De Alkmaarsche Raad behandelt de begrooting. Er is geen enkel raadslid, dat de begrooting sluitend weet te krijgen. Oude politieke koeien worden uit de sloot opgevischt. DERDF BI.AD Al.KM AHsC'Mt1 Coin «N DECEMBER 1939. Het gebruik van het beursgebouw. Voorgesteld werd om de vercrdening op de graanmarkt te wijzigen, zoodat tijdelijk op de graanmarkt geen marktgeld wordt geheven. De heer Grondsma bracht B. en W. hulde voor deze bijlage, die den handel tegemoet komt. De voorzitter: De meerderheid. De heer Venneker wilde het stand- punt van de minderheid volgen en het tarief 50 verlagen. Waarvoor nog wach- ten als er steeds op moet worden bijgelegd. De heer v. d. V a 11 wilde wel rekening houden met een concurrent. Wij moeten voor zien te blijven. De markt gaat voor uit dank zij het volgen van de adviezen van den directeur. Spr. wees op het belang van de beurs, met het oog op hetgeen zich er om groepeert. Spr. steunde het voorstel van de meerderheid. De heer E r i k s deed evenzoo. De beurs heeft nog goede perspectieven. Men gaat graag naar Alkmaar, doch de tarieven worden een bezwaar. Weth. van Slingerland oordeelde als meerderheid van het college, dat een verlaging van 66 toch wel voldoende is. Nu .heeft het geen beteekenis, doch straks is het moeilijk er iets op te leggen. Mr. Leesberg bepleitte aanhouding. Weth. K e ij s p e r verdedigde het voor stel van de meerderheid. In de practijk is dit marktgeld niet te controleeren. In den toekomst krijgt men toch het komen met monsterzakjes. Het voorstel van de meerderheid 1 jaar niet heffen werd met 11 tegen 9 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren Sietsma, Hoijtink, de Kort, Stoutjesdijk, v. Slinger land, Bonsema, de Groot, Venneker, Raat en mr. Leesberg. Het voorstel van de minderheid werd z. h. st. aangenomen. Reorganisatie havendienst. B. en W. stelden voor om als proef ge- durende een jaar de brugwachter-assistent havenmeester F. W. de Vries als brugwach- ter-havenmeester aan te stellen en hem daarvoor, naast. zijn tegenwoordige be zoldiging, een vergoeding van 400 per jaar toe te kennen. Voor de vervanging van den heer de Vries als brugwachter werd voorgesteld diens zoon op arbeidscontract aan te stellen ■tegen een belooning van 100 per jaar. De heer H o ij t i n k wilde Jonker in dienst houden. Men bewees daarmede den man en de gemeente een dienst. De heer Bonsema wees er op, dat het G. O. de functie op 1000 had getaxeerd. Nu lijkt het of men het wil geven aan hem die het't laagst wil doen. De combinatie is niet in het G. O. bekeken. B. en W. had- den met deze bijlage niet mogen komen. Wethouder d e G ro o t zeide, dat de zaak de vorige maal op verzoek van den heer v. d. Vail ter onderzoek was aange- houden. In de commissie heeft men toen meer aandacht aan het adres van den heer de Vries geschonken en dit te meer, om- dat men hem vroeger heeft wilier, be- noemen. Voor de tijdelijke voorziening werd een proef voorgesteld. De door den heer Hoij tink naar voren gebrachte wensch is in den breede besproken, maar zoo gaat het met iedereen die in overheidsdienst is en een bepaalde leeftijd heeft bereikt, waarop de functie moet worden verbroken. Zijn laag pensioen is een gevolg van het feit dat hij op 57-jarigen leeftijd in gemeentedienst trad. De heer Couwenhoven oordeelde de oplossing niet fraai. Spr. oordeelde ook, dat de zaak opnieuw in het G. O. moet worden bekeken. De bruggen- en havendienst moet geen familiezaakje wor den en de functie van bruggenwachter is gezien de salarieering een voile functie. De heer Bonsema bestreed nog het betoog van mr. de Groot, die zijn eerste nederlaag zag naderen. Spr. herinnerde er aan, dat toegezegd was de zaak opnieuw om advies in het G. O. te brengen. De heer H o ij t i n k had liever gehad, dat het opnieuw in het G. O. was gebraeht. De voorgestelde proef gaf verwikkelingen. Er wordt een noodoplossing voorgesteld, die ons niet bevredigt. Laat men dan een noodoplossing brengen die Jonker helpt. Met 7 pensioen moet hij naar het M. H. Mr. Leesberg dacht, dat de aange- legenheid Jonker af was. Spr. herinnerde eraan, dat de raad bij wijze van gunst Jonker had benoemd en dus geen blaam verdient. De natuurlijke gang is, dat de Vries als waarnemer opvolger wordt. Er is naar een practische oplossing gezocht. Weth. K e ijs p e r betwistte, dat er in het G. O. niet meer beloofd is als spr. kon inlossen. Een proefoplossing behoeft niet in het G. O. De heer Bonsema: Dat is niet fraai. Eerst toegezegd: ,,Het komt in het G. O." en daarna: „Het is een proef en die be hoeft niet in het G. O." Weth. d e Groot zeide, dat het college rekening heeft willen houden met gewek- te verwachtingen. Een functie van 1000 is geen volledige betrekking. De werk- zaamheden nemen af en daarom wilde men ook niet een salarieering als die van Jonker. De gemeente kan geen filantroop spelen. Spr. sloot zich aan bij het betoog van mr. Leesberg. De voorzitter zou het op prijs stellen als de raad nu eindelijk eens een uitspraak deed, die een oplossing bracht. De heer Couwenhoven deed, na- mens zijn fractie, het voorstel om een op- roep te doen op een salaris van 1000. De voorzitter: Daar wilde de raad de vorige keer niet aan. De heer v. d. Vail ontkende dit. De heer Bonsema wees er nog op, dat z. i. het G. O. gehoord had moeten worden. Het G. O. heeft, na een proef van 1 jaar geen zin meer. Er moet een uit spraak van het G. O. komen Spr. deed het voorstel het oordeel van he. G. O. te vragen over het combineeren van de functie. De heer Stoutjesdijk zal tegen de bijlage stemmen, omdat hij tegen combina tie is. Mr. Leesberg wilde eerst een uit spraak of men voor combinatie is. Het voorstel-Bonsema, waarvan de voor zitter constateerde, dat dit inhield, dat men voor combinatie was, werd door den heer Sietsma bestreden, omdat hij er financieel gevaar in zag. De heer Bonsema zeide ,dat het G. O. niet over de combinatie maar over het sa laris moet oordeelen. Het voorstel-Bonsema werd alleen door den heer Venneker ondersteund en kwam dus niet in stemming. De heer Grondsma wilde de heer Jonker handhaven op een lager salaris. De bijlage werd hierop met 10 tegen 9 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Koerts, Bonsema, v. d. Vail, Couwenhoven, Dekker, Venne ker, Hoijtink, Grondsma en Stoutjesdijk. De commissieleden werden herbenoemd. Voor het centraal ziekenhuis was een herstemming noodig. Gekozen werd de heer v. d. Vail met 9 stemmen. De heer Bakker kreeg 7 stemmen, de heer Cou wenhoven 1 st. en 2 stemmen waren bianco. Kostwinnersvergoeding voor gemobiliseerde ambtenaren. In bijlage 166 deelden B. en W. mede, dat, krachtens de regeling waarbij bepaald is dat gemobiliseerde ambtenaren en werklieden gedurende een zekeren tijd het voile loon ontvangen en daarna een bedrag dat de soldij als militair gelijk maakt met het loon van de gemeente, de gemeente voor een vol jaar voor 18 gemo- biliseerden 16.977.28 kwijt is. Nu de minister van defensie bepaald heeft ,dat bij de vaststelling van de kost winnersvergoeding geen rekening wordt gehouden met de uitkeeringen van werk- gevers, welke bij wijze van toeslag wor den verstrekt, stelden B. en W. voor om aan de gemobiliseerden, gedurende 30 da- gen het voile loon uit te betalen en daarna aan te vullen tot het loon tot een bedrag dat zij als kostwinnersvergoeding ontvan gen. De gemobiliseerde gemeente-ambte- naren en werklieden, lijden dan geen scha- de en voor de gemeente biedt deze regeling het voordeel dat het uit te keeren bedrag verminderd kan worden met het bedrag dat de defensie als kostwinnersvergoeding uitkeert. Conform besloten. Exploitatie Stedelyk Muziekpark. B. en W. zijn van oordeel, dat, nu 1 Febr. de muziektuin opnieuw moet worden ver- pacht, meer dan ooit moet worden omge- zien naar e°' pachter met crmmercieele kwaliteiten. Alleen een goede keuze van den exploitant zal het mogelijk maken dat de muziektuin voor" Alkmaar een ont- spanningsgelegenheid van beteekenis wordt. Onder mededeeling dat omtrent de vraag of't plantsoen langs den Kennemerstraat- weg zou moeten worden veranderd, over- leg gepleegd zal worden met de comm. van biistand, stelden zij voor den tuin en inven- taris voor 200 per jaar te verpachten en hen te machtigen op ondergeschikte pun- ten af te wijken van de voorwaarden, in overleg met de commissie /an bijstand. De heer d. Vail stelde behandeling bij de begrooting voor. Conform besoloten. Reorganisatie van de gemeentepolitie. B. en W. stelden voor de formatie van het politiecorps te doen bestaan uit 1 hoofdin- specteur, 2 inspecteurs, 1 adjunct-inspecteur, 1 administrateur, 1 klerk, 2 schrijvers en 34 agenten. Het voorstel publiceerden wij Dinsdag in extenso. De heer v. d. V a 1 1 stelde voor ook dit voorstel bij de begrooting te behandelen. De heer Bonsema vond het voorstel daarvoor te belangrijk. Er was een tegroot beslag mede gemoeid. De heer v. d. V a 1 1 vreesde geen nadeel bi de discussie en bleef op behandeling bij de begrooting aandringen. Mr. Leesberg oordeelde, dat men het voorstel noch na noch bij de begrooting kon behandelen. Alkmaar wordt noodlijdend en dan is voorschrift, dat voorstellen tot uitbrei- oing van het gemeentepersoneel eerst door Ged. Staten moeten worden bekeken. Het geldt hier speciale voorschriften naast de gemeentewet. De heer Grondsma: Waar mogen wij dan over praten? De heer Bonsema: Dit geldt voor 1940 en daarom moeten wij de zaak nu behande len. De heer Ho ijtink en Sietsma waren het hiermede eens, waarop de heer v. d. V a 1 zijn voorstel introk en het voorstel in behandeling kwam. De heer Bonsema ontkende, dat Alk maar een unicum was met de bestaande be- zetting. Wij worden, aldus spr., als de voor gestelde formatie doorgaat een unicum. Spr. betwistte, dat Alkmaar zich met het financiel kraehtige Bussum en met met in oppervlakte driemaal grootere Velsen kan vergelijken. Dit voorstel vraagt 10 extra krachten en maakt den indruk of er in Alk maar geen financieele nood is. Spr. becijfer- de, dat het Alkmaar uiteindelijk f 21000 per jaar vordert. Alkmaar is financieel niet in staat dit offer te brengen. Spr. betwistte, dat de toestand in Alkmaar zoo is, dat er gebrek is aan administratieve krachten. Als er wat moet gebeuren, dan moet men geen verkeer de vergelijkingen maken. In Zaandam is ook geen hoofdinspecteur. Men moet echter geen u niet onaangenaam zijn, maar \ergelijkingen maken, maar vragen wat in Alkmaar noodig en mogelijk is. Spr. oordeel de uitbreiding van het kader zeker niet noo dig en temeer niet omdat wij het niet kun- nen betalen. Onder dwang van den Haag zijn hier de salarissen van de politie verlaagd. Spr. wil de wel verhooging van de salarissen van den adjunct-inspecteur en de agenten en hij vroeg het college of hieraan iets gedaan kan worden. Deze salarissen zijn, gezien het feit, dat de menschen in bepaalde wijkeh moeten wonen, te laag. Uitvoerig bestreed spr. de bijlage in details. De praktijk, aldus spr., rechtvaar- digt de voorgestelde formatie Andere argu- menten zijn niet noodig. Spr. wilde volstaan met de uitbreiding van de beide agenten, waartoe de vorige maal werd besloten. De heer v. d. V a 1 1 oordeelde, dat de voorzitter geen gemakkelijke taak zal krij gen om het voorstel er door te krijgen, dat beteekent een uitgave van 4 per inwoner voor de politie. Is hier de criminaliteit zoo groot, vroeg spr. Spr. indruk is, dat dit in Alkmaar niet het geval. Wij hebben reeds een politieman op de 600. In een naburige gemeente heeft men er een op de 4000. Spr. fractie kan, gezien de financien, niet voor de bijlage stemmen. De commissaris wilde ook nog een auto, maar daar voelt de fractie niets voor. De heer Venneker sloot zich bij het be toog van de vorige sprekers aan en oordeelde, dat het aantal processenverbaal er ook niet op wijst, dat het voorstel noodig is. Ook het gebouw is te luxueus voor een stad van 32000 zielen. Onze stad is een rustige gemeente met een vredige bevolking. Er behoeven da- gelijks niet zooveel personen in het mooie gebouw te zitten. Zelfs als wij niet noodlij dend waren, zou spr. toch tegen het voor stel stemen. Spr. wilde het zoeken in een ver- anderde werkwijze en zou desnoods bereid zijn om naast de twee toegestane agenten er nog twee toe te staan. De heer Sietsma zou kort zijn en sloot zich bij het gesprokene aan. Spr. deelde mede, dat zijn fractie tegen zou stemmen. Wel voelde spr. fractie voor een kleine ver hooging van het salaris van de agenten. Spr. oordeelde, dat in het corps wel een zoodanige reorganisatie kon plaats vinden, dat ook de twee agenten, die de heer Ven neker nog wil toestaan, niet noodig zijn. De functie van adjunct-inspecteur verdient ver- betering. De heer H o ij t i n k sloot zich bij het be toog van den heer Sietsma aan en oordeelde, dat het streven naar specialiseering een ge volg is van het voorstel. De heer Stoutjesdijk wees er op, dat de bezetting in Enschede, een gemeente met 90000 zielen, zoo groot is als voor Alk maar wordt voorgesteld. Spr. is tegen het voorstel en ook hij oordeelde de zucht naar specialiseering getemperd moet worden. De politie moet algemeene staatdienst verrich ten. Spr. steunde het denkbeeld-Venneker om de bijlage terug te nemen. Spr. is tegen de eenzijdige ontwikkeling van de agenten. Spr. wilde de bureau-agenten, die geen voile taak hebben, in den straatdienst brengen. De heer Grondsma was het met het gesprokene eens. De v o o r z i 11 e r kreeg den indruk, dat men Alkmaar niet hoog schat en geen reke ning houdt met de uitbreiding en de groei van een 500 zielen per jaar. Het beeld buiten de wallen is sterk veranderd en wij kunnen niet ontkomen aan de uitbreiding, die baten brengt, maar ook vordert, dat men de lasten daaraan verbonden aanneemt. Wat 10 jaar geleden goed was, is het nu niet meer. Het verkeer groeit en de politie moet mee groeien voor de taak die er ligt. Elke stad heeft zijn eigen beeld. Natuurlijk moet men rekening houden met de taak die op de schouders van de inspecteurs is gelegd. Als het agentental groeit, moet ook het kader groeien. De taak van adjunct-inspecteur is die van een inspec- teur en daarom stelde spr. voor te komen tot 2 inspecteurs en een hoofdinspecteur en een uitbreiding met 6 agenten. Spr. oordeelde, dat de tijd eischt, dat men zich op verschillende zaken specialiseert Alkmaar is rustig, maar het aantal proces senverbaal bedroeg in 1937 nog 333 en was hooger dan in andere gelijke gemeenten. Spr. oordeelde de criminaliteit hier vrij hoog. Spr. wees op de uitbreiding van de wetten, die nageleefd moeten worden. On- juist is het om maar te zeggen: „dan doen wij het maar wat minder". De kwestie is niet nieuw. Alkmaar krijgt een garnizoen en het vorig college kwam overeen, dat als die er was, de politie zou worden uitgebreid. Het stadsbeeld is door de militairen veranderd De ople/ing heeft tengevolge, dat de taak van de politie verzwaard is. Spr. wees op de crisiswetten en merkte op dat er steeds meer op de schouders van de politie wordt gelegd. Spr. wilde bij het ver keer een hoofdagent benoemen, die daar noodzakelijk is. Spr. stelde voor, wat hij meende, dat er in de komende jaren nood zakelijk is. Vergelijkingen gaan niet altijd op. Tegenover een afzonderlijke vervulling van den adjunct-inspecteur stond spr. sym- pathiek. Spr. verwachtte, dat, ondanks de noodlijdendheid, de regeering niet tegen elke uitbreiding zal zijn en niet alles op grond van financien zal afwijzen. Spr. zeide, dat de uitbreiding van de poli tie noodzakelijk is. De heer Bonsema zeide, dat het ant- woord hem niet bevredigd heeft. Ten aanzien van het verkeer merkte spr. op, dat dit voor elke gemeente geldt en als de nieuwe ver- keersweg komt, zullen velen zeker Alk maar vergeten. 10 Agenten Zondagsmiddags op een harddraverij vond spr. bespottelijk Verhoudingsgewijs slaat Alkmaar met het corps geen slecht figuur. Ondanks de uit breiding met de militairen is het aantal pro cessenverbaal niet vermeerderd. De mili tairen controleeren zich zelf. Waarom moet in de promotie-mogelijkheid de straatagent hier altijd de dupe worden? Dit zal het geval zijn als er een hoofdagent bij het verkeer gevoegd wordt. De bureau-agenten hebben nimmer nachtdienst. Spr. wilde het anders organiseeren. Hengelo met 48000 inwoners heeft minder agenten en dit is ook met Vlissingen het geval. Het aantal proces-verbalen is geen maatstaf voor de criminaliteit. Wij willen kunnen met onze verantwoordelijkheid dit dure voorstel niet dekken. De heer v. d. Vail: De organisatie ligt buiten de bevoegdheid van den raad. Met de financien is dit niet het geval en de po litie heeft zeker den uitbouw wel onder- gaan. 24 Rijwielen en 2 motoren en al is wettelijk elke overtreding een misdrijf, dan kan men toch over het begrip misdrijf van meening verschillen. Wij kunnen geen geld meer voteeren. De commissie die straks gaat oordeelen, gaat dan bezuinigen op het voorberei- dend onderwijs en andere zaken die ons lief zijn. De heer Venneker gaf toe, dat on der gunstige omstandigheden iets in het betoog van den voorzitter lag. Op de cri siswetten kan de reorganisatie van de po litie niet gebouwd worden. De geldmidde- len laten niet toe het voorstel aan te nemen. Neemt de voorzitter met 2 agenten meer genoegen, dan is spr. daar voor. Spr. zal tegen de bijlage stemmen. Weth. v. Slingerland zeide, dat de heer Bonsema juist had weergegeven, dat het college steeds huiverig was voor het aanstellen van meer politiemannen. Spr. oordeelde, dat voorkomen moet worden, dat hier dingen gaan gebeuren waarvoor wij ons moeten schamen. Hoewel het niet betaald kan worden, oordeelde spr. dat er meer toezicht in den Hout moet komen. De heer Sietsma zeide, dat zijn frac tie door den voorzitter niet was overtuigd. De heer H o y t i n k was dankbaar voor de toezegging betreffende den adjunct- inspecteur. Spr. wilde alles niet financieel bezien, maar is tegen de geweldige uit breiding. Waarom een administrateur, terwijl de tegenwoordige hoofdagent dit goed doet. Deze heeft al een voorrecht bij de anderen. Spr. is bereid zich wat het aantal agenten betreft bij den heer Ven neker aan te sluiten. Dit voorstel wijst spr. af. De voorzitter: Als de raad de bij lage afstemt, dan kan een kleinere uit breiding overwogen worden. De bezetting met 28 agenten dateert van 1921 en het beeld van Alkmaar is toch sindsdien wel belangrijk gewijzigd. Door aanstelling van een administrateur komt er een hoofd agent voor den dienst vrij. De heer K 1 a v e r is voor uitbreiding, doch eenvoudiger dan zooals wordt voorgesteld. Het voorstel werd hierop verworpen met 15 tegen 4 stemmen. Voor de wet- houders en de heer Klaver. De voorzitter deed hierop mede deeling van een ingekomen dankbetuiging van mej. Carels voor de bloemen. Applaus. De gemeenterekening. Voorgesteld wordt de rekening 1938 voor den gewonen dienst vast te stellen in ontvangst op 3.495.500.45 en in uitgaaf op 3.569.681,46. nadeelig slot f 74.181,01 en voor den kapitaaldienst in ontvangst op 1.195.028,74 en in uitgaaf op 1.539.322,26, nadeelig slot 344.293,49. Conform besloten. De gemeentebegrooting in behandeling. De begrooting voor 1940, aanwijzende voor den gewonen dienst in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 3.628.775,- vangt aan met een nadeelig saldo voor 1938 groot 74000,en wijst een tekort aan van f 173.500,De begrooting voor den kapitaaldienst sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 173.500. De begrooting voor den kapitaaldienst sluit in ontvangst en uitgaaf op een be drag van 1.919.590. De verschillende belastingen worden reeds tot het maximum geheven, zoodat dit tekort slechts gedekt kan worden als een steun van Binnenlandsche Zaken aan noodlijdende gemeenten. Aangezien voor het sluitend maken van de begrooting, volgens de bestaande voor schriften reeds op een uitkeering van het rijk groot 259.080,is gerekend, gaat Alkmaar tot de noodlijdende gemeenten behooren. Niet uit het oog mag worden verloren, dat de begrooting een voorloopig karakter draagt en dat daarin niet de voordeelen van de buitengewone tijdsomstandigheden zijn gebraeht. Bij dit punt komen mede in behande ling: 1. de begrooting voor 1940 van: het Centraal Ziekenhuis; het Burger- weeshuis; de Alkmaarsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose; het Co mite Alkmaar der R.K. vereeniging „Herwonnen levenskracht"de vereeni ging voor zuigelingenbescherming; de afdeeling Alkmaar van het „Wit-Gele Kruis"; de afdeeling Alkmaar van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en vacantiekolonies; de ver eeniging „Kinderkleeding"; de vereeni ging ,,Zorg voor de leerlingen en oud- leerlingen der school voor buitenge- woon lager onderwijs te Alkmaar; de vereeniging voor gezinsverpleging en de commissie tot huisverzorging (bijla ge nr. 157). 2. Het voorstel tot vaststelling van een verordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbe- lasting (bijlage nr. 158). 3. Het voorstel tot vaststelling van het bedrag per leerling, bedoeld in artikel 55 bis der L.O.-wet 1920. Voor het lager onderwijs wordt dit be drag gesteld op f 12.67 en voor het uitge breid lager onderwijs op f 17,90. De voorzitter drong nog eens op kortheid aan. Rede van den heer Venneker De heer Venneker zegde toe hier mede rekening te zullen houden. Spr ving aan met een klacht over den korten tijd den raad gegeven om de memorie van antwoord te bestudeeren. Spr. verzocht een volgend jaar wat meer tijd te geven voor een behoorlijke behandeling. De verontschuldiging van het college achtte spr. niet afdoende. Over de verkiezing van de wethouders zal spr. niets zeggen. Wel wilde spr. ver klaren, dat de oplossing z. i. de beste is die in de gegeven omstandigheden kan worden gegeven. Spr. sloot zich aan bij den door enkele leden geuiten wensch om voortaan avondvergaderingen te houden. Spr. verheugde zich erover, dat hwt college bereid is nog eens bij het rijk aan te dringen op den bouw van een nieuw postkantoor. Minder tevreden is spr. over het antwoord inzake den kinderbijslag. Spr. wees op de zwenking in dit opzicht in de Kamer en tal van gemeenten. Spr. gaf het college in overweging dit kleine stukje autonomie te verdedigen. Voor goede sociale voorzieningen behoort te worden gezorgd. Bevredigd is spr. door de toezegging van het college ten aanzien van het beletten van de propaganda voor het Neo-Malthusianisme. Hij zal de voor stellen afwachten. Spr. besprak hierop de electriciteits- politiek en oordeelde, dat in het verbruik rekening behoort te worden gehouden met groote gezinnen en gaf het systeem in Eindhoven en Beverwijk in overweging. Komende tot de financieele positie, zei de spr. dat hij bij het ontvangen van den aanbiedingsbrief het voornemen had ge- vormd er weinig over te zeggen. Na de opmerkingen in het voorloopig verslag en die in het blaadje van den heer Eriks, zal spr. niet zwijgen. De taak van B. en W. is zwaar en de vraag rijst of de raad deze begrooting wel kan goedkeuren, want hij sluit niet. Spr. citeerde het werkje van Mr. Koel- ma over de stelling dat een begrooting zonder fantasie moet sluiten. Spr. vroeg hoe het mogelijk is, dat van vorige ge- raamde bedragen slechts 50 pet. werd ontvangen. Wij hebben aan de verlangens van den Haag en Haarlem voldaan en mochten dus verwachten, dat de geraamde bedragen zouden inkomen van het rijk. Wat hebben B. en W. gedaan om de rechten der ge meente zich te doen gelden. Spr. be- treurde de soberheid van het college in den aanbiedingsbrief. Het moest niet noo dig zijn, dat de raad vragen stelt. Spr. vreesde een nog grooter tekort dan 166.000. Spr. miste cijfers voor de uitkeering uit het rijkswerkloosheids-subsidiefonds. Wij deden alles om niet noodlijdend te worden. Er is een opleving gekomen. Maatschappelijk Hulpbetoon behoeft niet met een suppletoire-begrooting te komen en toch zijn wij noodlijdend geworden. Waarom hebben B. en W. niet aangegeven hoe dit komt en geen mededeeling gedaan van de pogingen om daaraan te ontko men, aldus spr. De geraamde winst uit het G. E. B. steekt toch wel ongunstig af bij die van vorige jaren. Vanwaar de teruggang met 60.000? Spr. verzocht den wethouder de juistheid van zijn raming aan te toonen. Spr. oordeelde het geen zin hebben iets te zeggen over de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeente. Zelfs de regeering is overtuigd, dat er verbetering in moet komen. Spr. vreest, dat in het parle- ment het regeeringsbelang zwaarder zal wegen en brengt hulde aan den oud-burge- meester mr. Wendelaar voor de wijze waar op hij daar de belangen van de gemeenten voorstond. Armenzorg eischt f 513.000, meer dan de helft van de belastingen die inko men of 15 per inwoner. Voor Alkmaar is dit niet te dragen. Toch zullen wij voor onze ouden van dagen moeten zorgen en de arm- sten onder de armen. Aan de hooge uitkee ringen ligt het niet. Armenzorg dient over- genomen door het rijk. Practische maatre- gelen tegen het toevloeien van armen van elders is ook noodig. Misschien is er ook nog iets te doen door het particulier initia- tief. Spr. oordeelde, dat het college zich wat al te gemakkelijk bij het achteruithollen neerlegt. Middelen moeten gezocht worden den achteruitgang tot stilstand te brengen. Het college wees concentratie van de bedrij- ven, verplaatsing van het sportpark enz. af. Er moet iets gebeuren. De markten beginnen veel geld te kosten. Als het college geen plan heeft, dan betreurde spr. het met het lid, dat de wenschelijkheid had geuit, de financieele commissie in de gelegenheid te stellen de begrooting te bezien, om veranderingen aan te brengen. Spr. begreep niet hoe B. en W., gezien den financieelen toestand, nog met voorstel len durven komen om ambenarensalarissen te verhoogen. Dit kan tot niets anders leiden dan vergrooting van het tekort. Spr. wil het col lege niet met alles lastig vallen en eindigt met een woord van dank aan alien die de gemeente uitsluitend hebben gediend en hij hoopt, dat het college erin zal slagen voor 1941 een betere begrooting aan te bieden. De Soc.-Dem- fractie. De heer v. d. Vail wees op de donkere boodschap voor Kerstmis. Van duisternis spreken ook de dikke boeken die de raad van het college ontving. Wij zijn zoo arm als Job. Hoe komt het, dat het zoover is gegaan. In 1938 bevroedden wij reeds, dat het woord noodlijdend zou komen. De raad is er, aldus het college, ook als ze niet vergadert. Spr. bestreed deze ziens- wijze aan de hand van het werk van prof, ir. van Loenen en Oppenheim en oordeelde, dat de begrooting in een raadsvergadering behoort te worden aangeboden. Door de toe- zending aan de raadsleden, is de begrooting nog niet wettelijk den raad aangeboden. Spr. zal daarom nog geen bezwaar maken tegen de behandeling, doch vraagt klaar- heid. Spr. veronderstelde, dat de heer Venne ker weinig gezegd heeft omdat hij vermoe- delijk niet tevreden is over den gang van zaken. Wij moesten het snoeimes gebruiken en wisten, dat wij niet even sterk zouden terug- keeren. Van snoeien wordt een boom ech ter niet slechter en spr. vreest dan ook geen nadeel voor de toekomst. Spr. stond hierna stil bij de besprekingen over de wethoudersverlciezing. Wat zich in Alkmaar ten dien aanzien heeft gedemon- streerd, was niet in de door de koningin gewilde richting. Men heeft geweigcrd het de Soc.-Dem. en de V.D. mogelijk te maken

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9