Uit den Alkmaarschen Raad. and: en in. Een politieagent moet een onderwijzer van de straat zijn. Wie een olifant cadeau krijgt, zal ook voor het voer moeten zorgen. Het is veel aardiger, dat de raadsleden hun gevoelens door bloemen dan door woorden vertolken. Provinciate Veilingbond voor Noordholland. DERDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 29 DECEMBER 1939. (Slot). De meerderheid van den Raad mag dan voorstandster van groote gezinnen zijn, wanneer de burgemeester aankondigt, dat het politie-gezin in het gebouw aan het Kerkplein in blijde verwachting verkeert, omdat men daar een uitbreiding van het corps tegemoet ziet, dan zijn ook de recht- sche raadsleden plotseling voorstanders van de leer van Malthus geworden. Dan zal de politie zich vrijwillig moeten beperken en zullen er, door reorganisatie en een andere werkverdeeling, wel zoo veel arbeidsuren vrij komen, dat aanstelling van nieuwe agenten niet meer noodzakelijk zal blyken. Dan is het niet noodig, dat een politieman blijkbaar niets anders te doen heeft dan in den tijd, dat de winkeliers „schoon schip" maken, voor alle etalages te staan om r.a te speuren of niet de een of andere misda- dige middenstander ergens inplaats van „uitverkoop", het woord „opruiming" heeft geschreven, of omgekeerd wij weten op het oogenblik zelf niet wat nu eigenlijk wel en wat niet mag. Dan is het niet meer noo dig de couranten na te pluizen om opschrif- ten in advertenties te ontdekken, die in de eene stad blijkbaar wel en in de andere niet getolereerd worden en waardoor de midden stander, die zich onbewust verschreven heeft, in dezen ook zoo voor hem benarden tijd, via den kantonrechter, nog een extra bijdrage aan de schatkist moet betalen. Of dat er, zooals de heer Bonsema mede- deelde, tien agenten op een harddraverij verschijnen, door welker voortdurende aan- wezigheid de oude en vroeger zoo bloeien- de Kennemer Sportclub tot liquidatie wordt gedwongen, dat ondernemers van schouw- burgen en bioscopen niet openlijk voor hun klachten durven uitkomen, uit vrees, dat zij daarvan de nadeelige gevolgen kunnen on- dervinden. Men kan natuurlijk niet zeggen, dat de politie haar plicht niet moet doen, maar de uitvoering van dien plicht zal op verschil- lende wijzen kunnen geschieden. Wie een politieagent aanstelt moet hem ook betalen en zijn salaris tot het maximum laten groeien. In de vorige raadsvergade- ring zijn er twee tijdelijke agenten toege- staan, die ongetwijfeld in vasten dienst zul len komen en nu de burgemeester met een algeheel reorganisatieplan kwam, waarbij nog een zestal agenten, inspecteurs en een boofdinspecteur op het lijstje stonden, was het te voorzien, dat de Raad, die zich altijd tegen de benoeming van elken nieuwen agent verzet heeft, er niet over zou denken, in dezen benarden tijd, zoo'n verlanglijstje in vervulling te doen gaan. Er was een lange lijst van plaatsnamen overgelegd, waar men overal een hoofd inspecteur had of waar het corps grooter en beter was dan in Alkmaar, maar de raads leden, die het klappen van de zweep ken nen, weten maar al te goed, dat men ter vergelijking geen plaatsen uitzoekt waar de samenstelling van het corps zoodanig is, dat de voorstellers daardoor hun betoog zouden verzwakken. Toch viel er blijkbaar ook bij de thans nog aangegeven gemeenten nog wel het een en ander op te merken, hier en daar had men dan wel een hoofdinspecteur maar geen commissaris en waar het corps iets grooter was dan in onze gemeente, telde men dikwijls het dubbele aantal inwoners of waren er andere factoren, welke een extra sterkte van het politiecorps noodzakelijk maakten. In alien gevalle bleek, dat, met uitzonde- ring van B. en W. en van een enkel lid, nie- mand iets voor een uitbreiding op zoo groote schaal gevoelde, een uitbreiding. welke de gemeente binnen afzienbaren tijd op f 21.000 per jaar zou komen te staan. De heer Venneker, en enkele anderen, zouden desnoods de Kerstgave tot een tweetal nieuwe agenten willen beperken en voor de rest zag men liever meer aandacht aan de salarissen en de promotiekansen van de laagst bezoldigden in diverse rangen ge- schonken. Alkmaar, zoo werd betoogd, is een rusti- ge provinciestad, de militairen oefenen vol- doende controle op elkaar uit, het groote verkeer gaat tegenwoordig buiten onze ge meente om en zelfs de mededeeling van den burgemeester, dat men, in vergelijking met diverse soortgelijke steden, in Alkmaar het grootste aantal verbalen had opgemaakt, en dat vrijwel alle misdadigers of misdrij- vers gestraft waren geworden, kon den Raad niet van de bijzondere misdadigheid onzer stadgenooten overtuigen. Wanneer de politie de noodzakelijkheid van de uitbreiding van haar corps door een groot aantal processen-verbaal moet demon- streeren, zou men totaal over het hoofd zien, dat haar taak allereerst een preventieve en paedagogische en eerst daarna een bestraf- fende behoort te wezen. Daarnaast we dienen de kwestie vol- komen objectief te bekijken zat er on getwijfeld iets in het betoog van den burge meester toen hij er op wees, dat het corps sinds een tiental jaren niet noemenswaard vergroot is, dat de stad zich aan alle kanten heeft uitgebreid en dat de straatdienst door het verkeer veel drukker dan vroeger is ge worden. Alkmaar heeft een politiecorps waarover diverse ingezetenen niet altijd tevreden mo- gen zijn, het is in den straatdienst 'n keurig corps waarover men de uitzonderings- gevallen daargelaten niet heeft te kla- gen. Natuurlijk zal een groeiende stad ook een grooter politiecorps moeten krijgen en het is nu alleen maar de vraag of het in het verleden niet te omvangrijk is geweest en daardoor met een inwendige reorganisa tie ook nu nog zijn taak naar behooren zal kunnen vervullen of dat er door de ver- grooting van onze stad met een kleine uit breiding kan volstaan worden. De burgemeester heeft een minder kost- baar reorganisatieplan toegezegd en wij hebben alle hoop, dat de Raad zich daar- mede zal kunnen vereenigen. Men zou natuurlijk in den Raad wel veel meer voor Kerstmanne.tje gespeeld hebben, als de enorme afstand tusschen het punt waar de inkomsten eindigen en de uitgaven beginnen, niet in alle mogelijke voorstellen zoo'n groote rol had gespeeld. De heer Hoijtink weet het gat in onze be- grooting heel duidelijk aan te wijzen en precies te vertellen hoe groot en hoe ge- vaarlijk het is, maar als men hem naar de middelen vraagt om het te vullen en te laten verdwijnen, komt hij verklaren, 'at hij ook dit jaar zijn principes getrouw blijft en dat het aanwijzen van d<_ middelen niet zijn taak, maar die van B. en W. is. En wanneer de heer Sietsma zijn grooten vriend mr. Oud ten tooneele yoert en ver- telt, dat deze gezegd heeft, dat een niet-slui- tende begrooting niet zoo erg is als de volks- kracht maar niet ondermijnd wordt, dan kan de Raad hoogstens constateeren, dat le tegenwoordige burgemeester van Rotterdam wel een eenigszins ander geluid laat hooren dan in den tijd toen hij nog minister van Financien was en voor de tekorten der ge meenten werd aangesproken. Een van de weinige dingen waarop men waarschijnlijk kan bezuinigen en waar- toe wethouder De Groot dan ook wel bereid bleek was het inschakelen van particu- liere ambachtslieden bij de uitvoering van diverse werken in onze gemeente en des noods ook bij het onderhoud en de repafafie aan scholen, omdat de arbeidskosten van particulieren niet extra verhoogd moeten worden met allerlei percentages van sala rissen van gemeente-ambtenaren, die vaak persoonlijk met het uit te voeren werk niets hebben uit te staan. Ook zal men, ter vergrooting van de werkgelegenheid in eigen stad, diverse be- noodigdheden bij de hier ter stede bestaan- de fabrieken b.v. de IJzer- en Metaalgie- terij kunnen laten vervaardigen, of bij den middenstand ter plaatse kunnen koo- pen. Men bevordert daardoor de welvaatt in eigen stad, wat zoowel de gemeente- lijke schatkist als het Maatschappelijk Hulp betoon ten goede zal kunnen komen. Intusschen moet men de betrokken wethouder heeft daartegen nadrukkelijk ge- waarschuwd de paarden niet achter den wagen spannen door maar te redeneeren, dat het Werkfonds thans groote objecten wil betalen en dat er dus een prachtige ge- legenheid is om allerlei kostbare werken uit te voeren. Wie een olifant als cadeautje ac- cepteert, moet bedenken, dat hij ook voor diens onderhoud heeft te zorgen. We heb ben nu al een kasteel van een politiebureau en we krijgen een soort riddergoed met toren en tuin als stedelijk gymnasium en dat is natuurlijk heel prettig voor dengene die daarin zijn scepter kan zwaaien en ook voor de talrijke werklieden, die er bij het bouwen een duitje aan verdiend hebben, maar na de lusten komen de lasten Het heeft den schijn of Alkmaar het alle- maal cadeau krijgt, maar de aflossing van alle daardoor gemaakte schulden zal nog jaren lang loodzwaar op onze begrootingen drukken en wat dergelijke gebouwen aan onderhoud kosten al was het alleen maar aan de jaarlijksche kosten van verwarming moet men maar eens aan den heer Stoutjesdijk vragen, die elk jaar weer ver kondigt en hij ziet telken jare meer raadsleden, die het met hem eens zijn dat r en gas- en oliestook-verwarmingen door minder kostbare zal moeten vervangen Misschien zal hij zijn doel nog eens berei- ken als hij niet alleen hetbestaande af- keurt, maar tegelijkertijd voorstellen voor iets beters ter tafel weet te brengen. Dat noodzakelijke werken als de restau ratie van de Groote Kerk en een nieuwe Kanaalbrug worden uitgevoerd, waardoor het zware verkeer niet meer van Purmeren l via Schoqrldam naar Alkmaar behoeft te rijden zoodra de Friesche rug weer eens aan ouderdomskwalen begint te lijden, kan natuurlijk de volkomen instemming van alle leden van den Raad hebben. bare onderwijsinstellingen bestemd zijn, zouden wij willen adviseeren, de meest ge- schikte localiteiten voor de hoogste klas- sen van alle gemeentelijke scholen te be- stemmen. Er is dit jaar ook door de verkorte schooltij den veel wetenswaardigs voor de kinderen verloren gegaan en er zal in de nog resteerende maanden van dit cursus- jaar hard gewerkt moeten worden om dat zooveel mogelijk te kunnen ophalen. Wij zullen ons, terwille van onze plaats- ruimte, bij de bespreking van enkeie minder belangrijke punten tot een zeer korte be- schouwing moeten beperken. Het voorstel om een brugwachter bij wijze van proef, voor een jaar tot havenmeester te benoemen op een salaris, dat de functio- naris zelf wil accepteeren, maar dat veel lager is dan het tot dusver gebodene, kon m den Raad weinig waardeering vinden en is ten slotte slechts met tien tegen negen stem- men geaccepteerd geworden. Bij de benoeming van regent van het Ziekenhuis kreeg de heer Van de Vail slechts met moeite de meerderheid van stemmen, daar blijkbaar vele leden den af- getreden heer Bakker al was die dan ook van de officieele S.D.A.P. naar de Troelstra- beweging afgezwaaid een goed regent vonden en hem daarom op dien post wil- den handhaven. De heer Van de Vail zag daarin een vijandelijken aanval van de overzijde, maar wij gelooven, dat hij zijn tegenstanders meer moet zoeken bij de leden, die ditmaal bianco gestemd hebben, die dus geen bezwaar hadden een goed be- stuurslid terzijde te schuiven, maar duide lijk te kennen gaven, dat zij den heer Van de Vail niet in diens plaats wenschten. Bij het vaststeleln van een taxi-verorde- ning heeft mr. Leesberg die als wijlen Diogenes mede naar „een mensch" gezocht heeft, die zich, volgens den heer Van de Vail onder de rechtsche leden van dezen Raad moet bevinden heeft mr. Leesberg, zoo wilden wij vertellen, B. en W. er op gewezen, dat zij voortaan ook medezeggen- schap in de vervoerprijzen moeten krijgen. Wij zouden er daarnaast op willen aan- dringen de taxi's voortaan niet alleen bij het station te laten „stationeeren", maar ook op andere plaatsen van onze gemeente waar zij niet in den weg staan. Voor velen, die geen telefoon hebben, is het vlug kunnen bereiken van een taxi-standplaats dikwijls van groote beteekenis. Wethouder Van Siingerland heeft er op gewezen, dat men ook ditmaal de debatten bij de algemeene beschouwingen heeft moeten bekorten, omdat men aan de behan- deling der begrooting weer een agenda van een vijf-en-twintig tal punten heeft laten vooraf gaan. De burgemeester heeft beterschap belooid en alhoewel het College niet veel voor avondvergaderingen gevoelt, is hij voor den aandrang uit den Raad gezwicht door een proef van drie maanden te beloven. Het nadeel van avondvergaderingen is in den regel, dat de heeren dan allemaal den tijd hebben en dat men dan nog veel lang duriger debatten kan verwachtten dan wan neer twintig huisvrouwen, die het eten ge reed hebben, zoo tegen zes uur op de klok beginnen te kijken. Nu het Rijk het voorbeeld geeft, heeft ook de Raad tot kinderbijslag op de salaris sen van ambtenaren en werklieden beslo ten waarvoor een post van 3000 op de be grooting gebracht is. En ten slotte moeten wij dan nog mede- deeien, dat ook deze Raad het spreek woord „Zegt het met bloemen" op royale wijze in toepassing gebracht heeft. Daar was allereerst de bloemenmand voor mej. Carels, het sympathieke, beschei- den vrouwelijke raadslid, die voor een ope- ratie in het Ziekenhuis was opgenomen en het voorrecht, de raadsdebatten te mogen beluisteren, daardoor dit jaar heeft moeten missen en ook de korf met Flora's kinderen voor den burgemeester, wiens herbenoe ming juist tijdens de raadsvergadering be- kend werd en dien men heeft willen toonen hoezeer men zijn persoon en zijn werk hier ter stede op prijs stelt. De Raad heeft thans voor de eerste maal de begrooting voor 1940 behandeld. Wij vermoeden, dat wij diezelfde begroo ting, van dikke blauwe streepen voorzien, nog wel eens zullen terugkrijgen. De burgemeester kon de verblijdencle mededeeling doen, dat de autoriteiten in Den Haag over een nieuw Postkantoor be ginnen te denken. Misschien heeft de een of andere referendaris wel eens tevergeefs ge- tracht de plaats te ontdekken waar men het Postkantoor hier ter stede onvindbaar voor niet-ingewfjden ve.Xipt heeft. En nog belangrijker was de mededeeling, dat met Januari vijftig procent van de door de militairen in beslag genomen school- ruimte zal worden vrijgegeven, zoodat de leerlingen, die in particuliere woningen, in padvinderstehuizen of zwembadrestaurants verstopt zijn, weer behoorlijk onderwijs kunnen krijgen. Het is vanzelfsprekend, dat men bij een betere huisvesting aller eerst aan de opleidingsscholen denkt, waar men voor examens zal moeten werken, maar waar tegenwoordig vele leerlingen van andere scholen eveneens voor de middel- In het Gulden Vlies werd Donderdagmid dag 1.30 uur de jaarvergadering gehouden van den Provincialen Veilingbond v( Noordholland. De vooriitter, de heer J. P. Nijssen uit Santpoort, herdacht in zijn openingswoord allereerst het gevoelige verlies, dat de bond door het overlijden van den volijvengen secretaris, den heer P. Klant, had geleden Spr. schetste den overledene als de rech terhand van den bond, die in tuinbouwza- ken goed thuis was en zich weinig op den voorgrond drong. De vergadering hoorde staande dit herdenkingswoord aan. Spr. constateerde voorts dat de algemeene toestand in het tiende crisisjaar niet veel beter is geworden, al waren de koolprijzen door de strenge vorst van Dec. 1938 hooger Voor het aardbeiengewas was deze vorst een ramp. Door den oorlog is aan den tuinbouw veel exportmogelijkheid ontvallen. De moei lijkheden betreffen uitsluitend de afzet en de prijzen. Ten aanzien van het teeltplan rijst de vraag wat men telen zal. De mobi- lisatie van vele jonge tuinders is van groo ten invloed op de capaciteit van de bedrij ven. Er zullen in 1940 heel wat andere behoef ten aan producten bestaan dan in 1939. Wij hopen, aldus spr., op toenemende bedrijvig heid, doch er zijn nog veel tegenwerkende krachten. Spr. wees op de verhoogfle be drijfsonkosten, die de tuinbouw eerst moe dekken voor hij aan zijn schamel inkomen toe is. Het Centraal Bureau deed het mo gelijke om ons door het aan vragen van vrachtauto's in het tekort aan wagons te helpen. Spr. maande tot voorzichtigheid in de verwachtingen, maar ook in de critiek. Dank bracht hij namens het bestuur voor het door de aangesloten organisaties betoonde vertrouwen. Ook bij de Ned. Groenten- en Fruitcen- trale zijn de omstandigheden moeilijk en onzeker. Wij moeten er voor zorgen, dat dit bestuur steeds op ons kan bouwen. Dit be stuur toch onderneemt niets ten aanzien van de N.H. tuinbouwproucten zonder ons te hebben gehoord. Dezer dagen hebben de bedrijven boven 10 H.A. aanzegging gekregen, dat hun tuin- bouwteeltrecht voor 1940 niet zal worden uitgereikt. Tegen dezen maatregel zullen vooral in N.H. boven Alkmaar ernstige be- zwaren rijzen. Ontkend kan echter niet worden, dat deze maatregel in het alge- meen den tuinbouw ten goede komt. Er moet voor gewaakt worden, dat daardoor geen slachtoffers worden gemaakt in den bona-fide tuinbouw. In bijzondere gevallen kan men zijn be- zwaren indienen en hiervoor de medewer- king van de organistie verwachten. De algemeene vooruitzichten zijn onze ker. Engeland is practisch geslolen. De ex port naar Duitschland is verbeterd, door verbetering van de clearing. De nieuwe handelsovereenkomst met Duitschland, waarbij voor N.H. groote belangen op het spel staan, dient te worden afgewacht. Spr. eindigde met den wensch, dat God het werk zal zegenen. (Applaus.) De notulen en het jaarverslag werden z.h.st. vastgesteld, met een woord van dank aan den waarnemend secretaris den heer J. J. Klant. Het jaarverslag, Het jaarverslag van de Provinciale com- missie uit de Veilingen in Noordholland vangt, zooals begrijpelijk is, aan met een waardeerende beschouwing over den te vroeg gestorven secretaris, den heer P. Klant. De omzet, in 1938 f 12.498.400, steeg in ver gelijking met 1937 14% en in de periode 1 Jan.31 Juli 1939 in vergelijking met de zelfde periode 1938 met 5en in verge lijking met die van 1937 met 27% Geconstateerd wordt, dat tot het uitbreken van den oorlog, de algemeene economische toestand in ons land zich kenmerkte door een zich geleidelijk ontwikkelende verbetering. De omzet aan de veiling bedroeg over 1938 12.498.400, terwijl aan deze veilingen over 1938 f 780.300 regeeringssteun werd uitbe- taald. De strenge vorst, die in December 1938 Europa heeft geteisterd, beteekende voor de telers van aardbeien een ware ramp, maar was voor de bewaarkoolhouders zeer voor- deelig. Geconstateerd wordt, dat de bewaarkool- campagne 1938/39 in het algemeen bevredi- gend was. De financieele resultaten van de bloemkoolcampagne over 1938 waren slecht Het verloop der prijzen van de vroege aard appelen was ongunstig. Slechts het optreden van de Nederlandsche Groenten- en Fruit- Centrale voorkwam door prijsregelend op te treden een debacle. Ook met de goedgekeurde pootaardappelen ging het dit jaar slecht. Zonder de mooie ga- rantieregeling zou er weinig van zijn terecht gekomen. 400 wagons bleven in Noordhol land onverkocht en werden door de N.G. F.C. voor garantieprijzen overgenomen. Ook dit jaar zijn minimumprijzen, gelijk aan de garantieprijzen, gesteld. Het verplicht veilen blijft gehandhaafd. Voor de telers van aardbeien was het een waar rampjaar, doordat de felle vorst een groot deel van het gewas vernietigde. Alleen de soort Moulin Rouge bleek tegen den vorst bestand te zijn. De telers van deze soort maakten goede zaken. Tengevolge van de oorlogsomstandigheden ontstond er een groote vraag naar zuurkool. Menig wittekoolbouwer verkreeg hierdoor gunstige uitkomsten. Den vorigen winter brachten de uien tot Februari goede prijzen op. Voor de uien van het nieuwe seizoen zijn tot dusver matige prijzen gemaakt. Gemiddeld waren de prijzen van kroten goed. Het witlof profiteerde van de vorst- periode. Doordat de Ned. Groenten- en Fruit-Cen- trale den ophoudprijs van de dubbele boonen met f 6 verhoogde, werd een loonende op- brengst van dit product verkregen. Dank- baar gewaagt het verslag van dezen maat regel en de wensch wordt geuit, dat deze maatregel gehandhaafd blijft. De oogst van de bewaarkool van het nieuwe seizoen is zeer goed geweest. Herfstbloemkool werd ,in tegenstelling met het vorig jaar, weinig aangevoerd. De prijzen zijn zeer hoog, ook al doordat er door Duitschland heel wat gevraagd wordt. De fruitoogst was zeer groot. Kruisbessen brachten een behoorlijken prijs op. De zwarte bessen gaven een bevredigende uitkoinst. Roode bessen gaven een slechte besomming. Pruimen van goede kwaliteit brachten aar- dige prijzen op. Van druiven was de oogst normaal, met bijna over het geheele seizoen lage prijzen. De voorbeeldbedrijven hebben over 1938 een verlies opgeleverd van 3.438,57. Dit ver lies wordt voor 85 door de Provincie gedekt. Overwogen was ze van de hand te doen. Hiervoor zal een betere tiid worden afgewacht, zoodat de exploitatie voorloopig wordt voortgezet. Ook dit jaar was de zaadhandel niet winst- gevend. Het verlies over het boekjaar be droeg f 141,30. Dank zij de onderzoekingen van dr. Leefmans kon de Plantenziekten- kundige Dienst een waarschuwingsdienst instellen, die de tuinders in staat stelt op het juiste oogenblik hun maatregelen tot be- strijding van de draaihartigheid te nemen. Door toetreding van de veiling te Haarlem stceg het aantal aangesloten veilingen tot 34. De toekomst. Het verslag eindigt met een beschouwing over de toekomst. Opgemerkt wordt, dat voor een gedeelte van den tuinbouw voor uitzichten bestaan op betere prijzen, al is de concurrentie op de buitenlandsche markt, doordat thans het aantal neutrale landen grooter is dan in den vorigen oorlog, aanzien- lijk grooter dan in 1914. De wensch wordt geuit, dat de dood en verderf brengende oorlog spoedig zal eindi gen en dat dan eindelijk de banden gebro- ken zullen zijn, die het internationale ruil- verkeer en het nationale economische leven geboeid houden. De balans per 30 Juni wijst in activa en passiva een bedrag aan van 102.430,45. De voorbeeldbedrijven komen als bezit voor een bedrag van 76109 voor, waartegenover staat een schuld van f 54250. De exploitatierekening over het boekjaar 1938-1939 wijst in ontvangst en uitgaaf een bedrag aan van 5170,08. De rekening over het afgeloopen jaar werd na advies door den heer Molenaar, namens de commissie, conform goedge- keurd. De veilingen te Broek op Langendijk en Hilversum en de Vrije Veiling werden aan- gewezen als veilingen die de nieuwe finan cieele commissie zullen samenstellen. De contributie werd wederom op 1/30 pCt. van den omzet vastgesteld. De heeren S. de Boer, C. Gortzak en T. Groot werden als bestuursleden herkozen. De begrooting werd in ontvangst en uit gaaf vastgesteld op een bedrag van 5006. De voorzitter heette hierop de heer F. V. Valstar, voorzitter van het Centraal Bureau van de Veilingen van den N.H. tuin bouw, die ter vergadering verscheen, onder instemming der vergadering, hartelijk wel- kom. Aan de orde waren hierop de voorstellen van de R.K. Marktvereeniging van Medem- blik „St. Jozef" te Medemblik en den „Noor- dermarktbond" te Noordscharwoude, be- oogende te bevorderen, dat de minimum- prijsregeling voor vroege aardappelen wordt vastgesteld tot 1 Augustus. Het bestuur zegde toe daarop ter bevoeg- der plaatse te zullen aandringen. Het bestuur grondde deze toezegging op het feit, dat er nu voor den landbouw per- spectieven zijn, het mogelijk is geworden, dat de landbouwaardappelen later dan 15 Juli vrijgegeven zullen worden. In verband met voorstellen van St. Jozef en de veilingvereeniging Den Helder en Omstreken, te bevorderen dat de ingekuilde vroege aardappelen na 15 Juli niet tegen een te lagen minimumprijs ter veiling wor den aangeboden, betoogde de voorzitter, dat deze voorstellen geen beteekenis meer had den wanneer de regeling voor vroege aard appelen tot 1 Augustus wordt verlengd. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal het bestuur zijn invloed aanwenden om te be reiken, dat de gekuilde aardappelen niet tegen een te lagen prijs worden verkocht. De vergadering ging met deze toezegging accoord. De afgevaardigde van den Noordermarkt- bond, de heer Swager, bepleitte hierop aan- neming van het voorstel tot opheffing van het minimumprijzen-fonds. De voorzitter zeide, dat het bestuur, nu het Centraal Bureau tot de heffing van 1 pCt. van de omzetten is overgegaan, van oordeel is, dat het wenschelijk is, het be- sluit, waarbij het minimumfonds werd in- gesteld, in te trekken en dit te meer, omdat de praktijk geleerd heeft, dat het niet kon worden doorgevoerd. De heer Molenaar betreurde het, dat het bestuur niet voor het fonds gevoelt. Dit fonds toch, beoogde een reserve te worden, om, als men weer eens op zich zelf kwam te staan, steun te verleenen aan artikelen, die doordraaiden. De voorzitter oordeelde, dat iedere veiling vrij was, het fonds te handhaven. Z.h.st. werd hierop besloten, het besluit in te trekken. Een voorstel van den Noordermarktbond, waarin bepleit werd, een mildere regeling te verkrijgen op het ministerieel besluit, waarin bepaald wordt, dat aan bedrijven, welke in 1939 een oppervlakte hadden, groo ter dan 10 H.A. het teeltrecht wordt onthou- den, ontmoette bij het bestuur bezwaar, om dat h.i. het hooger stellen - an de grens tot 20 H.A. de maatregel van iedere praktische uitwerking berooft. Waar werkelijke Uin- dersbelangen zouden kunnen worden ge- schaad, was het bestuur wel bereid, toepas sing van den uitzonderingsregel te verkrij gen, die in de regeling is opengelaten. Dit punt gaf aanleiding tot een uitvoe- rige discussie. In het belang van de kleine tuinders be pleitte de heer Molenaar, Warmenhuizen, de handhaving van het teeltrecht, in bijzon dere gevallen ook voor bedrijfjes, grooter dan 10 H.A. De voorzitter oordeelde, dat de ge vallen afzonderlijk bekeken moeten wor den. De bedoeling is, de tuinbouw bij den landbouw vandaan te halen. De heer Madderom achtte het onmo- gelijk, een tuinbouwbedrijf beneden 10 H.A. om te zetten tot een akkerbouwbedrijf. Ook voor werktuigen zou dit enorme kosten met zich brengen. De voorzitter veronderstelde, dat daarmede wel rekening zal worden gehou den. De heer Bakker, Schermerhorn, oor deelde, dat de akkerbouw steeds een groote concurrent voor den tuinbouw is geweest. Spr. vereenigde zich met het prae-advies en zou zelfs gaarne zien, dat aan akkerbou- wers verboden werd, tuinbouwproducten te teelen. De voorzitter voerde hiertegen aan, dat iemand met een paar koetjes een paar H.A. tuinbouw niet kan missen. De geval len moeten individueel bekeken worden. De heer V i s s e r, Koedijk, drong aan op het spoedig vaststellen van het teeltplan. Het prae-advies van het bestuur werd hierop z.h.st. aangenomen. Ingevolge een voorstel van Warmenhui zen werd besloten, er bij de provinciale commissie op aan te dringen, een vertegen- woordiger van de provinciale commissie in het dagelijksch bestuur van de Ned. Groen ten- en fruitcentrale vertegenwoordigd te krijgen. Rede van den heer Valstar, Het woord was hierop aan den heer F. Valstar, voorzitter van het Centraal Bu reau voor de Veilingen, die zijn betoog aan-

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9