tda CHE BEURS tBucqectiike Stand Weet&ecicfil Rechtszaken 35xxeken T^omnaaai llieums Voor de Alkmaarsche rechtbank. H18/I6 Eeri wandeling door Parijs in oorlogstijd. DE MIJNONTPLOFFING TE HUISDUINEN, EERSTE BLAD f 8, hoofdnummer hoofdrollen Jean i Jany Holt. Toegang ïoofdnummer Juarez n Paul Muni, Bette Brian Aherne. Toe- 8, La Béte Humaine n Gabin en Simone .8 jaar. l voorstelling. 1 Januari. te Heiloo, opvoering ir een gijntje van". Januari. :r te Bergen, opvoe- wden", door het Ned. erger Kunstkring en T NAVOLGING. MSCHE BANK N.V. Alkmaar, 9 Januari 1940. Vor.k.l 2.45-3.00 )38 84»/J )37 82 verkl. 131/j 13% 90% co /S 250 83 1673/4 167% 109'/j 109% NL. SSs/, 37% 64 64 320 317 - 9/3/4 96% lezit 129 1291-7, NL 39 39% 23% 23% 60 59% 3i5/16 40-% 403/4 29% 29 a 19% 1'% "16/l6 179/16 45/8 49»/M 48%6-ï 1 5l/j6 5 .401% 403 242 241 .213 106 1043/4-5 56Vj .100 .254 268% i 30% 10 S'/s 2051/4 .16» 112'/. 126 co 104 4S/.6 951/4 in 1143/4 HIV. .110V. ,1 123 165% 142 W. 10'/. 1418/16 731/4 58 25HA 2651/4 20 101/g 8V« 202% 111 6OV4 115 111 lll-V, 121% 163-4 141% 11% x) ex-coupon ridend. rs 2'/., heden 2'/. SI AMSTERDAM EEL. ige koers heden ,87"/i« 1.87 V. 1.41*2 7.41 5.25 75.20 1.20K 4.20** ..52 31.52 5.11 42.07 3 25 36.25 1.75 44.72*5 5.65 42.65 ALKMAAR. GEBOREN: Piet, z. van Piet Peereboom en M. Bek. Reinier, z. van Michael van Wanrooij en C. M. Denie. GETROUWD: Elias G. Biskanter en Catharina Schot- sanger. NOORD-SCHARWOUDE (Dec.) Geboren: Elisabeth Gertrudis, d. v. Jacob Thedorus Stet en Neeltje Glas. Elisabeth Cornelis Christina, d. v. Paulus Molenaar en Alida Zeldenthuis. Johanna Maria, d. v. Thedorus Johannes Kos en Francisca Berdina Groot. Getrouwd: Cornelis Jacob Kleimeer en Anna Heeringa te Heerhugowaard. Overleden: Klaas Langedijk, oud 48 jaren, echtgen. van Aafje Slooves, overleden te Alkmaar. Neeltje Bierman, oud 88 jaren, wed. van Jacob Ootjers. VERWACHTING: Geldig tot morgenavond ongeveer 19 uur: Meest matige tot zwakke oostelijke tot zuid oostelijke wind, helder tot lichtbewolkt, droog weer, des nachts strenge, overdag ma tige tot lichte vorst. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk over het continent beslaat thans het geheele gebied van de Oostzee tot de Middellandsche Zee en met groote snelheden stroomt in de bovenlucht de continentale koude naar het westen. De depressie in het westelijk Mid dellandsche Zee-gebied is nog in beteekenis toegenomen. Langs de kusten van het noor delijk deel van Italië en Dalmatië heerschen zware stormen. Dr coritinentale koude is het hoogst in de Baltische staten en in de Ukraine waar temperaturen tot en nabij -30 graden gemeld worden. Aan de kusten van de Adriatische Zee heerscht de bbra en brengt aldaar temperaturen onder het vries punt. De oceaandepressie begint zich thans naar het noorden te verplaatsen. Op de Azoren is de luchtdruk gestegen. Een ,rand- storing passeert thans IJsland. De tempera turen zijn in het noorden nog gestegen en IJsland verschil thans in temperatuur slechts weinig met de Azoren en Sicilië. Ook Beren eiland, Spitsbergen en Jan Mayen melden temperaturen tusschen 2 en 4 graden. Het depressiegebied zet zich met een langgerek- ten uitlooper tot ver in het westelijk deel van den oceaan voort. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.38 tot 7.36 uur licht op. Van het Quartier Latin via Montparnasse naar de Place de la Concorde toch volte ondanks evacuatie. (Van onzen correspondent). Ik startte dezen ochtend voor een fiksche wandeling, in Quartier Latin, in de stu dentenwijk doch mogelijk verkiest ge mij op mijn tocht te volgen? Prachtig! Deze groote Boulevard, hier vlak voor mij is de befaamde studenten-boulevard Saint- Michel, in de wandeling kortweg: Boul— Mich'. Zij ziet op dit uur reeds zwart van de studenten; niet dat de studenten zélf zwart zien van den honger of zoo wat overigens vaker voorkomt dan ge denkt!! En de oorlog? In normale tijden wonen er, midden in de woelige wereld, die Parijs heet, ruim dertig duizend studenten, waarvan bijna een derde deel buitenlanders zijn: op dit oogenblik zijn die buitenlanders vrijwel verdwenen, terwijl van de Fransche stu- deerende jeugd, naar schatting, momenteel welhaast de helft onder de wapenen moet zijn. Niettemin zou men zulks niet ver moeden; het heele studentenleven concen treert zich namelijk rond Boul-Mich'; en daar regeert de vroolijkheid en charme van „la Jeunesse éternelle" ook in oorlogs tijd Wanneer ik de Sorbonne verlaat, treft me gaandeweg meer de realiteit der dingen; ik zie talrijke leege hotelletjes, zakken zand voor ruiten en ramen, gesloten zaken „pour cause de mobilisation", terwijl voorts, in alle straten, bijkans om de vijftig meter, aanplak biljetten zijn aangebracht, met een verwij zing naar de naaste bomvrije schuilplaats. Inmiddels echter, is me gebleken, dat maar uitermate weinig menschen gasmaskers bij zich dragen; de Parijzenaar, in feite, wordt steeds meer optimist ten aanzien van de toekomst, hij gelooft inderdaad niet meer dat het nog zoo'n vaart zal loopen; veel be zorgder, in verhouding, is hij voor België, en voor Nederland Doch ik vervolg mijn weg, en via de Jar- din du Luxembourg steek ik over naar Montparnasse; hoe vaak zat ik in het park in de lentezon, in dezen heerlijken parktuin van het Luxembourg. Het voornaamste beeldhouwwerk is thans omgeven met zandzakken en stellages, en de vijver is leeg en de kinderen zijn weg, ver weg in het zonnige zuiden, in dorp jes, op boerderijen, of op oude kasteelen in Bretagne; velen zullen het daar stellig niet minder hebben, en heel wat bleekneusjes ondergaan er, noodgedwongen, een gezond heidskuur. Tot den leeftijd van dertien jaar zijn alle kinderen thans geëvacueerd, vervolgens zijn, voor de jeugd van dertien tot twintig jaar, sinds kort de scholen weer geopend; ten slotte zijn alle mannen, van twintig tot negen-en-veertig jaar, ten getale van vijf millioen, onder de wapenenen men zou derhalve geneigd zijn te denken, dat Parijs, met een zoo klein percentage mannen, een vreemden aanblik levert. Niets is echter minder waar, want hoe vreemd het ook moge schijnen, het stads beeld is vrijwel normaal. In Montparnasse wordt me spoedig ver teld, dat het „mis" is: onder het genot van een crème, bij het comptoir, oordeelde de „patron" somber, dat het wonderlijke bo- hemien-leventje voorloopig naar de maan is; artisten en would-be artisten. Amerikanen en demi-mondaines, alles is verdwenen naar elders. Wel kan het er 's avonds nog druk zijn, doch de bijzondere sfeer, van dit merk waardige stukje Parijs, is weg gevlucht vqot den oorlog Op de Place de la Gemoorde, het grootste plein ter wereld kijk ik eens om me heen. De beroemde obelisk, door Napoleon uit Egypte meegebracht, is juist bezig te ver dwijnen achter de zandzakken. Op den ach tergrond het Louvre, ontdaan van zijn kunst schatten, in den recordtijd van enkele we ken. En aan den anderen kant de Chambre des Dèputés, waar zoojuist een enthousiaste Kamer den minister-president de verlangde volmachten schonk, teneinde, zooals de pers het noemde, „het land naar de overwinning te voeren" Noch op de Place de la Concorde, noch op de Champs-Elysées bespeur ik ook maar iets van daling van het tempo. Het enorme ver keer heeft niets aan intensiteit ingeboet. In zesvoudige eindelooze rijen, glijden de luxe wagens nog steeds voort; niets heeft de oor log uiterlijk in dit duurste' kwartier van Parijs veranderd. Een kleine Frangaise vertelt me, hoe de oorlog aanvankelijk de heele branche op den kop zette; duizenden midinettes, die met hard werken eenkarig loon verdien den, stonden plotseling op straat; sindsdien is geleidelijk de toestand iets verbeterd, mede dank zij groote regeeringsorders voor den poilu! Dochop mode-gebied dur ven de groote huizen momenteel nog maar vanger. Op de groote boulevards in de warenhui zen is het, zooals altijd, razend druk, en in de beroemdste van alle, in de Galeries La fayette, zegt een lieftallige vendeuse mij, wat ik heb te doen bij luchtalarm. Wanneer ik weer buiten kom, begin ik te bemerken, dat ik reeds uren aan den wandel ben, en de idee lijkt me derhalve niet kwaad eens een bioscoop binnen te loopen. Het pro gram, in deze cinema aan de Boulevard des Italiens, is zeer goed, doch mijn belangstel ling gaat voornamelijk uit naar de wijze waarop het actueele nieuws naar voren wordt gebracht. Het oorlogsnieuws is veel uitgebreider dan in Nederland, en uiteraard niet bijster objectief; bij voorbaat is deze oorlog reeds gewonnen, zoo suggereert men het publiek en in een aparte film wordt daar bij de Fransch-Britsche alliantie verheerlijkt. Voorts krijg ik vrij uitvoerige opnamen uit Nederland te aanschouwen, voornamelijk van de onder water gezette gebieden; waarbij dan tevens wordt gezegd, dat slechts dank zij het kordate optreden van België, Frank rijk en Engeland, de Lage Landen nu enkele weken geleden van een Duitscbe invasie ver schoond zouden zijn gebleven. Als ik, na afloop der voorstelling, ander maal de boulevards betreed, is het vrijwei schemerdonker, en hiermede begint de Pa- rijsche avond in December anno 1939. Van een volstrekte duisternis is hier thans geen sprake meer; die periode heeft slechts en kele maanden geduurd. Sinds half Novem ber is Parijs weer Lichtstad, zij het dan ook in beperkte mate. Bij het gedempte licht der étalages, gedempt door alle mogelijke soorten mica, van donkerblauw tot zee groen, kan men thans 's avonds weer langs de boulevards slenteren, zonder kans op botsingen. Maar het blijft een voorzichtig loopen van schimmige figuren bij soms spookachtig licht. Omstreeks elf uur loopen de laatste voor stellingen van theaters en bioscopen tevens ten einde, en spoedig nadien zijn straten en boulevards verlaten en uitgestorven: Parijs tegen elf uur is een onmogelijke, trieste stad. Maar als morgen weer de dag aanbreekt, zal het steeds meer moeite kosten, te geloo- ven, dat we leven in de hoofdstad van een oorlogvoerend land. Slechts de avonden herinneren cjns scherp, dat we in feite leven in zeer abnormale tilden, dat veel, zeer veel nog kan gebeuren, en dat op dit oogenblik nog slechts het voorspel wordt gespeeld van een groote wereldtragedie. Verduistering bij de W.A.C.O. Voor de Alkmaarsche rechtbank moest Dinsdag terecht staan de gewezen bedrijfs leider van de Hoornsche autobusonderne ming, Waco, N. K. Deze bedrijfsleider had in de periode van 1933 tot 1939 genoemde autobusonderneming voor tal van bedragen opgelicht tot een totaal van ongeveer 9600. K. was belast met de aanschaffing van kaarten voor de wegenbelasting. Elke maand gaf hij een lijstje af van wagens, waarvoor een kaart moest worden aange vraagd, er bij zeggend, hoe veel hij daar voor meende noodig te hebben. De boekhou der gaf hem de gevraagde som, die altijd veel hooger was dan K. in werkelijkheid noodig had, en zag van het geld nooit iets terug. Controle op de uitgaven van K. was er in het geheel niet. Verdachte erkende het hem ten laste gelegde volkomen. Hij had in het begin eens per vergissing te veel geld gekre gen voor het koopen van wegenkaar ten. Het teveel hield hij toen en dat was voor hem aanleiding om te gaan knoeien. Stelselmatig vroeg hij te veeL geld om kaarten aan te schaffen en soms vroeg hij geld voor aankoopen, die niet eens behoefden te geschieden. Hoeveel geld hij in totaal op deze ma nier had verkregen, wist hij niet pre cies, maar hij meende wel, dat hij in de laatste anderhalf jaar 6100 on rechtmatig in zijn zak had gestoken. P., de directeur der onderneming, erken de, dat er geen enkele controle was op de uitgaven van K.; men stelde een onbeperkt vertrouwen in den man. Wel had getuige hem eens gezegd de oude wegenkaarten in te leveren, omdat dat beter was voor de boekhouding, maar telkens had K. èen smoesje om van die inlevering af te komen. Nadat de president, mr. Ledeboer, had opgemerkt, dat men toch wel wat al te licht vaardig te werk was gegaan in het bedrijf, zei getuige nog, dat de laatste anderhalf jaar in ieder geval f 6100 zoek was geraakt. K. verdiende als bedrijfsleider vroeger 37.50 per week, later 35. Na verhoor van verschillende getuigen zei verdachte, desgevraagd, dat hij het geld aan plezier had opgemaakt. Hij leidde een dubbel leven en had een vriendin in Am sterdam. Zijn vrouw wist van niets en pro fiteerde ook niet van het gestolene. Wel had hij haar de salarisvermindering die voor het heele personeel gold verzwegen en elke week een rijksdaalder bij het loon ge- daan. De officier, mr. G.- v. d. Feen de Li'Ie. 1 legde bijzonder den nadruk op het erge van het feit. Wellicht zouden zelfs de salaris sen bij de N.V. niet 'zijn verlaagd, indien verdachte niet elk jaar zooveel in eigen zak had gestoken. Verdachte leefde al die jr-en op een vulkaan, blijkbaar zonder het te be seffen. Thans was zijn heele leven als een kaartenhuis iri elkaar gestort en de toe komst van zijn gezin op losse schroeven ge zet. Spr. gispte streng het leven van ver dachte en prees de prachtige houding van diens vrouw, die haar man vergiffenis had I geschonken, veel moed betoonde en de zaak I volkomen helder inzag. In verband met den ernst van de gepleeg de feiten vorderde spr. tegen K. twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. Scholten, oefende critiek uit op het volkomen ontbreken van controle bij de autobusfirma. Dat er geen controle was, verontschuldigde verdachte niet, maar wanneer de gelegenheid er is moet men al heel sterk in zijn schoenen staan om geen dief te worden. Pleiter stelde de verschillende oorzaken in het licht, waar door verdachte tot de oplichtingen was ge komen: de gelegenheid, de salarisverlaging, het dubbele leven, waardoor duizenden gul dens verdwenen als in een bodemloozen put. Verdachte was vroeger een eenvoudige jongen, waarop niets aan te merken was en die langzamerhand bedrijfsleider was ge worden bij een groote zaak, met een sala ris, dat zeker niet in overeenstemming was met zijn verantwoordelijkheid, maar waar van hij toch rond kon komen. Tijdens het proces was K. uitermate correct geweest en neits had hij getracht te ontkennen. Een strenge straf verdiende hij zeker, maar er was volgens pleiter toch ook we! reden tot clementie. De uitspraak werd bepaald op Dins dag a.s. Duistere kwestie over twee koeien. Twee veehouders uit Medemblik hadden verschil van meening over twee koeien. De een was J. M„ die als verdachte terecht stond en de ander was K. K. die als getuige fungeerde. Het was, ook tijdens de rechtszitting, een verwarde geschiedenis, waaruit echter onge veer het volgende viel te distilleeren. M. en K. K. hadden samen een boerderij opgezet. K. was grootendeeis de geldschieter en M bracht vee mee en leidde het bedrijf. M die de loopende uitgaven deed en zelf ook bedragen daarvoor voorschoot, vroeg den ander meermalen om een voorschot, het welk blijkbaar ook steeds werd gegeven Volgens K. nu vroeg M. hem op zekeren dag in Maart 1938 niet om een voorschot, maar twee koeien van hem te koopen, die het eigendom van M. waren. Koos en Neeltje heetten de beesten. K. bood f 500 voor de twee beesten, hetgeen M. onmid dellijk goed vond. Toen K. met het geld een volgenden dag op de boerderij kwam, was M. er niet. K, betaalde toen de 500 aan de' vrouw van M., die een kwitantie, geschreven door K., teekende. De koeien bleven op het bedrijf staan. Een jaar later gingen de twee firmanten uit elkaar en toen kwamen de poppen aan het dansen. M. erkende den verkoop niet en K. liep naar de justitie om M. te beschuldi gen van diefstal of vei'duistering. De zaak werd onderzocht, maar de Alkmaarsche justitie zag er niet veel heil in en vond bo vendien de kwestie van civielen aard. K. nam daar geen genoegen mee en kwam toen met een briefje aandragen, dat voor M. belastend zou zijn. Waar M. zei van het briefje niets te weten en wijl het ook niet zoo'n zwaar bewijsstuk was als K. wel meende, kwam er nog geen strafvervolging tegen M. Daarop ging K. naai" het Hof te Amsterdam, dat, om aan de zaak een eind te maken, een behandeling der zaak ge lastte. De officier had er thans dl". Hulst uit Lei den bij gehaald, om de echtheid van het briefje te onderzoeken, waaroo K. zich be riep. Dr. Hulst verklaarde tegenover de rechtbank, dat het briefje, dat aan den eenen kant allerlei in inkt geschreven me- dedeelingen bevatte en aan den' anderen kant een potloodkrabbel over de koeien droeg, behalve de inktzijde. ook aan de pot loodzijde van verdachte (M.) moest zijn. Alleen met de handteekening was er iets niet in orde. M. kon zich niet herinneren aan K. iets over de koeien te hebben geschreven; hij ontkende niet dat de potloodkrabbel van hem was, maar zoo deze van hem afkom stig was. kon ze ook wel ergens anders op slaan, want hij verhandelde veel koeien. Voorts- wist hij wel wat van de f 500 door K. aan z'n vrouw betaald, iets af. Hij be weerde. het steeds te hebben beschouwd als een voorschot en niet als de koopprijs van de twee koeien, die hij nooit had willen verkoopen, omdat ze bestemd waren voor de nieuwe boerderij van zijn zoon. K. K. handhaafde zijn lezing over den kooD der koeien en zei, dat verdachte geld wilde hebben om zijn zoon op een boerderij te installeeren. Van het briefje bleek deze getuige echter niet veel te weten, althans in zooverre niet, dat. hij niet meer wist wan neer en waarom het te hebben ontvangen en of hij er met M. wel ooit over gesproken had, hetgeen toch zeer voor de hand had gelegen. De getuige werd door den president, den officier, de rechters en door den verdediger van M.. dr. mr. Buiskool, van alle kanten bestookt, terwijl ook verdachte, die door mr. Fruin zoo glad als een aal werd ge noemd, het hard te verantwoorden kreeg. Echter, een duidelijk inzicht in den gang van zaken met de boerderij, den veestapel en de administratie kreeg men niet bepaald. De boekhouder P., in dienst van K„ ver klaarde van de 500 niets te weten, omdat het waarschijnlijk een transactie buiten de zaak om was geweest. K. had wel eens ge zegd, dat hij twee koeien van M. had ge kocht. Deze getuige kreeg van dr. mr. Buiskool nog een veeg uit de pan doordat hij moest hooren, dat van zijn administratie niets deugde. De accountant R. uit Medem blik bevestigde, dat de administratie van K„ of wel van diens boekhouder, niet in orde was en ver achter bij de werkelijk heid. Deze getuige zei ook nog, dat M. in MaartApril 1938 uit eigen zak voor ruim 500 aan uitgaven voor K. had gedaan. De officier, mr. v. d. Fen de Lille, herin nerde aan de voorgeschiedenis van deze wonderlijke zaak. Het geval was volgens hem nog niet duidelijk en overigens zuiver civielreehterlijk. Het briefje had geen op heldering gegeven, omdat het al een heel zonderling geschrift was, waarover ver dachte, noch getuige voldoende inlichtingen verstrekten. Hoewel spr. er toe overhelde persoonlijk K. gelijk te geven, was er geen bewijs ten laste van M. gevonden, zoodat vriispraak diende te volgen. Dr. mr. Buiskool keurde het standpunt van K. streng af. Het was een civiele kwes tie, door K. tot een strafzaak gemaakt, om dat K. dan als beëedigde getuige tegenover zijn als verdachte terechtstaande tegenpartij veel sterker zou staan, dan wanneer hij als evenwaardige partij in een civiele procedure moest optreden. Pleiter zei, dat bij de liqui datie van het gezamenlijke bedrijf van M. en K. zich heel wat moeilijkheden hadden voorgedaan door de onwelwillende houding van K. Pleiter vond 'iet zeer onwaarschijn lijk, dat de altijd zoo secure K., die M, al tijd een deugniet had genoemd, op zekeren dag ineens zoo slordig met f 500 was omge sprongen en bovendien een onvoldoende ge dateerde kwitantie had gemaakt. Het brief je was nooit ter sprake gekomen, behalve toen de zaak ter zijde gelegd dreigde te worden. Pleiter haalde verschillende tegen strijdige beweringen van K. aan, die volgens spr. volkomen alleen stond, om tenslotte eveneens tot vrijspraak te concludeeren. Uitspraak volgende week Dinsdag. DIENSTWEIGERAAR STAAT IN HOOGER BEROEP TERECHT. Opnieuw anderhalf jaar geëischt. Een 20-jarige dienstplichtig soldaa' uit Rotterdam is onlangs dóór den krijgsraad veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van anderhalf jaar wegens dienst weigering. Zij bestond hieruit, dat de jon geman op 19 October te 's-Gravenhage ge weigerd heeft te voldoen aan een bevel van een luitenant om zijn uitrusting aan te hangen, en zich bij de sectie te voegen. Hij ging van dit vonnis in hooger beroep en gisteren heeft het hoog militair gerechts hof .deze zaak behandeld. Uit het verhoor van den beklaagde, zijn vader en van een predikant uit Hellevoetsluis kwam vast te staan, dat de jongeman eenige jaren gele den het voornemen heeft gehad zich vrij willig bij de marine te melden. Door het lezen van den bijbel kreeg hij later andere gedachten. Van dat moment af nam hij zich voor nooit wapenen te zullen dragen. Door zijn bijbelstudies was hij tot de overtuiging gekomen, dat hij den medemensch niet mag dooden. Er ontstonden moeilijkheden, toen de jongeman werd opgeroepen voor den militairen dienst. Een beroep op de dienst- weigeringswet werd afgewezen, omdat de betreffende commissie van oordeel was, dat de principieele bezwaren niet voldoende vast stonden. De advocaat-fiscaal zette uileen, dat 'het moeilijk is om in het hart van dezen be klaagde te kijken en vast te stellen in hoe verre de bezwaren op een geloofsovertui ging zijn gegrond, waarbij spr. in het bijzon der wees op den nog jeugdigen leeftijd van den beklaagde. Spr. eischte bevestiging van het vonnis van den krijgsraad: anderhalf jaar gevangenisstraf en ontslag uit den. mi litairen dienst zonder onttrekking van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. De verdediger, mr. H. van Wijk, schetste den beklaagde als een eerlijke, oprechte jongen, wiens motieven voor de weigering wapens te dragen eveneens eerlijk en op recht zijn. Spr. zeide van oordeel te zijn, dat er bij de behandeling van het beroep op de dienstweigeringswet sprake is geweest van een misverstand. Zijn cliënt is ten volle be reid staatsdienst te verrichten, echter bui ten militair verband. Pleiter concludeerde primo vrijspraak en subsidiair een straf, gelijk aan den tijd, die de jongeman in voor- loopige hechtenis heeft doorgebracht. Sen tentie volgt later. „De wethouders van Waterweelde", zang-declamatiespel voor personen boven 17 jaar, door Martha Belin- fante—Dekker. Dit zang-declamatiespel, uitgegeven bij Njjgh en van Ditmar N, V. te Rotterdam, ziet er op den eersten oogopslag verward uit maar bij nader inzien blijkt het geschreven te zijn als een oefening en practische toe passing van spraak-, zang-, adem-, rhyth- mische- en voordrachtsoefening. Een uit voerige toelichting, welke aan den tekst is toegevoegd, maakt dit duidelijk en zij ver klaart het motto „Door ontspanning ontwik keling". Het boekste behoort tot de biblio theek voor jeugdbeweging en ontwikke lingswerk. Concentreert U zich op het krachtigste reclame-middel: DAGBLAD-RECLAME! Wie is aansprakelijk voor de schade De gemeente Den Helder verleent aan de N.V. Zeebad Huisduinen een renteloos voorschot van 7000 om de schade te herstellen. De raad der gemeente Den Helder besloot Dinsdagavond om aan de N. V. Zeebad Huisduinen, welker hotel en villa's te Huis duinen door de mijnontploffing op 30 De cember j.l. groote schade opliepen, een renteloos voorschot te verleenen van -7000 om deze schade te doen herstellen. De N. V. Zeebad Huisduinen, aan wie de gemeente Den Helder in den loop der jaren reeds voor meer dan een ton aan leeningen verstrekte, waarvan al sinds jaren de rente en aflossing wegens de slechte bedrijfsuit- komsten niet meer betaald kon worden, was niet in staat de geleden schade zelf te bekostigen. Alleen de glasschade beloopt al 1150. Daar de gemeente bovendien aan sprakelijk is voor de 5 pet. rente aan de aandeelhouders der N. V., welke rente de gemeente al sinds jaren betaalt ca. 3500 per jaar was het indirect een ge meentebelang, dat de N. V. zoo spoedig mo gelijk in staat gesteld werd haar bedrijf voort te zetten. In den raad werd deze wensehelijkheid ingezien, doch men vroeg zich af, wat er gebeuren moet. als een dergelijke ontplof fing zich nog eens voordoet. Men vroeg voorts, waarom het bedrag renteloos te leenen en niet ook andere ge troffenen te Huisduinen tegemoet gekomen. De heer Bot was van meening, dat het explodeeren van de mijnen tegen dijk en pieren voorkomen kan worden en hij wenschte bij de overheid aan te dringen op maatregelen daartoe, hij wees erop, dat een groot gedeelte van Den Helder vlak tegen den dijk aanligt en dat ook in andere wij ken dergelijke schade door tegen den dijk explodeerende mijnen kan worden aange richt. De heer Ran stelde een collecte voor, in navolging van Texel, waar uit particuliere bijdragen de schade, toegebracht door de mijn-ontploffing te Oudeschild. grooten deeis hersteld kon worden, dank zij het particulier initiatief. De burgemeester voelde niets voor een collecte. Liever zag hij, dat de belastingbe talers voor de schade zouden opkomen. Hij wees erop, dat drijvende mijnen, althans de Nederlandsche mijnen, niet behooren te ontploffen: deze mijnen waren Nederland sche mijnen, zooals blijkt uit de bewijs stukken, die bij B. en W. ter tafel aanwezig waren, en naar spreker's zijn inziens is dan ook de Staat aansprakelijk voor de schade. Juist omdat de gemeente bij de N. V. Zeebad Huisduinen financieel geïnteresseerd is, stelden B. en W. voor dit renteloos voorschot van 7000 te geven, of schoon het college er niet enthousiast voor was. Het college is dan ook voornemens zich tot het rijk te wenden met het verzoek maatregelen te treffen, waardoor voorko men wordt, dat ontploffingen als deze zich herhalen, jüist omdat een groot gedeelte van Den Helder in de onmiddellijke nabij heid van den dijk iigt. Het gaat niet aan de burgerij voor eventueele schade te laten opkomen. Aan andere inwoners van Huisduinen werd totaal 1300 schade toegebracht; 600 van deze schade kan door de betrok kenen niet zelf betaald worden en het col lege heeft zich daarom tot het fonds voor bijzondere nooden gewend, om in dezen te gemoet te komen. Spr, had hoop, dat een én ander tót een bevredigehde oplossing komt. Zonder hoofdelijke stemming besloot tenslotte de raad het gevraagde crediet te verleenen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3