DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Rome als centrum van een vredesactie De strijd tusschen Rusland en Finland. Is de Moermansk-spoorweg afgesneden? Duizenden dooden in AnatoSie. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Aboonementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk- kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voor dam C 9, postgiro 37060 Telef. 3320, redactie 3330. No. 306 Dit nummet bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 29 December 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. I4le Jaargang De Finnen zouden een geslaagde poging hebben gedaon de spoorlijn naar Moermansk te vemielen. De Russen zouden voorbereidingen treffen voor een groot offensief in het Noorden. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad- RUSLAND WAR TE DE AARDBEVINGS RAMP IN TURKIJE De algemeene toestand. Rome als centrum der vredesactie. ALKMAARSCHE COURANT. Kort nadat de Paus het Quirinaal had verlaten, is bekend geworden, dat ook Mussolini een bezoek aan't Vaticaan zal brengen, welk bezoek op 4 Januari vastgesteld is. Men heeft nu eenmaal de gedachte, dat de minister-president in Italie een veel machtiger man is dan de koning en er bleef nog eenige twijfel of ook het fascisme, dat in Mussolini wordt belichaamd, zich met de politiek van het Vaticaan zou kunnen vereenigen. Daaraan behoeft thans geen twijfel meer te bestaan en waar bezoeken en tegenbezoeken elkaar zeer snel opvolgen, zou men mogen aannemen, dat de algemeene vredes actie. alsmede de organisatie van een algemeenen strijd tegen het comma - nisme, niet lang op zich zullen laten wachten. Hoewel men te Helsinki verklaart daarvan nog niet officieel in kennis te zijn gesteld, wordt uit Finland gemeld, dat ski-detachementen van de Finnen er in geslaagd zouden zijn op Russisch gebied den spoorweg naar Moer- mansk te bereiken en over eenigen afstand te vemielen, zoodat de voedsel- toevoer ook in deze Russische havenstad gestremd zou zijn met het gevolg, dat daar onlusten zijn uitgebroken, welke door Russische troepen onder- drukt worden. Uit diverse berichten van het gevechtsterrein blijkt hoeveel de Russen aan mannen en materiaal hebben verloren, wat men in Rusland zooveel mogelijk voor het volk tracht te verbergen. Vrijwilligers en materiaal van diverse staten komen de Finsche geledercn versterken. Uit de berichten uit Anatolie wordt bekend, dat tal van steden en dor- pen door de groote aardbeving verwoest zijn en dat daarbij duizenden be- woners om het leven zijn gekomen. De strijd in Karelie. £>e Sovjet-Russische troepen op de land- engte van Karelie staan thans op ongeveer 45 km. van Wiburg voor de Mannerheim- linie. De stad ligt dus binnen het bereik van de zware Russische artillerie. Volgens niet bevestigde berichten zou het commando van het roode leger niet tevre- den zijn over de kwaliteit van de munitie, in het bijzonder de vliegtuigbommen. Ve'en hiervan ontploffen niet en daarom Zou het commando thans trachten munitie uit Duitschland te krijgen. Russen zouden tactiek in gewijzigd hebben. Karelie De groote koude en de moeilijkheden, welke bij de campagne tegen Finland wor den ondervonden, hebben, naar de Stock- holmsche correspondent van de Basler Nach- richten meldt, het Sovjet-commando ge- dwongen, de tactiek in Karelie te wijzigen. Het vermijdt thans massa-aanvallen, die tot groote verliezen aan manschappen en mate- rieel leiden en beperkt zich ertoe, patrouil- les vooruit te zenden. De correspondent is van meening, dat een wijziging op dit be- langrijke punt van het front in de komende weken vrij onwaarschijnlijk is. Wat den toestand achter het Russische front betreft, verklaart de correspondent nog, dat, zoo de berichten zich soms al tegen- spreken, een ding zeker is: de aanvoer van levensmiddelen voor de burgerbevolking van het gebied van Moermansk stuit op groote moeilijkheden. De ontevredenheid schijnt onrustbarende vormen aan te nemen, want de militaire autoriteiten zijn tot talrijke arrestaties overgegaan en hebben het publiek gewaarschuwd tegen het verspreiden van geruehten. Finsch hospitaal gebombardeerd. Sovjet-Russische vliegtuigen hebben een Finsch hospitaal ten Noorden van het Lado- gameer, dat zeer duidelijk met een rood kruis was gekenmerkt, gebombardeerd en zwierpen een dertigtal bommen, welke even- wel slechts geringe materieele schade aan- riohtten. Ook hebben de Russen in dit ge bied met mitrailleurs op ambulance-auto's geschoten. In alle steden zijn de auto's en autobussen wit geschilderd, zoodat zij niet tegen de sneeuw afsteken. De Finsche bladen publi- ceeren foto's van de huizen, welke door de bombardementen op Kerstdag werden be- schadigd. Steeds is sprake van boerderijen en arbeiderswoningen, nooit van militaire ob- jecten. Een afdeeling van 250 Finsche skiers is op Russisch gebied doorgedrongen. Men wil pogen de spoorlijn naar Moermansk te ver- nlelen. Een nieuw groot offensief? Het feit, dat de Russen begonnen zijn met den aanleg van een strategischen weg van de Petsamofjord, naar het Zuiden, doet veron- derstellen, dat het roode leger een nieuw, groot offensief voorbereidt. De Russische aanvallen ten Oosten van Kajaani, waar de Russen aanzienlijke troepensterkten hebben saamgetrokken, na den nederlaag bij Suo mussalmi, wijzen er op, dat de Sovjets Ouiu willen bereiken, aan de Bothnische Golf. Ten Noorden van het Ladogameer hebben de Finsche troepen, die op Sovjet-gebied zijn doorgedrongen, Ruajaervi bereikt. Finsche legerbericht. Het Finsche legerbericht van gister luidt: Op de Karelische landengte heeft de vijand zijn aanvallen op Kelja den geheelen nacht voortgezet, vanochtend werden de aanvallen afgeslagen: .de vijand werd teruggeslagen door een tegenaanval van de andere zijde van het meer, tot waar zekere troepen had- den kunnen doordringen. De gevechten wa- ren zeer hevig en talrijke malen kwam het tot een strijd van man tegen man. De Finnen hebben twee Russische compagnieen ver- nietigd. De Russen hebben op het ijs van het Suvantomeer een groot aantal dooden achter- gelaten. Tusschen Hatjalahtenjaervi en Summa is de vijand gedurende den dag op vier pun ten tot den aanval overgegaan. Twee andere aanvallen, gesteund door tanks, werden tusschen Salla en Muolaajaervi on- dernomen. Alle aanvallen zijn afgeslagen. In de andere sectoren was de artillerie vrij bedrijvig. Ten Noorden van het Lado gameer aan het Oostelijk front levendige activiteit van patrouilles. Ten Oosten van Lieska in de nabijheid van Inari duurde de strijd op Russischen grond voort. Noord- Oosteiijk van Lieska, in de buurt van Kivi- vaara, is de vijand tot aan de grens terugge slagen. Ten Noorden van Suomussalmi duurde de strijd rondom Kiantajaervi den geheelen dag voort. Overigens is er niets van beteekenis te melden. Vijandelijke vliegtuigen hebben getraeht kleine aanvallen op objecten langs de kust te ondernemen. De Finsche kustforten steun- den de operaties van de landmacht op de Karelische landengte. Woensdag was de Sovjet-Russische lucht- macht zeer actief, zoowel in het binnenland als boven het front. Vele steden in het Zuid- westen van Finland zijn door de Russische vliegtuigen gebombardeerd. De schade was van weinig beteekenis, behalve te Lahti, waar het stadhuis door brand beschadigd werd, op verscheidene plaatsen hebben de Russische vliegtuigen getraeht de burger bevolking door machinegeweervuur te tref fen. Aan het front hebben de bombardemen ten door de Russische vliegtuigen onbetee- kenende schade veroorzaakt. Patrouilles heb ben achter de vijandelijke linies aan weers- zijden van de grens militaire objecten aan- gevallen. Twee Russische bataljons hebben zich bij Hojenjaervi overgegeven, ondanks het bevel om tot het uiterste weerstand te bieden. Zij verklaarden uitgeput te zijn door gebrek aan proviand. Zeven Russische vliegtuigen, die op het fjs van een meer hadden moeten dalen door benzinegebrek, zijn buit gemaakt in de zones van Inarijemi en Virtanijemi. Ten Oosten van Salla hebben 300 vrijwillige Finsche skiloopers de Russische grens overschreden, de verbindingsmiddelen beschadigd en colon- nes ravitailleeringsauto's vernield. Het Russische legerbericht. Het communique van het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad luidt als volgt: Donderdag is niets van belang gebeurd aan het front. Russische krijgsgcvangenen hebben hun officier gedood. De correspondent van de Svenska Dag- bladet heeft vernomen, dat een dertigtai Sovjet-Russische krijgsgevangenen hun com mandant hebben gedood. Zij verklaarden uit wraak te hebben gehandeld. In Noor- wegen wordt vernomen, dat te Moermansk ongeregeldheden zijn uitgebroken tenge- volge van levensmiddelen en dergelijke. Berichten over ongeregeldheden te Moermansk bevestigd. De geruehten, volgens welke te Moer mansk ongeregeldheden zouden zijn uit gebroken, sehijnen bevestigd te worden. Zij zouden hoofdzakelijk een gevolg zijn van de ontevredenheid, die gewekt is door het uitblijven van levensmidde len. Finsche ski-afdeelingen zijn er n.l. in geslaagd den spoorweg naar Moermansk te bereiken en hem in die mate te be- schadigen, dat het vervoer bemoeilijkt wordt. De Finsche troepen geven blijk van veel durf en ondernemingigeest. Men wjjst op het geval van een jeugdjgen officier, die op 21 December opdracht kreeg, met eenige man schappen en anti-tankkanonnen een hevigen aanval van Russische tanks af te slaan. De officier, die zich op een hoogte had opge- steld om het vuur van zijn mannen te leiden, bemerkte dat zij, die het anti-tankgeschut bedienden, buiten gevecht waren gesteld, waarop hij terstond afdaalde en de bedie- ning van het kanon, dat reeds zes tanks had vernield zelf ter liaid nam. Hij, slaagde er in met veertig schoten tien andere tanks buiten gevecht te stellen. Zelf werd hij door een ontploffenden granaat gedood. Noorsche sympathie voor Finland. De gaven voor Finland blijven uit alle deelen van Noorwegen binnenstroomen. cht millioen kronen zijn bijeengebracht. Voortdurend bieden zich vrijwilligers aan voor dienstneming in de Noorsche divisie, die thans gevormd wordt. Zij begeven zich via Zweden naar Finland. Alleen goede ski loopers en mannen, die in de wintersport getraind zijn, worden aangenomen. Liefdadigheidsconcert voor Finland. Woensdagavond is te New York een lief dadigheidsconcert ten bate van de Finsche Lotta-Svaerd-Beweging gehouden. Het con cert, dat werd bijgewoond door den Fin- schen gezant te Washington, Procope, heeft meer dan 25.000 dollar opgebracht. De Fin sche gezant sprak eenige bewogen woorden van dank en verzocht een minuut stilte in acht te nemen tot hulde aan de drie jonge Finsche vrouwen, leden van de Lotta- Svaerd, die onder de vijandelijke kogels zijn gevallen. Nachtelijk bombardement op Helsinki. In den afgeloopen nacht heeft Helsinki het eerste nachtelijke bombardement onder- gaan. Het luchtalarm duurde van half twaalf tot vijf minuten over twaalf. De Sovjet-Rus sische vliegtuigen vlogen hoog boven de stad in het schitterende maanlicht, twee bommen zijn op de buitenwijken van de stad gewoi- pen. Vroeger in den avond was Kotka ge bombardeerd. Britsche en Italiaansche vliegtuigen bij de Finsche luchtmacht. De correspondent van de Daily Telegraph te Helsinki meldt vernomen te hebben, dat meer dan veertig Britsche en twintig Ita liaansche vliegtuigen thans bij de Finsche luchtmacht in gebruik zijn. Hij voegt hier- aan toe: De Finnen hebben ver over de dui- zend geoefende vliegers, die wachten op de levering van vliegtuigen uit de Vereenigde Staten, Groot-Britannie en andere landen Censuur op berichten voor het buitenland. Volgens een mededeeling van de persaf- deeling van het volkscommissariaat voor bui- tenlandsche zaken zal van heden af de vo6r- censuur weer worden ingevoerd. Op aile persberichten van buitenlandsche correspon- ten. De censuur, welke vroeger jarenlang heeft bestaan voor buitenlandsche persvertegen woordigers in de Sovjet-Unie, was in Mei 1939 na de ambtsaanvaarding van Molo'.of als volkscommissaris van buitenlandsche zaken opgeheven. De Zweedsche vrijwilligers voor Finland. Naar te Helsinki verluidt, zouden de eerste gesloten afdeelingen van Zweedsche vrijw'l- ligers ten getale van ongeveer 1000 man te Tornea zijn aangekomen. Men vermoedt, dat zjj dienst zullen doen in Noord-Finland. BATOEM KASTAMONOE 9 fESAMSOEN TSJANk,,. lakllln Tsjoro»m ®TOKAT Sj»bln Karahls Sll# V Sara ERSINDJAN^.WERSOEROEM ANKARA 9YOSGAD SILVAS 0 50 JOOkm @(3930a) KAJSERI ALATJA ANKARA U R ERGST GETROFFEN PLAATSEN Hierbij een situatie-kaartje van de Turksche Oostelijke departementen welke tengevolge van hevige aardbevingen zwaar geteisterd werden. Het aantal slachtoffers is nog niet juist bekend alhoewel er reeds cijfers van 6000 tot 8000 getroffenen werden gemeld. Uit vele plaatsen rondom den bevingshaard konden geen berichten binnen komen, daar verbindingen met de hoofdstad verbroken zijn. De eerste berichten van den omvang van den ramp kon men vernemen uit die plaatsen welke op de kaart onderlijnd zijn. In het nevenkaartje overziet men (met de zwarte pijltjes aangegeven) de rich- ting die de beving genomen heeft; het epicentrum zou tusschen Tokat en Silvas ge- legen zijn. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van Donder- dagavond luidt als volgt: Beperkter activiteit der met elkander in contact zijnde elementen. BEZOEK VAN MUSSOLINI AAN DEN PAUS. Bevestigd wordt, dat Mussolini in de eerste dagen van Januari een bezoek zal brengen aan den paus en bij die gelegen- heid een onderhoud zal hebben met kar- dinaal staats-secretaris Maglione. DE MIJNYVERKERSSTAKING VRIJWEL GEEINDIGO. Uit Brussel werd gisteravond gemeld: De staking der mijnwerkers was in het begin van den middag overal vrijwel ge- eindigd. ZESTIG DUITSCHE SCHEPEN ZOUDEN TRACHTEN DUITSCHLAND TE BEREIKEN. De correspondent van de Daily Tele graph te Buenos Aires meldt: Mededeelingen uit een aantal Zuid- Amerikaansche havens behelzen, dat ongeveer 60 Duitsche koopvaardijsche- pen, die bij het begin van den oorlog een toevlucht hebben gezocht, zich ge- reedmaken uit Berlin cntvangen orders uit te voeren en zullen trachten naar het rijk terug te keeren. Volgens het blad bevinden zich in West-Indie 16, in Brazilie 15, in Mexico, Chili em Peru elk 6, in Argentinie, Uruguay elk 4, in Costa Rica en Ecuador 3 schepen en in Columbie 1 schip. De geheele wereld weet het nu wel, dat paus Pius XII zich gister naar het Quirinaal heeft begeven waar hij als een vorst is ont- vangen. Het Italiaansche volk heeft geestdriftig gejuichd en het is volkomen duidelijk, dat staat en kerk hier niet te scheiden zijn en dat men algemeen beseft door een goede samenwerking de beste resultaten voor den vrede te kunnen verkrijgen. In zijn groote rede voor de leden van zijn gevolg en het hof van den koning-keizer, heeft de paus gister gezegd, dat de vrede voor Italie behouden is door de wijsheid van zijn leiders. Dat maakt Italie sterker en geeerbiedigder in de geheele wereld voor de volkeren, die elkaar bestrijden. Dat moet een aanmoediging worden tot toekomstige overeenstemmingen, die door hun inhoud en geest een zekere belofte moeten worden voor een nieuwe, rustige en duurzame orde, welke men niet vindt buiten de souvereme wegen der rechtvaardigheid en christeiijke r.aastenliefde. Zoo sprak de paus. Niet in het Vaticaan, maar in het Quirinaal, in het paleis van den koning-keizer en dat demonstreert de over- eenstemming tusschen kerk en staat voor een zoo mogelijk gemeenschappelijke /re- des-actie in de toekomst en bovenal voor de bestrijding van wat Pius XII als een gevaar voor het Christendom en Mussolini als een ondermijning van den Italiaanschen invloed ziet, namelijk het communisme. Het Duitsch-Russische non-agressiepact is de voornaamste oorzaak gebleken, dat de beroemde of beruchte as tusschen Berlijn en Rome niet meer zoo sterk is als voor den oorlog het geval was. Wat Duitschland misschien aan Russischen kant aan steun en sympathie heeft gewon- nen, heeft het aan Italiaansche zijde moeten inboeten en de toekomst zal nog wel leeren, dat het verlies grooter dan de winst is ge- weest. Hoe Duitschland op eventueele vredes- pogingen zal reageeren is op het oogenblik niet duidelijk. Wel blijkt, dat hetgeen zich op het oogen blik in Rome afspeelt, het zich nauwer aan- eensluiten van kerk en staat waar het den gemeenschappelyken strijd tegen het com munisme, dus tegen Duitschlands loggen en gevaarlijken vriend betreft, in Duitsche kringen een allesbehalve gunstig onthaal vindt, wanneer men althans de daarover uit Bern gepubliceerde berichten mag gelooven. Volgens die mededeelingen zou men uiterst gereserveerd staan ten aanzien van de gemeenschappelijke houding welke het Vaticaan en de Italiaansche regeering heb ben aangenomen in den strijd tegen het communisme. Men noemt dien strijd een. zuiver binnenlandsehe aangelegenheid, wel ke geen enkele buitenlandsche politieke reactie kan teweeg brengen. Natuurlijk is ook het feit, dat president Roosevelt een ambassadeur bij den Heiligen Stoel benoemd heeft, in Duitschland niet onopgemerkt gebleven. Ook daaruit moet men wel constateeren hoezeer het gezag van den paus den laatsten tijd is gestegen en hoezeer men in den strijd voor den vrede en tegen het communisme blijkbaar groo- tere waarde hecht aan een algemeen beroep van den kerkvorst op zijn geloovigen, dan van den invloed van de regeering van een neutralen staat op die der oorlogvoerende landen. Volgens in Bern gepubliceerde berichten, welke de meening in Duitsche kringen zou den verkondigen, zou men in Duitschland trachten de beteekenis van de benoeming van ambassadeur Taylor te verkleinen door te verklaren, dat het hier alleen maar gaat om een speculatie van Roosevelt, die zou trachten, met het oog op een derde candi- datuur voor het presidentschap der Ver. Staten, katholieke stemmen te winnen. Wij zijn benieuwd naar het wederwoord van den Amerikaanschen president als h(j verneemt, dat het begin van zijn vredesactie in Duitschland uitsluitend een poging tot versterking van zijn eigen positie genoemd wordt. Thans is bekend geworden, dat Mussolini zich op 4 Januari naar het Vaticaan zal be geven. Aan hen, die in het nauwer contact tusschen Vaticaan en Quirinaal nog niet de mschakeling van het fascisme zagen, zal het thans wel duidelijk worden, dat ook de re geering zich volkomen met de opvattingen van den paus kan vereenigen. Men zal den eerstvolgenden tijd met be- langstelling naar Italie mogen kijken. Het schijnt, dat Rome de stad zal wor den van waaruit men gemeenschappelijk een krachtig beroep op de oorlogvoerenden wil doen om den strijd te staken, een actie waaraan men in alle neutrale staten gaarna zal willen medewerken en waarvan men slechts kan hopen, dat zij tot een succesvol resultaat zal leiden.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1