#Dr.Dushkind VACANTIE GEMENGD NIEUWS. AMERICAN GIGA RETT E IJS WE DSTRIJDEN Uil ONZE OMGEVING. EEN VEELBEWOGEN VVEKUL BLAD 3 Crisis-p wblicalie» VERBBUIKS- EN POOTAARDA PPELEN. Van officieele zijde werd bij publicatie van 23 Decembei 1.1, medegedeeld, dat de garantieprijs voor in de klasse A goedge keurde pootaardappelen niet zou gelden voor de sorteering 35—55 mm (vierkants- maat), zooals op 14 October 1939 abusie velijk 'was medegedeeld, doch voor de sorteering 35—50 mm. Daar thans blijkt, dat mtusschen zich «evallen voordoen, waarbij reeds op de maximum maat van 55 mm bij de sor teering was gerekend, zoodat het niet onmogelijk is, dat bij wederom instellen van de maximum maat van 5C mm schade wordt geleden, heeft de Minister van Eco nomische Zaken besloten voor de poot- aardappelen van den oogst 1939, goedge keurd in klasse A, den garantieprijs in uitzicht te stellen voor de sorteering 35—55 mm. 's-Gravenhage, 13 Januari 1940. ZIEKE VROUW IN BRAND GERAAKT. Zaterdag is op de eerste verdieping van een woning aan den Middenweg te Am sterdam een oude vrouw in brand geraakt door het vlam vatten van haar kleeren bij den brandenden kachel. Deze vrouw van 69 jaar, die ziek is, zat in haar nacht goed bij den brandenden kachel in de voorkamer. Op een gegeven oogenblik vat ten haar kleeren vlam. Haar man snelde onmiddellijk toe om haar te helpen met het gevolg, dat hij aan beide handen brand wonden kreeg. Zijn vrouw was er ernsti ger aan toe. Met brandwonden overdekt is zij in zorgwekkenden toestand naar het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd. Ook de echt genoot werd naar dit ziekenhuis overge bracht. UITSLAANDE BRAND TE UTRECHT. Op tot nu toe nog onopgehelderde wijze is Zaterdag brand ontstaan in een van de uit drie verdiepingen bestaande magazij nen in de Damlustkazerne gevuld met dekens gelegen aan de Minturslaan te Utrecht. De Utrechtsche brandweer was snel ter plaatse met groot materieel. Door de hechte constructie van het ge bouw breidde het vuur zich niet snel uit. Het gelukte de brandweer na een uur het vuur te bedwingen. Een groot gedeelte van de opgeslagen dekens werd een prooi der vlammen. Jongen in brand geraakt. - Zaterdag is in de fabriek van de N.V. Robus, aan den Kanaaldijk te Helmond, een ernstig onge luk gebeurd. Doordat de 15-jarige M. C. te dicht bij het vuur van een oven kwam, vloog zijn schootsveld in brand. Toen zijn kamera den er in geslaagd waren de vlammen te dooven, had de jongens reeds ernstige won den opgeloopen. In levensgevaarlijken toe stand is hij naar het St. Antonius-gasthuis overgebracht. Ongeluk met doodelijken afloop. - Za terdag is de 28-jarige kantoorbediende M. Dijksman op het Zuidelijk bruggenhoofd van de Koninginnebrug te Rotterdam met zijn rijwiel geslipt. Hij werd aangereden door een truck met oplegger en werd ern stig gewond. Bij aankomst in het ziekenhuis aan den Coolsingel bleek hij daaraan reeds overleden. Portefeuille met 1500 verdwenen. - Een firma in bouwmaterialen te Rotterdam heeft bij de politie aangifte gedaan van ver missing van een portefeuille inhoudende een bedrag van 1500. De portefeuille met in houd was aan den 18-jarigen bediende C. van S. ter hand gesteld om een betaling "te doen bij een bank. Toen hij op het bankkan toor gearriveerd was, bemerkte hij, dat de portefeuille verdwenen was, van welk feit hij de politie in kennis stelde. Deze heeft de zaak in onderzoek. fjjidht&aad. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gisteren: Torenvalk te Bandoeng; Wielewaal te Basra (wordt 17 dezer in Batavia verwacht) Thuisreis: Nandoe te Basra (16 Januari in Napels verwacht). ft'* Zwemmen NATIONALE WEDSTRIJDEN VAN HET U. Alie Stijl verbetert Ned. record op de 100 meter schoolslag. Gisteravond heeft de zwemvereeniging het IJ nationale zwemwedstrijden georga niseerd, die buitengewon geslaagd mogen worden genoemd. De fraaiste prestatie van den avond werd door Aile Stijl verricht. De Meeuwen-zwem ster slaagde erin het Ned. record 100 meter schoolslag, dat met een tijd van 1 mm. 22.6 sec. op naam stond van Jo Waalberg (ADZ) gevestigd op 3 Oct. 1937 te Gent, met een heele seconde te verbeteren en te brengen op 1 min. 21.6 sec. Het had in de bedoeling gelegen om Alie Stijl, Doortje Heeselaars en Jo Waalberg in één serie op de 100 meter schoolslag te laten starten. Doortje Heeselaars liet echter ver stek gaan, zoodat de strijd beperkt bleef tot de twee oud-clubgenooten. Alie Stijl, die on langs het wereldrecord 100 yards schoolslag op haar naam bracht en dezen afstand met den vlinderslag aflegde, zwom ook de 100 meter geheel op deze wijze. De Meeuwen zwemster startte direct in een hoog tempo. Na het eerste keerpunt lag zij al iets voor op Jo Waalberg. Voor de 50 meter noteerde zij 38 sec. Zij maakte op de 75 meter een tijd van 59 sec,, waarna het reeds duidelijk was, dat het record van Jo Waalberg wel verbe terd zou worden. Zelfs was er een kans, dat Alie Stijl ook het wereldrecord dat met 1 min. 20.2 sec. in het bezit van de Duitsche zwemster Hanni Hoelzner is, nog scherper zou stellen. Helaas was het keeren van Alie Stijl niet bijzonder goed maar bovendien was er nog een andere oorzaak, waardoor haar tijd ongunstig beïnvloed werd. Zij raakte met haar hoofd den bassinwand aan, maar volgens het F.I.N.A.-reglement moet dit met de handen geschieden. Zij moest de laatste beweging dus extra maken. Alie Stijl heeft op dit onderdeel nog niet voldoende geoefend en waarschijnlijk kostte dit ver zuim haar een volle seconde. Hieruit mag men dus de conclusie trek ken, dat bij meer oefening in het keeren en het aanslaan, het wereldrecord van Hanni Hoelzner ongetwijfeld in gevaar zal komen. Niettemin verbeterde Alie Stijl nu reeds het Ned. record on fraaie wijze. Alle drie tijdopnemers "hoteerden 1 min. 21.6 sec. voor de nieuwe Nederlandsche re cordhoudster. De belangrijkste uitslagen waren: 100 meter schoolslag dames: 1. Alie Stijl (Meeuwen) 1 min. 21.6 sec. (nieuw Neder- landsch record), 2. Jopie Waalberg (ADZ) 1 min. 23.8 sec.; 3. Cobie Koster (VZV) 1 min. 28.2 sec.; 100 meter borstcrawl heeren: 1. Pley (HZ en PC) 1 min. 3.4 sec., 2. van Schouwen (D JK) 1 min. 3.6 sec.; 3. Geerling (het IJ) 1 min. 4.2 sec.; 100 meter rugslag dames: 1. Irene van Foggelen (Meeuwen) 1 min. 17.8 sec.; 2. H. Willems (Meeuwen) 1 min. 21.8 sec.; 3. C. Cats (ODZ) 1 min. 24.6 sec.; 200 meter rugslag heeren: 1. Metman (het IJ) 2 min. 36.8 sec.; 2. van Schouwen (DJK) 2 min. 44.4 sec.; 3. van Daalen (het IJ) 2 min. 51.8 sec.; 100 meter borstcrawl dames: 1. Beppie van Schaik (Meeuwen) 1 min. 8.4 sec.; 2. Rie van Veen (RDZ) 1 min. 8.5 sec.; 3. Alie Stijl (Meeuwen) 1 min. 9.5 sec.; 100 meter schoolslag heeren: 1. Seton (Zian) 1 min. 18.2 sec.; 2. Gerkens (Nereus) 1 min. 21.8 sec.; 3. Lewis (AZ '70) 1 min. 24 sec. Schaken DE MATCH EUWE—KERES. Keres wint de match. De dertiende partij van de match Euwe Keres, die Zaterdagavond te Hilversum werd gespeeld, eindigde na 23 zetten in remise. De stand luidt: Keres 1% pt.; Euwe 514 pt. Aangezien er nog maar een partij te spelen was, heeft Keres de match reeds ge wonnen. De veertiende tevens laatste partij van de match EuweKeres, gisteren te Amster dam gespeeld, is na 41 zetten afgebroken in een betere stelling voor Euwe. De partij wordt hedenmiddag 4 uur in het Schaakhuis te Amsterdam voortgezet. Wielrennen. A.S.V. VICTREX. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag haar 6en competitiewedstrijd op de home trainer. De opkomst der renners was niet slecht te noemen, ook de belangstelling was zeer goed. De uitslagen zijn als volgt: A-klas 2x1 km.: 1. H. Blok 2 min. 57 sec., 2. J. Lute 3 min. 10 sec.; B-klas 2 x 750 m.: 1. J. Mul der 2 min. 45.1 sec., 2. C. de Haan 2 min. 51.1 sec., 3. N. Constant 2 min. 58.2 sec.; C-klas 2 x 375 meter: 1. P. Wante 42.1 sec., 2. H. Smit 45.2 sec.; junioren A 2 x 300 meter: 1. Th. Pronk 38.3 sec., 2. K. Ooijevaar 39 sec.; junioren B 2 x 300 meter: 1. K. Horn 42 sec., 2. J. Wante 42.1 sec., 3. J. v. d. Aakster 45 sec. Schaatsenrijden NATIONALE WEDSTRIJDEN SCHOONRIJDEN. Zaterdag zijn op de banen van de ijsclub „Zwanenburg en Omstreken", onder auspi ciën van den K.N.S.B., nationale wedstrij den in het schoonrijden voor dames en paren gehouden. Bij de dames behaalde mevr. Loggers- Boontjes den eersten prijs voor mevrouw Schoorl-Keetman. Samen met den heer Meeuwig werd me vrouw Loggers ook eeïste in den wedstrijd voor paren. De uitslagen luiden: dames: 1. mevr. Loggers-Boontjes (Hui zen) 3)4 p.; 2. mevr. Schoorl-Keetman (Bar- singerhorn) 5 >4 pt.; 3. mevr. van Leeuwen- Kooy (Heemstede) 1134 pt.; paren: 1. mevr. Loggers-Boontjes en de heer Meeuwig 3)4 pt.; 2. mevr. Schoorl- Keetman en de heer Timmermans 7 pt.; 3. mevr. van Leeuwen-Kooy (Heemstede) en de heer Kuperus (Alkmaar) 10 pt. N.V.B.H.S.-WEDSTRIJDEN. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Nederlandsche vereeniging tot bevorde ring van het hardrijden op de schaats orga niseerde deze vereeniging Zaterdag, in sa menwerking met de Amsterdamsche IJs club, wedstrijden, waarvoor de beste rijders van Nederland hadden ingeschreven. De uitslagen dezer wedstrijden, waarbij Roos een buitengewoon goeden tijd maakte op de 500 meter, luiden: 500 meter: 1. Roos (Amsterdam) 47.8 sec.; 2. Havekotte (Rotterdam) 49.4 sec.; 3. De Jager (Rotterdam) 49.8 sec.; 1500 meter: 1. Buyen (Amsterdam) 2 min. 37.1 sec.; 2. Zwanenburg (Rotterdam) 2 min. 37.2 sec.; 3. Roos 2 min. 37.4 sec.; 3000 meter: 1. Zwanenburg 5 min. 25.3 sec.; 2. Havekotte 5 min. 25.8 sec.; 3. Buyen 5 min. 27 sec. Eindrangschikking: 1. Roos 155.132 pt.; 2. Havekotte 156.333 pt.; 3. Zwanenburg 156.416 pt.; 4. Buyen 157.466 pt.; 5. Kremer (Diemen) 161.249 pt. ELFSTEDENTOCHT GAAT NIET DOOR. Naar ons van de zijde van de Elfsteden- vereeniging wordt medegedeeld, heeft men zich genoodzaakt gezien te hesluiten de Elf stedentocht, die heden, Maandag 15 Jan., ge houden zou worden, tot nader order uit te stellen. WEDSTRIJD KENNEMER WISSELBEKER UITGESTELD. De wedstrijd, om den- Kennemer-wissel- beker, die morgen te Bergen zou worden gehouden, is wegens den ingevallen dooi tot nader order uitgesteld. DE DRIE MEREN-TOCHT. De Amsterdammer K. Klazema winnaar. Gisteren is de Drie Merentocht verreden die uitgeschreven was door de betreffende commissie uit den ijsbond Hollands Noor derkwartier", in samenwerking met den Zuidhollandschen Ijsbond. Met extra-trei nen en autobussen werden de ongeveer vijf tienhonderd deelnemers naar Aalsmeer ver voerd, waar het begin- en eindpunt van den tocht was. Om kwart over acht vertrokken gisteroch tend de eerste deelnemers van de groote westpias. De route leidde over het Braassemermeer en de Kagerplas, vanwaar de deelnemers terug moesten rijden naar Aalsmeer, in totaal een afstand van 55 K.M. Het par cours was zwaar. Niettegenstaande den mis, welke in den middag kwam opzetten en den lichten regenval, waren de schaat senrijders in beste stemming. De eerste, die de finish bereikte was K. Klazema uit Amsterdam, die den tocht vol bracht in twee en een half uur. Mej. H. C. ten Bruggencate, eveneens uit Amsterdam, bleek van de dames de snelste en bereikte het eindpunt na drie en een helf uur. Mej. Buwolda en de heer E. Haitsma, bei den uit Amsterdam, reden den tocht twee maal en kwamen om vier in den middag aan het eindpunt aan. 'Onder de deelnemers bevond zich de acht jarige jongen M. G. Spaans uit Hoofddorp. PRINSELIJK PAAR OP HET IJS. Zij reden een gedeelte van den Drie Merentocht. Prinses Juliana en prins Bernhard hebben gistermiddag een gedeelte van de route van den Drie Merentocht op de schaats gereden. Het prinselijk paar arriveerde per auto bij de controle in Oude-Wetering. De prinses was gekleed in een bruin-rood mantelpak, de prins was in uniform. De vorstelijke per sonen bonden op den steiger van de jacht haven „De Brasem" hun schaatsen onder en vertrokken in de richting van de Kaag, langs de route, welke de ijsbond „Hollands Noorderkwartier" had aangegeven. Te Oude Niedorp. Te Zijdewind werden op 't Petje wed strijden gehouden in het hardprikken voor jongemannen. Uitslag: 1 Th. Broersen; 2 H. de Graaf; 3 C. Broersen Szn.; 4 W. Bruin Dz. Te Schagerbrug. Vrijdag j.l. werd te Schagerbrug een hardrijderij voor paren gehouden, uitgaande- van de ijsclub „De Eendracht". De uitslag was als volgt: 1 N. T. Hopman en B. Kuit; 2 J. de Bruijn en S. Ligthart; 3 A. Ligthart en B. Vries. Nationale wedstrijden schoonrijden te Nieuwe Niedorp. Gisteren werden te Nieuwe Niedorp na tionale wedstrijden in het schoonrijden voor dames en paren gehouden. Ditmaal werd mevr. Schoorl-Keetman eerste voor mevr. Leggers-Boontjes. Ook zegevierde zij in den wedstrijd voor paren tezamen met den heer Timmermans. De uitslagen waren: dames: 1. mevr. Schoorl-Keetman, 2. me vrouw Loggers; 3. mevr. Schippers (West- zaan); paren: 1. mevr. Schoorl-Keetman en Tim mermans; 2. mevr. Loggers-Boontjes en Meeuwig; 3. mevr. Ekster en Goedhart. Nationale wedstrijden te Krommenie. De uitslagen van de wedstrijden georga niseerd door de ijsvereeniging „Nova Zem- bla" te Krommenie, gehouden op „De Ham" te Uitgeest, waren: 500 meter: 1. Roos 49.9 sec.; 2. de Vries 50.6 sec.; 3. Bosson 52 sec.; 1500 meter: 1. Roos 2 min. 41 sec.; 2. de Vries 2 min. 45.6 sec.; 3. Bosson 2 min'. 46 sec.; 3000 meter: 1. van Es 5 min. 51.2 sec.; 2. Bosson 5 min. 51.3 sec.; 3. Roos 5 min. 55.5 sec. Totaal-klassement: 1. J. A. Roos 162.799 pt.; 2. E. A. Bosson 165.883 pt.; 3. J. van Es 166.966 pt.; 4. H. S. de Vries 166.916 pt. Te Zuidscharwoude. De ijsclub Ons Genoegen alhier hield op de Schagersloot wedstrijden in het hard rijden met hindernissen. De uitslagen waren als volgt: Jongens 1415 jaar: 1 D. van Kleef Jz.; 2 A. Stoop en 3 C Rutsen Jz. Jongens 1617 jaar: 1 B. Heneweer; 2 J. Schoenmaker Dz.; 3 J. van Kleef Jz. Te Stompetoren. Zondagmiddag werd op de Noorder vaart een hardrijderij voor mannen gehou den om medailles. De uitslag was: 1 Jac. Dekker, Oterleek; 2 S. Schram, Oterleek; 3 W. Knossen, Alkmaar. Met een toepasselijk woord reikte de voorzitter de prijzen uit in café Renses, waar tevens de kampioen den wisselbeker ontving. Te Driehuizen. Zondagmiddag hield de ijsclub „Drie huizen" op de Leij een wedstrijd in hardrij den. De uitslag was: 1 M. Slooten te Groot schermer; 2 W. Honig te Oost-Graftdijk; 3 J. Bergsma te Driehuizen; 4 C. Bijvoet te Driehuizen. Per prikslee van Hensbroek naar Marken. De heeren D. Stapel en J. Leegwater, beiden te Hensbroek, hebben vorige week op één dag den tocht van Hensbroek naar Marken retour per prikslee volbracht. Een kranige prestatie! Te Oudkarspel. De Zaterdagmiddag op de ijsbaan van Volharding alhier gehouden proefwedstrijd van den K. N. S. B, hebben zich in een groote belangstelling mogen verheugen. Er hadden 33 rijders, verdeeld over de ver schillende leeftijdsgroepen, ingeschreven. Er is over het algemeen goed gereden, hoewel de tijden van de meesten der jongens niet zoo best waren. C. v. d. Kommer uit Winkel, die Donder dag te Nieuwe Niedorp reeds zoo'n goed fi guur heeft geslagen bij de jeugdwedstrij den, toonde zich ook hier weer de sterkste van zijn ploeg. Met een tijd van 56.6 sec. op de 500 M. en 2 min. 56 sec. op de 1500 M. plaatste hij zich met een flink verschil aan het hoofd van de lijst. N. Ligthart van War- menhuizen, die buiten mededinging mee reed, doordat hij reeds in een proefwed strijd met een prijs was gaan strijken, bleef met resp. 58 sec. en 3 min. 3 sec. nog flink boven den tijd van Van dér Kommer. De gebroeders Spanjaart uit Oudkarspel heb ben een paar goede wedstrijden gereden. De jongste, Gerrit, legde beslag op den twee den prijs, zoowel in de 500 M. als in de 1500 M. race voor 1417-jarigen, met tijden van resn. 59.4 sec. en 3 min. 5.4 sec. De oudste, Bas, heeft in de groep van 18 19 jaar een uitstekend figuur geslagen door met zeer miniem verschil van D. Hart uit Krommenie te verliezen. Men dient hierbij in aanmerking te nemen, dat Hart verschei dene jaren in het buitenland getraind heeft, terwijl Spanjaart het alleen heeft moeten doen met het Nederlandsche, zeer sporadisch voorkomende, ijs. Zijn tijden, resp. 53.2 sec. en 2 min. 49 4 sec. wettigen, dat aandacht aan dezen rijder wordt besteed. De prestaties van J. C. de Vries, Amster dam, waren in de ouderen-groep uitstekend. Voor de 500 M. noteerde hij 50 seconden en op de 1500 M. had hij een tijd van 2 min. 42 sec. Hierdoor plaatste hij zich bovenaan de ranglijst. Doch ook C. Scheer, de opko mende rijder uit Twisk, heeft zich goed ge weerd. Hoewel hij. weinig gelegenheid tot trainen heeft bleef hij slechts enkele se conden achter De Vries. Het verschil was op de 1500 M. nog geringer dan op de 500 M. Bij goede training kan ook uit dezen- rijder iets worden. Wij vermelden nog de presta tie van T. Dijkstra uit Heiloo, die op de 1500 M. in de groep van 1517 jaar een tijd noteerde van 3 min. 9.4 sec., waardoor hij zich vierde plaatste. De einduitslagen luidden als volgt: 1517 jaar, 500 M.: 1 C. v. d. Kommer. Winkel 56.6 sec.; 2 G. Spanjaart, Oudkar spel 59.4 sec.; 3 J. J. Donker, Ilpendam 60.2 sec.; N. Ligthart, Warmenhuizen (buiten mededinging) 58 sec. 1500 M: 1 C. v. d. Kommer, Winkel, 2 min. 56 sec.; 2 G. Spanjaart, Oudkarspel 3 min. 5.4 sec.; 3 J. J. Donker, Ilpendam 3 min. 6.2 sec.; N. Ligthart, Warmenhuizen (buiten mededinging) 3 min. 3 sec. 18—19 jaar, 500 M.: 1 D. Hart, Kromme nie, 53 sec.; 2 B. Spanjaart, Oudkarspel 53.2 sec.; 3 L. Muts, Jisp 58 sec. 1500 M.: 1 D. Hart, Krommenie, 2 min. 48.4 sec.; 2 B. Spanjaart, Oudkarspel 2 min. 49.4 sec.; 3 L. Muts, Jisp 2 min. 52 sec. 20 jaar en ouder, 500 M.: 1 J. C. de Vries, Amsterdam 50 sec.; 2 C. Scheer, Twisk 52 sec.: 3 C. Kos, Oudkarspel 53.2 sec. 1500 M.: 1 J. C. de Vries, Amsterdam, 2 min. 42 sec.; 2 C. Scheer, Twisk 2 min. 43 6 sec.; 3 J. E. Verharen, Haarlem 2 min. 51.6 sec. Naar 't Enge'sch van Maxwell March. 49) „Wat wilt u eigenlijk?" vroeg hij met een hooge stem, die mets meer op de zijne leek. „Ik ben ziek zwaar ziek. U hebt geen re den om mij nu lastig te komen vallen. Wie was die vrouw? Waarom keek zij zoo naar me? Ik heb u niets te zeggen heelemaal niets". Inspecteur Winn kuchte. Achter zijn kleine, scherpe oogjes werkten zijn her sens razend vlug. Het was duidelijk te zien, dat de man ontzettend bang was. Zijn lip- pen waren blauw en zijn pupillen heel klein. En toch scheen hij geen schuld te hebben of het meisje zou zich vergist moeten hebben. Woedend'vroeg inspecteur Winn zich af, of het meisje eigenlijk wel in staat zou zijn iemand of iets te herkennen. Hij nam zijn notitieboekje en kuchte nog eens. „Sir Leo", begon hij vriendelijk, „u zult zich wel herinneren, dat u vanmorgen, voor u zich minder prettig voelde, mij eerst ver telde, dat u van 'n zekeren Johnny Deane, alias „de Majoor", nog nooit eerder gehoord hebt. Dan zult u zich ook nog wel herinne ren, dat u later daarop teruggekomen bent en zei, dat u toch wel eens van hem ge hoord had, maar lang geleden, zooals u dacht. Ik heb hier een briefje, dat u op den morgen van den dag, waarop hij stierf, aan hem schreef. Kunt u misschien een verkla ring geven voor het tegenstrijdige van die twee feiten?" Het was eigenlijk niet de gewoonte van den inspecteur om iemand, die zoo in het oog loopend leugens vertelde, op een der gelijke zachtzinnige manier te behandelen, maar hij was misschien een beetje onder den indruk van den toestand van den ander en bovendien had de reactie van het meis je hem veel wind uit de zeilen genomen. Toen de laatste woorden weggestorven waren, ging de man in de stoel eens ver zitten en sprak weer met diezelfde onna tuurlijke stem, die van zijn nerveuzen toe stand blijk gaf. „Ik weet het niet. En ik wil niet onder vraagd worden. Verstaat u mij? Ik ben te ziek om ondervraagd te worden. U mag een zieken, misschien wel stervenden man niet ondervragen. Heeft de dokter niet gezegd, dat u mijn toestand kon verergeren? Hij had het u zeker moeten zeggen". „Dat kan wel zijn, sir Leo, maar ik moet een antwoord hebben". Ondanks zijn be doeling, was er toch een zekere autoriteit in zijn stem. En tot zijn geruststelling scheen de man er op te reageeren. De on gewone gestrengheid scheen hem tot zich zelf te brengen. Winn merkte op, dat sir Leo wat normaler werd. Zijn hersenen be gonnen weer te werken en hij was wat meer op zijn hoede. Hij legde zijn hand te gen zijn voorhoofd. „Laat me even nadenken", zei hij. ,Het spijt mij wel, inspecteur, maar mijn geheu gen schijnt mij in den steek te laten. Het lijkt wel, of ik een aanval van een beroerte heb gehad". Hij lachte en dat geluid was ais een ver ontschuldiging bedoeld. Maar het klor.k hem zelf zoo onnatuurlijk in de ooren en hij werd weer ernstig. „Wacht eens gven", ging hij verder. „Mijnheer Mazarine, zegt u? Neen, inspec teur. dien naam ken ik niet". Winn keek vreemd op. De man moest wel aan het eind van zijn latijn zijn, als hij het met dergelijke uitvluchten ging probeeren. „Neen, sir Leo", zei hij. „U weet heel goed, dat ik alleen maar gesproken heb over Johnny Deane, die zich zelf „de Ma joor" noemde. U schreef hem een briefje, waarin u hem vroeg, u in het Arcadian ho tel in Westbourne te komen bezoeken. Dat briefje heb ik nu onder mijn berustig". „Deane", zei sir Leo. „Wat gek van mij! Natuurlijk. Daar had ik nu heelemaal niet meer aan gedacht. Hij was zoo'n arme drommel, inspecteur, die in Londen bij mij aan kwam zetten, met een verhaal over zijn moeilijkheden. Ik sta bekend als een oude gek, die nog wel eens wat voor zul ke menschen doet, maar ik vertelde hem, dat ik op reis ging en op dien tocht geen chauffeur noodig had. Ik herinner mij nu, dat hij mij in het Arcadian hotel kwam op zoeken. Geen prettig mensch. Ik heb hem dan ook niet aangenomen". Hij hield op en de uitdrukking van zijn gezicht was om medelijden mee te krijgen, want, hoewel er een geforceerde glimlach om zijn lippen speelde, stonden zijn oogen wild en verrieden wat er in den man om ging. Onwillekeurig dacht inspecteur Winn aan den sir Leo, zooals hij dien vroeger gekend had, in zijn goede dagen, voor lat hij met zijn zenuwen te kampen had, en hij ver baasde zich erover, dat iemand in zoo kor ten tijd zoo totaal kon veranderen. Hij keek weer in zijn notitieboekje. „Ik heb hier een getuigenis van Charles Wade, een kellner van het Arcadian hotel. Hij heeft verklaard, dat u Deane heel vriendschappelijk behandelde, hem met uw pupil in kennis bracht en hem tenslotte mee na&r uw kamers hebt genomen. Gaat u altijd op die manier met uw chauffeurs om, sir Leo?" „Moet ik daaruit concludeeren. dat u-mij niet gelooft?' De bedoeling van die vraag was, goed uit te laten komen, dat hii in zijn eer getast was, maar het klonk veel eerder als een smeekbede. Hij viel neer in zijn kussens en sloot de oogen. „Ik kan niets meer antwoorden", zei hij. „Ik kan niets meer zeggen. Ik ben ziek. Geloof me, dood ziek! Ik Ziin stem sloeg over. Winn kwam overeind, maar voor hij bij de deur was, werd die geopend en de zuster en de dokter kwamen terug en bij hen was nog een man, dien de inspecteur niet kende Saxon Marsh kwam vol waardigheid bin nen. Nog nooit was er zooveel van hem uitgegaan. Zijn heele verschijning was een en al autoriteit en voornaamheid. Hii keek den inspecteur aan, alsof die een volkomen nietswaardig product was. „Dat gaat toch alle perken te buiten", zei hij en zijn rustige stem maakte hem nog imposanter. „Daar ligt nu 'n algemeen be kend en hooggeacht man, op het randje van een zenuwinstorting van den eersten graad, en daar wordt maar een stel van die ver duivelde politieagenten op hem los gelaten, die zich de meest banale vragen veroorlo ven en daardoor zijn toestand nog erger maken. Maar ik zal er met den commissaris zelf over spreken, dokter. Daar kunt u op rekenen". De twee mannen en de zuster keken den inspecteur verwijtend aan en de dokter sprak: „Als u nu klaar bent, inspecteur, had ik graag dat u mijn patiënt, wat rust gunde. Tk ben er bang voor. dat uw bezoek hem niets dan kwaad heeft gedaan. Ik hoop, dat het van uw standpunt bezien betere resul taten heeft gehad". Inspecteur Winn ging daar dwars tegen in. Tegen dergelijke situaties was hij best opgewassen. „Ik zal sir Leo nog eens moeten bezoe ken". zei hij. „Maar mijn beste mijnheer, daar zullen we later nog wel eens over spreken". De dokter werd boos. „Als u hem nu niet met rust iaat, zult u hem nog zijn graf in zien gaan". Bij de laatste woorden had de dokter zacht gesproken, opdat de man op den stoel hem niet zou hooren, maar Saxon Marsh scheen daar zoo bang voor te zijn, dat hij het heele groepje de gang op duwde. „Hier is mijn kaartje", zei hij, terwijl hij den inspecteur iets in de hand stopte. „U zult nog wel van mij hooren. En als u mij nu excuseeren wilt, zal ik mijn armen vriend eindelijk eens gaan bezoeken". Vergezeld van de zuster, die nog trotscher keek dan eerst, liep inspecteur Winn naar de wachtkamer terug, om zijn getuige op te halen. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7