Myra, het elfje en de booze kabouter Zwartvoet. IEUWS. Stad en Omgeving Handel en bedrijf in Hollands Noorden in het jaar 1939. Weinig opwekkende perspectieven. Winterhanden lUROL tegen jeuk en zwelling TWEEDE BLAD 2.05 Solisten- Radiotooneel. Kamermuziek. Variété. 12.05— -7.20 Het Om- .30—9.50 Viool 10 Concert. 1.15 >pulair concert. 20 L. Eysoldt's 30 Zang. 5.20 d's orkest. 7.35 sn. 10.20—12.20 322 M.: 12.20 leporkest. 1.50 pl. 8.20 Voor ioningen-progr. osymph.-orkest. 1.: 12.20 Gr.pl. test. 1.502.20, ior de soldaten, •orkest. 10.30 l, 1571 M. 7.35 50 Rep. 10. verzicht, hierna r., hierna tot IDISTRIBUTIE. B.20, Engeland -9.30, D.sender L0—11.20, Keu- Zl. 12.20—14.20, -15.20, Keulen .50—17.20, Mo- Radio 18.20— •22.20, VI. 22.20 24.—. 9.20, Engeland t. 11.20—12.20, Engeland 13.20 '0—14.20, Enge- Radio 15.20— .20, Brussel VI. 18.05—18.35, Keulen 19.20— 3 19.30—21.20, Joedapest 21.35 :022.35, Enge- „RONDOM OTEN. 53000 bezoekers. nstelling honderd mst „Rondom Ro- het vorig jaar in Amsterdam is ge- 13000 personen de tentoonstelling in ts te Brussel ge- amer. - De Eerste l 9 Januari bijeen •zoek van enke'e vaarbij een bui- ïderdduizend gul- jp de begrooting voor 1939. Op de Eerste Kamer ie begrooting van 140 en van 't land- ehandeling daar- ifdeelingen onder in onderwijs, kun- van waterstaat sl gevonden. - Gis- epad te Rotterdam ider W. Wulfraat, in stervenden toe zonden. De jonge- e G.G.D. naar het racht, waar bij ;ds was overleden, «kenen, welke op rijzen, werden be- n, dat de jongen ïen, maar dit idee ij waren blijkbaar 'eest en de mo- uurlijk ook bij, i den wagen* geen set kreeg hij zoo'n een uitroep van Jaar niemand liet lens dien langen David werd hoe zag geen kans y te helpen. Hij »n en zien wat er door en er scheen Het was net als ■er de Amerikaan- 1 had, en hij her- sid, hoe de oude at den noodigen dat zulke dingen ramen. ij mee uit rijden in de diepere be nen daar aan ge- id van alles zou met zijn hoofd in et aannemelijker, •aren geweest hem en gedaan zouden ;er de moeite zou- m op die stille, oeren. waren gevoelloos Hij voelde zich wijl hij daartegen netlaos tot stil- Wordt vervolgd). Nieuwjaarsrede van den voorzitter van de K. v. K. In de hedenmiddag ten stadhuize ge houden vergadering van de K. v. K. heeft de voorzitter, de heer S. W. Arntz, een uitvoerige nieuwjaarsrede uitge sproken, welke hij aanving met te con- stateeren, dat zij, die, naar hij het in de vorige nieuwjaarsrede uitdrukte, „de toekomst met een zekere vrees tegemoet zagen", door de gebeurtenissen in het gelijk zijn gesteld. Ofschoon zeer zeker het uitbreken van de jongste conflicten de Nederlandsche bevol king minder heeft verrast dan de vorige wereldoorlog en het snelle ingrijpen onzer regeering onmiskenbaar tot vermindering der alleszins begrijpelijke onrust heeft bij gedragen, en ofschoon de economische op bouw van ons land in de laatste 25 jaar aan zienlijke structureels wijzigingen heeft on dergaan, die op de huidige situatie van be langrijken invloed bleken te zijn, sluit dit overigens toe te juichen onderscheid in de economische ontwikkeling van ons land ge durende de eerste maanden van het huidige conflict en die van 1914 evenwel geenszins uit, dat er in tal van bedrijfstakken een ern stige ontreddering zou zijn ontstaan. Het overzicht van den goederenhandel van 1939 kan men dientengevolge in twee perioden verdeelen: het tijdvak, vooraf gaande aan het conflict, en de periode na Augustus 1939. Daar spr. zich ervan overtuigd hield, dat al hetgeen vóór September j.l. in het bedrijfsleven voorviel, weinig belang stelling meer zal genieten, bepaalde hij zich ertoe een korte beschrijving te geven van de economische positie na Augustus 1939. U zult zich herinneren, zoo ging hij voort, dat vóór het uitbreken van het conflict de meeste goederenmarkten een kalm aspect boden, welke loome stemming na het uitbre ken van den oorlog aanstonds in een „wil lige" omsloeg. Het Nederlandsche bedrijfsleven, dat zich ir den laatsten tijd door allerlei crisismaat regelen al min of meer gehandicapt waande, ervoer ras, dat al die oude narigheid verre werd overschaduwd door de vérstrekkende binnen- en buitenlandsche overheidsmaat- Onderscheidingen. - Bij Kon. besluit van 29 December is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw H. Nijgh, oud-voorzitter van den Raad van Be heer van het Algemeen Nederlandsche Pers bureau te Rotterdam. Bij Kon. besluit van 30 December is be noemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau J. J. de Roode, redacteur van het dagblad ,,Het Volk" te Amsterdam. Afmetingen onder* eebootjagers. - De afmetingen van de zes onderzeebootjagers, die Zaterdag j.l. vanweee het departement van defensie zijn aanbesteed zijn de vol gende: lengte 65 meter, breedte 6,8 meter en diepgang 2 meter. Het standaard deplace- ment is 395 ton en de maximum snelheid 24 rnjjl. De booten worden bewapend met mi trailleurs van 40 milimeter en dieptebom men. Voor 1500 aan sieraden gestolen. - Gisternacht heeft men zich, door het ver breken van eer. raampje van de voordeur, toegang verschaft tot een benedenhuis in de Albrecht Duererstraat te Amsterdam. Uit een kistje werden met. juweelen bezette sieraden ter waarde va: vijftienhonderd gulden gestolen, benevens een bedrag van dertig gulden. WIJZIGING VESTIGINGSWET IN WERKING GETREDEN. Naar wij van officieele zijde vernemen is de wet strekkende tot wijziging van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 met ingang van 1 Januari 1940 in werking getreden. Dit brengt met zich mede, dat de Kamers van Koophandel en Fabrieken alsdan bevoegd zijn in enkele gevallen, welke verband bpu- den met de huidige mobilisatie, een bijzon dere vergunning te verleenen. Zulk een bijzondere vergunning kan worden verleend tot voortzetting van een bedrijf indien in verband met buitengewone omstandigheden. regelen, die zoowel in het belang van de militaire als van de economische defensie werden getroffen. Zoo zagen wij in ons land tal van wetten van kracht worden, gepaard gaande met de oprichting van zulk een groot aantal „bureaux", „stichtingen" en „centra les", dat het den leek doet duizelen en den belastingbetaler doet rillen. Geleerd door de ervaringen van 1914-1918, was het echter ook voor ons land een gebiedende eisch om aan stonds de noodige maatregelen te treffen tot het goed blijven functionneeren van de Nederlandsche volkshuishouding. Zoodra op 3 September j.l. de oorlog was uitgebroken, bleek de internationale handel immers totaal ontwricht. Het verkeer stag neerde en de door verschillende Rijken ge troffen beperkende maatregelen (als in- en uitvoerverboden, deviezencontrole, prijsvast stellingen, enz.) leidden tot een verdere be perking van den toen toch al zoo beknotten vrijen goederenruil. Van een internationale markt kan na Augustus 1939 bezwaarlijk meer gesproken worden. De toonaangevende marktplaatsen hadden haar positie vrijwel verloren. Ook de Nederlandsche markten hebben 't terugslag in hevige mate gevoeld en de zoo bij uitstek kwetsbare exporthandel van ons district, zijnde die van zuivelproducten, visch, bloembollen en grove tuinbouwpro ducten, is in een uiterst moeilijke positie geraakt. Ook zij, die hun goederen uit het buiten land plegen te betrekken, ja zelfs zij, die ge wend zijn in het binnenland te koopen, zagen zich alras voor allerlei problemen gesteld. Tengevolge van den stagneerenden aanvoel konden de voorraden bij den handel, die door den grooteren kooplust dikwijls snel verminderden, niet altijd voldoende worden aangevuld, terwijl de prijzen veelal belang rijk stegen als gevolg van verhoogde vracht prijzen, molestpremie etc. Al achtte spr., bij vergelijking van den toestand in het winkelbedrijf gedurende de periode 1914-1918 met dien, welken wij sinds einde Augustus 1939 kennen, den huldigen toestand in vele opzichten te prefereeren, toch moest hij erkennen, dat ook deze be drijfstak door de nieuwe situatie met tal van moeilijkheden o.a. tengevolge van de wijze van toepassing der prijsopdrijvingswet te kampen heeft gekregen. Aan een voorspelling van hetgeen, zelfs de allernaaste toekomst, ons brengen zal, waag ik mij niet, zei spr., want daarvoor zijn alle verhoudingen in en buiten Europa nog veel te labiel. Het geheele bedrijfsleven zal zich evenwel ervan bewust dienen te zijn, dat het zaken doen voorshands met de allergrootste moei lijkheden gepaard zal blijven gaan. Maar laat ons daarover niet morren, maar beden ken, dat al die zwarigheden toch tenslotte maar een heel klein offer genoemd mogen worden, wanneer wij die stellen, tegenover de zware beproevingen, waaronder de bevol king van tal van vreemde Rijken thans te lijden heeft. Hierop gaf spr. een overzicht van den gang van zaken in eenige bedrijfs takken van ons gewest: Zuivelproducten. Tot aan het uitbreken van den oorlog was de kaashandel evenals in 1938 sleepend. Ds regeeringssteun, die nog steeds onmisbaar wordt geacht, werd, nadat de kaasprijzen 50 waren gestegen, tot de helft terugge bracht. Het is evenwel gewenscirt, dat, nu de prijzen weer zoo laag zijn geworden, de steun op het oude hoogere niveau hersteld zal worden, De afzet naar Duitschland en Italië bleef na 1 September geregeld doorgaan, evena's naar alle niet gecontingeerde landen. De uitvoer naar Frankrijk en Spanje is vrij wel geheel verloren gegaan en de vooruit zichten op een verlevendiging hiervan zijn niet bemoedigend. De afzet in het binnenland bleef normaal. Tengevolge van de overproductie en de zeer groote concurrentie is er voor den kaashan del evenwel weinig perspectief om bevredi gende resultaten te kunnen verkrijgen. De uitvoer van 40 Edammer kaas be droeg in Jan.-Nov, 1938: 14.912 tons, ter waarde van 7.580.000 en in Jan.-Nov. 1939' 13.750 tons, ter waarde van 6.608.000. 'De aanvoer ter Alkmaarsche kaasmarkt bedroeg in 1938 3506 stapels, wegende 4.267.752 kg en in 1939: 3246 stapels, wegen de 4.101.758 kg. Het beeld van de Alkmaarsche kaasmarkt, waarvan de prijzen zich vóór het uitbreken van het jongste conflict op het lage niveau van 17.50 bewogen, verschilde aanmerkelijk met het aspect, dat de markt in 1914 vertoon de. Aanvankelijk ging het er weliswaar eenigszins op gelijken, dat de marktpositie zich door het conflict aanmerkelijk zou gaan verbeteren (in den loop van Septembet stegen de prijzen n.l. tot circa 30), doch nadien brokkelden deze dermate af, dat zij zich in de maanden November-December weer vrijwel op het oude niveau van circa 20 bewogen. Slechts één fabriek bleef in 1939 zijn pro duct ter beurs te Alkmaar op monster aan bieden, waarop 312.914 kg verkocht werden. Zuivelbereidingenlandbouw, De uitvoermogelijkheden voor kaas wer den beperkter en met de prijzen wilde het niet vlotten Toen de oorlog uitbrak, trad een belangrijke prijsverhooging is. Ten on rechte werd door enkele speculanten ver wacht, dat deze verhooging zou doorgaan zoodat met deze speculatie veel geld werd verloren. Door de regeering werd tengevolge van genoemde prijsstijging de toeslag gehal veerd, met het gevolg, dat toen de prijzen weer daalden de positie voor de kaashe reiders tengevolge van den verlaagden toe slag zeer ongunstig werd. Maatregelen tegen kaasmelkpasteurisatie bleven achterwege, zoodat de nadeelige ge volgen voor de kwaliteit van de kaas niet af namen. Voor de verbetering van de kwaliteit der boter wordt gelukkig krachtiger gewerkt en naar verwacht wordt op de buitenlandsche markt met goed succes. Door een lange droogte-periode was df grasgroei niet gunstig en bleef de hooi-op- brengst beneden het gemiddelde. Tengevol ge van de stijging der veevoederprijzen wer den de uitkomsten van het zuivelbereiders- bedrijf ook nadeelig beïnvloed. De prijzen van het vee, bestemd voor den afzet, werden door het mindere veevoeder ook gedrukt. Het vanwege de regeering aankoopen van vee uit de markt kwam voor een groot deel te laat. De opbrengsten van de varkenshouderij waren, mede tengevolge van den oorlogstoe stand, gunstiger dan in 1938. De uitkomsten van de schapenhouderij waren beter dan die van het vorige jaar, waarmede echter nog niet gezegd mag wor den, dat de uitkomsten goed waren. De resultaten van de landbouwbedrijven waren gunstiger dan in het vorige jaar. Graanhandel. De crisis in de graanprijzen hield, zoolang het vrede was, onverminderd aan en de im- portprijzen bereikten voor sommige arti kelen, met name tarwe (in goud waarde be rekend) de diepste depressie van de crisis periode. Daar de regeering in het vorige jaar de monopolieheffingen belangrijk had vrhoogd, werd dit jaar geen verdere ver hooging doorgevoerd, hoewel de klachten van agrarische zijde over onvoldoende prij zen toenamen. Had de uitgebroken oorlog den toestand niet totaal veranderd, dan zou den waarschijnlijk verdere regeeringsmaat- regelen tot steun van den akkerbouw geno men zijn. De markt-en vOor binnenlandsch graan in Hollands Noorderkwartier behielden ten- volle haar beteekenis. De export van gerst en haver was voor onze streek niet zonder be lang. Na het uitbreken van den oorlog heeft het beeld van den graanhandel in Nederland zich grondig gewijzigd. Nadat de apparaten door de regeering geschapen fti functie waren getreden, is de graanhandel als distri- buant in het regeeringssysteem ingeschakeld, volgens een ordenings-schema, dat zijn uil- eindelijken vorm blijkbaar nog niet heeft gevonden. In het jaar 1939 vernietigde de oorlog den graanhandel in zijn oude functie. Er is veel optimisme noodig om te durven hopen, dat de vrede dezen handel weer op zijn oude plaats zal oprichten. Grove tuinbouwproducten. De algemeene tendenz van den afzet der Noordhollandsche stapelproducten was in Januari gunstig te noemen. De winter bleef echter, na de vorstperiode in December, verder zacht en de ontwikkeling der prijzen bleef onder de verwachting. Alleen aan het einde van Maart en in het begin van April werden de prijzen, vooral voor roode kool. door goede vraag uit Duitschland en Zwitser land, veel beter. Ds zomer- en herfst-witte kool vonden grootendeels een weg naar de fabrieken. De uienhandel beantwoordde niet aan de 53. Ziezo, dat gat is dicht, gaan jullie maar weer aan 't werk", zegt Myra. Ineens voelt ze, dat 't schip weer vaart. „Wat zie ik nu, wordt ons scheepje door zeerob ben gesleept tussen de ijsbrokken door?" denkt Myra verbaasd. Ja, 't is zo, ze helpen de kabouters een handje om veilig in open zee te komen. 54. Maar toch lijkt het wel alsof er weer gevaar dreigt. Nauwelijks zijn de zeerobben weer weggezwom men, of daar komt een geweldig gevaarte aanzwemmen. Het spuit een fontein van water omhoog. De walvis voelt, dat er iets achter hem is, want meteen draait hij zich om en zwemt het scheepje met de verschrikte be manning tegemoet. verwachtingen. „Koprot" trad in dezen herfst vrij sterk op. De vroege aardappelcampagne was teleurstellend. Na uitputting van het vrij kleine Duitsohe contingent, liepen de aardappelen vrij spoedig „door". Het te Rot terdam óver-veilen van deze aardappelen voor export heeft in Noordholland weinig waardeering ontmoet. Het is te hopen, dat in het vervolg ter zake overleg met den han del zal worden gepleegd. De oorlog heeft tot nu toe weinig invloed op den Noordhollandschen handel gehad. Daar de clearingpositie met Duitschland aanzienlijk verbeterd is, wordt algemeen op grootere uitvoermogelijkheden naar dat land gehoopt. Groentenconserven. Waar zich nu reeds twee jaren achtereen betere toestanden in den conservenhandel ontwikkelen, ondanks het feit, dat de export vrijwel nihil is, wordt de toekomst nu hoop voller tegemoetgezien dan in de laatste jaren. Bloembollen. De oogst van alle bolgewassen was dit jaar buitengewoon goed, met uitzondering van crocussen. De prijzen van tulpen en hyacin then liepen terug tot de door de regeerirg vastgestelde minimumprijzen. Tengevolge van het uitbreken van den oorlog werden aanstonds de grenzen van En geland, Frankrijk en Finland voor bloem bollen gesloten verklaard. Het surplus werd nu overweldigend groot, zoodat de 24 van den omzet, die voor het surplusfonds plegen te worden geheven, lang niet meer toerei kend waren. De regeering besloot derhalve dit door het vak bijeengebrachte surplus fonds, met een bedrag van f 3.000.000 te steunen, opdat het in staat zou zijn normaal te kunnen functionneeren. Dit bedrag wordt echter in vakkringen ontoereikend geacht om de overschotten tegen 71 van de bin- nenlandsche minimumprijzen over te nemen, Men hoopt alsnog, dat de regeering het resteerende bedrag zal aanvullen om een debacle in dit vak te voorkomen. Irissen waren geheel onverkoopbaar. De prijzen der gladiolen waren ver beneden cultuurprijs. In Amerika mochten voor het eerst sinds vele jaren narcissen worden ingevoerd. De navolgende hoeveelheden bloembollen (incl. knolsiergewassen etc.) werden naar bet buitenland verzonden: Jan.-Nov. 1939: 40.343 tons, ter waarde van ca. f 23.1555.000 tegen 50.903 tons ad 30.600.000 in hetzelfde tijd perk van 1938. Eieren. De pluimveehouderij gaf in 1939, ondanks de strubbelingen, ontstaan ten gevolge van den oorlogstoestand, bevredigende uitkom sten, althans voor hen, die het bedrijf op vakkundige wijze weten te beheeren. De voeder-distributie gaf aanvankelijk nogal be zwaren. Maximum-prijzen, gesteld door onze buitenlandsche afnemers, alsmede deviezen- moeilijkheden zijn oorzaak geweest, dat de prijzen hier eer gedrukt dan opgejaagd werden. Aan den anderen kant ondervond de uit voer ook weinig stagnatie. Geheel anders dus dan in het begin van den wereldoorlog 1914-1918. De uitkomsten van het speciaal voor Noord holland nogal belangrijke „piepkuikenoe- drijf" waren dit voorjaar (in het eigenlijke seizoen dus) niet onbevredigend. Het na seizoen was echter slecht. Na Mei zijn er dan ook belangrijk minder slachtkuikens gefokt. Dit najaar was er vrijwel heelemaal geen vraag voor de producten van dit bedrijf. Visscherij en vischhandelte DenHelder. De achteruitgang in de visscherij en den vischhandel te Den Helder is nog niet tol staan gekomen. Integendeel, dit jaar is de aanvoer van nagenoeg alle soorten vermin derd, waardoor de totaal-opbrengst op nog geen 130.000 gulden tot slechts circa 2/3 van de voorafgegane reeds zeer ongunstige, jaren is gedaald. Door de geringe aanvoeren en de export moeilijkheden als gevolg van den huidigen oorlogstoestand verkeeren de vischhandel en zijn nevenbedrijven in een zeer precairen toestand. B a n k b e d r ij f. Voor het bankwezen was het een jaar van beroeringen, ook wegens eenige onverwachte débacles. Verder golden als ongunstige fac toren nog steeds: de geringe vraag naar ere- diet en de te lage rente voor kort geld. Na het critiek worden van den toestand in Augustus liep de rente op. De gewone effec- tenomzetten waren tijdelijk wel iets beter dan in 1938. Op conversiegebied was er ech ter veel minder te doen. Scheepsbouw. De scheepsbouw-nijverheid, die zich in het laatst van 1937 en in het begin van 1933 eenigszins kon herstellen, is gedurende het kalenderjaar 1939 weer aanmerkelijk minder geworden. De onstabiele omstandigheden beletten de uitvoering van een groot aantal orders, terwijl buitenlandsche orders steels moeilijker en in het laatst .van 1939 door den oorlogstoestand zelfs in het geheel niet meet geplaatst konden worden. Binnenscheepvaart. De zoogenaamde „particuliere vaart" was vrij goed te noemen. Het vervoer per binnen vaartuig naar het buitenland stond na liet uitbreken van den oorlog vrijwel stil. Hoe wel de beurtvaart aanvankelijk iets scheen op te leven, zijn na September veel diensten ernstig gedupeerd door het gewijzigde goe derenvervoer. De Bevrachtingscommissie heeft dit punt onder de aandacht der be voegde autoriteiten gebracht. In de maanden Januari/November 1939 werden in het district der B-evrachtingscom- missie ;,U" 1161 schepen bevracht, met een totaal van 113.782 tons goederen. De ge maakte vracht bedroeg 189.383. Bovendien werd een aantal schepen voor onbepaalden tijd gecharterd. Dit aantal bevrachtingen is ruim 200 hoo- ger dan dat van dezelfde periode in hel vorige jaar. De Bevrachtingscommissie bevorderde, dat de tarieven voor het bietenvervoer met ongeveer 10 verhoogd werden. In overleg met de bevoegde instanties werden, in verband met de kostenverhooging Wintervoeten. Winteroorerv Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. in de binnenscheepvaart, schier alle overige tarieven met ingang van 27 October even eens verhoogd. Wieringermeerpolder. Nog steeds neemt door geleidelijke uit gifte van door den Staat in cultuur ge brachte gronden het aantal pachters van weide-, bouw- en gemengde bedrijven toe. Op het oogenblik zijn in pacht uitgegeven 307 bedrijven met een gezamenlijke opper vlakte van ongeveer 11.650 ha., terwijl pl.m. 1000 ha. blijvend als staatsbedrijven zullen worden geëxploiteerd. Het afgeloo- pen jaar bracht over het algemeen bevre digende uitkomsten voor den landbouw in de Wieringermeer. Belangrijke bedragen werden dit jaar weer door het rijk besteed voor het in cul tuur brengen der gronden, voor aankoop van landbouwwerktuigen en -materialen, boerderijenbouw, wegenverbetering, ar- beidsloonen enz., waarbij gevoegd dienen te worden de door de pachters voor exploi tatie bestede gelden. Indirect ondervonden verschillende nood lijdende industrieën in Nederland hierdoor een belangrijken steun. Het bezoek aan de wekelijksche graan- en zakenbeurs nam belangrijk toe, zoodat de dit jaar in gebruik genomen nieuwe beurszaal te Middenmeer in een behoefte voorziet. De toekomst wordt in den Wieringermeer polder met vertrouwen tegemoet gezien. Middenstand in Hollands Noorderkwartier. Voor den middenstand is 1939 een veel bewogen jaar geweest. Tot aan het einde van den zomer was de gang van zaken in de meeste detailbedrijven vrij onbevredi gend. Met het uitbreken van den oorlog werd de toestand met één slag echter gansch anders. In tegenstelling met 1914, kon men, na het uitbreken van het jongste conflict, spreken van een „run" op zaken in levensmiddelen, manufacturen, schoenen, kleeding enz.; terwijl de zaken in artikelen die niet tot de dagelijksche levensbehoeften behooren, aanvankelijk niets te doen had den. Van kettinghandel en prijsopdrijving was nu geen sprake, evenmin als van het aan leggen van groote voorraden. Met groote zorg nam de middenstand kennis van het feit, dat de minister van economische za ken in de eerste week van het uitbreken van den oorlog, zich baseerende op de prijsopdrijving- en hamsterwet 1939, ver klaarde, een verhooging der prijzen boven het peil van Augustus j.l. ongeoorloofd te achten, tenzij een dergelijke verhooging op grond van stijging van den kostprijs ge rechtvaardigd zou zijn. Aan den eenen kant werd daardoor aan winkeliers verboden hun prijzen te verhoogen, terwijl aan den anderen kant de fabrikanten daarin geheel vrij werden gelaten. De meeste zaken zullen weinig voordeel hebben gehad van de groote drukte in Sept. Ook nadat de eerste koopwcede geluwd was, bleef het in vele zaken drukker. Met uitzondering van de uitgesproken luxezaken was de St. Nicolaasverkoop goed te noemen. Door de oorlogsomstandigheden is het cadeaustelsel blijkbaar over zijn hoogte punt heen gekomen. Verschillende concerns zijn reeds van deze reclamemethode terug gekomen. Vestigingswe t-K leinbedrijf. In het afgeloopen jaar werden 22 aanvra gen tot het verkrijgen van vergunningen tot het houden van opruimingen en uitverkoo- pen behandeld en daarvan werden 20 toe gestaan. De uitvoering van de Vestigingswet- Kleinbedrijf welke thans op 18 bedrijfs takken van toepassing is verklaard had 'n sterk toenemend beroep op het secretariaat én de leden der commissie, die namens de Kamer de aanvragen pleegt te behandelen, tot gevolg. Naast een zeer groot aantal in lichtingen, dat omtrent de toepassing van deze wet werd verstrekt, werden 33 aanvra gen tot het vestigen of voortzetten van be drijven in behandeling genomen. Na onder zoek werd op 29 aanvragen gunstig beschikt. Aan het slot van zijn rede betuigde de voorzitter zijn erkentelijkheid aan de beide onder-voorzitters der Kamer, de heeren M. A. Kolster en Chr. H. Th. Schmalz, voor den steun, dien zij hem ook in het afgeloo pen jaar verleenden, terwijl hij eok het se cretariaat en den leden hartelijk dankzegde voor de loyale medewerking. Spr. eindigde met een eere-saluut te brengen aan al die landgenooten, die té land, ter zee, of in de lucht, „ergens in Ne derland, of in onze overzeesche gebiedsdee- le" in actievcn dienst zijn ter handhaving van ons Nederlandsch volksbestaan en sprak de hartgrondige hoop uit, dat de in ternationale toestand zich spoedig ten beste zal mogen keeren en de Kamer ook in het jaar 1940 haar roeping zal kunnen blijven vervullen om, naar haar vermogen, bij te dragen tot een beteren gang van zaken in het bedrijfsleven van Hollands Noorder kwartier en ons Vaderland, onder de zegen rijke regeering van onze koningin Wilhel- mina. EGMOND AAN ZEE (Dec.) Geboren: Petrus Johannes, z. v. Peter Hopman en Johanna Genet. Anita Chris tine Catharina, d. v. Johannes Jacobus Spit en Cornelia Nieuwenhuijzen. Irene Loui se, d. v. Johannes Frederik Carrière en Anna Catharina Stobbe. Jansje Maria, d. v. Pieter Zwaan en Kaatje Schol. Jo hanna Geertruida, d. v. Cornelis Bakker en Trijntje de Geus. Ondertrouwd: Hendrik Christiaan Blom te Arnhem en Maria Margaretha Smit. Marinus Dekker en Engelina Dek ker. Bernardus Eeltink weduwn. v. An na Houtenbos en Grietje van Westen. Overleden: Hendrik Schaar, oud 79 iaar, wed. van Johanna van der Vis. Jo hannes Jacobus de Koe, oud 87 jaar, wed. van Ida van der Meer.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7