De strijd tusschen Rusland en Finland. Van vele zijden komt hulp voor Finland opdagen. Rusland voert de censuurvi2r in. De algemeene toestand. Aan het einde van het jaar. HET LUCHTGEVECHT BOVEN DE NOORDZEE. DERDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 30 DECEMBER 1939. Het Finsche legerbericht luidt: Op de Karelische landengte heeft de vijand opnieuw aangevallen in het Noorden bij Hatlahatenjaervi en ten Oosten van Sum- ma. Beide aanvallen werden afgeslagen. Ook tegen Kelja heeft de vijand nieuwe aanval len gedaan, doch hij werd afgeslagen. Bij het gevecht, dat van 26 December te 20 uur tot den middag van den 27sten bij Kelia heeft gewoed, hebben de Russen meer dan 600 man aan dooden verloren. Tot de Finsche buit behoorden talrijke automatische wape- nen en munitie. Aan het Oostelijk front viel de vijand ten Noord-Oosten van het Ladoga- meer in de richting van Ruokojaervi aan, doch hij kwam voor de Finsche verdedigings- linies tot staan. Bij den aanval, die tegen Syskyjaervi gedaan werd, hebben de Fin sche troepen machinegeweren en geweren buitgemaakt. De Russen lieten 300 dooden op het terrein. Ten Noorden van Suomosal- mi, rondom Kiantajaervi, duurde de strijd den geheelen dag voort. De Finsche troepen verbraken de gesloten formaties van den vijand. Aan de andere deelen van het front plaatselijke activiteit van patrouilles en artil- lerie zonder veel schade voor de Finnen. Russische vliegtuigen trachtten de linies op de Karelische landengte en eenige ste- den in Midden-Finland te bombardeeren. In den loop van den dag heeft de Finsche lucht- macht verschillende aanvallen ondemomen. Er zijn geen luchtgevechten geleverd. De Russen vallen eigen troepen aan. Russische vliegtuigen hebben bij vergis- sing een Sovjet-colonne aangevaleln, die zij met bommen bestookten en onder mitrail- leurvuur namen, aldus wordt van het Noor- delijke front gemeld. In den sector van Salla heeft zich een groote geschutbedrijvigheid voorgedaan. Voorts gelooft men, dat zich muiterijen hebben voorgedaan bij de Russische troepen, aangezien groot rumoer en talrijke geweer- schoten van achter het front gehoord zijn. De terugtocht der Russen Noorden. in het Naar te Helsinki verluidt, trekken de Rus sen zich in wanorde terug uit het gebied van Hoyenjaervi in het Hooge Noorden, hoofd- zakelijk in verband met het tekort aan levensmiddelen, waarbij nog komt de feile Ook gister was de Russische luchtmacht weer actief. Er werden bommen geworpen op het spoorwegknooppunt Karis, doch de aangerichte schade was gering. Het feit, dat Helsinki de laatste dagen niet het doelwit ir. geweest van een weloverwogen aanval ui- de lucht, doet de meening postvatten, dat de Russen wellicht niet voornemens zijn de stad te verwoesten, uit vrees, dat repre- saillemaatregelen zullen worden genomen tegen Leningrad, dat, naar men zegt, vrijwel niet tegen luchtaanvallen is verdedigd. Het Russische legerbericht. Het legerbericht van den Russischen gene- ralen staf van het militaire district Le ningrad luidt: Op 25 December kwam het tot schermutselingen tusschen verkennings- afdeelingen. Deze schermutselingen ontwik- kelden zich op talrijke plaatsen tot emstige gevechten. Bij Suomosalmi hebben onze ver- kenningstroepen den vijand een nederlaag toegebracht en de versterkte stellingen der Finnen bezet. In de streek van Ioloments hebben onze verkenningsafdeelingen twee Finsche bataljons omsingeld. De vijand ver- loor vele dooden. Wij maakten 35 gevange- nen. Onze luchtmacht heeft verkenningsvluch- ten ondemomen. Bij luchtgevechten werden zes vijandelijke toestellen neergeschoten. Een Sovjet-Russisch vliegtuig is niet op zijn basis teruggekeerd. Finsche cijfers over de Russische verliezen. Vol gens Finsche mededeelingen uit goede bron zijn sedert het begin van den oorlog 25.000 Russen gesneuveld en 5000 gevangen genomen. Verder zijn volgens deze mede deelingen 270 Russische tanks vernield en 125 vliegtuigen neergeschoten. Finland heeft munitie noodig. Finsche kringen te Londen wijzen er op, dat Finlands menschenmateriaal met de ver- sterkingen, gevormd door de vrijwilligers uit andere Scandinavische landen, toereikend blijkt te zijn, doch dat de toestand, wat het oorlogsmateriaal betreft, „hoogst emstig is A Is de Russen alle bestaande reserve: tegen de Mannerheim-linie en ten Noorden van het Ladogameer in het veld brengen, is het de vraag, of de Finsche wapens en mu nitie den tegenstand kunnen handhaven. De Russen gebruiken tegen Viborg zeer zware artillerie, die over een afstand van 40 km. schiet. Finland ontbreekt het aan de mid- delen om oi dit wapen te antwoorden. De Finnen gebruiken thans een aanzienlijke hoeveelheid materiaal, dat op de Russen ver- overd is, o.a. zware en lichte machinege weren, en geweren van hetzelfde kaliber, als waarmede de Finnen gewend zijn om te gaan. schrijving werd gegeven van de vredesdoel- steilingen der „volksregeering" van Terijoki. De zender van Laiiti functionneert nu weer normaal. Steun voor Finland. De gemeenteraad van Reims heeft een motie aangenomen, waarin sympathie tot uitdrukking wordt gebracht met Finland. Een bedrag van 20.000 frs. is voor Finland gevoteerd. De Zweedsche vrijwilligers voor Finland. Een nieuw contingent vrijwilligers, tot dusverre de grootste groep, is gisteravond naar Finland vertrokken. Russisch offensief. De Zweedsche pers bericht uit Finland, dat de Russen op de landengte van Karelie aan vallen hebben gedaan, welke evenwel geen succes hebben gehad. Verder wordt gemeld, dat de Russen ten Noordoosten va n het Ladogameer ver voor- uit zijn gedrongen en bij Ruokojaervi de Finsche verdedigingslinie hebben bereikt. Het Russische legerbericht. Het communique van den staf van het militaire district Leningrad aan het front. In een. aantal districten heeft de Sovjet- Russische luchtmacht geslaagde bombarde- menten ondemomen". Estland protesteert bij de Finsche regeering. Het D.N.B. meldt: De regeering van Est land heeft bij de Finsche regeering krachtig geprotesteerd tegen de schending van Est- landsch grondgebied door Finsche vliegtui gen. Aan het bericht wordt toegevoegd, dat Woensdag twee Finsche vliegtuigen boven het Estlandsche eiland Vaindla negen bom men hebben uitgeworpen, als gevolg waar- van de inrichting van den zich daar bevin- denden vuurtoren werd beschadigd. De Technische Hoogeschool is hevig getroffen door de Russische luchtaanvallen. De muren worden gesteund. Bij het oprui- men van de rui'ne werden de lijken gevon- den van twee jonge studenten, van wie hun familie geloofd had, dat zij als „vrijwilli- gers" naar het front waren gegaan Het portaal van de Technische Hooge school, waar de directeur en twee van de leeraren gedood werden, terwijl zij juist stonden te overleggen over een gasbescher- mingsruimte in den kelder onder 't portaal. Strijd in den aether. Finsche kringen in Londen deelen meae, dat toen gistermorgen het omroepstation van Lahti een oogenblik niet werkte in ver band met een luchtaanval, de omroep van Moskou op dezelfde golflengte een boodschap richtte tot het Finsche volk, waarin een be- Vrijwilligers uit Canada. De eerste afdeeling Finsche vrijwilligers uit Canada is te Helsinki aangekomen. Zij deelden mede, dat sympathiseerende Cana- 'eezen hun zakken vol hebben gestopt met dollars, toen zij vertrokken. Noorsche ambulance naar Finland. De eerste Noorsche ambulance afdeeling, bestaande uit twee autobussen, vijf auto's.en 100 bedden, gisteravond naar Finland vertrokken. De herinvoering van censuur. Officieele Sovjet-kringen hebben gister avond verklaard, dat de censuur op uitgaan- de perstelegrammen weer is ingevoerd, „om- dat de Sovjet-regeering het onder de tegen- woordige intemationale omstandigheden ge- wenscht acht de verklaringen van buiten- landsche correspondenten te Moskou te con- troleeren". De correspondenten hebben de mededee- ling ontvangen, dat de censuur de doorlating zal weigeren „van al wat onwaar is, schadc- lijk voor de militaire veiligheid van de Sov- jet-Unie of nadeelig voor de Sovjet-belangen. Dit laatste overzicht in het oude jaar kan niet anders dan een korte wapenschouw zijn. In de groote staten van Europa heeft men zich niet met elkanders politieke opvattin- gen kunnen vereenigen. Duitschland leefde niet langer in den schaduw van het verdrag van Versailles, het bezat den man, die al het geleden onrecht wilde wreken en hot land wilde opvoeren naar de gloriedagen van voorheen. Het voelde zich machtig en niet langer genood- zaakt tot het aanvaarden van de voogdij der Europeesche staten. Maar niet alleen voelde het zich vrij en onbedreigd, de man die zich aan het hoofd van den staat bevindt en een macht heeft als men in geen enkel land ter wereld zal vin- den, die Fuhrer, omringd door generaals en staatslieden, die hem blindelings volgden in de actie naar een steeds grooter en maehti- ger Duitschland, hij heeft te vaak en te luide verkondigd, dat hij zijn eigen weg zou gaan en zich door geen anderen staat de wet zou laten stellen. Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije waren reeds onder den druk naar wijdere Duit- sche grenzen bezweken en Polen was de staat waarheen zich nu aller blikken richt- ten en waar men de keus had in te stem- men met de Duitsche eischen of het risico te loopen door de overmachtige legers van den Fuhrer onder den voet te worden ge loopen. In Frankrijk en voornamelijk in Enge land waar men zijn invloed op den eertijds overwonnen vijand volkomen had verloren en zich in de Tsjecho-Slowaaksche kwestie slechts tot protesten had kunnen bepalen, groeide de ontevredenheid tegen de Duit sche agressie. Polen werd in zijn verzet ge steund en eind Augustus was tusschen de betrokken staten de toestand zoo gespan- nen, dat een uitbarsting de" lang verkropte wrok tot het groote conflict leidde en Euro- pa binnen vijf-en-twintig jaar de verschrik- king van een nieuwen wereldoorlog leerde kennen. Italie, op welks krachtigen steun aan zijn as- en bondgenoot vrijwel iedereen had ge- rekend hield zich af zij dig. Rusland, waar men zich oorspronkelijk bij de omsingelingspoging van Duitschland door den geallieerden wilde inschakelen. had nieuwe leidende figuren gekregen, die meer voordeel voor den staat in afzijdig- heid dan in oorlog zagen. Er kwam een toenadering tot Duitschland tot stand en de blokkade in het Westen kreeg een geheel ander karakter nu Duitschland naar het Oosten zijn deuren aan de grenzen van be- vriende mogendheden kon openhouden. Engeland en Frankrijk dat zich vol vertrouwen achter zijn bondgenoot schaart hebben den strijd krachtig aangebonden. De Fransche legermachten hebben zich in de versterkingen aan de Oostgrens tegen de oprukkende Duitsche weermacht gekeerd. De Duitschers hebben aan hun Westgrens in een eigen linie van staal en beton een halt toegeroepen aan den vijand. Millioenen mannen liggen hier maanden lang in onneembare stellingen tegenover eikaar en de gevechten beperken zich tot verkenningen en kleine schermutselingen, die vaak te onbeteekenend zijn om in de oorlogscommunique's vermeld te worden. Engeland zendt mannen en materiaal om de troepen van zijn bondgenoot te verster- ken en steeds meer groeit de gedachte, dat de strijd hier voor onoverzienbaren tijd is vastgeloopen. Groot-Britannie heeft als de machtigste staat ter zee onmiddellijk zijn oorlogsvloot in dienst der blokkade gesteld. Maar Enge land is niet meer het onbereikbare eilan- denrijk uit den tijd der Napoleontische oorlogen. Engeland en de Britsche vloot zijn tref- baar geworden door de vliegtuigen, de on- defzeeers en de mijnen van dezen tijd en hoewel de Duitsche koopvaarders bijna ge heel van de zeeen zijn verdwenen, moet de admiraliteit herhaaldelijk constateeren, dat ook de Britsche vloot en de Britsche han- delsvaart belangrijke verliezen hebben ge leden. En de neutralen, tusschen hamer en aam- beeld, te klein en te zwak om zich daad- werkelijk tegen een der strijdende groepen te verzetten, worden het kind van de reke- ning en zien hun kostbare schepen aan den willekeur der oorlogvoerenden ten offer vallen. Rusland, groot, sterk en onbereikbaar, profiteert van den chaos in Europa. Estland, Letland en Litauen werden tot vasalstaten gemaakt. Turkije ontsnapt aan de grijpende handen en zoekt bescherming bij de ge allieerden. Finland weigert, fier en zelfbewust, de Russische voogdij en de straf laat zich niet Wachten. De zware Russische laars heeft zijn hiel op Finschen bodem gezet en geheel Europa ziet angstig toe hoe land en volk vertrapt zullen worden. De sympathie van alle staten gaat naar Finland uit, de veront- waardiging naar den grooten overweldiger. Mannen en materiaal zijn op weg als lulp voor den bedreigden staat en intuschen is het kleine, wakkere Finsche leger er niet alleen in geslaagd de Russische invasie te stuiten, maar heeft het den vijand groote verliezen toegebracht en achtervolgt het de terugtrekkende Russische troepen. Japan kijkt links en rechts, het weet niet hoe deze oorlog zal verloopen en aan welke zijden het zijn sympathie zal toonen om daaruit het meeste voordeel te trekken. In Amerika heeft men openlijk partij voor de geallieerden gekozen, die in ontelbare redevoeringen en geschriften alle landen doordringen van de gedachte, dat zij voor recht en vryheid, voor de zelfstandigheid der kleine staten en voor een wereld zonder de dreiging der agressie strijden. Amerika wijzigt ten behoeve der geal lieerden de neutraliteitswet, in Canada, in Zuid-Afrika, in Australie en talrijke domi nions is tot directen steun aan het Britsche empire besloten. De oorlog ter zee, dicht bij huis en ver y/eg op de oceanen, wordt verbitterd voort- gezet en ontelbare kostbare schepen worden vernietigd. In Europa beperkt de strijd zich tot luchtaanvallen op vijandelijke steunpun- ten en alle staten in het Westen onthouden zich tot dusver van het bombardeeren van elkanders hoofdsteden en den aanval op v/eerlooze burgers. Dagen lang groeit uit de enorme kraehts- inspanning van beide zijden waarin ook het volk zelf op velerlei wijze is betrokken den wil tot doorzetten en overwinnen, maar het blijft tot dusver slechts bij gevech ten op kleine schaal en men wacht alom en weet niet wanneer en hoe dit alles tot het bloedige drama zal worden, dat elken dag Europa in vuur en vlam zal kunnen zetten. In Nederland en Belgie, in Amerika, in Scandinavische staten en Italie, groeit het vredesverlangen en vraagt men zich tever- geefs af wanneer het oogenblik zal aanbre- ken waarop men tot beide partij en met een aanvaardbaar program zal kunnen komen. Thans richt het zoekend oog zich naar Rome in de hoop, dat de geestelijkheid kan bereiken, wat de wereldlijke macht niet mo- gelijk is gebleken. De Paus is op dit moment de figuur van wien men hoopt, dat zijn invloed op de katholieken aller landen zoo groot zal zijn, dat de kerk in hoofden en harten tot het gehoorzamen aan den allergrootsten plicht, de liefde tot den medemensch en de bereidheid tot den vrede, zal nopen. Zoo is op dit moment de toestand in en buiten Europa, die wij in deze zeer korte beschouwing slechts in de voomaamste lijnen konden teekenen. Zoo eindigen wij dit jaar der verschrik- king en vragen ons af wat 1940 ons zal brengen. En in millioenen menschenharten is er selchts een hoop en een bede: laat er aan dit alles een einde komen, laat men, nu het nog mogelijk is, den strijd staken, opdat in het komende jaar niet in bloed en tranen alles ten onder zal gaan wat in jar en van vrede en vriendschap aan cultureelen arbeid werd geschapen. REDE VAN DALADIER IN DEN FRANSCHEN SENAAT. In den Franschen Senaat heeft gister Daladier, nadat de rapporteur het rap port van de financieele commissie voorge- lezen had, het woord gevoerd. Hij zeide o.m.: De Fransch-Britsehe eenheid staat voor alien open. „Maar ik verklaar for- meel, dat zonder materieele en positieve waarborgen Frankrijk de wapens niet zal neerleggen. Ever.zeer als ik groote theore- tische concepties wantrouw, evenzeer ben ik voorstander van materieele waarborgen tegen een terugkeer van gebeurtenissen als die, waaronder wij thans lijden, even zeer begrijp ik, dat een nieuw Europa een breedere organ isatie zal moeten krijgen dan die, welke tot dusverre bestond. De uitwisselingen zullen moeten worden verveelvuldigd en wellicht zal men fede- ratieve banden tusschen de verschillende staten van Europa moeten overwegen. Wat ons betreft, wij zijn bereid tot samenwer- king met alien, die hetzelfde doel nastre- ven als wij. Ik voeg hieraan toe, dat alle pogingen om verdeeldheid te zaaien, alle leugens der Duitsche propaganda, geen enkel effect zullen hebben op de Fransch- Britsche solidariteit. Onze mannelijke vastberadenheid om den strijd tot het einde door te zetten eischt harde offers van alien. Onze soldaten bieden het offer van hun leven. Hoe zou de rest der natie weigeren zijn goud te offeren? Hoe zou men achter het front kunnen terugdeinzen voor eenige ontbering? Allen, die arbei- den, moeten weten, dat zij het vaderland dienen. Ik ben er van overtuigd, dat alle Franschen Frankrijk zulen weten te geven, wat zijn heil eischt. Laat ons dus slechts een ziel, een wil hebben om de overwin- ning te organiseeren. Om in staat te stel len haar te organiseeren, vragen wij u de goedkeuring der credieten." Na deze rede van Daladier werden de algemeene debatten gesloten. Het ontwerp op de militaire credieten werd met alle 301 stemmen voor aangenomen. DE MUNITIEROOF IN IERLAND. De rechtbank te Dublin heeft gister in het kader van het onderzoek naar den munitieroof tien personen in staat van beschuldiging gesteld. Men verwacht, dat wanneer de Dail Woensdag bijeen komt, een wetsontwerp zal worden ingediend, dat de autoriteiten in staat zal stellen gevangenen voor on- bepaalden tijd ingesloten te hoeden zonder tenlastelegging. Het is mogelijk dat inter- neeringskampen ingericht zullen worden. Ongeveer 6 ton of omstreeks een derde deel van de gestolen munitie is thans te- ruggevonden. ZOON VAN ROOSEVELT BIJ AUTO-ONGELUK GEWOND. Franklin Roosevelt, een zoon van den president en zijn vrouw zijn het slachtof- fer geworden van een -auto-ongeluk op ongeveer dertig kilometer van Winchester. De opgeloopen verwondingen schijnen van ernstigen aard te zijn. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de auto, welke door Roosevelt Jr. bestuurd werd, slipte en op een vrachtauto reed. TYPHUSEPIDEMIE TE WARSCHAU ONDERDRUKT. Volgens mededeelingen uit Warschau is men daar de thyhusepidemie, die in het begin van den oorlog uitbrak, meester ge worden, nadat 300.000 personen gevac- cineerd waren. DE SCHEPEN VAN DE „QUEEN ELIZABETH" KLASSE. Het Duitsche Nieuwsbflreau schrijft: De slagschepen van de „Queen Elizabeth" klasse, waarvan een volgens de mededeeling van de opperste legerleiding ten Westen van Schotland door een Duitschen onder-. zeeer getorpedeerd is, zijn de Malaya", „Barham", „Valiant", „Warspite" en „Queen Elizabeth". De schepen zijn ge- bouwd in de jaren 1913 tot 1915. Zij hebben een gemiddeld tonnage van 31.000 ton en zijn bewapend met acht stukken van 38.1 cm., acht stukken van 12 tot 15 cm. en twee tor- pedolanceerbuizen. Elk schip heeft vier vliegtuigen aan boord. De snelheid bedraagt 25 knoopen, de machinekracht 75.000 pk. De afmetingen zijn 183 meter lang, 31 meter breed en een diepgang van 10 meter. Aan boord van ieder schip bevindt zich een bemanning van 1120 koppen. Drie van deze schepen, de „Valiant", „Warspite" en „Queen Elizabeth" zijn in de jaren 1935 tot 1940 gemodemiseerd. Zij heb ben nieuwe machines gekregen, alsmede een zwaardere pantsering en luchtdoelartillerie. MISLUKTE AANVAL VAN U-BOOT OP BRITSCHEN KOOPVAARDER. Van bevoegde Britsche zijde zijn mededee lingen gedaan omtrent een ontmoeting tus schen een Britsch koopvaardij schip, een Duitsche duikboot en een Fransch oorlogs- schip. Het Britsche koopvaardij schip Uksmouth voer in de Golf van Biskaje, toen de officier van de wacht vlak voor den boeg een bel- lena van.een torpedo zag. Hij deed het schip terstond zwenken en wist zoodoende de tor pedo te ontwijken, alsmede twee andere tor pedo's. Deze torpedo's waren alle drie zon der waarschuwing afgevuurd. De duikboot kwam daarop boven en vuurde van een af stand van nog geen 300 meter brisantgrana- ten af, blijkbaar om zooveel mogelijk slacht- offers te maken. Een officier en een matroos werden gedood, doch 32 leden der beman ning slaagden erin, zich met behulp van een reddingboot in veiligheid te brengen. Zij werden tenslotte door het Italiaansche schip Juventus opgepikt. Intusschen had een Fransch oorlogsschip een radiobericht van de Uksmouth opgevangen. Het spoedde zich naar de plaats van het gebeurde en pikte nog een lid van de bemanning op, dat nog steeds in het water lag. Vervolgens begaf de Fran sche oorlogsbodem zich met voile kracht op weg om de Duitsche duikboot aan te vallen, die, naar men gelooft, tot zinken is gebracht. MOSCICKI TE FREIBURG. De vroegere president van Polen, Mos- cicki, heeft bij zijn aankomst te Freiburg eenige specialisten geraadpleegd, die hem volkomen rust hebben voorgeschreven. Ver- moedelyk zal de oud-president, zoodra zijn gezondheidstoestand het toelaat, naar een Zwitsersche badplaats gaan. De oud-president woont thans met zijn vrouw en dochter en een gevolg van zes per sonen in een hotel te Freiburg. Het hotel- personeel neemt de grootste stilzwijgendheid in acht en niemand wordt tot den oud-presi dent toegelaten. Naar het ministerie van luchtvaart me- dedeelt, is thans bevestigd, dat een der Dor- nier-vliegbooten, die Woensdag boven de Noordzee door een Britsch vliegtuig zijn aangevallen, neergeschoten is. Drie van de vier inzittenden brachten er het leven af; zij zijn door een Zweedsch schip, dat naar Kopervik in Noorwegen op weg is, aan boord genomen. Een der drie schepen van de „Queen Eiizabeth"-klasse, welke 30.600 ton meten en bewapend zijn met 8 stukken geschut van 38 cm., 8 van 15 cm. en 8 van 10 cm.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9