PEKENNÉR. Schepen, die niet wederkeeren Myra, het elfje en de booze kabouter Zwartvoet. vraaqt erv I rooi/& Buitenland Felle koude belemmert de krijgsverrichtingen Finland. in Vele Finsche steden gebombardeerd, maar de aangerichte schade is niet groot. TWEEDE BLAD Verminderde actie van de Russen. Uit Helsinki wordt gemeld: Sinds den veldslag van Suomusalmi hebben zich geen groote militaire feiten meer voorgedaan. De Russen hebben een aantal plaatselijke acties ontketend tegen de versterkte linies op de Karelische landengte, doch tijdens de laat ste 24 uur is de militaire bedrijvigheid van de Sovjets in dit gebied sterk afgenomen. Wel bleef de zware Russische artillerie r.u en dan Viipuri bombardeeren, maar de aan gerichte schade was van weinig beteekenis, Ook hebben Russische artillerie en vliegtui gen de Finsche kustbatterijen gebombar deerd op het schiereiland Koivisto en aan de oevers van het Ladogameer. In Oostelijk Karelië, in de streek ten Noorden van het Ladogameer en in Lapland, bleven de krijgs verrichtingen der laatste dagen beperkt tot ontmoetingen tusschen Finsche patrouilles en verspreide groepen Russische soldaten, die van hun eenheden waren losgeraakt. Volgens een bericht uit Rovaniemi, het hoofdkwartier van het Noordelijke Finsche leger aan het in Helsinki verschijnende dag blad „Hlvudstadsbladet" zijn skipatrouilles doorgedrongen tot Kandalask, de Russische vlootbasis aan de Witte Zee. Luchtaanvallen. De Finsche luchtmacht voerde tal van ver- kennings- en bombardementsvluchten uit en het luchtdoelgeschut haalde op 5 Januari acht vijandelijke vliegtuigen neer, terwijl, naar men gelooft, nog twee anderen zijn neergekomen. Volgens te Helsinki ontvangen berichten is Vrijdag het industrieele centrum Voika door Russische vliegtuigen gebombardeerd. Twee personen werden gedood. De spoorlijn van Helsinki naar Viipuri is eveneens gebombardeerd. Finsche vliegtui gen bonden den strijd aan met het Russische eskader, waarbij zes tot acht Russische toe stellen werden neergehaald. Tijdens een luchtaanval op Utti, een stad ten Oosten van Kouvola, op ongeveer 100 km ten N.O. van Helsinki, zijn volgens een semi- officieele bron acht van de negen roodc vliegtuigen neergehaald. Dit is, zoo verklaart men, de meest opmerkelijke gebeurtenis in den strijd in de lucht tijdens dezen oorlog. Eén Finsche piloot haalde zes Russische ma chines neer. Zaterdag hebben acht Russische vliegtui gen de steden Kupio en Lahti gebombar deerd. Verscheidene huizen werden vernie tigd, doch er zijn geen slachtoffers te be treuren. Het Finsche afweergeschut heeft acht Russische vliegtuigen neergehaald. De geruchten over Finsche luchtaanvallen op Baltischport in Estland zijn volkomen on juist en trouwens door de Estlandsche regee ring zelve tegengesproken. De Russische luchtbasis daar is te klein, dan dat men een bombardement zou kunnen uitvoeren, zon der het gevaar, dat Estlandsch gebied getrof fen wordt. Finland wenscht de neutraliteit van Estland in geen enkel opzicht te schen den. Het is echter mogelijk, dat de Finscne luchtmacht verkenningsvluchten boven de Russische bases in Estland heeft onderno men. Zaterdagavond werd gemeld, dat min stens achttien Russische vliegtuigen dien dag boven Finland zijn neergeschoten. Het Russische legerbericht. Het communiqué van het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad luidt als volgt: Op 6 Januari deed zich niets belangrijks voor aan het front. In de richting van Oechta botsingen van patrouilles. Op de Karelische landengte optreden van verkenners en ge schutvuur. De Sovjet-luchtmacht heeft een aantal succesvsolle raids ondernomen op vijandelijke reserves en militaire doelen. Tien vijandelijke vliegtuigen zijn neerge haald bij luchtgevechten. Felle koude. De koude in Finland is op het oogenblik zeer fel. Het vroor te Helsinki 20 tot 23 gra den en Zaterdag is het kwik gedaald tot 27 graden onder 't vriespunt. Op de landengte van Karelië en aan de grens is de koude nog heviger. De bevoorrading van het Russische leger wordt steeds moeilijker door het op treden van de Finsche skipatrouilles. Uit Stockholm wordt gemeld, dat op Drie koningen, welke anders een vrije dag is. 100.000 arbeiders in Zweden hebben gewerkt en hun loon voor dien dag hebben afgestaan voor Finland, De opbrengst hiervan bedraagt ongeveer twee millioen kronen. Finsche oproep tot de Russische soldaten. De Finsche radio heeft opnieuw in het Russisch een oproep gericht tot de „soldaten van het roode leger", aldus luidende: „Uw gezinnen en familieleden verwachten dat gij hen bevrijdt van de onderdrukking, waarin zij leven en waarvan zij zich steeds meer bewust worden. Keert terug naar uw haard steden en schudt af het juk van terreur en ongerechtigheid, dat u door uw regeering wordt opgelegd. Thans geeft gij er u reken schap van, dat uw leiders slechts een onbe- teekenend deel van hun beloften gehouden hebben. Wat is het communisme waard, als het niet berust op gerechtigheid?" Zich daarna richtende tot de Sovjet-regee ring, zeide de radio-omroep: „Begrijpt ge niet, heeren Sovjet-regeering, die onverschillig blijft voor het lijden van uw slecht gekleede en uitgehongerde kame raden, die gij naar Finland den dood in jaagt, dat hun oogen opengaan in het oogen blik van hun sterven? Begrijpt ge niet, da', het volk, dat gij onderdrukt, en dat geen brood heeft, zich steeds helderder reken schap geeft van uw beestachtige methoden, die de verontwaardiging opwekken van de heele wereld? Weest er zeker van, dat het Russische volk uw geweldpleging en valsch- heid niet altijd zal verduren". Een radio-oproep. In een radio-oproep tot het Finsche volk wordt gezegd: „Wij kunnen door geweld worden overwonnen, doch daarvoor zal men ons moeten vernietigen. Alle Finnen worden aangespoord solidair en trouw te zijn, toe wijding en zelfverloochening te blijven too- nen en alles te doen om de soldaten, die zich tegen den invaller weren, te helpen. Wij hebben vertrouwen in de toekomst. Wij weten, dat wij een heiligen strijd voor een heilig doel strijden en wij gelooven, dat geen enkel geweld ons volk neer kan slaan. Vrij, sterk door zijn beschaving en zijn cultuur zal ons volk uit den strijd komen en in de toekomst zullen onze dichters dit tijdvak bezingen als een uur van glorie". Engeland en Finland. In de Sunday Times schrijft Scrutator over „Onze schuld aan de Finnen, wier dap perheid de wereld ontroert". De schrijver dringt er op aan, dat den Finnen alle moge lijke steun verleend zal worden Hoe dieper Rusland gebonden wordt door de Finsche verwikkeling, zoo zet hij uiteen, hoe minder energie het zal hebben om Duitsehland bij te staan, hoe ernstiger de Duitsche ontvreden- heid zal worden over de Russisch-Duitsche overeenkomst en hoe dieper het prestige van Hitier zal vallen. Scrutator voegt hieraan toe, dat het letterlijk waar is, dat de bekwaam heid van den Finschen weerstand de be langrijkste bijdrage vormt voor de Brit- sche overwinning ter zee en het succes der blokkade. De oorlog in Finland is ook in zekeren zin een herverzekering tegen een Russische agressie op den Balkan. Zoo uit zonderlijke diensten verdienen niet alleen onze bewondering, aldus de schrijver, maar ook onze dankbaarheid in zijn meest prac- tische vormen. De Zweedsche hulp aan Finland. Nog duizend Zweedsche gezinnen hebben zich bereid verklaard Finsche kinderen op te nemen. Zweden heeft reeds 137 ton levensmiddelen en 200 ton kleeren naar Finland gezonden. Het legerbericht van gister. In het Finsche legerbericht wordt mede gedeeld: In de landengte van Karelië heeft de vijand in den nacht op Zaterdag aangevallen na een voorbereiding door artillerie tusschen het Hatjalahti meer en Summa. De aanval werd afgeslagen. De Finsche artillerie heeft een vijandelijke colonne, welke op marsch was, zoomede een ravitailleeringscolonne verspreid. De vijand was begonnen zich in te graven en prikkeldraadversperringen aan ie brengen. Bij Aittojoki werd een vijandelij we aanval afgeslagen en een tank vernield. In het district Salla werd de poging van een vijandelijke ski-afdeeling onze troepen in te sluiten, verijdeld. De lijken van meer dan 3000 man werden op het slagveld achterge laten, verder 14 machinegeweren en ander materiaal. In het district Petsamo heeft dt vijand met tamelijk geringe strijdkrachten aangevallen, doch hij werd afgeslagen. De vijandelijke activiteit ter zee werd door het ijs beperkt tot pogingen te voor komen, dat koopvaardijschepen onze havens zouden binnenkomen of verlaten. Vijandelijke vliegtuigen hebben Lathi en Kuopio gebombardeerd. Een persoon werd gedood, twee gewond. De Finsche luchtmacht heeft bombarde mentsvluchten gemaakt. De Finsche jagers en luchtdoelbatterijen hebben de vijandelijke pogingen tot bombardeeren verijdeld. Twaalf vi'T Ijjke vliegtuigen werden omlaag ge schoten. Het Russische legerbericht. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt in een communiqué mede: Op 7 Januari heeft zich aan het front niets van beteekenis voorgedaan, In de districten Ukhta en Repola activi teit van verkenners. In het district Petrasavodsk heeft een der Russische patrouilles een vijandelijke af dee ling verspreid. In de landengte van Karelië activiteit van patrouilles en artillerievuur. Door het ongunstige weer was de activi teit der luchtmacht beperkt. De hevige koude. De hevige koude der laatste paar dagen is voor oe linnen zeer welkom geweest, daar er slechts plaatselijke activiteit was zoowel op de lan'l",'*io v- Tr-ralië als aan Je Oos telijke grens. De activiteit der Russen op de landengte was beperkt tot kleine aanvallen en artille rievuur. Op die wijze konden de Finsche sol daten een welverdiende rust genieten en waren zij in staat munitie te sparen. Aan het Oostelijk front zijn de Finnen in staat geweest eenige troepen in de voorsle linies af te lossen. Duitsche officieren naar Rusland? De Fransche radio-omroep heeft Zondag avond beweerd vernomen te hebben, dat twintig officieren van den Duitschen gene- ralen staf naar Sovjet-Rusland zijn vertrok ken om deel te nemen aan de reorganisatie van het roode leger. DE NATIONALITEITSKEUZE IN DE ALTO ADIGO. In de provincie Bolzano hebben 63.012 personen van Italiaansch ras de Italiaan- sche nationaliteit behouden na de optie welke was georganiseerd overeenkomstig de Italiaansch-Duitsche overeenkomst. In de provincies Trento, Udine en Belluno hebben 19.530 personen de Italiaansche nationaliteit behouden. Zij die besloten hebben de Italiaansche nationaliteit te be houden vertegenwoordigen ongeveer 27 procent der bevolking in de provincie Bolzano en 51 procent in de provincies Trento, Udine en Belluno. HET STRIJDTOONEEL IN CHINA. Uit Tokio wordt gemeld: Het z.g. „Winteroffensief" in de pro vincie Hoepeh, waaran meer dan tien Chineesche divisies deelnamen, wordt in een f'-ontbericht een voiledige rms.ukking genoemd. De Japansche troepen in het betreffende gebied hebben voor nieuwjaar aan Chineesche zijde 5000 dooden ge teld. Na de verijdeling van het Chineesche offensief rekenen de Japanneezen thans af met de Chineezen in de bergstreken ten noorden van Tsoengyang en ten zuiden van Toengtsjeng, waar volgens de berich ten verwoed gestreden worden. Uit Kanton meldt het Japansche nieuws bureau, dat de Japansche veldtocht ten noorden van Kanton in de provincie Kwantoeng volgens een Zaterdagmiddag door het hoofdkwartier van het Japansche expeditieleger in Zuid-China uitgegeven communiqué snel zijn voltooiing nadert, nu achtereenvolgens de Chineesche stel lingen te Yoengyoensjien, Sanhoeatsjen en Yingtak bezet zijn. Volgens het communiqué stonden de Japansche troepen in dezen sector tegen over 100.000 Chineezen, die 20.000 dooden moesten achterlaten, terwijl 3000 zich overgaven. De vorming der regeering-Wang Tsjang Wei. Generaal Itagaki, de oud-minister van oorlog, thans chef van den staf der Ja pansche troepen in China, heeft, naar uit Sjanghai wordt gemeld, het plan van het Japansche leger voor de vorming eener centrale Chineesche regeering onder Wang Tsjing Wei overgebracht naar To kio, waarbij hij verklaarde te zullen af treden, indien het plan niet aanvaard werd. Daar Itagaki de leider is der partij van jonge officieren, wordt aan dit plan groote beteeKenis toegekend. De vorming der nieuwe regeering zou geschieden in Februari a.s. en de ontrui ming medebrengen van Nanking door de Japansche troepen en eventueel de terug trekking der Japansche expeditietroepen. Overeenstemming omtrent vor ming eener nieuwe regeering. In regeeringskringe1 te Tokio verklaart men, dat tusschen Tokio en Wang Tsjing wel principieele overeenstemming is be reikt over de plannen eener nieuwe regee ring in China. DE LAATSTE VERLIEZENLIJST VAN DE BRITSCHE MARINE. De laatste verliezenlijst, uitgegeven door de admiraliteit, bevat de namen van 116 officieren en minderen, van wie bekend is, dat zij dood zijn, en die van elf personen, van wie wordt vermoed, dat zij zijn over leden. Deze lijst, tezamen met de eerder gepubli ceerde lijsten, vermeldt de totale verliezen bij de vloot tot 14 December 1939, Deze verliezen hebben geen betrekking op een bijzonder schip of actie. Het betreft zeven officieren, die gedood zijn, 4 officie ren die vermist zijn en vermoedelijk dood zijn, een die aan bekomen wonden overleden is, drie dooden, twee krijgsgevangenen en 3 gewonden en, voor wat de minderen betreft, 58 gesneuvelden, drie aan wonden overlede nen, zeven vermisten, van wie men gelooft, dat zij dood zijn, 44 dooden en 103 man, die tijdens den krijgsdienst zijn gewond. Motorschip verongelukt. - 120 Koreanen vermoedelijk ver dronken. Uit Keijo (Korea) wordt gemeld: Men geloofd, dat 120 Koreanen Zater dagochtend vroeg in de straat van Ko rea zijn verdronken toen een motor schip van niet nader aangegeven ton nage op 20 zeemijl ten noordwesten van het eiland Tsjoesjima een motordefect kreeg en d-or hooge zeeën werd over spoeld. Het schip bevond zich van de zuidkust van Korea op weg naar Japan, toen het door de ramp werd getroffen. Slechts 14 parsagiers, die bij de plaats van het ongeluk in zee werden aange troffen, werden door een visschersboot opgepikt. Britsch schip op een mijn ge- loopen. De 8317 ton metende „City of Mar seilles" is Zaterdag bij de Schotsche oostkust op een mijn geloopen en heeft midscheeps ernstige schade gekregen. Een lid der bemanning, een Laskaar, kwam om het leven, 13 Britsch-Indiërs werden gewond. Het schip is gisteren een haven binnengesleept. Scheepsongeluk bij Korea. In de Koreaansche zeeëngte bij het eiland Tsjoesjima is een motorbarkas, die op weg was van Korea naar Japan, vergaan. Men vreest, dat 20 opvaren den verdronken zijn. Veertien passa giers zijn door een visschersvaartuig ge-, red. Duitsch schip bij Noorsche kust gezonken. Het 5062 ton metende s.s. „Franken- wald" van de Hamburg—Amerika-lijn is Zaterdag bij Steinsund aan de Sog- nefjord, ongeveer 70 kilometer ten noor den van Bergen, (Noorwegen) gezon ken. De uit 48 koppen bestaande beman ning en de twee Noorsche loodsen zijn door een Noorsclien torpedobootjager gered en naar Bergen gebracht. Britsche treiler gezonken. Een treiler der Britsche marine, de 449 ton metende „Kingston Cornelian", is Vrijdag in de Straat van Gibraltar gezonken na in aanvaring geweest te zijn met het Fransche passagiersschip „Chella" (8920 ton). Alle 16 opvarenden van den treiler zijn om liet leven geko men. De „Chella" liep eenige schade op. Mijn in een net ontploft. De Britsche treiler Eta is gezonken door ontploffing van een mijn, welke in een net gevangen was. Zes leden der bemanning zijn aan land gebracht in een haven aan de oostkust. Engelsch stoomschip op mijn geloopen en gezonken. Het Britsche s.s. Towneley (288° ton) is gister ter hoogte van de zuidoostkust op een mijn geioopen en gezonken. Alle leden der bemanning konden worden gered. COCKTAIL UNITED CIGARETTE FACTORIES INC. DIT JAAR ZOU BESLISSING IN OORLOG MOETEN BRENGEN. Garvin brengt in de „Observer" de over tuiging tot uitdrukking, dat dit jaar de beslissing zal vallen over het definitieve resultaat van den oorlog, om bet even of deze in 1940 inderdaad zal eindigen of niet. Na te hebben nagegaan, over welke al ternatieven Duitsehland voor een eventu- eele actie tegen de gealliseerden de be- schikki ïg heeft, zegt Garvin: De eenige werkelijke hoop van de nazi- terreur is, Engeland rechtstreeks een slag toe te brengen ter zee en in de lucht. De beslissende vuurproef voor de bepaling van het lot der geheele beschaving zal uitge vochten noeten worden door dit land en geen ander. Of de nazi's moeten in de komende zes of zeven maanden het ergste tegen deze ratie en dit rijk wagen, of bun regime moet falen. Als er in den volgenden herfst geen vooruitzicht oo een overwin ning bestaat, zal het Duitsche volk geen nieuwen oorlog:winter doormaken. EEN REDE VAN MINISTER HOWE. Dé Canadeesche minister voor het transportwezen, Howe, heeft in een radio rede medegedeeld, dat het Canadeesche bureau voor de oorlogsvoorraden, tot nu toe voor ongeveer 65 millioen dollar bestellingen heeft gedaan, zonder nog te spreken van de 25 millioen dollar, welke besteed zijn voor het transport per trein en schip van de man schappen en voorraden naar de Canadeesche havens van vertrek. Howe voegde hieraan toe, dat de Cana- deezen zijde aan zijde zullen strijden met de Britsche en Fransche troepen aan den Rijn. Canada heeft twee fronten, een in Canada zelf en het ander over zee. Verder zeide hij, dat het plan tot de op richting van een Britsche imperiale lucht macht meer dan 4.000 vliegtuigen omvat, ongeveer 80 vliegvelden, waarvan reeds 40 gereed zijn, zijn voor de uitvoering van dit plan noodig. Ook wordt een omvangrijk plan tot het b uwen van schepen uitgewerkt, waaraan de regeeringen van Groot Britannië en Canada deelnemen. Reeds zijn bestellingen gedaan voor schepen, van de kleine rubber booten af tot stalen booten toe. NOG GEEN DISTRIBUTIE IN BELGIE. De vroegere Belgische minister voor de ravitailleering, tegenwoordig minister van 't verkeerswezen, Delfosse, heeft te Luik een rede gehouden, waarin hij uiteen heeft gezet hoe België, niettegenstaande de vele moei lijkheden, er in is geslaagd een regelmatige ravitailleering te verzorgen, zoodat het een der weinige landen in Europa is, waar nog ge-en distributie van levensmiddelen behoef de te worden ingevoerd. De minister verklaarde ten aanzien van de toekomst op dit punt optimistisch te zijn. RANTSOENEERING VAN LEVENS MIDDELEN IN ENGELAND. De Britsche minister voor de voedsel voorziening, Morrison, heeft een radiorede uitgesproken over de invoering der rant soeneering waarbij hij o.m. zeide, dat alle te rantsoeneeren levensmiddelen voor een groot deel van over zee komen. Om ze te verkrijgen moet een groot deel der Brit sche scn-'epsruimto en van het geld ge- biuikt worden. Wij «villen zoo veel mogelijk scheeps- ruimte en deviezen gebruiken voor wapens en grondstoffen. Alleen rantsoeneering kan een billijke verdeeling geren, wanneer 'eenmaal besloten is genoegen te nem»n met minder. Rantsoeneering beteekent niet, dat er een tekort is. Al het noodige voed sel zal er zijn. Er zijn voldoende voorraden suiker om ieder drie kwart por.d per week te geven. Den zeevarenden zal niet ge vraagd worden meer voedsel aan te voeren dan noodig is. Laat ze inplaats daarvan steeds meer brengen van datgene, wat onze bescherming zal vergrooten en hun kracht. Tot wij, aldus de minister ten slotte, den oorlog gewonnen hebben, zullen wij in het binnenland deelen, wat onze mannen ons brengen, zooals zij de gevaren van hun dienst deelen. DE OPVARENDEN VAN DE „COLUMBUS." De 579 opvarenden van het Duitsche passagiersschip „Columbus" die te New- York waren aangekomen, nadat zij hun schip tot zinken hadden gebracht, zijn vol gens de „Asald Sjimboen", een Janansch blad, voornemens over Japan en Siberië naar Duitsehland terug te ketren. De ge zagvoerder en 39 opvarenden ^"illen Za terdag met eei Japansch schip van Los Angeles --ertreken, *20 gaan heden met andere Japansche schepen in zee. Nader wordt uit Tokio gemeld: 579 Leden der bemanning van het Duitsch schip Colum bus, dat ter hoogte van de Atlantische kust der Vereenigde Staten door de eigen be manning werd tot zinken gebracht, stellen zier voor via Japan naar Siberië naar Duitsehland terug te keeren. ZWEEDSCH SCHIP NAAR DUITSCHE HA/EN OPGEBRACHT. Het D. N. B. meldt: Krachtens den Duit schen handelsoorlog in de Oostzee, werd het Zweedsche s s. Konung Oskar, onder weg van Riga naar Stockholm, door een Duitsch rr arinevaartuig aangehouden. Bij de onderzoeking werd geconstateerd, dat zich 42 strijdbare Polen als passagiers aan boord bevonden, die via Zweden naar En geland wilden reizen. Zij werden van boord gehaald en naar een Duitsche haven ge bracht. Het Zweedsche schip werd voor verder onderzoek eveneens naar een Duit sche haven on-mbracht. wm tri*»®»*,. MM 1-—171 ..-.'.y.va -I, V W b x *~,V-'AV-.tbx-.v. 61. Myra blijft Kortsik nakijken, net zolang, totdat hij een klein zwart stipje is geworden in de witte sneeuw. Snikkend gaat Myra zitten. „O, wat heb ik hei koud, zijn er hier nu helemaal geen mensen, die mij kunnen helpen", huilt het elfje. Ineens staat er een jon getje voor haar. „Och, wat ben jij een lief klein meisje. Hoe kom je hier in dit koude land?" vraagt het Eskimo jongetje. 62. „O, je doet me toch geen kwaad? Laat mij maar alleen, alleen. Boze kabouters hebben mij hier ge bracht en ik mag nooit meer in mijn bos terugkeren' vertelt Myra angstig. Wat heeft Akita, 't Eskimojongetje medelijden met dat aardige wezentje. „Kom, ga mee naar onze hut. Daar is het warm. Kijk, elfje, daar woon ik, daar waar die kinderen staan te wuiven".

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7