Staden Q J-ifdscheiften OSeehan Myra, het elfje en de booze kabouter ZwartvOet. JjtQZKmden Stukken 7, KALENDERS. DERDE BLAD ving met de opmerking, dat hy liever luis terde dan sprak, omdat dit veiliger is en veiligheid thans voor alles ging. Toch had spr. gevoeld, dat hij aanwezig moest zijn om te vernemen, wat er onder de menschen leeft en dit komt aan het eind van het jaar het sterkst naar voren. Spr. zou eenige opmerkingen maken, die hij niet wilde onthouden, al waren ze niet van optimistischen aard Er wordt geklaagd, maar wie wil er van daag Franschman, Engelschman, Belg, Dui scher of Fin zijn? Wij mogen aan het eind van 1939 toch blij zijn, Nederlandsche tuin bouwers te zijn en nog voor elkanders be iangen in een gelukkige sfeer te kunnen op komen. Spr. hart is hiervoor met dankbaar- heid vervuld en hij hoopte, dat dit in de vergadering de boventoon zal zijn, ondanks het tiende crisisjaar. De eenige post op onze veilingrekening, die dibieus is, is de export. Laten wij ons gelukkig prijzen, dat vandaag de kool weer gegaan is Niemand kan zeggen, wat de toe- komst brengt. Het tuinbedrijf in N.H. kan alleen gezond worden genoemd, als de hoofdartikelen kunnen worden afgezet. Het Centraal Bureau heeft al het mogelijke ge- daan, de export op gang te brengen en op gang te houden. De vorige oorlog was een rijke oorlog; men deed al thans, of het geld geen rol speei- de, maar daarna liep de geheele motor der- mate vast, dat wij daaraan nog laboreeren. De armoede met al de ellende kwam over de wereld en economisch bleef men door- vechten en ook de tuinbouw kwam door de autarkische maatregelen van het ouiten- land in de knel. De behoefte aan ons product bleef. In een bepaald land nam de consumptie van onze producten met 100 pCt. toe Wanneer spr. geen optimist was, dan was hij geneigd te zeggen, dat het met de export er niet gunstig uitziet. Aan een rij ken oorlog gelooft spr. niet. Engeland heeft de invoer van vele producten verboden en past op zijn centen. Onze seringen worden geweigerd, de druiven gingen er aan en de export van groenten werd beperkt. In alle landen is men bezig, de zaak draaiende te houden en daarom wenscht spr., dat onze regeering het geluk mag heb- ben, de belangen van het Nederlandsche volk te dienen. Wat is een volk, dat zieh niet kan voeden? Daarom is de primaire taak van den Ned. Tuinbouw, er voor te zorgen, dat het volk tegen behoorlijke prij zen zich goed kan voeden. Daarop werkt de regeering, maar ook op de handhaving van de neutraliteit en in de handhaving daar- van moet de tuinbouw achter de regeering staan en dient hij de dingen af te wachten en de grieven in den juisten vorm naar vo ren te brengen. Daarmee steunt men de re geering, die zich bewust is, de belangen van den tuinbouw te moeten behartigen. Rumoer naar buiten is met het oog op de handha ving van de neutraliteit zeer ongewenscht. Wij moeten oppassen, als wij niet zeker van den afzet zijn, dat de tuinbouw in den landbouw vergroot wordt, waarbij natuur- lijk niemand uit zijn brood moet worden gestooten. Op IK H.A. bollenland kan men geen tarwe of suikerbieten teelen. Er is ge- piekerd, hoe die menschen tegemoet te ko men. Wij hebben 3000 H.A. ingeperkt bol lenland en de regeering zoekt een oplossing, die de minste wryving zal veroorzaken. Spr. vertrouwt erop, dat hier geen dwaze dingen zullen gebeuren. Van het gebruik van dikke woorden moet men zich onthouden. Ook de regeering gaat gebukt onder den last, uit de schatkist komt niets, als er niets wordt ingedaan. Stomme- rikken zitten overal, doch met opzet doet men het in den Haag niet stom. Men zoekt naar wegen om het zoo goed mogelijk te doen. Niemand weet, hoe het gaan zal, maar laten wij zorgen voor den goeden geest. De veilingbesturen hebben het heel wat moei- lijker dan voorheen. Wij hebben noodig, dat wij als een man, wat wij moeten dragen en waaraan geen ontkomen aan is, op de schouders nemen. Tegenover de minimumprijzen staat de regeering zoo, dat er uitgehaald moet wor den, wat er uitgehaald kan worden, vol- gens de lessen van de practijk. De tuinbouw heeft veel achterstand en mag best goede pryzen maken. Blijf zuinig, zie het niet te rooskleurig in, zegt spr., want na dezen tijd, komt er weer een van ongekende in- zinking. De minim umprijzen worden als volgt: Roode kool: minimumprijs 3, vergoedings- prys 2.50, afwijkende prijs 1.50; witte kool resp. 2, 1.50 en 1; gele kool resp. 2.50, 2 en 1.30. Met deze mededeeling eindigde spr. zijn toegejuichte rede. De voorzitter bracht den inleider dank en verklaarde overtuigd te zyn, dat de tuinders als een man zullen trachten, de moeilijkheden het hoofd te bieden. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Vergelijkend jaaroverzicht 1938-1939. Bij de Nutsspaarbank te Alkmaar werd in 1939 aan spaargelden ontvangen 1.737.501.54 (vorig jaar f 2.061.040,85) en terugbetaald 2.149.564,31 (vorig jaar 2.203.831,50), zoodat minder werd ingelegd dan terugbe taald f 412.062,77 (vorig jaar f 142.790,65). Voorts werd over 1939 aan rente op de spaarrekeningen bijgeschreven totaal f 88.232,19 (vorig jaar 102.395,55). Het spaarderskapitaal, bij den aanvang van 1939 groot 4.202.053,91, bedroeg aan het einde van het jaar f 3.878.223,33 waar- onder f 13.180,96 verschuldigd aan op school sparende kinderen. In 1939 bedroeg het aantal posten van ir.- leg 23573 (vorig jaar 28290), dat van terug- betaling 20286 (vorig jaar 20823) tezamen 43859 (vorig jaar 49113). In 1939 werden uitgereikt 995 nleuwe boek- jes (vorig jaar 1537), waaronder 32 aan schoolspaarders (vorig jaar 347), terwijl 975 boekjes (vorig jaar 1004) werden ingetrok- ken. Hierbij zy opgemerkt, dat tijdens de bezetting der schoolgebouwen door mili- tairen het schoolsparen sedert Augustus noodgedwongen tijdelijk achterwege moet blijven; deze omstandigheid komt tot uiting, zoowel in het aantal nieuw toegetreden spaarders als in het hierboven genoemd aantal posten van inleg. Bij den aanvang van 1939 bedroeg het aantal in omloop zijnde boekjes 13585. Dit aantal vermeerderde in 1939 met 20 tot 13605, waaronder 1845 van op school sparen de kinderen. Het gemiddeld tegoed per spaarder (de schoolspaarders buiten beschouwing gelaten) bedraagt thans f 328. De directie der Spaarbank voegt hieraan toe: In de bovenstaande cijfers komt duidelijk tot uiting dat in het zeer bewogen jaar 1939 de herhaalde spanningen op internationaal terrein ook van invloed zijn geweest op den gang van zaken in het spaarbankbedrijf Vooral in April, Augustus en September werden, evenals bij vele andere spaarban ken in ons land, belangrijk meer gelden dan gewoonlijk teruggevraagd. Desondanks vroe- gen de spaarders in het jaar 1939 in totaal toch nog f 54.000 minder terug dan in 1938. Meer opvallende afwijkingen vertoonen ech- ter de cijfers van den inleg. Deze bleven vooral in Augustus, October en November belangrijk achter bij den inleg in het vorig ;aar. Nochtans werd in dit jaar in totaal ruim 1.700.000 ingelegd, zoodat de terugloop over 1939 zich tenslotte beperkte tot ongeveer 10 van het spaarderstegoed. Deze terug loop wordt voor een niet onbelangrijk deel gecompenseerd door de thans over 1939 bij geschreven rente ten bedrage van f 88.000. Groep voedings- en genotmiddelen: 42 sigarenmakers, 3 sorteerders, 1 tabaksbe- werker, 1 slager, 1 koffiestroopbrander, 6 chocoladebewerkers, 4 zuivelbereiders, 7 bakkers. Overige beroepen: 2 boekbinders, 2 was- schers, 3 schoenmakers, 3 portiers, 1 verf- bereider, 2 kalkbranders, 1 huidenzouter, 2 papierbewerkers, 2 verz.agenten, 1 incas- seerder, 1 bedrijfsleider, 1 reclameteekenaar, 1 administratevr, 1 boekhouder, 3 kantoor- bedienden, 5 fabrieksopzichters, 248 losse en 35 transporlarbeiders. Gedeeltelyk werkloos: tabaksindustrie 8, overige beroepen 4. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in verschillende beroepen 14; vrouwelijk personeel: 1 fabrieksarbeider, 1 inpakster, 1 leerL verkoopster, 2 kantoorbedienden, 1 werkster. De Directeur v.n. v. d. HEUVEL GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Doelenstraat 39. Telefoon 4395. De Directeur van bovengenoemd bureau deelt mede dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 1 glazenwasscher, 1 leerl. waterbouwkundige, 1 steenbikker, 4 steennhouwers, 1 stratenmaxer, 2 stratenm.- opperlieden, 1 stuc.-opperman, 3 tegelzetters, 1 granietwerker, 1 fundeeringwerker, 1 uit- voerder, 5 betonwerkers, 7 voegers, 6 stuca- doors, 21 opperlieden, 58 schilders, 36 met- selaars, 130 grondwerkers, 74 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 2 afbramers, 3 bankwerkers, 2 blikslagers, 2 boorders, carrosseriebouwer, 2 constructiewerkers, electriciens. 2 fitters, 1 instrumentmaker, kernrnakers, 1 ketelmaker, 5 klinkers, aank. loodgieter, 1 lijnwerl-er, 1 machinist, 1 machineteekenaar, 3 metaaldraaiers, 1 me- taalslijper, 4 monteurs, 2 plaatwerkers, 3 rij- wielherstellers, 1 rijwiellakker, 2 scheeps- bouwers, 1 scheepstimmerman, 9 smeden, 9 stokers, 1 tandtechmker, 1 tegenhouder, 2 vuurwerkers, 3 wagenmakers, 4 ijzerwer- kers, 1 zanc'bereider, 4 zandvormers. Groep verkeerswezen: 33 chauffeurs, 12 schippers, 1 kapt. binnenvaart, 6 koetsiers, 20 pakhuisknechten, 21 magazijnbedienden, 1 emballeur, 3 kellners, 3 loopknechten, 1 buffetbediende. Groep houtbewerking: 8 meubelmakers, 1 steffeerder, 4 mach. houtbewerkers, 1 kis- tenmaker, 1 beeldhouwer, 1 borstelmaker. Groep handel: 20 vertegenwoordigers, 2 wmkelbedienden, 2 colporteurs. Groep boekdrukkerijen: 1 letterzetter, 1 boekdrukker. Croep land- en tuinbouwbedrijven: 16 tuinlieden, 27 landarbeiders, 5 bloemisten. INSCHRIJVING HANDELSREGISTER 5 TOT 28 DECEMBER 1939. Nieuwe zaken: Alkmaar: Radical", Perronstraat haarwaterbereiding. Castricum: J. A Duijn Mz., Schoolstraat 12, stoffeerder en behanger. Wieringermeer Drogisterij ,,De Meer" P. J. Smit, Brugstraat 39, drogisterij, enz. Bestuurswijziginger.: Alkmaar: N.V. Alkmaarsche IJzer- en Metaalgieierij, Voovmeor 1 N.V. Hollandsch IJzermagazijn v/h. M. de Wild, Laat 121. Heiloo: Coop. Verbruiksvereeniging „Help U Zelf" U.A., Westerweg C 223a. Ziipe: Coop. Boerenleenbank te Petten, M 89. W ij z i g i n g e n Alkmaar: Hypothecaire Verz. Maat- schappij ,,Hypo", Wilhelminalaan 5; re- glement gewijzigd: Sigarenmagazijn „de Burg", Schouten- straat 9, winkelier in sigaren enz.; over- gegaan aan A. J. N. Kroon. N.V. Handelsraad L.T.B. „de Scher- mer", Dijk 12, in- en verkoop meststoffen enz.; in liquidatie getreden. Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V., Voordam II; in liquidatie getreden. Den Helder: N.V. Handelmaatschappij Lafeber, Zuidstra.at 8-10; afd. handel in kinderwagens en aanverwante art. ver- plaatst naar Den Helder, Keizerstraat 71. Handelsonderneming „Geka", Alkmaar, fil. Den Helder, Hoofdgracht 9, opgeheven. Nico Vinken en Co., Jonkerstraat 1, houthandel; eigenaar uitgetreden door overlijden; benoemd tot executeur testa- mentair J. C. van Amersfoort. Noordscharwoude: Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V., Alkmaar, agent- schaD opgeheven. Zijpe: Jb. Schrieken, Burgervlotbrug B 54, cafebedrijf; overgegaan aan: Mw. de Wed. M. SchriekenDelver. K. Bos, Burgerbrug A 27, smederij; overgegaan aan P. Zeeman. Opheffingen Akersloot: Coop. Stoomzuivelfabriek in liq., Julianaweg 237, zuivelfabriek. Alkmaar: Handelconderneming ,,Geka", Ridderstraat 6a, kleinhandel in electrische apparaten. singel 78; een radiolamp, P. Tuinman, woonw. G4172, woonwagenkamp; een portemonnaie met inhoud, C. Kranenburg, Laat 51; een grijze want, W. Kamp, Midden- straat 3; geel kindertaschje met inhoud, W. J. Vogelpoel, Friescheweg 68; een roodbruin kindertaschje. Chr. Kuypers, Eikelenberg straat 22; een bruine motorhandschoen, W. Melchers, Zevenhuizen 10; een damestasch inhoudende een portemonnaie met inhoud, G. Adams, Noorderkade 4; een grijze want, H. v. Weert, Koningsweg 71; een wit baby- pakje, M. Kaandorp, Nieuwpoortslaan 206 I; een blauwe overall, Chef expeditie V. D., Vijvertje; een zak gevuld met zakken, Spiekerman, Heul 4. HET Op een vraag deelde de heer V a 1 s t a r nog mede, dat de teelt van uien op tuin- bouwgrond vrij is. Ook voor andere gewas- sen is er voor tuinbouwgrond geen beper- king. Hierop sluiting. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van Politie, Kerkplein en aldaar te bevragen op Woens- dag en Zaterdag tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede- poneerd in het tijdvak van 13 tot en met 18 December 1939' R.K. Kerkboek, een bruine heerenhandschoen, een bruine kaphand- schoen met rand, een grijsblauwe dames- ceintuur, een huissleutel, een dameshand- schoen, een bruinlederen kinderhandschoen, pakje kerstversiering, een glace heeren handschoen, een bruine linkerhandschoen, een zwarte gebreide handschoed; een grijze heerendas, een gebreide geldknip, een veld- muts (II-l-Lu.-39, 123), een portemonnaie met inhoud. Aanwezig en te bevragen by de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven in hetzelfde tijd vak: een kinderwantje (blauw en bruin), J. Groen, Drebbelstraat 14; een pakje inh. 4 overhemden en een paar sokken, N. Groen, Kennemerstraatweg 7; een paar bruine wan- ten, Gerda Vos, K. v. 't Veerstraat 11; een grijze dameshandschoen, J. v. d. Meulen, Ruyterstraat 47; een Engelsche sleutel, A. W. Groenland, Middenstraat 2: een autoped, A. Narold, v. d. Leynstraat 5: een armband, F. Kaandorp, Dr. Schaepmankade 13; een etui met vulpen en potlood, J. Wildenburg, Fr. Halsstr. 8; een portemonnaie met inhoud, Mr. Jitta, Straatweg 176, Heiloo; 2 rollen behangselpapier, C. Klerk, Nieuwlander- HET GROOTE GEZIN EN RAADSLID ERIKS. Mijnheer de Redacteur. Ued. gelieve voor onderstaande regelen een plaatsje in Uw Blad in te ruimen. Dankbaar memoreerend de bestryding welke de uitvailen van den Edelachtbaren Heer Eriks, van de zijde der rechtsche Raadsleden, mocht te beurt vallen in deze aangelegenheid, meent het bestuur van den Ned. R.K. Bond voor het Gezin, Afd. Alk maar, goed te doen een ernstig protest te doen hooren, tegen de laatdunkende wyze, waarop het gemeenteraadslid Eriks, het Groote Gezin in den Alkmaarschen Ge- meenteraad heeft durven beleedigen, bij zijn poging om reclame te maken voor den Neo Malthusiaanschen Bond. Bestudeermg van hetgeen kundige en we- tenschappelijke mannen en vrouwen tegen de methode N.M. gezegd hebben en geschre- ven,zij Zijn Edelachtbare dringend aanbe- volen, veronderstellende althans, dat hij als Raadslid, het algemeen belang wil dienen in den zin van de geestelijke en moreele her- bewapening. Na onze blijdschap over het besluit van den Alkm. Raad, om aan het gemeenteper- soneel kinderbijslag te geven, te hebben uit- gedrukt, verbiijven wij na beleefde dank zegging voor Uwe gastvrijheid, Hoogachtend, Het bestuur van de Ned. R.K, Bond v.h. Gezin Afd. Alkmaar. BEHANDEL DE DIEREN MET ZACHTHEID Geachte Redactie, Ja, dat is zoo en ik hoop dat velen dit met mij eens zullen zijn. Doch niet ieder doet dit, dat zag ik bij de Friesche brug. Daar stond iemand met een paard, dat naar den smid moest om winterbeslag, van- wege de gladheid, die men nu kan aantref- fen. Aangezien het paard al een paar keer was gevallen, durfde het bij de Friesche brug niet over den weg. Meteen stopte een auto, waarvan de chauffeur direct zyn diensten aanbood, om een paar handen zand te halen uit het daar staande zandhok. Maar o wee, hij had niet op den brug- wachter gerekend, die hem verbood, daar zand van te gebruiken. Medelezers, vindt u dat niet verschrikke lijk? Waarvoor zou het zand anders ge bruikt moeten worden? In dezen tijd ge bruiken zij op de brug steeds zout (zou dit wel mogen?). Wat den man bezield heeft, wist geen van alien die het zagen. Wel wist hij te vertellen, dat het paard voor Kerstmis beslagen had moeten worden. Zou het niet iets zijn om ingeval van brand bij hem, een dag tevoren de brandspuit klaar te zetten? Dankend voor de plaatsing. EEN DIERENVRIEND, „Toeristenkampioen" Kerstnummer, Nu de traditioneele Wintersportnummers van den „Toeristenkampioen" ten gevolge van de internationale omstandigheden moes- ten vervallen, blijkt daarvoor in de plaats gekomen te zijn een extra verzorgd Kerst nummer. Een groot aantal, met zorg gekozen, toch- ten door Kerstboomland wordt beschreven en met zeer overzichtelijke kaartjes toege - licht. Of men nu fietser, wandelaar, dan wel automobilist is, na het lezen van dit nummer, zal men ongetwyfeld verlangen langs een of meer van deze routes de schoonheid van de ruischende dennen en sparren te gaan bewonderen. Bydragen over de fabricage van de Frie sche schaats, het Noorsche Kerstfeest en de Boskoopsche Kerstplanten besluiten het bijzonder fraai geillustreerde nummer. „Autokampioen", De „Autokampioen" wijdt een groot arti- kel aan het herlevende toerisme en geeft daarbij de voornaamste bepalingen, welke voor de weer toegankelijke toeristische cen tra gelden. Voorts noemt het blad een aar- digen tocht voor automobilisten door dat deel van ons land, waar de sparren en dennen veelvuldig voorkomen en waar vooral bij sneeuw een natuurschoon van bijzondere bekoring valt te bewonderen. Be- langwekkend zijn voorts de antwoorden op de vraag „Hoe krijgen we benzine in het buitenland?". Een aardige Kerstschets en een aantal technische artikelen, waaronder een beschrijving van de Hudson 1940, vol- tooien het geheel. „De Wandelaar", Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren N.H. verscheen het Winter-nummer van „De Wandelaar", geillustreerd maand- blad onder leiding van A. V. Fey. De Wandelaar" houdt de traditie in eere en komt uit met een Winternummer, dat voor zijn voorgangers stellig niet onder doet en dat reeds aanstonds in zijn door den kunstenaar Soutendijk ontworpen om- slag die sfeer van wijding, licht en intimi- teit weet te suggereeren die ons hart en. onze gedachten verbinden aan de hoogtij- dagen van het ten einde neigend jaar. Ook het hoofdartikel van H. B. Wolbert, „Win- ter in Weerselo" ademt dezen geest in zyn beschrijving van het landschap en de stem- mingsvolle teekeningen van kerkje en dorpspleintje in de sneeuw. Nol Binsber- gen stond bij een vlot geschreven artikel een serie van zijn mooiste foto's af van dien geheimzinnigen bewoner van het rietland, die roerdomp heet. D. van Sijn spreekt van zomersche dagen. Het lukte de prachtigste foto's van hop, kwak en zilverreiger te ne men en die worden bij zijn artikel afge- drukt. Van C. Cretier is er een interessant artikel over bijgeloof en folklore met be- trekking tot onweer. Onder den titel „Waar Azie Europa kust", schreef dr. Joh. Hartog een rijk geillustreerde bijdrage over Tur- kije. Karel Sanders maakte met een vriend de afspraak voor een winterwandeling en schreef hierover „De dwaze tocht". In dezen donkeren tijd, zoo bij uitstek geschikt om met tijdschrift of boek de in- timiteit te zoeken van den familiekring bij den warmen haard, zal ieder zeker met graagte grijpen naar dit mooie Kerstnum mer van ,.De Wandelaar". V - *- 47. „Kom er vlug in, beste vriend, anders zijn we mis- schien gevangen, voor we binnen zijn". „Nee maar, wat 'n prachtige ruimte! Kom Zwartvoet, laten we eens een dansje maken op onze mooie vondst". „Ja, ja", bromt Zwartvoet en meteen wordt hij beetgepakt door zijn vriendje en samen springen ze in 't rond. Het gaat zo wild, dat Zwartvoet's muts op een paddestoel waait. 48. Nu Zwartvoet en Puntmuts een veilig holletje ge vonden hebben, gaan wij eens kijken, hoe ver het zeilschip is gekomen. Zie, ze hebben de poolzeeen al bereikt. Nee maar, wat is er nu met 't schip gebeurd? Het is tegen een grote ijsschota aangelopen en kan niet voor- of achteruit. Kabouter Kortsik bekijkt met een lantaarn de voorsteven, bijgestaan door zijn vrienden. Twee toonelstukken. De N. V. Vink's Uitg. Maatschappij te Alkmaar heeft weer een tweetal nieuwe tooneelstukken het licht doen zien. Een daarvan is een zeer goede bekende, maar in een geheel nieuwe bewerking. Het betreft hier de militaire klucht: De Big van het 168ste. Hoevelen hebben reeds om deze dolkomische geschiedenis gelachen. Zooals deze klucht thans bewerkt is, is zij voor el- ke dilettantenvereeniging een beslist suc- ces en kan in geen enkel opzicht eenig be zwaar voor opvoering opleveren. Waar zij bijna geheel in het militaire milieu speeit, zal het stuk vooral in dezen tijd van mobi- lisatie en opvoeringen voor militairen uiter- mate geschikt zijn en voor een gevulde zaal een grond van groote vroolijkheid brengen. De dialoog is vlot en gemakkelijk Ook de bekende schrijver J. W. v. d. Hei- den, die veel samenwerkt met de heer Bakker, heeft een aardig blijspel geschre ven, getiteld De Reclame-True. Hoe kan een pension, dat 's zomers niet in trek is, plotseling in het middelpunt der belangstel- ling komen te staan en plaats voor gasten te kort komen? Het stuk geeft hierop een verrassend antwoord. Het is niet te moei- liik en voor dilettanten zeer geschikt. Bei- de uitgave zijn goed verzorgd. Wij ontvingen nog een aardige maandka- lender (6 bladig) van de Vereeniging van Ned. Wijnhandelaars, versierd met een zes- tal zeer geslaagde en geestige teekeningen van Fabris. Het Land- en Tuinbouwbureau van de I. G. Farber A. G. zend teen fraaie maandka- lender met naar kleurenfoto's samengestel- de bladversieringen. Velen zullen deze pla ten gaarne bewaren. De firma G. H. A. Schot heeft ook een duidelijke weekkalender gezonden met de beste wenschen voor 1940. De Verzekeringsbank „Victoria" brengt een vierbladzijde kalender met vier schit- terende foto-reproducties. Ook de Hollandsche Sociteit van Verze- keringen is gekomen met een kalender op sprekend uitgevoerd schild. Ook dit jaar verscheen weer de Pfaff- kalender van de fa. A. Hildering, een dag- kalender met een in sterke contrasteerende kleuren uitgevoerd schild. De groote da- tumcijfers op de kalender-blaadjes verhoo- gen de bruikbaarheid van het geheel. Reeds voor de Kerstdagen werden wij verrast met het Januari-nummer van „De Jazzwereld", zoodat er voor de lezers van dit actueele blad alle gelegenheid was zich tijdens de feestdagen in den boeienden in houd te verdiepen. Zoo zullen velen met belangstelling de ervaringen van Jack Bulterman, den popu- lairen arrangeur van de Ramblers hebben gevolgd, zij zullen zich op de hoogte hebben gesteld van verscheidene interessante Ame- rikaansche jazz-nieuwtjes en van de ver- schijning van „Singing Pictures" van C. A. B. Bantzinger, een uitbeelding van de titels van 36 songs in artistieke, geestige teeke ningen. Verder loonde het werkelijk zeer ds moeite de heldere verhandeling van Bob Schrijver over het „swing-begrip" door te nemen, daar hij er uitstekend in is ge- slaagd om op zelfs voor een leek duidelijke wijze, uiteen te zetten wat het begrip swing" in de jazzmuziek eigenlijk inhoudt. Verder waren er dan nog het vervolg van de „Melodische structuur der jazzmuziek" door Will G. Gilbert en de bekende rubrie- ken om „up to date" te blijven. Wie er op gesteld is op jazzgebied bij te zijn en te blijven leze de Jazzwereld. Kerstmis 1939, een tragisch kerstfeest. Het feest van het kind. „Het Kind" onder re dactie van D. L. Daalder, uitg. C. A. Spin Zn. N.V., vierde dit feest op een waardi- ge wijze. De inleiding van de groote Hol landsche dichteres H. RolandHoist „Kun- nen wij ook nu Kerstmis vieren?" leert ons dit al direct. Eenige mooie gedichten van Gerard Wijdeveld en R. M. Rilke geven ons een oogenblik die stille, dankbare ontroe- ring die de ware viering van het Christus- feest altijd brengt. Het „Gesprek onder de kerstboom" van de redactie, geeft, ofschoon wat vreemd aandoend door zijn eigenaar- dige, gedragen stijl, veel te denken. J. C. Adriani-Bekelaar en Hany Hoogland stellen verder ongeveer dezelfde vraag als H. Ro landHoist in haar inleiding en beantwoor- den die elk op eigen wijze, een wijze die echter bij geen van drieen veel verschilt. Door A. Hallema en M. Zwaagdijk wordt ons verteld van den oorsprong van onze huidige Kerstgebruiken. In een brief verde- digt Jo Spruyt een bepaalde wijze van Kerstmisvieren, welke echter in een ant- woordbrief van „Claartje" op geestige, rake wijze wordt bestreden. Schetsen van Leo nard Roggeveen en G. VollewensZeyle- maker volmaken dit nummer. Het bijblad De Merel" met zijn ryke kinder-lectuur sluit zich by dit Kerstnummer goed aan. MODERNE MACHINES VrOOR UW DRUKWERK! ALKMAARSCHE LOUR ANT. TEL. 3320

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10