DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Finnen vernietigen weer divisie. een Russische Onrust in Engeland door het aftreden van Hore BeSisha. Opnieuw een geheele Russische divisie vernietigd. De Russen met Kun eigen wapenen verslagen. Fransche legerberichten. De aleemeerie toestond. Europa in aiwachting. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels I 25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v'h. EERMS. COSTER ZOON Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3320, redactie 3330. No. 7 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur; C. KRAK. Dinsdag 9 Januari 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang De nieuwe generalissimus van de Sovjet-troepen, die den aanval op Finland cndernemen, is tot- dusverre niet gelukkiger geweest dan zijn voorganger en zal wel tot de ontdekking zijn gekomen, dat de strijd tegen Finland met zijn natuurlijke verdedigingslinies veel moeilijker is dan de strijd tegen de Japan ners in het Verre Oosten. Een der gevaarlijkste aanvalspogingen is voor Finland tot dusver de strijd aan de zoogenaamde wespentaille geweest waar, op de plaats waar Finland het smalst is, de Russen van Oost naar West willen trekken om daardoor het land in twee stukken te knippen en de Finsche verbindingen tusschen Noord en Zuid te verbreken. Finland is hier zoo smal, dat een niet krachtig gestuite aanval de Russen binnen enke'e dagen naar de Bothnische golf zou doen doorbreken en de Fin nen hebben dan ook a"es in het werk gesteld om hier de Russische stoot troepen te kunnen keeren. Zjj hebben daarbij weer een éclatant succes geboekt. Bij Raate, op 36 k.m. ten Oosten van het veel besproken Suomussalmi, hebben zij de 44e Russi sche divisie vernietigd en dat wel grootendeels met gebruikmaking van het Russische krijgstuig, dat in hun handen is gevallen, nadat zij de vorige week de 163e divisie in de pan gehakt hadden. Ook nu weer is een rijke krijgsbuit in handen der Finnen gevallen, die Rusland langzamerhand als de voornaam ste wapenleverancier voor hun leger kunnen beschouwen. In Engeland blijkt in breeden kring ontevredenheid te bestaan over het gedwongen aftreden van Hore Belisha als minister van oorlog. Men verwacht- thans, dat de afgetreden ministe-, wanneer het Lagerhuis weer bijeenkomt, een persoonlijke verklaring zal afleggen en dat het daarom wel eens een bewogen vergadering zal kunnen worden. Men zal waarschijnlijk van Cham berlain de zekerheid verlangen, dat Engeland door zijn ministers en niet door de militaire leiders geregeerd wordt. Russische divisie vernietigd. De gevechten rond het dorp Raate, op 36 km ten Oosten van Suomussalmi, zijn gister geëindigd met een overweldigen de zege van de Finnen, die de vierde Russische divisie op den weg van Suo mussalmi naar de Russische grens heb ben vernietigd. De door de Finnen gemaakte buit, voor zoover deze tot dusver geteld is, omvat behalve duizend gevangenen, 102 kanonnen, 42 tanks, 10 pantserauto's, 20 tractors, 278 auto's met verschillende soorten oorlogsmateriaal, waaronder luchtafweergeschut en automatische ge weren, 1170 paarden en 47 veldkeukens. De Finnen gaan door met het terrein te zuiveren. De bijzonderheden, die omtrent de over wining bij Raate binnenkomen, bevestigen' den omvang van de Finsche zege. Sedert de overwinning van Suomussalmi waren de gevechten voortgezet langs den nauwen weg, die over Raate naar de grens leidt. Deze weg loopt door een woeste streek, die met bijna ondoordringbare wouden bedekt is. Na den nederlaag van de 44e Russische divisie be schouwt men de voornaamste vijandelijke strijdkrachten in dezen sector als vernietigd. Naarmate de Finnen het veroverde terrein zuiveren, stijgen de cijfers van den buit. De nieuwe Finsche overwinning. De Finsche overwinning is ongetwijfeld de grootste, tot dusverre door de Finnen be haald. In drie weken tijdens hebben zij drie Russische divisies vernietigd, een bij Tolva- jaervi, een bij Suomussalmi en de derde tus schen Suomussalmi en Raate. Een Russische divisie is 15.000 tot 18.000 man sterk. De Fin sche oorlogsbuit is zeer aanzienlijk. Ook dit maal hebben de Finnen de tactiek van pa trouilles gevolgd. Deze patrouilles sneden de ravitailleeringsafdeelingen van den vijand af, verrasten de opmarcheerende troepen of de verkenningsafdeelingen. De Finsche luchtmacht heeft een belangrijke rol gespeeld door de Russisohe kampementen en con- vooien tot ver op Russisch gebied aan te val len. In een strijd van een tegen tien hebben de Finnen ten volle gebruik gemaakt van hun patrouilletechniek en hun bewegings snelheid. Met eigen wapenen verslagen. De 44-ste Russische divisie is verslagen voor een groot deel met behulp van oorlogsmateriaal dat buit gemaakt was op de 163e divisie, die een week geleden aan hetzelfde front werd vernietigd. De Russen rukten op van Raate, in een nieuwe poging om in westelijke richting vorderingen te maken naar de Bothni sche Golf. Na een korte campagne zagen de Russen zich afgesneden van hun voedselvoorraden en verbindingsmidde len. Hun zware materiaal bleef in de moerassen steken. Kalmte aan het front. Aan het geheele front is thans een zekere kalmte ingetreden. Ten Noorden van het Ladogameer hebben zich enkele gevechten zonder strategische waarde voorgedaan. Het belangrijkste gevecht heeft zich afgespeeld bij Raate een plaatsje ten Zuidoosten van Suomussalmi. Een bataljon Russen, die na den grooten slag bij Suomussalmi in de bos- schen waren gevlucht, hebben gepoogd door de Finsche omsingeling heen te breken. Nu de onderhandelingeen met Finland en de massa-aanvallen op het front niet zijn ge slaagd, poogt dè Sovjet-Unie haar doel te bei eiken door. het vernielen van de dorpen in het binnenland door aanvallen uit de lucht en poogt men de verbindingen van Finland met de buitenwereld af te snijden. Het is waarschijnlijk, dat de Finnen, wanneer zij over meer jachtvliegtuigen beschikken dan op het oogenblik, den vijand een goede les zullen geven.- Het Russische legerbericht. Het hoofdkwartier van het militair» district Leningrad deelt mede: Op 8 Januari heeft zich aan het front niets van belang voorgedaan. In de districten Ukhta, Repola en Petrozavodsk activiteit van patrouilles verkenners. Op de landengte van Karelië activiteit van verkenners, geweer- en machi negeweervuur en optreden der artillerie van beide zijden. Wegens het-ongunstige weer heeft de Rus sische luchtmacht alleen verkenningsvluch ten gemaakt. HULP AAN FINLAND. Uit Zweden. Het bedrag, dat bijeengebracht is door het comité tot hulp aan Finland, is gestegen tot 7.046.000 Zweedsche kronen, waarbij niet is inbegrepen het millioen, dat de arbeidsdag voor Finland heeft opgebracht. Een ambulance voor paarden. De Zweedsche organisatie voor dierenbe scherming in Zweden heeft besloten een ambulance voor paarden naar Finland te zenden. Het blad voor handel en scheepvaart te Goteborg heeft geschreven, dat de hulp aan Finland voort moet gaan. Ook is het niet mogelijk de wapenleveranties, welke Enge land, Frankrijk en de Vereenigde Staten naar Finland zenden, tegen te houden. De Zweedsche openbare meening is op dit punt eensgezind en onwrikbaar. Uit Engeland. De Britsche Society of Friends zal een aantal leden harer ambulance naar Finland zenden. Twee dezer leden bevinden zich reeds in Zweden en binnen tien dagen zul len nog omstreeks 50 andere naar Finland vertrekken. De Britsche arbeidersbeweging heeft van de Finsche arbeiderspartij en vakvereeni- gingsraad een uitnoodiging ontvangen tot het zenden van een vooraanstaanden vertegen woordiger om den toestand in Finland te bestudeeren. Naar door het hoofdbestuur van de Brit sche arbeidersbeweging verklaard werd, zal Woensdag een bijeenkomst worden gehou den, waarin, naar men verwacht, de uitnoo diging zal worden aangenomen en een of meer vertegenwoordigers zullen worden aangewezen. Uit Zwitserland. De Zwitsersche organisatie tot hulp aan Finlandheeft in veertien dagen tijd meer dan 500.000 Zwitsersche franc bijeen ge bracht, hierbij zijn niet begrepen de bedra gen, welke door financigele en industrieele kringen zijn beloofd. Uit de Vereenigde Staten. De Amerikaansche gezant te Bern, Leiand Harrison, heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, de nota overhan digd met het antwoord der Amerikaansche regeering ten aanzien van de hulpverleening aan Finland. De nota heeft den volgenden inhoud: Ingevolge het beroep van de regeering van Finland op materieelen en humanitairen steun, en waarin gevraagd werd of mijn regeering u in staat zou kunnen stellen de linsche regeering mede te deelen, dat zij bereid is haar te helpen en in welke mate, heb ik ten antwoord instructie gekregen te verklaren, dat de regeering der Vereenigde Staten sedert den aanvang der vijandelijk heden tastbare bewijzen heeft gegeven van haar sympathie voor volk en regeering van Finland in den huidigen toestand. Boven dien hebben het Amerikaansche Roode Kruis en particuliere organisaties in de Vereenig de Staten reeds hun medische, financieele en andere hulp verleend aan het Finsche volk en raadplegen zij de Finsche regeering over de meest doeltreffende wijze van voortzet ting dier hulp en vergrooting daarvan. Deze bijstand zal ongetwijfeld bezield worden door de rapporten over de behoeften, die de Finsche regeering indient bij het Volken bondssecretariaat en mijn regeering is van meening, dat het rechtstreeksche overieg, dat door haar is ingesteld, het Amerikaan- sch Roode Kruis en door de particuliere orga nisaties, met de Finsche regeering in staat zal zijn om verwarring in het streven naar hulp te vermijden". De senator Glass, die een sterk voorstan der van bezuiniging is, heeft verklaard, dat een regeeringsleening aan Finland gerecht vaardigd zou zijn. Hij zeide: „Ik zou willen, dat wij al het mogelijke voor Finland zouden doen, behalve er een leger heen zenden. Met andere woorden: Ik ben niet neutraal in woord en gedachte". De senator Brown van Michigan heeft een ontwerp ingediend, dat de Reconstruction Finance Corporation zou machtigen tot het verstrekken van een leening van 60 millioen dollar aan Finland. Volgens zijn ontwerp zou Finland dit geld voor alle doeleinden mogen gebruiken, ook voor het koopen van oorlogs materiaal, waar dan ook. Oorlogsmateriaal voor Finland in Duitschland opgehouden. Een groote hoeveelheid voor Finland be stemd oorlogsmateriaal is, welke over Duitschland werd verzonden, is door dit land opgehouden. Het zou in de eerste plaats oor logsmateriaal afkomstig uit Italië betreffen. Duitsche kringen geven hiervan vooralsnog geen enkele rechtvaardiging van juridischen of politieken aard. AARDBEVING IN ZWITSERLAND. In sommige deelen van het kanton Grau- bunden is Zondagavond een vrij hevige aardschok gevoeld. Op enkele plaatsen maakte de bevolking zich tamelijk ongerust. De seismograaf van het observatorium te Zuerich heeft tusschen 9 en 10 uur Zondag avond twee schokken geregistreeid. Het Maandagavond uitgegeven Fransche legerbericht luidt als volgt: Niets belangrijks te melden. Het Fransche legerbericht van hedenoch tend luidt: Gedurende den nacht werden vijandelijke patrouilles op verscheidene punten van het front door ons vuur - eruggedreven. DF JAPANSCHE REGEERINGS- MOEILIJKHEDEN. De Japansche minister van oorlog, Hata, heeft gister een belangrijke bespreking gevoer' met de vroegere opperbevelheb bers in Noord-China, de generaals Te- rautsji en Soegijoema. Onderwerp van d© besprekingen was de moeilijke kabinets positie, nu de meerderheid der parlements- oppositie het aftreden der regeering heeft geëischt. Uit militaire kringen verluidt, in ver band met dit onderhoud, dat leger en vloot den wensch hebben, dat alle met de Chi- neesche politiek samenhagende problemen beschouwd worden als nationaal politiek doel van het geheele Japansche volk. D© Chineesche politiek moet derhalve buiten de huidige, partijpolitieke oneer.igheid ge houden worden. Politieke kringen trekken hieruit de conclusie, dat de weermacht niet van meening is, dat het lot van het kabinet Abe in verhand behoeft te worden gebracht met de ontworpen instelling van een nieuwe regeering in China. Naar ver luidt heeft ook de minister van marine dezen gedachtengang heden nogmaals te genover den premier tot uitdrukking ge bracht. Het lot van het Japansche kabinet. De algemeene indruk in politieke krin gen is, dat het lot van het kabinet beslist is. De pers uit voor het eerst den naam van generaal Ugaki, die grooten steun van het leger heeft. De koortsachtige activiteit van de voornaamste personen uit het poli tieke leven wijst op den ernst van den toestand. RUSSISCH-BULGAARSCHE ONDERHANDELINGEN. Uit Moskou wordt gemeld: De Bulgaar- sche economische missieonder leiding van den Bulgaarschen minister van financiën, Bojoloff, is na de besprekingen tot een goed einde te hebben gebracht, uit Moskou ver trokken. RADIOTOESPRAAK VAN LESLIE BURGIN. De Britsche minister voor de bevoorra ding' heeft Maandagavond voor de Fransche radiozenders een toespraak gehouden, waar in hij zeide te weten, dat het Britsche ex- peditieleger nog niet zeer belangrijk is, doch dat de luisteraars wisten, dat het slechts de voorhoede was. Het aantal naar Frankrijk gezonden Britsche soldaten neemt van dag tot dag toe. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad. Er is een rustperiode in Europa te consta- teeren, die men evenzeer kan beschouwen als de traditioneele stilte, welke aan een storm vooraf pleegt te gaan. De legerberichten van het D.N.B. over den strijd in het Westen zijn in den regel zoo sober, dat niemand er nog veel notitie van neemt. Zij bepalen zich tot het vermelden van onbeduidende artilleriegevechten en wederzijdsche verkenningen en vaak is ook daarvan nog geen sprake. Dan meldt het altijd sobere Fransche communiqué, dat er van den strijd aan het front niets bijzonders is te melden. Het is alweer lang geleden, dat Britsche luchteskaders Duitsche marine-steunpunten aanvielen. En ook al weer enkele weken, dat tal van Britsche en neutrale schepen in de nabijheid der Engelsche kust getorpe deerd werden of op mijnen zijn geloopen. In Londen beweert men, dat de veiligheid ter zee van den laatsten tijd uitsluitend aan de Britsche activiteit is te danken. Van de duizend vrachtschepen zoo zegt men die in de vorige week Britsche havens zijn in- of uitgevaren, is er slechts één verloren gegaan, dat op een mijn is geloopen. En men ziet daarin dan het bewijs, dat de admiraliteit thans afdoende maatregelen heeft getroffen. De oorzaak dat Duitschland de laatste we ken geen magnetische mijnen meer in de Britsche wateren gelegd heeft, is, dat Engel sche vliegtuigen de Duitsche marinebases bedreigen en dat de ballonversperringen ter zee doeltreffend werken, zoo zegt men in Londen. En men voegt er voldaan aan toe, dat er op het oogenblik meer Britsche schepen op zee zijn dan in het begin van den oorlog en dat er nieuwe vrachtschepen en oorlogs bodems met een totalen inhoud van een mil lioen ton in aanbouw zijn, waaraan dag en nacht door de Britsche scheepswerven ge werkt wordt. Het Duitsche antwoord zal niet lang op zich laten wachten. Te vaak is een uiting van voldoening over eigen optreden in Engeland gevolgd door een hernieuwde Duitsche actie, waarmede men van Duitsche zijde dan het bewijs wil leveren, dat de Britsche zelfvoldaanheid geen enkele reden van bestaan heeft en de vijand de wereld wil toonen, dat hij lang niet zoo hulpeloos is als de heeren in Lon den veronderstellen. Men mag verwachten, dat Duitschland het antwoord op de Britsche verklaring ook nu niet schuldig zal blijven en dat de Engel sche koopvaardij- of oorlogsvloot daarvoor de noodige offers zal moeten brengen. Alleen in Finland wordt nog op ouderwet- sche wijze gevochten al komen er dan ook berichten, dat de Russen zich hier en daar gaan ingraven. Wat het beteekent loopgra ven te maken bij 30 graden vorst en in deze onbeschermde en onverzorgde stellingen te moeten bivakkeeren bewijzen de talrijke gevallen waarin men Russische soldaten doodgevroren op hun posten heeft gevon den. De nieuwbenoemde Russische generaal Stern heeft de krijgskansen nog niet ten gunste van de Sovjet-Unie kunnen keeren. Ten Oosten van Suomussalmi, bij Raate, dat in de zoogenaamde wespentaille van Finland is gelegen, hebben de Finnen de 44e Russische divisie in de pan gehakt met de wapenen welke zij veroverd hadden op de 163e divisie, die de vorige week hetzelf de lot ondergaan heeft. Een zeer groote krijgsbuit is wederom in Finsche handen gevallen. Het algemeen vermoeden is, dat men op dit gevaarlijke front vooreerst niets meer van de Russen heeft te vreezen. Nog altijd staat Rusland met de Finsche regeering zij het dan ook met de verkeer de Finsche regeering op vriendschappe- lijken voet en hebben de aanvallen op Fin land geen ander doel dan het afstraffen van de zoogenaamde bandieten, die volgelingen van Mannerheim zijn. Er is dan ook geen sprake van een Russi sche oorlogsverklaring, wat voor Finland van groote beteekenis is omdat Rusland en Finland nu niet in de positie van oorlog voerende mogendheden verkeeren en an dere staten niet als buitenstaanders neutrale toeschouwers moeten blijven. Die eigen aardige toestand maakt het mogelijk Fin land daadwerkelijk steun te verleenen zon der dat dit tot een gewapend conflict met Rusland behoeft te leiden. De Scandinavische Staten zijn blijkbaar besloten Finland met mannen en materiaal te helpen en den doorvoer van de Britsche wapenzendingen toe te staan, al zullen zij er in hun eigen belang wel voor zorgen, dat de geallieerden daarbij geen kans krijgen mili taire steunpunten in het Noorden te bezet ten. Ook Amerika is thans tot daadwerkelijke hulp aan Finland bereid gebleken. Het is wel geen lid van den Volkenbond, maar in Genève heeft men besloten voor dit doel ook de medewerking van andere staten in te roepen en het is te begrijpen, dat men Amerika daarbij niet heeft vergeten. De regeering te Washington heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond laten waten, dat Amerika bereid is Finland te helpen en dat de regeering hoopt, dat de technische organisatie van den Volkenbond kan bereiken, dat de hulpactie der diverse staten zoo doeltreffend mogelijk zal zijn. Met andere woorden dus, dat de Finnen in staat gesteld zullen worden met het hun geleverde krijgstuig zooveel mogelijk Rus sen te verdelgen. Dat is voor de Sovjet-regeering allesbe halve aanmoedigend, vooral omdat de Ame rikanen er bij gemeld hebben, dat zij reeds op verschillende wijzen hulp aan Finland hebben ^verleend. Het heeft den schijn of men zich in erf buiten Europa weinig meer van den Sovjet-staat aantrekt, behalve in Duitschland, dat, naar verluidt, een zending Italiaansche wapenen die voor Finland be stemd was, zou hebben opgehouden. Maar de mogelijkheid, dat Hongarije be reid blijkt tijdelijk te vergeten wat het na dpn vrede van Trianon aan Roemenië moest afstaan, om met Italië en de Balkanstaten een dam tegen de Russische drang naar het Westen op te werpen is wel het beste be wijs, dat men ondanks haar tegenslagen in Finland de roode weermacht nog altijd als een groot gevaar voor het zoogenaamd beschaafde deel van Europa blijft beschou wen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1