Jiacktbeuchtm. Qemeetttecaden Jkovinciaal TUeuws Slapend wordt Uw huid zacht en mooi EERSTE KAMER. Wijziging onteigeningswet verworpen. Met 22 tegen 17 stemmen. Mr. Steenberghe bezocht Brussel. Besprekingen met minister Sap. Verdeeling golf'engte. Regeiinq voor het eerste kwartaal 1940. GEMENGD NIEUWS. ZIJPE SCHERMERHORN BEVERWIJK CASTRICUM DERDE BEAD (Van onzen particulieren verslaggever). De laatste vergadering van de Eerste Kamer in 1939 is voor de Regeering onprettig verloopen, aangezien zij een echec geleden heeft: het wetsontwerp tot na- dere wijziging van de onteige ningswet, dat een vereenvoudig- de procedure beoogde, is met 22 tegen 17 stemmen verworpen. Weliswaar was het een voorstel van minister Goseling en zijn toenmalige col- lega's van Waterstaat en van Sociale Za- ken, maar dit kabinet heeft het overgeno- men en minister Gerbrandy nam bij de verdediging daarvan de verantwoordelijk- heid op zich. Ter bespoediging van de onteigening van gronden en perceelen ter bestrijding van de werkloosheid achtte de Regeering het noodig om de onteigenings-procedure te kunnen vereenvoudigen. Zij stelde daarom voor, voor alle onteigenirmen aan de onteigenende partij de bevoegaheid te verleenen om te verzoeken, dat de benoe- ming van deskundigen en rechtercommis- saris geschiedt en met de toepassing van de artikelen 28 tot en met 36 der wet een aanvang wordt gemaakt, zoodra de in art. 12 bedoelde stukken ter inzage zijn gelegd, dat is dus voordat den eigenaar een aanbod is gedaan, voordat de te ont- eigenen perceelen bij Kon. Besluit zijn aangewezen en voor de dagvaarding. Derhalve zou het deskundigen-onderzoek naar een vroeger stadium worden verscho- ven. Daartegen, en wel uit hoofde van de bena- deeling van de rechten en belangen der be- trokkenen, werden van verschillende zij den in de Eerste Kamer emstige bezwaren ge maakt. De nieuwe procedure zou aanleiding geven tot een onvolledige en onjuiste bewijs- voering, tot een slordige behandeling en mis- verstanden, tcrwijl aan de eigenaresse rech ten zouden worden ontnomen, die als waar- borg voor een behoorlijke schadeloosstelling noodzakelijk moeten worden geacht. En dan zou de tijdwinst nog weer enkele weken be- dragen. Bezwaren der rechterzijde. De heeren Michels en Kessenick (rk.), Janssen (r.k.), Briet (a.r.) en Pollema (c.h.) gaven uiting aan deze bedenkingen. De heer Janssen betoogde daarenboven, dat een, ook door hem wenschelijk geachte versnelling van de procedure, het best gevonden kon worden in de administratieve voorbereiding en de heer Pollema sprak zijn teleurstelling erover uit, dat de voor-vorige minister van Justitie zich niet door een commissie van des kundigen heeft laten voorlichten. Mr. van Vessem (n.s.b.) sloot zich bij deze bezwaren aan, nog opmerkend, dat de admi nistrate hier te lande hoe langer hoe meer de rechten der individuen verkort, doordat sommige departeroenten te veel kijken naar dictationale methoden van andere landen, in strijd met de opvattingen van den Neder- landschen rechtsstaat! Minister Gerbrandy heeft dat wet- je knap verdedigd en de bezwaren stuk voor stuk als overdreven ge- kenschetst. Hij noemde het een eenvoudig wetje en betoogde, dat de eigenaren heusch niet door een onteigening zul- len worden overrompeld. A1 komt het deskundigen-onderzoek wat vroeger, dat beteekent nog niet, dat dit van de procedure is uitgeschakeld. En wat de voorbereiding betreft, wees de minister erop, dat een interdepartementale commissie on- der leiding van niet minder een lid van den Hoogen Raad, dr. Gelein Vitringa, zich met deze materie had beziggehouden Zelfs deze verklaring van den fcewinds- man en zijn bescheiden toevoeging dat deze deskundige op dit gebied er meer van wist dan hij, konden het ontwerp niet redden. De sociaal-democraten en een 5-tal katho- lieken stemden voor. Er is nog even van gedachten gewisseld tusschen den heer Vijlbrief (s.d.) en den mi- minister van Justitie en van Kolonien resp. over een wijziging van de IJkwet (regeling om de vervanging van gemobiliseerde ijkers) en over de goedkeuring van een verhooging van de vennootschapbelasting en de uitbrei- ding van de inkomstenbelasting in Indie. Beide wetsontwerpen werden z. h. s. goed- gekeurd. Op deze laatste agenda van het jaar prijk- ten voorts een aantal kamerstukken, wijzi- gingen in begrootingshoofdstukken, ont- eigeningen en naturalisaties; de laatste pas- seerden na de gebruikelijke aanteekening der nat. socialisten den voorzittershamer. Zonder discussie en z. h. s. werd eveneens goedgekeurd het inhouden resp. tot ver- lenging met een jaar van de wet op het Werkloosheidssubsidiefonds, en de wijzi ging van artikel 88, eerste lid, van het Bur- gerlijk Wetboek, dat, onder zekere voor- waarden een huwelijk tusschen schoonzus- ter en zwager onmogelijk maakt. De voorzitter besloot deze vergadering met het uitspreken van de beste wenschen voor alien, die aan het werk der Kamer ver- bonden zijn, voor het nieuwe jaar. Het was een zeer kort speechje, waarvoor baron de Vos van Steenwijk zich excuseerde met de woorden: „Laat Uwe woorden weinig zijn", aldus vermaant mij de Prediker „want de stem des zots komt door de veelheid der woorden". Toen we de zaal verlieten, konden we niet nalaten te denken: Op wie sloegen deze woorden? De minister van economische za- ken, mr. M. P. L. Steenberghe, heeft, vergezeld van den directeur der handelsaccoorden, den heer A. Th. Lamping, gisteren een bezoek gebracht aan den minister van eco nomische zaken, den heer Sap te Brussel. Minister Steenberghe heeft besprekingen gevoerd met den mi nister Sap en minister Spaak, minis ter van buitenlandsche zaken en van den buitenlandschen handel over nauwe samenwerking op eco- nomisch gebied tusschen beide lan den. De besprekingen waren een ver- volg op die, welke minister Sap on- langs in den Haag heeft gevoerd. Minister en mevr Sap boden een dejeuner aan, waaraan naast bovengenoemde heeren en Hr Ms. gezant te Brussel, mr. B. Ph. ba ron van Harinxma thoe Slooten, o.a. minis ter-president Pierlot en de minister van ko lonien de Vleeschauwer aanzaten. Gisteravond zijn minister Steenberghe en de heer Lamping met den sneltrein uit Brussel, die 35 minuten vertraging had, in den Haag teruggekeerd. Een officieel communique van Belga heeft ongeveer denzelfden inhoud. INTERNATIONALE OPLICHTER GEARRESTEERD. Op verzoek van den commissaris van po litic, afd. B te 's-Gravenhage, heeft de politie te Delft den 34-jarigen A., inwoner van deze gemeente, gearresteerd. A. is een goede bekende van de intema- tionale justitie, die reeds verschillende ma- len met den rechter kennis had gemaakt, en in verscheidene steden van Europa gevan- genisstraffen heeft ondergaan. De man deed zich ditmaal voor als gouw- ieider van de N.S.N.A.P. Hij bezocht als zoodanig verschillende exporteurs van groenten en fruit en bood hun zyn bemidde- ling aan bij hun handelsbetrekkingen met Duitschland. Wanneer twintig procent van het bedrag, waarvoor geexporteerd zou worden, in de „partijkas" zou worden ge- stort, zouden de desbetreffende exporteurs van voorkeur verzekerd zijn. De „partijkas" was, zooals te begrijpen valt, de portemcn- naie van A. De politie heeft thans aan deze oneerlijke praktijken een einde gemaakt. De man is 'op transport naar 's-Gravenhage gesteld. NOODLOTTIG JACHTONGELUK TE WERKENDAM. 13-Jarige jongen deor geweerschot gedaod. Aan den oever van de Merwede nabij het Polderkraaiennest te Werkendam is gister- middag een tragisch ongeluk gebeurd, dat den dertienjarigen B. van d Heuvel het leven heeft gekost. De jongen was met zijn vader en een derde persoon op jacht. Hij droeg zijn geweer, waarschijnlijk in aanslag, op den rug. De jongen begin de onvoorzichtigheid op een krib te klimmen. Hij gleed echter op de gladde basaltblokken uit en op hetzelfde oogenblik ging het geweer af. De knaap kreeg de lading in den rug, waarbij de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Met een boot van de rivierpolitie, welke juist in de ,naby- heid was, is het lijk naar het lijkenhuisje te Werkendam overgebracht. Gift van het koninklijk paar voor „Bio- Vacantieoord". - De directeur van den Ne- derlandschen Bioscoopbond heeft van prinses Juliana en prins Bernhard een brief ontvan- gen, waarin zij uiting gaven aan hun sym- pathie voor de stichting „Bio-Vacantieoord". De brief was vergezeld van een belangrijke gift voor deze stichting. KEUREN VAN ZAAIZADEN. Minister beantwoordt vragen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop (c. p. n.) luidende: 1. Heeft de minister er zich reken- schap van gegeven, dat door het misluk- ken van de pogingen der commissie-Rut- gers om eenheid te brengen in het keu- ringswezen van zaaizaden een toestand is ontstaan, die vooral schadelijk is voor de belangen der zaaizaad-telers? 2. Is het den minister bekend dat de bedoelde toestand den zaaizaadhandel de gelegenheid geeft om door niet anders dan uitsluitend B. K. Z. gekeurd zaaizaad te koopen, de zaadtelers meer en meer aan de B. K. Z. te binden, zoodat die te- lers zich geheel naar het uiteraard een- zijdig optreden van den handel hebben te voegen? 3. Wil de minister maatregelen ne- men, waardoor aan dezen thans bestaan- den toestand een eind wordt gemaakt in dier voege dat de belangen der telers niet worden belemmerd door de dwii^gende bepalingen van den zaadhandel? 4. Is de minister bereid te bevorderen dat de N. A. K. het aangewezen officieele lichaam blijft, om de uitvoer-certificaten te verzorgen?, heeft de minister van economische zaken als volgt geantwoord: 1. het mislukken der pogingen om langs den weg van wederzijdsch overleg tot eenheid te komen op het gebied van de keuring van zaaizaad en pootgoed is nadeelig voor teler en handelaar. In verband hiermede zal de minister zich in voorkomende gevallen doen bij- staan door een commissie van advies voor tuinbouwzaden, waarin naast de overheid ook het hierbij betrokken bedrijfsleven in zijn verschillende nuanceeringen ver- tegenwoordigd is. 2. Het is den minister bekend, dat zich eenige gevallen voordoen als in deze vraag medegedeeld. 3. Naar het aanvankelijk inzicht van den minister ligt op dit terrein voors- hands geen taak voor de overheid. 4. Bij K. B. van 24 December 1932 is op grond van de pootaardappelenwet de A. N. K. aangewezen als het keurings- instituut, dat bevoegd is om merken of teekenen uit te reiken als bedoeld in ar tikel 4 van die wet. Het ligt niet in de bedoeling in dezen toestand verandering te brengen. Indien U 'savonds Uw huid voedt met de huidzuiverende en huidveriraaiende Purol. Doos 30 ct. STEUN VAN ONS LAND AAN FINLAND. Vragen aan minister de Geer. Het Eerste Kamerlid van Embden (v.d.) heeft den voorzitter van den raad van mi nisters de volgende vragen gesteld: Heeft de regeering reeds nader haar hou- ding bepaald tegenover de resolutie, welke de Assemblee van den Volkenbond op 14 December j.^ mede met Nederlands stem heeft aangenomen en waarin op moreele en rechtsgronden een dringend beroep wordt gedaan op ieder lid van den Volkenbond om Finland materieelen en humanitairen steun te verleenen? Zoo ja, is die houding dan gelijk aan die van het 12-tal staten, hetwelk bereids mate rieelen steun heeft toegezegd, waaronder laatstelijk Zwitserland, welks regeering 100.000 francs aan het Finsche Roode Kruis deed toekomen? Is de regeering voomemens, het verlee nen van steun van de soort als laatstbedoel- de met grooten spoed te bevorderen? DRIE MILITAIRE ARRONDISSEMENTEN INGESTELD. Bij K. B. van 29 December 1939 (Staatsblad no. 2186) zijn drie militaire arrondissementen ingesteld: het arrondis- sement 's-Gravenhage, omvattende de provincie Noordholland en Zuidholland, hoofdplaats 's-Gravenhage, het arrondis- sement 's-Hertogenbosch, omvattende de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, hoofdplaats 's-Hertogenbosch en het arrondissement Utrecht, omvat tende alle overige provincien, hoofdplaats Utrecht. Dit besluit treedt in werking op een door de kroon nader te bepalen tijdstip. De Nozema deelt mede, dat ge- durende het tijdvak van 1 Januari tot 1 April 1940 de programma's van KRO en NCRV zullen worden uit- gezonden over 301.5 M.-zender, ter- wijl die van AVRO en VARA zoo- wel over den 415.5 als over den 1875 M.-zender zullen worden uit- gezonden. Doodelijk ongeluk. - Gisteravond is de 54-jarige koopman Chr. van Loon, inwoner van de gemeente Halsteren, in zorgwekken- den toestand aangetroffen op den Rijks- straatweg HalsterenBergen op Zoom. Van L. lag naast zijn fiets en is vermoedelijk ten gevolge van de gladheid en mede van het feil, dat hij onder invloed van sterken drar.k verkeerde, gevallen. Hij werd een nabij ge- legen woning mgedxagen, doch bleek reeds te zijn overleden. De politie stelt een onder- zoek in. Schriftelijk beantwoorde vragen. - Op vragen van het Tweede Kamerlid Weitkamp (c.h.) luidende: 1. Is het waar, dat de olieslagerijen en tarwemeelfabrieken behalve van de voor deze bedrijven van belang zijnde contingen- teeringen ook van andere maatregelen bij- zonder voordeel ondervinden? 2. Is het met name waar, dat deze in- dustrieen in tegenstelling met de landbouw- bedrijven de vrije beschikking over haar afvalproducten behouden, zoodat zij deze op de vrije markt naar eigen goedvinden kun nen verhandelen? heeft de minister van economische zaken ontkennend geantwoord. Brand in opslagplaats in Den Haag. - In den afgeloopen nacht is brand uitgebroken in een opslagplaats van gebruikte winkelin- ventarisgoederen van de cooperatie „De Volharding", gevestigd aan den Loosduin- scheweg te Den Haag, vermoedelijk als ge- volg van een constructiefout in den schoor- steen. De voorraad goederen is gedeeltelijk verbrand, terwijl mede de vloer en het dak van het lage gebouwtje door het vuur wer den aangetast. De brand werd met drie stra- len bedwongen. Het nablusschingswerk heeft nog geruimen tijd gevorderd. Zweefvliegen toegestaan met beperkin- gen. - De minister van waterstaat heeft na overleg met den commandant der luchtver- dediging, zijn beschikking van 1 September tot wederopzeggens in zooverre buiten wer king te stellen, dat het gebruik van zweef- vliegtuigen wederom zal zijn toegestaan op een aantal met name genoemde terreinen, onder bepaalde beperkende voorwaarden. Onderwijsbenoejmingen. In verband met de afwezigheid weger.s dienstplicht van het hoofd der school te Schagerbrug wordt als onderwijzer aan die school geplaatst de heer P. Kroonen- burg, thans te Burgerbrug, terwijl tot tijde- lijk onderwijzeres te Burgerbrug is benoemd mej. L. J. Hartog te Spanbroek. afgeloopen jaar was het omzetcijfer n.l. 286.794 tegen 354.054 in 1938. Er werd dus voor 32.000 meer aangevoerd. De totale omzetcijfers van de drie Be- verwijksche veilingen waren 1.794.792, tegen 1.823.621 in 1938. In het jaar 1939 werd dan ook voor 28.829 minder aangevoerd dan in 1938. Vergadering IJscIub. Donderdag vergaderde de ijsclub „Scher- merhom". Uit de rekening van den pen- ningmeester bleek, dat er nog m kas was 110.33. Besloten werd om de contributie te laten ophalen en zoo gauw het ijs het toelaat een baan aan te leggen en een kinderwedstrijd te organiseeren. Ook zal het bestuur alles in't werk stellen om een verlichte baan te ver- krijgen. De omzet van de veilingen. De omzet van de Beverwijksche groen ten- en fruitveilingen hebben in 't afgeloo pen jaar in totaal 61.569 minder bedragen dan in 1938. Van de Vereenigde veilingen was de omzet 518.372 en die der aardbei- en 391.104, totaal 837.476, tegen 893.123 in 1938. Aan de B. E. T.-veiling waren de omzet cijfers: 670.522, waarvan 210.948 aan aardbeien en 459.574 aan groenten. In 1938 was de totale omzet van deze veiling 676.443. De bloemenveiling „Het Centrum" j^oek- te een hoogeren omzet dan in 1938. In het AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Te Alkmaar. Bij de op 29 December ten overstaan van notaris mr. J. W. van der Heide ge- houden eindtoewijzing voor onroerende goederen te Alkmaar, zijn in koop toege- wezen als volgt: huis en erf aan de Lindegracht no. 3. groot 41 ca, voor 1420; huis en erf aan de Lindelaan no. 45, groot 1.11 a, voor f 2150; huis en erf aan de Lindelaan no. 53, groot 1.10 a, voor 1760; huis en erf aan de Liefdelaan no. 10, groot 52 ca, voor 1050. DE BOTERPRIJZEN. ALKMAAR, 30 Dec. 1939. Op de heden gehouden botermarkt was de aanvoer 336 st. van y kg en de prijzen: groothandel 77 y. 82 y2 cent en kleinhandel 8587 y, cent per y, kg. Handel matig. 10950 stuks Kippeneieren (groothandel) 3.754.25. Handel matig. N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 29 Dec. 1939. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Andij- vie 45.80, Knolselderie f 2.10f 5.20 per 100 stuks; Appelen f 2f 9, Peren f 2 8, Spruiten f 5f 13.50 en Witlof le s. f 8 11 en 2e s. 5f 7 per 100 pond; Boe- renkool f 2.60—/ 5.20, iBeten 2.90—/ 3.80, Gele kool 2.103.10, Groene kool ,f 4.20 6.20, Prei 3.50—/ 9, Roode kool 2.30— 5.60, Ulen 1—/ 3.10, Wortelen 1.90— 2.90 en Waschwortelen 5.5010.50 per 100 kg; Peterselie 2.903.60, Selderie 3.80—/ 5.20 per 100 bos. AMSTERDAM, 30 Dec. 1939. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen onveranderd. Aanvcer 59000 kg. BROEK OP LANGENDTJK, 30 Dec. 1939. (Langendijker Groentenveiling). 67100 kg Roode kool 35.20; 95300 kg Gele kool 2.10—/ 3.70; 36200 kg D. witte kool 1.70 3; 10300 kg Uien 2.703, grove uien 2.503, drielingen 1.30; 600 kg Peen 2.10; 600 kg Vroege witte kool 1.60 2.30. NOORDSCHARWOUDE, 30 Dec. 1939. (Noordermarktbond). 125500 kg Roode kool 4.70—/ 5.60; 23000 kg Gele kool 2.20— 3.50; 36100 kg D. witte kool 2—/ 3; 10900 kg Uien 2.803, grove uien 2.60 2.80, drieling uien 1.20; 800 kg Peen 2.20. WARMENHUIZEN, 29 Dec. 1939. 900 kg Uien 2.50—2.60; 131500 kg Roode kool 4—/ 5.40; 6700 kg Gele kool 2.30—/ 3; 9100 kg D. witte kool 2.603.40. PURMEREND, 29 Dec. 1939. ..Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstr." Tomaten A 26—/ 75, Witlof 8—/ 22, Roode kool 2.40—/ 5, Savoye kool 2—/ 3.60, Spruit- kool 1131, Boerekool 26.50, An- dijvie f 9f 17, Uien 1.702.50, Prei 4 7.50; Appels: Westlandsche Bellefleur 16, Brabantsche Bellefleur 29, Zoete Bellefleur 28, Bramley Seedling 27, Groninger Kroon 311, Notaris- appel f 210, Present van Engeland 5 17, Reinette, goud 416; Peren: Com- tesse de Paris 1028, Gieser Wildeman 39, Kamperveen 16, Winterlouw- te 3—/ 7.50 en Winterajn 28, alles per 100 kg. Laatste vergadering in 1939. Vrijdagmiddag hield de raad dezer ge meente zijn laatste openbare vergadering in 1939. De raad was voltallig aanwezig en stond onder voorzitterschap van den burgemeester. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van den burgemeester, houdende een voorstel aan de Kroon tot nietigverklaring van de benoeming tot gemeente-vi-oedvrouw van mej. A. Kloes, waartoe de Raad in de vorige vergadering besloot. Wijders bevonden zich daaronder de lOe suppletoire begrooting over 1939 en een dito aanvullende begrooting ten be- hoeve van het gasbedrijf, alsmede een verzoek van P. Brouwer inzake verhoo ging van het maximaal aantal vergun ningen ingevolge de drankwet. Hierbij was een afwijzend prae-advies van B. en W. Voorts was er een mededeeling van de commissie van bestuur van het prov. zie- kenhuis ,,Duin Bosch" ter afwijzing van de riool-aansluiting in de z.g. Broe- derwijk, op de door den raad aangenomen voorwaarden. Toestemming werd B. en W. gegeven tot het eventueel aangaan van een geld leening, ongeacht de gebleken zwaardere voorwaarden, welke voor het oogenblik gelden. Hierna kwam aan de orde een voorstel tot instelling van den dienst van sociale zaken met opheffing van de gemeentelijke instelling van „Maatschappelijk Hulpbe- toon" en vaststelling der daarbij behoo- rende verordeningen etc. Voor dit punt be- stond zeer groote belangstelling, omdat deze kwestie sterke voor- en tegenstanders en bovendien een lange voorgeschiedenis heeft. Ontdaan van alle gewichtigheid komt het hierop neer, dat B. en W. van Castricum dat wil hier zeggen de bur gemeester in het bijzonder het particu- lier instituut M. H. willen vernietigen en de hulp aan armlastingen in diverse vor- men willen omscheppen tot een zuiveren gemeentedienst met een der secretarie- ambtenaren als hoofd, de kerkelijke ap- paratuur ter mede-uitoefening en betaling en B. en W. voor de voile honderd procent gezag over de faits et gestes. Zulks niettegenstaande in verschillende groote gemeenten reeds weer op dezen maatregel is teruggekomen en tot splitsing van diverse vormen van hulpverleening is overgegaan. Sinds jaar en dag werd achter de scher- men aan de verwezenlijking van dit plan gewerkt. Lange fractie-vergaderingen werden voor deze zitting gehouden op uit- noodiging van B. en W. Een lijvige veror- dening werd al te boek gesteld, den raad gegeven en van wijzigingen voorzien. Niettemin stond de raad niet schrap tegen het voornemen. Al werden er zeer langdurige en vaak langdradige discussies over gehouden. De heer de Vries vroeg terstond uit- stel van de behandeling later met aan- drang door de heeren Spaanssen, Berlee en mevr. BakkerPieters ondersteund. Naar bleek waren de raadsleden niet ten voile in- gestudeerd in de stukken, de bepalingen en de wijzigingen en bovendien hadden eenige leden zeer groote bezwaren ten opzichte van diverse punten, waaromtrent zij zich serieus wilden orienteeren. Dat kost tijd en dien vroegen zij. De heer Spaanssen stelde bovendien nog voor tot een compromis te komen door een gemeentelijk adviseerend lid in het be stuur van M. H., te benoemen. De burgemeester bracht alle voor- deelen naar zijn inzicht naar voren. De werkwijze zal verbeteren, plus de ?a- menhang tusschen den dienst en B. en W. De armenzorg zal weer in handen komen van de instellingen, welke daarvoor van oudsher waren aangewezen, n.l. de kerkbesturen en de overheid. De aangebrachte wijzigingen zijn reeds zooveel mogelijk in de richting van de voorstellers gebracht. Tot dusver was er wel contact met de kerkbesturen, maar geen mede-uitvoering van den arbeid etc. De behoudenden in de partij voerden aan: er zijn geen klachten. De armlastigen wor den goed behandeld. Castricum zal niet dank- baar zijn en stellig prijs stellen op het voortbestaan van M.H. Tenslotte werd zeer dringend aangedron- gen op uitstel van behandeling, waartoe de burgemeester na wel een uur te hebben tegengesparteld, thee drinken te hebben voorgesteld en met de wethouders te hebben overlegd ten lange leste moest besluiten. Zelfs de heer Spaanssen, die eerst een com promis had voorgesteld, ondersteunde de ge- dachte van den heer De Vries. En zoodoende werd besloten met 9 tegen 2 stemmen (de beide wethouders) over een maand opnieuw op dit punt terug te komen, nadat gelegenheid is geboden aan verschil lende raadsleden tot amendementen, overleg en onderzoek. De burgemeester wist er nog door te krijgen, dat inmiddels alvast de toe- komstige leider van den dienst aan het be stuur van M.H. werd toegevoegd als officieel ambtenaar, waaruit mag worden geconclu- deerd, dat Maatschappelijk Hulpbetoon wel zal verdwijnen, tengevolge van het feit, dat de voorstanders ervan zich hebben laten brengen op den zijwegvan: Verbetering van de voorgestelde verordening inplaats van te blijven op den weg van het kardinale punt: Moet Maatschappelijk Hulpbetoon in Castri cum blijven of niet! Het voorstel van de heeren Bastiaan, Spaanssen en DeVries tot het niet doen houden van een kermis in 1940 werd met het oog op de emstige tijdsomstandig- heden eveneens verdaagd. Het voorstel van B. en W. tot verhooging van de wegenbelasting met 2 pCt. en ver- laging van de personeel-opcenten met 25 pCt. vond verschillende voor- en tegen standers. Algemeen werd dit een verschui- ving van belasting genoemd, niet zeer aan- trekkelijk en maar schijnbaar in het alge meen belang. Vele arme huisbezitters zullen nadeel hebben van de 2 pCt. en geen voor deel van de 25 pCt. De heeren Berlee, Bastiaan en Spaanssen vroegen bo vendien verwijzing naar de a.s. begrootings- vergadering. Hier was de burgemeester tegen. B. en W hebben tijdig voorgesteld om administra tieve redenen ten opzichte van de begroo ting. De wegenbelasting is te laag. De we- gen moeten worden verbeterd en de diver se panden zullen dus een waardestijging on dergaan. Stemt de raad nu de 2 pCt. verhoo ging af, dan is de 25 pCt. opcenten stellig een illussie. Zelfs is het mogelijk, dat de ,2 pCt. meer wel, doch de 25 pCt. minder niet zal kunnen doorgaan. Het werd een kwestie van belangen voor eigenaars van ,|bebouwd" contra de bevol- king in het algemeen. Verschillende spr. meenden, dat de wetswijziging nadeelig is alleen voor eigenaars en bouwers. Dit lijkt niet aannemelijk. Een bouw-exploitant te Castricum zal straks 2 pCt. meer wegenbe lasting moeten betalen, maar dit verhalen op zijn huurders, dus geen schade hebben. Maar met de „vermiriderde" personeele be lasting kan hij koketteeren tegenover huur- der en aspirant-belegger en kooper. Zijn winst is dus: Meer aantrekkelijkheid voor zijn objecten voor huurder en kooper! Dank zij het paradepaard van 175 opcenten! Het voorstel werd aangenomen met zes tegen vijf stemmen Tenslotte werd nog een z.g. „baat-belas- ting" voor Castricum vastgesteld, waardoor belanghebbenden in dit geval voorloo- pig voor de Sifriedstraat een bedrag per strekkenen meter zullen moeten bijdragen ni het verharden en bestraten van den weg langs hun woningen. De gemeente zal rio- leeren en geld voorschieten, den grond in eigendom krijgen etc. Zoo noodig zullen in de toekomst nog meerdere soortgelijke ver- beteringen volgen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 11