DE AARDBEVING IN TURKIJE. a Elke Lepel hel Het Duitsche kerstfeest miste zijn ouden luister. Schepen, die niet wederkeeren. Groote verwoestingen aangerlcht. Steden en dorpen in puin. Duizenden slachtoffers. AKKER S vexsteztee Eenige der 20 geneeskr. kruiden Grlep, Kou, Pijn. OERUE BLAD 2 De laatste schatting, welke gepubli- ceerd is, stelt 't aantal slachtoffers van de aardbeving op meer dan 30.000, waar- van het grootste gedeelte gedood is. Het instorten van bruggen, de vernielde spoorwegen en de bevroren wegen maken het vervoer van de reddingsploegen nog moeilijker. De directeur van het observatorium te Istanboel ferklaart, dat de schokken zich de komende tien dagen en wellicht nog lan- ger, zullen herhalen. De eerste ooggetuigenverhalen uit het aardbevingsgebied maken alle melding van den verschrikkelij ken noodtoestand, die heerscht onder de dakloozen, die in de open lucht moeten kampeeren, geeu levensmidde- len hebben en wachten op de aankomst der hulpcolonnes. De eerste zware aardschok verraste overal de in siaap zijnde menschen en bedolf hen onder de puinen der instor- tende huizen. Op hetzelfde oogenblik wer- den alle verbindingen met de buitenwereld verbroken. De dagblsdberichten, volgens welke op een doodenlijst van 30.000 perso- nen gerekend moet worden, hebben een diepen indruk gemaakt op de bevolking en de telegraafbureaux worden belegerd door het publiek, dat inlichtingen komt vragen over verwanten. De verbindingen met het aardbevings gebied zijn nog niet hersteld. Een hulp- colonne uit Ankara is op weg naar de ge- teisterde streken. De trein is echter ge- blokkeerd door sneeuw op het station Siwas. Een andere trein met hulp is even- eens opgehouden door ,de sneeuwmassa's. De troepen en de bevolking geven zich alle moeite om de wegen vrij te maken voor de vrachtauto's. Het ligt in het voor- nemen vliegtuigen te gebruiken om levens- middelen en medicamenten naar het ge- bied tv. brengen. Er is een bevel gegeven tot algemeene mobilisatie del bevolking, der militaire en civiele instanties in de omgeving van de getroffen gebieden, aan- gezien de toestand der dakloozen voortdu- rend erger wordt tengevolge van den weerstoestand en de verbroken verbindin gen, terwijl het brengen van hulp door den strengen winter de allergrootste moeilijkheden ontmoet. De dagbladen he! ben een oproep uitgegeven om hulp te bieden. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft telegrafisch een bedrag van 10.000 dollar overgemaakt tot hulp aan de slachtoffers van de aardbeving in Turkije. Men is er thans in geslaagd een primi- tieve verbinding tot stand te brengen met verscheidene plaatsen in het door de aardbeving geteisterde gebied. Van alle zijden komen verzoeken om hulp binnen. De overlevenden hebben veel te lijden van de felle koude en de ongekend »hevige sneeuwstorrnen. Alle hoop om de slacht offers, welke nog onder de puinen liggen te redden, moet worden opgegeven, veelal branden de puinhoopen nog. De reddingscolonnes worden ernstig ge- hinderd door de sneeuwstorrnen en de be vroren wegen, de rails van de spoorwegen zijn verbogen, bruggen vernield en de tele- foonlijnen gebroken. Het aantal slachtoffers wordt nog op enkele tienduizenden geschat; het geteis terde gebied heeft een oppervlakte van 150.000 vierkante kilometer. De oppertevelhebber van de Britsche troepen in Egypte, generaal-majoor Wil son, heeft twintig groote legertenten naar Turkije gezonden en hij heeft namens de Britsche troepen hier 100 pond sterling voor de slachtoffers aan toegevoegd. Een beschrijving van het ver- woeste gebied. De bijzondere correspondent van de „News Chronicle" heeft uit Erzinjan een beschrijving gezonden van het verwoeste gebied. „Ik schrijf dit verslag temidden van de nog brandende puinhoopen van wat eens een welvarende stad was. mdat ik van Istanboel naar Sivas ben gevlogen en van daar per auto de 220 km. naa Erzinjan heb afgelegd. Iedere stad en elk dorp waar ik door kwam, was ernstig. beschadigd. Zeventig procent van de bevolking van de provincie Erzinjan is omgekomen, twaalf steden en tachtig dorpen zijn verwoest. Als voorbeeld kan dienen, dat van de 350 inwoners van het dorp Tomruk slechts drie konden worden opgespoord. In deze verwoeste stad helpen de sol- daten van het garnizoen, bijna de eenige overlevenden, de weinige wanhopige ouders in het zoeken naar het stoffelijk overschot van hun kinderen. Twee treinen zijn er in geslaagd uit Sivas naar Erzinjan te komen, nadat 1000 man 24 uur hebben gewerkt om den weg vrij van sneeuw te maken, een der treinen is bijna onder de sneeuw fcedolven. De autoriteiten zijn niet in staat my het totaal aantal slachtoffers op te geven. Het eenige wat zij kunnen zeggen is, dat een groote stad binnen twee minuten werd vernield. DE POSITIE VAN HET JAPANSCHE KABINET. Ondanks de vastberaden houding van het Japansche kabinet, dat nog steeds be- sloten is niet af te treden, neigt de oppo- sitie toch tot het winnen van terrein. De omerteekenaar van de resolutie, waarin wantiouwens jegens de regeering tot uit- drukking werd gebracht, hebben een comite benoemd, waarin vertegenwoordi- gers van alle parti.en zitting Inbben. Zij hebben besloten: 1. Nieuwe handteekeningen bijeen te brengen. 2. Binnenkort weer bijeen te komen om de oppositiebeweging te versterken. De namen te publiceeren van de tegenstanders, wanneer de onderteeke- naars meer dan de helft van het totaal aantal kamerleden zullen omvatten. Men meent te weten, dat generaal Abe van zijn kant het voornemen heeft actieve onderhandelingen te voeren met de leiders der vijf voornaamstc partijen om hun steun te verwerven, niet alleen ten aan- zien van de maatregelen betreffende een regeling van de Chineesche aangelegen- heden, maar ook ten opzichte van andere kwesties, zooals de begrooting, die voor het parlement ter sprake zullen komen. Politieke waarnemers zijn van oordeel, dat het kabinet 50 pet. kans heeft te slagen. DUITSCHE AMBASSADEUR TE ROME NAAR BERLIJN. Von Mackensen, de Duitsche ambassa- deur, is uit Rome vertrokken om persoon- lijk in contact te treden met de Duitsche re geering. ERNSTIG SFOORWEGONGELUK TE NAPELS. Twintig dooden. Uit Napels wordt gemeld: Op hit station Torre Annunziata is de snel- trein uit Sicilie op een vcllen perso- nentrein geloopen. De meeste reizigers in dezen trein waren soldaten. Beide treinen werden vrywel ge- heel vernield. Tot nu toe werden twintig dooden en een honderdtal gewonden uit de puinen gehaald. HET BEZOEK VAN MUSSOLINI AAN DEN PAUS NIET BEVESTIGD. Het gerucht, volgens hetwelk Mus solini in den loop van de eerste week van Januari een bezoek zou brengen aan den paus, wordt niet bevestigd. Hooge officieele Italiaansche kringen ver- klaren, dat de berichten, volgens welke Mussolini de volgende week een bezoek zal brengen aan den paus, volkomen ongegrond zijn. Dezelfde kringen voegen hieraan toe, dat het bezoek niet zal plaats vinden. Tot dusverre werd een dergelijk cezoek algemeen beschouwd als definitief vastge- steld, ofschoon een officieele mededeeling gisteren noch in Vaticaansche noch in Ita liaansche kringen ten aanzien van dat be- richt was uitgegeven. Men herinnert er aan, dat een week gele- aen, toen sommige Vaticaansche kringen het aankondigden, dit door andere Vaticaans he en Italiaansche kringen werd tegengespro- ken. BRAND IN IJZERGIETERIJ. In een yzergieterij in New-York is brand uitgebroken, tengevolge waarvan het be- langrijke documenten, betrekking hebbende op vlootpatenten der nieuwe torpedoboot- jagers der Ver. Staten, verbrand zijn. De schade wordt geraamd op 15.000 dol lar. Men denkt aan sabotage. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche avondlegeri-ericht zegt: Her- leefde activiteit in de lucht. Eenige bedrij- vigheid van onze voorposten. In de Voge- zen heeft een verkenningsafdeeling een vijandelijke patrouille verrast en gevange- nen gemaakt". DE BELGISCHE SENAAT BIJEEN. De Belgische senaat heeft gister het wets- ontwerp op de belastingen op buitengewone winsten behandeld. Het ontwerp werd met 90 stemmen voor en 27 tegen, benevens 19 stemmen bianco aangenomen. De tekst van het ontwerp, zooals die van de Kamer was ontvangen, was geamendeerd, zoodat het ontwerp in zijn nieuwen vo~m weer naar de Kamer zal moeten gaan. V/aarschijnlijk zal die op 3 Januari bijeenkomen. DUITSCH BOEK OVER POOLSCHE GRUV/ELEN. Het Duitsche nieuwsfcurrnu meldt: „In op- dracht van het minisCrie van buitenland- sche zaken is een boek over de Poolsche gruwelen jegens Duitsche mannen, vrouwen en kinderen in Polen uitgegeven. Het 1 oek geeft een overzichtelijke, gedocumenteerde en systematische beschrijvlg van de fei- ten". WEDEROM AARDSCHOKKEN GEREGISTREERD. De instrumenten van het seismografische instituut van Bari en van Tarente (Italie) hebben gistermorgen om 5 uur 30 wederom tairijke heftige aardschokken geregistreerd. Het centrum ligt op 2000 K.M. ten oosten van Italie. HET STANDPUNT TEN AANZIEN VAN DE VREDESPOGINGEN. De diplomatieke medewerker van Reuter schrijft uit Londen: De geruchten over een nieuwe vredes- poging, voortvloeiende uit het bezoek van den Paus aan den koning van Italie en den terugkeer naar Berlijn van den Duitschen ambassadeur te Rome, zijn te Londen niet aan de aandacht ontsnapt, doch er wordt hier geen enkel officieel bericht of com- mentaal verstrekt. Dezelfde terughoudend- heid wordt betracht ten aanzien van den onlangs door den minister-president van Eire, de Valera, in een radiorede voor de Vereenigde Staten gedanen oproep tot het houden van een vredesconferentie. De houding der geallieerden ten opzich te van de steeds herhaalde „vredesoffensie- ven" is bij tairijke gelegenheden door Chamberlain, Halifax en Daladier bepaald en moet naar men meent, thans wel voor iedereen duidelijk zijn. Zocdra U een lepe! Abdijsiroop hebt ingenomen voelt U al direct de ver- zachtende. slymoplossende werking. Na elke lepel bemerkt U dat de slijm loskomt, dat Uw hoest minder scherp en minder veelvuldig wordt. Ge zult U prettiger voelen. minder afgemat. Binnen enkele dagen zal Abdijsiroop dien naren hoest verdreven hebben. Deze werking dankt AKKER's Ab dijsiroop aan haar samenstelling uit oude beproefde geneeskruiden, waaraan nu nog is toegevoegd de krachtig hoeststillende stof codeine. Terecht zegt men thans dan ook „'s-Werelds beste Hoestsiroop" is tegen hoest, griep,^®^bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50, f 2.40. f 4.20. Alom verkrjjgbaar Het door een torpedo getroffen slagschip. De admiraliteit deelt mede, dat het Donderdagmiddag door een torpedo van een Duitsche duikboot getroffen Brit sche slagschip op eigen kracht een ha ven is binnengekomen. Het schip is niet ernstig beschadigd, doch gemeld wordt, dat nog een man wordt vermist, die, naar men gelooft, overleden is, terwijl een man ernstig gewond is. Er worden in het geheel vier man vermist, die ver- moedelijk dood zijn en een man is ern stig gewond. De Moortoft tot zinken gebracht. Men heeft thans het bewijs, dat het Engelsche stoomschip Moortoft (875 ton) dat eenige dagen over tijd was, aan de Oostkust van Engeland is gezonken. Er is een stuk Wrakhout aangespoeld, waar- op de naam van het schip stond. Men gelooft, dat de dertien leden der be- manning zijn omgekomen. NAAM VAN GETROFFEN SLAGSCHIP WORDT NIET OPGEGEVEN. In de officieele Britsche verklaring om- trent den aanval op een Britsch slagschip wordt de naam van dit schip niet vermeld, evenmin als de plaats van den aanval. Niet-officieel wordt eraan herinnerd, dat de Britsche marine elf slagschepen heeft, verdeeld in drie klassen, resp. genaamd Nelson, Royal Sovereign en Queen Elisa beth. Hieronder zijn niet begrepen de slag- kruisers Hood, Repulse en Renown, die ook tot de kapitale schepen moeten worden gerekend. Uit een bij de admiraliteit ingesteld on- derzoek is gebleken, dat het slagschip, waarvan sprake was in het heden uitgege ven communique, hetzelfde is als dat, waar- over gesproken wordt door het Duitsche opperbevel. Het schip is veilig en zet zijn reis voort. DE EERSTE BRITSCHE GESNEUVELDE IN FRANKRIJK. De eerste Britsche soldaat, die aan het front in Frankrijk is gesneuveld, is de korporaal Thomas Priday. De Daily Herald" bericht, dat hij op 9 December is gevallen tijdens een verkenningstocht van een patrouille naar het Duitsche front. In het Fransche dorp, waarheen het stoffelijk overschot werd gebracht, werd de militaire eer bewezen door een deta- chement van een Fransch keurcorps, te- zamen met Britsche soldaten. De Fransche generaal, die het bevel voerde in dezen sector, heeft persoonlijk eer bewezen aan dezen eersten Britschen soldaat, die „voor Frankrijk" is gevallen. DE WERKTIJD IN DE BELGISCHE KOLENMLJNEN. Na langdurige debatten heeft het congres der mijnwerkerscentrale besloten de behan- deling van de regeling er arbeidsuren in de mijnen naar de afdeeling te verwijzen. Gister is het werk overal hervat. DE KOUDE IN ITALIE EN ZUID-SLAVIE. De koude in Noord-Italie heeft zich \..- der uitgebreid, vooral in de omgeving van Venetie. De grootste koude is gemeten in Fusine, waar het 27 graden heeft gevroren. In Milaan zelf, waar gisteravond een lichte sneeuwstorm woedde, heeft het 7 graden ge vroren. In de Lagune van Venetie wordt de scheepvaart ernstig gehinderd door ijsgang. Stefani meldt uit Napels, dat de heuvels langs de Golf van Napels met sneeuw zijn bedekt en ook de Vesuvius is in een sneeuw- kleed gehuld. Ook in Zuid-Slavie is de ongekende koude nog erger geworden. De rivieren zijn dichtgevroren, in de Donau drijven schotsen en aan de oevers begint de rivier te bevrie- zen, zelfs in de Adriatische zee is ijsvor- ming waargenomen. Over het algemeen ligt de temperatuur in Zuid-Slavie beneden 20 graden vorst. Tengevolge van de ijsvorming op de spoor- lijnen ondervindt het treinverkeer aanzien- lijke vertraging. DE „TACOMA" MOET VERTREKKEN. Uit Montevideo wordt gemeld, dat het Duitsche tankschip „Tacoma" bevel heeft gekregen binnen 24 uur de haven te ver- laten, aangezien het schip anders ge- interneerd zal worden. Berlijn, eind December. (Van onzen correspondent). De Kerstavond ligt alweer achter ons. Men moet de Duitschers kennen om te begrijpen, wat dit feest voor hen betekent. Zooveel als voor ons Sinterklaas, Kerstmis en Oud- en Nieuw te zamen. Wat niet zeggen wil, dat men in Duitsche landen „Sankt-Nikolaus" of ..Sylvester" niet zou vieren, en alles op „Weihnachten" zou concentreeren. Er zijn Duitsche stammen, die wel degelijk ook hun Sinterklaasfeest in hooge eere houden, en de overgang naar het nieuwe jaar pleegt door onze oostelijke buren van ouds op de uit- bundigste wijze te worden meegeleefd. Edoch: Kerstmjp is toch verreweg de hoofdzaak. Kerstmis is vooral ook het feest der kinderen, der geschenken, der „Besche- rung". In plaats van Sinterklaas verschijnt de „Weihnachtsmann", die wel geen Zwarte Piet, maar een eveneens zwarten „knecht Rupprecht" als adjudant meebrengt. Beide heeren dragen de groote zakken met ge schenken. Bij elk geschenk hoort een pas- send hekeldicht. Wat de twee heeren niet zelf meedragen, ligt op kleine tafels ge- spreidt voor ieder lid van het gezin. Men stelt het op allerhoogsten prijs, een eigen tafeltje te hebben, dat nog (eenige dagen na Kerstmis onaangeroerd moet blijven staan om door vrienden en familieleden, die el- kander wederzijdsche Kerstbezoekenbrengen naar behooren te worden bewonderd. Op 24 December 1917 werd voor de laat ste maal een „Kriegsweihnachten", een „oorlogskerstmis" gevierd. Ik woonde toen al in de Duitsche hoofdstad en kan mij dien wel zeer somberen „feestavond" nog zeer goed herinneren. Te krygeu was toen zoo goed als niets meer. We waren alien vrijwel uitgehongerd in de Duitsche steden op het land had men als gewoonlijk veel meer te eten dan in de stad en zagen er alles- behalve florissant uit! De winkels, die in normale tijden groote hoeveelheden levens- middelen uitstallen, hadden achter hun ven- sters nog slechts leege cartons staan, die een weemoedige herinnering beteekenden aan den lekkeren inhoud, dien zij eens hadden omhuld. We waren alien slap en ondervoed, moedeloos en ontevreden. De soldaten aan't front (toen moest men zeggen: aan de vele fronten) hielden zich dapper, maar begon- nen toch ook reeds de eerste, zeer begrijpe- lijke sporen van afmatting te toonen. Onder zulke benarde omstandigheden werden de lichtjes in den Kerstboom aangestoken. Het was geen onvermengde vreugde Op 24 December 1918 was het vrede. Maar welk een vrede! Zeker de helft van het Duitsche volk kwam op dien avond naar het denneboompje met de vele lichtjes met looden schreden, en de vrome liederen wil- den niet over de lippen komen, omdat het hart niet van de partij was. De eerstvolgen- de jaren brachten vernedering, burgeroorlog, revolutie, vernietiging van kapitaal. Hoe lijkt dit alles alweer geleden De laatste jaren begon men weer hoop te krijgen in Duitschland. Ook nu stond men voor groote problemen, waarmee niet alien zich met gelijke bereidwilligheid konden vertrouwd maken, die veel innerlijk verzet uitlokten, maar waarbij de natie als geheel zich toch neerlegde, inet zelden met over- groote bewondering en dankbaarheid, om de zeer zichtbare en vaak verrassende suc- cessen, waarmee dit stormachtige tempo van wederopbouw gepaard ging. En een strijd met de wapenen vermeden bleef. Kerstmis 1939 heeft nu wederom oorlog gebracht. Juister gezegd: een nieuwe oorlog heeft schaduwen gebracht over het heilige Kerst feest, dat we hier zooeven hebben gevierd. Toch gevierd. Zij het ook ditmaal met pot- dicht gesloten vensters, die geen enkel straaltje naar buiten lieten doordringen. Is het een wonder, dat de Duitschers in zeer bijzondere stemming hun „StilIe Nacht, heilige Nacht!" hebben gezongen? Millioenen huisvaders en zoons zijn niet thuis geweest, maar zaten rondom de kerst- boomen in de bomvrije schuilplaatsen, in de kazernes, in de voorste loopgraven, ston- den als schildwacht op post, als patrouille in het voorterrein en in Niemandsland, in de kombuizen der oorlogss hepen, in de can- tines der vliegvelden. Zeker vijftienduizend hebben sedert 3 September hun leven voor volk en vaderland gegeven en hun gezin- nen of families zijn in rouw gedompeld. Maar de ergste druk, die op dezen chris- telijken feestavond rustte, is wel het be- wustzijn, dat men nt>g pas aan het begin staat van de groote beproeving. Men heeft in Duitschland tot kort na de onderwer- ping der Polen niet eigenlijk aan een groo- ten oorlog willen gelooven. Nu is men gaati begrijpen, dat de strijd, waarvan de Pool sche veldtocht slechts het voorspel was, gaat om leven of dood van het Groot-Duit- sche Rijk. Wat dus beteekent: een strijd van vele jaren, hoogstwaarschijnlijk, en een nieuwe vernietiging van cultuur, van bezit, van gemeenschappelijk goed, ofschoon da verliezen van 19141918 nog niet bij bena- dering waren hersteld. Daarom is het een Kerstavond onder zware pressie geworden. Niet: depressie. Want de stemming is hier niet pessimis- tisch. Men gelooft wel aan een over win ning van de Duitsche zaak. Maar men voelt niets meer voor de opwinding van een „frisch-frohlichen Krieg". Deze oorlog is noch frisch, nog vroolijk. Geen „stalen bad". Maar een onverwachte strijd om de nationale existentie. Zoo ziet men de dingen hier. Men denkt nu nog slechts in militaire beel- den en combinaties. Deze oorlog is voor het Duitsche volk een „totale". Dat beteekent kort gezegd: behalve de oudjes, de zieken, de invaliden en de zuigelingen, is alles en iedereen soldaat. Adolf Hitler als hoofd van staat geeft het voorbeeld. Hij zat op Kerstavond niet in zijn woon- vertrek in de rijkskanselarij in Berlijn en evenmin in zijn buiten in de Beiersche ber- gen, maar ergens bij zijn soldaten in een schuilplaats van den „Westwalle", dien men in Engeland en Frankrijk de „Siegfriedlinie" heeft gedoopt, ofschoon de Duitschers aan die herinnering aan dezen naam voor een tei ugtochtsstelling in Noord-Frankrijk en Belgie in 1918 niets over hebben. Hitlers plaatsvervai.gcrijksminister Hess, was te gast aan boord van een torpedojager ergens in Kiel of Wilhelmshafen, de com mandant van het leger, generaal-overste von Brauchitsch, bevond zich by een compagnie in het westen en hicld van daar uit zijn radiotoespraak cot alle troepen. Maar eigenlijk zaten in elk gezin in het groote Duitsche rijk slechts soldaten rond om de kerstboomen. Omdat alle Duitschers, ook de vrouwenj zich heden als soldaten voe len. Dat is voor niet-Duitschers waarschijn- lijk moeilijk te begrijpen. En toch zullen we verstandig doen er ons vertrouwd mee te maken. Want in deze onomstootelijke waar- heid schuilt het geheim van de Duitsche militaire successen, die we zooeven hebben meegemaakt en de ongetwijfeld nog vele, die de naaste toekomst zal brengen. Het Duit sche volk is een volk van mannelijke en vrouwelijke soldaten, is dat altiid geweest en zal het wel altijd blijven. Het hangt slechts van andere volken af, of de Duit schers langer dan wel korter tijd ,,met groot verlof kunnen gaan". Wat voor een Belg, een Nederlander, een Engelschman een noodzakelijk kwaad is, iets dat hem innerlijk tegenstaat, is voor den Duitscher een heilige plicht en een onver- mijdelijkheid, iets, waarin hij zich moet kne- den, en waarin hij moet uitblinken. Militaire wetenschap, militaire en dus lichamelijke geoefendhei'd, vertrouwdheid met de meest modeme wapens dat alles is voor hem, den Duitscher, even belangrijk als huisgezin en burgerlijk beroep. Met een variant op het Fransche ..chacun a deux patries, sa pa- trie et la France", zou men hier kunnen zeggen: „iedere Duitscher heeft twee beroe- pen, zijn burgerlijk en dat van soldaat." Waarbij we in het midden willen laten, welk van beide hem het meest aantrekt. In de huidige situatie wil dat zeggen, dat we aan den vooravond staan van een wel licht dramatiscn-; ontwikkeling dor dingen. Het Duitsche volk zal ons ditmaal h:ogst- waarschijnlijk een offensief defensief laten zien van zoo ongehoorde afmetingen als in de wereldgeschi°c'enis nog zelden of nooit is voorgekomen. Er is in de Duitsche landen volstrekt geen algemeere bewondering voor de politiek der eigen regeering, die tot de verwikkelingen van heden heeft geleid. Maar er is ook bij de hefMgste oDpositie- kampen slechts een opvatting: eerst willen we dezen oorlog winnen of gezamenlijk te gronde gaan. Pas als we gewonnen heb ben zullen we onze critiek naar voren bren gen, en de mogelijkheid scheppen zulks in voile vrijheid te kunnen doen. Niemand kan zeggen, of deze kans voor hen zal komen, maar ieder, die hier de Duit schers in oorlogstijd meemaakt, weet, dat het geheele volk als een stormblok gereed staat om elken slag op te vangen en steeds weer terug te slaan. Dat kan lang duren, en onoverzienbare gevolgen met zich brengen. Zoo denken he den alle Duitschers. BOMAANSLAG TE BELFAST. Vrijdagavond is een bom ontploft in het bijkantoor te Belfast van de Irish Press te Dublin. Er werd veel schade aangericht. doch niemand werd gedeerd. Een deel van den inventaris van het gebouw was met benzine besprenkeld. Bij den bomaanslag zijn 6 of 7 mannen betrokken De eenige bediende, die op kan- toor was, werd in een auto eenige uren rondgereden. Een verslaggever, die later op bureau kwam, heeft geconstateerd, dat de bom tot ontploffing was gekomen. Van een man wordt gezegd, dat hij ver- klaard zou hebben, dat leden van het Iersche republikeinsche leger den aanslag hebben gepleegd. DUITSCH STOOMSCHIP DOOR BRITSCHEN KRUISER BUITGEMAAKT. Volgens berichten in de bladen is het Duitsche stoomschip Bahia Blanca (8558 ton), dat einde der vorige week met een lading koffie en mineralen bestemd voor Duitschland uit Rio de Janeiro was ver trokken, door een Britschen kruiser buit- gemaakt, tijdens zijn poging de Britsche blokkade te doorbreken. De Britsche kruiser en een ander schip zijn Donderdag te Rio de Janeiro aange- komen om provisie en brandstof in te ne- men. Het dagblad O Globo meldt, dat een ander Britsch oorlogsschip zich bij de Bahia Blanca bevindt ter hoogte van Rio de Janeiro om te voorkomen, dat het zou ontsnappen, terwijl de andere schepen in de haven zijn. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gis teren: Uitreis: „Buizerd" te Rangoon; „Nan- doe" te Alexandria. Thuisreis: „Torenvalk" te Alexandrie; „Wielewaal" te Rangoon. BERGEN. (21—27 Dec.) G e b o r e n: Cornelia, d. v. Cornelis van der Molen en Margaretha Nanne. Overleden: Kristiaan Kuitwaard, oud 65 jaar, echtgenoot van Bregje van Modder. altijd een poeder ol cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd ..Mijnhardt jes" 2 st. 1 Oct. Doos 50ct

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10