Russische actie in kou en sneeuw. DRUK WERK DRIIKWERK bij COSTER Da jaarwisseling op het platte and. Muziekoverzicht. Fantastische berichten. WENSCHT U BESTELT UW wordt door de Duitschers naar een Rus sische haven opgebracht; de Russen in- terneeren de Duitsche prijsbemanning. Nadat de interneering dezer bemanning door de vlootautoriteiten van Moermansk geannuleerd is, moet de „C. of F." met de Duitsche prijsbemanning aan boord, Moermansk verlaten. Gandhi ontzegt Engeland zijn moreelen steun in den oorlog. Koning Leopold en president Roosevelt spreken per radio tot het Amerikaansche volk. Het Slowaaksche parlement kiest dr. Tiso tot president der Slowaaksche repu- bliek. De Nobelprijzen voor geneeskunde wor- den toegekend aan prof. C. Heymans te Gent en aan prof. G. Domagk te Mix: ster. De Amerikaansche Senaat neemt het wetsontwerp tot wijziging der neutrali- teitswet aan met 63 tegen 30 stemmen. De Tsjechische onafhankelijkheidsdag veroorzaakt onrust te Praag. Er komt een Letsch-Duitsche overeen- komst tot stand, inzake de repatrieering van de Baltische Duitschers. Mussolini wijzigt kabinet, leger- en partij-leiding. Rusland maakt zijn eischen aan Finland bekend, en verklaart verder, neutraal te willen blijven (de betrekkingen met Duitschland zouden gebaseerd zijn op permanente vriendschap). De Amerikaansche piloten Clyde Schlieper en Wesley Carroll b'rengen het wereldduurrecord op 726 uur. November. Sovjeti-Rusland annexeert de West Oekraine. Duitschland heeft twee nieuwe gouwen: West-Pruisen en Posen Het Amerikaansche Huis van Afge- vaardigden neemt met 243 tegen 172 stemmen de gewijzigde neutraliteitswet aan Generaal George L. Carpentier wordt benoemd tot nieuwen wereldleider van het Leger des Heils. Adolphe Max, de populaire burgemees ter van Brussel overlijdt. Ter gelegenheid van den 22sten ver- jaardag der bolsjewistische revolutie pu- bliceert de Komintern te Moskou een manifest, waarin o. a. de oorlogvoerende landen worden gelaakt, en de arbeiders dier landen worden opgeroepen, zich te keeren tegen hen, die den oorlog willen voortzetten, en te eischen dat echtgenoo- ten, zoons en broeders teruggebracht worden uit de loopgraven. In den Biirgerbraukeller te Miinchen wordt een aanslag gepleegd op Hitler, die dan reeds vertrokken is. Deze bomaanslag ontketent in Duitschland een heftige perscampagne tegen Engeland. De volgende Nobelprijzen worden toe gekend: Natuurkunde 1939 aan prof. E. O. Lawrence (Amer.); Scheikunde 1938 aan de Duitschers prof. R. Kuhn en prof. Bugenandt (die de prijzen weigeren); Scheikunde 1939 aan den Poolschen prof. Ruzicka; Letterkunde 1939 aan den Fin F. E. Sillanpaa. Generaal Sikorski volgt maarschalk Smigly-Rydz op als opperbevelhebber van het Poolsche leger. Het Amerikaansche vrachtschip „City of Flint" wordt te Bergen (Noorw.) te- ruggegeven aan de Amerikaansche be manning; de Duitsche prijsbemanning wordt ge'xnterneerd. De nieuwe Zuidpool-expeditie van Byrd vertrekt. Wegens ordeverstoring in het Duitsche protectoraat Bohemen en Moravie worden de Tsjechische hoogescholen voor 3 jaar gesloten en negen studenten geexecu- teerd; voor eenige districten wordt het standrecht afgekondigd. Talrijke schepen loopen bij de Engel- sche kust op mijnen. Maarschalk Tsjang-Kai-Sjek wordt be noemd tot minister-president van China. Engeland en Frankrijk nemen strengere represaille-maatregelen tegen den Duit- schen buitenlandschen handel. Georg Elser, verdacht van den aanslag op Hitler, wordt gearresteerd; Otto Stras- ser zou de organisator van het plan zijn. Duitsche bommenwerpers verschijnen enkele malen boven de Shetland-eilanden en Schotland, doch kunnen niet veel schade aanrichten. Belgie, Nederland, Japan, Zweden en Italie protesteeren te Londen tegen de represailles der Geallieerden. Rusland zegt het non-agressieverdrag met Finland op. Rusland meldt een aan- val van Finnen op Russische troepen aan de grens, hetgeen echter door Finland wordt tegengesproken. Enkele dagen later overschrijden Russische troepen de Fin- sche grens en bombardeeren Helsinki, waarbij 200 dooden vallen. Philip Scheidemann, de Duitsche ex- kanselier, overlijdt te Kopenhagen. December. In Finland wordt het kahinet-Ryti ge- vormd. Ook wordt een door Moskou er- kende „volksregeering der democratische republiek Finland" gevormd. Graaf Dino Grandi is benoemd tot voor- zitter der Italiaansche Kamer. Finland brengt het geschil met Rusland voor den Volkenbond. Koning George van Engeland bezoekt de Britsche troepen in Frankrijk. Generaal Woe Pei Foe overlijdt te Peking. Helsinski is geheel geevacueerd. Bij een hevige koude vinden hevige gevechten plaats in Finland; de Russen boeken meer verliezen dan overwinningen. Er komt een overeenkomst tot stand tusschen de Engelsche en Fransche de- partementen van Financien betreffende samenwerking op financieel gebied. De Amerikaansche filmacteur Douglas Fairbanks Sr. overlijdt. Het Zweedsche Kabinet-Hansson wordt gewijzigd en nationaal gezind. Rusland heeft geweigerd deel te nemen aan de zitting van den Volkenbondsraad. De Volk'-nbond erkent Rusland niet lan- ger als lid. Duizenden Zweden nemen dienst in het Finsche leger. Het Duitsche vestzakslagschip „Graf Spee" zoekt na een hevig zeegevecht met 3 Britsche kruisers een toevlucht in de haven van Montevideo. Na een Duitsch protest bij de regeering van Uruguay in zake weigering van den termijn tot her stel der zeewaardigheid, laat de comman dant het schip op bevel van Hitler in de lucht vliegen. Enkele dagen later beneemt genoemde commandant zich het leven. Talrijke Russische bombardements- vliegtuigen bombardeeren Finsche steden. Boven de Duitsche Noord-Westkust vinden groote Engelsch-Duitsche lucht- gevechten plaats. Amerikaansche landen besluiten een protestnota te richten tot de oorlogvoe rende landen in verband met de schen- ding van de neutraliteitszdne voor de kust van Zuid-Amerika. Vele Scandinavische schepen loopen op mijnen. Stalin ontvangt enkele felicitatie-tele- grammen op zijn 60sten verjaardag. De Finsche troepen brengen Rusland door een guerilla-oorlog ontzaglijke ver liezen toe. Op vele plaatsen is Rusland gedwongen terug te trekken. Zoo lijden de Russen een zware nederlaag bij Salla. Boven de Maginotlinie, die zeer uitge- breid en versterkt is, vindt een luchtge- vecht plaats. Roosevelt heeft in verband met vre- despogingen een persoonlijken afgezant bij het Vaticaan benoemd, zijnde Myron Taylor. Het Zweedsche vrijwilligerscorps in Finland groeit steeds meer. In Noord- Finland moeten de Russen wijken. Tij- dens de Kerstdagen bombardeeren de Russen weer enkele Finsche steden, o. a. Riihimaki en Viborg. De Pont Saint Louis te Parijs stort in; negen slachtoffers. Japan toont veel neiging tot opening van onderhandelingen met de Vereenig- de Staten. Leden van de I. R. A. plunderen een arse'naal te Dublin, en muiten in de strafgevangenis van Londonderry. Het eerste contingent Australische troepen arriveert in Engeland. De Kerstdagen in de Vereenigde Staten veroorzaken den dood van bijna 600 per- sonen, van wie 400 tengevolge van auto- ongelukken. Een vliegtuig van de nieuwe lijn RomeRio de Janeiro stort neer boven Fransch Marokko; 7 slachtoffers. Kalme Kerstdagen aan het Westfront. Het spreekwoord „eind goed, al goed" is een gemeenplaats welke de bewoners van ons platteland zeker niet voor het einde van 1939 zullen doen gelden! Hieruit dient niet de conclusie te wor den getrokken dat de boeren alweer klagen. Een overzicht van het gepasseerde jaar laat evenwel zien dat de omstandigheden voor de overgroote meerderheid van onze grondgebruikers ongunstig zijn geweest. Na de catastrophe, aangericht door het mond- en klauwzeer in de vorige stal- periode, is er geen gelegenheid geweest in het weideseizoen de geleden schade te herstellen; integendeel, het droge en kou de voorjaar en de daarop aansluitende droge zomer veroorzaakten dikwijls een tekort aan weidegras en aan hooi. Ook waren de afzetmogelijkheden voor het geproduceerde dikwijls zoo bezwaax'lijk, dat slechts met kunst- en vliegwerk een prijspeil kon worden bereikt, dat niet al te noodlottige gevolgen met zich bracht. Het uitbreken van den oorlog heeft zeer plotseling een heel ander karakter gege- ven aan het bestaan van het platteland en een ieder wil nu wel erkennen dat het streven tot behoud van een gezonden boerenstand juist regeeringsbeleid is ge weest. Indien voor enkele jaren terug onze landbouw was opgeofferd, waren de distributiebanden momenteel heel wat strakker aangehaald! Vrijwel niemand verlangt terug naar de verhoudingen welke ontstonden in 1914 '18, maar tegenover den erkenden plicht om nu te zorgen voor een zoo groot moge- lijke productie van noodzakelijke midde- len, stelt de boer wel het recht op een redelijk bestaan. niet alleen in eenv oorlogsperiode maar ook in de toekomst. Het jaar '39 bracht voor den akkerbou- wer een behoorlijk resultaat; de vrij lage prijzen werden gecompenseerd door de groote oogsten. Droge jaren zijn gunstig voor het bouwland. De veehouder onder- vindt bij dezelfde omstandigheden groot nadeel. Voor Alkmaar is dit laatste meer van invloed, vooral omdat de tuinbouw- bedrijven nog steeds lijden onder de slechte economische resultaten. Het afgeloopen jaar heeft weer een ruimer gebruik van kunstmest op gras- land laten zien. In vele gevallen werd dit hulpmiddel te laat toegepast en konden de nadeelen van droogte en koude niet voldoende worden gecompenseerd. Het is dan ook een hard gelag om van een onvoldoenden hooivoorraad nog te moeten afstaan voor de noodzakelijke ^ordering voor het leger. Waar men overtuigd is van deze noodzakelijkheid wordt ook geen bezwaar gemaakt tegen dezen maat- regel. De mobilisatie en de blokkade hebben er toe geleid dat het vee eerder aan zijn eenheidsvoeder is geraakt dan 't mensch- dom. Voor het normale veebedrijf is de toewijzing momenteel goed te noemen; de varkens zullen meestal wel gebrek lij den, indien deze dieren voldoende neiging tot vetvornvng vertoonen. Het grootste nadeel ondervinden echter degenen, die huis en hof moesten achterlaten, teneinde gevolg te kunnen geven aan het mobilisatiebevel. Mocht de mobilisatie nog lang duren, dan verdient het zeker overweging om na te gaan in hoeverre onze bodemproductie benadeeld wordt door de afwezigheid van vele be- drijfsleiders. De zelfvoorziening is nu geen kwestie meer van een academisch debat maar van de practijk! De regeering is door middel van de Bodemproductiewet in staat zeer sterk in het bouwplan in te grijpen. In hoeverre van deze wet gebruik zal worden ge maakt zal 1940 ons openbaren. Ondanks de verklaring van den minister van Economische Zaken zijn we sterk bezig aan ordening ten behoeve van onze Ne- derlandsche samenleving. In tegenstelling met hetgeen de hier bedoelde wet moge lijk maakt staat de- actie van diegenen welke nu genoeg beginnen te krijgen van contingenteering van bepaalde artikelen Werd in Augustus '39 nog gedacht aan productiebeperking, in December '39 wordt ijverig gezocht naar mogelijkheden om deze productie te verruimen! Het verdwijnende jaar was rijk aan ervaringen, welke niet steeds aangenaam waren. Anderzijds vragen de nieuwe om standigheden een goede dosis verstand om te geraken tot een nieuwe orientee ring. Zoo verwacht het platteland in een nabije toekomst de zoo noodige erkenning van zijn bestaansrecht, maar niet geba seerd op tegemoetkoming uit bitteren nood door oorlogsverhoudingen, maar ge- grond op de overtuiging dat geen goede samenleving mogelijk kan zijn als e6n van de elementaire deelen van deze samenle ving den strijd moet opgeven! Weder zijdsche waardeering is daarvoor noodig en mocht deze groeien, dan zal de toe komst moeten leiden tot een beter en vreugdevoller bestaan van onze platte- landers. Gelukkig worden de goede dingen niet zoo gauw vergeten dan de minder pretti ge zaken en daarom wordt met nieuwen moed het nieuwe jaar tegemoet gezien. Ir. G. LIENESCH. Tot de buitenlandsche artisten die in het jaar 1939 Alkmaar bezochten, behoorden het IJemeniten ballet uit Zuid-Arabie, leidster Rina Nikora, de beroemde danser Harold Kreuzberg met den pianist Friedrich Wilckens stelden zich voor met composities van Reger, Albeniz, Scott, Dvorak, Mozart, Wilckens. De Wiener Sangerknaben, dirigent Haymo Tauber, kwamen dit jaar ook weer en zon- gen oude Kerstmelodieen, Kerstliederen, volksliederen, en voerden op het operatje ,,Die Opernprobe", van Lortzing. Op een concert van de Alkmaarsche Ka- mermuziekvereeniging maakte men kennis met het Riele Queling Strijkkwartet, ge vormd door de dames Riele Queling (le violiste), LotteHellwigJosten (2e violiste), Gerda van Essen (altiste) en Ilse Bernatz (violoncelliste). De uitgevoerde werken wa- rer van Beethoven, Ravel, Schumann. De „Toonkunst"-zangvereeniging, diri gent Joh. Rontgen, gaf Voor een publiek dat de Kapelkerk geheel vulde, een vertolking van J. S. Bachs Johannes Passion. Als solis- ten werkten daaraan mede: mevr. Julia Rontgen (sopraan), mej. Roos Boelsma (alt), de heeren Jan Schipper (tenor), John Bach (tenor), Laurens Bogtman (bas), Max Wulff (bas) en voor de instrumentale bege- leiding de heer P. Brommer (harmonium), benevens het Zaansch Kamerorkest. Het Vrijzinnig koor, dirigent Corn. Jonker, gaf een avond, gewijd aan composities van Jac. Bonset; medewerking verleenden mevr. Beatrix Nolgara (sopraan), de heer P. Da- lenberg (bas) en het Vrijzinnig jongenskoor. Onder leiding an Nico S iel zong „Vocaal Alkmaar", met Harmonie" van Heiloo tot een koor vereenigd, verschillende nummers. Na de pauze gaf K.V.K.V. een feestnrogr. Jonkers Vrijzinnig jongenskoor gaf nog een concert met gevarieerd programma, en de zangklassen van A. van Diepen gaven kinderliederen, benevens het zangspel „Als de kinderen slapen" (1 bedrijf) van M. A. Brandts Buys Jr. De mezzo-sopraan mej. Mies de Wilde trad als soliste op. De zangklassen van Joh. Kuiper kwamen met de operette „Een dag Khalif" van P. A. Bruinsma en Otto Ludwig voor den dag, de instrumentale begeleiding werd gegeven door strijkorkest en piano. Snels kinderkoor voerde een operette van hemzelf op „Het jonge leven" geheeten, het libretto voor deze onerette was van de hand van J. Werkman. Het strijkorkest, aange- voerd door Willy Kohler, werd versterkt d^or het pianosnel van Jan Couvee. Het Alkmaarsch Symphonieorkest, dirigent Willy Kohler, engageerde voor Haar uitvoe rmg de bekende hobo-solist. lid van het Residentieorkest, J. Stotijn, die hiar het hobo-concert van Jac. Jansen voordroeg. 't Alkmaarsch Strijkorkest. dirigent Albert Sluyter, met behulp van leden der H.O.V. tot symphonieorkest gevormd. deed zich o.m hooren in de Italiaansche symphonie van MendelssohnBartholdy. De reeds vermelde hoboi'st Stotijn en onze Alkmaarsche pianist Couvee verleenden bij dit concert solisti- sche medewerking. Alkmaarsch Symphonieorkest, dirigent W. Kohler, concerteerde met Stotijn, die een hobo-concert van Jac. Jansen voordroeg. Het fanfarecoros „Soli Deo Gloria", dir. A. Schoen, „Alcm. Vi"trix", dir. W. Kohler en de ..Postharmonie" "dir. G. Anderson, gaven hun jaarlijksche uitvoeringen, in volgorde met medewerking van het Christelijk Man- nenkoor, onder leiding van Pieket Weezerik. het tooneelgezelschaj „Loevens" dat „de Gastdag" van mev. LoevensJongejan op- voerde; het Mannenkoor „Orpheus", dir. Karel Bdhne. De Alkmaarsche Operette- en Orkestver., dirigent Gerritsen, kwam met Planquettes „Klokken van Cornevillfe" en met „Ball itn Savoy", van Paul Abraham; 't Alkmaarsch kinderkoor met „Het jonge leven" van J. Werkman, muziek van den dirigent Nico Snel. Na vermeld te hebben een piano-avond van mevr. Annie MirandolleSleeswijk, met klassieke en moderne nummers schenken we aandacht aan de kerkconcerten. In de Luthersche kerk een concert door (Van onzen militairen medewerker). Het dappere Finsche volk heeft het Kerstfeest in betrekkelijke rust (behalve vliegtuig-aanvallen) en met alle reden tot voile tevredenheid mogen vieren. Want na de eerste angstige dagen is er een weldadige stilstand op de diverse gevechtsterreinen ingetreden. Wat er ook verder moge gebeuren en wat het toekomstig lot ook moge zijn, de geschiedenis zal ten eeuwigen dage met den grootsten lof blijven getuigen van ongeevenaarden moed en wilskracht van dit dappere volk, dat het bestond, met zijn nog geen vier millioen zielen, het vol moed te durven opnemen tegen de Russen met een bevolking van 180 millioen. De wijze, waarop zij zich begonnen te verdedigen, getuigde eveneens van een buitengewoon hoog moreel; geen passieve verdediging, neen, waar de mogelijkheid zich maar even voordeed, werd met flin- ke tegenaanvallen direct tot het offensief overgegaan. We hebben er diep respect voor, hoe wel in hun optreden zeer zeker eenige roekeloosheid school, welke onder andere omstandigheden de grootste te- leurstellingen had kunnen opleveren. Welke roekeloosheden wij bedoelen, heb ben we in onze voorgaande artikelen in den breede besproken, hun opzet was te groot voor hun kleine leger, dat boven- dien is bewapend en ingericht speciaal voor verdediging en niet voor offensieve bedoelingen. i De fortuin is den Finnen echter gunstig gezind geweest en hun moed is voorloo- pig ruimschoots beloond geworden, want op alle vier de hoofdoperatie-teri'einen hebben de Russen hun aanvallen niet alleen gestaakt, doch zijn in enkele geval len zelfs over eenigen afstand terugge- trokken. We doen den Finnen niets te kort, wanneer we dit Russische echec niet toe- schrijven aan de Finsche wapenen, doch hoofdzakelijk aan het barre klimaat van hun vaderland. waar thans de thermome ter meer dan 30 graden beneden nul aan- wijst. Immers de verdediging van een land berust altijd op het benutten van en aanpassen aan de geologische en andere eigenschappen van de streek; men kan het ons Hollanders toch niet kwalijk ne men, dat we ons zoo veilig voelen achter onze inundatieen, ondiepe kusten en groote rivieren. Zoo ook is de winter- temperatuur van Finland een factor, waarmede de verdedigers ten voile heb ben rekening gehouden en blijft het een cnvergeeflijke fout voor de Russische le- gerleiding, dat zij deze blijkbaar over het hoofd heeft gezien. Heeft de Russische Generale Staf niet geweten hoe de win- tertemperaturen in Finland zijn? Wist men in Ruslarid niet, dat de motoren van auto of tank, welke dag en nacht in de buitenlucht moeten verblijven, bij zulke koude bevriezen en niet meer op gang te brengen zijn? Als de Russen Finland binnenvallen vanuit het oosten en zich moeten baseeren op den spoorweg naar Moermansk, dan moeten zij rekening er mede houden, dat alle aanvoer van verplegingsmiddelen en munitie vanaf het ontlaadstation aan dien spoorweg met vrachtauto's naar de west- waarts rukkende troepen moeten worden vervoerd. Waar in deze stx-eken geen, of althans zeer slechte wegen ter beschik- king staan voor dit vervoer, weet men tevoren reeds, dat bij deze vorst de auto's groote kans loopen in de sneeuw te blij ven steken en niet meer op gang te bren gen zullen zijn; hetzelfde geldt voor de tanks, welke met het oprukkende leger samenwerken. Slechts hieraan kan men toeschrijven het feit, dat ten Zuiden van Petsamo een Russisch leger van 20.000 man, dat be gonnen is, de daar gelegerde Finsche sterkte van 2000 man, zuidwaarts te ver- drijven, op 21 Decerrjber plotseling ijlings moet terugtrekken op Petsamo en omge- ving, en wel zoo snel, dat vele tanks en vrachtauto's, geladen met munitie, langs den weg waren achter gelaten en in han- den des vijands vielen. De oprukkende Russen waren natuurlijk verstoken ge- bleven van proviand, uitneembare bax~ak- ken en verdex-e verplegingsmiddelen. dus moesten wel terug op hunne basis aan den haven, waar deze goederen gex-eed lagen. Omdat het eten niet naar de troe pen kon worden gebracht, trokken de troepen terug naar het eten. De eerste be richten luidden dan ook, dat de Finnen voox zichtig slechts patrouilles achterna zonden met het oog op mijnvallen of an dere hinderlagen. Later lazen we, dat de* Russen met groote vex-liezen en achterla- ting van veel materieel „teruggeslagen" waren. De eerste lezing zal ongetwijfeld wel de juiste zijn, en het vele materieel, dat den Finnen in handen viel, waren auto s en tanks, welker motoren bevroren waren en niet verder konden. Wat we zagen bij Petsamo heeft na- tuuxdijk ook plaats gehad aan de overige operatiefronten, want daar vroor het even hard en weigerden de Russische motoren evenzeer. De Finnen, kinderen van hun land, weten zich in hunne sneeuwvelden op ski's en onzichtbaar door witte hemden, den nood hunner vij- anden ten nutte te maken en voeren op hun eigen strijdwijze een guerilla tegen de flanken en verbindingen der Russi sche invallers. Dat zij hiermede dikwijls aardige successen boeken, blijkt uit de verliezen, welke zij de tegenstanders be- rokkenen. Alle berichten omtrent tegen aanvallen der Finnen moeten tex'ugge- bracht worden tot het optreden dezer ski-afdeelingen. We kunnen den tegen - woordigen toestand niet beter teekenen dan te zeggen, dat op alle fronten de Russen zich hebben opgeborgen in h*xnne kampementen en wachten op mildere temperaturen, welke motortractie moge lijk maken. Hoe lang deze nonactiviteit zal moeten duren, zal dus geheel van het weer afhangen. Daax-na zullen de Russen hun veldtochtsplan verder ten uitvoer bx-engen. Midderwijl koelen zij thans hun woede over deze eerste mislukkingen door luchtaanvallen op de steden en vooral spoorwegknooppunten in Zuid-Fin- land. Intusschen kunnen de dappere Finnen dubbel en dwars tevreden zijn met het aanvankelijke succes; we wenschen hun een langen en barren winter toe; tijd ge- wonnen, veel gewonnen. De „Dardanellen" van bet Noorden. De stilte op het hoofd-ooi'logstooneel, het Westfront, is oorzaak, dat de buiten landsche overzichtschrijvers uit wanhoop over gebrek aan stof, hun fantasie den vrijen teugel laten en nieuwe stx-ategische operation ontwerpen. Zoo hebben zij al weer een nieuw plan ontworpen om Duitschland te „omtrekken". Een paar maanden geleden hadden deze zelfde plannen-fabrikanten een Balkan-expe- ditie in het hoofd. welke we x-eeds eerder mochten bespreken. Thans willen zij via Finland het Duitsche Rijk vanuit het Noord-Oosten aanpakken. Eerst wilden zij de haven van Petsamo als basis benut- ten, doch vonden blijkbaar de eerste 500 K.M. in den vorm van een enkelen autoweg (geen spoorweg) tusschen Pet samo en Rovaniemi (waar de spoorweg begint), als de eenige aanvoerweg, voor zulk eene onderneming toch wel wat te gevaarlijk. Toen bleef niet anders over dan Zweden en Noorwegen aan de zijde der geallieerden te brengen en via deze landen Duitschland ten onder te brengen. Ook wet'd het denkbeeld van forceering der toegangen tot de Oostzee niet ver- woi-pen en dus ook Denemarken er bij betrokken. Doch bij al deze fx-aaie plannen vex-ga- ten onze amateur-strategen de hoofdzaak n.l. dat, indien de geallieerden zulk efen expeditie willen beginnen, zij zoo veel troepen moeten onttx-ekken aan hun leger in Oost-Frankrijk, dat de Duitschers geen aanval op den Westwall hebben te duch- ten en deze dus met een minimum aan vex-dedigingskraehten kunnen laten lig- gen, terwijl zij hunne hoofdmacht stellen tegenover den nieuwen inval uit het Noord-Oosten. De Duitschers opex-eeren alsdan „op de binnenlijnen", d. w. z. zij kunnen zich werpen op een der beide fronten, terwijl zij met weinig krachten op het andere passief blijven. Gezien de tegenwoordige krachtsverhoudingen zouden alsdan de Duitschers in het voordeel zijn, doch we zouden haast vergeten de Russen er bij te rekenen, die alsdan de hulp aan Finland als viiandig zou beschouwen. En het Russi sche leger, onder leiding van den Duit- schen Generalen Staf, zal altijd nog heel wat in de melk te brokken hebben. Wij gaven aan de Balkan-expeditie al bijna geen kans van slagen, doch deze Noordelijke fantasie zal vast en zeker mislukken. de dames A. Musch (sopraan), J. Beyer (alt), A. W. van ^elt (viool) en de heer P. Meier (piano), afgewisseld met filmbeelden uit het leven der blinden. Opening door ds. v. d. Woude, sluiting door ds. van Dop. In de Doopsgezinde kerk 4 orgelconcerte'n door den organist dier kerk, Bram Bruin; in de Groote Kerk, op 8 October, het Vrijzin nig zangkoor, dir. Corn. Jonker, met de dames To v. d. Sluijs (sopraan) Elsie Gervxn pianobegeleiding) de heer P. Brommer (orgel). Het gerestaureerde kleine orgel werd op dit concert bespeeld. In den Muziektuin hoorden we Schoorls gemengd koor, het Vrijzinnig zangkoor, dubbel mannenkwartet Zang en Vriend schap, Vrijzinnig Hervormd jongenskoor, alien ensembles van Corn. Jonker; het Alk maarsch Symphonie-orkest „Orpheus", „De Stem des Volks", dirigent Belitzer, (ter herinnering aan het 25-jarig bestaan werd het een zangersfeest met ruim 20 genrtengde koren, met Otto de Nobel als beoordeelaar). A. van Diepens kinderkoor met Pettens dameskoortje, een mandoline-ensemble, so- 'ozang van mej. Gerda Pons (sopraan). Van Tonkers koren moeten nog genoemd wor den: het onderwijzerszangkoor en de dames- koren „Halfvijf" en ..Accordando" sopraan, soliste Jorien Leegwater, Nico Akkerman, accompagnateur. De Langedijkers lieten zich hier ook weer hooren. Onder leiding van Paul Kok, zon- geu de gemengde koren Soli Deo Gloria, uit Noord-Scharwoude, Looft den Heer; St. Pan- eras, Hallelujah; Broek op Langendijk, Crescendo; Dirkshorn, Christelijk meisjes- koor, Hallelujah, uit Broek op Langendijk; Chr. mannenkoor „De Lofstem", Broek op Langendijk. En ten slotte het kinderkoor ,.de Kleine Stem", onder leiding van Van Aalst, uit Assen. A. K.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 14