorlog en tegen oorlogstoerusting. Er werkten ech ter vele onzuivere gevoelens in deze reactie: politieke sentimenten, voortkomende 'Uit levens- en wereldbeschouwingen die vreemd waren aan het Christendom. De meeste pacifisten zijn na 1933 tijdig (en ook tijde- lijk?) omgezwaaid: defensie wordt thans vrij- wel algemeen aanvaard. Twee vragen kunnen worden gesteld: Is oorlog zonde? En wanneer oorlog geen zonde zou zijn, zal er dan een tijd kunnen komen waarin de oorlog w&l zonde is? Wat de eerste vraag betreft: Oorlog is op zichzelf geen zonde, al zijn er zondige oor- logsmethoden denkbaar. Hij is wel een g e- v o 1 g van de zonde, evenals de overheid, de rechtspraak, natuurrampen, de dood enz. De H.S. bewijst, dat oorlog geen zonde kan zijn: Het Oude Testament kent den hei- ligen oorlog. God zou zeker de zonde niet reglementeeren en toch geeft Hij in Deut. 20 voorschriften voor den oorlog. Met nog verschillende andere voorbeelden uit het O.T. trachtte ds. Broer aan te too- nen, dat oorlog op zichzelf geen zonde kan zijn. Hieruit volgt z.i., dat er ook recht- vaardige oorlogen bestaan. De tekst: „degene die het zwaard neemt zal door het zwaard vergaan" is, aldus spr., dan ook geen uitspraak tegen den krijgs- dienst als zoodanig maar tegen het eigen- m a c h t i g grijpen naar het zwaard, het zich verzetten tegen de gestelde overheden. In Matth. 24 en 25 staat niet, dat er oorlogen tot het einde zullen zijn, maar wel, dat ze de voorboden van het einde zijn, dat God de oorlogen gebruikt om Zijn Koninkrijk te hel- pen verwezenlijken. Tot de komst van het Evangelie moeten ook de oorlogen medewer- ken. De fout van de pacifisten is dat zij den mensch in staat achten de oorlogen af te schaffen. Maar de schuld zit in de men schen zelf. Alleen God beslist hier. Naast de Bergrede moet men altijd Romei- ren 13 lezen. Men dient geen valsche tegen- stelling tusschen beide te scheppen. De H.S. zegt immers: de liefde is de vervulling der wet. In de Bergrede wordt alleen gezegd, dat wij niet persoonlijk gebruik mo gen maken van het recht dat alleen de over heid toekomt, die de wrake des Heeren moet volvoeren: wat voor den strafrechter geldt, geldt nog niet voor het individu; de berg rede zegt voorts, dat de mensch persoonlijk tekort schiet in liefde; in de bergrede heeft Jezus den oorlog van den overheid erkend, niet veroordeeld; de bergrede is ook bestemd voor de wereld van dezen tijd, niet alleen voor het Godsrijk of het paradijs. In den huidigen toestand kan de oor log gewettigd zijn: wanneer men strijdt voor het recht Gods, op humane wijze. Het zesde gebod verbiedt de overheid de doodstraf niet: zij is in dit geval uitvoerder van het recht van God. Dit is ook het geval wanneer zij zich verzet in den naam van God tegen den aanval van een naburig land. In naam van den mensch heeft langen tijd het pacifisme gebloeid, thans eveneens het militarisme. Dit is onjuist: alleen in naam van God mag iets worden nagestreefd. Een dienstweigeraar, aldus spr., zondigt tegen het vijfde gebod: hij is revolutionnair; tegen het zesde: hij laat den doodslag op den naaste toe en tegen het achtste: hij stelt anderen in staat zich te vergrijpen aan het goed van den naaste. Het dooden van den mensch kan een recht vaardige en zedelijke eisch zijn. Alleen in het uiterste geval mag echter het middel van den oorlog worden gebruikt In orthodoxe kringen is ook daarom te wei- nig sympathie geweest voor den Volkenbond. Zou er nu een tijd kunnen komen, waar in oorlog zonde genoemd kan worden? Inderdaad. Maar doordat er tot nu toe geen instantie is geschapen, die geschillen vreedzaam kan oplossen, is het thans onjuist dit te doen. Het Ke-st-evangelie in dezen tijd is de roep der genade Gods zich te bekeeren, zijn eigen schuld en zonde te belijden. De vrede van het Kerstfeest gaat toch door. Het ko ninkrijk Gods zal toch naar Zijn raadsplan tot stand komen, ondanks alles. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt. O.m. werd betoogd, dat e 1 k e oorlog zonde is; dat de overheid willekeurige bevelen kan geven; dat de bergrede niet de wet is voor het leven van de volken in het algemeen maar voor den engeren broederkring van de kerk alle6n; dat deze Volkenbond gegrond- vest is op schreeuwend onrecht, waardoor God Zijn zegen hier aan niet geven kan; dat God niet de „auteur" kan zijn van de zonde; dat God het leven van den mensch hooger stelt dan de stoffelijke goederen, waarom de oorlogen gevoerd worden; dat een rechtvaar- dige oorlog wel degelijk zonde kan zijn; dat het recht Gods alleen gehandhaafd kan wor den door een Christeliike regeering en dat deze niet bestaat; dat het onjuist is om het gevoelselement bij de beoordeeling van den oorlog uit te schakelen; dat de stelling „weerloosheid is een premie op het geweld" gevaarlijk is, omdat ook de wet van de over heid zelf het afwijzen van den oorlog door het Christelijk geweten erkent; dat de recht- matigheid van een oorlog niet is vast te stellen en dat't onjuist is den oorlog te aan- vaarden, wanneer we het gebod: „hebt uw naasten lief" emstig willen nemen. Al deze punten werden door ds. Broer uitvoerig bestreden. Met gezang en gebed werd vervolgens gesloten. ALKMAAR. GEBOREN: Anna W., d. van Cornells P. J. de Nijs en A. M. Melker. ONDERTROUWD Hartog Drielsma en Josephina J. Eyzenga, GETROUW 3* Jacob E. Koster en Mettje van Wieren. Willem Verhagen en Jannetje Kikkert. Lute Schutte en Cornelia Zomerdijk. Pie- ter Veenstra en Anna S. Metselaar. OVERLEDEN: Jacob Dobber, gehuwd met B. Bol, 55 jaar. BOEFJE. Harmonie-Th eater. Een succesvolle Hollandsche-film: ,,Boef je", maakt morgen haar entree in Alkmaar en met belangstelling hebben de filmliefheb- bers naar de komst van deze film uitge- zien, want dit is een Hollandsch filmwerk, dat een zeer postieve aanwinst beteekent voor onze vaderlandsche industrie. Twee na men dringen zich dadelijk naar voren als men over Boefje spreekt, n.l. die van den grooten auteur Brusse en die van de hoofd vertolkster in het tooneelstuk: Annie van Ees. En ook in de film zal men Annie van Ees terugvinden en ondanks de bekendheid van het boek, houdt het filmverhaal de toe- schouwer vast en boeit hem van het begin tot het einde. Algemeen is de bewondering voor de wijze waarop Annie van Ees deze voor haar zoo moeilijke filmrol vervult. Guus Brox trekt zeer de aandacht als Pietje Puck, een echte Rotterdamsche straatjongen. Van Dalsum als de pastoor, Piet Bron als de va- der en tal van andere bekende Hollandsche acteurs leveren eveneens mooi werk. Men zal begrijpen, dat de verfilming van Boefje veel meer mogelijkheden bood dan de too- neelbewerking. De regisseur Detlef Sierck heeft gezorgd voor climax en dramatische spanning en zoo is de film Boefje een werk geworden, dat ieder zal willen zien. Men mag deze Hollandsche film niet verzuimen. In het voorprogramma wordt een zeer be- langrijke plaats ingenomen door de Neder- landsche Marine-film, waarbij men onze marine op de kust in voile actie ziet met tal van interessante beelden uit dit belangrijke onderdeel van onze landsverdediging. MEISJES ACHTER TRALIES. Roxy-theater. Het Roxy-theater brengt deze week de film „Meisjes achter tralies" een film, die eenigen tijd geleden in het City-theater uit- bundig succes had, doch niet geprolongeerd kon worden. Zij, die toen de film en het prachtige spel van Corinne Lucharie en vele andere verzuimden, vinden thans in het Roxy-theater gelegenheid hun verzuim in te halen. Zij zullen daarvan geen spijt hebben. TARZAN'S VERBANNING. GEPROLONGEERD Victoria-theater. Het succes, dat de nieuwe Tarzanfilm in de afgeloopen week mocht behalen, was zoo groot, dat de directie besloot deze film voor een week te prolongeeren. Dit zal voor hen, die aan deze film nog geen bezoek brachten, een verheugende mededeeling zijn, want Tarzan en zijn jeugdige aangenomen zoon verdienen uw belangstelling ten voile. VERWACHTING: Geldig' tot morgenavond ongeveer 19 uur: Meest zwakke, veranderlijke wind, aanvan- kelijk uit oostelijke richtingen, betrokken tot zwaar of half bewolkt, later wellicht op- klarend, weinig of geen neerslag, tempera- tuur om het vriespunt, later waarschijnlijk iets zachter. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk op den oceaan beslaat* thans het geheele oostelijke gedeelte. Het breidt zich nog naar het noor- den uit en bevat thans de hoogste lucht- drukwaarden boven 1035 mbar ten noorden van de Azoren. Het depressiegebied in het noordwesten was hedenmorgen IJsland ge- passeerd. De laatste kern van onder 995 mbar lag ten z.o. van Jan Mayen. Een lang- gerekte voor van lagen luchtdruk ten wes- ten van ons land vormt de verbinding van het depressiestelsel in de Poolzee met een secundaire minimum in de Golf van Biscaye en met de opvullende Middellandsche zee- depressie. Zij vormt tevens de scheidingvan het warme oceanische gebied van hoogen luchtdruk in de stationnaire koude anti- cycloon van 1030 mbar boven Scandinavie in de Botnische Golf. De aanvoer van con- tinentale luchtmassa's met een temperatuur om het vriespunt over ons land houdt aan. He* luchtdrukverval is nog steeds van n.o. naar z.w. gericht doch is belangrijk afgeno- men. Behoudens in de omgeving van de hoofddepressie bij de Faroer valt nergens neerslag van beteekenis. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.17 tot 7.32 uur licht op. DE OUD GEPENSIf NNEERDE MILITAIREN. Mijnheer de Redacteur. Het is voor de gemobiliseerden een dankbaar gevoel, te weten dat de geheele bevolking zich beijvert hun lot dragelijker te maken, doch ook zullen zij er zich van bewust zijn, dat de regeering al het mo- gelijke doet en zal blijven doen, hun zor gen zooveel mogelijk te verzachten. Wij ondervonden dit ook tijdens de vorige mobilisatie, en ook de toenmalige regeering was zich bewust en overtuigd, hoe alien mder dikwijls benarde omstan- digheden hun plicht deden. Wij hebben het als een belooning be- schouwd, toen de regeering beloofde een nieuwe pensioenregeling in te voeren, waama in 1917 de commissie-Idenburg werd benoemd; als gevolg waarvan be langrijke verbeteringen werden ingevoerdi en in 1922 de nieuwe Militaire Pensioen- wet werd vastgesteld. Maar toen deed men de wet van terug- werkende kracht zijn tot 1 Jan. 1918. Hierdoor werden plichtsgetrouwe lands- dienaren aan de armoede overgeleverd. Wel werd later een niet gewilde steun- regeling in het leven geroepen, waardoor tot zelfs de adj. onderoff. a. h. w. genood zaakt werd een vrijwillige degradatie aan te vragen, want die steun stelde soldaat, matroos en onderofficier alien gelijk. De opvolgende regeeringen brachten geen verbetering, niettegenstaande men telken jare in steeds sterker mate op pen- sioenverbetering van deze nu bijna 70 en 80-jarige mannen aandrong. Ook thans worden hunne belangen in het voorloopig verslag weer naar voren gebracht. Van harte hopen wij, dat de minister van defensie, thans die knoop finaal zal doorhakken. Met het oog op de stijging van de meest benoodigde levensbehoeften, komen de oud-gep. hoe langer hoe meer in het ge- drang, waarom wij hopen dat eindelijk het onrecht teniet zal worden gedaan. Mijnheer de Redacteur hartelijk dank voor de opname in uw veelgelezen blad. Een oud-onderofficier. City-theater. Het groote succes, dat het boek Stella Dallas in Amerika en Engeland heeft gehad, is overgegaan op de prachtige film, die van het boek is gemaakt. ..United Artists" had echter gezorgd voor een schitterende bezetting der hoofdrollen. n.l. Barbara Stanwyck, John Boles, Ann Shirley en Barbara O'Neil. Stephan Dallas moet na zijn vaders bankroet een nieuw leven beginnen. Hij verbreekt zijn verloving met Helen en ont- moet later een eenvoudig fabrieksmeisje Stella, waarmee hij trouwt. Al spoedig blijkt dat Stella wel een goed hart heeft, maar eigenlijk een eenigszins ordinair wezentje is Zij houdt van pretmaken en gaat daarmee ook door na de geboorte van haar dochtertje Laurel. Maar als de jaren voorbij zijn ge- VEEVOEDER-DISTRIBUTIE. Geachte Heer Redacteur. Wil zoo beleefd zijn het volgende te plaatsen als antwoord op het stuk van „Een Boerenzoon". De gedachte inzender blijkt in zijn eerste stukje een aanloopje genomen te hebben om speciaal op het nieuwe weide- systeem terecht te komen: Dat velen reeds hiervan gelukkig al 8 jaar de voordeelen ondervinden, daarvan is bij mij in de om geving nog niets te bemerken, hoewel ik inzender tot een zekere grens wil steunen en gelijk geven. Maar het doet voor de meesten nog te vreemd aan, speciaal voor de oudere veehouders. Het gaat niet gemakkelijk oude hondjes blaffen te leeren. Daarbij komt, dat men financieel vooruit moet kunnen loopen in dergelijke gevallen, wat velen de laatste jaren heel slecht gelegen komt, daar vele portefeuilles te dun zijn en niet te duur, om vooruit te koopen zooals abusievelijk in mijn vorige stukje. door den zetter was ge plaatst. Voorts heeft iedere veehouder zijn schema, dat hij jaarlijks uitwerkt, om oudergewoon- te te kunnen uitkomen voor een jaar in nor- male omstandighsden. Dit nu wordt leelijk gehandicapt door buitengewone omstandig- heden. Zelfs het bedrijf onder leiding van den heer directeur van de Landbouw- gaan ontwikkelt zich de geschiedenis van deze familie op zeer dramatische wijze met als triomf de moederliefde van Stella. Eer. ontroerend mooi filmwerk.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2