Weldra regeling met Londen en Parijs te verwachten. De handhaving van onze zeljstandigheid. Duurte'oes'ag kastrekkers. Voortduren staat van van den be'eo. WAAG UW GEZONDHEID NIET Volkshuisvesting in de Eerste Kamer. Aangedrongen op spoed. Is het ijs een vijand De bevroren inundatie heeft aan kracht niets ingeboet. Ijsvlakte voor operatieterrein ongeschikt. Inste'linq van een fonds voor de economische verdediging. Ria ROL GEMENGD f TWEED E BLAD Contact met andere neutralen. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer nopens de begroo ting van buitenlandsche zaken voor 1940 wordt het volgende ontleend: Alhoewel de minister betreurt, dat het aan bod van goede diensten door koningin Wil- helmina en koning Leopold tot het gewensch- te resultaat mocht leiden, meent de minister erop te mogen wijzen, dat de bedoelde po gingen tot herstel van den vrede daarom nog niet noodzakelijk ook voor de toekomst ge heel steriel zullen blijken. Immers, door het aanbod van goede dienstén hebben de beide souvereinen de ongetwijfeld bij millioenen in de wered levende hoop op herstel van den vrede levendig gehouden, en daarnaast de oorlogvoerende landen eraan herinnerd, dat onder de neutrale landen verscheidene bereid zijn alles te doen wat binnen hun be reik ligt, om dat herstel te bevorderen. Alhoewel toegegeven kan worden, dat de positie van de neutrale mogendheden thans sterker is dan in 1913 het geval was, blijlt het niettemin de vraag in hoeverre de oor logvoerenden partijen genegen zullen zijn de medewerking van de neutralen bij de vast stelling van de vredesvoorwaarden te aan vaarden. Dit zal trouwens mede van hel verdere verloop van den oorlog afhangen. Niettemin is de minister van oordeel, dat, indien de neutralen, hetzij gezamenlijk, hetzij afzonderlijk, in de gelegenheid mochten ko men een invloed uit te oefenen die voor de totstandkoming van een billijken en daar om meer duurzamen vrede bevorderlijk zou kunnen zijn, die gelegen fid niet zou moeten worden verzuimd. Rustig voorbereid en aan de hand van objectieve gegevens uitge werkte denkbeelden kunnen in dat geval wellicht van nut zijn, al zal men zich moeten hoeden voor werk, berustend op een voorop gezet schema, dat nu eenmaal niet voldoen de rekening kan houden met de, thans nog onbekende, werkelijkheid v: n het oogenblik waarop over een nieuwe Europeesche orde zal kunnen worden gesproken. Handhaving van onze neutraliteit. De buitenlandsche politiek welke de regeering te midden van den om ons heen woedenden oorlog volgt, blijft wat zij van den aanvang af was: eerlijk, zelfstandig waakzaam, de Nederlandsche onzijdigheid grondend op de objectieve, voor allen ge lijkelijk geldende normen van het volken recht. De minister acht het niet uitge sloten, dat in verband met de be sprekingen te Londen voor ons land binnenkort zoodanige voorzieningen kunnen worden getroffen, dat de moeilijkheden in verband met de controlemaatregelen zooal niet uit den weg geruimd, dan toch althans aanzienlijk zullen worden vermin derd. Daarbij spreekt het vanzelf, dat de regeering zich er niet bij zou neerleg gen, indien Groot-Britannië in verband met den „order in council" van 27 November 1939 inzake den uitvoer met neutrale sche pen van goederen van Duitsche herkomst, aan andere neutrale mogendheden zekere voordeelen mocht toestaan, die niet voor Nederland zouden gelden. Het resultaat van den arbeid der com missie voor zeeoorlogsschade is niet in een eindrapport neergelegd. De leden die protesteeren tegen het uit blijven van een desaveu van het optreden van een sociaal-democratisch lid van de Tweede Kamer, mogen bedenken voor zoover door hen een desaveu vanwege de regeering is bedoeld dat de Nederland sche regeering, evenmin als eenige andere regeering, hetzij naar binnen, hetzij naar buiten, verantwoordelijkheid draagt voor uitlatingen van parlementsleden. Daarom ware een desaveu van de zijde der regee ring een aanmatiging die haar vreemd is, en allerminst van haar kan worden ver langd. De minister vededigde voorts opnieuw tegenover enkele opmerkingen van Kamer leden, het lidmaatschap van ons land van den Volkenbond. Het is geenszins uitgesloten dat de Nederlandsche regeering in een be paald geval waarin haar dit nuttig zou voorkomen deel zou nemen aan eenige gemeenschappelijke actie van een kring van neutrale staten die zich niet zou benerken tot Neder land en België of de Oslo-staten. Veel, zoo niet alles, zal afhangen van de vraag waaron die actie zou zijn gericht. Deelneming aan poli tieke groepvorming tegen een be paalde staat of groep van staten acht de minister op het voetspoor zijner voorgangers met onze zelf- standieheidsnolitiek niet te rijmen. Ten aanzien van de vrijheid van meening- uiting verwijst de minister naar de memo rie van antwoord aan de Tweede Kamer, waarin in herinnering werd gebracht de op vatting der regeering, dat de positie van onzijdige, welke ons land in de huidige oorlogsomstandigheden inneemt, de nood zakelijkheid medebrengt van een zekere bepërking van meeningsuiting in de pers, vooral wat den vorm aangaat, waarin deze gegeven wordt. De regeering overweegt de beste middelen om excessen te kunnen te gengaan. De minister van sociale zaken heeft een circulaire tot de gemeentebesturen gericht, waarin het volgende gezegd wordt: Ik heb besloten er mijn goedkeuring aan te hechten, dat ten aanzien van kastrekkers de duuitebijslag van 5 pet. zoo wordt geïn terpreteerd, dat eerst wordt uitgerekend, welk bedrag aan steun (met inbegrip van brandstoffenbijslag en duurtebijslag) zou worden genoten, indien geen kasüitkeering plaats vond. Het verschil tusschen dit'uit gerekende bedrag en het bedrag der kas- uitkeenng mag dan als duurtebiisiag wor den verstrekt Hier laat ik twee voorbeelden volgen: a. In een bepaald geval zou aan steun met inbegrip van brandstoffenbijslag mogen worden uitgekeerd 10. Hierbij komt duurtebijslag a 5 pet dat is 0.50. To tale uitkeering 10.50. Zou in dit geval de kasuitkeering 10.20 zijn, dan mag 0.30 kasbijslag in den vorm van duurtebijslag worden gegeven. b. de steunuitkeering bedraagt 15, de kasuitkeering 12, de steunuitkeering wordt eerst vermeerderd met 5 pet., zoodat deze wordt 15.75. Van deze 15.75 wordt de kasuitkeering in haar geheel afgetrokken, zoodat rest 3.75. Dit bedrag mag dan bij wijze van gecombineerden kas- en duurte bijslag worden uitgekeerd. Voor het overige blijft de inhoud van mijn circulaire van 19 December 1939 ge heel van kracht. Ofschoon ik wel het bezwaar onder oogen heb gezien, dat het verleenen van terug werkende kracht van deze regeling aan de gemeentelijke administratie bijzondere werkzaamheden bezorgt, zie ik mij. op bil lijkheidsoverwegingen toch genoopt om een beroep op U te doen om haar van 19 De cember 1.1. af te doen ingaan. DE VERJAARDAG VAN PRINSES BEATRIX. In verband mei den a.s. verjaardag van prinses Beatrix wordt ons van offic'eele zijde verzocht mede te deelen, dat het prinselijk paar het op prijs zal stellen, in dien eene feestelijk" herdenking van dezen dag, in verband met de tijdsomstandig heden, dit jaar achterwege blijft. A LS DE NIEREN niet behoorlijk werken, kun nen verschijnselen optreden als rugpijn •pit, stijve en pijnlijke gewrichten, verstoorde nachtrust en verlies van kracht En wei. doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt var de erin, voorkomende onzuiverheden door deze bloedflltrecrende organen Laat het zoo ver niet komen voorkomen Is beter dan genezen. Gebruik tijdig Poster's Rugpijn Nieren Pillen 6lnds Jaren bekend het diuretlsch middel bij uitnemendheid Zorg dat uw bloed steeds zuiver krachtig en leven gevend blijft Voor.oopig nog geen censuur. Ingediend is een wetsontwerp strekken de tot het doen voortduren van den staat van beleg in de gedeelten van het grond gebied des rijks, die krachtens koninklijke besluiten onderscheidenlijk van den lsten en van den 6den November in staat van beleg zijn verklaard. Het ligt in de bedoeling van de opper bevelhebber van land- en zeemacht zich de uitoefening van het militair gezag, met uitsluiting van het overige militair gezag, voor te behouden, met uitzondering ech ter van de gezagsuitoefening, voortvloei ende uit de volgende artikelen van de oorlogswet: Artikel 21: ingeval directe belangen van de burgelijke besturen en ambtenaren niet de gewenschte medewerking kan worden verkregen met betrekking tot de werkzaamheden der politie in het belang van de verwezenlijking van het doel van dit wetsvoorstel; Artikel 23: alleen om te kunnen belet ten, dat onbevoegden zich ongestraft op de hoogte kunnen stellen van militaire voorbereidingen Artikel 39: met dien verstande, dat van deze bevoegdheid slechts gebruik mag worden gemaakt, a's overleg is gepleegd met den opperbevelhebber en met den betrokken procureur-"eneraal, fungee- rend directeur van politie. Het ligt voorshands niet in het voornemen, over te gaan tot het uitoefenen van censuur, behou dens de gevallen, waarin dit ook nu reeds geschiedt op grond van artikel 18 der telegraaf- en tele- foonwet, terwijl de bevoegdheden ten aanzien van het recht van vereeniging en vergadering ge heel aan de lagere commandan ten zijn overgelaten, met dien verstande, dat door den opper bevelhebber opdracht is gegeven dat deze vergunningen op be hoorlijke schaal dienen te wor den verleend HET PASSEFREN VAN BEREDEN COLONNES. Dagelijks trekken talrijke bereden mili taire colonnes langs de wegen Herhaaldelijk maken paarden in dergelijke colonnes on verwacht zijwaartsche bewegingen tenge- vcigen van schrik of andere oorzaken. Dit kan door de berijders of geleiders niet steeds voorkomen worden. Daarin schuilen groote gevaren zoowel voor het burger- als voor het militaire verkeer en reeds zijn slachtoffers te betreuren. De A.N.W.B. wil daarom het publiek drin gend waarschuwen voor het gevaar, dat ge legen is in het rakelings of met groote snel heid passeeren van bereden colonnes en ook van den enkelen ruiter. Het geven van een hoornsignaal behoort in dergelijke gevallen te worden vermeden. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer over hoofdstuk V (departement van binnenlandsche zaken) der rijksbe- grooting voor 1940 wezen eenige leden op het bezwaar, dat Nederland nog vrijwel het eenige land is, waarin geen zöne-tjjd is ingevoerd. Deze leden achtten het ge- wenscht, dat Nederland de regeling in voert, die ook vooi België geldt. Ook de spoorwegen zouden hiermede zeer zijn gediend. Gemeentepolitie. Eenige lede verklaarden met genoegen te hebben vernomen, dat tusschen den mi nister en zijn ambtgenoot van justitie overeenstemmingis bereikt over de in stelling van een commissie, welke tot taak heeft te onderzoeken of de bepal'nsren der gemeentewet en andere wettelijke voor schriften op het stuk van de openbare orde nog wel voldoen aan'-de eischen, welke daaraan dienen te worden gesteld, terwijl naar aanleiding van de resultaten van dat onderzoek aandacht zal worden gewijd aan de regeling der gemeentepolitie. B. V. L. en burgerwacht. Enkele leden meenden in de verminde ring van het subsidie voor de Vrijwillige Burgerwachten met ruim 24000 en van dat voor den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm met 41000 pn de bestemming van deze beide bedragen voor organisatie van den vrijwilligen burgerlijken dienst een bescheiden stap in de goede richting te zien. Andere leden spraken er hun leedwezen over uil, dat de omstandigheden het noo- d.g hebben gemaakt de subsidies voor de burgerwachten en voor den bijzonderen vrijwilligen landstoim, welke zij als nut tige organisaties beschouwen, te vermin deren. v Luchtbescherming. Verscheidene leden betuigden hun waar deering voor de vorderingen, op het ge bied van de luchtbescherming in het af- geioopen jaar gemaakt. De organisatie be gint, aldus deze leden, hare voltooiing te naderen, terwijl ook de outillage van de gemeentelijke diensten belangrijk is ver beterd. Verschillende andere ieden gaven als hun oordeel te kennen, dat - de luchtbe scherming zoo spoedig mogelijk aan het departement van defensie moet worden toevertrouwd, en aan de verwarring, wel ke thans op dit gi bied bestaat, ten snelste een eind oehoort te worden gemaakt door een doelmatige centrale organisatie. Volkshuisvesting. Terwijl sommige leden den mi nister hulde brachten voor zijn voorzichtig beleid inzake de volks- hu:svesting. werd van andere zijde gewezen op de noodzakelijkheid van spoed bij het treffen van de maatregelen tot verbetering van den woningtoestand, vooral ten plattelande. Ook echter voor groote en middelgroote steden is nieuwbouw noodig. Het berust op een misvatting, dat het gemiddelde per centage van beschikbare onbewoonde wo ningen een maatstaf zou geven voor de behoefte aan woningen met huren, welke door de groote groep der arbeiders kunnen worden betaald. Bovendien staat men in verschillende middelgroote steden reeds voor een dreigend woningtekort. Deze le den bepleitten daarom, dat. de minister zou overgaan tot. opheffing van de bepa ling, dat alleen dan voorschotten en bij dragen worden' verleend, ind'en een gelijk aantal krotten zou verdwijnen. OPBRENGST KERST-COLLECTE IN DE BIOSCOPEN. Ruim 76.099 gulden. De Kerst-collecte ten bate van de stichting Bio-Vacantieoord, welke in alle bioscopen gehouden is, heeft het formidabele bedrag van ruim 76.000 opgebracht (vorige jaar ruim 42.000). Zooals men weet is, dank zij de bemidde ling van den Nederlandschen Bioscoop-bond, met het oog op de bijzondere tijdsomstandig heden de helft van deze opbrengst bestemd voor het Nationaal Steuncomité 1939. Aan het Nationaal Steuncomité 1939 zal derhalve een bedrag van ca. 38.000 worden uitge keerd. Het hoofdbestuur van den Nederland schen Bioscoop-bond betuigt zijn diepe er kentelijkheid jegens het bioscoopbezoekend publiek, dat loor zijl milde gaven zulk een schitterend resultaat, waarvan e n Bio- Vacantieoord en Nationaal Steuncomité 1939 profijt hebben, heeft mogelijk gemaakt. Nu de aanhoudende vorst de Ne derlandsche watervlakten bevroren heeft en reeds in eenige rivieren het ijs vast is gaan zitten, bekruipt som migen de vrees, dat hiermede de vriend van de. Nederlandsche defen sie het water een geboeide bondgenoot is geworden en weinig waarde meer heeft. Deze vrees wordt, naar ons bij informatie bleek, door de deskundi gen niet gedeeld. Het voorbeeld, dat den meesten onzer door het hoofd speelt, wanneer zij zich over den strengen vorst zorgen maken, is de tocht van den Franschen generaal Pichegru in 1794, die, trekkende over onze bevroren ri vieren, ons land zonder slag of stoot binnen enkele dagen kon bezetten. De vaderland- sche geschiedenis heeft ons bovendien ge leerd, hoe de generaal van Lodewijk den veertiende Luxembourg zijn bekende tocht over het ijs van Woerden naar Bodegraven en Zwammerdam maakte. Deze voorbeelden uit de geschiedenis, welke iedere Nederlan der kent, schijnen op het eerste gezicht aan te toonen, dat bevroren inundaties waarde loos zijn. Maar men vergeet daarbij, dat Pichegru het al heel gemakkelijk had. Hij vond de rivieren niet alleen bevroren, maar vrijwel onverdedigd. Zijn Fr,ansche troepen werden door een deel der bevolking met sympathie begroet. Niet het ijs, maar de ver deeldheid van de natie was oorzaak van zijn snel succes. En deze oorzaak is thans afwezig. Ook Luxembourg vond geen gewapenden tegenstander tegenover zich, toen hij zijn tocht over het ijs ondernam. Hij kwam slechts één gewapenden uitlegger, dat is een kleine met een kannonetje gewapende boot op zijn expeditie tegen, en zag verder geen Nederlandschen soldaat. Toch was de tocht hoogst riskant: de dooi viel in, en had Painetvin geen verraad gepleegd, dan zouden de Franschen van hun basis zijn-afgesneden en een gemakkelijke prooi van de staatsche troepen zijn geworden. Dat het ijs een vijand van ons verdedigingsstelsel zou zijn, wordt door de beide historische voorbeel den dan ook niet bewezen. Daartegenover echter bestaan er geschiedkundige feiten, welke in tegengestelde richting wijzen. Zij zijn ook welsprekender, daar zij aan een jonger verleden zijn ontleend. Het laatste hoekje Belgisch grondgebied werd in den oorlog 1914-1918 verdedigd achter een inundatie, die van den User. Deze was van veel beperkter omvang dan de inundaties, waarop Nederland in tijd Van nood zou kunnen rekenen. De Yser-inundatie nu is meermalen dichtgevroren, en wel zeer stevig in den strengen winter 1916-1917. Toch is er nooit een aanval over gedaan. Een be wijs, dat beide partijen het risico daarvan beseften. Wel zijn in dien oorlog aanvallen over het ijs beproefd aan het Oostelijk front. De Russen hebben zich meermalen gewaagd op de bevroren meren en moerassen van Oost-Pruisen en West-Rusland, o.a. tijdens het kerst-offensief van 1914. De pogingen liepen uit op een volslagen débacle. IJs ongeschikt als operatieterrein. Leerzaam is ook, dat ook nu weer, in den Finsch-Russischen oorlog, het Ladoga-meer. ofschoon met een dikken ijslaag bedekt, vol komen ongeschikt is gebleken als operatie terrein voor den aanvaller. Deze voorbeelden uit de jongste krijgsge schiedenis laten zien, dat de mpderne bewa pening dengene, die over het ijs een aanval tracht te ondernemen, in het nadeel stelt. De redenen zijn duidelijk. De aanvallende troe pen hebben op de gladde ijsvlakten niet de minste dekking. Elke soldaat heeft de weten schap, dat hij, als hij gewond wordt, op het ijs zal blijven liggen, omdat hij onbereik baar zal zijn voor geneeskundige hulp. Ge wond worden beteeként doodvriezen, en dit vooruitzicht is fnuikend voor zijn moreel. Aangezien de verdediger zich in stellingen verschanst zal hebben, vanwaar uit hij met 'iin automatische wapenen eiken infanterie- Wijziging van de landbouw- crisiswet. Bij de Tweede Kamer zijn op voordracht van de ministers van economische zaken en financiën drie wetsontwerpen ingediend en wel lo. Tot instelling van een fonds voor de economische -verde diging. 2o. Tot wijziging van de landbouw- crisiswet 1933 en tot intrekking van de wet van 30 September 1939 (Staatsblad no. 639 c). 3o. Tot vaststelling van de begroo ting van inkomsten en uitgaven voor het eerste dienstjaar van het fonds. Det wet, van 30 September 1938 gaf de minister de bevoegdheid op grond van de Landbouw-crisiwet maatregelen te nemen voor de voedselvoorziening. Van het voor nemen, deze wet in te trekken heeft minis ter Steenberghe reeds eerder mededeeling gedaan aan de Staten-Generaal. Het fonds voor de Economische Verdedi ging zal dienen ter financiering van de economische verdediging en treedt, voor- aanval kan smoren, is een aanval over hel ijs wel ondenkbaar zonder grondige voorbe reiding en ondersteuning door de artillerie. Maar diezelfde artillerie vernielt het terrein, waarlangs de eigen soldaten de stellingen van den verdediger zullen moeten bereiken: zij vernielt het ijs en speelt daardoor in de kaart van de verdediging, welker artillerie op haar beurt ook niet zal nalaten tot ver nieling van de ijsvelden bij te dragen. Verrassende aanvallen onder bescherming van het nachtelijk duister zouden, gezien de kracht der automatisch vuurwapenen tegen een zichtbaren vijand, de eenig overblijvende mogelijkheid op succes voor den aanvaller kunnen schijnen. Maar ook dan waagt de aanvaller zich wat men noemt op glad iis. Het ijs biedt mogelijkheden tot verrader lijke hinderlagen. Van ouds bekend zijn de ijscunettes, ijsvrije sleuven, welke vooral bij nacht voor oprukkende troepen gevaarlijke valkuilen vormen. Meestal zijn ijscunettes versterkt door versperringen, welke men uit ijsblokken, uit dé sleuven afkomstig, op bouwt Reeds in 1672 werden deze cunettes op ruime schaal tegen de Franschen gebezigd. Ook op andere wijze kan het ijs tot hin dernis worden gemaakt. Wanneer de verde diger den waterstand verandert, door het water onder het ijs te laten wegloopen, zal boven de slooten en vooral boven de kana len het ijs breken en zullen de schuin tegen de kanaalwanden omhoog stekende schotsen vallen gaan vormen, welke, zoo niet voor 's vijands infanterie, dan toch in ieder geval voor zijn tanks onoverkomelijk zijn, terwijl het ijs buiten de slooten en kanalen al die onangename eigenschappen gaat vertoonen, welke in het woord bomijs begrepen liggen. Ook onze rivieren zijn in den winter ge vaarlijk voor een aanvallend .leger. Een tijdsverloop van enkele dagen kan hoog water brengen, dat alle operatieplannen in den war stuurt. Heeft men, zooals thans het geval is, drijf ijs op de rivieren, dan is elke overgang onmogelijk. Indien wij in vredes tijd onze zware schipbruggen en veerpon ten moeten wegnemen, wanneer het drijf- ijs zich op de rivier vertoont, dan kan een vijand met zijn licht pontonmateriaal er ze ker niets beginnen. Maar zelfs gesteld, dat de rivieren geheel zouden dichtvriezen en zoo sterk ijsdek zouden vormen, dat het aanvallende leger er met gemak met trem en al over zou kunnen oprukken, dan blijft nog steeds het gevaar bestaan, dat eens Luxembourg bedreigde: de dooi, en het daarop volgende kruien van het ijs. Dooi beteekent, dat de opgerukte vijand afgesneden wordt van zijn_ basis, dat zijn aan- en afvoer wordt afgesneden, geduren de langen tijd, wellicht voor eenige weken. Zoolang de weersvoorspellingen niet verder dan eenjge dagen reiken en ook daarvoor nog slechts zeer beperkte zekerheid bieden, zal een verantwoordelijke legeraanvoerder zich wel driemaal bedenken eer hij zijn troepen in dit wisselvallige klimaat laat trekken over een zoo onbetrouwbare brug als het ijs. Want hoe onaangenaam de posi tie is van een aanvaller die achter zich een kruiende rivier en vóór zich de dooiende inundaties van den verdediger heeft, laat zich gemakkelijk denken. Het winterseizoen op zich zelf brengt ook reeds groote nadeelen voor den aanvaller met zich mee. Weliswaar kennen wij geen Finschen winter, doch ook bij ons zou de aanvaller te lijden hebben van gladde we gen, van korte dagen, van koude, welke de geimproviseerde legerplaatsen van zijn troe pen zou teisteren en van de onmogelijkheid iets met den harden grond te beginnen. Wanneer de bodem flink bevroren is, stuit de infanterieschop als op rots. Terwijl de verdediger zich in te voren klaar gemaakte stellingen heeft ingericht, weigert de bo dem den aanvaller een schuilplaats. De deskundigen concludeeren dan ook, dat onze weermacht, gebruik makende van oude beproefde mid delen en van de mogelijkheden der moderne techniek, opgewassen is tegen de moeilijkheden van vorst. De winter zou een zeker zoo groote vijand voor den aanvaller blijken te zijn, hetgeen de ervaring in 19141918 en in Finland heeft geleerd KETELONTPLOFFING TE ENSCHEDE. In de textielfabriek ,,Bato" alhier heeft zich gisteravond laat in het ketelhuis een ernstige ontploffing voorgedaan, welke ver moedelijk ontstond doordat zich explosieve gassen in het rookafvoerkanaal hadden ver zameld. Het ketelhuis werd geheel verwoest en de groote fabreksschoorsteen barstte. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Als gevolg van de ontploffing zal het bedrijf, waar ruim honderd personen werk zaam zijn, voorloopig moeten worden stil gelegd. Witboek over de jongste Volkenbonds vergadering. - Tegelijk met de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting-1940 voor het departement van buitenlandsche zaken is aan de Staten-Gene- raal als witboek door den minister van bui tenlandsche zaken aan de beide Kamers der Staten-Generaal overgelegd het verslag be seffende de twintigste Volkenbondsverga dering, die van 1114 December j.l. te Ge- nèève heeft plaats gehad ter bespreking van het beroep van Finland op den Volkenbond, in welk verslag tevens is behandeld de reor ganisatie van het economische en sociale werk van den Volkenbond. zoover den landbouw betreft in de plaats van het Landbouw Crisisfonds. Voor dezen eerste keer geeft de begrooting een uitga ven-cijfer aan van 380.577.000, waarvan ruim 377 millioen voor landbouw en voed selvoorziening en het overblijvende gedeel te voor handel, nijverheid en scheepvaart. WI Doos 30 en 60 ct - BEGROOTING Lof voor Volgens het Hoofdstuk XI der werd met dankbaa belangrijke werk, terschap van mr. temente van Soc); prees diens beleid betreurde zijn hee mogelijk was gewt gram, indertijd d' vo'le ten uitvoer t Nochtans werd groote ingenomenheid minister van den grond van zijn alge: heid, groote verwa; werd uitgesproken geven, veel goeds te brengen, en met gelukken, het nog van de werklooshei; oplossing te brengen Verscheidene leder nisters standpunt ten stuk van de 45-urige len. Andere leden door den minister nomen toe. Verscheidene leden over te verheugen „werkverschaffing" „werkverruiming" is voor de kenschel het te verrichten we Verscheidene lede zorg voor de circa ioozen, wier leeftijd 24 jaren, van oven 200.000 overige wer groep, waarvar. het stemt. De leden, hier aa overweging, aan kin ren fabrieksarbeid ook in het voornem ambtsvoorganger mr zulks zou huns inzie: kenden invloed kunn> van de werkloosheid Andere leden verkl doeltreffend te achten Ongeluk met d< ochtend is de 35-jar Nistelrode vlak bij zijl geslipt. De man werd pen en op slag gedood Doodelijk ongeva jarige jongen, J. Broi zoo ernstig op het ijs hersenschudding oplie gevolgen daarvan is De boterheffhig heffing en steunuitke; houdens tusschentijdsc week van 11 tot 18 80 cent per kg. (onvf In wijden kring Voor uwe ha Zaterdag HILVERSUM, 1875 uitz.) 8.ANP-ber morgenwijding. 10. continubedr. 12.G 2.Esperanto-uitz. 3-Muz. causerie het VAR A-orkest. 3 piano. 3.45 Gr.pl. Residentie-orkest en land. 5.40 Schaakn duetten. 6.15 Friesch; leesclub. 7.— VARA taties. 7.10 Politiek VPRO: Cyclus „Hoe Herh. SOS- en 8.03 uitz. 8.30 Rosian-ork Geallieerden en neut Radiotooneel. 9.30 Scl gelspel. 9.55 VARA- Oké!" 11.ANP nieuws. 11.15 VA] 11.4512.Gr.pl. HILVERSUM, 301,5 ANP-ber. 8.05—9.15 Godsd. halfuur. 12. 12.45 ANP-ber. en gr disten en solist. 2.V 2.30 Gr.pl. 2.45 Kinde 4.45 Musiquette. 5.1 5.30 Musiquette. 5.45 6.15 Gr.pl. 6.20 Journ Gr.pl. 7.— Ber. 7.15 Act. aetherflitsen. 8. deelingen. 8.15 Overpe lijsting. 8.35 Gr.pl. 8.4 pauze gr.pl.) 10.30 Al Gramofoonplaten. ENGELAND, 391 en ook 342 M.) 12.— Uit muziek. 12.35 BBC-orl Ternent's dansork^st le acte van de opera 3.10 Radiotooneel. 3.5C Cabaret, 5.20 Kinderh ton-orkest. 6.20 Ber. 7.05 Vragen bean t woo concert en soliste. 8 8.20 Voordr. 8.30 Gev. Nieuws uit Amerika. 10.35 Kerkdienst. 10.5C Grinke-trio. 11.50 Cari band. 12.20—12.35 Ber RADIO PARIS, 1643 voordr. 12.20 Jazzmuz voordracht. 1.35 Solist; 2.05 en 2.30 SolLtenvo verse solisten. 3.50 V" oordr. 5.45 Kamermu:

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6