EEN VEELBI VACANTIE De ministerraad kwam bijeen. Nederlandsch vliegtuig niet over Duitsch gebied. Een onjuist bericht. Ernstioe ontploffing in Groningen. 2 dooden, 4 gewonden. De aankoop van verbruiks- aardappeien. Twee jongens door het ijs gezakt en ver dronken. Door kolendamp gesHkt. Twee menschen om het leven gekomen. Aanvaring op de Schelde. GEMENGD £uchto 5euUH TWEEDE SLAD _)VEEUL BI Gistermorgen is de raad van ministers bijeen geweest ter be spreking van den internationalen toestand. Naar aanleiding van de mede- deeling in het Duitsche legerbe- richt van gistermorgen, als zou een Nederlandsch militair vlieg tuig op 13 Januari j.l. Duitsch grondgebied bij Nordhorn hebben overvlogen, meldde de regeerings- persdienst gistermiddag dat bij een terzake onverwijld ingesteld onderzoek onomstootelijk de on juistheid van deze mededeeling is gebleken. Bij een oefening met springmid delen in het Oosten der provincie Groningen is Zaterdag een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee sol daten zijn gedood, terwijl één onder officier en drie soldaten werden ge wond. Prijzen en leverings voorwaarden. Van officieele zijde worden ons de vol gende bijzonderheden medegedeeld, om trent het aankoopen van vei bruiksaard- appelen van den kleigrond, te leveren in het voorjaar van 1940. Deze aankoopen, welke geschie den door middel van den georga- niseerden aardappelhandel, waarvoor optreedt de vereeniging tot behartiging van den Neder- landschen aardappelhandel, in samenwerking met de provinciale voedselcommissarissen, strekken zich uit over kleinconsumptie- aardappelen van eerste kwaliteit in de normale sorteering van de rassen Zeeuwsche blauwe, Zeeuwsche bonte, Koopmans blauwe, roode star, eigenheimers, Bevelander en, hoewel zulks aan- vankc k niet in de bedoeling lag, ook van het ras Bintje, aangezien dit met het oog op de ontwik keling der marktsituatie wensehe- lijk bleek. De prijzen. De prijzen waarvoor met de telers wordt gecontracteerd, te weten voor de eerstgenoemde vier rassen 4 50 per 100 kg., voor Bevelanders 4 per 100 kg., voor eigenheimers 3.75 p. 100 kg en voor Bintje 3.25 per 100 kg., alles af boerde rij, zijn gebaseerd op levering van de aard appelen in de week van 1 tot en met 6 April 1940, uitgezonderd eigenheimers, waarvoor de prijs is gebaseerd op levering in de week van 26 Februari tot en met 2 Maart 1940. De telers zijn evenwel ver plicht zooveel vroeger of la+er dan de ge noemde basisperioden te leveren als van overheidswege noodzakelijk wordt geacht, met dien verstande, dat de eigenheimers uiterlijk 30 Maart en de aardappelen van de andere rassen uiterlijk 1 Juni afgeno men zullen worden. Wordt levering vóór de genoemde tijdvakken, dus begin April of eind Februari gewenscht, dan zullen de genoemde overnemingsprijzen worden ver minderd met 0.025 per 100 k" per week, of gedeelte daarvan Wordt verlangd, dat de eigenheimers na de week van 26 Februari tot en met 2 Maart worden geleverd, dan zal de prijs per week of gedeelte daarvan, met 0.05 per 100 kg worden verhoogd, terwijl in dien van de overige rassen levering na de week van 1 tot en met 6 April wordt ge- eischt, de overnemingsprijzen daarvan met 0.03 per 100 kg per week, of gedeelte daarvan zullen worden verhoogd tot 6 Mei 1940 en van 6 Mei af met 0 0P per 100 kg per week of gedeelte daarvan. De aardappelen moeten op het tijdstip van levering van eerste kwaliteit zijn; eventueele geschil len over die kwaliteit zullen wor den beslecht door een commissie van 3 arbiters. Het ligt in de bedoeling, in elk gewest een arbitrage-commissie in te stellen, waarvan als leden zullen worden benoemd: een ambtenaar van den plantenziektenkun- digen dienst, een deskundige, aangewezen door de Nederlandsche Akkerbouwcentrale en een voor elk geval- afzonderlijk door den teler aan te wijzen persoon. Van eiken aankoop wordt een koop briefje opgemaakt, waarin behalve de ge wone gegevens omtrent den koop met het oog op de controle, zoo nauwkeurig mo gelijk moet worden aangegeven, waar de gekochte partij zich bevindt. Op grond van de koopbriefjes zal den telers door den provincialen voedselcom- missars een voorschot uitbetaald kunnen worden ten bedrage van de helft van den overneminusorijs, uiteraard me* dien ver stande, dat de telers zich moeten verbin den op eerste aanmaning het voorschot ge heel of gedeeltelijk terug te betalen, indien tengevolge van bijzondere omstandigheden minder kan worden geleverd dan werd verkocht. Zaterdagmiddag is op het IJsel- meer aan de Friesche kust een ernstig ijsongeluk gebeurd, dat twee jonge levens heeft geëischt. Een drietal jongelieden, t.w. Jan Schil- stra en Sijbren Koen resp. m gentien en achttien jaar, beiden afkomstig uit Heme- lum en de zeventienjarige Jan de Jager uit Rijs, waren op de schaats binnendoor naar Molkwerum getrokken om hier toe schouwer te zijn van een hardrijderij voor vrouwen. Bij deze baan gekomen, kwamen zij tot ander? gedachten en gingen er op eigen gelegenheid op uit. Dit werd hun noodlottig. Zij waren in dit gebied niet bekend en wisten derhalve niet, dat zij, het IJselmeer oprijdend, al spoedig bij de vaargeul StavorenHarlingen zouden zijn. Wel is waar was deze dichtgevroren, maar het ijs was daar niet betrouwbaar. Het drietal was naar schattirg 600 me ter uit de kust en nog maar als stippen te zien, toen zij opeens verdwei.en bleken. Ar.dere schaatsenrijders begrepen, dat een ongeluk was geschied en snelden toe. De 16-jarige Douwe Zeldenrust en Jisk Bij- min slaagden er in Jan de Jager op het ijs te brengen. Schilstra en Koen kon men niet meer bereiken. Zij verdronken jam merlijk. Later kwam men van den wal per ijsvlet te hulp. De lijken der beide slacht offers konden toen worden geborgen. Zij zijn naar de ouderlijke woning vervoerd. Jan de Jager bracht men binnen in de voormalige sluiswachterswoning, waar hij voorloopig zal worden verpleegd. Hij had water binnengekregen en was door de koude bevangen. Zijn toestand is echter niet verontrustend. Vanmorgen heeft men in haar woning te Warffum de ruim zeven- tigarige mevrouw MulderPerdok en haar vijfentwintigjarig dienst meisje, Tine Riepma, dood in bed gevonden'. Zeer waarschijnlijk zijn beiden door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Toen vanmorgen, zooals gewoonlijk, de melkboer aan de woning belde, kreeg hij geen gehoor. Hij vond dit zeer vreemd, daar de oude dame altijd thuis is. De man waar schuwde de buren, die met den man naar de woning gingen. Toen ook na herhaald bellen en kloppen geen antwoord werd gegeven, werd een ruit ingeslagen en begaf een van de buren zich naar binnen. Hij opende eerst de deur en vergezeld van twee andere omstanders ging hij het huis doorzoeken. In de slaapkamer, waar zoowel de oude dame als het dienstmeisje lagen, vonden de mannen de beide vrouwen dood op haar bedden. Onmiddellijk werd de burgemeester, de heer W. J. H. Hoen, gewaarschuwd, die zeer spoedig met den dokter, den heer M. A. J. Jansma, arriveerden. De dokter kon slechts bij beide vrouwen den dood als gevolg van kolendampvergiftiging vaststellen. Het schijnt, dat het ongeluk reeds in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft plaats gehad, want de beide vrouwen moeten reeds langer dan 24 uur overleden zijn. De kachel, die op de slaapkamer stond, was intusschen uitgegaan. Gewoonlijk krijgt de oude dame op Zondag bezoek van familie, doch - juist gisteren was dit niet het geval geweest. Engelsch m.s. „Hullgate" gezonken. Gisternacht is het 409 ton metende Engel- sche motorschip „Hullgate" op de Wester- Schelde nabij Borsselen in aanvaring ge weest met het van Terneuzen komende Engelsche s.s. „Moyle", metende 1761 rgt. van de Shamck Schipping Cy te Londen, waarbij de „Hullgate" is gezonken. De uit 8 man bestaande bemanning is op de „Moyle" overgegaan die haar te Vlissingen aan wal heeft gezet. Zeven van hen zijn in een hotel onderge bracht. Een gewond lid van de bemanning moest naar het ziekenhuis worden vervoerd Uit Vlissingen werd gisteravond nader gemeld: Het Engelsch m.s. „Hullgate", dat in aanvaring is geweest met het Engelsche s.s. „Moyle", is thans geheel onder water verdwenen. Wrakstukken /an de scheepsinventaris. drijven rond. HET VERKEER TUSSCHEN ONS LAND EN BELGIE. De Nederlandsche Kamer van Koop handel voor België en Luxemburg meldt, dat zij bij de Nederlandsche en Belgische regeeringen stappen heeft ondernomen ter verkrijging van de afschaffing der paspoortformaliteiten -tusschen beide lan den, voor personen van Nederlandsche, Belgische en Luxemburgsche nationali teit. De Kamer wijst erop, dat thans, meer dan ooit, alle moeilijkheden van het ver keer tusschen beide landen uit den weg moeten worden geruimd ten einde het zakenverkeer, alsmede het toeristenver keer te bevorderen. Bovendien heeft de Kamer zich in ver binding gesteld met de Belgische regee ring om te verkrijgen, dat reizigers uit Nederland, niet meer, zooals dit thans het geval is, bij het station te Esschen den trein moeten verlaten ten einde aan pas poort- en douane-controle onderworpen te worden. De Kamer' heeft verzocht deze controle evenals voorheen in den trein te doen plaats vinden. JEUGDIGE DIEVEN ACHTER SLOT EN GRENDEL. In de afgeloopen week is de centrale opsporingsdienst van de Haagsche recher che er in geslaagd een heele serie inbra ken, welke in den loop van het vorige jaar zijn gepleegd, tot klaarheid te brengen. Een gelukkig toeval stelde twee recher cheurs een week geleden in de gelegenheid deze twee loopknechten van resp. 16 en 18 jaar in arrest te stellen. Deze politieman nen surveilleerden Zaterdagavond in de Badhuisstraat, toen hun aandacht op de 2 knapen werd gevestigd, omdat de jongens zich schuldig maakten aan „belletje-trek ken". Aangezien de rechercheurs van oor deel waren, dat de jongelui voor dit spel letje toch eigenlijk wel een beetje te oud waren en zij het gewenscht oordeelden hun dit eens goed duidelijk te maken, namen zij de jongens mee naar het politiebureau. Tot hun niet geringe verbazing vonden de politiemannen in de zakken van den 16- jarigen jongen een bedrag van 250 Belgi sche francs in' papiergeld en een groot aantal zilveren rijksmarken. Deze verras sende vondst vormde de sleutel voor het oplossen van een tot nu toe onopgehelder de inbraak in een corsettenfabriek aan de Accaciastraat. Een verhoor van den jong ste bracht vervolgens nog een negental inbraken aan het licht, voor het meeren- deel in onbewoonde villa's of huizen, waarvan de bewoners afwezig waren. In de woning van den jeugdigen misda diger, waar de recherche uiteraard een nauwkcur.'ge huiszoeking heeft gedaan, vond men achter het plaatje, waarmede de lamp in de huiskamer aan het plafond is bevestigd, een vermisten ring met diamant on een stukje gesmolten goud, afkomstig van een gestolen armband, terug. Uit de wijze, waarop de jongens bij hun diverse inbraken te werk zijn gegaan, blijkt, dat zij ware geveltoeristen zijn. Het Savoyhotel bijvoorbeeld werd bezocht via een dakraam, waarvoor toch een klim partij langs den buitengevel tot een hoogte van circa 12 meter noodig is. Zooals reeds opgemerkt, vonden de jongens in dit ge bouw niets van hun gading. Als vandalen hebben zij toen alles vernield, wat maar vernield kor, worden. Zij vonden o.m. een trommel met hoteletiketten, die zij in brand staken. De brandende etiketten gooiden zii uit den trommel, waardoor zooals later bleek het kapok uit een matras vlam vatte. Het mag een groot wonder heeten, dat het vuur zich toen niet verder verspreidde en dat in dit groote gebouw geen groote brand ontstond. De twee gearresteerde jongens zijn ter beschikking gesteld van den officier van justitie. IJS OP HET IJSELMEER ABSOLUUT ONBETROUWBAAR. De toestand van het gs rond den vuurtoren bij Durgerdam. Vijf schaatserrijders te water, allen gered. Het spuien van de Oranjesluizen op Zaterdagmorgen heeft het ijs op het IJsel meer in de omgeving van den vuurtoren van Durgerdam in een zeer gevaarlijken toestand gebracht. Door het spuien ont stond een sterke stroom, die groote scheu ren in het ijs maakte en waardoor talrijke groote en kleine wakken in het ijs kwamen. De ijsliefhebbers, die Zaterdagmiddag op het Vrijdag nog tetrou vbar ijs van de schaatsensport wilden genieten, kwamen voor zeer onaangename verrassingen te staan. Een vijftal rijders geraakten te wa ter. Allen konden echter worden gered, zij het dan ook in sommige gevallen met moeite. De voorraad droge kleeren van den vuurtorenwachter, den heer D. Engel, bleek al spoedig te zijn uitgeput. Ook enige Volendammers, dit „bui tenom" kwamen, meldden, da. het ijs op hun weg uiterst onbetrouwbaar is. Het is een ieder dan ook sterk af te raden zich op het IJselmeer te begeven, ook wanneer het in de komende dagen mocht vriezen. De nu ontstane wakken en scheuren zullen dan met een dun laagje ijs worden bedekt en moeilijk te herkennen zijn. Het gevaar zal daardoor juist nog grooter wor den. Slechts het Buiten-IJ was gisteren nog te vertrouwen. Ook de burgemeester van Enkhuizen heeft bekend gemaakt, dat in het ijs van het IJselmeer in de omgeving van Enkhui zen groote wakken zijn waargenomen. DE INZAMELING VOOR HET FINSCHE ROODE KRUIS. 150.üOO gulden bijeen. De geldinzameling, uitgaande van de Finsch-Nederlandsche vereeniging in sa menwerking met het Nederlandsche Roode Kruis, ten behoeve van het Finsche Roode Kruis, is thans tot een totaal bedrag van 150.000 gestegen. Wanneer in aanmerking wordt genomen dat de actie nog maar enkele weken oud is aldus verklaarde de secretaris van de Finsch-Nederlandsche vereeniging, mr. J J. R. Schmal, dan zijn er redenen tot groo te tevredenheid. lederen dag opnieuw wordt ervaren, dat ook in ons land de sympathie voor het zwaar beproefde Fin sche volk, dat op zoo'n moedige wijze voor zijn vrijheid vecht, groot is en treffende voorbeelden zijn hiervan te noemen. Verheugend is ook de activiteit, welke de sportwereld thans aan den dag legt en waartoe het Nederlandsch Olympisch Co mité den stoot gaf door een bedrag van 5'00 beschikbaar te stellen uit de fond sen, die bijeengebracht waren ter deelne ming aan de Olympische spelen, welke dit jaar te Helsinki zouden plaat shebben. In een bericht uit Harderwijk werd medegedeeld, dat de daar bijeengebrachte gelden voor een gedeelte bestaat uit de opbrengst van kerkcollecten. Een leerares aan een middelbare school en haar leerlingen hebben een andere i manier bedacht om uitdrukking te geven aan haar medeleven De leerares heeft een I groote hoeveelheid wol gekocht en nu zitten de meisjes ijverig te breien aan ijs mutsen. Tenslotte hebben dezer dagen ook de vrouwenorganisaties te kennen gegeven, dat zij gezamenlijk in den een of anderen vorm aan de hulpverleening willen deel nemen. Natuurlijk is dit aanbod gaarne aanvaard en thans wordt overleg gepleegd omtrent de wijze, waarop dat het beste kan gebeuren. De Finsch-Nederlandsche vereeniging beschouwt het als haar taak, om de krach ten, die zich voor de Finsche zaak willen geven, te coördinëeren. De heer Schmal stélde er prijs op om in verband hiermede nog eens te herhalen dat zij, die plaatse lijk iets willen doen, zich kunnen verstaan met de afdeeling van het Roode Kruis in de plaats hunner inwoning. Dezer dagen zal onder auspiciën van de vereeniging een geschrift v/ordqn uitge geven met den titel: „Finlands lot". Dit ge schrift beslaat ongeveer 100 bladzijden en reeds thans vóór de verschijning dus zijn honderden exemplaren verkocht. Ver der is binnenkort de uitgave te verwachten van een reeks sluitzegels, waarop de beel tenissen van verschillende bekende Finsche persoonlijkheden. Het gironummer van het acti-comité is 3016 van de Rotterdamsche Bankvereeni- ging. Bij storting gelieve men er bij te vermelden: Bestemd voor het Finsche Roode Kruis. DE „MEES" BRENGT ZIEKE VAN AMELAND NAAR GRONINGEN. Zaterdagmiddag vertrok het K.L.M.- vliegtuig „Mees", bestuurd door gezag voerder Bax, van Ameland naar het vliegveld Eelde bij Groningen met 9 pas sagiers aan boord. Onder hen bevond zich een vrouwelijke passagier, die wegens een acute blindedarmontsteking naar het zie kenhuis moest worden overgebracht. De reis verliep vlot. Het vliegtuig was via Schiermonnikoog naar Ameland vertrok ken met zeven passagiers aan boord. Vier hadden Schiermonnikoog als bestemming. De overigen hebben op Ameland het vliegtuig verlaten. TWEE MOTORTRAMWAGENS VAN DE N.Z.H.T.M. TEGEN ELKAAR GEREDEN. Ernstige materieele schade. Gisterochtend zijn twee motorwagens van de Noord- en Zuidhollandsche Tramweg-Mij. onder de gemeente Broek in Waterland op enkel spoor in volle vaart tegen elkaar ge reden. Een motorwagen met twee bijwagens, ko mende van Monnikendam, was het dubbele spoor 150 meter gepasseerd en stond op het punt de Broekermeer in te rijden, toen tot groote verbazing van den bestuurder eij conducteur plotseling op korten afstand op hetzelfde spoor een motorwagen met bijwa gen uit Amsterdam naderde. Met groote snelheid botsten de beide motorwagens op elkaar. De wagen uit Monnikendam werd sclechts licht beschadigd, doch het voor- balcon van den wagen, welke uit Amster dam kwam, werd geheel ingedrukt De passa giers van dit rijtuig waren erg geschrok ken. Twee van hen werden licht gewond. De andere passagiers werden of wel door glasscherven aan gelaat en ledematen ge kwetst, of kwamen met den schrik vrij. Met een koevoet moest een gat in het in gedrukte balcon worden gemaakt, tenmnde den bestuurder te bevrijden. Hij kreeg evenals zijn collega van den anderen wagen slechts verwondignen aan de handen. In de tram uit Monnikendam werd geen der pas sagiers geblesseerd. De bestuurders hebben beiden verklaard, dat de seinlichten op vei lig stonden, hetgeen bij een defect mogelijk zou kunnen zijn. De directie der N.Z.H.T.M. deelde evenwel mede, dat de installatie goed functionneerde. SCHUUR UITGEBRAND TE LEERBROEK. Zaterdagmiddag brak brand uit in de groote landbouwschuur van den heer van der Kley te Leerbroek (Z.-H.) In deze schuur was een 25-tal mili tairen gelegerd. Daar zij met eigen mid delen den brand niet konden blusschen riepen zij de hulp van de brandweer in. Hoewel de motorspuit spoedig ter plaatse was en terstond water gegeven werd, kon men niet voorkomen, dat de schuur totaal uitbrandde. Het aangrenzende woonhuis bleef gespaard. Tal van goederen, welke den militairen toebehoorden, zijn verloren gegaan. De oorzaak wordt gezocht in de centrale verwarming, welke de militairen zelf, doch niet op deskundige wijze, had den aangelegd. INBREKER OP HEETERDAAD BETRAPT. Toevalligerwijze is gisteravond te Amster dam een inbreker, die zeer brutaal te werk ging, door rechercheurs van de centrale recherche op heeterdaad betrapt en ingere kend. Om half negen surveilleerden de recher cheurs in de Oranje Nassaulaan. Hun aan dacht werd getrokken door een man, die, nadat hij zijn auto in de laan geparkeerd had, zich op verdachte wijze bij een 'der huizen ophield. De recherche liet hem rustig begaan, daar bij er wel zorg voor dragend, dat hij niet kon ontsnappen. De man verschafte zich toegang tot een der woningen, sloot de deur achter zich en bleef geruimen tijd binnen. Toen de man naar buiten kwam en zich naar zijn auto wilde begeven, hielden de rechercheurs hem aan en fouilleerden hem ter plaatse. De inbreker had een goeden slag gesla gen, want men vond op hem een groot aan tal gouden sieraden en zilver, tot een waar de van naar schatting 30.000 of 40.000 gul den. Vanzelfsprekend werd de ongeveer 49- jarige man aangehouden en aanvankelijk overgebracht naar het bureau-Overtoom. Later werd hij naar het hoofdbureau van politie vervoerd. Het verdere onderzoek is nog in vollen gang. HULPVERLEENING AAN TURKIJE. Het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis heeft van het Internationale Roode Kruis te Genève bijzonderheden ontvangen omtrent den nood in Turkije tenge volge van de aarabeving, die de streek ten Noordoosten van Ankara heeft ge teisterd. Groot is de omvang van die ramp. Tot dusver telde men 23150 dooden, 8030 gewonden <-n 26290 verwoeste huizen. Benoodigd zijn ambulance-auto's, zeilen, tenten, hos pitaalbedden, brancards, wollen de kens en verbandmiddelen. Onder de gegeven omstandigheden kan het ver- leenen van hulp in natura van hier uit niet in overweging worden genomen. Gaarne echter verklaart het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis (postrekening 22120) zich be reid gelden aan het Internationale Roode Kruis door te zenden, welke ten behoeve van de hulpverleening in Turkije mochten worden ontvangen. BOTSING TUSSCHEN TAXI EN EEN PERSONENAUTO. Vier personen gewond. Te Katwojde (gem. Monnikendam) is gisterochtend op den weg naar Volendam een botsing ontstaan tusschen een Haag sche taxi en een kleine personenauto uit Amsterdam. De bestuurders der beide auto's bemerkten elkander tengevolge van den mist te laat op. Met een vaart van vijftig km. botsten dc wagens op elkaar, waarbij de taxi de kleine auto, waarin zes personen zaten, van voren geheel verniel de, de bestuurder van de laatste auto, de heer R„ kreeg een lichte hersenschudding en een wonde aan het oog. Zijn echtgenoote liep een zware hersenschudding op, ter wijl haar dochtertje een lichte hersen schudding bekwam en aan een der beide beenen werd gewond. De overige drie in zittenden nl. twee kinderen en de zuster van mevr. R. bleven ongedeerd. De ge wonden zijn per auto naar hun woningen- vervoerd. De zes inzittenden van de Haag sche taxi kwamen met den schrik vrij. TWEE INBREKERS TE GRONINGEN GEARRESTEERD. De recherche te Groningen heeft aange houden dén 42-jarigen J. H. en den 25- jarigen H. L., beiden uit Groningen, die verdacht worden van inbraken in de omgeving van de stad gepleegd. Op Zondag 28 November ontdekte de familie Drost te Hoogkerk bij haar thuis komst dat er was ingebroken. Behalve een groot bedrag aan geld werd er onder meer een gouden horloge en eenige andere gou den sieraden vermist. Veertien dagen later werd op dezelfde wijze ingebroken bij een familie aan het Winschoterdiep onder Groningen. De buit bestond hier eveneens uit gouden voorwerpen van groote waarde. Deze voorwerpen heeft de recherche thans na een uitgebreid onder zoek opgespoord. De verkoopers H. en L. zijn aangehouden en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. KETEL VAN EEN CENTRALE VERWARMING ONTPLOFT. Zaterdag heeft zich in de villa van dr. J. Brinkman, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Tiel, te Drumpt een ernstig ontploffing voorgedaan. Een dienstmeisje vulde, ten einde de centrale verwarming te ontsteken, de buizen ge deeltelijk met water, doch vergat daarbij, dat dit door de strenge koude vrijwel on middellijk bevroor. Het gevolg was, dat het water, toen zij den ketel opstookte, niet kon circuleeren, waardoor deze na eenigen tijd met een hevige knal uit elkaar sprong. In de keuken, waar hij stond opgesteld, ontstond een ware ravage en een begin van brand. Het dienstmeisje snelde toe, doch was zoo geschrokken, dat zij bewusteloos ineen zakte. Gelukkig had een aan de overzijde van de straat wonen de mevrouw het ongeluk door het raam zien gebeuren. Zij snelde te hulp en kon geassisteerd door een groenteboer het be gin van brand blusschen en het meisje, welks haren reeds geschroeid waren, in veiligheid brengen. De schade in de keu ken is aanzienlijk. Alle ruiten zijn ver nield, terwijl ook het plafond gedeeltelijk is ingestort. LIMBURG VOLGT RUSTIG DEN LOOP DER GEBEURTENISSEN. Men meidde gisterav. .id uit Maastricht: In den loop van den avond hebben wij in de groote gemeenten van de provincie inlichtingen ingewonnen teneinde na te gaan, hoe de stemming is in verband met de berichten over den internationalen toe stand, die werden gepubliceerd. Allerwe gen bestond natuurlijk groote belangstel ling voor de bulletins, de berichten vormen het onderwerp van alle gesprekken. In tegenstelling echter met de spannende dagen van November, was er vandaag niet die angstige spanning, die wij toen mee maakten. Over het algemeen reageerde het publiek vrij rustig op de verschillende mededeelingen en men begreep, dat de re geering geen risico wilde nemen. Anderzijds zag men den toestand ook al niet zoo ernstig in, omdat de zakenverlo- ven niet in het besluit der regeering be trokken waren. Was de toestand inderdaad dreigend, zoo meende men, dan zouden zeer zeker deze verloven niet zijn gehand haafd. Ook het feit, dat degenen, die reeds verlof hadden, dit rustig konden voltooien, werkte geruststellend. In enkele plaatsen langs de Belgische grens maakte men zich iet of wat ongerust, omdat bij onze Belgische buren eenigszins omvangrijke maatregelen zijn getroffen. Men kan de stemming aldus samvatten; Limburg volgt rustig den loop der gebeur tenissen en vertrouwt volledig op de re geering, die niet zal nalaten alle maatre gelen te nemen, welke voor de veiliging en onschendbaarheid van ons grondgebied noodzakelijk zijn. VERBRUIKS- EN PC Van officieele zijde van 23 Decern bei 1.1. garantieprijs voor in keurde pootaardappel voor de sorteering 35 maat), zooals op 14 velijk was medegede sorteering 35 50 mn Daar thans blijkt, gevallen voordoen, w maximum maat van teering was gereken onmogelijk is, dat bi van de maximum ma: wordt geleden, heeft i nomische Zaken besl aardappelen van den keurd in klasse A, d uitzicht te stellen 3555 mm. 's-Gravenhage, 13 ZIEKE VROUW IN Zaterdag is op de e een woning aan den sterdam een oude vro door het vlam vatter bij den brandenden 1 van 69 jaar, die ziek i goed bij den brandei voorkamer. Op een ge ten haar kleeren vlai onmiddellijk toe om het gevolg, dat hij aan wonden kreeg. Zijn v ger aan toe. Met bran zij in zorgwekkenden L. Vrouwegasthuis vei genoot werd naar dit bracht. UITSLAANDE BRD Op tot nu toe nog c is Zaterdag brand ont uit drie verdiepingen nen in de Damlustka dekens gelegen aan c Utrecht. De Utrechtse snel ter plaatse met g Door de hechte con bouw breidde het vui Het gelukte de brandi vuur te bedwingen. Ee de opgeslagen dekens vlammen. Jongen in brand g in de fabriek van de I Kanaaldijk te Helmonc luk gebeurd. Doordat dicht bij het vuur van e zijn schootsveld in bra den er in geslaagd wai dooven, had de jongens den opgeloopen. In le\ stand is hij naar het 5 overgebracht. Ongeluk met dooc terdag is de 28-jarige Dijksman op het Zuidel de Koninginnebrug zijn rijwiel geslipt. Hij door een truck met opl stig gewond. Bij aankor aan den Coolsingel ble- overleden. Portefeuille met f Een firma in bouwmat heeft bij de politie aanj missing van een portefe bedrag van 1500. De houd was aan den 18- van S. ter hand gesteld doen bij een bank. Toer toor gearriveerd was, 1 portefeuille verdwenen hij de politie in kennis zaak in onderzoek. ONZE POSTV De positie der postvlieg Torenvalk te Bando Basra (wordt 17 dezer i Thuisreis: Nandoe te in Napels verwacht). 49) „Wat wilt u eigenlijk) hooge stem, die niets m „Ik ben ziek zwaar z den om mij nu lastig te was die vrouw? Waaroi me? Ik heb u niets te z niets". Inspecteur Winn ki kleine, scherpe oogjes sens razend vlug. Hetv dat de man ontzettend pen waren blauw en klein. En toch scheen 1 hebben of het meisje moeten hebben. Woedend vroeg inspec of het meisje eigenlijk i iemand of iets te herke notitieboekje en kuchte „Sir Leo", begon hij zich wel herinneren, dat u zich minder prettig vt telde, dat u van 'n zeki alias „de Majoor", nog r hebt. Dan zult u zich oc ren, dat u later daarop en «ei, dat u toch wel e

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6