Schepen.die niet wederkeeren .58uitenland Engeiand acht zich de beschermer der kleine staten. Stoommeubelfabriek in de asch gelegd. 80 menschen werk oos. Politie inval bij schrijver van anonieme brieven. Valsche nationaliteits- bewijzen voor auto's. Beiangrijke fraude voorkomen. De strijd tusschen Rusland en Finland. Waarom de oorxaak van het mislukken der onderhandelingen met Moskou thans wordt bekend gemaakt. GEMENGD NIEUWS. Britsche torpedojager na aanvaring gezonken. Reorganisatie van Zweed sche regeering. Guenther minister van buiten- landsche zaken. DE BEHANDELING VAN DE BEGROOTING. TWEEDE BLAD In den afgeloopen nacht is door nog niet bekende oorzaak brand uitgebroken in het fabrieksgebouw van de N.V. Eerste Wad- dinxveensche Stoommeubelfabriek voorheen fa. Schaik en Berghuis te Waddinxveen. Het vuur vond in den voorraad meube- len gretig voedsel en nam dan ook weldra een grooten omvang aan. De brandweer uit Waddinxveen bestreed het vuur met alle kracht. Later rukte ook de brandweer van Gouda ter assistentie uit. Omstreeks negen uur had men den brand onder den knie. Het fabrieksgebouw is ge- heel in de asch gelegd. Het ketelhuis, waar- in zich kostbare machines bevonden, kon men behoudeh. Door dezen brand zijn tachtig menschen werkloos. De schade bedraagt anderhalve ton. De firma was niet tegen bedrijfsschade verzekerd. De Amsterdamsche justitie heeft vanmorgen in een woning in de om- geving van de Spuistraat te Am sterdam een inval gedaan. Er waren namelijk van vele zij- den klachten binnengekomen van personen, die anonieme brieven van beleedigenden en lasterlijken inhoud hadden ontvangen. Reeds zeer lang verdenkt de justitie den man, bij wien vanmorgen de inval is gedaan. Te ruim half tien begaven de rechter- commissaris, mr. E. A. M. Lamers, de offi- cier van justitie, mr. dr. A. J. van Thiel, de substituut-officier, mr. H. A. Wassenbergh, en de oud-inspecteur van de centrale re cherche, A. T. T. Katinga, zich naar de woning, waar een zeer groot aantal papie- ren in beslag werd genomen, dit ter verge- liiking van het schrift met dat van de ano nieme brieven. De in beslag genomen paperassen zijn vervoerd naar het hoofdbureau van politie, waar een schriftdeskundige een uitgebreid onderzoek zal instellen. Arrestaties zijn in deze zaak niet verricht. De brieven hadden deels betrekking op een kerkelijke kwestie. In het voorjaar heeft de Antwerpsche politierechter den 27-jarigen Nederlander E J. E. op heeterdaad betrapt bij het stelen van een auto. Toen hij gefouilleerd werd, vond men op hem een tweetal bianco Ne- derlandsche nationaliteitsbewijzen, die ken- nelijk gebruikt moesten worden bij het smokkelen van Belgische auto's over de Nederlandsche grens. Daarom werd de Rot- terdamsche Autocentrale van de arrestatie op de hoogte- gesteld en inspecteur Maandag van dien dienst ging naar Antwerpen om een nader onderzoek in te stellen. Bij dit onderzoek bleek, dat de nationaliteitsbewijzen valsch waren, zoodat nagegaan moest worden, waar zij vandaan kwamen en of er nog meer in omloop waren. De politie is er thans in geslaagd een tweetal personen, de drukker van de bil- jetten en degene, die ze gebruikte, te arresteeren. De dienst voor invoerrechten en accijnzen hield na de ontdekking van het valsche be- wijs een scherpe control op de auto's, doch niet eenmaal slaagde men er in een ver- valscht biljet in handen te krijgen, zoodat mocht worden aangenomen, dat er nog geen was uitgegeven. Het onderzoek naar de herkomst leverde meer moeilijkheden op, totdat van de Haar- lemsche politie de mededeeling kwam, dat er valsche national'teitsbewijzen gebruikt zouden zijn door E. J. E. Spoedig slaagde men er 'toen ook in den drukker, die in Haarlem woont, te ontdekken. Opnieuw ging men toen naar Antwerpen. E toonde zich zeer verbaasd, dat men den naam van den drukker wist. Deze had hon- derd biljetten voor hem gemaakt en had daarvoor'f 25 gekregen. In hoeverre de diukker op de hoogte was van het strafbare feit, dat hij pleegde, moet nog nader worden onderzocht. Bij het verdere onderzoek bleek nog, dat E. er in geslaagd was zijn moeder te waar schuwen en dat deze naar zijn kamer in den Haag was gegaan om de daar voorhanden zijnde biljetten te verbranden. Voorts kwam vast te staan, dat de biljet ten pas waren gedrukt, toen E. gearresteerd was, zoodat het vriiwel onmogelijk is, dat er in omloop zijn. Dank zij het ingrijpen van de politie men er dus in geslaagd een beiangrijke fraude te voorkomen. Indien de biljetten in- derdaad gebruikt zouden zijn, zou het rijk voor een groot bedrag aan invoerrechten zijn benadeeld. Vergeefsche pogihgen Finsche linie te doorbreken. Sinds vijf dagen trachten de Russische troepen tevergeefs de Finsche linie te door breken in het gebied van Taipale ten Noor- den van de Karelische landengte. Men raamt, dat de Russen in deze streek ongeveer 30.000 man hebben en minstens tien batte- rijen artillerie, doch hun pogingen waren tot dusver vruchteloos. Men merkt op, dat de Sovjets hun troepen in sommige secties vier of vijf klometer hebben teruggetrokken. Gister werd vernomen, dat Russische deta- chementen, die er in geslaagd waren op twee punten over de rivier de Vuoksi te komen, den volgenden nacht door de Finnen verdre- ven zijn. Overigens gelooven de correspon denten der Zweedsche bladen te Helsinki, dat de Russen thans waarschijnlijk een groot offensief aan het Finsche front zullen ont- ketenen. Een der voornaamste oogmerken zal daarbij zijn de spoorlijn met Zweden af te snijden en de oevers te bezetten van de Botnische Golf. Tevens maken alle correspondenten gewag van de militaire kwaliteiten der Finnen en verklaren zij, dat de Russische verliezen die der Finnen vijf maal overtreffen. In twaalf dagen tijds werden 14 Russische tanks vernield. Voorts melden de correspondenten, dat in het roode leger scheurbuik heerscht, en dat deze ziekte zoowel onder de officieren ah de manschappen een groot aantal sterfge- vallen heeft veroorzaakt. De Zweedsche hulp aan Finland De collecte ten behoeve van medische hulp aan Finland heeft reeds meer dan een half millioen kronen opgebracht en de voorzitter van het Zweedsche Roode Kruis, prins Karel heeft medegedeeld, dat dit voldoende is om in Finland een oorlogshospitaal voor hoog- sten 150 gewonden in te richten. Het Zweed sche personeel, waarbij zich een der bekend- ste Zweedsche chirurgen bevindt en zes art- sen van wie twee leiders waren van de Zweedsche ambulance tijdens den Abessijn- schen oorlog, zal ongeveer 20 December ver- trekken. Naar het front. De Finsche lange-afstand-looper, Taisto Maeki, die een tournee zou maken door de Vereenigde Staten, heeft dit plan laten varen en heeft zich naar het front begeven. Vernomen wordt, dat Finsche vliegtuigen de Russische spoorlijn hebben vernield tus schen Moermansk en het Ladogameer over een afstand van 17 km. (Van onzen correspondent.) Londen, December. In de Engelsche bladen is dezer dagen een bericht verschenen dat meer aan- dacht verdient dan het in het buiten- land schijnt te hebben ontvangen. Voor- al voor de kleine neutrale staten zooals Nederland heeft het een speciale betee- kenis. Het werpt namelijk een scherp licht op Engelands houding tegenover de kleine mogendheden. Het bericht in kwestie betrof de oorzaak van de mis- lukking van de onderhandelingen, d>e dezen zomer tusschen Londen, Parijs en Moskou zijn gevoerd. Op de vraag waarop die onderhandelingen nu eigen- lijk precies zijn gestrand, heeft de we- reld tot nu toe nooit een duidelijk ant- woord gekregen. De Engelsche en Fransche regeeringen hebben daarom- trent voor en na een geheimzinnig stil- zwijgen betracht, dat zij ook nadat de onderhandelingen waren mislukt, nog verschillende maanden bleven handha- Arbeider bekneld en om het leven ge- komen. - Gisterochtend was een werkman op de terreinen van de Nederlandsche Dok Mij. te Amsterdam bezig met werkzaam- heden aan een waterdrukapparaat. Doorda een onderdeel van het apparaat brak, raakte de arbeider zoo ernstig bekneld, dat de dood spoedig intrad. Het stoffelijk overschot van den man is naar het Binnengasthuis ver voerd. REYNAUD IN DE FRANSCHE KAMER. In zijn gister in de Kamer uitgesproken redevoering heeft Reynaud uiteengezet tot welke middelen de Duitschers in $taat zijn om den economischen financieelen en mone- tairen oorlog te winnen. De militaire oorlog is nauwelijks aangevangen, de monetaire oorlog is in vollen gang. De overwinning is zeker, wanneer de Fran- schen gelijk blijven aan wat zij tot dusverre waren. Het is plicht, aldus de minister, ons voor te bereiden op een langdurig uitblijven van militaire actie. Wellicht rekent Duitsch- land, dat een nieuw Verdun kan vreezen, er op, dat de democratieen zich niet dezelfde offers als het Duitsche volk kunnen opleg- gen of dat zich ontevredenheid en wanorde- lijkheden in Frankrijk zullen voordoen. De minister besloot zijn uitvoerige rede met te zeggen: Het verschil tusschen Duitschland en ons zal niet liggen in de in- tensiteit der krachtsinspanning, in de onmete- lijkheid van het afstanddoen. Het zal liggen in een eenvoudig feit te veronachtzamen or sommigen, maar onmetelijk groot in onze oogen: het feit, dat bij ons een vrij par- lement beslist uit naam van een vrij volk, dat de noodzakelijke politiek zal aanvaar- den en die tot het einde toe zal doorzetten. Dat is vandaag de beproeving. Frankrijk heeft even patetische uren gekend, het heeft geen ernstiger uren gekend. Ik resumeer in een woord: wij zullen overwinnen. Maar om den vijand te overwinnen, moeten wij eerst ons zelve overwinnen. De Kamer juichte Reynaud langdurig toe. De zitting werd verdaagd. De reden voor deze geheimzinnigheid lag voor de hand. Men wilde tijdens de onder handelingen niet over de moeilijkheden, die er gerezen waren, praten uit vrees het ver dere verloop der onderhandelingen daardoor ongunstig te bei'nvloeden en men bleef ook toen alle hoop op succes verkeken was volharden in zijn stilzwijgendheid uit vrees dat men door al te groote openhartig- heid de betrekkingen met Moskou nog slechter zou maken dan zij al waren. De elementaire stelregels van de diplomatic geboden dat er over de moeilijkheden, die er met Moskou gerezen waren, zoo weinig mogelijk werd gezegd. Zoolang er nog een kans bestond dat Moskou vroeger of later nog eens tegen Duitschland zou kunnen worden gebruikt wilde men vasthouden aan het principe „spreken is zilver en zwijgen is goud". Daarin is nu echter door het Russische optreden tegen Finland een groote veran- dering gebracht. Rusland heeft daardoor bij het Engelsche publiek zoo'n afkeer gewekt, dat het als potentieele bondgenoot voorloo- pig heeft afgedaan. Hoe gaarne de regee- ring misschien ook nu nog om redenen van „realpolitik" de Russische beer te vriend zou willen houden, zij ziet duidelijk in dat de publieke opinie van een samengaan met Rusland niets meer zou willen weten. Daarmee is dus ook de noodzaak Rus lands optreden bij de onderhandelingen van dezen zomer met den mantel der liefde te bedekken, vervallen. Engeiand heeft van Rusland weinig meer te verwachten en hoeft zich dus ook niet meer te schromen de sluier van tactvolle diplomatieke geheim zinnigheid op te heffen. Zoo kwam het dat de diplomatic/; cor respondenten van vrijwel alle Engelsche bladen enkele dagen geleden plotseling met een „onthulling" konden komen over de on derhandelingen van den v -igen zomer. Zij hadden kennelijk een wenk an hoogerhand gekregen (dat blijkt niet alleen uit l et feit dat zij hun onthulling alien op denzelfden dag publiceerden maar ook uit de gelijklui- dende bewoordingen van hun berichten) dat het tijd werd een boekje over Moskou's wandaden open te doen. De inhoud van dit boekje was ongeveer als volgt: Engeiand en Frankrijk hadden niet tot een accoord met Rusland kunnen komen omdat Moskou hen in feite gevraagd had de vrijheden en onafhankelijkheid van een aantal kleine mogendheden te verkwanse- len. Het betrof natuurlijk de Oostzeestaten. Rusland eischte als prijs voor de afsluiting van een drievoudig verbond het recht de Oostzee-staten, zoo noodig met Fransche en Engelsche hulp, tegen „indirecte agressie" te beschermen. Wat Rusland daaronder ver- :taat hebben deze mogendheden in de afge loopen maanden een voor een aan den lijve mogen ondervinden. Het recht hen tegen „indirecte agressie" te beschermen was niets anders dan het recht van de sterkere tegen de zwakkere, het recht hen onder de voet te loopen. Dat begrepen Londen en Parijs deze zo mer heel goed, zij het ook pas toen de on derhandelingen reeds Vrij ver gevorderd waren, en daar weigerden zij aan mee te doen. Ondanks hun dringende behoefte aan Ruslands hulp, ondanks het feit dat de prijs, die Rusland daarvoor vergde, hen zelf materieel niets gekost zou hebben, wezen zij het Russische idee voor een koehandel- tje, waar de kleine mogendheden het slacht- offer van zouden worden, van de hand. Zij weigerden te doen wat Ribbentrop zonder aarzelen deed, zij weigerden Ruslands steun te koopen ten koste van de vrijheid en on afhankelijkheid van Ruslands kleine buur- staten. Dat is geen Engelsche propaganda dat zijn gedocumenteerde feiten. Hier heeft men dus een feitelijk bewijs, dat Chamberlain „geen leege phrases ver- koopt", wanneer hij zegt dat Engeiand vecht „om de volken van Europa in staat te stellen hun vrijheden en onafhankelijk heid te handhaven". Hij heeft door zijn hou ding tegenover Moskou metterdaad bewe- zen dat Engeiand (en wat voor Engeiand geldt, geldt evenzeer voor zijn Franschen bondgenoot) het met de kleine mogendhe den goed meent, dat het ontgroeid is aan de mentaliteit, die de kleine mogendheden be- schouwt als de natuurlijke handelsobjecten van hun groote broeders. De Engelschman zelf trekt dat nooit in twijfel. Des te meer ergert het hem, wan neer hij merkt dat de kleine mogendheden minder gerust ziin op de goede bedoelin- gen van het machtige Engeiand en het vaak met een ingeroest wantrouwen beschou- wen, dat niet principieel verschilt van het wantrouwen voor Engelands tegenpartij in den huidigen oorlog. Hij gevoelt zich daar door gekwetst en hij begrijpt het niet. „Hoe kunt gij, Nederlanders of Belgen, zoo redeneert hij, in uw hart werkelijk neu- traal zijn, hoe kunt gij voorgeven dat Duitschland en Engeiand wat u betreft over 6en kam geschoren moeten worden. Zeker, wij begrijpen, dat gij, neutralen, officieel niet partijdig moogt zijn. Maar gij kunt toch niet ontkennen, dat Engeiand, ook al strijdt overwinning niets te vreezen hebt, terwijl iedereen op zij vingers af kan tellen wat u te wachten staat als Duitschland zegevie- rend uit den strijd zou treden. Gij kunt toch niet ontkennen, da Engeiand, ook al strijdt het allereerst voor zijn eigen huid, tegelij- kertijd voor al die beschavingswaarden strijdt die u even dierbaar zijn als ons". Antwoordt men daarop: „Ja, dat is alle- maal heel mooi, maar de zwakke broeders in onze internationale anarchie moeten nu eenmaal altijd wantrouwend tegenover al hun grootere broers staan om de eenvoudige reden, dat zij per slot van rekening aan hun genade zijn overgeleverd", dan zegt de Brit: „Goed, maar gij zult toch moeilijk kunnen volhouden, dat wij in de laatste vijf-en- twintig jaar misbruik hebben gemaakt van onze superieure macht om de kleine mo gendheden op den kop te zitten en boven- dien is het een van onze oorlogsdoeleinden een eind te maken aan deze internationale anarchie, waarin gij u terecht niet op uw gemak voelt". Het moet toegegeven worden, dat daar niet veel tegen in te brengen valt. Men kan altijd met het oude argument van den Boerenoorlog voor den dag komen, men kan historische koeien uit de sloot ha- len om den Engelschman te bewijzen, dat de kleine mogendheden wel degelijk reden hebben wantrouwig te zijn, maar het feit blijft bestaan, dat Engeiand nu al een ge nerate lang een goeden staat van interna- tionalen dienst heeft, het feit blijft be staan, dat het tegenwoordige Engeiand niet meer het Engeiand van Rhodes of van Pal- merston is. Dat weet de Engelschman, daar- van is hij tot in het diepst van zijn hart overtuigd en daarom voelt hij zich tegen over de kleine mogendheden moreel sterk in zijn schoenen staan. Daarom ook voelt hij zich gekwetst, voelt hij het als een onverdiend verwijt, wanneer zijn land door de neutr. mogendheden naast Duitschland in de eerste plaats als oorlog- voerende mogendheid beschouwd wordt. Daarom ook hindert het hem, wanneer deze landen even fel protesteeren tegen Engel sche maatregelen zooals de export-blokkade en Duitsche zooals de onbeperkte mijnen- campagne. De Engelsche diplomaat weet wel dat der- gelijke reactie op Engelsche en Duitsche maatregelen, waardoor de neutrale zich in zijn rechten geschaad voelt, een onmisbaar deel uitmaakt van een consequent doorge- voerde neutraliteitspolitiek. De Engelsche man in de straat reageert anders. Hij is vaak geneigd protesten van de kleine neutrale staten als verkeerd begrepen eigenbelang opzij te schuiven. Zijn impulsieve antwoord is dat, ook al zouden Engelands maatrege len schadelijk voor de neutrale zijn, zij „op den duur toch de neutralen even goed als Engeiand zelf ten goede zullen komen en wel omdat alles wat een Engelsche over- winning bespoedigt in het belang van de neutralen is", naar zijn meening. Dat is een houding, welke men in de neutrale landen natuurlijk niet in al zijn consequenties kan eanvaarden, maar welke men als Britsch standpunt kan begrijpen. .VEILIGHEIDSPATROUILLES" BIJ DE R.A.F. Reuter verneemt uit gezaghebbende bron te Londen, dat de Royal Airforce „veilig- heidspatrouilles" instelt als tegenmaatregel tegen het leggen van mijnen door Duitsch land vanuit vliegtuigen. Deze patrouilles vormen een volkomen nieuwe eenheid van de R.A.F. en worden gericht tegen de vijan- delijke vliegtuigen, welke mijnen laten val len, alsmede tegen de bases van deze vlieg- tuigen. Reuter vemeemt, dat de veiligheidspa- trouilles uitgevoerd worden door bombarde- mentsvliegtuigen met machtige bewapening, die uitgerust zijn voor lange tochten. In feite breidt Engeiand zijn kustdefensie uit, zoodat daardoor de punten gedekt worden, vanwaar Duitschland den mijnenoorlog tegen Engeiand heeft uitgevoerd. Naar ver- luidt, hebben Britsche toestellen met groot gemak Duitsche vliegtuigen afgeslagen, die trachtten den aanval op Helgoland te ver- hinderen. Men schrijft dit toe aan de groote geschutskracht van het type bombarde- mentsvliegtuig, dat voor deze nieuwe pa trouilles gebruikt wordt. BELGISCHE STF.IJN VOOR FINLAND. Graaf Lippens, minister van staat en oud- voorzitter van den senaat heeft bekend ge maakt, dat hij het initiatief heeft genomen om een nationale inschrijving te openen ten gunste van Finland. De Britsche torpedojager „Duchess" is in aanvaring gekomen met een ander Britsch oorlogsschip en gezonken. Het ministerie van marine deelt dienaangaande mede: „Het ministerie betreurt te moeten mededeelen, dat Z. M. torpedoboot- jager „Duchess" in aanvaring is geko men met een ander Britsch oorlogs schip, dat niet werd beschadigd, en is gezonken. Men vreest, dat de van de opvarenden slechts 1 officier en 22 minderen zijn gered". De „Duchess" is een torpedojager van de „Defender"-klasse en is gebouwd volgens het programma van 1930. Het schip had een waterverplaatsing van 1375 ton, de normale bemanning be- droeg 145 man. Engelsch stoomschip vergaan. Het Engelsche stoomschip Demtford, groot 4034 bruto register ton is gister- morgen om tien uur aan de Westkust van Noorwegen gezonken. Drie over- levenden van de bemanning zijn gered. Omtrent het vergaan van de Demtford meldt Reuter, dat volgens de laatste berichten bekend geworden is dat ze- ven opvarenden gered zijn. Vier hunner werden aan boord genomen door het vrachtschip Erida, dat in de nabijheid van de Demtford voer en de duikboot zag, die het schip tot zinken bracht. Onder de dooden bevinden zich twee Noorsche loodsen. Zweedsch tankschip op mijn ge- loopen. Het Zweedsche tankschip Algol 989 ton) is in de Zweedsche territoriale wateren bij Falsterbo op een mijn ge- loopen. De bemanning werd gered. Gister is een wijziging gebtacht in de Zweedsche regeering. Het kabinet is thans als volgt samenge- steld: Minister-president Hansson, minister van buitenlandsche zaken Guenther (tot dusver gezant in Oslo), justitie Westman, oorlog Skoeld, sociale zaken Moeller, Verkeers- wezen Andersson, financien Vigforss, on- derwijs Bagge, landbouw Bramstorp, han- del Damomoe, volksopvoeding Erikson en ministers zonder portefeuille: Guensel,, Thorwald en Bergquist. De ministers Sandler, Engberg, Strind- lund en de ministers zonder portefeuille Haeggleff zijn dus uit het kabinet verdwe- r.en. De nieuwe Zweedsche regeering is heden in een plenaire zitting aan de beide kamers voorgesteld. Sommige bladen bereiden het nieuwe ka binet een koele ontvangst. De regeerings-verklaring. In de plenaire zitting van het parlement is heden de regeerings-verklaring van het nieuwe kabinet voorgelezen. De coalitie-regeering hoopt, dat alle krin- gen der natie haar zullen steunen in haar streven om ons land door de huidige moei lijkheden heen te leiden en daarbij vrede en vrijheid te behouden. Radio-rede van den Zweedschen premier. Minister-president Hansson heeft een radio-redevoering uitgesproken, waarin hij er den nadruk oplegde, dat de nieuwe coa litie-regeering bijna het totaal der rijks- dagleden tot grondslag heeft. Spr. stelde in het licht, dat er geenerlei persoonlijke verschillen bestonden tusschen hem en den afgetreden minister van bui tenlandsche zaken Sandler, wiens arbeid ter versterking en practische verwezenlij- king van de samenwerking der Noordelijke landen van onschatbare waarde is geweest. DE VERKLARING VAN CHAMBERLAIN OVER UITGIFTE WITBOEK. In antwoord op in het Lagerhuis gestelde vragen heeft Chamberlain geantwoord: De minister van buitenlandsche zaken laat een Witboek voorbereiden, waarin den loop der onderhandelingen wordt getoond, welke gevoerd zijn met de Sovjet-regeering, vroe ger in dit jaar. Dit Witboek zal zoo spoedig mogelijk ter beschikking worden gesteld van het Huis, doch de voorbereiding zal nood- zakelijkerwijze eenigen tijd vergen. Boothby, conservatief Lagerhuislid, vroeg: „Zal de premier stappen nemen om te be- werkstelligen, dat de inhoud van het Wit boek wijd verspreid wordt onder de neutrale landen?" Chamberlain antwoordde: „Ik zal dat in overweging nemen". RUSSEN NEMEN VOOR DUITSCHLAND BESTEMDE EIEREN IN BESLAG. Uit Boekarest wordt gemeld: Uit Cernauti wordt vernomen, dat de Sovjet-autoriteiten verscheidene wagonladingen voor Duitsch land bestemd eieren in beslag hebben geno men, welke een Duitsche exportfirma had verzonden met de spoorlijn Cernauti-Lwow- Krakau. De Duitsche importfirma heeft thans den exporteurs in Roemenie getele grafeerd geen levensmiddelen meer te zen den met de Galicische spoorlijn, doch vh Hongarije. Gisterochtend heeft de Fransche Kamer de begrooting voor radio-uitzendingen be- handeld, deze bedraagt 401.096.000 francs. Tijdens de debatten zeide de vroegere com munist Fourrier dat per radio moet worden geantwoord op de leugens welke door de propaganda van den vijand worden ver spreid. Ook vroeg hij, dat de uitzendingen van de Duitsche radio gestooTd zullen wor den. Minister-president Daladier verklaarde, dat de radio een der krachtigste propagan- damiddelen is. De Fransche radio moet steeds verbeterd worden. PRESIDENT VAN DEN ZWITSERSCHEN BOND GEKOZEN. De federale vergadering van Zwitserland heeft gister met 142 van de 158 stemmen Pilet Golaz gekozen tot president van den Zwitserschen bond voor 1940. Bovendien zijn de zeven federale raads- heeren Golaz, Obrecht, Motta, Etter, Bau- mann en Wetter herkozen. De nieuwe president is 31 December 1889 te Cossonay in het kanton Waadtland ge- boren. Hij heeft gestudeerd aan de univer- siteiten van Leipzig en Parijs en promoveer- de in de rechten aan de universiteit van Lausanne. Ook in 1934 is hjj president van den Zwitserschen bond geweest. SCHIPBREUKELINGEN. De opvarenden van een op de Noordzee visschenden treiler hebben Dinsdagavond laat een vlot ontdekt, waarop zich twee mannen bevonden. Een der beiden was dood. De andere is aan boord genomen en ern stig ziek aan land gebracht in een Schotsche haven, waar hij in het ziekenhuis is opge- nomen. Men vermoedt, dat het hier gaat om een overlevende van een Deensch schip, dat in de Noordzee op een mijn is geloopen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7