"AKKERVK 7lededattd Avondvergadering. DERDL BLAD in het college zitting te nemen. Spr. citeer- de hierover Diogenes in het N.H.D. De gang van zaken is niet bevredigend geweest, al heeft men zich vereenigd met het resultaat, dat achter de groene tafel zit. Men is niet vriendelijk tegenover nns ge weest. De stemming van hedenmiddag de- monstreerde de tweede trap aan ons. Wij zijn gewoon terug te geven, wat wij te in- casseeren krijgen en vertrouwen daarvoor op de toekomst. De gang van zaken bij M.H. besprekende erkende spr., dat wij in totaal hooger zijn dan Velzen, dat 16.000 ziele meer telt. Dit zit niet in de uitkeering die gemiddeld slechts f 5.38 is, doch in het groote aantal, dat gesteund moet worden. Mede door regeeringsmaatregelen komen wij voortdurend voor triester maatregelen te staan. Spr. wees op de afvoering van Sociale Zaken naar M.H. Het stopzetten van een industrie en het intrekken van pensioen van een andere in dustrie verhoogde de uitgaven van M.H. Over het algemeen gaat het met de industrie in de stad niet schitterend. In de stad hebben wij nog te veel krotwo- ningen, waarin de noodlijdenden uit't nood- ljjdende platteland trekken, omdat zij daar uitkeeringen van het armbestuur krijgen; het is een raadsel hoe ze er mee rondlao- xnen. Zoolang wij de krotten houden zullen dergelijke menschen naar Alkmaar trek ken. Wegen moeten gevonden worden daar- aan een einde te maken. De voorzitter schorste hierop om half zes de vergadering tot half acht. De zaal had een bijzonder karakter gekre- gen. Op de tafel van den burgemeester prijkte een groote bloemenmand in de Alk- maarsche kleuren en de heer Klaver, de nestor, richtte een waardeerend woord na- mens den raad tot den burgemeester en wenschte hem geluk met zijn herbenoeming, die juist was afgekomen. Spr. uitte de beste wenschen voor den burgemeester en zijn gezin. (Instemming.) De vo orzitter dankte voor dit warme woord en de bloemenhulde en verzekerde dat hij in de komende periode zijn best hoopt te doen om de belangen van Alkmaar te behartigen en noodigde den raad en de pers uit, na afloop zijn gast in het Gulden Vlies te willen zijn. De heer v. d. Vail verkreeg hierop het woord voor de voortzetting van zijn betoog. Spr. stelde de vraag of Alkmaar niet op een te grooten voet leefde. Hij had het verder over zuster Anna, de dure bedrijfsleveran- ties en oordeelde dat Alkmaar niet door kan gaan per jaar f 20.000 voor het Sportpark te geven en oordeelde ook, dat men met den muziektuin niet kon doorgaan. Het be- zoek van de Alkmaarders aan den tuin is beneden nul. Voor een cafe-exploitatie ge- voelde spr. niets. Spr. oordeelde, dat onder de oogen moet worden gezien het Sportpark als bouwterrein te exploiteeren en met den muziektuin te breken. Ten aanzien van de luchtbescherming waren B. en W. zijn in- ziens te royaal. Wat is daar te administree- ren? Spr. kan er zich niet mede vereeni- gen om daarbij al weer een administrateur aan te stellen. Groot respect heeft spr. voor den brandweer en liever zag spr. dat bij de luchtbescherming georganiseerd in plaats van geadministreerd werd. De salarieering voor de wethouders f 1500 voor ieder per jaar wilde spr. op f 2000 brengen. Spr. herinnerde aan het ingek^men adres van de vakorganisaties waarin een andere samenstelling van M.H. wordt gevraagd. Spr. wil ook avondvergaderingen, al is dit moeilijker voor de ambtenaren en de pers, omdat avondvergaderingen het de organi- saties gemakkelijker maakt een grootere keuze te doen voor candidaten. Het is niet zoo gemakkelijk verlof te vragen. Juist om dat wij zooveel werknemers in onze krin- gen hebben, vragen wij voortaan avondver gaderingen te beleggen. Gezien de armoede van Alkmaar zou spr. zich ervan onthouden waschlijstjes op te sommen. Spr. verzekerde, dat wanneer de overheid een beroep doet op de moderne arbeiders- beweging voor het behoud van de groote geestelijke goederen, deze beweging aan dien roepstem gevolg zal geven. De heer S i e t s m a besprak de gemeente- politiek. De scheidingslijn is niet meer rechts-links, maar democraat-conservatief. De heer Venneker: Er zijn hier geen conservatieven meer. (Gelach.) De heer Sietsma drong er op aan het college alsnog uit te breiden met een lid van de democratische groepen. Spr. vroeg hoe de verhouding is tusschen den liberalen wethouder en 't liberale raads- lid, en oordeelde het argument, dat niemantl wethouder moet worden, die als raadslid geen ervaring heeft, zwak. Ook spr. was voorstander van avondvergaderingen en merkte op, dat het antwoord op vragen over de restauratie van de Groote Kerk niet bevredigend was. Met den heer Venneker oordeelde spr. de aanbevelingsbrief sober. Volgens de gemeentewet moet de begrcoting vier maanden voor het begrootingsjaar wor den aangeboden. Dit is niet geschied en kan moeilijkheden geven. Met den heer v. d. Vail oordeelde spr., dat de begrooting den raad niet is aangeboden. Spr. vroeg of Ged. Staten daarom de be grooting hun goedkeuring niet zullen ont houden en betreurde het, dat de begrooting niet in de financieele commissie is behan- deld. Weth. v. Slingerland: Dat hebben wij te voren afgesproken. De heer S i e t s m a: Ik zou mijn opmer- king niet hebben gemaakt, als de aanbie- dingsbrief niet zoo sober was geweest. Spr. becijferde, dat voor rond f 200.000 dekking moet worden gezocht. Spr. herinnerde aan een rede van mr. Oud op 7 Juni, die becijfer de, dat het tekort van 300 gemeenten 48 mil- lioen bedraagt. Dit is een sober beeld en toch zal dit bedrag voor 1940 nog worden over- schreden. De 28 millioen, die voor steun aan gemeente is uitgetrokken, is dus nog geen 50 Een cotnmissie ad hoc, nu een verificateur benoemd zal worden, oordeelde spr. niet urgent. Een niet sluitende begrooting is niet fraai. Spr. wees er echter op, dat mr. Oud gezegd heeft, dat er omstandigheden kunnen zijn, waarin men van sluitende begrootingen moet afzien, wanneer de volkskracht daar- door zou worden aangetast. Met niet sluiten de begrooting kan men blijven werken zoo lang men crediet heeft en crediet behoudt men als men naar sluitende begrootingen blijft streven. Het antwoord van B. en W. over de eva- cuatie was voor spreker aanleiding te vra gen of de gemeente wel paraat is en of het niet mogelijk was het federatieve verband tusschen vereenigingen, die op dit gebied werkzaam zijn, te bevorderen. De verbetering van de Ramen juichte spr. toe. Wordt daarmede de waterhouder bij zwaren regenval opgeheven en zoo neen, is het dan niet noodig de rioleering daar te her- zien. Ook informeerde spr. naar het tunnel- plan met het oog op den kazemeweg. De ont- watering van de Steijnstraat behoort einde- lijk eens te worden opgelost. Van de bewo- ners wordt door gevraagd't plaatsen van een gemaaltje te bekostigen. Het polderbestuur wilde medewerken, maar door het wegnemen van de grondduikers hebben de menschen daar last van het water gekregen. Wanneer daar te laag is gebouwd, dan is dit de schuld van gemeentewerken en daarom vroeg spr. of het college bereid is tot overleg met het polderbestuur. In de Overdie en Achtermeer speelt zich eenzeifde kwestie af. Spr. wilde door putten en uitmaling daar verbetering brengen en bleef zich daar ver- klaren voor een verbindingsgracht als ver- verschingskanaal. Spr. verzocht het college hiervoor een zachte drang op belanghebben- den uit te oefenen. Spr. wenschte het college sterkte in de komende moeilijke tijden. De heer B o n s e m a besprak de rol, die de s.d.a.p. bij de wethouderskeuze heeft ge- speeld en zegde de heer v. d. Vail toe, dat .hij er zal voor zorgen, dat dit bij de kiezers levendig blijft. De heer v. d. Vail en de zij- nen hebben geen recht te fulmineeren tegen de katholieken, want de drie wethouders zitten daar met de stemmen van de soc. dem. en zij dragen verantwoordelijkheid voor de samenstelling. Eerlijk zou het van den heer v. d. Vail zijn geweest, als hij gezegd had: „onze haat tegen Bonsema is zoo groot, dat wij den liberaal mr. de Groot boven hem ver- koos". Het argument over het gemis aan een program, onderwierp spr. aan een scher- pe critiek, er op wijzende, dat men geen be- handeling van spr. kan noemen, waarbij hij in strijd met de democratic handelde. Met verheffing verhief spr. een groen biljet van de s.d.a.p. van 4 Sept. en de daaropvolgende witte en gele biljetten, die alien tegen spr. gingen. Spr. tart uit het door hem versprei- de biljet een zin aan te toonen van een der- gelijk laag allooi als de soc. dem. verkiezings- lectuur, waarvan hij niet begreep, dat de leden het slikken. Spr. mocht niet bij de s.d. a.p. debatteeren. In de vergadering, waar spr. sprak, noodigde spr. de s.d.a.p. voor debat uit, maar zij bleef weg en het past dus v. d. Val lalerminst om spr. te verwijten, dat hij de s.d.a.p. heeft aangevallen. V. d. Vail had zeker de „Diogenes" heel slecht gelezen, want het ging ook tegen het gekon- kel van den heer v. d. Vail om spr. buiten het college te houden. Ook de Alkmaarsche kaasjes van den heer Hoijtink In de Noord- hollander, nam spr. onder handen. Daar staat, dat de heer Grondsma niet wilde als Keijsper wethouder werd en toch koos ook de heer Hoijtink de heer Keijsper. Daar blijft een onaangename smaak aan deze zaak hangen. Ook mr. de Groot, die spr. had ver- weten, dat de menschen van de Associatie voor Lijkbezorging hem hadden aanbevolen, wees spr. er op, dat menschen van die orga- nisatie ook hun handteekening op de lijst van mr. de Groot had gezet. Hij had dit ar gument niet mogen gebruiken. Mr. d e G r o o t erkende dit. De heer Bonsema wilde de noodlij dendheid zoo laag mogelijk maken en be- toogde, dat het college den raad de gelegen- heid heeft onthouden de begrooting te be- studeeren, als men geen rentenier is. Spr. ging hierna over tot bespreking van de m -morie van antwoord op het voorloopig verslag. Spr. becijferde, dat de distributie stellig met S 4000 kon worden verminderd. Waarom voor het onderhoud van straten en pleinen nu f 14000 meer uitgetrokken dan in 1938, terwijl men geen geld heeft. Spr. oor deelde, dat men met 26000 heel wat kuilen kan weghalen. Ook wilde spr. onder de oogen zien of men dit niet kon aanbesteden. Gemeentewerken is niet goedkoop en zeker is er kans, dat parti- culieren het goedkooper kunnen doen. Steeds heeft spr. de top van gemeentewerken te hoog geoordeeld. Spr. heeft geen bezwaar tegen het houden van motorraces, die verher in de stad brengen en voordeelen ook voor de gemeente bieden. Spr. heeft den indruk, dat men speculeert op de gedachte „wij zullen de begrooting maar vaststellen en er wel wat op hooren". Deze speculatie, waarbij f 400000 bij het rijk rroet worden aangevraagd, bewonderde spr. niet. Voorts wees spr. er op, dat men voor 1939 kans heeft op een groot tekort tenge- volge van de tegenvaller over jaren bij M.H. Spr. bezuinigde niet graag, maar het moet, wil men uiteindelijk weer eens van de nood lijdendheid af komen. Vreemd vond spr. het, dat men thans ter secretarie nog een hoofd- commies wil aanstellen, met het motief „het zielental is grooter geworden". Als men dit motief gebruikt, dan zal er een algeheele reorganisatie moeten komen. Spr. vroeg her college eens na te gaan waarom gemeente werken van de ijzergieterij als Alkmaarsche im.ustrie slechts voor noodgevallen gebruil: maakt en hij zou het op prijs stellen als men de schilderspatroons voor het schilderwerk straks, overeenkomstig het adres inschakelde. Ten aanzien van de Luchtbescherming oor deelde spr., dat hij er niet voor te vinden is daar een administrateur aan te stellen. Ei moet daar georganiseerd worden. Voor een verbetering van de begraafplaats verklaarde spr. zich voorstander en met na- druk vroeg spr. of de overdekte veemarkt van de baan is. Voorkomen moet worden, dat anderen ons voor gaan. Spr. vroeg, welke scholen voor 50 door den barakkenbouw vrij zullen komen. Ook ver- onderstelde spr., dat de belastingramingen van den inspecteur der directe belastingen te laag geraamd zijn. Voor de concentratie van de bedrijven moeten B. en W. zich niet achter het gemis van een gebouw verschui- len. Ook in het college heeft spr. steeds op concentratie aangedrongen. Spr. verzocht den heer Eriks zijn ideeen uit de A. P. hier kenbaar te maken. Spr. is van oordeel, dat een raadslid in de eerste plaats in den raad met zijn critiek moet komen en constateerde, dat er in de ge- voerde critiek in de A. P. geen lijn zit. Spr. laakte het in den heer Eriks, dat hij als raadslid bij de bedrijven inlichtingen inwint en in de A. P. de bedrijfsdirecteu- ren tegen elkander uitspeelt. Spr. hoopte, dat de heer Eriks als jong raadslid opge- voed kan worden in de goede richting. Weth. v. Slingerland: Ik heb de hoop opgegeven. De heer Bonsema herinnerde den heer v. d. Vail aan zijn houding bij het voorstel om het radio-tarief op 1.75 te handhaven. Toen spr. er zat, heette het „het rijk moet maar bijpassen". Nu Keys- per het voorstel deed en niet spr. zweeg v. d. Vail. Dit bewijst, dat het hem om een rel tegen spr. te doen was. Dit liep verkeerd uit. De kiezers hebben daarover uitspraak gedaan. Spr. wees den heer v. d. Vail erop, dat voorheen de soc.-dem. fractie bestond uit 6 leden, met twee le den in het college. Thans vier leden en geen lid in het college. Laat de heer v. d. Vail eens denken over „wat men zaait, zal men oogsten". Spr. oordeelde voorts, dat B. en W. bij het verhoogde lichtgebruik gespeculeerd hebben op het voortduren van de mobili- satie, maar bij de gasafname wil het col lege er geen rekening mee houden, even- als bij het gebruik van het Sportpark door de militairen. De resultaten van het Sportpark noemde spreker pover. De laatste jaren kost dit 25000 per jaar. Spr. vroeg het college of het in de toekomst verbetering verwacht en meende dat men niet blijvend dien last kan dragen. 1570 wordt er aan het Sportpark, dat aan een voetbalvereeniging en de mili tairen is verhuurd, veradministreerd. Dan komt er nog 800 voor den directeur, den concierge enz. Het Sportpark is niet te exploiteeren; dag in dag uit gebruiken thans de militairen het en de 3700 on derhoud zijn thans niet noodig. Verkoopen is ook niet gemakkelijk. Er rust 300.000 op en dan heeft men nog geen nieuw Sportpark, want een Sport park is noodig. Spr. wilde het Sportpark doelmatiger gebruiken en besprak hierop de jongens-exploitatie bij plantsoenen. Sinds 10 jaar heeft men daar een volon- tair die den directeur vervangt voor 20 per week, terwijl de jongens van 20 jaar f 13 per week krijgen. De heer Stoutjesdijk oordeelde ook, dat de tijd ontbroken heeft de be grooting te bestudeeren. Spr. heeft niet den indruk, dat het college wil bezuinigen en besprak de dure verwarming van het politiebureau, dat 2200 kost. De tegen- woordige wethouder vond als raadslid 1500 al hoog. Hoe denkt hij er nu over? Ook de dure verwarming van andere centrale gebouwen, die economischer kon geschieden, besprak spr. Met v. d. Vail oordeelde spr. dat ver- schillende bedrijven onder de loupe geno- men moeten worden. Spr. zal tegen de begrooting stemmen als op gemeentewer ken, plantsoenen en sportpark niet bezui- nigd wordt. Spr. laakte het dat de agenten geen cursus hebben gevolgd in E. H. O. en vond het verkeerd, dat er geen hek ge- plaatst wordt aan den Voordam hoek Zij- dam. Dank bracht hij voor het plaatsen bij de Torenbrug. De heer H o y t i n k sprak namens de protestantsch-christelijke fractie. Hij zou niet ingaan op de verkiezingsbe- merkingen van den heer Bonsema. Spr. verzekerde, dat het college en iedere wet houder het vertrouwen heeft van zijn fractie. Ook hij laakte de late indiening van de begrooting en onderschreef wat de heer Venneker over kinderbijslag en het Neo-Malthusianisme had gezegd. Spr. wilde beleidskwesties laten rusten, omdat hij het financieele vraagstuk domi- neerend achtte. Alkmaar wordt noodlij- dend en spr. vindt het onverklaarbaar, dat er nog leden zijn die zich daarover verwonderen. Naar spr.'s oordeel is men er het vorig jaar op kunstmatige wijze in geslaagd aan de noodlijdendheid te ont- komen. f 430.000 van het rijk zijn noodig de begrooting sluitend te maken en spr. meende, dat men nu niet langer meer lij- delijk kan toezien. Oplegging van beper- king is noodzakelijk. Mr. Leesberg: De middelen. De heer H o y t i n k: Die aan te wijzen laat ik aan u over. Ik blijf mij zelf getrouw en hoop dat door samenwerking de noodtoestand waarin wij geraakt zijn, de dageraad zal zijn voor een betere toe komst en spr. verheugde zich over de ver- anderde mentaliteit en in het bijzonder van die van den heer Bonsema. Spr. is het opgevallen, dat het college sommige posten hooger raamde en sommige wins- ten uit de bedrijven lager. Met anderen weet spr. een deel van de moeilijkheden aan de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeente. Nu is de hoofd- zaak dat voor 1940 Alkmaar voor dekking van het rijk moet vragen 430.000 en dat daarna een andere financieele ver houding komt. Van het laatste verwacht spr. niet te veel en daarom moet de huishouding op een lager niveau en noodzakelijk is het dat naar de mogelijkheid een onderzoek wordt ingesteld. Spr. zegde het college een krachtigen steun van zijn fractie toe en oordeelde dat het college daarvoor den steun van den geheelen raad noodig heeft. Spr. wilde een commissie en oordeelde, dat dit in tegenstelling met den heer Sietsma de ze taak niet aan een verificateur kan worden opgedragen. De heer Grondsma was door de be grooting teleurgesteld. Bij zijn intrede had hij gehoopt, dat een stream van kapitaal- krachtigen in Alkmaar zouden komen en nu is het juist andersom. Spr. heeft het volste vertrouwen in het college, ook van den heer Keyspef. Spr. is voor hulppost- kantoren. 1000 vierk. M. vroeg een in dustrie om hier te bouwen. Gemeentewer ken kon geen prijs noemen en dat noemt men in den handel „koopmanschap". Als er verandering moet komen met het Sportpark, dan vraagt spr., is het niet te verhuren aan een stichting, dan zijn wij van de kosten af. Met het muziekpark ligt het aan den man die het beheert. Spr. wilde het ook openen aan den Straatweg. Spr. verheugde zich, dat het college de kermis maar 5 dagen zal houden. De heer Bonsema: Waar staat dat? De voorzitter: Het staat nergens. (Gelach). De heer Grondsma: Nou ja, ik hoop dat het.aangenomen wordt. Spr. begreep niet waarom hier evenals in Gorinchem geen goedkoope tunnel kan komen. Voor avondvergadering is spr. Van de luchtbescherming wil spr. geen ambtena- rij maken. Daardoor gaat de ambitie van de vrijwilligers weg. De Kaasmarkt kost veel geld en de Stich ting overweegt een afsluiting in den zomer en 10 cent voor toegang te heffen of een verplicht speldje te koopen. Het is jam mer, dat de kaasmarkt door tienduizenden wordt bezocht, zonder dat de kaasmarkt zelf er profijt van trekt. Spr. bespeurde eenige opleving bij den landbouw en den midden- stand en zeide met de Afrikaanders: „Jij moet niet bang wees, voor wat nog niet is. Mr. Leesberg oordeelde, dat de heer v. d. Vail gevaarlijk had gedaan met den zin uit Diogenes aa nte halen. Z.i. was Dioge nes pedant en van pedanterie moet de heer v. d. Vail toch niets hebben. De politiek be- staat uit't practisch grijpbare op het oogen- blik. Komende tot de behandeling van de begrooting onderschrijft spr., dat de tijd van voorbereiding te kort is geweest. Dat komt de behandeling niet ten goede en juist uit de wrijving der meeningen ontstaat de waarheid. Spr. verzocht voortaan ook de staat van de middelen aan den raad te ver- strekken. Laat men toch vroegtijdig met de begroo ting komen en daarna met motie van wijzi- ging- Komende tot bijzondere dingen besprak spr. de restauratie van de Groote Kerk, waarvan z.i. het muurtje wel het eerst her- steld moet worden. Middenstanders vroegen spr. of het niet billijk was hen in de gele- genheid te stellen mede te dingen naar de levering van materialen en spr. oordeelde dat dit billijk is. Spr. vroeg of het nieuwe systeem bij het grondbedrijf wel goed is. Hij vreest, dat men op den duur toch verkeerd uitkomt. De rijwielstalling van het Sportpark is wel on- gelukkig opgezet. Die behoeft toch geen geld te kosten. De poging van het college de Muziektuin nu eens onderhands te gun- nen heeft spr.'s instemming, maar hij ver- wonderde z.ch erover, dat men een open- bare aanbesteding met een vasten prijs wil. Dit is wel een bijzondere figuur. Spr. wil een oproep per advertentie. Bij een pacht van 200 oordeelde spr. een huur van f 50 voor een dag niet juist. Ook dit dient het college te bezien. De taak van de commissie ad hoc liet spr. gaarne aan de financieele commissie over. De ontvangsten van het gasbedrijf kunnen zeker wat opgevoerd. Spr. noemde nog ver- schillende posten waarin speling zit. Het streven moet zijn zooveel mogelijk van de noodlijdendheid af te komen, omdat de autonomie hem lief is. Van het radiobedrijf kan zeker f 3000 verwach worden. In den precairen toestand van het G.E.B. gaat spr. met den wethouder mee. Het antwoord van B en W. over de plantsoenen is niet juist. In de begrooting staat, dat er 15.000 aan plantsoenen wordt gegeven en in die van de plantsoenen staat f 7000. Dat klopt niet en hier is een correctie noodig. Ten aanzien van Gemeentewerken heeft spr. bemerkingen over de percentages, die te laag zijn opgezet, waardoor het bijzonder onderwijs per jaar voor duizenden is bena- deeld, al zegt hij niet, dat dat het zou ge bruiken. De raad heeft echter recht te ien, hoe men aan het bedrag per leerling komt. Er is nog tot 1 Maart tijd dit te bezien. Spr. wil meer werken uitvoeren. Daardoor dalen de uitgaven van M.H. Het komt zelfs op een bedrag van 500 per week. Wij kunnen dan gevoegelijk M.H. f 25.000 lager ramen. Weth. van Slingerland: Werken van het Werkfonds moeten wij in de toekomst betalen. Mr. Leesberg: Het Werkfonds is er om ons door moeilijke tijden heen te helpen. De heer Eriks verklaarde, dat zijn be- langstelling was overgegaan in verbazing, waar voor hem vaststond, dat deze begroo ting moet worden goedgekeurd, gezien het feit, dat hij voor 1 Jan. moet zijn ingediend. Dat was de erden waarom spr. zich in het voorloopig verslag kras heeft uitgedrukt, toen hij te kennen gaf van oordeel te rijn, dat de begrcoting de indruk maakt de cijfers maar te hebben opgevoerd. Anderen heb ben met vriendelijker woorden hetzelfde gezegd. Spr. is benieuwd of er het volgend jaar ten zijnen opzichte sprake zal zijn van op- voeding. Hij wil het hopen, maar meende ook, dat er bij het college een goede wil voor verbetering aanwezig moet zijn. Dan zal hij met meer voldoening voor de begrooting stemmen dan thans. Spr. zou zich misschien anders hebben uitgedrukt, als hij niet had gemerkt, dat die meening ook bij anderen bestond. Laag ramen om veel te krijgen mag niet voorzitten. Spr. besprak verschillende pos ten en sloot zich ten aanzien van straten en pleinen bij de opmerkingen van den heer Bonsema aan. M.H. zal over 1939 meevallen en spr. meende, dat in deze post voor 1940 een meevaller zal zitten. Spr. wilde hier- mede niet zeggen, dat de steun verlaagd moet worden. Nu gedurende den winter de steun met 5 pCt. verhoogd wordt, wil spr. dit ook over de gesteunden van M.H. Weth. v. Slingerland: Het M.H. is autonoom. U moet dat op een andere plaats zeggen. De heer Eriks zegde dit toe. Spr. wees op de post 33.000 afschryving bij het G. E.B., die geheel is afgeschreven, zoodat men er niet op kan afschrijven. Het blijkt dan |C# Een "AKKERTJE" zal zorgen, M dat de pijn direct verdwijnt. Neem er zoo noodig, voor't naar bed gaan nog een en Ge kunt er zeker van zijn vannacht rustig te slapen. Maar... laat Uw gebit nazien. Vlugge, zekere working bij alle pijnen, dat is't geheim H der "AKKERTJES", die door geen enkele imitatle worden geSvenaard, ndeh in hun Wi ll </5\Vzondere •omsnstelling, nden VlXt/7/in hun doeltreffendeworking. YJy Op elk "AKKERTJE" staat *t AkKER-merk: Uw garantiel tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. Doos: IS stuks -12stuivers; 2stuks - Sstuiveri. ook een post voor vernieuwingen, terwijl men dit voorheen uit reserves putte. De heer Bonsema: Onjuist. Uit den kapitaaldienst. De heer Eriks zal dit nagaan. Spr. be sprak voorts nog den luchtbeschermings- dienst, waarbij voor 1000 man zeker cen ge- salarieerd administrateur noodig was. Dit kan door daarvoor iemand van de bedrijven te plaatsen, zoodat het de gemeente niets kost. De burgerij is ontevreden over de wijze waarop de bedrijven worden be- heerd. De gemeente moet toonen dat het haar met de bezuiniging ernst is. Spr. is voor het uitstervingssysteem, omdat dit een zacht systeem is. Het college zwijgt er over. Spr. wilde het niet alleen ten aan zien van de hoofdambtenaren, maar ook voor het personeel in het algemeen. Spr. had het gefrappeerd, dat voor de 1.6 millioen M3., die de buitengementen aan gas afnemen, 62000 aan lasten drukt en op de 3 millioen M3. in de stad f 393.000. Spr. oordeelde voorts, dat op het buitennet ook moet drukken de kosten, die daarop drukken. Vestiging van armlastigen moet door oprui- ming van krotten worden tegengegaan. Spr, vroeg waaraan de achteruitgang moet wor den toegeschreven. Daarvoor zijn deskundi- gen rapporten noodig en daarom moet de verificateur er spoedig komen. Spr. wenschte op deze begrooting belang- rijke correcties van den Haag, die het ver- diende loon zijn, maar aanslagen zullen zijn op de autonomie. Sluitende begrootingen zijn de normale. Weth. v. Slin gerland: Dit wisten wij niet. Dit is praten in de ruimte. Geef aan, hoe het moet. De heer E r i k s: U moet nog geen dingen vragen, die ik niet kan beantwoorden. Spr. is overtuigd, dat de begrooting van M.H. te hoog is geraamd. De heer Couwenhoven wilde naar het Gulden Vlies. De voorzitter: Om kwart over elf. Bent u dan klaar mijnheer Eriks. De heer Eriks: Misschien. Maar wat ik te zeggen heb, zal ik toch zeggen. Spr. wees op de noodzakelijkheid van een nieuwe school, schoolzwemmen, schoolbibliotheken. Weth. v. Slingerland: Waar blijft u nu met uw bezuiniging. De heer E r i k s: Ik wacht het komende jaar af, maar het begin van goede maat regelen wil ik zien. Sloop de oliestookinrich- ting in de Vondelschool, dat kost f 900 in een half jaar. De voorzitter: Die bestaat al niet meer. De heer Stoutjesdij k: Dat hebben jullie niet gedaan, maar de militairen. t De heer Eriks vroeg, waarom de kin- dertoeslag wel kon en merkte op, dat de Nieuw Malthusiaansche Bond een hooger ideaal heeft als men hier laat voorkomen. Het is alleen kinderbeperking, ze werkt ook rasverbeterend door te voorkomen de voort- planting van minderwaardigen en streeft ernaar om de kinderen ook tot iets te brengen. Spr. citeerde hierover Pierson, Treub en Verryn Stuat en wees er op, dat de criminaliteit uit de groote gezinnen komt. Spr. vond groote gezinnen een luxe en ge- voelde weinig voor kindertoeslag. Hier brak spr. zijn rede af tot .Vrijdag en begaven de heeren zich naar het Gulden Vlies. DE ADVENTREDE VAN DE KONINGIN. De adventrede van de koningin is in Indie met groote belangstelling beluisterd. De gemeenteraad, welke juist bezig was aan een begrootinpsvergadering, schorste de zitting om de leden en het publiek in de gelegenheid te stellen de rede te beluisteren Dit geschiedde ook in een vergadering van de vereeniging „Groot Batavra". HEERHUGOWAARD (Nov.) Geboren: Marianna Jacomina, d. v. E. A. v. Beekhuizen en J. C. Veld. An- tonia Elisabeth, d. v. J. Groot en C. C. v. d. Gragt. Afra Anna, d. v. A. C. Sijs en G. Bakker. Jacobus Gerardus, z. v. A. Swin- kels en C. J. Jongkind. Cornelis, z. v. C. v. Stralen en C. M. Blankendaal. Ali, d. v. C. Kuiper en A. Witsmeer. Maria Afra, d. v. A. A. Loos en M. Dekker. Gerardus, z. v. P. Mooij en U. E. Oudeman. Catharina Cornelis, d. v. Jc. Dekker en E. Tamis. Maria Margaretha Catharina, d. v. C. M. Groot en M. Groot. Ondertrouwd: Th. Groot en B. G. Stoop. Getrouwd: J. Dekker en M. v. Scha- gen. Th. Groot en B. G. Stoop. W. J. Klaver en A. Dekker. Overleden: Agatha de Boer, 91 jaar, wed. P. Commandeur.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10