Het buitenland in het jaar1939. De conflicten groeiden en het kwam tot een uitbarsting. 3 Er zijn vele gebeurtenissen, welke in het atgeloopen jaar de algemeene aan- dacht hebben getrokken. Men is in allerlei staten, bij het nastreven van eigen politieke oogmerken, tot daden overgaan, welke de internationale spanning steeds grooter maakten, totdat de aanval op Polen tot de verbreking van diplomatieke betrekkingen geleid heeft en Europa in den oorlog met onover- zienbare gevolgen werd gewikkeld. Wat er in den loop van dit jaar, ven maand tot maand in en buiten Europa de algemeene belangstelling heeft gehad, laten wjj hieronder volgen. Januari. Daladier bezoekt Corsica en Tunis, waar hij buitengewoon geestdriftig ont- vangen wordt. In Japan treedt het kabinet-Konoje af; het kabinet Hiranoema wordt gevormd. Het eeuwfeest van de fotografie wordt in de geheele wereld herdacht. De Poolsche minister Beck brengt een bezoek aan Hitler. Op de grens van de Karpathen-Oekrai- ne en Hongarije doen zich ernstige inci- denten voor. Tom Mooney, de arbeidsleider, die 22 jaar gevangen heeft gezeten, wordt bege- nadigd door Olsen, den nieuwen democr. gouverneur van California. De Roemeensche IJzeren Garde be- raamt een aanslag op koning Carol, tij- dens diens bezoek aan Londen; de aan slag wordt evenwel verijdeld. Hitler opent de nieuwe Rijkskanselarij te Berlijn. Groote boschbranden verwoesten in Australie uitgestrekte gebieden en eischen talrijke menschenlevens. Neville Chamberlain en lord Halifax brengen te Rome een bezoek aan Musso lini en aan den Paus. De nat.-soc. Bertuleit wordt benoemd tot president v. h. Memel-directorium. Lincoln Ellsworth heeft ten Z. v. 69 gr. Z. Br. 80.000 vierk. mijl nieuw Poolge- bied verkend. Noorwegen annexeert het gebied aan de Zuidpool. Hongarije en Mandsjoekwo treden toe tot het Anti-Komintern-Pact. Een groot gedeelte der Australische branden wordt gebluscht door den regen; de aangerichte schade is echter al buiten gewoon groot. De troepen van Franco veroveren steeds meer gebied. Iersche terroristen veroorzaken in Enge- land enkele bomaanslagen. De Belgische minister Spaak stelt een nieuw kabinet samen. Dr. Hj. Schacht wordt ontheven van zijn functie van president der Rijksbank. Dr. Walther Funk is benoemd tot zijn op- volger. Alle leidende posten aan de bank worden door nieuwe mannen bezet. Op plechtige wijze worden te Brussel 2 nieuwe Vlaamsche academies geopend. Barcelona heeft veel te lijden van bom- bardementen van nationalistische zijde. Een Curtiss-Hawk-jachtvliegtuig over- treft alle snelheidsrecords door in een duikvlucht een uursnelheid van meer dan 820 km te bereiken. Chili wordt geteisterd door een zware aardbeving. Half Conception is verwoest. Er zijn ongeveer 30.000 dooden en 80.000 gewonden. De schade bedraagt ruim 300 millioen pesos. Barcelona wordt bezet door troepen van Franco. Mussolini houdt na den val te Rome een enthousiaste toespraak tot de menigte. Talrijke Spaansche vluchtelin- gen trekken over de Fransche grens. In Engeland voltrekt zich een kabinets- wijziging. Hitler houdt zijn groote rede voor den Rijksdag, doch doet geen opzienbarende mededeelingen. In Australie breken weer groote bosch branden uit; thans in Victoria. Februari. De Bank van Engeland herwaardeert haar goud. President Roosevelt verklaart, bij een oorlog van dictatuurstaten tegen demo- cratische landen, de laatste met wapen- leveringen te zullen steunen. Rusland verbreekt de diplomatieke betrekkingen met Hongarije, wegens het toetreden van dit land tot het Anti- Komintern-verdrag. In de Londensche „underground" heb ben bomaanslagen plaats. In Joegoslavie treedt het kabinet-Sto- jadinowitsj af; het het wordt vervangen door het kabinet-Tsjwetkowitsj. De Amer. ontdekkingsreiziger Ellsworth deelt te Hobard (Austr.) mede, voor de Ver. Staten 1.100.000 vierk. km Zuid- poolgebied in bezit genomen te hebbene. Frankrijk opent de grenzen voor de Spaansche regeeringstroepen, die uit Ca- talonie vluchten. Chamberlain legt in het Lagerhuis een nadrukkelijke solidariteitsverklaring ten opzichte van Frankrijk af. Te Londen wordt de Palestina-Confe- rentie geopend; er bestaat echter nog geen eenstemmigheid onder de Arabische gedelegeerden. De terreur in Palestina eischt iederen dag nieuwe slachtoffers. Bij opgravingen nabij Assioet in Opper- Egypte wordt een papyrusrol gevonden, welke het eerste en eenige ooit gevonden exemplaar is, dat door de pharao's in de Oudheid uitgevaardigde wetten behelst. De Britsche vlieger Henshaw verbetert het vliegrecord EngelandKaapstad vice-versa. Het Belgische kabinet-Spaak treedt af. Spaak wordt door koning Leopold onthe ven van zijn taak, een nieuw kabinet te vormen. Franco's troepen landen op Minorca. De Japanners landen op het Chin, eiland Hainan, voor de kust van Fr. Indo- China. Paus Pius XI overlijdt op 81-jarigen leeftijd. T_ Cawnpore (Br.-Ind.) hebben heftige botsingen plaats tusschen Hindoes en Mohammedanen, waarbij 600 personen worden gearresteerd. Valencia heeft te lijden van zware bombardementen. Koning Leopold verzoekt Henri Jaspar een nieuw kabinet te vormen. Op eigen verzoek wordt Jaspar echter weer van deze taak ontheven. Enkele dagen later wordt het kabinet-Pierlot gevormd. Te Londen wordt een gedenkteeken onthuld voor Hugo de Groot. De Hongaarsche minister-president Im- redy treedt af, daar hij van Joodsche af- komst is. Graaf Paul Teleki vervangt hem. De Belgische staatsman Henri Jaspar overlijdt. De grootsche Golden-Gate-tentoonstel- ling op Treasure Island bij San Francisco wordt geopend. De Palestina-Conferentie brengt het niet tot een oplossing der Palestijnsche vraagstukken. In Syrie volgt het kabinet-Lufti Haffar dat van Djemil Mardam op. De Balkan-entente besluit in beginsel de regeering van Franco te erkennen; ock Nederland, Turkije en Egypte, later gevolgd door Engeland en Frankrijk er kennen de Franco-regeering de jure. Ciano, de Ital. min. van Buitenl. Zaken brengt een officieel bezoek aan Warschau. In Polen en Mexico vinden anti-Duit- sche demonstraties plaats. Nadeja Konst. Kroepskaja, de weduwe van Lenin, overlijdt te Moskou. Azana verlaat Spanje, waarna hij af- treedt als Spaansch president. Het Belgische kabinet-Pierlot treedt af. De socialistische oud-minister Soudan wordt belast met de vorming van een nieuw kabinet. Maart. Martinez Barrio wordt gekozen tot president van Spanje. Staatssecretaris Kardinaal Eugenio Pa- celli wordt tot Paus gekozen, en neemt den naam Pius XII aan. De nieuwe Paus richt een vredesboodschap tot de wereld. Amerika zendt weer een ambassadeur naar Moskou. Na een korte hongerstaking ziet Gandhi zijn wenschen ingewilligd inzake het op- nemen van 7 leden der Congrespartij in de reorganisatiecommissie van het bestuur van het vorstendom Rajkot. De Belgische kabinets-formatie lijdt steeds schipbreuk; het parlement wordt ontbonden. Miron Christea, de Roemeensche pre mier, overlijdt op 70-jarigen leeftijd te Cannes. Calinescoe wordt aangewezen als zijn opvolger. De regeering van Tsjecho-Slowakije reorgr-^seert de regeering der Karpa- then-Oekrai'ije. Te Madrid breken troebe- len uit tusschen communisten en demo- craten. Franco kondigt de blokkade af voor de Spaansche Middellandsche Zee-kust. De diensttijd in Frankrijk wordt ver- lengd tot twee jaar. De Slowaaksche regeering Tiso wordt door Praag afgezet. Slowakije zou Duit- sche bescherming vragen. Duitschland annexeert Bohemen en Moravie; Honga rije annexeert de Karpathen-Oekrai'ne. Pius XII wordt gekroond. Prof. Albert Einstein doet nieuwe ont- hullingen over het geheim der zwaarte- kracht. Een Belgisch postvliegtuig van de lijn LondenBrussel verongelukt nabij het vliegveld Haren. Op de spoorlijn ParijsToulouse vindt een spoorwegongeluk plaats, waarbij tal rijke slachtoffers vallen. De Tsjechische troepen worden ontwa- pend. West-Europa en Amerika zijn ver- ontwaardigd over de Duitsche handel- wijze. De Engelsche en Fransche ambas- sadeurs worden uit Berlijn teruggeroepen, evenals de Duitsche uit Parijs. Washington neemt economische maat- regelen tegen Duitschland. Rusland stelt een zes-mogendheden-conferentie voor tusschen Engeland, Frankrijk, Rusland, Polen, Roemenie en Turkije. President Lebrun en zijn vrouw bren gen een bezoek aan de Engelsche konings- familie. Litauen staat het Memel-gebied af aan Duitschland. Mussolini noemt in een redevoering zijn eischen aan Frankrijk: Tunis, Dzji- boeti en het Suez-kanaal. Madrid geeft zich over, evenals alle andere nog door de republikeinen bezette gebieden. Miaja en Casado vluchten naar het buitenland. Hans Dieterle brengt het absolute snel- heidsrecord op 746.6 km per uur. Een botsing tusschen twee .under grounds" te New-York maakt veel slachtoffers. April. Washington erkent Franco's regeering de jure en heft het wapenembargo voor Spanje op. De Belgische Rexisten verliezen een belangrijk aantal stemmen. Tusschen Polen en Engeland wordt een verdrag van wederzijdschen bijstand ge- sloten. Koning Ghazi I van Irak komt bij een auto-ongeluk om het leven; tijdens hier- op volgende betoogingen wordt de Brit sche consul te Mosoel vermoord. Lebrun wordt herkozen tot president van Frankrijk. Engeland wordt geteisterd door vijf nieuwe bomaanslagen. Joseph A. Lyons, de Australische mi nister-president, overlijdt. In Albanie wordt een kroonprins gebo- ren. Twee dagen later annexeert Italie dit land. De Albaansche koninklijke fami- lie verlaat het land. Graaf Ciano vormt te' Tirana een nieuwe regeering. Een rotsblok van den Flimser Stein te Flims (Zw.) raakt los en valt op een kin- derhuis, waardoor verschillende kinderen om het leven komen. Hongarije, Spanje en Peru treden uit den Volkenbond. Albanie treedt uit den Volkenbond. De Albaansche kroon wordt aangeboden aan koning Victor Emanuel. In de haven van Le Havre breekt een groote brand uit aan boord van het Fr. stoomschip Paris". Hitler vraagt aan de kleine staten, of zij zich bedreigd voelen. Het Groot-Hertogdom Luxemburg viert zijn 100-jarige onafhankelijkheid. Te Mersel-Kebir in Algerie wordt een nieuwe Fransche marinebasis gevestigd. Hitler's 50ste verjaardag wordt feeste- lijk gevierd in Duitschland. In Engeland wordt voor het eerst de algemeene dienstplicht ingesteld. De Duitsche piloot Fritz Wendel brengt het wereldsnelheidsrecord voor vliegtui- gen op een uursnelheid van 755,11 km. Hitler houdt een redevoering van 2% uur lang, over de boodschap van Roose velt; tevens zegt hij daarin het Engelsch- Duitsche vlootverdrag en het Duitsch- Poolsche verdrag op. Roosevelt opent te New-York de we- reldtentoonstelling. Mei. Te Algiers wordt een groot Eucharis- tisch Congres gehouden. Litwinof, die op eigen verzoek is afge- treden als volkscommissaris van Buiten- landsche Zaken, wordt opgevolgd door Molotof. Tusschen Duitschland en Italie komt een militair en politiek verbond tot stand. Het Britsche koningspaar vertrekt voor de reis naar Canada en de Vereenigde Staten. Hitler biedt den vier Scandinavischen landen een verdrag van non-agressie aan; Scandinavie wijst dit aanbod af. Er wordt een Britsch-Turksch verdrag gesloten. Franco huldigt te Madrid de Duitsche en Italiaansche vliegers. Londen en Parijs stellen een antwoord- nota op voor Moskou. Japan treedt op tegen de internationale concessie te Koelangsoe bij Amoy. Een Amerikaansche kruiser zet gewa- pende matrozen te Koelangsoe aan wal. In Rusland begint men met den bouw van een groote oorlogsvloot. De Palestijnsche troebelen duren voort. Spanje viert een overwinningsfeest. Prins Albert opent de Internationale Watertentoonstelling te Luik. Het Engelsche koningspaar wordt in Canada enthousiast ontvangen. De Amerikaansche vliegboot Yankee Clipper" opent den eersten postdienst Noord-AmerikaEuropa met een vlotte vice-versa vlucht. Na anti-Duitsche betoogingen in Pool sche plaatsen, vinden er Poolsch-Duitsche incidenten plaats te Dantzig. Koningin Mary van Engeland heeft een auto-ongeluk; zij herstelt echter vrij spoedig. De Duitsche „vrijwilligers" keei-en uit Spanje te Hamburg terug. Molotof houdt te Moskou een groote rede over de Engelsche voorstellen aan Rusland. Juni. De Engelsche duikboot „Thetis" veron gelukt. Van de 103 opvarenden worden er slechts vier gered. Voor het eerst in vredestijd wordt in Frankrijk een opperbevelhebber van land- (generaal Gamelin), zee- en luchtmacht benoemd. De Italiaansche „vrijwilligers" keeren uit Spanje te Rome terug. Duitschland sluit niet-aanvalsverdra- gen met Letland en Estland. Het Britsche koningspaar arriveert in de Vereenigde Stated. Uit het Louvre te Parijs wordt het be- kende schilderstuk „L'Indifferent" van Watteau gestolen. De spanning in Bohemen neemt toe; strenge maatregelen van von Neurath. De Fransche duikboot ,,Phenix" veron gelukt bij Cam-Ranh (Indo-China). Alle 71 opvarenden komen om het leven. De internationale cpncessie te Tientsin wordt door de Japanners geblokkeerd. Japansche troepen bezetten Swatau; doch de Britsche en Amerikaansche sche- pen weigeren de haven te verlaten. Later kennen de Japanners het recht toe van verblijf in de haven van Swatau. De regeering van Eire verbiedt de I. R. A. (Irish Republican Army). De koning en koningin van Engeland keeren terug te Londen. Er komen Fransch-Turksche verdragen tot stand. Naar aanleiding van de ergerlijke too- neelen, welke zich voordeden bij de executie van Weidmann, worden in Frankrijk terechtstellingen in het open- baar verboden. Nabij Hasselt breekt een dijk van het Albert-kanaal door. Juli. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar- digden neemt de neutraliteitswet, met handhaving van het wapenembargo voor oorlogvoerende landen, aan, Tijdens de viering van den Amerikaan- schen Vrijheidsdag komen 612 menschen om het leven. Aan de Mongoolsch-Mandsjoekwosche grens hebben zware gevechten plaats tusschen Russen en Japanners. Een kruitmagazijn te Salamanca vliegt in de lucht. De immigratie in Palestina wordt ge- durende 6 maanden stopgezet. De 150ste verjaardag van de Fransche revolutie wordt feestelijk gevierd. De Engelsche scheepskapitein Stepheri King Hall overstrogmt Duitschland met duizenden brieven. In Tibet is de nieuwe Dalai Lama ge vonden. Engeland doet Rusland nieuwe conces- sies op aandrang van Frankrijk. De 30ste verjaardag van Bleriots eerste Kanaalvlucht wordt officieel herdacht te Londen in aanwezigheid van Bleriots weduwe; boven Frankrijk ondernemen Britsche militaire vliegtuigen een oefen- vlucht. Tijdens de behandeling van de Anti- terreurwet tegen de Iersche terroristen, in het Engelsche Lagerhuis, laat de I. R- A. een bom ontploffen. Amerika zegt het Handels- en Seheep- vaartverdrag met Japan op. Mars en de Aarde staan korten tijd dichter bij elkaar dan gewoonlijk (58 millioen km). Vele arrestaties worden verricht onder de Iersche terroristen, die tot op dat mo ment in het geheel 127bomaanslagen hebben doen plaats vinden, waarbij 2 menschen gedood en 55 gewond zijn. Het Spaansche goud wordt uit Frank rijk naar Madrid teruggebracht. Het monument voor wijlen Koning Al bert I van Belgie wordt onthuld te Luik. Augustus. Het door Gandhi geiinspireerde drank- verbod voor Bombay en de voorsteden Salsette en Trombay-eilanden treedt in werking. Het 25-jarig bestaan van Polens onaf hankelijkheid wordt plechtig herdacht. Tientallen personen worden te Madrid geexecuteerd wegens medeplichtigheid aan den moord op majoor Gabaldon. Ex-koning Zog van Albanie arriveert met zijn gezin in Frankrijk. De Daily Sketch" deelt mede, dat ex- koning Alfonso het aanbod van de Spaansche regeering om den troon weer te bestijgen, heeft afgewezen. Engeland besluit de vier Chineezen, om wie het langdurige conflict in Tientsin is begonnen, aan Japan uit te leveren. De Duitsche pers ontketent een anti- Poolsche campagne. De Fransche vlieger Rossi brengt het wereldsnelheidsrecord over een afstand van 10.000 km op een gemiddelde uur snelheid van 311,621 km. Er komt een Duitsch-Russisch handels- verdrag tot stand, twee dagen later een Duitsch-Russisch non-agressie-verdrag. Engeland maakt bekend, zijn garantie- belofte aan Polen te zullen handhaven. Hitler negeert de Engelsche boodschap. Te Brussel komt de Oslo-conferentie bijeen. Forster wordt geproclameerd tot staats- hoofd van de vrije stad Dantzig. Roosevelt zendt een boodschap aan Hitler en Moscicki, waarop laatstgenoem- de wel. en eerstgenoemde niet antwoordt. Hitler zendt een boodschap aan Londen. Henderson vliegt eenigen tijd tusschen Londen en Berlijn heen en weer met En gelsche en Duitsche voorstellen. De Duitsche diensten op het buiten land worden stopgezet. Duitschland begint met distributie van verschillende levens- middelen. Frankrijk. Engeland en Polen aanvaar- den het aanbod tot bemiddeling van Ko ningin Wilhelmina en Koning Leopold. Polen mobiliseert zijn leger volkomen. De Parijsche schoolkinderen evacuee- ren. Duitschland eischt de teruggave van Dantzig en de Corridor. Een autonoom banaat Kroatie wordt gesticht. In Japan treedt het kabinet-Hiranoema af en wordt oogevolgd door het kabinet- Abe, naar aanleiding van het Duitsch- Russisch non-agressie-verdrag. De Onperste Raad der Soviet-Unie rati- ficeert het verdrag met Duitschland. September. In den nacht van 31 Augustus op 1 September trekt de Duitsche weermacht zonder waarschuwing de Poolsche grens over en rukt van 3 kanten het land bin- nen. Hitler verklaart in den Rijksdag, dat dit de eenig mogelijke oplossing was om de Poolsche kwestie te regelen. Verder wijst hij als zijn opvolgers reso. Goring en Hess aan, wanneer hij in den strijd mocht vallen. Frankrijk en Engeland eischen van Duitschland onmiddelliike stopzetting van de agressie en terugtrekking der Duitsche troepen van Poolsch grondgebied. Slowakije protesteert tegen het mis- bruik van zijn grond door Duitschland. Italie stelt een 5-mogendheden-confe- rentie (tusschen Engeland, Frankrijk, Duitschland, Polen en Italie) voor, wan neer onmiddellijk de Duitsche vijandelijk- heden in Polen gestaakt worden; dit voorstel wordt afgewezen. Frankrijk en Engeland verklaren Duitschland op 3 Sept. den oorlog. Hkt kabinet-Chamberlain wordt gere- construeerd in een oorlogskabinet. Het Belgische kabinet-Pierlot wordt gereorganiseerd en uitgebreid. President Roosevelt kondigt de neutra liteitswet formeel aan. Neville Chamberlain richt zich in het Duitsch tot het Duitsche volk: oorlog al- leen tegen hun leider, niet tegen het volk. Australie, Nieuw-Zeeland en de Unie van Z.-Afrika verklaren Duitschland den oorlog. Egypte en Irak verbreken de di plomatieke betrekkingen met Duitschland. In de Unie van Z.-Afr. treedt het kabi- net-Hertzog af en wordt het kabinet- Smuts gevormd. Het Engelsche s.s. „Athenia" met vele Canadeesche en Amerikaansche opvaren den wordt getorpedeerd door een onbe- kende duikboot. De duikbootenoorlog be gint. Engelsche vliegtuigen bombardeeren Wilhelmshaven en Cuxhaven, en werpen millioenen pamfletten boven Duitschland uit tegen de regeering van Hitler. Engeland bereidt zich voor op een oor log van 3 jaar. Canada verklaart Duitsch land den oorlog. Transjordanie en de Aga Khan betuigen hun trouw aan Engeland. Goring stelt in een radiorede Engeland verantwoordelijk voor den oorlog. De Hertog en Hertogin van Windsor keeren naar Engeland terug. Britsche troepen bevinden zich in grooten getale in Frankrijk. In Frankrijk wordt een oorlogskabinet gevormd. Tusschen Rusland en Japan heerscht in Mandsjoekwo wapenstilstand. De Duitschers bombardeeren open ste- den in Polen, en bezetten Gdynia, Bia- gystok en Przemysl, en eischten overgave van Warschau, hetgeen geweigerd wordt. Prins Oskar, kleinzoon van den Duit- schen keizer, sneuvelt in Polen. Russische troepen trekken Polen bin- nen; de Poolsche regeering vlucht naar Roemenie. Hitler houdt een radiorede in Dantzig. Het Engelsche vliegtuigmoederschip „Courageous" wordt getorpedeerd. De Duitsche en Russische troepen ont- moeten elkaar te Brest-Litowsk; er wordt een Duitsch-Russische commissie be noemd tot afbakening van het Duitsche en Russische gebied in Polen. Rusland bezet Wilna. De Duitsche aan val op Warschau wordt hervat. De Roemeensche premier Calinesco, wordt vermoord door leden van de IJze ren Garde. Agrescanoe volgt hem op. Vele gardisten wordt geeexecuteerd. Japan benoemt Wang Tsjing Wei tot hoofd eener nieuwe centrale Chineesche regeering. De bekende psycholoog Sigmund Freud overlijdt te Londen. Generaal von Fritsch sneuvelt in een gevecht voor Warschau. Te Panama wordt de Pan-Amerikaan- sche Conferentie geopend. In Amerika wordt het ontwerp eener gewijzigde neutraliteitswet ingediend. Warschau geeft zich over. Duitschland verklaart de veldtocht door Polen geein- digd. Duitschland en Rusland sluiten te Moskou een grens- en vriendschapsver- drag. Rusland en Estland sluiten een defen- sief verbond; Rusland krijgt vlootbases en luchthavens in Estland. Moscicki treedt af als president van Polen, en wordt opgevolgd door Raczkie- wicz, die te Parijs een nieuwe regeering vormt met Sikorski als premier. In Roemenie wordt het kabinet-Argen- toianu gevormd. De Amerikaansche Senaatscommissie van buitenlandsche zaken neemt het neu- traliteits-ontwerp aan. De communistische partij in Frankrijk wordt ontbonden. October. Met de overgave van het garnizoen op het eiland Hela is het laatste Poolsche verzet geeindigd. Er komt een Russisch-Letsch verdrag tot stand, waarbij Rusland vlootbases en vliegvelden toegewezen krijgt in Estland. Hitler doet vage vredesvoorstellen aan Engeland en Frankrijk. Op verzoek van Rusland vertrekt een Finsch onderhandelaar naar Moskou. Finland neemt defensieve maatregelen. Rusland sluit met Litauen een verdrag van wederzijdschen bijstand; Litauen krijgt Wilna en het Wilnasche gebied terug. De besprekingen tusschen Finland en Rusland nemen een aanvang. De Scandi- navische landen en de Vereenigde Staten steunen Finland door een nota te richten tot Moskou. De „Royal Oak", een groot Britsch slagschip, wordt door een £)uitsche duik boot tot zinken gebracht, waarbij 800 op varenden het leven verliezen. Volgens Duitsche berichten zou eveneens de slag- kruiser „Repulse" zijn getorpedeerd, welk bericht echter door Engeland wordt ont- kend. De activiteit aan het Westelijk front neemt weer eenigszins toe. Duitsche bommenwerpers doen een mislukten aanval op de Britsche vloot bij Schotland. Een dag later doen Duitsche vliegtuigen twee aanvallen op de Britsche vlootbasis Scapa Flow. Saradjoglu, de Turksche minister van buitenlandsche zaken, vertrekt uit Mos kou, zonder dat een Russisch-Turksch verdrag tot stand is gekomen. Te Ankara worden stafbesprekingen tusschen Turkije, Engeland en Frankrijk gehouden. De koningen van Noorwegen, Zweden en Denemarken, de president van Finland en de vier resp. ministers van buitenland sche zaken confereeren te Stockholm. Hierop besluit men tot de meest strikte neutraliteit. Engeland, Frankrijk en Turkije teeke- nen een verdrag van wederzijdschen bij stand; Turkije is echter niet verplicht eventueel tegen Rusland oorlog te voeren. Minister Gobbels doet een scherpen aanval op Winston Churchill, dien hij er- van beschuldigt, de ,,Athenia" tot zinken te hebben gebracht om Amerika in den oorlog te betrekken. Volgens Reuter zou Hitler thans alle hoop op vrede hebben opgegeven. Het Bulgaarsche kabinet-Kjosseiwanof wordt gereorganiseerd. Het Amerikaansche schip „City of 1 Flint", dat contrabande aan boord had,

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 13