DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Russeri dringen steeds verder op Finsch gebied door. De bemanning van de „Graf Spee in Argentinie. No. 299 Dinsdag 19 December 1939 lfile joarqang Een en twintig Zuid-Amerikaansche staten zullen bij de ooriogvoerenden tegen de schending van het neutrale zeegebied protesteeren. Luchtgevechten op grootere schaal. Een protestnota van 21 Zuid-AmeriUaansche staten aan de ooriogvoerenden. De algemeene toestand. Land-, Zee- en Luchtgevechten. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, bebalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maandeo bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DLR GF^'ONE ADVERTENriEN: Van 15 regels 1 25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Hand®l**dmk» kerij v b HERMS COSTER ZOON Voordam C 9, postgiro 37060 Telef 3320, redactie 3330. Oit nummei bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Volgens de laatste berichten van het krijgsbedrijf in Finland zijn de Russen de verdedigingslinie ten Z. van Salmijaervi omgetrokken en rukken zij thans op in Zuidelijke richting. Zy zouden thans reeds vry ver van Petsamo, dat in het hooge Noorden ligt, verwyderd zijn en een gebied hebben bezet, dat een gemeenschappelijke grens van ongeveer 175 k.tn. met Noorwegen heert. De heeren te Moskou schijnen niet tevreden over de door de Russen ge- brachte offers van mannen en materiaal tegenover de tot dusver bereikte resultaten en er zou een commissie voor onderzoek naar het front gezonden zijn, waarvan ook de leider van de Gpoe deel uitmaakt, daar men vreest, dat by een deel van de troepen van verraad en sabotage sprake geweest is. Dat de Russen den strijd met de Finnen niet uitsluitend als een eenvoudig op- marsch in Finland beschouwen, kan blijken uit het feit, dat men thans ook in Moskou tot uitgebreide maatregelen van stadsverduistering is over- gegaan. De Zuid-Amerikaansche staten zijn niet te spreken over het feit, dat de zeeslag tusschen de Engelschen en de Duitschers en het neutrale-waterge- bied van Uruguay zou hebben plaatsgevonden en de minister van Buiten- landsche Zaken van Argentinie heeft reeds bekend gemaakt, dat hij een protestnota van niet minder dan 21 landen aan de oorlogvoerende partijen zal sturen. De Duitsche en de Engelsche luchtmacht zyn de laatste dagen bijzonder actief geweest met het resultaat, dat talrijke vliegtuigen en kleine schepen verloren zijn gegaan. Het is uit de elkaar tcgensnrekende berichten van Duitsche en Engelsche zijde ook over het al of niet vernielen van een Duitschen kruiser niet mogelijk een quiver beeld van de wederzijds geleden verliezen te krijgen. i j Een verklaring van Uruguayschen minister van buitenlandsche zaken. De minister van buitenlandsche zaken van Uruguay, Guani, heeft verklaard, dat de onderhandelingen practisch Vrijdag geeindigd waren met de overhandiging aan den Duitschen gezant van een nota, waarin te kennen werd gegeven, dat de Admiral Graf von Spee' 'Zor.dag om 20 uur op zijn laatst uit Montevideo moest vertrekken. De Duitsche gezant zou hem antwoord geven en Zondagmiddag om 15 uur werd hij ervan op de hoogte gebracht, dat het Duitsche schip om 18 uur de voor- haven verlaten zou. De minister van buitenlandsche zaken heeft van de Duitsche regeering een nota ontvangen ten aanzien van het genomen besluit. De nota, die Zondagavond om 21 uur werd ontvangen, geeft slechts uit- drukking aan het standunt van de Duit sche regeering volgens welke de neutra- liteitswet niet goed is toegepast. „Ik ben er zeker van, zoo voegde Guani hieraan toe, dat het Uruguaysche ministerie van buitenlandsche zaken nau-vgezet de be- ginselen der neutraliteit en de internatio- nale w'tten gehandhaafd heeft. Ik ben op het oogenblik bereid over te gaan tot een publicatie van alle formaliteiten betref- fende dit bijzondere geval. Men zal dan kunnen waardeeren, hoe correct het optre- den geweest is en hoezeer het zelfs royaal was." De minister besloot zijn verklaringen met te zeggen: „Door het tot zinken bren- gen van de „Admiral Graf von Spee" is geen enkel slachtoffer. gevallen. Alle zee- lieden zijn gered en op weg naar Buenos Aires aan boord van Argentijnsche sche pen. De commandant van het s'agschip is veilig. H j werd een oogenblik gearres- teerd, toen hij zich van zijn schip verwij- derde in een sloep van het schip. Ik werd daarop geraadpleegd over de vraag of de commandant zijn reis kon voortzetten waarop ik antwoordde, dat men hem vol- ledig in vriiheid moest laten omdat hij zich van onze kusten verwijdevde en de bevelen opvolgde die hij van onze autori- teiten had ontvangen. Vier leden der bemanning van de Graf von Spee gearresteerd. Nadat de bemanning van boord van den Graf von Sp<. was weggegaan, keerde een boot met vier Duitsche matrozen naar het oorlogsschip terug. Dezen lieten het schip in de lucht vlitger, Vervolaens werden de vier ma men aan boord genomen door de Tacoma. De Urugueesche autoriteiten hebben deze vier opvarenden van de Graf v.n Spee gearresteerd. Zij zullen verhoord worden Het wrak van de Graf von Spee staat nog steeds in vlammen. Er stijgt een zware roowkclk op, terwijl de olie over de zee- oppervlakte vloeit tot oo een afstand van twee mijl van het wrak. Hierin ligt een gevaar voor de schepen, die in de haven van Montevideo manoeuvreeren. Opvarenden van dt Graf von Spee in Buenos Aires. De commandant van de Graf von Spee is met de officieren en de geheele beman ning aan boord van twee Argentijnsche zeesleepbooten en een sieepschip gister- middag in de haven van Buenos Aires aangekomen. Volgens verklaringen van den kapitein is de geheele bemanning on- gedeerd. De „Tacoma" in Argentinie ge- interneerd. Een radiobericht meldt uit Buenos Aiies, dat de „Tacoma", het schip dat de „Graf Spee" geravitailleerd heeft, door de Argentijnsche autoriteiten zal worden ge- interneerd. Duitsche pers over ondergang van „Graf Spee." De Duitsche avondbladen maakten gis- ter met grooten opmaak melding van den ondergang van de ,,Graf Spee." De bladen wezen er op, dat na de weigering der re geering van Uruguay, aan het Duitsche oorlogsschip te Montevideo voldoenden tijd tot herstel te laten, de commandant van de „Graf Spee" besloten heeft. het schip in de lucht te laten springen. In dit ver- band uiten de bladen zware verwijten aan de regeering van Uruguay. De regeering van Uruguay, zoo schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung, heeft ge- bogen voor den druk van Engeland en Frankrijk en daarmede een onvriendelijke handeling begaan tegen ons, want zij heeft geweten, dat voor de monding van de La Plata, de Engelschen een kring van oor- logschepen hadden geconcentreerd, die zich op het enkele Duitsche '■chip zouden storten, zoodra de termijn v/as afgeloopen. De helden van de „Graf Spee", aldus de Nachtausgabe, hebben het niet verloren tegenover een moedigen aanval van de Engelschen, niet tegenover een militaire superioriteit van Engeland er. Frankrijk, doch eenvoudig tegenover een leelijke di- plomatieke intrige van Engeland. De Tacoma wordt gelnterneerd. De gezagvoerder van de Tacoma zal voor de militaire overheid van Uruguay moeten verschijnen om de motieven uiteen te zet- ten, welke hem er toe hebben gebracht de haven te verlaten en vervolgens zonder ver- gunning terug te keeren. De Tacoma zal waarschijnlijk worden ge- interneerd. Men wachtte de bemanning af. In koortsachtige spanning werd te Bue nos Aires de aankomst verwacht van de be manning van het Duitsche pantserschip Ad miral Graf Spee, welke aan boord van drie Argentijnsche zeesleepbooten de Rio de la Plato was opgevaren. Bij aankomst der Sleepbooten is de Duitsche ambassadeur von Thermann de bemanning op een barkas ter begroeting tegemoet gevaren. De Duitsche commandant heeft den am bassadeur bevestigd, dat alle leden van de bemanning na de tot zinken brenging van de Graf Spee ongedeerd zijn gebleven. De bemanning van het Duitsche pantserschip zag er frisch uit en tnaakte geenszins den indruk, dat zij zich reeds vier maanden op kaapvaart bevindt en ten slotte nog een zwaar zeegevecht achter den rug had. Gister zijn de commandant, de leden van den Etat Major en de bemanning van de Admiral Spee ontscheept. Men verzekert, dat zij onverwijld zullen worden overgebracht naar de militaire zone van het eiland Martin Garcia, waar zij zul len worden gelnterneerd. Dank zij de uitgebreide voorzorgsmaat- regelen hebben zich geen ongeregeldheden voorgedaan bij het aan land komen van de 1039 opvarenden. Behalve het personeel van de Duitsche ambassade stonden slechts wei- nig menschen op de kade. De Duitsche ma trozen lachten en zeiden, dat voor hen de oorlog is afgeloopen. Kapitein Langsdorf zeide slechts, dat hij Voldaan is. De Argentijnsche autoriteiten ontkennen, dat Argentijnsche sleepbooten springstoffen naar Montevideo hebben gebracht om de Admiral Graf Spee" in de lucht te laten vliegen. Hieraan wordt toegevoegd, dat geen enkele Argentijnsche sleepboot in de nabij- heid van het Duitsche schip is geweest. Verder wordt gemeld, dat de Argentijn sche minister van marine, Scatto, een bezoek heeft gebracht aan de opvarenden van de „Admiral Graf Spee" in het immigranten- hotel, waar zij zijn ondergebracht. Officie ren en minderen zullen op kosten van de Argentijnsche regeering gelnterneerd wor den, de Argentijnsche regeering zal hun ge- wone gage betalen, met aftrek van de kos ten voor huisvesting en voeding. De declaratie van Panama. De declaratie van Panama, welke in Oc tober j.l. is aangenomen op de Pan-Ameri- kaansche conferentie, heeft een driehonderd mijls-veiligheidszone rond Amerika vast- gesteld. Hull heeft gezegd, dat, indien de Euro- peesche ooriogvoerenden binnen deze zone tot vijandelijkheden zouden overgaan, de 21 republieken in conferentie zouden bijeen- komen, om te bepalen welke actie zij zullen ondernemen. Protestnota van 21 landen aan de ooriogvoerenden. Cantillon, de minister van buitenland sche zaken van Argentinie, heeft ver klaard, dat hij heden een nota zal pu- bliceeren, welke 21 landen gezamenlijk zullen zenden aan de oorlogvoerende landen om te protesteeren tegen de schending der maritieme neutral iteits- zone, welke door de conferentie van Panama is vastgesteld. De nota is opgesteld door den minis ter van buitenlandsche zaken van Ar gentinie. Zij heeft de goedkeuring ont vangen van verscheiden Amerikaansche staten. Zij geeft een vastberaden uiteenzet- ting van de ontevredenheid, welke ge- wekt is door het jongste zeegevecht in de Zuid-Amerikaansche wateren. Geen schending van het inter- nationale recht. De minister van buitenlandsche zaken van Uruguay heeft verklaard, dat zijn land het Internationale recht niet heeft geschon- den door de houding ten aanzien van de ..Admiral Graf Spee" en hij voegde hieraan toe, dat de door Duitschland naar voren ge- brachte verklaringen volgens welke het asylrecht zou zijn overtreden „onbegrijpe- lijk" zijn. De minister deelde mede, dat de Duitsche gezant veertien dagen tijd verzocht om het schip te herstellen. De verliezen van de Ajax. De Britsche admiraltieit heeft een lijst met de namen van zeven dooden van den kruiser Ajax en twee gewonden uitgege- ven. Elf anderen hebben lichtere verwon- dingen bekomen, alien gaan bevredigend vooruit. Zie verder eventueel laatste berichten. De strijd in Finland wordt met onvermin- derde kracht voortgezet en men mag zich er over verbazen, dat de Russen in tegen- stelling met den inval der Duitschers in Polen slechts langzaam met hun sterke en sterk bewapende troepenmachten voor uit komen en dat zij vain dag tot dag zware verliezen aan menschen en materiaal lijden. Uit dat alles blijkt wel, dat Finland een natuurlijke bescherming van wcuden en merep heeft en bovendien, dat de Finnen goede soldaten zijn, die een strategisch zeer bekwamen leider hebben en van de ge- steldheid van hun land ten voile profiteeren. Toch is met vrij groote zekerheid te voor- spellen, dat zij op den duur aan het kortste eind zullen trekken. Want Rusland heeft bij de strenge vorst, welke nu in het gevechts- gebied heerscht, het voordeel, dat het met zijn zware tanks over het ijs kan gaan en de natuurlijke tankvallen dus buiten werking gesteld zijn. En het grootste voordeel, dat de Russen ondanks de blijkbaar mindere geoefendheid van hun soldaten, hebben is de kracht van het getal. Het komt er niet veel op aan als er dui- zend Russische soldaten door het vuur der Finnen den dood vinden, want er staan in den kortst mogelijken tijd weer duizend andere gereed om den strijd te hervatten. Door de groote overmacht kunnen de Rus sen dag en nacht hun troepen in gevechts- actie houden en de.betrekkelijk kleine groep Finsche verdedigers krijg daardoor geen oogenblik rus en wordt zoo afgemat, dat de gevechtswaarde daardoor moet vermin- aeren. Het S.O.S.-sein dat Finland dan ook tot alle leden van den Volkenbond gericht heeft is een dringend verzoek om steun, niet al- leen ten bate van het Roode Kruis, maar ook ten bate van het leger te velde door het zoo krachtig mogelijk met br-;kbaar gevechtsmateriaal te versterken. Het is vanzelfsprekend, dat men ook in Rusland niet bijster ingenomen u met de tot dusver in Finland behaalde resultaten en de daarvoor gebrachte offers. De Russen schijnen dat voor de bevolking zooveel mogelijk te verbergen, maar de Fin nen kennen de waarde van een goede pro paganda en hebben de rechtvaardigheid van de verdediging van hun vaderland in pam- fletten laten uitkomen, welke boven de Rus sische linies zijn uitgestrooid. Daarin worden d® Russische soldaten tevens aangespoord om de ketenen van de Gpoe te verbreken, een einde aan den oor log te maken en hun eigen generaals te straff en. De moeiiijke omstandigheden waarin de Russische troepen verkeeren en het zeer weinige enthousiasme waarmede zij tegen de Finnen te velde trekken, worden in Mos kou blijkbaar gevaarlijk voor het moreel der soldaten geacht. Er is dan ook sprake van commissarissen der Gpoe, die zich bij de Russische troepen zouden bevinden om na te gaan of de geringe successen soms aan verraad of sabotage zijn te wijten. Men is daarvoor in Rusland blijkbaar altijd bevreesd en een der groote oorzaken van de slechte conditie waarin het Russische leger verkeert, wordt dan ook gezocht in het feit, dat de regeering de bekwaamste offi cieren van verraad verdacht heeft en ze destijds in grooten getale heeft laten fusi- leeren. Dezer dagen is melding gemaakt van muiterij onder de troepen van het roode leger en maarschalk Worosjilof zou thans zelfs een speciale commissie naar het Fin sche front hebben gezonden, waaronder zich de leider van de Gpoe bevindt, welke commissie naar de beweerde muiterij een onderzoek zou moeten instellen. Volgens Zweedsche bladen zou de bevol king van Leningrad over den gang van zaken in Finland allesbehalve tevreden zijn en de gisting in het Noord-Oosten van Rus land zich uitgebreid hebben, zoodat een sterke troepenmacht geconcentreerd moest worden om daar de orde te handhaven. Het is moeilijk de betrouwbaarheid van dergelijke berichten te controleeren. Vaak is de wensch de vader van de gedachte en het is vanzelfsprekend, dat Zweden en Fin nen in dezen benarden tijd niets liever zou den willen dan een opstand van Russische soldaten en burgers tegen de onderdruk- king door de heeren uit Moskou. Wel blykt steeds duidelijker, dat de actie tegen Finland heel wat kostbaarder en blijk baar heel wat gevaarlijker is dan de heeren Stalin, Molotof en Worosjilof zich die had den voorgesteld. Waarover alien, die voor recht en recht vaardigheid strijden zich slechts kunnen verheugen. Het drama van de Graf Spee heeft na- tuurlijk de noodige commentaren uitgelokt en het is verwonderlijk, dat men zoowel in Engeland en Frankrijk als in Duitschland over den moed en de krygsverrichtingen van de bemanning van eigen schepen geest- driftig gestemd is. Duitschland heeft een van zyn kostbare kleine slagschepen verloren, maar het is niet in handen van den vijand gevallen en door de bemanning zelf tot zinken gebracht. „Dan liever de lucht in", heeft de Hol- landsche zeeofficier Van Speyk eens geroe- pen Men zijn schip door den vijand geno men dreigde te worden en zooals men zijn daad in onze vaderlandsche geschiedenis als een roemvolle en dappere heeft geken- schetst, zoo zal men dat in Duitschland on- getwijfeld met die van kapitein Langsdorf doen, al is deze dan ook zoo verstandig ge weest om voor het de lucht in gaan zijn schip te verlaten. Wanneer hij zijn bemanning en zich zelf niet gespaar had, zou dat ongetwijfeld als een nog dapperder daad in de historie wor den opgeteekend, maar men heeft blijkbaar gedacht, dat het verlies van het slagschip voor Duitschland al een groot offer geweest is en dat het niet noodig was daarby ook nog een duizendtal menschenlevens te ver- nietigen. Wat men dan als minder roemvol, maar als veel verstandiger zal moeten beschou- Intusschen zou het natuurlijk in Duitsche cogen veel beter geweest zijn als het slag schip den tijd had gekregen zieh voldoende gevechtsklaar te maken en den vijand zijn portie te geven. Dat men tot dat gevechts klaar maken geen tijd heeft gekregen, wordt van Duitsche zijde in een protestnota aan de regeering van Uruguay verweten en een besluit genoemd, dat onder Engelschen druk zou zijn genomen, maar deze regeering is van meening, dat zy eigenlijk al te royaal is geweest met den tijdsduur welke het schip in de haven van Montevideo mocht blijven en de minister van Buitenlandsche Za ken heeft verklaard, dat men nauwgezet de beginselen der neutraliteit en der inter national wetten heeft geeerbiedigd. En verder ziet het er trouwens niet naar uit of men zich daar nog veel van de Duitsche protesten zal aantrekken. De regeering van Argentinie is evenmin tevreden over den gang van zaken en heeft beloofd, dat hy namens niet minder dan 21 landen zal protesteeren tegen de schending van de maritieme neutraliteitszone in de Zuid-Amerikaansche wateren. Van Duitsche zijde wordt melding ge maakt van een luchtactie op groote schaal over de geheele Noordzee van de Shetland- eilanden tot Portsmouth. Verscheidene Brit sche oorlogsvaartuigen zouden daarbij ver- nield en gezonken zijn. In Engeland ontkent men, dat de Duit schers boven Portsmouth zijn geweest, maar uit de toevoeging, dat er een nieuwe tereur- campagne tegen weerlooze Britsche en neu trale koopvaardij heeft plaats gevonden, mag wel geconstateerd worden, dat vele vaartuigen aan de Duitsche actie ten offer zijn gevallen, al zijn dat, volgens de Brit sche berichten, dan ook voornamelijk trei- lers geweest. Duitsche berichten maken melding van een groote Engelsche luchtactie, welke gister met 44 vliegtuigen tegen Duitsche plaatsen aan de Noordzeekust ondernomen zou zijn. In zware gevechten boven de Duitsche bocht zouden niet minder dan 34 Britsche vliegtui gen zijn neergeschoten en wanneer dat juist is zou men dus van het eerste luchtgeveeht op groote schaal kunnen spreken, dat voor Engeland zeer nadeelig verloopen zou zijn. Van Engelsche zijde wordt verklaard, dat de Duitsche cberihten schromelyk overdre- ven zouden zijn. De Engelschen zouden 12 Duitsche vliegtuigen neergeschoten hebben en er zelf maar zeven hebben verloren. Het blijkt in dezen tijd trouwens uiterst moeilijk om achter de waarheid te komen. Gister hebben wij de Britsche mededeeling opgenomen, dat de Engelsche duikboot Ur sula een Duitschen kruiser aan de monding van de Elbe tot zinken gebracht heeft. Thans noemt het Duitsche nieuwsbureau deze me dedeeling van alien grond ontbloot en wordt verzekerd, dat de torpedo van een Britschen onderzeeer slechts lichte schade heeft aangericht. Zoodat men ten slotte zelf maar een keuze moet doen welk bericht men het i meest geloofwaardig wil achten.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1