«II ":lj PUROL £aatste betichten Sport IJSWEDSTRIJDEN tweede blad Schepen, die niet wederkeeren. UIT ONZE OMGEVING. 3 Het optreden der Duitsche lucht macht. Uit Londen wordt gemeld: Het 932 ton metende stoomschip Pit- wines is Donderdag door twee Duitsche vliegtuigen buiten Yorkshire met bom men bestookt. Het vloog in brand. De eeheele bemanning ging in de booten en werd gered. Het schip werd op sleep touw genomen. De bomexplosies kon den bijna een uurlang worden gehoord. Treiler gezonken. Negen opvarenden van een in Grimsby thuis hoorenden treiler, de Coenton, zijn aan land gekomen in een haven aan de oostkust na in een kleine boot 24 uur te hebben rondgedreven. Hun treiler was gebombardeerd en onder machine geweervuur genomen en daarop gezon ken. DE JAPANSCHE—AMERIKAANSCHE BETREKKINGEN. De laatste pogingen van het kabinet-Abe om de betrekkingen met de Vereenigde Sta ten vriendschappelijk te regelen op den grondslag van een nieuw Handelsverdrag, zijn, naar het Japanscbe telegraaf agent schap meldt, mislukt. Het agentschap voegt hieraan toe, dat daardoor die kringen in Ja pan thans de overhand hebben gekregen, die een grondige herziening van de Ja- pansch—Amerikaansche betrekkingen voor noodzakelijk houden. ACTIE VAN DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DE NOORDZEE. Een station van de Britsche kustwacht heeft gisteravond een noodsein opgevan gen van een lichtschip op de Noordzee. Geen van de leden der bemanning is ge deerd. Britsche gevechtsvliegtuigen heb ben den aanvaller, een Duitsch vliegtuig, verjaagd. Een ander noodsein maakte melding van een aanval van een of meer Duitsche vliegtuigen, die een schip hebben gebom bardeerd. Uit zee was het schieten van luchtdoelgeschut te hooren. ENGELAND ZENDT MEDICAMENTEN NAAR TURKIJE, De Turksche regeering heeft een aanbod van de Britsche regeering aanvaard, tot het uitzenden van medicamenten tot een bedrag van meer dan 20.000 pond sterling voor hulp verleening aan de slachtoffers van de aard beving. De Britsche regecring heeft reeds onlangs 25.000 pond bijgedragen voor hulp aan de slachtoffers. CLAUS VON BOHLEN UND HALBACH GESNEUVELD. In de „Köllnische Zeitung" wordt mede gedeeld, dat Claus von Bohlen und Halbach. de zoon van Gustav Krupp von Bohlen und Halbach op 10 Januari j.l. is gesneuveld, op 29-jarigen leeftijd. Hij was luitenant bij een escadrille jacht vliegtuigen. Claus von Bohlen und Halbach was voor zitter van den Raad van Beheer van de Berndorfer Metallwarenfabrik A. Krupp A.G. te Essen. BEKEND PHILATELIST OVERLEDEN. De bekende philatelist Fred Melville te Londen op 57-jarigen leeftijd overleden. DE HONGAARSCHE MINISTERRAAD. In de bijeenkomst van den Hongaarschen ministerraad heeft de minister van buiten- landsche zaken, Csaky, een uitvoerige uit eenzetting van zijn besprekingen te Vene tië gegeven. In politieke kringen meent men te weten, dat de leden der regeering bovendien ken nis hebben genomen van een wetsontwerp tot opheffing van het ministerie voor opper Hongarije, het ingelijfde gebied. De regee ring zou de opvatting huldigen, dat de assi milatie der administratieve diensten vol tooid is. HOOP OP BERGING VAN OPGESLOTEN MIJNWERKERS VERMINDERD. De pogingen, die men gisternacht heeft aangewend, tot redding van de mijnwerkers, die sedert Woensdagavond te Bartley in een mijngang op 200 meter onder den grond zijn opgesloten, zijn vruchteloos gebleven. Wel heeft men nog twaalf lijken kunnen bergen. De hoop, dat men de overige 75 levend zal terugvinden, is gering. Nader wordt gemeld: De reddingsbrigades hebben wederom de lijken van zeven arbeiders, die bij de mijnramp om het leven gekomen zijn aan de oppervlakte gebracht. Men vreest! dat de 71mijnwerkers, die nog opgesloten zijn, eveneens omgekomen zijn. DE LUCHTLIJN BERLIJN—MOSKOU. Een verkeersvliegtuig van de Deutsche Lufthansa is gistermorgen voor de eerste proefvlucht van Berlijn naar Moskou ver trokken. Wanneer dit toestel zal zijn terug gekeerd zullen de Lufthansa en de Aeroflot gemeenschappelijk op dezelfde dagen proef vluchten uitvoeren, om dan vanaf 21 Jan. het regelmatige luchtverkeer Berlijn— Moskou aan te vangen. VERGADERING VAN DEN SENAAT. De Fransche Senaat is gistermiddag bij eengekomen onder voorzitterschap van Jeanneney, die in zijn openingsrede o.a. zeide: Een beslissing in dezen oorlog zal onge twijfeld niet verkregen worden, zonder ernstige uren en beproevingen. De oorlog van 1914 bracht deze ook mede en zij wer den met de overwinning bekroond. Het hoofd bieden aan alle gevaren, er al zijn ziels kracht in leggen in de hersenen en in de harten het nationale vuur handhaven, zie daar voor iedereen de plicht van morgen. OUDE VROUW VERBRAND. Vanochtend is in de Kinkerstraat te Amsterdam de 62-jarige mevr. M. Ort bij het aanmaken van de kachel in brand ge raakt en zoo ernstig gewond, dat zij kort na het ongeluk aan de bekomen brand wonden 's overleden. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van gisteravond luidt: Plaatselijke bedrijvigheid der ver- kenningsafdeelingen. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: Niets belangrijks te melden. VERKENNINGSVLUCHTEN BOVEN OOSTENRIJK. Het ministerie van luchtvaart deelt mede, dat de Britsche luchtmacht met succes ver kenningsvluchten heeft uitgevoerd boven Oostenrijk, Bohemen en Noordwest-Duitsch- land. MEDEDEELING VAN HET MINISTERIE VAN LUCHTVAART. Het ministerie van luchtvaart heeft de vol gende mededeeling gepubliceerd: In den afgeloopen nacht heeft de Britsche luchtmacht uitgebreide verkenningsvluchten gemaakt boven het Oostelijk deel van Duitschland, alsmede boven Oostenrijk, Bo hemen en het Noordwesten van Duitsch land. De patrouillevluchten boven Helgoland zijn ook in den afgeloopen nacht gemaakt. Alle vliegtuigen zijn veilig naar hun basis teruggekeerd. ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikte de Torenvalk met gezagvoerder van Dijk Rangoon. Het vlieg tuig wordt 14 Januari te Batavia verwacht. De Wielewaal, die met gezagvoerder Hon- dong gister uit Napels vertrok om 17 Jan. te Batavia aan te komen, keerde wegens den sterken tegenwind naar Napels terug. De Emoe met gezagvoerder Chot is her steld en passeerde op weg naar Batavia Sin gapore. Op de thuisreis landden de Buizerd met gezagvoerder Valkendaal te Alexandrië en de Nandoe met gezagvoerder Steinbeck te Rangoon. Deze vl'egtuigen worden resp. 13 en 16 Januari te Napels verwacht. S o h q 1^ c n SCHAAKCLUB „ALKMAAR". Deze week heeft de schaakclub „Alkmaar" haar eersten wedstrijd gespeeld tegen „Op positie", Heiloo, en wel met den volgenden uitslag: Alkmaar Oppositie P. HoekstraM. de Groot y2 C. BlankmanH. de Lange 10 J. B. te BrakeH. P. Greuter 01 P. Blankman—C. Mohr 01 H. KruiderinkP. Groenenberg 10 R. v. WezopK. Zander 10 Jae. BruinH. de Vries 10 J. SchortinghuisM. Opdam 01 D. de GrootJ. Bastiaanse 10 J. v. 't Veen—H. Molde 1—0 C. JongesTh. v. Schie 10 H. SchoonhovenW. Laarschot 10 B. v. d. WisselW. Ruis 0—1 Alkmaar won alzoo met S'A4 Ij Zwemmen. NIEUW WERELDRECORD 100 YARDS SCHOOLSLAG. Alie Stijl verbeterd het record met 2,6 sec. Nederland heeft er een wereldrecord houdster bij gekregen en tegelijkertijd is er één afgegaan: Vrijdagavond heeft Alie Stijl, lid van de Meeuwen, in het Sportfondsen- badOost te Amsterdam het wereldrecord over 100 yards schoolslag, dat sedert 14 Augustus van het vorig jaar ten name stond van Doortje Heeselaars met een tijd van 1 min. 15.6 sec., gemaakt te Rotterdam, met niet minder dan 2.6 sec. verbeterd en gebracht op 1 min. 13 sec. Deze zoo schitterend geslaagde recordpo ging is wel onverwacht gekomen. Schaatsenrijden. DE FRIESCHE ELFSTEDENTOCHT. Reeds achthonderd inschrijvingen. Het centraal bestuur voor den Elfsteden tocht heeft Vrijdagmorgen besloten in ieder geval de route zoo vast te stellen, dat d° tocht eerst naar het Noorden zal gaan en vervolgens via Franeker en Harlingen naar het Zuiden. Zooals de zaken thans staan, zal niet over de Dokkumer Ee worden gereden, doch via Oudkerk en Rinsumageest naar Dokkum. Hier keert men terug en Franeker zal worden bereikt langs Barthelhiem. Van Franeker gaat de reis naar Harlingen, verder naar Bolsward, Workum, Hindeloopen en Stavoren. De route via Heeg naar IJlst zal ditmaal niet worden genomen, doch wel het traject door het Gaasterland, door de bosschen dus, want via Balk, Sloten en het Slotermeer zullen de deelnemers IJlst kunnen bereiken. Van IJlst gaat het naar Sneek en van daar naar Leeuwarden, het eindpunt, overal is op deze route prachtig ijs, dat hebben de inspec tietochten van verschillende leden van het centraal bestuur wel bewezen. Alleen te Harlingen en te Sneek zullen de ijzers moe ten worden afgebonden, maar veel zullen de rijders- niet behoeven te wandelen. Vrijdagavond waren, naar wij vernamen, reeds 800 inschrijvingen binnengekomen, n.l. 350 deelnemers aan den wedstrijd en 450 toeristen. De inschrijvingen sluiten Zaterdagmiddag vier uur, waarbij het van zelf spreekt, dat de liefhebbers bij hun aanmelding moeten mededeelen, of zij aan den wedstrijd of aan den tocht deelnemen. Voor de vijfde maal zal de elfstedentocht worden verreden. In 1912 werd de tocht voor het eerst gehouden, toen volgde 1917; daarna kwam de beruchte elfstedentocht in een Siberische koude van 1929, in 1933 werd de wedstrijd voor den vierden keer georga niseerd en als alles goed gaat en daar twijfelt men, gezien de weersomstandigheden en de ijverige voorbereidende werkzaamheden, in Friesland niet aan, zal de tocht van Maan dag op prachtige wijze slagen. Het is wel teekenend voor de belangstel ling, dat alle winnaars van vorige tochten zich ook nu weer hebben aangemeld. Want C. Chr. J. de Koning uit Princenhage, de winnaar van dén wedstrijd in 1912 en 1917, was een der eersten, die een briefje naar Leeuwarden schreef. Thans doet hij niet aan den wedstrijd, maar wel aan den prestatierit mede. Dat is ook het geval met Karst Leem burg, den winnaar van 1929, terwijl ook de eerst aankomenden van 1933, de Vries en Casteleyn, zich hebben aangemeld. Alleen de Vries zal in den wedstrijd starten, de ande ren in den prestatietocht. Vele bekende sportlui uit den lande zullen naar Leeuwar den komen om dezen langen tocht mee te maken. Van hen noemen wij den skikam pioen van Nederland, Jan Boon, den athleet Jan Zeegers Jr., de bekende schaatsenrijders Jongert en Westra en Huizinga Bruyns, vroe ger een bekende figuur in voetbalkringen. Het mag als een merkwaardige bijzonderheid gelden, dat de heer Huizinga Bruyns voor den vijfden keer Maandag zal starten, een prestatie, waarmede hij volkomen alleen staat. Vrijdagavond werden nog besprekingen gevoerd om te trachten de banen in de om geving van Leeuwarden in een zoo goed mogelijke conditie te krijgen. KAMPIOENSCHAP NOORDHOLLAND SCHOONRIJDEN. De ijsclub Haarlemmermeer organiseerde Vrijdagmiddag het kampioenschap der pro vincie Noordholland in het schoonrijden voor dames en heeren. De uitslagen luiden: Dames: 1 mevr. LoggersBoontjes, Uit huizen, kampioene van Noordholland; 2 mevr. van LeeuwenKooy, Alkmaar; 3 mej. Koster, Berkhout; 4 mevr. de Boo Groenveld, Hoofddorp; 5 mej. Schenk, Schagen; 6 mej. Boontjes, Nieuwe Niedorp. Heeren: 1 Kuperus, Alkmaar, kampioen van Noordholland; 2 Wesselo, Helder; 3 Bakker, Bussum; 4 dr. van Baaien, Hilver sum. De wedstrijd voor paren had het volgende resultaat: 1 mevr. van Leeuwen—Kooy en Kuperus; 2 mej. Rootjes en Bakker; 3 mevr. Westenbergde Zwaan en Wesselo; 4 mej. de Waal en Meeuwig; 5. mevr. Loggers Boontjes en Klerk. KREMER WINT TE HALFWEG. Georganiseerd door de IJsclub „Zwanen burg" te Halfweg werden daar gisteren nationale wedstrijden in het hardrijden ge houden, waarvan de uitslagen luiden: 500 meter: 1. Kremer (Diemen) 54 sec.; 2. de Vries (Amsterdam) 54 sec.; 3. van der Ruit (Amsterdam) 56 sec.; 4. Verharen (Spaarndam) 56,3 sec.; 5. Bosman (Breuke ier.) 57 sec.: 6. Breed (Sloterdijk) 58,2 sec. 1500 meter: 1. Kremer 2 min. 51,3 sec.; van der Ruit 3 min. 0,2 sec.; 3. Uiterlinden (Rotterdam) 3 min. 1,6 sec.; 4. Bosman 3 min. 6.8 sec. 3000 meter: 1. Kremer 6 min. 11,6 sec.; 2. Breed 6 min. 15 sec.; 3. van der Ruit 6 min. 17,9 sec.; 4. Bosman 6 min. 18 sec.; 5. Uiter linden 6 min. 21,2 sec.; 6. Buis 6 min. 25,1 sec. Eindrangschikking: 1. Kremer 3 punten; 2. van der Ruit 8 punten; 3. Uiterlinden 13 punten; 4. Nosman 14 punten; 5. Breed 16 punten; 6. Verharen 16 punten; 7. Buis 24 punten. KORTEBAANWEDSTRIJDEN OP DE IJSBAAN TE „BERGEN". Militairen uit de drie Noordelijke provinciën op de baan. Nic. Bruinsma uit Heerenveen wint den len prijs. Hedenmiddag zijn wij getuige geweest van een genre wedstrijd, welke zelden of nooit heeft plaats gevonden op de ijsbaan te Bergen. Deze kortebaanwedstrijd bracht ons in een geheel Noordelijke sfeer. Daarnaast dient echter opgemerkt té worden, dat het peil van den wedstrijd niet van het gehalte was, hetwelk we in Friesland gewoon zijn van de profs. Deze laten ons tijdens de 160 Meter ritten virtuoos schaatsrijden zien, waar het pu bliek met bewondering en voldoening naar kijkt. In het algemeen hebben de deelnemers in de demi-kwart en finale fel gekampt om de prijzen. Het is duidelijk dat dit niet ten goede kwam aan het peil van den wedstrijd. Het groote aantal deelnemers eischte een vlotte afwerking. De 146 deelnemers reden in parturen var. vier. De gelederen werden snel gedund omdat alleen de 34 snelste rij ders op de nieuwe lijst voorkwamen. Tot aan de finale werd het rijden bij vier tallen gehandhaafd, zoodat nog in een be trekkelijk kort tijdsbestek de wedstrijd ten einde kwam. Een en ander werd begunstigd door prach tig winterweer. De militairen zoowel als het publiek waren in grooten getale opgekomen, en hebben zeker een onvergetelijken middag gehad. De militairen geschaard rond de baan moedigden vaak hun collega's aan met luide uitroepen. Elke compagnie had zijn favoriet, die het natuurlijk moest winnen. Niettemin bleef een zeer sportieve geest heerschen. De jury voor het opnemen van de tijden was.gewapend met een chronometer, en het dient gezegd te worden dat de organi satie af was. Het starten op vlaggesein heeft ons goed voldaan. Het starten op schot of tel brengt vaak valsche starten met zich mede. Tenslotte heeft het Friesche ras in dezen wedstrijd ook weer gezegevierd. Het was de heer Nic. Bruinsma uit Heerenveen, die op den len prijs een paar Noorsche schaatsen beslag legde, geheel compleet, uitgerust met schoenen. Indien we zijn rijden onder de loupe ne men, komen wij tot de conclusie dat hij den geheelen middag geen ernstigen tegenstand heeft gehad, en daaiom onbedreigd won. Zijn rijden was zeer goed, met een juiste gewichts- en krachtsverdeeling van het lichaam tijdens 't rijden. Het snellen starten en zijn soepelheid kwamen hem tevens ten goede. Serieus getraind zou Bruinsma zijn Ruwe Lippen Bij Apoth^en^Progist. Friesche collega's het vuur na aan de sche nen kunnen leggen. De snelste rit over de 160 meter was 15.9 seconde, wat ook een heel goede tijd genoemd rnoet worden. Opmerkelijk was dat hij gebruikt maakte van Noorsche schaaatsen, terwijl de oude cracks in de „korte" in Friesland steeds verschijnen op den gewonen Friesche schaats. De prijsuitdeeling .vond plaats in het ge bouw van de ysclub „Bergen", door den waarnemend Bataljons-Commandant. Met een passenden toespraak en een felicitatie werden de prijzen uitgereikt aan de vol gende winnaars: 2e prijs Cuperus, Noorsche schaatsen, zonder schoenen; 3e prijs R. Venema, een zilveren vulpotlood; 4e prijs Schuiling, hand schoenen; 5e prijs Niemeyer, wollen das; 6e prijs J. de Groot, boek; 7e prijs Steg, doos zakdoeken; 8e prijs Wester, das met verrassing n.l. een zwembroek; 9e prijs H. Bos, id.; 10e prijs, Overwijk. das; 11e prijs Wiemer, 1 doos postpapier; 12e prijs Wierin- ga, id.; 13e prijs Deddens, 2 doozen sigaren; 14e prijs Toering, 1 doos sigaren; 15e prijs Van den Berg, pijp en scheerapparaat; 16e prijs Beetsma, pijp. Als voorzitter van O. en O. dankte dr. J. de Vries de ijsclub „Bergen" voor hun har telijke medewerking en voor het spontaan afstaan van de baan voor een zeer lagen prijs. Het ijsfestijn is uitnemend geslaagd zeide spr., dank zij ook de burgerij van Bergen, die zorgde voor de prachtige prijzen. Dit getuigt van burgerzin en het meele ven met het garnizoen van Bergen. Trou wens, zegt spr. het is niet de eerste maal dat de burgers van Bergen de soldaten in dachtig zijn. Spreker was overtuigd dat een ieder, zoo wel medewerker als toeschouwer een pret tige middag hadden gehad. Tot slot dankte de heer de Vries nog de officieren die op traden als keurmeesters en de sergeant van der Hulst, die zorgde voor de muzikale om lijsting. Het polshorloge uitgeloofd door den ba taljons-commandant voor de winnaar van de lichting 19231939 viel ten deel aan de heer Geerstma, die het bracht tot de kwart finale. Onder de fanfares van de muziek werd deze dag besloten. Na afloop van de wedstrijden voor de militairen, die duizenden op de buitenbaan bracht, was het bestuur zoo verstandig de baan te laten ontruimen en een dubbele ploeg baanvegers aan te stellen om de baan weer in orde te maken. Daarna werd de baan besproeid en gisteravond voor het pu bliek gesloten. Door den vo-st in den afge loopen nacht was hedenmorgen de ijsbaan een spiegelgladde vlakte, zonder een enkele scheur, zoodat er thans weer ideaal gereden kan worden. Te Oterleek. Alhier werd Donderdag een wedstrijd gehouden in het schoonrijden voor heeren en dames en voor paren. De uitslag was als volgt: heeren: 1. A. Wagenaar, 2. D. Kaij, 3. J. Slinger. Dames: 1. K. PlevierNatzijl, 2. H. de VriesPaarlberg, 3. A. ZwaanLudeke. Paren: 1. K. PlevierNatzijl en A. Wagenaar, 2. A. ZwaanLudeke en G. Bas. Te Wieringerwaard. De bewoners van de Nieuwesluis besloten 'n onderlingen wedstrijd te houden in hard- prikken met hindernissen. Dit is Donderdag middag gebeurd op dc prachtige banen van het kanaal. Een van de hindernissen was dat op de helft van de baar uit een spel kaarten har ten zes gezocht moest worden. De uitslag was dat de le pr. van 2.50 werd gewonnen door A. Boerman Gz.; 2e pr. 2 P. Klun; 3e pr. f 1.50 E. Bijpost, 4e pr. 1 P. Braaf, 5e en 6e pr., een krentenbol, A. J. Kleen en A. Boerman Lz. De IJsclub hield Vrijdagmiddag wed strijden voor hardprikken en hardrijden voor werkloozen waarvan de uitslag was als vrlgt: Hardprikken ie pr., 3 en 1 wollen deken, R. Bos- 2e pr f 2.f0 en 50 sigaren. A. Boerman: 3e pr 2 en 50 sigaren, P. Braaf; 4e pr., f 1 en 5 pond spek. J. Breed; 5e pr., f 0.50 en 1 kaas, J de Boer.Hardrijden: le pr., 3 en 1 vulpen, Cor Braaf: 2e pr., 2.50 en 1 moltondeken, Eb. v. d. Wal; 3e pr., f 2 en 1 borstrok, V Kwak; 4e pr., 1 en 1 kaas, A. Bruin; 5e nr., 0 50 en 1 rijwiel band, A. de Graaf. Verder weiden aan alle deelnemers (47) d:veTs° prijzen uitgereikt bestaande uit oter, kars- taart, tulband, spek, haring, koffiee. thee, cacao, enz., be nevens nog een bon voor een zak brandstof. Te Heiloo. Onder buitengewone belangstelling van de deelnemers en ouders had Vrijdag de wedstrijd plaats van de leerlingen der bij zondere scholen. Niet minder dan 154 ver schenen er aan den start, waaronder en kele zonder schaatsen, doch op hoop van tractatie. Ook nu weer waren 9 paar schaatsen, 9 boeken in prachtband en 9 stel riemen door het bestuur van de „Ijsbaan Heiloo" beschikbaar gesteld. De uitslagen waren: Jongens 89 jaar: Jaao de Nijs. Jan van der Eng, Cobus Oud- hoff, id. van 1011 jaar: Jaap Molenaar, Jan Rotteveel, Cor Zoon; id. 1213 jaar: Wim Admiraal, Jan de Nijs, Bernard van der Maat. Meisjes van 89 jaar: Corrie Kaandorp, Jeantje Keeman, Nelly van Vel- zen; id. van 1011 jaar: Trientje Swart, Marietje Rijnsdorp, Annie Ranzijn; idem van 1112 jaar: Gittv van Lieschoot, Willy Groefsma, Marietje Zonneveld. Na afloop heeft het hoofd der school, de heer W. Tamis een hartelijk woord van dank ge sproken. Te Sint Pancras. Door de ijsclub werd een wedstrijd ge houden in ringsteken voor paren, waaraan door 20 paren werd deelgenomen, de belang stelling van het publiek was zeer groot. De uitslag was: 1 A. Hopmanmej. N. Kloos terboer, 2 H. Busmej. A. Volkers; 3 K. Bobeldijk—mevr. Kliffen—Stammes; 4' C. Groen Tz.—mej. N. Visser; 5 M. Hoogland— mevr. Mulder—Kloosterboer; 6 S. Zeegers— met.de wed. v. d. Woude. Te Oudkarspel. Op het Waardje werden Vrijdagmiddag wedstrijden in schoonrijden gehouden. Er waren niet veel deelnemers. De uitslagen luidden, heeren: le pr. J. Kos, Noordscharwoude; 2e pr. K. Kaas, Noordscharwoude. Dames: le pr. mej. Tr. Stoop, Harenkar spel; 2e pr. mevr. Kos—Spanjaard Oud- karspel. Te Zuidscharwoude. De ijsclub Ons Genoegen hield een wedstrijd schoonrijden voor paren op de Schager sloot. Er namen 8 paren deel. De uitslag was als volgt: 1 K. Metselaar, Zuidscharwoude; en mevr. KosMetselaar, Noordscharwou de; 2 H. Schrijver en mevr. StetSchrijver, Zuidscharwoude; 3 H. Engungh, Zuidschar woude en Anna Beurs, Heerhugowaard. Vrijdagmiddag werd door de Middelburg- sche ijsclub het kampioenschap voor de provincie Zeeland in het schoonrijden voor dames en heeren georganiseerd. De uitsla gen luiden: Dames: 1 mevr. StuurmanVan Vliet, Gouda, kampioen van Zeeland; 2 mevr. KuiperKoelemey, Purmerend; 3 mej. Koelemey, Zaandam. Heeren: 1 Stuurman, Gouda, kampioen van Zeeland; 2 Lautenbach, Rotterdam; 3 Valk, Rotterdam. Een wedstrijd voor paren had het volgen de resultaat: 1 De heer en mevr. Stuurman, Gouda; 2 mej. Koelemey—Verbree, ZaandamBus sum; 3 mevr. KraakKroon en van Os, Amsterdam. Te 't Zand. De uitslag van de alhier op Donderdag j.l. gehouden hardrijderij op schaatsen is. als volgt: le pr. J. Nannis, Oudesluis; 2e pr. J. Goet, Oudesluis: 3e pr J. Schipper, Anna Paulowna; 4e pr. J. Silver, Oudesluis. Te Koedijk. Gistermiddag hield de ijsclub N. H. N. wedstrijden op de schaats op het N. H.- kanaal tegenover de o. l.-school. Bij het hardrijden voor jongens boven de 17 jaar was een flinke deelname en er wa ren drie prijzen voor beschikbaar gesteld. De uitslag was als volgt: 1 Joh. de Waal Kz.; 2 D. Slootweg; 3 Nic. Hartland. De prijzen bestonden uit nuttige voorwer pen. Bij de wedstrijd voor jongens beneden de 17 jaar waren 20 deelnemers. De uitslag was: 1 Jb. de Graaf; 2 K. de Geus; 3 Jb. Beets; 4 C. Hartland; 5 Jn. Beets. TE NIEUWE NIEDORP. Jan Roos wint den grooten Rijd-beker. Op de ijsbaan van de vereeniging IJs- en Volksvermaak te Nieuwe Niedorp wer den Vrijdagmiddag wedstrijden hardrijden op de schaats gehouden om den grooten Rijd-beker. Het weer werkte prachtig mede, het ijs was in goede conditie, zoodat de verschil lende rijders (er waren elf deelnemers) mooie tijden konden maken. Bij de 500 me ter waren maar weinig spanende ritten. De loting had de gelijkwaardige krachten niet tegenover elkaar gebracht. De rit tusschen de juniores C. Scheer, van Twisk en C. v. d. Kommer van Winkel, die den vorigen dag ook aan de wedstrijden hadden deelgenomen en nu tegen elkaar moesten rijden, werd met groote belangstel ling gevolgd, vooral omdat het hier twee iongens uit de omgeving betrof. Zij maak ten resp. een tijd van 57 sec. en 59.6 sec. K. Schenk uit Anna Paulowna, die juist met verlof uit den militairen dienst was en dit benutte om zich nog eens op de gladde ijzers te begeven maakte een uitstekenden tijd van 51.6 sec., waardoor hij zich op de tweede plaats stelde. J. Bosson uit Amster dam was minder gelukkig met de loting en moest alleen rijden. Zijn tijd zal hier door wel eenigszins ongunstig zijn beïnvloed Hii deed er 53 4 sec. over. Jan Roos uit Amsterdam legde beslag op de le plaats door den halven kilometer af te leggen in 49.2 sec., waarmede hij tevens zijn persoonlijk record verbeterde. Op de 5000 meter was de strijd spannen der, aangezien nu de besten tegen elkaar uitkwamen. Jan Roos had met K. Schenk op dezen langen afstand weinig moeite. De te geringe training van Schenk zal hierbij wel een woordie meegesproken hebben. Marius Strijbis uit Harenkarspel toonde zich ook weer de man van de lange baan. Het tempo in de eerste ronden was heel snel en de strijd ging vrij gelijk op. K. Kaan uit Wieringerwaard, zijn tegenstan der, gaf goed partij en de uitslag van deze race was, dat. M. Strijbis met 9 min. 39.6 sec. als eerste de eindstreep passeerde en een tijd maakte van 9 min 59 sec. S. van Hoorn, die met Hil Peer^boom reed, die hem lang niet bijhouden kon. bleef precies 1/5 seconde onder den tijd van Kaan. De beide jonge rijders, Scheer en Van der Kommer lieten zich niet door de 5000 m. intimideeren. Scheer, die als eerste aan kwam had de mooie tijd van 10 min. 16 sec. J. Schipper uit Alkmaar, die eigenlijk al leen moest rijden kreeg een gelegenheids partner. Hij noteerde 10 min. 10.4 sec. De einduitslag was als volgt: 500 m.: 1 J. Roos, Amsterdam, 49.2 sec.; 2 K. Schenk, Anna Paulowna, 51.6 sec 3 J. Bosson, Amsterdam, 53.4 sec. 5000 m.: 1 J. Roos, Amsterdam, 9 min. 43 sec.; 2 M. Strijbis, Harenkarspel, 9 min. 39.6 sec.; 3 J. Bosson, Amsterdam, 9 min. 44.2 sec. Eindklassement: 1 J. Roos, Amsterdam, 2 p.; 2 J. Bosson, Amsterdam 6 p.; 3 M. Strij bis, Harenkarspel 7 p. Bij de prijsuitreiking heeft de voorzitter van IJs- en Volksvermaak er zijn teleur stelling over uitgesproken, dat de houder van den beker, W. Keetman uit Winkel, de zen niet kon verdedigen, doordat hij be roepsrijder is geworden. Verder deelde spr. mede, dat de beker nu definitief in het be zit komt van Roos, hoewel deze hem nog niet tweemaal achtereen heeft gewonnen. Het is al zoo lang de Rijd-beker.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7