Wat er alzoo omgeving in Alkmaar gebeurde. en Belangrijke besluiten van het gemeentebestuur. Varia. Jubilea. koorzanger. Langdurige echtvereenigingen. 10 Dec. K. Wil, Alkmaar. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 30 DECEMBER 1939. 1939 Wanneer dit nummer onzen lezers in handen komt, scheiden ons nog slechts enkele uren van het komende jaar. 1939 mag zeker een jaar van beproeving ge- noemd worden en ongetwijfeld zullen velen, wanneer zij straks in het midder- nachtelijk uur de beste wenschen uiten voor hen, die zij lief hebben, daaraan den wensch vastkoppelen, dat ei voor de beproefde menschheid betere tijden mogen aanbreken. Het vraagstuk van vrede en interna- tionale samenwerking is ongetwijfeld een moeilijk vraagstuk, doch zeker niet moei- lijker dan dat van de alles verslindende vernietiging, waarmede men thans bezig is Op deze plaats is het echter onze taak. een terugblik te werpen op hetgeen het voorbije jaar voor Alkmaar en Omgeving bracht. Hieronder geven wij onder ver- schillende opschriften een opsomming van feiten. Onze ervaring heeft geleerd, dat men op den afstand van den tijd, de waarheid in de feiten dichter kan benaderen. Het woord van prof Bolland, dat duizend feiten nog niet een waarheid vormen moge waar zijn, naar waarheid willen wij toch alien zoeken. Uit feiten valt te leeren, al maakt de les der feiten niemand wijzer die gevangen zit in ">er, leus. Positie van Alkmaar, De tijdsomstandigheden hebben het be- sturen van de gemeenten waarlijk niet gemakkelijk gemaakt en het financieele beleid bijna onmogeiijk. In 1938 steeg het zielentai in Alkmaar met 559 tot 31774 zielen. In 1939 kwamen er 1004 inwoners bij en steeg het aantal inwoners tot 32778 Tal van maatregelen maakten het noo- dig, het aantal personen in gemeentedienst op te voeren. Momenteel zijn er in Alk maar 502 personen in gemeentedienst werkzaam en blijkens de behandeling van de begrooting voor 1940 zal dit aantal nog worden verhoogd. •Aangezien de armlastigen geheel voor rekening van de gemeente komen, ligt het voor de hand, dat men bij Maatschappelijk Hulpbetoon ernaar streeft, menschen, die hu!p behoeven, als dit maai eenigszins mogelijk is, voor de werkloozensteun in aanmerking te laten komen, omdat de daaraan verbonden kosten ten laste van het Rijk komen. Dat dit aanleiding kan geven tot wrijving tusschen de gemeen- telijke en de njksirisiantiea. behoeft geen vei wondering. Ook in Alkmaar was dit het. geval, zoodai wij 12 Jan. werden op- gesehrikt door de me-edeeling, dat Alk maar aansprake',.ik gesteld zou worden vocr een bedrag van f aO 000, dat onrecht- matig aan steun zou zim uitbetaald. O/er deze aangelegenheid heeft het in de kamer van B. en W. nog al gespannen. Ons kwam ter oore, dat het betreffende hoofd van het departement van sociale zaken in heftige bewoordingtn van het college geeischt heeft, dat ir Alkmaar moest gebeuren, wat het hocgere gezag wenschte. Intusschen is ook in deze aan gelegenheid de brij niet zoo beet gegeten, als ze opgediend werd. B. er W. zullen in Nov. zekei niet zonder vtrwondermg vernomen hebben, dat dezelfde hoofd ambtenaar van het departement van sociale zaken, onder verdenku.g van het verrichten van spionnage-hanaelingen, in arrest werd gesteld en dus zelf in gebreke is gebleven, te doen wat het hoogere ge zag van hem kon vordereo. Voor Alkmaar is het zeker voordeelig geweest, dat men in 1939 vanwege het Bureau voor Souale Zaken een grooter aantal gesteunden ir de werk-erschaffing heeft kunnen plaatser,. Het voordeel hier- van was, dat voor het door het Rijk uitge- keerde geld arbeid tot stand kwam en voor de te werxgestelden had het naast het moreele voordeel, het niet te onder- schatten voordeel, dat er in de gezinnen ongeveer 1/3 meer ink warn. Vanneer men aanneemt, dat de steun per gezin gemid- deld f 10 bedroeg, dan was he> gemiddel- de loon in de werkverschaffing 15. Aan- nemende, dat er gemiddeld 700 man te werk waren gesteld, dan beteekende dit in 1939 een vermeerdering aan koopkracht van 700 x 52 x 5 is 192000. Voor den Alkmaarschen midcenstand is dit onge twijfeld een bedrag dat met zonder be- teekenis kan worden genoemd. De duizenden militairen, die sinds einde Augustus in Alkmaar zijn geiegerd, heb ben daarnaast ook een gunstigen invloed gehad op de koopkracht in Alkmaar. De St. Nicolaas was dan oos bij tal van winkeliers beter dan dit in jaren het ge- vai is geweest. Zoo vernamen wij van een juwelier, dat hij nog nimmer zooveel gouden ringen verkocht had dan dit met gepasseerde St. Nicolaas 't geval was ge weest. Deze verkoop hield in dit geval geen verband met de nachtelijke huwelij- ken, die bij het uitbreken van de mobili- satie in ons land gesloten werden en die ook in onze naaste omgeving H.-Hugo- waard en Uitgeest plaats vonden, al zullen de verlovingen van tal van Alk- maarsche meisjes met de gemobiliseerde landverdedigers hieraan wel niet vreemd zijn. Mutaties in den Gemeenteraad. De raad beleefde in 1939 meer muta ties dan in eenig vorig jaar. Daar was allereerst op 10 Januari de benoeming van den heer F. A. Zeegers in de vacature A. Bakker, nadat achtereenvolgens de heeren Bulens, Koot en Schats voor een benoeming hadden bedankt. 23 Januari bedankte de heer B. Appel als rgadslid, die door den heer W. v. d. Wal werd opgevolgd, nadat de heer J. van Berkum bedankt had. 6 Februari was het de heer H. van Drunen, die te kennen gaf, van het raad- lidmaatschap genoeg te hebben. Nadat achtereenvolgens de heeren Bulens, Koot, Schats en Toorenvliet voor opvolger had den bedankt, werd zijn plaats ingenomen door den heer C. Couwenhoven. 3 April was het de heer E. Mak, die als raadslid bedankte. Zijn opvolger was, nadat mr. P. Langeveld voor de eer bedankt had, de heer P. Lakeman, die met den heer v. d. Borden in den nieuwen raad niet weer- keerde. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kin- schot, die 1 Juli in het kasteel „Doorwerth" tot Rechtsridder in den Nederlandschen adel werd bevorderd en dien wij met deze uit de Middeleeuwen dateerende onderschei- ding gelukwenschen, heeft, toen de heeren werden uitgeleid, zooals men dit van een ridder kon verwachten, hun verdiensten voor Alkmaar op hoffelijke wijze in het lieht gesteld, zoodat het onnoodig is, dit ook nog eens in dit overzicht te doen. Belangrijke raads besluiten Belangrijke raadsbesluiten zijn o.m. het op 2 Maart genomen besluit tot aanleg van een nieuwen verkeersweg achter Oudorp en het 6 April genomen besluit om voor de restauratie van de Groote Kerk 124800 bij te dragen De verwachting, dat nu wel spoedig deze restauratie, waarvan de kosten begroot zijn op 520.000 ter hand zou worden genomen werd niet verwezenlijkt. Nog steeds wordt overleg gepleegd over de wijze van uitvoe ring van dit werk, dat door al dit getraineer groot gevaar loopt, niet voor het genoemde bedrag tot stand te kunnen worden gebracht Dat traineering de gemeente ook wel eens voordeel kan brengen, leerde de aanhouding van het genomen raadsbesluit dm voor den kazernebouw en den aanleg van een mi'.i- tair oefenterrein 20 ha. tegen een canon van 1 per jaar beschikbaar te stellen. Deze aan houding toch heeft tengevolge gehad, dat de raad 25 Juni een nieuw besluit kon nemen, dat de canon verhoogde tot 1500 en Alk maar bovendien onthief van de verplichting om 2 ha. meer op te hoogen. 11 Jan. had de burgemeester voor den Raad van State nog de goedkeuring van het voor Alkmaar nadeeliger besluit bepleit. Wij hebben zoo'n stil vermoeden, dat de bur gemeester blijder is, het proces te hebben verloren dan dat hij dit zou hebben gewon nen. De besluiten om voor de vernieuwing van de Willemsbrug, die van de Turfmarktbrug en de verbreeding van den LimmerhOek bij het Werkfonds een leening van 100.000 aan te gaan, alsmede het besluit om voor de op f 345.000 begroote nieuwe Friesche brug 118.000 bij te dragen, kunnen zeker als belangrijke raadsbesluiten worden aange- merkt. Voor de bewoners van de Westzijde van het Payglop en de Achterstraat is het 9 Nov genomen raadsbesluit, waarbij de bepaling in het uitbreidingsplan, welke heh verplichte om bij nieuwbouw de gevels 6 M. achteruit te plaatsen, zeker een besluit geweest, dat hun groote vreugde zal hebben gegeven. Het feit, dat bij de behandeling van de be grooting 1940 kwam vast te staan, dat er een tekort is van 173.500, waarvoor geen dek- king is aan te wijzen, stemt niet hoopvoi. Men behoeft daarover volstrekt nog niet in zak en asch te zitten, want, in waarheid is de toestand niet zoo somber, als ze er uitziet. In dit verband denke men maar aan het woord van den overleden Alkmaarschen nestor, den heer D. Govers, ..houdt er den moed maar in". Weldadigheid. Dat Alkmaar, ondanks de malaise, nog de weldadigheid weet te betrachten, moge blij- ken uit de mededeeling, dat in 1939 in 31 collectbn f 14428,09 werd geofferd. Wanneer wij denken aan Alkmaarders, die in 1939 het tijdelijke met het eeuwige wis- selden en die in dit overzicht niet onvermeld mogen blijven, dan noemen wij allereerst het verscheiden van deken E. P. Rengs, die voor .lies getoond heeft, daadwerkelijk de naas- tenliefde te willen betrachten. I Ook het overlijden van mevrouw Tjaden, eens de vurige christen-socialiste in Alk- maar, vaak ten onrechte voor een gevaar ge- houden, dient hier te worden vermeld. Het overlijden van den oud-gemeente-ont- vanger, den heer G. Vonk, van den heer C. Bosman Gz., commissaris van het Nut, van den heer H. Hoekmeijer, procuratiehouder en van den heer C. Th. G. Zijlstra, destijds tandarts in Alkmaar, dient te worden ver meld, omdat het hier namen geldt, die vele jaren in Alkmaar een goeden klank hadden. De opheffing van de wilde busdiensten van Alkmaar op Amsterdam werd ongetwij feld door een deel van Alkmaars midden- stand met voldoening begroet. Toch gelooven wij, dat men het daaraan voor den bloei van den middenstand verbonden nadeel heeft overschat en uit cultureele overwegingen vallen dergelijke aan isolatie bevorderlijke maatregelen niet toe te juichen. 29 Juni, toen Alkmaar het regiment Lucht doel-Artillerie ontving, dient als een histo rischen dag te worden aangeteekend. Sombere dagen waren voor Alkmaar Augustus, toen door de stopzetting van de Deka een groot aantal gezinnen broodeloos werd en 16 Augustus, toen het telefoon district werd opgeheven, waardoor 25 goed gesitueerde gezinnen naar Haarlem vertrok ken. De bouw van huize „Voorhout", welke stichting 22 September werd geopend, zal zeker in de toekomst blijken een gebeurre nis te zijn, die den bloei van Alkmaar za bevorderen. Mr. E. H. Hijmans, wien 1 Nov. eervol ont slag als off icier van Justitie werd verleend en die 31 Augustus tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw werd benoemd, verdient zeer zeker in dit overzicht als een humaan rechtsgeleerde herdacht te worden. Het was zijn groote verdienste, dat hij zich steeds rustig boven de partijen stelde, waardoor hij aller vertrouwen genoot. Moge hem een rustige levensavond deelachtig worden. Personalia, 13 Februari verloor de georganiseerde tuinbouw in onze omgeving in den heer P Klant te Warmenhuizen, secretaris van de Centrale Veilingen, een man, die veel voor de verheffing van de tuinders heeft gedaan. 13 Juni verloor Heiloo in den oud-wethou- der, den heer A. J. C. Maas Geesteranus, een man, die vele jaren de gemeente, die hem lief was, heeft gediend. 4 Juli was de dag, waarop West-Friesland met droefenis kennis nam van het overlijden van dr. G. C. van Balen Blanken, een man die door de West-Frlezen op de handen werd gedragen en wiens levensgeheim was, dat hij het woord „dienen" steeds in toepassing heeft gebracht. Dit kan ook getuigd worden van den oud- turgemeester van Bergen, den heer J. van Reenen, die 8 April bij zijn 80sten verjaar dag op grootsche wijze werd gehuldigd. Ook de heer G. Nobel te Lutjewinkel, die 15 September benoemd werd tot commis saris der Ned. Heide Maatschappij, kan a!: zoodanig worden genoemd. Dat het burgemeestersambt ook gevaren met zich brengt, ondervond 8 Januari de burgemeester van Westwoud, waar hij, on der verdenking van fraude met de steun- gelden, werd gearresteerd. Gelukkig werd hij twee dagen daama weer op vrije voeten gesteld. Op diens verzoek werd aan den heer A Klerk, burgemeester van St. Maarten, 13 Febr. eervol ontslag verleend. 15 Mei werd tot zijn opvolger benoemd mr. R. Kcoiman Herbenoemd werden in 1939 de heeren H M. Honijk, D. Stammes en J. Commandeur als burgemeesters van Venhuizen, Beets en Wognum. 14 Maart verkreeg de heer M. Cramwin- chel te Purmerend op zijn verzoek ontslag als burgemeester; 13 Juni werd hij opge volgd door den heer P. Kikkert, burgemees ter van de Beemster, die 22 Juli zijn plaats bezet zag door den heer W. C. Ninaber, bur gemeester van Koed!jk, die in deze gemeente 12 Sept. werd opgevolgd door den heer J. A Pesman uit Zandvoort. Hiermede sluiten wij dit overzicht. Wij hopen slechts, de lezers hierdoor een mo ment tot nadenken te hebben gesteund. D. A. K. 24 Febr. Aan de Alkmaarsche Exportvei- ling de eerste spinazie aangevoerd. 26 Febr. Laagste inschrijver voor den bouw van het Gymnasium de heer H. v. Vliet te Amsterdam voor f 191000, aan wien het werk werd gegund. 9 Maart. Wijlen mevr. de wed. L. van der MeulenVeldhuis legateert aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente f 1000. 11 Maart. De eerste sla aangevoerd. 12 Maart. Het eerste kievitsei gevonden. 20 Maart. Heropening van het verbouwde hotel „Proot". 20 April. De uitgeverszaak van Gebr. Kluitman bestaat 75 jaar. 15 Mei. Het grootste deel van het personeel van het opgeheven locomotief-depot te Hoorn naar Alkmaar verplaatst. 24 Mei. De wilde busdienst Alkmaar Amsterdam gestaakt. I en 2 Juni. Tweedaagsch congres van den Bond yan Boerinnen en andere Plattelands- vrouwen. 12 Juli. Eerste steenlegging van het Gym nasium door den burgemeester. 21 Juni. Gemeenteraadsverkiezing. 22 Juni. Jaarvergadering Ned. Juristen- vereeniging. 29 Juni. Alkmaar ontvangt het regiment luchtdoelartillerie. 4 Juli. De N.V. Verzekering-Maatschappij alhier koopt het gebouw „De Unie". II Juli. Officieele overdracht van drie nieuwe brandspuiten vanwege den rijks- luchtbeschermingsdienst aan de brandweer. 5 Aug. Na 43 jaar in bedrijf te zijn geweest wordt de Alkmaarsche Deka-melkfabriek stopgezet. 16 Aug. Het telefoondistrict Alkmaar op geheven. 25 Aug. Feestviering voor 31 Augustus af- gelast. 28 Aug. Mobilisatie afgekondigd. 29 Aug. Vordering van auto's en paarden. 14 Sept. Defensie maakt een aanvang met de grondwerken voor den kazernebouw. 21 Sept. Huize Voorhout geopend. 22 Sept. Cantine voor militairen op het ziekenhuisterrein officieel geopend. 10 Oct. Eerste. autolooze Zondag. 9 Oct. Sobere viering -Alkmaars Ontzet. 23 Oct. Gevel van pakhuizen aan de Ach terstraat ingestort. 7 Nov. Grondwerken voor ophooging ter- rein kazeme gegund aan de heeren R. Hol- man en Zn. voor f 33960. 9 Nov. Aan de Wasscherij S. Krom N.V. het predicaat Koninklyke verleend. OMGEVING. 11 Jan. Het Hof te Amsterdam veroor- deelt den ex-notaris H. uit Hoorn, door de Alkmaarsche Rechtbank voor 1 jaar ver- oordeeld, tot 6 maanden met aftrek van voorarrest, zoodat hij onmiddellijk in vrijheid werd gesteld. 12 Jan. Bekend wordt, dat de Kerstcol- lecte in de Ned. Bioscopen voor het Bio- Vacantieoord 37.568,69 heeft opge- bracht. 20 Jan. Wederom treedt het mond- en klauwzeer te Zijpe op. 31 Jan. Dader van inbraken te Castri- cum en Limmen gearresteerd. 1 Febr. Laagste inschrijver nieuwe openbare school te Oudorp de heer B. van Kooten aldaar voor 24820. 13 Febr. Alkmaar levert rechtstreeks gas aan Schoorl. 27 Febr. 25-Jarig bestaan gemeentelijk gasbedrijf te Castricum. 8 Maart. 70 vierk. M. dak te Noord- scharwoude van een keet weggeslagen. 18 Maart. Ruiterpad van Bergen naar Bergen aan Zee geopend. 23 Maart. Koloniehuis ,,Prinses Beatrix" te Egmond aan Zee geopend. 28 Maart. De raad van Heiloo besloot ook het zuidelijk deel van de gemeente te rioleeren en hieryoor bij het werkfonds een leening aan te gaan van 64440. 17 April. Officieele opening nieuwe openbare school te Egmond aan Zee. 26 April. Te Omdam en Hensbroek door nachtvorst alle aardappelplanten bevro- ren. 29 April. Wegens opheffing te Oterleek de openbare school, die drie eeuwen had bestaan, gesloten. 4 Mei. Centrale moderne openbare school te Graft geopend. 14 Mei. Het Koloniehuis ,,Huis ter Duin" te Egmond aan Zee, dat steeds door de vereeniging ,,Ziekenzorg" te Amster dam, zonder overheidssubsidie is geex ploiteerd, viert zijn 15-jarig bestaan. 17 Mei. De bouw van 39 boerderijen in de Wieringermeer door de Wieringer meerdirectie onderhands gegund. 23 Mei. De tramlijn AlkmaarWar menhuizen genaast. 3 Juni. H. M. de Koningin bezoekt de kustdetachementen te Schoorl, Bergen, Egmond, Wijk aan Zee en IJmuiden. 17 Juni. Laagste inschrijver voor een nieuwe openbare lagere school te Schoorl de heer J. den Das aldaar voor 23622. 17 Juni. Officieele opening van het ver bouwde raadhuis in de gemeente Zuid- en Noordschermer. 22 Juni. De raad der gemeente Zuid- scharwoude verzoekt de Kroon de drie Noordelijke Langendijker gemeenten sa men te voegen. Ook Noordscharw ;ude doet daartoe het verzoek. Oudkarspel verklaarde zich daar tegen. 1 Juli. Eenige ingezetenen van Hoorn bieden de gemeente een nieuw carillon aan. 14 Juli. Drie nieuwe raadsleden te Oter leek verzuimen hun geloofsbrieven in te zenden en konden daardoor niet worden toegelaten. 15 Juli. Te Den Helder borstbeeld van Dorus Rijkers onthuld. 25 Juli. Automatiseering van telefoon- centrales te Schagen en omgeving. 26 Juli. Opening nieuwe beurszaal in de Wieringermeer. 28 Juli. De raad te H.-Hugowaard be sluit tot opheffing van school no. 3 aldaar 9 Aug. Geslaagd bloemencorso te Ber gen. 9 Aug. Te St.-Pancras veroorzaakt windhoos groote schade. 28 Augustus. In verband met de mobi lisatie te Uitgeest en H.-Hugowaard mid- dernachtelijke huwelijken gesloten. 1 Sept. Te Oudorp nieuwe openbare lagere school geopend. 15 Sept. Te Egmond aan Zee een geval van kinderverlamming geconstateerd. 20 Sept. H. M. de Koningin inspecteert de stelling den Helder; Prins Bernhard de langs de kust gelegerde troepen. 28 Sept. Bergen besluit, ten gerieve van personen die zich langs de wegen be- vinden, 25 schuilloopgraven te maken. 29 Sept. De raad van Zuidscharwoude besluit tot den aanleg van de Dorpsstraat naar den Hasselaarsweg, kosten f 52000. 8 Oct. Ds. Nell als predikant voor Oud karspel en Noordscharwoude bevestigd. 24 Oct. Het parkeer-, los- en laad-ter- rein van de Langendijker Groentencen- trale officieel geopend. 6 Nov. De vergroote openbare lagere school te Stompetoren officieel geopend. 19 Nov. Mijn ontploft te Egmond aan Zee. 23 Nov. Te Egmond aan Zee motorred- dingboot in gebruik genomen. 4 Dec. Te Texel verschillende mijnen ontploft. 24 Dec. Wijlen mej. R. E. Dunnewold, overleden te Purmerend, vroeger ge- woond hebbende te Alkmaar, heeft gele- gateerd aan de diaconie der herv. ge meente alhier een som van 500, vrij van successierechten en geschonken aan de vereeniging Westerlicht een obligatie van die vereeniging, groot 500. Voor Alkmaar en omgeving maakten wij melding van een 60-jarig jubileum, vijf 50-jarige, twaalf 40-jarige en zeven en dertig 25-jarige jubilea. Een zeldzaam jubileum was wel dat van den oud-pastoor Maat uit Oudorp, die 17 Augustus zijn 60-jarig priesterfeest vierde; half December wisselde hij het tijdelijke met het eeuwige. 19 Febr. was de heer H. Wolzak Mz. 50 jaar onderwijzer aan de Zondagsschool: „Laat de kinderkens tot Mij komen". 11 Juni herdachten de heeren G. Visser en L. van Riel te Hoorn het feit, dat zij 50 jaar geleden als kaasknechten werk zaam waren gesteld. 15 Aug. vierden de oud-pastoors Boer- sen en A. Suidgeest hun 50-jarig priester feest. Verder noteerden wij de volgende 40-jarige jubilea. 16 Jan. G. Kooy, koster Ned. Herv. kerk. 22 Jan. Jac. Metselaar te Limmen, 19 Febr. Ds. van der Hoeven te Hem. 1 Mei. N. J. Punt, ontvanger te Bergen. 19 Juni. J. Poll, procuratiehouder W. F. Stoel Zn. 12 Juli. L. J. Klijn, secretaris van N.-Hollandsch Landbouwcrediet. 15 Aug. Pater M. Geverling. 16 A'. g. A. Boekestein, huisknecht t« Heer-Hugowaard. 18 Oct. Bram de Wilde, stadsorgelman. 10 Nov. J. van der Tooren, arts te Bak- kum. 15 Nov. P. Verhoeven, hoofdboekhou- der N. V. Hoogenstraaten en Co. 16 Nov. G. Geus, commies P. T. T. 25-jarige jubilea: 1 Jan. De heer van den Heuvel, secre taris Ursem. 13 Jan. E. van Donkelaar, machinist bij de Spoorwegen. 13 Jan. A. A. Keyzer, Waaggebouw. 16 Jan. B. de Jong, priester te De Rijp. 18 Jan. Ds. W. A. Kastein te De Rijp. 24 Jan. W. Narold, Spoorwegen. 26 Jan. Hamstra, machinist Brandweer. 1 Febr. A. Dijkstra, Directeur Zuivel- fabriek Aurora" te Opmeer. 15 Febr. J. A. de Boer, gemeentesecre- taris Zijpe. 19 Febr. P. Witvliet, Spoorwegen. 19 Febr. Joh. Dekker, Oud-Kath. kerk Egmond aan Zee. 23 Febr. M. Moorman, Spoorwegen. 3 Maart. J. M. W. Liitjeharms, kaas- markt. 9 Maart. K. J. Bloothoofd, Spoorwegen. 25 Maart. A. Ootjers Jz., in dienst bij den houthandel Eecen, Oudkarspel. 3 April. H. van der Meer, gasfabriek. 16 April. Th. Geertsema, veldwachter Heiloo. 16 Mei. B. Baayens, postkantoorhouder Schagerbrug. 16 Mei. Mej. A. Z. Bos, directrice Cen- traal Genootschap. 17 Mei. J. Stubenitsky, boekhouder fir- ma Spruyt. 1 Juni. J. Paauw, Gemeentewerken. 6 Juni. A. de Lang, hoofdconducteur Spoorwegen. 1 Juli. R. van Essen, gemeente-opzich- ter Schoorl. 15 Juli. D. Dell, marktmeester te Hoorn. 27 Juli. A. J. Terhorst, hoofdagent. 1 Aug. J. de Groot, kerkvoogd, Z. en N.-Schermer. 9 Aug. G. J. van den Burg, directeur Pensionaat, Bergen. 9 Aug. J. H. Polder, pastoor Oudorp. 12 Aug. K. Ploeger, Gemeentewerken. 15 Aug. Pastoor H. J. Sijsterman te Egmond aan Zee. 17 Aug. A. Bergsma, districtscomman- dant Rijksveldwacht Purmerend. 28 Aug. Torenbeek, ijsco-fabrikant. 16 Sept. B. Leek, brievenbesteller. 28 Sept. A. Olgers, stalknecht slacht- huis. 10 Oct. C. Hoogzaad, gemeente-ontvan- ger Oudorp. 14 Oct. B. Loevens, tooneelregisseur en grimeur. 16 Dec. S. Blom, assistent eerste klasse P. T. T. 16 Dec. De heer S. Blom, assistent le kl. aan het postkantoor te Alkmaar, 25 jaar in dienst van de P. T. T. 21 Dec. De heer F. L. v. d. Hargen 25 jaar in dienst der gemeente Egmond aan Zee. 26 Dec. Mej. van Egmond 40 jaar dienstbode bij den heer Jan Bruijn aan de Zuidervaart in de Schermeer. Voorts werden nog op 1 en 4 Sept. de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan de adjudanten- onderofficieren Van der Schot en P. Kramer. In 1939 maakten wij melding van tien 60-jarige echtvereenigingen in Alkmaar en omgeving. Merkwaardig was in dit opzicht 27 April, toen gelijktijdig de echt- paren A. van Lienen te Schoorl en K. Zwakman te Heiloo dit zeldzame feit vierden. De heer Zwakman overleed drie dagen daarna. 11 Mei waren het de echtparen A. Riet- veld te Limmen en K. Bakker te Noord- Scharwoude, die op denzelfden dag hun diamanten huwelijksfeest vierden. 2 Febr. was dit het geval met het echt- paar Groot te H.-Hugowaard. 23 Febr. het echtpaar P. Slachter te Wervershoof. 15 Juni. De echtelieden A. Bak te Zuid- Scharwoude. 21 Oct. Het echtpaar C. Jonker te Alk maar. Voorts maakten wij melding van drie 55-jarige huwelijksfeesten, te weten: 25 Jan. Het echtpaar van Maarleveld te Alkmaar. 27 April. Het echtpaar C. Kooy te Koo- gerpolder. 18 Mei. Het echtpaar C. Dekker te Heiloo. Het aantal gouden huwelijksfeesten, waarvan wij dit jaar melding maakten, was zestien. Deze langdurige huwelijken wijzen er wel op, dat de gemiddelde levensduur hooger komt te liggen. (In Nederland is die reeds 66 jaar tegen 40 jaar in 1840). Van de volgende 50-jarige echtvereeni gingen werd door ons melding gemaakt: 22 Jan. Het echtpaar Kossen te Heiloo. 31 Jan. J. de Groot, Egmond aan Zee. 26 Febr. E. J. Lenting, Alkmaar. 7 April. K. van Bodegraven, Heer- Hugov/aard. 21 April. A. Kwantes,-H.-Hugowaard. 24 April. Jb. Houtkooper, Alkmaar. 28 April. Jb. Swaag, Alkmaar. 5 Mei. Jb. Zijp, Z.-Scharwoude. 14 Mei. Th. Smorenberg, Alkmaar. 17 Mei. C. Jongbloed, Alkmaar. 19 Mei. A. van Leijen, Schermerdijk. 29 Mei. T. de Jong, Koedijk. 4 Juni. M. Zijp, Z.-Scharwoude. 17 Juni. C. Hartog, Koedijk. 20 Nov. A. Lange^iik. N.-Scharwoude.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 21