Agenda Bijeenkomst van soc.-dem. agrariërs. r" EERSTE BLAD 2 Alkmaar, Maandag. GASVERSTIKKING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Ten huize van den 62-jarigen K. aan de Bloemstraat alhier heeft zich Zondag een geval van gasverstikking voorgedaan. Bij den genoemden K. vertoefde in den nacht van Zaterdag op Zondag een 13-j. kleinkind, C. de V., dat meermalen bij haar grootva der vertoefde en dien nacht niet naar haar woning gegaan was omdat zij onwel was ge worden. Toen de vader van het kind Zon dag aan de woning van zijn schoonvader kwam informeeren, kreeg hij geen gehoor. Waarop hij door openschuiving van een raam zich toegang tot de woning verschaf te. De woning bleek vol gaslucht te zijn en E-ootvader en kleindochter lagen nog te bed. e grootvader gaf na eenige oogenblikken. toen hij uit het vertrek was gehaald, den geest, terwijl het meisje is overgebracht naar het Centraal Ziekenhuis en thans weer geheel tot bewustzijn is gekomen en her steld. Door den Geneeskundigen Dienst en Dr. van Hilten alhier werd kunstmatige adem haling toegepast, doch dit mocht voor den grootvader niet meer baten. Als oorzaak van het ongeval is vastgesteld kunnen worden, dat een hoofdgasbuis in de Bloemstraat poreus was geworden en het gas hieruit ontsnapte door een gat in een rioolbuis, welke vlak naast de gasbuis was gelegen en welke rioolbuis uitliep in een putje in de keuken van het slachtoffer. Deze rioolput had geen stankafsluiter, zoodat het gas de woning kon binnenstroomen. AANRIJDING MET VERWONDING. Gisterenmiddag te omstreeks 1 uur had op den hoek Luttik-OudorpWortelsteeg alhier een aanrijding plaats tusschen een driewielig motorrijtuig (melkcarrier), be stuurd door P. K., wonende alhier en een vrachtauto, bestuurd door E. v. R. wo nende te Oudorp. Het gevolg van deze aanrijding was dat de laadbak van de melkcarrier werd ontzet, een vijftigtal eieren verloren ging alsmede eenige liters melk. De bestuurder P. K. bekwam aan zijn bovenlip een vrij groote bloedende wonde. Van de vrachtauto werden de voorbumper en linkerkoplamp licht be schadigd. De oorzaak is gelegen in het feit dat P. K. geen voorrang verleende. Van een en ander wordt contra P. K. proces verbaal opgemaakt. DE DREIGENDE STAKING BIJ DE „ALKMAAR PACKET". Een compromis bereikt. Zaterdag is het ultimatum van den cen- tralen bond van transportarbeiders inzake het scheepvaartbedrijf van de „Alkmaar Packet" afgeloopen. Er zijn in den loop van de laatste dagen besprekingen met de werkgevers gehouden, met het resultaat, dat een compromis is ge troffen op basis van de landelijke regeling, welke door de werkgevers op een kleine uit zondering na zal worden toegepast. Deze uitzondering wordt door de werkgevers ge motiveerd op grond van het feit, dat de overeenkomst op een drietal punten gunsti ger is dan de landelijke regeling. AANRIJDING VRACHTAUTO EN PERSONENAUTO. Op het Varnebroek bij het weeshuis had Zondagmorgen omstreeks 11.50 uur, een aanrijding plaats tusschen een militaire vrachtauto, bestuurd door A. P. N., te Alk maar, en een personenauto bestuurd door P. K., wonende alhier. Beide motorrijtuigen werden beschadigd. De bestuurder van de militaire auto, die van de richting Linden- laan kwam, wilde den anderen autobestuur der voorrang verleenen, doch bij het rem men slipte zijn wagen en hij kon niet voor komen dat deze met de uit tegenovergestelde richting komende auto van P. K. in botsing kwam. Een en ander is een gevolg van het slechte wegdek door de gladheid. Geen per soonlijke ongelukken. VERDUISTERING VAN 3000. Vrijdag heeft een jeugdige incasseerder van den Gemeentelijken Ophaaldienst aan den Gemeente-ontvanger alhier bekend, dat hij zich in de laatste 2 jaren heeft schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van ruim f 3000, welke gelden hij door mid del van den verkoop van belastingzegels onder zich had. De verduisteringen blijken op een geraffineerde wijze te zijn geschied. De aangeslotenen van den ophaaldienst lij den hiervan geen schade. Deze wordt gele den door de gemeente, doch zal waarschijn lijk door verzekering worden gedekt. De dader is na afloop van het onderzoek over gebracht naar het Huis van Bewaring alhier. BEVROREN WATERLEIDINGEN. Oppassen is de boodschap. Het heeft geruimen tijd gevroren en in tal van huizen heeft men voorzichtigheids halve de waterleiding op non-activiteit gezet door de hoofdkraan dicht te draaien. Zij zal waarschijnlijk heden weer wor- dgn opengezet, maar men vergewisse zich van te voren of het gevolg daarvan geen zondvloed door gesprongen buizen of open staande kranen kan zijn. Niet iede-cen heeft er waarschijnlijk aan gedacht vóór het opendraaien van de hoofdkraan een gron dige inspectie bij alle waschtafels in bad kamers en W.C.'s te houden. In de Bosch-kleuterschool, waar diverse klassen van lagere scholen thans weer een behoorlijk onderkomen hebben gevonden, moest hedenmorgen weer vrijaf worden ge geven, daar de geheele school geïnundeerd was. Het water stond eenige centime ters hoog in alle lokalen en gangen. Met man en macht is men aan het hozen en dweilen gegaan. MAJO MARCO IN HET GULDEN VLIES. De directie van het Gulden Vlies had giste ren weer voor uitstekende dansmuziek ge zorgd door het engageeren van „Majo Marco and his band" en de liefhebbers waren dan ook in vrij groot en getale opgekomen. Zij hebben zich uitstekend geamuseerd en de uit acht personen bestaande band heeft de dan sende weinig rust gegund. De lady-crooner deed zich tevens kennen als een tempera- mentvolle dirigente en een irompettiste van krachtige kwaliteiten. Het was een geslaagde avond. GESLAAGD. De heer J. Vis alhier is geslaagd voor het examen boekhouden zoowel voor de Ver- eeniging van leeraren als voor het Mercu- rius-diploma. ZIEKE JONGE HOND. Een zieke jonge hond die door de poli tie op de Laat liggende werd aangetrof fen, is tijdelijk een plaatsje gegeven in het gemeentelijk Slachthuis. Eigenaar of lief hebbers kunnen zich om inlichtingen tot de politie wenden. weken belangrijke operaties werden onder nomen, die eindigden met het In het leven roepen van een place d'armes voor de Sov jet-troepen op Finsch gebied, waren de ope raties in de tweede drie weken meerendeels beperkt tot gewone botsingen van verken ningsdetachementen en kleine infanterie- eenheden. De zware koude, die plotseling in gezet is, heeft ten zeerste de positie der Fin- sche troepen vergemakkelijkt, maar deson danks toonden deze zich onbekwaam om van dezen gunstigen toestand te profiteeren. De buitenlandsche pers echter slaagde er in dien tijd in uitgebreide operaties te ontwikkelen op het terrein der verbeelding. Zoo beweren zij, dat de Finsche troepen in alle richtingen door het front heengebroken zijn en operaties ten uitvoer leggen op gebied der Urss. Dit is een volstrekte leugen en bovendien een kinderachtige, belachelijke leugen. De grenzen niet verschreden. Inn werkelijkheid hebben de Finsche troepen de Sowjet-grenzen in geen enkele richting bereikt. In feite hebben zij zich nauwelijks een dergelijke taak gesteld. In de richting van Viborg staan de Finsche troepen op 70 km. van de Sovjet-grens, in de richting van Serdopola op 80 km., in de rich ting van Petsamo, ten Zuiden van die plaats, op 130 km., bij Uleaborg in de richting van Rovaniemi op 120 km. en in de richting van Suomussalmi op 10 en 15 km. Voorts beweren de agentschappen, dat in veldslagen in het gebied van Suomusealrni de 44ste Sovjet-divisie 14.000 man heeft ver loren. De 44ste divisie had in het geheel niet meer dan 10.000 man aan het front, hoe kon den er dan 14.000 verloren gaan? In werke lijkheid zijn de verliezen der Sovjet-troepen de 900 man niet te boven gegaan en die ver liezen zijn te wijten aan de plotselinge kou de veeleer dan aan het optreden der Finsche troepen. De buitenlandsche babbelaars ver zwijgen het feit, dat de Finsche troepen daar niet minder dan 2000 dooden en gewonden hebben verloren en dat de leden van het Finsche schutzcorps op brute wijze de Fin sche gewonden hebben gedood om geen „tongen" in handen van de Sovjet-troepen achter te laten. Voorts wordt het een leugen genoemd, dat de verbindingen langs den Moermansk- spoorweg zijn afgesneden, want in werke lijkheid, zoo verklaart men, is deze spoorweg geen minuut buiten bedrijf geweest. Ook wordt tegengesproken, dat de Russen Pet samo hebben verloren, dat de Russen de Duitschers te hulp hebben geroepen en dat Duitsche militaire instructeurs in de Sovjet- Unie zijn aangekomen voor het reorgani- seeren van de Sovjet-troepen. Sedert 1 De cember bevindt Petsamo zich in handen der Sovjet-troepen, die zelfs reeds tot 130 km. ten Zuiden daarvan zijn opgerukt. Evacuatie van gewonden uit Finland. Het laatste initiatief van de Zweedsche organisatie tot hulpverleening aan Finland, in samenwerking met het Zweedsche Roode Kruis voorziet in de opneming in Zweden van herstellende gewonden van het Finsche front. Verscheidene grondbezitters hebben hun landgoederen beschikbaar gesteld om in te richten als herstellingsoorden. De gevolgen der bombardementen. Officieel wordt verklaard, dat boven het geheele land hevige bombardementen zijn uitgevoerd, in het bijzonder te Hanggö en Tammisaari. Alle verbindingen met deze beide steden zijn verbroken. Tammisaari werd Zondag in den loop van den dag vijf malen aangevallen. De bevol king bevond zich in schuilloopgraven, zoo dat er geen slachtoffers waren. Een ooggetuige over dtn strijd bij Raate. De bijzondere correspondent van Havas te Rovaniemi heeft een bezoek gebracht aan het slagveld van Raate, waar de 44ste divisie van het roode leger werd vernietigd. Hij deelt mede, dat de weg bij Raate een ver schrikkelijk aanzien biedt. Langs den weg lig gen de bevroren lijken van de soldaten, zij bieden een staalkaart van de geheele Aziati sche bevolking van de Sovjet-Unie. Boven dien liggen hier alle soorten voertuigen en oorlogsmateriaal. De correspondent heeft een van de Russi sche gevangenen, die een weinig Engelsch sprak, ondervraagd en deze zeide: „Spot niet met me, ik weet heel goed, dat ge me gaat doodschieten". De Russische gevangenen zjjn allen vast overtuigd, dat zij door de Fin nen gefusilleerd zullen worden en de com missarissen bij het roode leger doen hun best deze meening steeds meer te doen post vatten. Bioscopen. City-theater, half 8, hoofdnummer Ver dachte sta op (rom.-sens.); hoofdrollen Do lores del Rio en Douglas Fairbanks Jr. Toe gang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, half 8, hoofdnummer Vier mannen der duisternis (sens.); hoofd rollen Anna Lee, Hugh Sinclair, Griffith Jones Frank Lawton. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdagavond geen voorstelling. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Het is een wonderlijke wereld (hum.-rom.); hoofdrollen Claudette Colbert, James Ste wart. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 15 Januari. 8 uur, vrijm. loge a. d. Nieuwesloot, voor dracht van J. Kruisheer voor de Blavatsky- loge. 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, film avond gem. electr. bedrijf. 8 uur, 't Gulden Vlies, voordracht dï. v. d. Sleen voor de N.R.V. Woensdag 17 Januari. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, demonstratie middag Ned. Vereen, v. Huisvrouwen. 8 uur, de Unie, volkszang-avond. BENOEMD. Ds. P. J. Richel, geref. predikant te Noordscharwoude, is benoemd tot godsr dienstleeraar bij de strafgevangenis te Alk maar. BAKER-EXAMEN. Voor het Zaterdag gehouden baker examen, uitgaande van de commissie voor kinderhygiëne in Noordholland, behaalden het diploma de dames: A. H. Bult-Karels te Bergen, C. Kernspecht-Smit te Winkel, M. Vet te Oosthuizen, A. Jonker te Grootscher mer, C. de Jong te Wormerveer, G. M. Teut hof te Wormerveer en Th. W. Boringa te Zaandam. AANBESTEDING TERREIN „VOLKSTUINTJES". Hedenmiddag werd ten stadhuize aanbe steed het uitbreiden van de ophooging, rio- leering en bestrating van het terrein „Volks tuintjes" aan den Friescheweg. Er ware f 13 biljetten ingekomen, n.l.: Hk. van den Berg te Breukelen 7.390 Aann. Mij. De Moei en Hermes N.V. te Alkmaar 8.3g0 M. Duinmaijer te Alkmaar 8.350 P. Buis te Oudorp 8.730 M. C. Huiberts te Alkmaar 8.750 Fa. Gebr. Min te Bergen 8.778 R. Holman en Zn. te Alkmaar 9.125 C. de Wit te Alkmaar 9.339 A. J. Waterlander te Oudehaske (Fr.) 9.400 v. Meekeren's aann. bedrijf te -Amsterdam 9.800 J. J. de Groot te Oud&rp 10.150 P. Bos te Amsterdam 10.300 KI. Krol te Amsterdam 10.374 NED. SIGARENMAKERS- EN TABAKS- BEWERKERSBOND, AFD. ALKMAAR. Een gouden jubileum. De afd. Alkmaar van den N. S. en T. B. vierde Zaterdag haar gouden jubileum en deze bijzondere gebeurtenis heeft groote belangstellinggetrokken. De receptie. Zaterdagmiddag werd een receptie ge houden in het gebouw A. B. B. aan den Koningsweg en toen is duidelijk gebleken welk een belankrijke plaats de afdeeling in het arbeidersleven inneemt. De heer P. Louws, voorzitter der afdee ling, sprak een hartelijk openingswoord waarin hij op enthousiaste wijze het leven en werken en vooral ook den strijd der afd. in herinnering bracht. Veel was er in de verstreken vijftig jaren gebeurd, moeilijke tijden waren er geweest, maar nog steeds stond de afdeeling pal voor alles wat hare organisatie betrof. Alle twintig bij den A.B.B. aangesloten vereenigingen en de cultureele organisa ties, zooals S.D.A.P., Vara, Excelsior, Arb. Sportbond, de S.D. Vrouwenclub, het I.V.A.O., de Stem des Volks, Ontwaakt (tooneelv.) en de A.J.C. kwamen hun op wachting maken en vele hartelijke woor den werden gesproken o.m. door den heer Th. Berends lid van het hoofdbestuur, de heer chouten namens de aanbesloten ver eenigingen A. B. B. en den heer Couwen- hoven namens de S.D.A.P. Velen deden hun gelukwenschen vergezeld gaan van fraaie bloemstukken die 's avonds den voorgrond van het tooneel in het Wapen van Heemskerk op prachtige wijze versier den. Slechts één lid, de heer A. Frikkeè, had de afd. vanaf de oprichting meegemaakt en hij werd met eere door den voorzitter genoemd. De receptie was een schitterende inleiding van het gouden jubileum. De feestavond. 's Avonds vierde men het feest in de tooneelzaal van den heer van Gijzen, het Wapen van Heemskerk, en uit de aanwe zigheid van een talrijk publiek bleek de sympathie voor den bond. De heer Louws riep ter opening allen een hartelijk welkom toe en memoreerde den geest van kameraadschap der organi satie, die ook op de receptie zoo duidelijk was gebleken. Tal van bloemstukken wa ren aangeboden, maar ook een enveloppe met inhoud namens den A.B B. en een subsidie van het hoofdbestuur om de onkosten van den feestavond te bestrijden. Spr. memoreerde de zeer moeilijke om standigheden der sigarenmakers en tabaks bewerkers, maar hij bracht h.un hulde voor hun trouw aan de organisatie. Hulde bracht hij o.a. ook aan de dames, die steeds bereid waren te collecteeren voor het fonds voor luberculeuse collega's. In tien jaar had alleen de afd. Alkmaar 2500 voor dit fonds bijééngebracht. Het was spr. een genoegen te kunnen mededeelen. dat het bekende cabaret ensemble „De Vier K's" het feestpro gramma verder zou verzorgen, maar op dat dit programma achter elkaar zou kun nen worden afgewerkt, gaf hij eerst nog het woord aan den heer Th. Berens, lid van het hoofdbestuur. De heer Berens hield daarna een gloed volle rede, waarbij de jubileerende afd. natuurlijk in het middelpunt stond. Ver schillende feiten uit de geschiedenig der afdeeling bracht hij naar voren. De zeer moeilijke levensomstandigheden, de strijd tegen de werkgevers, de offervaardigheid der leden, de kameraadschap, de solidari teit, de trouw aan de beginselen, dit alles liet spreker de revue passeeren. Hij sprak de hoop uit, dat allen, ondanks de zware tijden, hun idealisme voor de goede zaak behouden. (Daverend applaus). „De Vier K's". En toen was het de beurt aan het zoo langzamerhand „wel bekend" geworden cabaret-ensemble „de Vier K's" met de revue in 16 tafreelen „Kom 'r es kijken." Het openingsnummer sloeg al dadelijk goed in. De opwekking, in den titel uit gedrukt, werd door het ensemble aller aardigst gespeeld en gezonger De leider, André Carell, deed zich daarna als een sympathiek conferencier rennen en zong een tweetal van zijn liedjes r..l.: Als je dood bent (doelende op de beroemdheid van groote figuren eerst na huu dood) en „Dan ben je blij dat je Nederlander bent", welke nummers een luid applaus verwier ven. Eén der Vier K's (we mogen niet verklappen wie) bracht vervolgens een humoristisch nummer als jubileerend vis- scher. Daarna leidde de conferencier de vijfde ,,K" van het gezelschap in, n.l. Grace Offenberg, die met een hartelijk applaus werd begroet. Op zeer prettige wijze, zonder overbodige drukte, zong zij een tweetal levensliedjes met ernstigen ondergrond: Het eerste weekloon en Het geluk, dat niet te koop is, twee nummers, die met groote aandacht werden aange hoord en luide werden toegejuicht. Deze vijfde ,,K" is voor het ensemble een te waardeeren kracht. In bonte verscheiden heid volgden daarna nog diverse tafree len, sketches, „Naar en in 't museum", ge slaagde scènes, een dans, waarin ook Grace Offenberg een groot aandeel had en steeds werd men getroffen door de wijze waarop aankleeding en andere onderdee- len door de diverse leden van het ensemble waren verzorgd. De feestgenooten lieten het den uitvoerenden aan 't slot dan ook niet aan luide bijvalsbetuigingen ontbre ken, waarna het feest met een zeer geani meerd bal werd besloten. De afd. Alkmaar van den N. S. en T. B. Bond kan met groote voldoening op de viering van haar gouden jubileum terug zien. ONZE TELEFOONNUMMERS. Meerdere malen per dag komt het voor, dat onze redactie wordt opgebeld voor zaken, die tot de administratie-afdeeling behooren. Dit vindt gedeeltelijk zijn oor zaak in de omstandigheid, dat in het tele foonboek vetgedrukt staat Alkniaarsche Courant tweemaal onder, elkaar met 3330 voor den eersten naam. Wij vestigen er daarom nog eens den nadruk op, dat voor alle zaken het redac- tioneele gedeelte der Alkm. Crt. betreffen de het telefoonnummer 3330 is, doch dat men voor wat betreft advertenties, abon nementen, boekhandel en drukwerk dient op te cellen 3320 (Directie en Administra tie). Men bespaart ons en zichzelf veel tijd en moeite door het juiste nummer te draaien. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30. Telefoon 4395. De directeur van bovengenoemd bu reau deelt mede dat heden staan inge schreven: Groep bouwvakken: 1 glazenwasscher, 1 leerl. waterbouwkundige, 1 steenbikker, 4 steenhouwers, 1 stratenmaker, 2 straten makers-opperlieden, 3 tegelzetters, 1 gra nietwerker, 1 fundeeringwerker, 1 uit voerder, 9 betonwerkers, 7 voegers, 9 stu- cadoors, 22 opperlieden, 65 schilders, 36 metselaars, 126 grondwerkers, 92 timmer lieden. Groep metaalindustrie: 2 afbramers, 4 bankwerkers, 2 blikslagers, 2 boorders, 1 carrosseriebouwer, 2 constructiewerkers, 5 electriciens, 2 fitters, 2 instrumentma kers, 3 kernmakers, 1 ketelmaker, 5 klin kers, 2 loodgieters, 2 lijnwerkers, 2 machi nisten, 1 machineteekenaar, 3 metaal draaiers, 1 metaalslijper, 3 monteurs, 3 plaatwerkers, 3 rijwielherstellers, 1 rij wiellakker, 2 scheepsbouwers, 2 scheeps timmerlieden, 9 smeden, 9 stokers, 1 tand- techniker, 1 tegenhouder, 2 vuurwerkers, 3 wagenmakers, 4 ijzerwerkers, 1 zand- bereider, 4 zandvormers. Grogep verkeerswezen: 33 chauffeurs, 14 schippers, 6 koetsiers, 2 exp. knechten, 1 kapt. binnenvaart, 1 emballeur, 22 pak huisknechten, 20 magazijnbedienden, 4 loopknechten, 3 kellners. Groep voedings- en genotmiddelen: 43 sigarenmakers, 4 sig. sorteerders, 1 tabaks bewerker, 1 slager, 1 koffiestroopbrander, 6 chocoladebewerkers, 4 zuivelbereiders, 7 bakkers. Groep houtbewe.king: 10 meubelma kers,- 1 stoffeerder, 4 mach. houtbewer kers, 1 kistenmaker, 3 borstelmakers, 1 beeldhouwer. Groep handel: 19 vertegenwoordigers, 2 winkelbedienden, 2 colporteurs. Groep boekdrukkerijen: 1 boekdrukker, 1 letterzetter. Groep land- en tuinbouwbedrijven: 16 tuinlieden, 27 landarbeiders. 5 bloemisten. Groep overige beroepen: 2 boekbinders, 2 wasschers, 1 kleermaker, 3 schoenma kers, 3 portiers, 1 verfbeicider, 2 kalk branders, 1 huidenzouter, z papierbewer kers, 2 verz. agenten, 1 incasseerdei-, 1 be drijfsleider, 1 administrateur, 1 boekhou der, 5 kantoorbedienden, 5 fabrieksopzlch- ters, 1 magazijnmeester, 232 losse en 36 transportarbeiders. Gedeeltelijk werkloos: tabaksindustrie 6, overige beroepen 4. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar 16. Vrouwelijk personeel: 1 fabrieksarbeid ster, 1 inpakster, 1 leerl. verkoopster, 1 kantoorbediende. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. £and= en JuinHouia Een week-bijeenkomst, waar eenige inleiders belangrijke vraagstukken aan de orde stelden. In het natuurvriendenhuis te Noord- Laren kwamen een 40-tal tuinders en andere agrariërs bijeen uit 9 provincies. De leider van dH internaat was de heer Berger, voorzitter var den Raad van Ar beid in Groningen, Den eersten dag sprak als inleider ir. van der Slikke, rijkstuinbouwconsulent in Friesland, over de mogelijkheden van de fruitteelt, waarbij vooral aan het betere alsmede aan het in warme kas vervroegde pitfruit sterke mogelijkheden werden ge geven. Ook de koeling en verdeeling van de oogstperiode over langeren duur wer den belicht. Tot slot werden eenige vragen tot den inleider gericht en enkele discus sies gevoerd. Den tweeden dag sprak ir. Heemstra, rijkstuinbouwconsulent te Groningen, over het onderwerp: „Het agrarisch bedrijf heeft heden ten dage niet alleen behoefte aan eenzijdige, technische onderlegde vaklui, maar ook aan technische en economisch onderlegde werkers, die in staat zijn over te gaan naar andere cultures dan die welke tot dusverre door hen werden be oefend." Het nut van goed onderwijs om te komen tot vakbekwaamheid werd aan getoond, waarbij vooral de wenschelijk- heid van dagscholen naar voren kwam, zoowei winter- als lagere tuinbouwscholen en, indien dit niet mogelijk is, de alge- meene tuinbouwwintercursussen, waarbij ook het nut van de bedrijfscontrolecursus- sen duidelijk werd belicht. Tot slot volgde hierop een levendige discussie. Den derden dag was inleider de heer Hartman, secretaris van den heer Valstar, voorzitter van het Centraal Bureau uit de veilingen en verbonden aan de derde af deeling economische zaken over het Vei lingwezen (vraagstuk afzet tuinbouw.) De.ze inleider besprak den groei van het veilingwezen vanaf het begin tot wat het nu is en meende dat dit de juiste ma nier was om voor het product de juiste marktwaarde te verkrijgen in vrije con currentie. Over dit onderwerp volgde een zeer levendige discussie, waarbij men vooral over het vraagstuk der juiste marktwaarde en over de vrije concurrentie veel verschil had. De inleider werd er op gewezen, dat het systeem, hoe heilzaam ook bij zijn op komst ,in den crisistijd vplkomen had ge faald, omdat, als er op een bepaald tijd stip een teveel aan de markt komt, dit nog niet beteekent dat er een teveel is. Het .overschot moet doelmatig uit de markt worden genomen en voor conserveering bestemd. De saneering in den tuinbouw, welke door denzelfden inleider werd behandeld en die hoog geroemd werd door de orga nisatorische uitvoering, werd als geheel onvoldoende geacht en als werkende in verkeerde richting beschouwd, waarbij het geheele mislukken van het saneeringsplan in het licht werd gesteld. De vierde inleider was ir. Freetema, voor heen adjunct-directeur „Frico" en thans directeur van den Ned. Coöperatieven Raad, een instituut dat staat aan het hoofd van alle coöp. organisaties hier te lande. Hij be sprak de opkomst en den groei van het co- operatieve stelsel in de agrarische bedrijven en het nut van deze instellingen, een en an der toegelicht door grafieken, waarbij sterk opviel, dat het onderling verschil in de diverse streken sterk samenvalt met de mentaliteit der bevolking. Het gevleugelde woord eens gesproken door een landbouwer in het noorden, „een boer moet den teugel van het paard tot het einde zelf in de hand houden", werd vooral in de noordelijke pro vinciën sterk verstaan. Het nog niet samengaan van landbouw coöperaties met gebruikscoöperaties werd belicht en geweten aan het vroegere sterk op de voorgrond tredende arbeidersstand- punt. Dit is nu wel gewijzigd, maar toch is er nog weinig kentering te bespeuren. Het totaal ontbreken van coöperatie bij de tuin- bouwproductie werd als een groot verzuim beschouwd door inleider. Den inleider werden enkele vragen ge steld. De overige tijd van deze weekbijeenkomst werd gevuld met inleidingen door den heer Berger, over de onderwerpen „De positie van het Ned. agrarisch bedrijf", „Het v as te- lasten-vraagstuk" en „De industriëele ver werking der agrarische productie", waarop ook zeer levendige discussie volgde. Hierbij trad sterk op den voorgrond de onhoudbaar heid van de beperkte steunverleening, in tegenstelling met die in den landbouw, waar bij het vaste-lasten-vraagstuk indien op juiste manier uitgevoerd méér nut zou hebben gehad dan de huidige steun. De industriëele verwerking werd gezien als sluitstuk van het productie-apparaat en zal in handen dienen te komen van de pro ducenten; dit moet dan geschieden op coöpe ratieven grondslag met medewerking van de overheid, terwijl planmatige ordening in de plaats van crisiswetgeving zal dienen te komen. Deze uitwisseling van gedachten van per sonen uit diverse bedrijven met personen der overheidsvoorlichting zal zeer zeker haar nut hebben. De bijeenkomst wordt gefinanceerd door de Centrale arb. levensverzekering- en depositobank te 's-Gravenhage en was geor ganiseerd door het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Aan het slot van deze bijeenkomst werden hartelijke woorden van dank en kameraad schap gesproken.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2