Schepen, die nietwederkeeren Myra, het elfje en de booze kabouter Zwartvoet. Buitenland De Russen in den Sala-sector omsingeld. Volgens een Belgischen generaal zijn de Finnen nog beter soldaten dan de mannen van den IJzer. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOMBARDEEREN SYLT. TWEEDE BLAD gij Salla wordt nog steeds gevochten. Volgens de gisteravond in Helsinki ont vangen berichten wordt er bij Salla nog steeds hevig gestreden, hoewel er van het Salla-front geen officieele berichten beschik baar zijn. Vernomen wordt, dat de Russi sche troepen in de stellingen ten Westen van de stad veel hardnekkiger strijden dan hun collega's te Suomussalmi. Zij zijn keurtroe pen met veel grooter beweeglijkheid dan de andere Russiche soldaten tot dusver aan den dag hebben gelegd. Zelfs hebben zij pa trouilles uitgezonden om te trachten de Fin- sche stellingen te omsingelen. In de jongste Finsche legerberichten is op dezen zwaren strijd nabij Salla gezinspeeld. De tempera tuur is iets gestegen. De lucht is bedekt. Finland heeft wapens noodip,. De Finsche gezant te Londen Gripenberg heeft in een radioboodschap verklaard, dat er geen reden is, waarom Finland niet voor onbepaalden tijd tegen den vijand stand zou kunnen houden, mits men het wapens en munitie geeft. Wij hebben de kracht en den meed en met Gods hulp zullen wij ons ver zetten tegen den invaller, die ons tracht te vernietigen. Ontevredenheid over Russische poli tieke commissarissen. De correspondent van het Finsche blad Uusi Suomi te Riga bericht, dat besprekin gen zijn gevoerd tusschen den commandant van de politieke commissarissen van het roode leger, generaal Mahlis en de politieke commissarissen van leger en vloot te Kroon stad. Deze laatsten zouden gebrek aan ener gie hebben getoond en zouden geen einde hebben weten te maken aan het gebrek aan discipline bij verschillende afdeelingen. Uit andere deelen van de Sovjet-Unie is een aantal politieke commissarissen naar Le ningrad overgeplaatst, om die commissaris sen, die niet hebben voldaan, te vervangen. Te Helsinki merkt men verder op, dat de Russen voor het eerst in hun legerbericht hebben toegegeven, dat hun troepen in het gebied van Suomussalmi zijn teruggetrokken. Britsche socialisten uitgenoodigd. De Finsche sociaal-democratische partij heeft de Britsche laubourpartij uitgenoodigd vertegenwoordigers naar Finland te zenden, teneinde zich te overtuigen, dat het nood zakelijk is Finland te helpen. Een dergelijke uitnoodiging werd niet noodzakelijk geacht voor de Fransche socia listen, aangezien de Fransche socialistische bladen voortdurend aandringen op hulp aan Finland. Finsch legerbericht. Het Finsche legerbericht van gisteravond luidt: De dag van 9 Januari was op de landengte van Karelië betrekkelijk kalm, met uitzon dering van het gebruikelijke vuren van de artillerie en activiteit van patrouilles. Aan het Oostelijk front, ten Noorden van het Ladogameer hebben de Finsche troepen een vijandelijk bataljon uiteengedreven. De Sovjets lieten 200 dooden op het slag veld achter en 40 gevangenen. Een vijande lijke aanval te Buhtinanmaeri werd afge slagen. Te Suomussalmi hebben de Finsche troepen naar den kant van Raate de Russi sche grens bereikt en het terrein tot de grens gezuiverd. Dit is het vierde punt waarop de vijand tot Russisch gebied is teruggedreven. Overigens is van het front niets belangrijks te melden. De activiteit van patrouilles wordt met succes voortgezet. Vijandelijke vliegtuigen hebben zonder succes gepoogd, verschillende objectieven in de Finsche Golf en op het Ladogameer te bombardeeren. De batterijen van Ladoga en Koivisto namen aan de operaties deel. Niets bijzonders te melden van de vijan delijke activiteit, de Finsche luchtmacht ver richtte een aantal verkenningsvluchten. Be halve de vliegtuigen, die in het communiqué van 5 Januari als vernield zijn gemeld, heeft men gister nog een vliegtuig gevonden, dat denzelfden dag is neergehaald, waardoor het aantal Russische vliegtuigen, dat op 5 Januari is neergehaald, gestegen is tot negen. Het Finsche leger blijft op eigen gebied. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Helsinki deelt mede, dat de Fin sche troepen op verscheidene plaatsen de grens van de Sovjet-Unie hebben bereik'. Zij zullen zich hier verschansen en niet op Russisch gebied voortrukken. Het opper commando van de Finnen wil op deze wijze te kennen geven, dat Finland een zuivere verdedigingsoorlog voert. Bovendien zou het moeilijker worden de troepen van voorraden te voorzien en zou men het voordeel verlie zen op eigen terrein te strijden. Men verwacht, dat de huidige adempauze is het voorspel van een nieuwen aanval van de Russen, die, naar men verwacht, in on geveer twee maanden hun troepen gereorga niseerd zullen hebben. Het Russische legerbericht. De Russische radio-omroep heeft het vol gende legerbericht van het militaire district Leningrad verspreid: „Gedurende den tienden Januari was er niets van beteekenis te melden. Op verschei dene punten bedrijvigheid van patrouilles en verkenners. In verband met het slechte weer heeft de Russische luchtmacht slechts eenige verkenningsvluchten ondernomen". HULP AAN FINLAND. Uit Amerika De democratische senator van Tennessee, Mac Kellar, heeft een wetsontwerp inge diend, strekkende tot het schrappen van de schuld van Finland aan de Vereenigde Staten met ingang van 1 December 1939, en het ontwerp behelst een clausule volgens welke alle betalingen, welke Finland na dezen da tum heeft gedaan teruggegeven zullen wor den. Uit Engeland. De militaire correspondent van Reuter schrijft, dat thans in Finland Britsch oor logsmateriaal aankomt en dat men daarvan meer nut verwacht dan van het grootste deel van den op ée Russen veroverden buit. Commissaris David C. Lamb van het Brit sche Leger des Heils heeft tegenover Press Association verklaard, dat tien ton levens middelen en vijftien ton kleeren, bestemd tot hulpverleening aan Finland, tijdens een bombardement door Russische vliegers, die een trein vernielden, verloren zijn gegaan. Een officier van het Leger des Heils werd gedood, drie anderen gewond. Geruchten over muiterij onder de Russen. Een correspondent van Havas seint, dat op 29 December op de plaats waar hij zich he- vond, inderdaad muiterijen onder de Russen schenen voor te vallen. Den geheelen dag losten de Russen geen schot, doch wel hoorde men van tijd tot tijd aan den Russischen kant schieten en onophoudelijk geschreeuw. Finsche patrouilles, die bij het invallen der duisternis werder- uitgezonden, konden zich ervan vergewissen, dat de Sovjets hun stel lingen hadden verlaten, met achterlating van hun wapens, munitie en bepakking. Des middags vlogen Russische bombardements vliegtuigen over de legerplaatsen der roode troepen en lieten drie bommen vallen. Belgisch generaal vertelt over zijn ervaringen in Finland. De Belgische generaal, Emile Badoux, die thans in België teruggekeerd is van een ver blijf in Finaïnd, waar hij sedert April 1939 heeft medegewerkt aan de organisatie der verdediging van de Karelische landengte, heeft tegenover den militairen medewerker van de Soir enkele aspecten van het „Fin sche wonder" uiteengezet. De generaal verklaarde o.a.: Ik heb Fran- schen en Engelschen zien vechten. Ik com mandeerde aan de Yser de besten van de beroemde „mannen van de genie", doch toen ik het werk zag van den Finschen soldaat, stond ik verbaasd. Badoux zeide voorts, dat in de hoogst mo derne onderkomens, die in de Mannerheim- inie zijn gebouwd, de waarnemer ontrefbaar is. Hij ziet en wordt niet gezien, hij schiet door een opening, die een granaat niet kan treffen. De Finsche mitrailleur-schutter laat de Russen naderen en pas wanneer deze op 300 of 200 meter zijn, opent hij het vuur. Dan volgt een ware menschenslachting. Wat de waarde van de Sovjet-troepen be treft, moest de generaal bekennen, dat zij op hem den indruk van waar menschenvee had den gemaakt. „Deze armoedig gekleede mannen komen uit verafgelegen streken van Rusland, zonder te weten waarom en voor wie zij moeten vechten. Hun materiaal is zeer goed, doch zij weten er zich niet van te bedienen. Arbeidersafgevaardigden voor Fin land aangewezen. Drie leden van den nationalen arbeiders raad, t.w. Citrine, secretaris van het Vak- vereenigingscongres, Noel Baker, parle mentslid, en John Downie, vertegen woord i ger van de Coöperatieve Unie, zijn aange wezen om ingevolge de uitnoodiging van de Finsche vakvereenigings- en arbeidersbe weging, een bezoek aan Finland te brengen. Deze missie, die zoo spoedig mogelijk zal vertrekken, zal zich ook in verbinding stel len met de vakvereenigingen en arbeiders bewegingen in Denemarken, Zweden en Noorwegen. In een ofifcieel communiqué, dat na de bijeenkomst van den nationalen raad is ge publiceerd, wordt gezegd, dat de raad bij gebreke van vollediger gegevens omtrent de reden voor de kabinetswijzigingen en de mogelijke uitwerking hiervan op de oorlog voering en inzonderheid op de democratische hervormingen in het leger, besloten heeft, met het bepalen van zijn standpunt te wach ten tot de aangelegenheid in het parlement is besproken. DE KRUISER „EXETER" GEZONKEN? Het Argentijnsche avondblad „Pam pero" deelt volgens het D. N. B. mede, dat volgens betrouwbare eigen berichten de Engelsche kruiser „Exeter" die bij het zeegevecht in het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan door het pantersehip „Admiral Graf Spee" vol komen onklaar geschoten was, en het gevecht moest staken, op tachtig mijl van Bahia Blanca gezonken zou zijn. Het schip bevond zich op weg naar de Malvinas eilanden. De gewonden, dooden en overgebleven leden der bemanning zouden zijn overgenomen door den Franschen krui ser „Dunkerque" en gebracht zijn naar de Falkland eilanden. Deze berichten zoo vervolgt genoemd blad kwamen overeen met de mededeelingen van artsen en verplegers die ter hulpver leening naar de Falkland eilanden gezonden waren, maar de aanwezigheid van den kruiser „Exeter" niet hadden kunnen vast stellen. Volgens particuliere inlichtingen uit deze kringen zou het aantal dooden en gewon den van den Britschen kruiser aanzienlijk hooger zijn dan officieel werd toegegeven. Met het oog op de zwijgzaamheid van de Britsche admiraliteit vraagt het blad „Pampero": „Waar is de Exeter?" VERGADERING VAN DEN ALGEMEENEN RAAD VAN DE BELGISCHE SOCIALISTISCHE PARTIJ. Een motie van vertrouwen aange nomen. Gisterochtend is onder voorzitterschap van Achille Delattre te Brussel de algemeene raad van de socialistische partij bijeen ge weest om den politieken toestand te bestu- deeren. De debatten werden ingeleid door minis ter Spaak, die de omstandigheden van de wijziging, in de regeering uiteenzette. Hii merkte hierbij op, dat het niet juist is dat de socialistische partij zich verzette tegen het handhaven van den heer Deveze in de re geering. De afgevaardigde voor Charleroi leverde vervolgens critiek op de wijze, waarop de wijziging in de regeering tot stand is geko- ipen. Hij betreurde dat de regeering zonder opgaaf van reden is afgetreden eenige uren nadat het parlement zijn vertrouwen in haar te kennen had gegeven. Minister Spaak antwoordde hierop dat het aftreden van de regeering geen wijziging in haar politiek beteekent. De minister-presi dent is op zijn post gebleven en bijna alle ministers hebben hun portefeuille behou den, in het bijzonder is-dit het geval met de belangrijke ministeries. Hij zeide dat zij, die van meening zijn, dat de socialistische fractie in het parlement vrij haar houding ten aanzien van de regeering moet kunnen bepalen, gelijk hebben. Verder zeide hij, dat het noodzakelijk is voor de socialistische partij op het oogenblik in de regeering vertegenwoordigd te blij ven, aangezien men op het oogenblik leeft >n een tijdperk van groote politieke, sociale en economische hervormingen, zoowel in de oorlogvoerende als in de neutrale landen. Hij waarschuwde evenwel tegen iederen vorm van demagogie, welke gevaarlijk kan zijn voor het moreel van het land. De minister toonde aan, dat de toestand voor de arbeidersklasse in België beter is dan in alle andere landen, neutralen en oorlog voerenden, en hij vroeg dat men de arbei derklasse niet meer stelt tegenover de an dere klassen, doch het proletariaat laat deel nemen aan het nationale streven. Op deze woorden van den minister van buitenlandsche zaken volgde nog een korte gedachtenwisseling, waarna eenstemmig de volgende motie werd aangenoben: De algemeene raad, bijeen op 10 Januari 1940, na het bestudeeren van den politieken toestand dankt de heeren de Man en Wau- ters voor hun werk in de regeering en wenscht hen hiermede geluk, hij keurt ver der de besluiten van het bestuur der partij goed en betuigt zijn vertrouwen in de so cialistische ministers. BUITENGEWONE DEFENSIEUITGAVEN IN AMERIKA. De Amerikaansche congrescommissie heeft Roosevelts verzoek tot het goedkeuren van buitengewone uitgaven voor de defensie in beginsel goedgekeurd. Zij heeft het congres aanbevolen 267 millioen dollar toe te staan voor leger, vloot en kustwacht, 5 millioen minder dan de regeering vroeg. De commis sie'beveelt aan 518 vliegtuigen voor de be scherming der neutraliteit aan te schaffen (waarmede een bedrag van 28 millioen ge moeid zal zijn) en het leger uit te breiden met 16.969 man, de militie met 41.000 man, de vloot met 28.900 man en het corps mari niers met 6.000 man. Estlandsch schip in botsing een Britsch. met Volgens te Tallin ontvanger berichten is het Estlandsche schip „Aina" op de Noordzee in botsing gekomen met een Britsch schip. In hoeverre het Estland sche schip beschadigd is, is nog niet be kend. Omtrent het vermiste Estlandsche schip „Mina" wordt thans bekend, dat wrakstukken, afkomstig van dit schip aan de Britsche kust zijn aangespoeld. Ten aanzien van het lot van de 17 op varenden is niets bekend. Deensche schepen „Ivan Kon- drup" en „Feddy" nog drijvend. Het Britsche ministerie van marine deelt meüe, dat de Deensche schepen „Ivan" Kondrup" en „Feddy", waarvan werd gemeld, dat zij gezonken waren, nog drijvende zijn. Men zal trachten de schepen naar een haven te brengen. Men weet nog niet hoeveel opvaren den van deze schepen om het leven zijn gekomen. Vervolgens wordt medegedeeld, dat het Britsche schip „Oakgrove" door vijandelijke vliegtuigen is aangevallen en tot zinken gebracht. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, doch vermoedelijk Zijn 20 leden der beman ning aan land gebracht. Duitsche mijnenlegger vergaan? De laatste dagen zijn aan de Deensche kust verscheidene wrak stukken, gemerkt OSS M 132, ge vonden, hetgeen doet vermoeden, dat de Duitsche mijnenlegger M 132 boven een mijnenveld in de lucht is gevlogen. De Berlingske Tidende, die dit bericht publiceert, voegt hieraan toe, dat het vaartuig een bemanning had van 70 kop pen. Noorsch schip op een mijn geloopen. De kapitein van een Noorsch schip heeft verklaard, dat hij een gedeelte van de bemanning van het Noorsche vrachtschip Mansk (11.343 ton), dat in de haven van Frederiksstab is inge schreven, heeft gered. Het s.s. was op de Noordzee op een mijn geloopen. Men denkt dat zeven leden der bemanning op een stuk wrakhout in noordelijke richting afdrijven. De Britsche luchtmacht heeft gedurende een patrouillevlucht over bases van vijande lijke marinevliegtuigen het eiland Sylt ge bombardeerd. Naar aanleiding van de berichten over schade aan Deenschen eigendom bij de grens verklaart het ministerie van luchtvaart, dat, indien de Britsche luchtmacht daarvoor ver antwoordelijk zou zijn, de Deensche regee ring volledige schadevergoeding zou ontvan gen. De correspondent van de Times te Kopen hagen bericht, dat gisteren op Sylt bijna den geheelen dag de sirenes hebben geloeid. Omstreeks drie uur in den middag hoorde men drie bommen ontploffen bij de Hinden- burgdam. De bewoners van het grensgebied gelooven, dat de dam ernstig is beschadigd. Den geheelen dag is het spoorwegverkeer op de dam gestaakt geweest. Waarschijnlijk hebben vele bommen doel getroffen. De correspondent van de Daily Telegraph te Kopenhagen r eldt, dat waarnemers heb ben geschat, dat vijftig Britsche en Duitsche vliegtuigen hebben deelgenomen aan het groote luchtgevecht van Woensdagmiddag. Zij zeggen, dat de Br'tsche vliegtuigen dui delijk bomaanvallen op Helgoland en Sylt hebben uitgevoerd. Het Duitsche luchtdoel geschut was zeer krachtig in actie, doch een Britsch vliegtuig heeft zoodanig gemanoeu vreerd, dat het onbeschadigd in staat was er door te vliegen. Andere Deensche ooggetuigen hebben verklaard, dat zij zagen, dat een Duitsch vliegtuig, naar het schijnt achtervolgd door twee Britsihe vliegtuigen, in noordelijke richting langs de Deensche kust heeft gevlo gen. De vliegtuigen werden het laatst gezien ter hoogte van Ringkoebing, halverwege de kust van Jutland. Een ander Duitsch vliegtuig heeft een noodlanding moeten maken bij Toender (Denemarken). Het vliegtuig werd licht beschadigd en de piloot is geïnterneerd. Het is niet bekend welke schade op Helgoland is aangericht, doch aange zien de Britsche aanval onverwacht schijnt te zijn geweest, is het mogelijk, dat verscheidene bommen doel hebben getroffen. De correspondent op Syit zegt, dat de bevolking van het Deen sche eiland Römö heeft gezegd, dat men kon zien, dat Duitsche vliegtuigen van het noordelijk deel van Sylt opstegen om den strijd aan te binden tegen de aan vallers. Waarnemers aan de kust konden de luchtdoelkanonnen op den Hinden- burgdam in actie zien en hooren. De Hindenburgdam is 6 mijl lang en ver bindt Sylt met het vasteland. Van de richting van Sylt werden verschrikke lijke ontploffingen gehoord. De corres pondent verklaart, dat Sylt even be langrijk is als Helgoland Het is een kostbare vloot- en luchtbasis. De haven van List, op de oostkust van Sylt is uitgediept, teneinde schepen tot 15.000 ton te kunnen toelaten. Er zijn batterijen opge richt en twee groote ondergrondsche hangars gebouwd. 67. Met een broertje van Akita gaat Myra naar 't hon denhok. Vrolijk blaffend komen ze naar buiten, in toom gehouden door 't Eskimootje. Vier honden worden er voor de slee gespannen. Moeder Eskimo legt nog een warme deken op de slee, waar een fles met warm drinken in verpakt is. Want je kunt nooit weten of Akita en zijn vader niet ergens verongelukt zijn. 68. Nauwelijks zijn de honden voorgespannen of daar gaat 't door de sneeuw vooruit. De vlokken stuiven langs de slee omhoog. Wat is. Myra toch een moedig elfje, om met zo'n grote slee met vier honden bespannen door de storm te gaan. Als ze zelf maar niet onder sneeuwt. Ineens „krak, boem, boem!!" Wat is er ge beurd? Luchtgevecht boven Duitsche bocht. Het Duitsche bericht: Vier Duitsche vliegtuigen van het nieuw ste type hebben gistermiddag om 1 uur bo ven de Duitsche Bocht een escadrille van 9 Britsche bommenwerpers van het type Bristol-Blenheim ontmoet. Bij het zien der Duitsche vliegtuigen veranderden de Engel schen hun koers terstond in westelijke rich ting en zochten hun heil in de vlucht. Bij de achtervolging hebben de Duitsche vliegers drie Britsche bommenwerpers neergescho ten. De Duitsche vliegers keerden alle be houden naar huis terug. Luchtgevecht boven de Noordzee. Het ministerie van luchtvaart deelt mede: Een formatie Britsche vliegtuigen heeft gister tijdens een verkenningsvlucht op de uitreis boven de Noordzee een aantal vijan delijke gevechtsvliegtuigen ontmoet.-Er ont spon zich een gevecht, dat ongeveer een half uur duurde. Waargenomen werd, dat een Messerschmidt 110 in zee stortte en voorts is reeds bekend, dat een andere een noodlan ding in Denemarken heeft moeten maken. Een van de Britsche vliegtuigen ging verlo ren, doch de overige hebben, na den vijand te hebben verdreven, den tocht tot de Oostelijke grens van het te verkennen ge bied voortgezet en zijn daarna behouden teruggekeerd. Verscheidene Britsche schutters hadden vuur gegeven op het vijandelijke gevechts vliegtuig, dat zich uit zijn duikvlucht her stelde aleer over te gaan tot een nieuwen aanval, toen de bestuurder waarschijnlijK door het Britsche vuur werd getroffen. Min stens twee andere Messerschmidts werden eveneens door de Britsche schutters getrof fen, doch er is niet gezien, dat zij zijn te pletter geslagen. Men vermoedt, dat het een dezer bescha digde vliegtuigen is geweest, dat later in De nemarken een noodlanding heeft moeten maken. De overige Britsche vliegtuigen heb ben de verkenningen nog 130 mijl verder weg voortgezet en zijn toen veilig op hun basis teruggekeerdZij vertoonen sporen van de hevige gevechtsactie, waaraan zij hebben deelgenomen. Nadere bijzonderheden. Kort na middernacht werd vernomen, dat de aanval op Britsche verkenningsvliegtui gen was ten uitvoer gelegd door eenige der snelste Duitsche gevechtsvliegtuigen van een der meest moderne typen. Het gevecht heeft zich voorgedaan op 200 mijl uit de Engelsche kust. De Britsche vliegtuigen hebben de uitdaging van hun snelle tegenstanders aangenomen en een geconcentreerd vuur gericht op verscheidene vliegtuigen. Zelfs de hevigste aanvallen in gesloten formatie werden door de Britsche vliegtuigen met succes afgeslagen. Bij den eersten aanval werd een Britsch vliegtuig getroffen. Het toestel geraakte daardoor achter. Een tweede aanval werJ direct op dit vliegtuig ingezet. Men heeft het in zee zien vallen. 'nkele minuten later sloeg een vijandelijk gevechtsvliegtuig met groote snelheid te water. Groote zuilen van water en schuim snatten in het rond. Verscheidene schutters hadden op het vijandelijk gevechtsvliegtuig gevuurd. Het ministerie van buitenlandsche za ken bevestigd, dat in den afgeloopen nacht tegen één uur bommen op het Deensche ei land Rön geworpen zijn. Het vliegtuig, aldus de mededeeling van het ministerie, kwamen uit het zuidwesten en verdween, na de bommen te hebben laten vallen, over de Noordzee. Glimlachje. Nee, ik geloof toch niet dat ik gered wil worden. Ik heb zoojuist uit Europa de nieuwsberichten ge hoord.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7