Sovjet-Rusland is verstoord op Zweden en Noorwegen. buiiemand Protesten in Stockholm en Oslo. Het Japansche kabinet afgetreden. De verloven van Pr't^che exoedi ie'eger inge trokken. Enoelsch-Duitsche actie m öe lucht. Ita^aansche wapenen voor Finland vrijgegeven. Het Belgische leger wordt versterkt. Geruchten over Duitsche bemiddeling in Finsch conflict. DERDE BLAD Het Telegraafagentschap der Sovjet- Unie meldt: Onlangs is de aandacht der Sovjet-regeering gevestigd op zekere feiten, welke zich voordoen in Zweden en Noorwegen. Persorganen, die in nauwe betrekking staan met de regeeringen der beide landen en zekere officieele personen zijn in geheime verstandhouding en met steun van de Zweedsche en Noorsche autoriteiten een campagne op groote schaal begonnen tegen de Sovjet-Unie en overgegaan tot daden, welke niet vereenigbaar zijn met de politiek van neutraliteit, welke door de regeeringen der beide landen werd geproclameerd Protesten te Stockholm en Oslo. Op 5 Januari heeft de gezante van de Sovjet-Unie in Zweden mevr. Kolontay. aan den minister van buitenlandsche zaken van Zweden Guenter, namens de Sovjet-regee ring een verklaring overhandigd. Hierin wordt gezegd: „Gedurende de ge- heele maand December hebben kringen en bladen, welke vijandig gezind zijn aan de Sovjet-Unie, onder leiding van het dagblad „Social Demokraten", dat in nauwe betrek king staat met de regeering, een ontoelaat bare campagne gevoerd tegen de Sovjet- Unie, welke alleen verklaarbaar zou zijn, ingeval Zweden in staat van oorlog met de Sovjet-Unie zou zijn of een oorlog tegen de Sovjet-Unie zou voorbereiden". In de verklaring van de gezante werd verder te kennen gegeven, dat de Zweedsche pers ware oproepen tot oorlog tegen de Sovjet-Unie richt en een gewapende inter ventie eischt van Zweden aan de zijde van de regeering van Ryti en Tanner in den oorlog tegen de Sovjet-Unie. Deze campagne, erop berekend ver wikkelingen te provoceeren tusschen de Sovjet-Unie en Zweden, ontmoet van de zijde der Zweedsche regeering geen enkelen tegenstand. Bovendien hebben zekere officieele personen openlijk deelgenomen aan de organisatie van den militairen tegen stand van de regeering van Ryti en Tanner. Op 7 Dec. ongeveer zijn 47 recruteerings- bureaux geopend in Zweedsche steden, on der bescherming van de Zweedsche autori teiten. Het aantal door deze bureaux gere- cruteerde „vrijwilligers" loopt in de dui zenden. Volgens zekere gegevens, op 28 Dec. verstrekt, waren 10.000 van die „vrijwilli gers" uit Zweden in Finland aangekomen. Later werd gemeld, dat twee „vrijwilligers"- korpsen uit Zuid- en Midden-Zweden naar Finland waren vertrokken. De Zweedsche generaal Ernst Linder heeft het opperbevel over hen aanvaard. Bovengenoemde campagne van de Zweed sche pers roept op tot militaire acties tegen Sovjet-Rusland en de openlijke vorming van „vrijwilligers-detachementen" met steun van de Zweedsche autoriteiten. Bo vendien worden van Zweden uit aan de re- geering van Ryti en Tanner rechtstreeks wapenleveranties gedaan en vergunning gegeven oorlogsmateriaal van allerlei aard door Zweden naar Finland te zenden. De verklaring van de gezante der Sovjet- Unie in Zweden tegenover den minister van buitenlandsche zaken besluit als volgt: „De regeering der Sovjet-Unie vestigt de aandacht der Zweedsche regeering op bovenstaande feiten en acties der Zweedsche autoriteiten, die gericht zijn tegen de Sovjet-Unie. De regeering der Sovjet-Unie achtte den tijd geko men tegenover de Zweedsche regeering te verklaren, dat deze acties van Zweedsche autoriteiten niet alleen in strijd zijn met de Zweedsche politiek van neutraliteit, doch zouden kunnen leiden tot een ongewenschte complica tie in de betrekkingen tusschen Zweden en de Sovjet-Unie". De stap te Oslo. Op 5 Januari heeft de gezant der Sovjet- Unie in Noorwegen, Plotnikov, eveneens na mens de regeering der Sovjet-Unie een ver klaring overhandigd aan den Noorschen mi nister van buitenlandsche zaken Koht. In deze verklaring wordt gezegd: „Onlangs hebben zekere kringen in oorwegen, die in nauwe betrekking staan met de regeering en de Noorsche pers een onbeperkte campagne gevoerd egen de Sovjet-Unie, welke campagne slechts schadelijk kan zijn voor en com plicaties veroorzaken in de betrekkin gen tusschen de Sovjet-Unie en Noor wegen". In verklaring van den gezant wordt ver der opgemerkt, dat naast dezen openlijken oproep tot oorlog tegen de Sovjet-Unie de Noorsche pers ruimte beschikbaar stelt voor eischen tot militairen steun aan de regee ring van Ryti en Tanner door de regeering van Noorwegen tegen de Sovjet-Unie. Zekere officieele personen, zooals Ham- bro, de president van het Storting, kapitein- generaal Orflit en anderen steunen deze campagne en nemen er zelfs actief aan deel. In Noorwegen worden openlijk recrutee- rmgscommissies georganiseerd tot aanwak kering van een oorlog op het gebied van Finland tegen Sovjet-Rusland. Er zijn be richten, dat een speciale divisie „vrijwilli gers van de landen der Oslogroep wordt gevormd voor Finland. Tegelijkertijd wordt de regeering van Ryti en Tanner onder bescherming der oorsche autoriteiten uit Noorwegen van wapenen voorzien en worden verschillende soorten oorlogsmateriaal dwars door Noor wegen naar Finland getransporteerd. De verklaring van den gezant der Sovjet-Unie aan den Noorschen minis ter van buitenlandsche zaken eindigt als volgt: „De regeering der Sovjet-Unie ves tigt de aandacht der Noorsche regeering op bovengenoemde feiten en acties der Noorsche autoriteiten, welke tegen de Sovjet-Unie zijn gericht. De regeering der Sovjet-Unie acht het dringend noo- dig te verklaren, dat bovengenoemde acties van Noorsche autoriteiten niet alleen in flagranten strijd zijn met de politiek van neutraliteit door de Noor sche regeering geproclameerd, doch zouden kunnen leiden tot ongewenschte verwikkelingen en de normale betrek kingen tusschen de Sovjet-Unie en Noorwegen zouden kunnen verstoren". Het antwoord van Noorwegen en Zweden. Noorwegen en Zweden hebben resp. op 6 en 10 Januari door bemiddeling van hun gezanten te Moskou op de Russische pro testnota geantwoord. Zij verklaren, dat de Sovjet-regeering haar beschuldigingen op valsche inlichtingen gebaseerd heeft, en dat beide landen er waarde aan hechten de be trekkingen van goede nabuurschap met de Sovjet-Unie in stand te houden. Zij kunnen echter de kwestie der vrijwilligers, die zij als een particuliere zaak beschouwt, niet in strijd achten met het volkenrecht. Het volkscommissariaat van buitenland sche zaken kan Zweedsche antwoorden niet vereenigen, met name wat betreft het Zweedsche standpunt, dat het Zweedsch-Finsche handelsverdrag de Finsche regeering den aankoop van alle door haar benoodigde goederen toestaat. De Sovjet-Russische regeering kan derhalve deze antwoorden niet als volkomen bevre digend beschouwen. Een dergelijke situatie, aldus hst volkscommissariaat, bergt groote gevaren in zich en is een bewijs, dat Zwe den en Noorwegen niet voldoende weer stand bieden tegen het oorlogsdrijven van bepaalde landen, welke Zweden en Noorwe gen in een oorlog met de Sovjet-Unie wil len verwikkelen. Admiraal Yonai kabinets formateur. Minister-president Abe. Het Japansche kabinet is afgetreden. In politieke kringen houdt men rekening met de mogelijkheid van een krachtiger politiek stelsel met een grootere economische controle. Het afgetreden kabinet Abe heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin o.m. gezegd wordt, dat Abe in overeenstemming met het geheele kabinet getracht heeft, de staats zaken te behandelen, doch dat niettemin ge vreesd moet worden, dat volledige overeen stemming der meeningen ten aanzien van de zich met dTNoorschr'en do,or de «geering beoogde maatregelen m- zake het Chineesche conflict niet werd be reik. Het kabinet Abe heeft derhalve beslo ten af te treden, om een stagnatie in de re< geeringszaken, in het bijzonder met het oog op het Chineesche conflict, dat in een nieuw stadium is getreden, te vermijden. Havas meldt, dat gisterochtend een bui tengewone conferentie is gehouden der voor malige legerleiders. Hierin is besloten tot opheffing van het verhop voor de in actieven dienst zijnde generaals, het minister-presidentschap te aanvaarden. In verband hiermede acht men het zeker, dat generaal Hata opdracht zal Admiraal Yonai kabinetsformateur. Nader werd uit Tokio gemeld: krijgen tot het vormen van een kabinet. Tegen alle verwachtingen in politieke kringen, is admiraal Yonai belast met de vorming van een kabinet. Hata de minster van oorlog heeft gezegd, dat hij en zijn collega's hun steun zouden het i verleenen aan Yonai bij diens pogingen een zijn nieuw kabinet te vormen. Het Britsche ministerie van oorlog deelt mede, dat de verloven van Britsche expeditieleger tijdelijk opgeschort. Reuter verneemt uit officieele bron, dat het bericht niet betrekking heeft op man nen, die reeds met verlof zijn. Dezen zullen niet worden teruggeroepen. Britsche verkenners boven Oosten rijk. Van niet-officieele Britsche zijde wordt medegedeeld, dat het luchtgevecht waarbij een vijandelijk vliegtuig omlaag is geschoten zich heeft afgespeeld op zee In de buurt van de Firth of Forth. Men herinnert eraan, dat de Duitschers bij vroegere aanvallen in dit gebied verscheidene toestellen verloren hebben, waaronder minstens vier tijdens een aanval op oorlogsschepen, op 16 Octo ber 1939. Met betrekking tot den aanval in de baai van Helgoland heeft het ministerie van luchtvaart officieel verklaard: Vliegtuigen van de kustwacht zagen drie vijandelijke torpedojagers ter hoogte van Blaavands-Huk (Jutland) Donderdagmid dag en vielen hen aan. De bommen ontplof ten vlak bij de vaartuigen. De Britsche toe stellen leden geen schade. Voorts verwijzende naar het geval met een Bristol-Blenheim machine, deelt het mi nisterie mede, dat een Britsch vliegtuig tij dens een verkenningsvlucht boven Duitsch- land nabij de grens van Luxemburg op 7.000 meter hoogte werd aangevallen door vier Messerschmidt toestellen. De Britsche machine, die volgens het Duitsche legerbe- richt zou zijn neergestort en verbrand, is veilig naar zijn basis teruggekeerd. Britsche vliegtuigen waren boven Weenen en Praag. Reuters bijzondere correspondent bij de Britsche troepen in Frankrijk meldt, dat Vrijdagavond Britsche vliegtuigen uit Frank rijk zijn opgestegen om voor het eerst door te dringen tot Groot-Duitschland. Zij vlogen over Weenen en Praag en lieten pamfletten vallen. Twee uren later keerden zij ongedeerd naar hun basis terug achter de Maginot- linie Het was een mooie heldere avond. In de officieele mededeeling over de ver kenningsvlucht van Britsche vliegtuigen boven oost-Duitschland worat niet gezegd of de vliegtuigen van een basis in Engeland, dan wel in Frankrijk zijn vertrokken. Lucht vaartdeskundigen noemen de vlucht een mooi staaltje van navigatie en organisatie en wijzen er op, dat de vlucht is gemaakt in het buitengewoon koude weer, dat in midden-Europa heerscht. Duitsche tegenspraak. Naar aanleiding van de Britsche berich ten, volgens welke Engelsche vliegtuigen tot ver boven Duitsch gebied zijn doorgedron gen, en zelfs tot Bratislava zijn gekomen, meldt het Duitsche nieuwsbureau, dat de vliegtuigen ver ten westen van Weenen en Praag zijn omgekeerd. Het bureau zegt ver der, dat nachtelijke verkenningsvluchten op groote hoogte van zeer twijfelachtige waarde zijn en niet met dagvluchten verge leken kunnen worden. De Duitsche piloten, aldus deze mededeeling, vliegen overdag bij alle weersomstandigheden tot diep in Frank rijk en tot aan de noordelijkste deelen van Engeland, Schotland en de Noordzee. Een telegram uit Berlijn aan het Zweedsche blad „Aftonbladet" meldt, dat Duitsch'land het embargo op de voor Finland bestemde Italiaansche wapenen heeft opgegeven. In Duitschland wordt thans deze ver klaring gegeven, dat het doorvoer- verbod geschiedde om technische re denen, zooals de moeilijkheden met het spoorwegverkeer en niet om politieke redenen. EEN VERKLARING VAN MATSJEK. De Roemeensche pers heeft een interview gepubliceerd, door Matsjek verleend aan een specialen verslaggever van het agentschap Rador te Zagreb, waarin de leider der Kroa- ten met name verklaart: De Kroaten waren erin geslaagd in Oos tenrijk en Hongarije, zij het niet een volle dige souvereiniteit en onafhankelijkheid van een Kroatische staat te behouden, althans fragmenten van een dergelijke souvereini- I teit en onafhankelijkheid te hebben. De oorsprong van misverstand tusschen Serven en Kroaten is gebleken in het feit, dat de Serven de oprichting van den staat Zuid- Slavië beschouwd hebben als een uitbrei ding van Servië, terwijl wij Kroaten Zuid- Slavië hebben willen beschouwen als een staatsgemeenschap tusschen Servië en Kroatië. I De verslaggever van Rador heeft doen opmerken, dat teneinde op doeltreffende wijze weerstand te kunnen bieden aan de j moeilijkheden van het oogenblik, het niet voldoende was een verbond van Serven en Kroaten te vormen, doch dat ook Roemenië daarbij zou moeten worden aangesloten, j Matsjek heeft deze opmerking in beves tigenden zin beantwoord. I De geschiedenis heeft bewezen, dat het I voor de kleine naties te verkiezen is, wan neer zij zich onderling groepeeren boven een samengaan met groote mogendheden. Der gelijke groepeeringen zijn beter in overeen stemming met de belangen der kleine sta ten, want 't is te verkiezen, dat zij onderling nader tot elkander komen. Dit is vooral het geval met de Donaulanden, zooals Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Zuid- Slavië, die diezelfde belangen te verdedigen hebben. Alle wegen zijn open om onmiddel lijk aan het werk te gaan voor de verster king der economische betrekkingen opdat hun belangen tegenover derde staten zoo goed mogelijk zullen kunnen worden verde digd. In SNEEUWSTORMEN IN SPANJE. geheel Spanje houden de sneeuwstor men aan. De stormen hebben verhinderd, dat de postboot van Malaga naar Manilla kon vertrekken. Bij La Corona is een vis- schersboot gezonken, waarbij een uit vijf leden bestaarde familie verdronken is. De sneltrein van Valencia naar Tarragona is in de buurt van het station Barracas in de sneeuw blijven steken. Uit Castillon is een hulptrein met arbeiders en hulpmiddelen gezonden. Tal van schepen hebben een toe vlucht moeten zoeken in de havens van Valencia en Alicante. De Belgische militaire autoritei ten hebben besloten, over te gaan tot versterking van het leger. Gisterochtend vroeg zijn in verband hiermede overal te Brussel op de muren biljetten aangeplakt. Het betreft hier phase „D". De phase „D" beteekent het oproepen van een aantal reservisten in het kader van het progressieve mobilisatieplan van het leger. Een aantal militairen, vallende onder phase „D" is trouwens reeds vroeger onder de wapenen geroepen. Belgische verloven ingetrokken. Het Belgische ministerie van landsver dediging deelt mede: Alle militairen, van alle eenheden van het leger, die met verlof zijn, moeten zich on middellijk bij hun eenheden voegen. Een belachelijk bericht. Het Belgische telegraafagentschap Belga spreekt op de meest besliste wijze de door een buitenlandsch persbureau verspreide geruchten, volgens welke de Duitsche troe pen Belgisch grondgebied zouden hebben geschonden, tegen. Deze geruchten missen elke fundeering. Groote ongerustheid Havas meldde gister uit Parijs: In berichten, die hier vanochtend uit België zijn ontvangen, wordt gezegd, dat in het Luiksche, waar de troepen in alarm toestand zijn, de ongerustheid groeit. De fabrieken in het Maasdal hebben order ge kregen haar voorraden te evacueeren. Het feit, dat dagelijks Duitsche vliegtuigen op geringe hoogte boven deze streek vliegen, c!raa"t ertoe bij, dat de bezorgdheid aan houdt. Belgische tegenspraak. Volgens een bericht uit Brussel is er geenszins sprakè van alarmtoestand in het Luiksche. Wat de evacuatie van voorraden betreft, bepaalde fabrieken zijn geëvacu eerd in het kader van een plan dat reeds lang uitgewerkt was. Deze evacuatie heeft een normaal verloop. Tegenspraak van geruchten. Uit Brussel wordt nader gemeld: Het is raadzaam, de geruchten, die naar aanleiding van de getroffen veiligheids maatregelen in omloop zijn gebracht, te wantrouwen. Deze maatregelen worden ge kenmerkt door den overgang tot de vierde faze van de weermacht-versterking faze D en door zekere maatregelen van hoog ste waakzaamheid bij de legeronderdeelen. Als automatisch gevolg van den overgang tot faze D is het algemeen hoofdkwartier gevormd. Maar het is niet juist, dat ue algemeene mobilisatie is afgekondigd. Het is niet juist, dat voor een bepaalde streek de alarmtoe- stand is ingesteld, het is niet juist, dat men nieuwe maatregelen voor de evacuatie van bevolking en fabrieken heeft genomen. De maatregelen, die thans ten uitvoer gelegd worden en die in het bijzonder betrekking hebben op de voorraden van bepaalde fa brieken, zijn reeds verscheidene maanden geleden vastgesteld en voorbereid. Slechts enkele honderden menschen uit de grens plaatsen zijn naar het binnenland overge bracht. De dezer dagen getroffen maatregelen toonen aan, dat de waakzaamheid der re geering niet verflauwt. Geen enkele gebeur tenis wordt voor het Belgische publiek ver borgen gehouden: de onafhankelijkheid der bronnen van informatie en de vrijheid der pers moeten de openbare meening tot kalm te inspireeren. In België en het buitenland zullen nog meer alarmeerende berichten verspreid worden. In Engeland heeft men Gistermiddag zelfs gepubliceerd, dat de Duitsche troepen de Belgische grenzen hadden overschreden. Dergelijke enormiteiten moeten geen be roering verwekken onder onze landgenoo- ten, die in hetgeen in het buitenland ge schreven of verspreid wordt, de fantasie zullen weten te herkennen. België blijft kalm, doch met het geweer aan den voet. Twee treinen met geëvacueerden uit grensgebieden. In den loop van gisteravond zijn twee treinen met geëvacueerden uit de oostelijke grensgebieden het Noordstation te Brussel gepasseerd. Onder de geëvacueerden bevinden zich met name zekere verpleegden uit de zie kenhuizen van deze streek. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWEDEN. Het Zweedsche ministerie van buitenland sche zaken deelt mede, dat gisterochtend on bekende vliegtuigen bij de Zweedsch-Finsc ie grens en de eilandengroep tusschen de ste den LueJa en Haparanda boven Zweedsch grondgebied hebben gevolgen. Wegens den sneeuwstorm heeft men de vliegtuigen niet kunnen indentificeeren. De vliegers hebben bij Kallyx, op 10 km. ten Z.W. van Lulea bommen uitgeworpen die op het ijs terecht kwamen. Er is een onderzoek geopend om na te gaan van welken oorsprong de bommen zijn. Lulea door onbekende vliegtuigen gebombardeerd. In den loop van den dag hebben verschei den vliegtuigen van onbekende nationaliteit bommen geworpen ten zuiden van de in noord-Zweden gelegen stad Lulea. De bommen zijn in een onbewoonde streek terecht gekomen, waar zij negen diepe gaten hebben geslagen. Er zijn nog geen nadere bijzonderheden. Er zijn minstens negen bommen bij Kal- lax uitgeworpen, die alle op één na, op zee zijn neergekomen. Eén bom, welke niet ontploft schijnt te zijn, zal uit zee worden opgehaald, met de bedoeling haar te onder zoeken. De bommen hebben geen schade aangericht. Later werd gemeld dat acht vliegtuigen werden waargenomen, die zich om elf uur van het dorp Almhamm op groote hoogte in noordelijke richting begaven. De Fransche bladen maken melding van hardnekige gerucht, volgens hetwelk Hitier, teneinde te trachten het Russische echec in Finland te beperken, zich zou aanbieden als bemiddelaar in den FinschRussischen oorlog. Uit Londen meldt Havas, dat volgens de Sunday Graphic te Kopenhagen Duitsche afgezanten zijn aangekomen, die tot taak hebben, zich op de hoogte te stellen van de mogelijkheid van vrede in Finland. Volgens den Berlijfischen correspondent van het Hamburger Fremdenblatt, aldus meldt Havas uit Kopenhagen, bestaat er in de Finsche kwestie geen enkel verschil van meening tusschen Duitschland en de Sovjet- Unie. De Berlijnsche correspondent van Politi- ken en die van de Berlingske Tidende hou den zich eveneens bezig met de kwestie van bemiddeling tusschen Finland en Rus land. In een bericht uit Stockholm meldt Havas, dat de Berlijnsche correspondent van Stock holm Tidningen terugkomt op een artikel in de Berliner Nachtausgabe betreffende de oorlogsdoeleinden van de Sovjets, t.w. de verovering van havens aan den Atlantischen Oceaan. Hij verklaart, dat Duitschland bij de onderteekening van het pact met Moskou, Rusland de vrije hand heeft, gegeven en hij voegt er aan toe, dat leidende Duitsche krin gen ervan overtuigd waren, dat de Finsch Russische oorlog snel tot een goed einde zou worden gebracht en dat naar Duitsche mee ning Zweden zich onder deze omstandig heden in zekeren zin automatisch onder mi litaire bescherming van Duitschland had moeten stellen. De correspondent van Stock holm Tidningen verklaart bovendien, dat Duitschland in tegenstelling met de ver spreide geruchten geen bemiddeling zal voorstellen. De meening in Italië. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft uit Rome: De bladen in Londen en Parijs hebben dezer dagen geruchten verspreid over be weerde bemiddeling, die zou zijn aangebo den door Duitschland ten aanzien van een vreedzame oplossing van het Russisch Finsche conflict. Deze berichten zijn in het land zelf geenszins bevestigd. Zij zouden afkomstig zijn van belanghebbende zijde en hebben zeer waarschijnlijk geen enkelen grond van bestaan. Daarentegen wordt ge meld, dat er tegelijkertijd een campagne ingezet is door de voornaamste Noorsche bladen ten gunste van een onmiddellijken vrede tusschen Rusland en Finland door af stand aan Rusland van een zone in Karelië, welke noodig is vooi de bescherming van Leningrad. Ook wijst men er op, dat zich een ontspanning heeft voorgedaan in de be trekkingen tusschen de Scandinavische lan den en Duitschland na de verklaring van de officieuze Duitsche pers, dat Duitschland geen druk wil uitoefenen op de Noordsche staten. EEN NEDERLANDSCH VLIEGTUIG BOVEN DUITSCHLAND. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Enkele vijandelijke vliegtuigen hebben in den nacht van 12 op 13 Januari verkennings vluchten boven Duitsch rijksgebied onder nomen. Een Engelsch vliegtuig heeft in den nacht gepoogd, een noord-Friesch eiland aan te vallen. De bommen vielen in zee zonder schade aan te richten. Een Nederlandsch vliegtuig is in de middaguren bij Nordhorn over de Duit sche rijksgrens gevlogen en heeft Duitsch souverein gebied geschonden. (Naar aanleiding van bovenstaand le- gerbericht kan worden medegedeeld, dat in den nacht van 12 Januari vreemde vliegtuigen boven ons grondgebied zijn waargenomen. Zoowel te Londen als te Berlijn is reeds verzocht een onderzoek in te stel len naar de vraag of deze vliegtuigen resp. van Engelsche of Duitsche natio naliteit zijn geweest). DRIE GROEPEN VREEMDELINGEN. De vreemdelingenrechtbanken in Enge land, welke sedert October j.l. de omstan digheden hebben nagegaan van vreemde lingen, behoorende tot de nationaliteit van den vijand, hebben thans haar taak vrijwel volbracht. Als resultaat daarvan zijn 436 Duitschers en 50 Oostenrijkers geïnterneerd en door de rechtbanken in categories geplaatst, hetgeen beteekent, dat zij in concentratiekampen worden ondergebracht. 71199 Duitschers en 822 Oostenrijkers zijn gerangschikt in categorie b, waardoor zij niet worden geïnterneerd, doch zich wel aan spe ciale beperkingen moeten onderwerpen. Deze beperkingen betreffen de vrijheid der betrokkenen zonder voorafgaande goed keuring der politie van woonplaats te veran deren en zonder vergunning verder dan 5 mijlen van hun adres te reizen In categorie c zijn 47.285 Duitschers en 6.597 Oostenrijkers geplaatst, die niet wor den geïnterneerd en ook niet aan beperkin gen onderhevig zijn. De aantallen'geïnterneerden zijn verge leken bij den vorigen oorlog betrekkelijk klein. Toen waren n.l. bijna 30.000 vreemde lingen in interneeringskampen onderge bracht. GEREDDEN IN BRITSCHE HAVEN AANGEKOMEN. Acht geredden van het te NewCastle thuisbehoorendi. schip Granta (2.719 tob), dat Vrijdag, na op een mijn te zijn geloopen, was gezonken, zijn ontscheept in een haven aan de Britsche noordoostkust. Van de 13 andere ledei. der bemanning zijn twee om gekomen en worden tien vermist terwijl een gewonde in een ziekenhuis is opgenomen. Volgens een der geredden was het schip ten gevolge van de ontploffing doormidden gebroken en in minder dan drie minuten gezonken.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 9