Agenda EERSTE BLAD 2 Alkmaar, Maandag. i' JUBILEUM AAN HET PROVINCIAAL ZIEKENHUIS „DUINENBOSCH" TE BAKKUM. Op a.s. Donderdag herdenkt de heer Nico Jacobs, kok aan bovengenoemde inrichting den dag, dat hü 25 jaren in dienst is van de provincie Noordholland. De heer Jacobs is een algemeen beminde persoonlijkheid die dit niet alleen te dan ken heeft aan het feit, dat de liefde door de maag gaat. Naast zijn zeer verantwoorde lijken en drukken werkkring, heeft hij altijd den tijd gevonden met een lach en een grap, de patiënten en het onder hem wer kend personeel het leven te veraangenamen. Ongetwijfeld zullen velen zich dit op dien dag herinneren en het den jubilaris ook zeer aangenaam maken. GESIGNALEERDE AANGEHOUDEN. Zekere W.V., wonende te Leiden, die in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd is alhier door de politie aangehouden en teneinde 4 dagen hechtenis te ondergaan naar het Huis van Bewaring alhier overge bracht. OP HET IJS GEWOND GERAAKT. Toen de 19 jarige N. de W., wonende alhier zich Zaterdagavond omstreeks 10 uur op het ijs op een der Singelgrachten bevond wilde zij onder de Ridderstraatbrug doorrijden, doch kwam met haar hoofd in aanraking met de brug en werd vrij ernstig gewond. Zij is ter plaatse verbonden door C. E. al hier, waarna zij zich onder doktersbehande ling heeft gesteld. GLADDE STRATEN. Het regenbuitje dat hedenochtend viel op de bevroren straten en al heel spoedig door nieuwe vorst werd gevolgd, heeft de straten al ras op tal van punten tot ijsbanen ge maakt, zoodat de passage zeer gevaarlijk werd. En desondanks heeft nog slechts een héél, héél gering aantal menschen begrepen, dat het strooien van zand of asch of turf molm een plicht is tegenover de medebur gers Hoe glad het was, bewijzen de talrijke on gevallen, die zich tengevolge van de gladheid hebben voorgedaan, gelukkig hoorden ze tot nog toe nog niet van ernstige gevolgen, maar wij vreezen, dat die niet zullen uitblijven. Van de ongevallen die ons werden mede gedeeld, vermel-'-n wij hieronder een van de ergste: een houtwagen der firma Conijn reed op den Friescheweg tegen een boom en werd dientengevolge beschadigd. Aan de Oudegracht bij het Ritsevoort gleed een auto bij het passeeren van een vrachtauto gedeeltelijk van den kant en op het ijs. Nabij café de Hengelaar te Oudorp is een uit Lisse afkomstige vrachtauto geslipt met het gevolg dat hij van den dijk reed en on dersteboven tegen een nabijzijnd huis te recht kwam. Op dezelfde plaats begon ook een auto bus van de H.A.B.O. te glijden, welke eerst tot staan kwam, toen zij zich half boven de aan de andere zijde van den dijk zijnde vaart bevond. Persoonlijke ongelukken kwamen bij deze slippartijen niet voor. Het verkeer was ech ter gedurende geruimen tijd gestremd. Aan den Munnikerweg onder Oudorp is tegenover de openbare school een Esso- benzine-auto in de sloot gegleden. (Ongecorrigeerd). AANRIJDING VRACHTAUTO EN LUXE AUTO. Zaterdagmiddag omstreeks 3.05 uur reed J.V., wonende te Broek op Langendijk als bestuurder van een vrachtauto over den Geestersingel in de richting van het Ge rechtsgebouw. Vanaf het Zevenhuizen reed over de Bergerbrug gaande in de richting van het Scharloo J.B. wonende te Winkel. Doordat deze laatste aan J.V. geen voor rang verleende, waartoe hij verplicht was omdat hij een voorrangsweg naderde, bot sten beide voertuigen tegen elkaar. Het ongeluk liep nog al goed af, daar alleen de auto van J.B. aan de voorzijde niet ernstig beschadigd werd. Bij het achteruitrijden van den vrachtauto werden 'n drietal paal tjes van het aldaar aanwezige kettinghek scheef gereden. Geen persoonlijke onge lukken. Proces-verbaal wordt tegen J.B. opgemaakt. HET NOORDHOLL. KANAAL WORDT OPENGEBROKEN. Namens het bestuur van de vereeniging IJsstrijd wordt ons medegedeeld, dat van daag in samenwerking met Amsterdam het Noordhollandsch Kanaal van de hoofdstad tot Den Helder zal worden opgenbroken. BEROEP AANGENOMEN. Ds. S. van der Woude, predikant bij de evang. luth. gemeente alhier, heeft het beroep naar Dordrecht aangenomen. Naar wij vernemen zal hij nog tot einde Maart in Alkmaar blijven. GESLAAGD. Voor het op 19 December j.l. gehouden examen Nederlandsche handelscorrespon dentie, afgenomen door de vereeniging van leeraren in de handelswetenschappen slaagde o.a. de heer W. Keizer alhier. De Alkmaarsche Courant is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerderl Tel. 3320. DE WEG UITGEEST—LIMMEN. Op het plaatsen van bermplanken aangedrongen. Ten tweeden male heeft de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. zich gewend tot den hoofdingenieur-directeur van den prov. waterstaat van Noordholland om diens aandacht te vestigen op het feit, dat langs den provincialen weg tusschen Uit geest en Limmen geen bermplanken zijn geplaatst, hetgeen vooral 's avonds en bij ongunstige weersomstandigheden bezwaar oplevert voor het snelverkeer. Reeds eerder heeft de A.N.W.B., naar aanleiding van verschillende klachten, er op gewezen, dat de verkeersveiligheid in belangrijke mate zou worden verhoogd door langs alle provinciale wegen, niet alleen in de bochten, maar ook op de rechte wegvakken een goede wegmarkeering aan te brengen in den vorm van de noodige bermplanken. COVOTO. Opvoering van De Schaduw met Else Mauhs. Voor de vierde abonnementsvoorstelling is beslag gelegd op het nog slechts eenige dagen geleden door Het Masker uitge brachte stuk De Schaduw (l'Ombra), van Dario Niccodemi, waarin de hoofdrol wordt vervuld door Else Mauhs. DE ALKMAARSCHE DEELNEMERS AAN DEN DORPENTOCHT. Van de 68 opgegeven deelnemers die collectief per bus wilden vertrekken (een groot aantal was per eigen gelegenheid naar Purmerend getogen) vertrokken er gistermorgen 62 om half 8 van het Hof plein, die in de bussen door den heer Lind van startkaarten werden voorzien, zoodat zij in Purmerend tijdig konden vertrek ken. Ook van den Omval waren een acht tiental rijders, waaronder vier deelnemers aan den prestatie-tocht, per bus naar Purmerend vertrokken. Een van hen, de heer S. Schut, die om 8.33 uur te Purmer end startte en om 11.43 daar weer keerde, maakte den rit in den tijd van 3 uur 10 minuten en werd dus ten onrechte op nr. 7 geplaatst. Met den heer H. Lind, die in 1917 den eersten dorpentocht meemaakte en ook dien van het vorig jaar volbracht en gister eveneens als deelnemer van de partij was, hadden wij heden over den tocht een onderhoud. De ingevallen dooi en vooral de mist, die elk uitzicht op het anders zoo mooie Hollandsche winterlandschap verhin derde, was, aldus de heer Lind, wel een groote teleurstelling. Het werd nu uitslui tend een tocht om de prestatie. Met het oog op het zeer groot aantal deelnemers, was het zelfs niet mogelijk de deelnemers aan de prestatierit gelijktijdig te laten vertrekken. De sloot waarop ge start moest worden, was daarvoor te smal en zelfs een groot aantal toeristen vertrok reeds voor acht uur. Zij hebben geboft, want hoe later het werd, hoe slechter werd het ijs. Twee van onze 62 deelnemers zagen reeds in Purmerend met het oog op het vele water op het ijs van deelname af. Zij wandelden van Purmerend terug naar Alkmaar en op den terugweg pikten wij hen met de bus (de eerste bus met Alkmaarsche deelnemers, die den tocht volbracht hadden, vertrok reeds om 2 uur uit Purmerend) bij den Omval op. Ook ditmaal is de tocht, voor hen die hem volbracht hebben, een prestatie ge worden. Men zag onder hen veel krabbe laars, waarvan men zich afvroeg, hoe het mogelijk is, dat zij zich aan een dergelij- ken tocht durfden wagen. Een toerist met 'n roode trui van zijn vrouw, een muts van zijn dochter en een leeren broek had veel van een Amsterdamsch weesmeisje, doch trok zich niet in het minst van de ge maakte opmerkingen aan. Er waren da metjes met geverfde lippen, er waren oud en jongeren, er waren ook mop peraars, die al dadelijk constateerden dat het ijs „rotijs" was, maar er waren ook echte sportlui in skijasjes, die goed ston den. Allen waren echter bezield met het voornemen den tocht te volbrengen en dat de volhouder de reis wint werd ook gister bewezen, al acht ik het ongelooflijk, dat 3000 den tocht volbrachten. Toen ik reeds op den terugweg te Oosthuizen was en nog slechts 9 K.M. voor den boeg had, zag ik daar nog honderden op den heenreis, die in den druilenden regen nog ruim 60 km. voor den boeg hadden. Wij verbaasden ons er over, hoe het Zaterdag zoo mooie ijs reeds bij een klein beetje dooi dadelijk zoo slecht was. Wij waren nu eenmaal deelnemers en wilden daarom doorzetten. Geen kerk torentje was aan den horizon zichtbaar. Niets dan mist en slecht ijs en later een druilende regen. In Monnikendam moesten wij voor het eerst afbinden en daar nam ik de gele genheid te baat om mijn smalle Noren door Friezen te verwisselen. Op de Gouwzee, van Monnikendam naar Marken, was het ijs beter, al stond er ook daar veel water op het ijs. Om 10 uur was de wind daar zelfs een poos zuiver Oost, begon het wat te vriezen en het ijs op te dro gen. Spoedig was het echter weer mis. Tot onze verwondering was er in Marken geen controlepost, zoodat wij vandaar weer op Volendam aantrokken. Hier moest weer worden afgebonden en tal van lieden stuur den de rijders naar hotel Spaander, met de mededeeling, dat hun kaarten in dit hotel moesten worden afgestempeld. Brutaal zette men daar, naar later bleek ten onrechte, het stempel van het hotel op de kaarten. De hotelhouder had zijn doel bereikt, doch on- Bioscopen. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Troïka (spionnagefilm); hoofdrollen Jean Murat, Charles Vanel en Jany Holt. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, half 8, hoofdnummer Juarez (hist.-rom.); hoofdrollen Paul Muni, Bette Davis, Claude Rains en Brian Aherne. Toe gang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, half 8, La Béte Humaine (real.); hoofdrollen Jean Gabin en Simone Simon. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, ïalf 3, matinee. Donderdagavond geen voorstelling. Dinsdag 9 Januari. 8 uur, Logegebouw Nieuwesloot, psycho metrische seance. sportief gehandeld. Van Volendam naar Edam was het ijs zeer leelijk en ook van Edam naar Oosthuizen, het beruchte stuk van verleden jaar, was het ijs ook lang niet mooi. Van Oosthuizen, waar wij de eerste controlepost ontmoetten, naar de Hulk was het ijs mooi; van de Hulk naar Hoom, Za terdag nog schitterend, was het heel leelijk. Van Hoorn naar Avenhom ging het wel en van Avenhorn naar Oudendijk was het goed, doordat op het droge gele ijs langs de riet schoot, dat wat schuin lag, kon worden ge reden. Wel moest hier erg gelet worden op de bijten in dit ijs, door visschers gehakt. Pikzwart ijs zagen wij in Avenhorn, waar in de visschen vastgevroren zaten. Van Oudendijk naar Beets viel het mee en vandaar reden wij weer hetzelfde stuk naar Oosthuizen, dat wij op de heenreis gepas seerd waren. Van Oosthuizen werd binnen door vrij spoedig Purmerend bereikt. Alleen hadden wij kletsnatte voeten. Wat bij mooi (jsweer een genoegen had kunnen zijn, is een prestatie geworden. Het pleit echter voor den Ausdauer van de Hollandsche schaatsenrij ders, dat zij hebben volgehouden. Voor de propaganda van den IJ.H.N., die nu eenmaal niet voor goed weer kan zorgen, is het echter een succesdag geworden en een aanwijzing, dat zijn N.H. Dorpentocht er in komt. INGEKOMEN PERSONEN. A. Cnossen, Ger.K., boerenknecht, West- dijk 10, van Bergen. C. M. Dikkeboom, Ger.K., huishoudster, Spoorstraat 20, van Amsterdam. Adr. Scheepbouwer, N.H., winkeljuffrouw, N. G. Piersonstraat 22, van Haarlem. H. J. Bart, geen, slager, Laat 180, van Schagen. J. Kager, R.K., dienst bode, St. Josephstraat 1, van Egmondbin- nen. L. M. F. GreebeWestebring, Rem., Rozenstraat 3, van Amsterdam. M. Mek ken, R.K., huishoudster, Baansingel 37a, van Oudendijk. P. Visser, N.H., expediteur, en echtg., Sliksteeg 6, van Oudorp. T. H. M. E. Polman, R.K., dienstbode, Kennemer- straatweg 115, van Bloefhëndaal. J. Rit- zen, R.K., chauffeur, Gasthuisstraat 1 R.O.G., van Aken (Dl.) P. van Dijk, geen, huish Rozenstraat 29, van de Bilt (U.) C. Doo- deman, R.K., dienstbode, Stationsweg 35, van Heerhugowaard. H. van Wijk, N.H., ma chinist NS, en gezin, van der Lijnstraat 40, van Groningen. M. J. MeyeringJonker, R.K., Baansingel 38a, van Harenkarspel. A. M. PuntKnijn, R.K., Krelagestraat 4, van Spanbroek. D. F. J. v. Someren, R.K., kantoorbediende, Corfstraat 45, van Haar lem. H. M. Pot, geen, z.b., Westerweg 1, van Ridderkerk. Wed. J. H. F. Muhren, R.K., z.b., Overdiepad 21, van Delft. Tr. van Zoonenvan der Linden, N.H., Bisschop Bottemannestraat 38, van Anna Paulowna. J. van Zoonen, N.H., smid-monteur, Bis schop Bottemannestraat 38, van den Helder. J. Verhagen'ikkert, geen, Overdiestr. 35, van Texel. Kunkeler, R.K., kapper, Boterstraat 11, va a Dordrecht. J. H. MaijerDuijker, Eikelenbergstraat 48, van Beverwijk. VERTROKKEN PERSONEN. T. E. Huitema, R.K., h. i/d huish., van Leeu werikkade 9, naar Zijpe. J. Hoogland, N.H., slager, van Snaarmanslaan 44, naar Velsen. J. van der Linde, geen, arbeider, en gezin, van Koningsweg 27, naar Zaandam. Wed. W. E. van Eek, N.H., en dochter, van Varnebroek 2, naar Rotterdam. G. Lakeman, geen, z.b., van Kennemerstraat- weg 43, naar Amstero'am. C. J. M. van Halen, R.K., dienstbode, van Waagplein 1, naar Heiloo. A. Brinksma, N.H., dienst bode, van Pr. Hendrikstraat 36, naar Bols- ward. A. J. de Bree, R.K., z.b., van Wes terweg 286, naar Utrecht. W. van der Woude, geen, koopman, Voormeer 35, van Zaandam. J. M. Slinkert, R.K., mach. bankwerker, Brouwerstraat 4, naar Dor drecht. J. P. de Jong, R.K., stalknecht, Hekelstraat 14, naar Avereest. C. C. Hop man, R.K., dienstbode, van Koornlaan 5, naar Haarlem. C. Winder, N.H., chauf feur, van Kwakelpad 3, naar Leeuwarden. J Erkelens, N.H., dienstbode, van Wester weg 330, naar den Helder. A. C. A. Bie- mans, R.K., verpleegster, van P. Krugerstr. 3, naar Castricum. A. W. Mooij, R.K huisjuffr., van Koorstraat 24, naar Leeuwar den. H. van Etten, R.K., chauffeur, en gezin, van Gr. Nieuwland 43, naar Amster dam. M. G. Bruin, R.K., winkeljuffrouw, van Laat 177, naar Harenkarspel. JSaeken SCHIMMENSPEL DOOR D. L. DAALDER. Uitgeverij Ploegsma te Zeist. Er behoort moed toe voor een leeraar om over zijn eigen leven te schrijven Want de jeugd van alle tijden speurt maar al te graag naar pikante bijzonderheden uit het particuliere leven barer docenten en te velen dezer zijn in verloop van tijd het slachtoffer van de wreedheid hunner onbezonnen discipelen geworden. D. L. Daalder is daarvoor blijkbaar niet bevreesd, want hij draagt voor de op vuurtje stoken beluste jeugd zelf de zeer ontvlam bare brandstof aan. En dat bewijst zijn uit zonderlijke positie als de paedagoog, die door zijn leerlingen als een „buitengewoon geschikte kerel" gekarakteriseerd wordt en wiens auto-biografie de band tusschen hem en zijn discipelen slechts kan versterken. „Schimmenspel" bestaat uit twee scherp afgescheiden gedeelten waarvan 't jongens leven op het eiland het meest interessant is. Het is een sober maar volkomen eerlijk en juist daarom zoo boeiend verhaal van een kind, dat ter nauwernood beseft, dat er bui ten het door de zee omspoelde wereldje waarin hij opgroeit ook nog iets anders be staat. Duizenden vacantie-gangers mogen zich verbeelden, dat zij Texel kennen, maar als zij het boek van Daalder hebben gelezen, zullen zij tot de conclusie komen, dat zij het eiland alleen maar van den buitenkant hebben bekeken. De jonge Daalder was een „inlander" voor wien het eiland geen geheimen had. Voortgekomen uit de bewoners, zoon van den schoolmeester, een der autoriteiten on der de dorpsbevolking, kende hij het leven van de visschers en van de boeren, den strijd tusschen de „groven" en de „fijnen", de buurten en buurtjes, de huizen en stoe pen. De dorpsfeesten voor kinderen en ouderen staan als hoogtijdagenin zijn her innering gegrift, wij leven ze met hem mede en bovenal zien we door zijn kinder- oogen het eiland als een stukje natuur, met zon en zee, met planten en dieren, met honderden vogels in allerlei soorten en kleuren. Zoo was de wereld van het kind, dat op groeide in het strenge maar liefdevolle ge zin van den meester en alles wat hij gezien en ondervonden heeft in zijn zorgeloozen jongenstijd heeft hij weergegeven in dit boek, dat door zijn opmerkingsgave en uit beeldingstalent tot een waardevol bezit is geworden. De tweede episode het kweekelingen- tijdperk speelt in een geheel ander décor. De achtergrond van het eiland is verdwe nen, het kind groeit tot man en zijn bele venissen uit dien tijd zijn voor buitenstaan ders hoofdzakelijk interessant in zooverre zij de „paedagogen" en de „kweekmetho- den" van een dertig jaar geleden doen ken nen. Wie Daalders boek leest wordt gevangen door den eenvoud van de vertelling, h(j ziet door de oogen van een kind een wereldje vol lief en leed van eenvoudige menschen en hij zal van de schildering van het eiland en zijn bewoners evenzeer genieten als wij dat gedaan hebben. Tj. en Jtiw&ouw OMZET L.G.C. 1939; De omzet aan de veiling te Broek op Langendijk (de L. G. C.) waren over 1939 als volgt: omzet zonder minimum prijs en steun 1.539.573.67; voor minimumprijzen overgen. 155.432.23; samen 1.695.005.90; aan steun uitbetaald 122.797.68. Totaal omzet met steun en minimum-prij zen 1.817.803.58. Op 1 Aug. was het omzetc. 1.103.043.83 en over 1938 was het cijfer 1.565.161.26. JstgezondeH Stukken Bakkum (N.-H.), 5 Jan. '40. DE OVERWEG AAN DEN STET- WEG TE BAKKUM. Als oud-correspondent van Uw blad heb ik meer dan eens gewezen op den onbewaakten overweg aan den Stetweg te Bakkum, waar pl.m. 3000 inwoners wo nen, die de dupe zijn van het feit, dat ze 35 minuten moeten loopen, alvorens zij hun huis kunnen bereiken, omdat een busdienst finaal ontbreekt. Jarenlang heb ik gestreden voor een betere busdienstregeling. Zelfs heb ik de buurtvereeniging, de B. B. B. in het-leven helpen roepen, om de belangen der Bak kumer bevolking te behartigen, doch niets mocht baten. Dit kwam omdat de zakenlui te Castricum zoo verstandig wa ren de handen ineen te slaan om 't voor recht dat ze bezaten, vast te houden, ter wijl de Bakkumer zakenlui te laks waren het zelfde te doen. De grondspeculanten zorgden er wel voor hun belangen te Castricum te behou den en vooral te Bakkum geen huizen te bouwen. De reden hiervan is, dat het station in Castricum ligt en Bakkum door elk college, ook het tegenwoordige, als stiefkind wordt behandeld. Het is ge woonweg treurig, hoe door het college en de raadsleden (de Bakkumer hierbij inbegrepen) Bakkums belang met voeten wordt getreden. Vóór het a.s. voorjaar is er geen denken aan dat de busdienst gaat rijden. Nu moet ik lezen, dat de Kamer van Koophandel van Hollands Noorderkwar tier heeft besloten om de directie der Ned. Spoorwegen te verzoeken de huizen aan weerskanten van den onbewaakten overweg bij den Stetweg te doen sloopen om het uitzicht te verbeteren. Dit brengt geen oplossing. Een hulpstation aan den Stetweg is een gebiedende eisch. Ik wil hier namens de 3000 inwoners van Bak kum protesteeren tegen de tegenwerking die de K. v. K. van Holl. Noorderkwartier hier demonstreert. Waarom geen betere voorstellen aan de Ned. Spoorwegen ge daan? Eerst heette het dezen overweg af ten sluiten en te doen bewaken, en nu heet het de huizen te sloopen om het uitzicht te verbeteren. Het zijn halve maatregelen, die den schijn geven dat men Castricum boven Bakkum wil be- voordeelen. Ik zal in het belang van geheel Castri cum blijven ijveren voor een hulpstation aan den Stetweg te Bakkum. Ik beweer dat, ook indien deze huizen gesloopt worden, de overweg niet alleen menschenlevens zal blijven eischen, doch ook, dat de toekomst van Castricum daardoor gehemd bliift. De K. v. K. is óf n'et goed oo de hoogte van den toestand, óf er zijn andere ele menten die er voor zorgen dat Bakkum geen treinhalte krijgt. De waarheid moet ik zeggen. Zie maar WeetAeticht VERWACHTING: Geldig tot morgenavond ongeveer 19 uur; In het noorden en oosten: Wellicht krach tige zuidoostelijke tot oostelijke wind, be trokken tot zwaar bewolkt, later wellicht opklarend, wellicht een weinig sneeuw, lichte tot matige, tijdelijk wellicht strenge vorst. In het zuiden en westen: Zwakke tot ma tige zuidoostelijke tot zuidelijke wind, neve lig tot betrokken met kans op mist, nu en dan lichte regen of sneeuw, temperatuur om het vriespunt, later lichte vorst. Kans op gladde wegen in het midden, noorden en oosten van het land. BUITENLANDSCH WEEROVERZÏCHT. Sinds Zaterdag is de luchtdruk in de Bal- tische staten 20 mbar gestegen. Het conti nentale gebied van hoogen luchtdruk heeft zich in de laatste etmalen voortdurend naar het westen en zuiden uitgebreid. Heden morgen bereikten de stijgingen IJsland. In het noordoosten en oosten van ons wereld deel heerscht overal zeer strenge koude. In Spanje en het Middellandsche zeegebied blijft de luchtdruk eveneens hoog. Hier echter zijn de temperaturen hoog en is geen sprake van winterkoude. De oceaandepressie behoudt een groote uitgestrektheid. Bij de zuidpunt van Groenland was de luchtdruk gisterenavond nog omstreeks 980 mbar en dezelfde lage waarde kwam voor bij een randstoring ten noordwesten van de Azoren. De randstoringen doen in sterke mate hun invloed gelden op het weer op de Azoren, doch blijven ver ir het westen. Een stroo ming van wjirme lucht beweegt zich langs den z. en o. rand der depressie en dringt door tot diep in de Poolzee. Op IJsland brengt zij de temperatuur op 7 tot 9 graden boven normaal. In de kustlanden van het vasteland houdt zij de van uit het noord oosten opdringende vorst terug. De vorstlijn liep hedenmorgen dwars over ons land en vOgde in Duitschland aanvankelijk den Rijn. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.33 tot 7.37 uur licht op. eens hoe treurig het gesteld is met de bestratingen en de slechte toestanden die van Castricum (station) naar Bak kum, de Egmonden en Bergen vallen waar te nemen. Terwijl er in Castricum goede breede straten met behoorlijke trottoirs zijn of komen, ontbreken deze geheel in Bakkum. Ik wil het hierbij voorloopig laten en indien de heeren van de K. v. K. te Alk maar genegen zijn met mij een wandeling te maken van het station naar Bakkum, zal dit hun het bewijs leveren dat ik niet heb overdreven. Mochten genoemde hee ren hiertoe den moed missen, dan geloof ik, dat ze zich de moeite kunnen sparen verdere maatregelen te nemen, want het zijn en blijven lapmiddelen. LUC. SCHMIDT. Jiacktêeucfiten DE VEEMARKT. ALKMAAR, 8 Jan. 1940. Op de heden ge houden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt; 7 Paarden per kg 54 cent; 97 Vette koeien 160350, handel goed; 29 Gras kalveren 4075; 58 Nuchtere kalveren (slacht) 620; 84 Vette schapen 16— 27; 262 Vette varkens per kg 6267 cent per kg. Handel matig, AMSTERDAM, 8 Jan. 1940. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen als volgt: Noordhollandsche eigenhei mers 1.902.10, Blauwe en Bonte eigen heimers 2.402.50, Bevelanders 2.15 2.30; Andijker blauwen 2.602.80 en Bonten 2.702.90; Friesche Bintjes 2.20.f 2.35, Borgers 2.402.70; Zeeuw- sche Bevelanders 2.202.40, Bintjes 2.152.30, Eigenheimers 2.302.50, Blauwe en Bonte Eigenheimers 2.50— 2.70, Blauwen 3.103.25, Bonten 3 3.25, Poters f 2.10f 2.25; Drentsche zand- aardappelen f 2.502.70; Anna Paulowna- zandaardappelen 33.25; Duinzandaard appelen f 3.253.50. Alles per H.L. Aan voer 40.000 >g. AMSTERDAM, 8 Jan. 1940. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 439 Vette koeien, le kw. 80 90 cent, 2e kw. 7078 cent, 3e kw. 5664 cent en mindere soorten 4650 cent per kg slachtgewicht; 74 Melk- en kalfkoeien f 180 260; 32 Vette kalveren, 2e kw. 8084 ct. 3e kw. 7078 cent Der kg levendgewicht; 89 Nuchtere kalverèn 7f 12; 69 Schapen 1428; 471 Varkens 7276 cent per kg slachtgewicht; 4 Veulens, prijzen niet geno teerd. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Jan. 1940. (Langendijker Groentenveiling) 12800 kg Roode kool 4.50—5.20; 17400 kg Gele kool 2.703.60; 7200 kg D wite kool 3; 1500 kg Savoye kool f 22.50; 1850 kg Uien 3—3.10; 1750 kg Peen 2—2.20. NOORDSCHARWOUDE, 8 Jan. 1940. (Noordermarktbond). 3300 kg Roode kool 4.60—5; 12200 kg Gele kool 3—3.50; 42000 kg D. witte kool 2.40f 3.10; 7500 kg Uien 2.903, grove uien f 2.60. WARMENHUTZEN, 6 Jan. 1940. 3000 kg Uien 2.60-/ 3.10; 34900 kg Roode kool 4.20 5.30; 4700 kg Gele kool 2.50—3; 37100 kg Witte kool 2.50—3.20.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2