I DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De luchtmacht is het sterkste Russische wapen. De Finsche kinderen kijken ernstig. Een Hollandsch vrachtschip getorpedeerd. De spanning in Nederland en 8elgië. ZINGENDE KAISA, DE EENZAME. Antwoord aan de Amerikaansche republiek. De algemeene toestand. Duitschland en de neutralen. S.s. „Arendskerk" in de Golf van Biscaje getorpedeerd en gezonken. Door Duitsche duikboot tot zinken gebracht. GBOTSING IN DB 3DE STATEN. ordt gemeld: izittenden van de beide tegen elkaar zijn ge- met hem parachute la eenige uren loopen wel teruggekeerd. De en gekomen. EKINGEN VAN ENCIOGLOE. onderhoud tusschen lent en den minister Zaken van Bulgarije secretaris-generaal van Buitenlandsche Zaken menciogloe, anderzijds, ieel communiqué o. a. wikkeling der vriend- de landen, hun over- betreft het behoud van Balkan en de bewaring loals deze door de Bul- is geproclameerd.De Deide regeeringen tot troepen van de gemeen- s hebben een nieuwe en van de politiek van endschap tusschen bei- enciogloe keerde Zater-- anboel terug. TING VAN MINISTER lMPINCHI. minister van Marine, ;egenover een vertegen- tvas een verklaring af- als balans ven vier ;r zee noemde: de vrij- iel der geallieerden, en van den handel van inden heeft de Fransche :he duikbooten tot zin- 22.000 ton contrabande 239 koopvaardijschepen is een feit, dat de vrij- aschen handel ter zee ;erwijl tegelijkertijd de ran de zeeën verdween, vervolgens een uitvoe- hetgeen door de Fran- tand was gekomen. HIP OPGEBRACHT. vordt gemeld: igsbodems hebben het schip „Selenga" aange- longkong gebracht voor ontrabande. Dit is het dezen aard in het verre D AAN SOERABAJA'S IAVEN. de vroegte is een zware aan de haven-emplace- baja, in de havenwijk -an het Soerabaja-veem •zee: Ook de loodsen van een Japanseh concern) enige schepen welke aan reeds uit de gevaarlij- estoomd. ■an Soerabaja, gesteund diensten, heeft het vuur rijdt dit met alle kracht, ianks van de United Mo- lige groote exporteur van vormen een uitgebreid middellijke nabijheid van iijkelijk zijn bij dezen xdweer-installaties van de mvaart-maatschappijen in >en). - Gr.pl. 2.05 Verv. van nsoli. 3.50 Radiotooneel. 5.20 Chansons. 5.35 Ka- Zang. 7.20 Lichte muziek. Nat. orkest. 10.20 Radio- Pianovoordr. 11.05 Ray- n zijn jazzorkest. 12.05 alaten. 5.50 Gr.pL 7.40—8.20 Leo 10.50 Gr.pl. 11.20 Concert, enspel. 1.35 Populair con- progr. 4.30 Pianovoordr. :h progr. 5.20 Gr.pl. 6.30 nann's orkest. 7.3512.20 lender. ■n 484 M. 322 M.: 12.20 1.30 Omroeporkest. 1.50 i 7.20 Gr.pl. 8.20 Voor de en 9.35 Omroeporkest en .20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 i 1.30 Omroepdansorkest. 5 Gr.pl. 6.50 Orgelconcert I. 8.20 Voor de soldaten, las, komische opera. 9.50 ist. 10.30—11.20 Gr.pl. (SENDER, 1571 M. 7.35 8.35 Volksmuziek. 9.20 md's orkest. 10.20 Politiek ia kamermuziek en zang. a tot 12.20 Nachtconcert. KE RADIODISTRIBUTIE sum. jm. i 8.8.20, Engeland 8.20 09.50, Hamburg 9.50— II.2012.20 Brussel VI. tala 14.20—14.45, Keulen ender 15.50—16.20, Keulen ariis Radio 16.5017.10, 17.10—17.35, Brussel VI. ïdanest 18.50—22.20, Parijs 0, Brussel Fr. 22.30—23.20, Ier 23.20—24.—. ssel VI. 8.—9.20, Engeland nmarks Radio 11.2012.20, -12.50, Brussel Fr. 12.50— 13.20—13.30, Brussel Fr. arijs R. 13.50—14.20, Dan- 2015.50 Engeland 15.50— at 17.20—18.05, Engeland jssel Fr. 18.35—19.20, Keu- Beromünster 19.3521.20, -21.35, Brussel VL 21.35— 23.20—24.—. an. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. KERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3320, redactie 3330. No. 13 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 16 Januari 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Uit nadere berichten van Finsche zijde blijkt, dat ook gisteren de Russische bommenwerpers bijzonder actief zijn geweest en op tal van plaatsen Finsche steden en dorpen hebben gebombardeerd. Viborg is tweemaal door 'n vijf-en- twintig tal bommenwerpers aangevallen. Talrijke huizen werden getroffen en er schijnen onder de burgerbevolking vele slachtoffers te zijn. De „Pas sieve verdedigingsdienst van Finland" heeft besloten voortaan elke week een ovex-zicht te geven en uit het thans verstrekte weekbericht blijkt, dat niet minder dan 42 plaatsen uit de lucht gebombardeerd werden, waarbij de Russen ongeveer 2000 bommen hebben uitgeworpen, waarbij 18 men- sclien gedood en 93 gewond werden. Het blijkt wel, dat, wanneer men Finland met wapens wil helpen, jagers en bommenwerpers voor het Finsche leger het meest welkome geschenk zullen zijn. De Nederlandsche koopvaardijvloot heeft alweer een gevoelig verlies geleden doordat het motorschip „Arendskerk" in de Golf van Biscaje door een Dnitsche duikboot tot zinken gebracht is. AI zijn bij deze scheepsramp geen persoonlijke ongelukken voorgekomen, zij is een nieuw bewijs van de wreede wijze waarop de oorlog ter zee gevoerd wordt, waax-bij met de neu tralen weinig rekening wordt gehouden. De stopzetting der verloven in Nederland en België heeft tot uitvoerige beschouwingen in de buitenlandsche pers aanleiding gegeven. Van Duitsche zijde veronderstelt men, dat Den Haag en Brussel op Fransche informaties zijn afgegaan, wat zoowel door de Nederlandsche als de Belgische regeering ontkend wordt. Onze medewerkster in Finland, een Noorsche vrouwelijke arts, die werkt bij de geneeskundige hulpdiensten, schrijft ons: Het was een van de laatste dagen van het oude jaar. Ik nam deel aan één van de expe dities van cje geneeskundige troepen; dezen keer gold het het het meest de geëvacueer- den. Onze opperbevelhebber, veldmaarschalk Mannerheim heeft er van het eerste oogen- blik af den nadruk op gelegd, de grootste zorg te dragen, dat levenskracht en gezond heid van het Finsche volk bewaard zul1 en blijven. En dank zij de belangstelling van den veldmaarschalk voor sanitaire maat regelen is het voor ons een feest te mogen werken bij de geneeskundige troepen van Finland. De gezondheidstoestand van het volk wordt steeds gecontroleerd, en wij wa ren nu juist op zulk een controlereis. Op een namiddag werd een vijfjarig Finsch meisje bij ons binnengeroepen om wat voor ons te zingen. Zij was een klein en blond meiske, met roode wangetjes van het spelen buiten in de zuivere, frissche bosch- lucht, die deze streek tot de gezondste van het land maakt. Toch had zij de peinzende, ernstige gezichtsuitdrukking, die de meeste Finsche kinderen in den loop van deze maan den hebben gekregen. Als men de geëva cueerde kinderen ziet, krijgt mengewetens wroeging: In wat voor een wereld hebben wij ze geplaatst? Het meiske zong, eerst alleen, enkele kleine kinderliedjes, met een kleine brooze kinder stemmen zij deed het zoo intens, dat zij alles om zich heen vergat. Tenslotte riep zij ook de andere kinderen, en nu zong dit koor van Finsche kinderstemmetjes de mooie Finsche vaderlandsliederen. Zij zongen met zóó een ernst, dat wij er bij stonden met vochtige oogen en met een beklemd gevoel. Zij zongen natuurlijk in het Finsch, omdat «ij allen Finsche ouders hadden en geen an dere taal kenden. Maar toen wij een uur later van ons avondmaal opstonden, waar toe wij door de gastvrije en op alle gebieden bewonderenswaardig goed opgeleide Lotta's uitgenoodigd waren, kwam één van onze gastvrouwen en vroeg ons mee te gaan naar een kleine kamertje naast de kinderslaap- zaaL Daarbinnen waren de geëvacueerde kin deren zoojuist naar bed gebracht; maar er was nog licht aan, want zij verwachtten een van de Lotta's, die met hen het avondgebed zou doen en hen goedennacht zeggen. Deze Lotta naderde reeds de deur, vertelde zij mij fluisterend, maar was net op het goede mo ment stil blijven staan wegens het gezang, dat-wij nu beiden duidelijk konden hooren. „,Het was Kaisa, het kleintje, dat des mid dags voor ons gezongen had; zij zat nu in haar bed te neuriën of liever gezegd: Zij „fluisterde" als het ware een zang, die het gemeenschappelijk „geheim" was geworden van haar en de andere kinderen, en dat nooit iemand van de „volwassenen" had mo gen hooren; zelfs de „speeltante" aan wie zij zich anders gaarne toevertrouwden, had nooit meer dan een paar woorden van de tekst gehoord, die zij toevallig had kunnen opvangen. Nu vond zij, dat deze woorden op mijn Noorsche taal leken, en had mij daar om geroepen. Bij de eerste regel herkende ik reeds het lied, zonder de woorden nog ge hoord te hebben de melodie zei mij al-es. Maar overigens klonk de uitspraak van de tekst in daze Finsche kindermond zoo hel der, dat men zich niet kon vergissen: „Misschien gaat de winter en het voorjaar voorbij, ook de zomer zal heengaan en misschien het heele jaar". Voorwaar! Solveigs lied uit Hendrik Ibsens beroemde tooneelspel „Peer Gynt" met Griegs muziek, gezongen door een vijfjarig meiske in een Finsch evacueeringskamp! Een kind, dat geen andere taal dan haar eigen kende! Wat een gewaarwording! Hoe zou uit raadsel zich oplossen? Maar dien avond kwam ik slechts het volgende te weten: Het kind kwam, voor zoover mén begrij pen kon, uit het noordelijkste van Finland, omdat de kleeren die zij bij aankomst gedra gen had meer Laplandsch dan Finsch wa ren; bovendien was zij gedurende haar vlucht afgescheiden van haar eigen familie. Op alle vragen had zij maar één antwoord: Moeder zal wel nakomen met bi-oertje". Dit werd gezegd op een toon, waarop haar verdwenen moeder gesproken had toen zij noodgedwongen haar kleine Kaisa alleen liet staan, terwijl zij zich zelf in het brandend huis stortte om het kleine broertje te redden. Zij, die Kaisa verzorgd had op de moeilijke zuidwaartsche reis, scheen een vrouw te zijn geweest, die zelf een klein kindje bij zich had, maar zij was verdwenen, vóór één van de Lotta's -haar te zien kreeg. En zoo zorgt thans de vluchtelingencommissie voor de kleine eenzame zingende Kaisa HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Het opperbevel van de -Duitsche weer macht maaktb ekend: Aan het Westelijke front geen bij-zondere gebeurtenissen. De Britsche onderzeebooten „Starfish" en „Undine" werden door Duitsche afweer- maatregelen in de Duitsche bocht vernie tigd. Een deel van de bemanningen werd gered. DUITSCHE DUIKBOOT DOOR BRITSCH VLIEGTUIG GEBOMBARDEERD. Gister is op de Noordzee een Duit sche duikboot door een Britsch vliegtuig gebombardeerd. Nadat een bom zeer dicht bij de onderzeeboot was terecht gekomen, spatte het water zeer hoog op. Van de duikboot is verder niets meer gezien. DE NIEUWE AMBASSADEUR MET SPOED NAAR BRUSSEL VERTROKKEN. Cudahy, de gezant der Ver. Staten, die vier dagen geleden werd benoemd tot am bassadeur in België is gisteravond plotseling uit Dublin vertrokken om zijn functie te Brussel te aanvaarden. Hij zou pas over twee of drie weken vertrekken. Men gelooft dat zijn overhaast vertrek moet worden toe geschreven aan den tegenwoordigen inter nationalen toestand. De Britsche regeering verklaart in haar antwoord op de nota der 21 Amerikaansche republieken, waarin deze protesteeren tegen de oorlogsactiviteit, in het bijzonder den slag bij de monding van de Rio de la Plata, binnen de z.g. zóne van de Amerikaansche neutraliteit, dat zij zich noodzakelijkerwijs haar volledige rechten van oorlogvoeren voorbehoudt teneinde te strijden tegen de bedreiging, welke zich voordoet door de Duitsche actie en politiek en ter verdediging van die opvatting van recht en die levens wijze, welke naar zij gelooft, voor de volken en regeeringen van Amerika even dierbaar zijn als-voor de volken en regeeringen van 't Britsche gemeenebest van naties. In de nota wordt er de nadruk op gelegd, dat de erkenning van de neutraliteitszone door Groot-Britannië afhankelijk moet wor den gesteld van een haar te geven voldoe ning, dat deze zóne aan Duitsche oorlogs- scheoen en proviandschepen niet een uitge breide wijkplaats moet verschaffen, van waaruit zij zouden kunnen overgaan tot aan vallen op geallieerde en neutrale schepen en derwaarts zij zouden kunnen terugkee- ren, teneinde te voorkomen, dat zij strijd zouden moeten leveren. De nota vervolgt: He* zou ook noodig zijn te verzekeren, dat Duitsche. oorlogsschepen en proviandschepen niet van den eenen oceaan naar den. anderen gaan en dat Duit sche koopvaardijschepen niet deel zouden nemen in1 den handel tusschen de Ameri kaansche staten en buitenlandsche valuta zouden verdienen, welke gebruikt zou kun nen worden voor pogingen tot bevordering van revolutionnaire actie en sabotage in het buitenland en de middelen zouden verschaf fen voor een verlenging van den oorlog en aldus de geallieerden zou berooven v&n de vruchten van hun superioriteit ter zee. Met het oog op de genoemde moeilijkhe den is de Britsche regeering van meenine, dat de eenig doeltreffende methode ter voor koming van oorlogsdaden binnen de neutra liteitszone zou ziin: 1. te verzekeren, dat Duitsche regeering er geen oorlogsschepen heenzende en 2. daar zooveel Duitsche schepen reeds, een toevlucht hebben gezoch* in de Ameri kaansche wateren zou het noodzakelijk voorkomen, dat deze schepen voor den duur van den oorlog onder pan-Amerikaanse!10 controle zouden worden opgelegd. JObJGSTE DRAGER VAN HET VICTORIAKRUÏS GESNEUVELD. Luitenant-Edward Benn Smith, de jongste drager van het Victoriakruis, de hoogste Britsche onderscheiding, is aan het front in Frankrijk gesneuveld. Hij heeft zijn kruis in 1917 op 19-jarigen leeftijd gekregen. In Duitschland, noch in Rusland is men op het oogenblik te spreken over de hou ding welke diverse staten tegen deze beide mogendheden hebben aangenomen. Duitóchland is wel gewend, dat het slechts in zooverre vrienden heeft als hun belangen met de Duitsche overeenstemmen of ais een minder vriendschappelijke houding tot een conflict zou kunnen leiden. Ook Ruslapd is geen mogendheid, die zich in de sympathie van vele andere staten mag verheugen en wel in de allereerste plaats door het feit, dat het de communistische be ginselen uit eigen land ook buiten zijn gren zen in toepassing wil brengen en dat an dere staten nu eenmaal niet met de theo rieën van Lenin en Stalin sympathiseeren. De practische uitwerking van het natio- naal-socialisme heeft Duitschland voor namelijk toen de regeering daar wat al te doeltreffend naar de stichting van een Groot-Duitschland streefde de sympathie van vele staten in en buiten Europa gekost en het onnatuurlijk verbond met Rusland dreigt zelfs tot een conflict met Duitsch- lands trouwsten vriend Italië te zullen leiden. Dat men in zoovele neutrale staten vriendschappelijke betrekkingen met Duitschland onderhoudt en alles in het werk stelt den Duitschen buurman geen enkele aanleiding tot eenige verstoordheid te ge ven, ligt eenerzijds aan den wensch een strikte neutraliteit naar alle zijden- te be waren en anderzijds aan de omstandigheid, dat niemand kan voorspellen hoe deze groote Europeesche oorlog verder zal ver- loopen en men alles wil vermijden waar door aan oorlogvoerende zijde een minder vriendelijke gezindheid kan ontstaan, met het gevaar, dat men tegen ziin zin in den oorlog wordt betrokken. Het is duidelijk, dat, wanneer men het in Duitschland voor de militaire operaties noodzakelijk zou achten, dat Duitsche troe pen over onzijdig gebied trekken, een klein incident voldoende kan zijn om tot een ern stig conflict te worden opgeblazen. Daarom wordt met zoo groote nauwkeu- I righeid onzerzijds tegen elke grensschen- dnig gewaakt en worden ook de commen- aren in de Duitsche pers met groote aan dacht gevolgd omdat regeeringsplannen aan binnen- en buitenland in het licht van begrijpelijkheid en rechtvaardigheid moe ten worden voorgesteld, en de pers in dicta toriaal geregeerde staten een gewillig werktuig is om een zekere stemmine te kun nen verwekken. STEMMING IN BELGIE GEKALMEERD. De dgemeene toestand werd gister te Brussel veel kalmer beoordeeld. Welingelichte kringen zijn van oor deel, dat de zenuwachtigheid der be volking door de militaire maatrege- le.„ welke de regeering genomen heeft, verminderd is en dat thans ge zegd kan worden, dat de crisis ver loopt. DE BELGISCHE KABINETSRAAD VAN GISTERAVOND. In den gisteravond gehouden kabinetsraad is besloten tot inbeslagneming van de com munistische bladen, onder welken titel deze ook verschijnen. Ook is medegedeeld, dat de gouverneurs der provincies besloten hebben rapporten uit te brengen over het besluit met betrekking tot de sluiting der openbare gelegenheden. De regeering heeft besloten een nieuw centrum te vormen voor de opneming van vreemdelingen. Alle opvarenden gered. De Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij vernam gisteren om 5 uur in den namid dag van het bureau zeeverkeer, dat volgens een telegram uit Lon den haar circa 8000 bruto rg. ton groote motorschip Arendskerk, gebouwd in 1938, dat op weg was van Antwerpen naar Zuid-Afrika in de golf van Biskaje op een af stand van ongeveer 100 mijl van Ouessant getorpedeerd en gezon ken is. Alle opvarenden zijn gered door het Italiaansche stoomschip Fe dora en worden vermoedelijk te Lissabon aan land gezet. De Ver. Ned. Scheepvaart Mij. deelt in dit verband nog mede, dat het m.s. Arends kerk gister te 1 uur voormiddag Ouessant passeerde, zoodat de torpedeering gister ochtend te circa 7 uur moet hebben plaats gevonden.Het schip vervoerde ongeveer 4000 ton normale stukgoed-lading van Antwerpen naar Zuid-Afrika. Later deelde de Ver. Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij ons mede, dat zij een telegram had ontvangen van den kapitein van het getorpedeerde schip, den heer Wijker, thans aan boord van de Fedora. Kapitein Wijker deelt in dit te legram mede, dat zijn schip, na onderzocht te zijn, door een Duit schen onderzeeër getorpedeerd is. Er waren geen passagiers aar. boord. De bemanning die in haar geheel gered is, be stond uit 65 koppen, onder wie 28 Euro peanen. De overigen waren Britsch-Indiërs. Wat de dezer dagen in Nederland en België genomen bijzondere militaire maat regelen betreft, is het merkwaardig, dat tot dusver de Duitsche pers zich niet onvrien delijk over deze beide neutrale staten heeft uitgelaten, althans niet in die mate, dat men, daardoor verontrust, de stopzetting der verloven zou moeten gelasten. Het eenige verontrustende voor zoover er dan van eenige verontrusting sprake kan zijn is, voor zoover bekend, dat van Duit sche zijde gemeld is, dat een Nederlandsch vliegtuig bij Nordhorn de Duitsche grens zou hebben geschonden. De Nederlandsche regeering heeft terzake dadelijk een onderzoek ingesteld, waarbij de onjuistheid van deze mededeeling is geble ken, wat door onzen regeeringspersdienst gepubliceerd is geworden. Het zou dus alles een misverstand kun nen blijken, maar het is alweer merkwaar dig, dat de Duitsche pers van de officieele tegenspraak der Nederlandsche regeering geen notitie neemt. En daarbij, dat die pers bijzondere ophef van de beweerde schending van Duitsch ge bied maakt en het dus blijkbaar wil laten voorkomen, dat men de houding van Neder land tegenover Duitschland niet als strikt neutraal kan- beschouwen. Het is nog altijd niet duidelijk welke de minder gunstige symptomen in de interna tionale situatie geweest zijn, welke het stop zetten der verloven noodzakelijk hebben gemaakt. Is er in Den Haag iets bekend over een mogelijk veranderde houding van Duitschland tegenover de neutralen in verband met van die zijde te treffen mi litaire oorlogsmaatregelen dan is de op hef, welke thans in Duitschland over een onbeteekenende kwestie wordt gemaakt een kwestie welke niets anders dan een blijkbaar gezochte aanleiding tot ontevre denheid is zeker merkwaardig genoeg om onze volle aandacht te hebben. Zoo niet, dan zal de Duitsche per3 bin nen enkele dagen wel weer belangrijker problemen te behandelen hebben en zat duidelijker dan op dit oogenblik geconsta teerd kunnen worden, dat dit geschil niet tot de bewuste minder gunstige symptomen kan worden gerekend. In diverse Londensche bladen wordt be toogd, dat Duitsche dreigingen nog geen daden zijn. De Duitschers zouden kunnen bluffen om andere daden te verbergen of zij oefenen pressie op Nederland en België uit om Duitsche verlangens in te willigen. Wanneer men de mogelijkheid van een werkelijk gevaar wil aannemen, dan zou men de beschuldiging, dat de Duitsche grens door een Nederlandsch vliegtuig is geschon den ernstig moeten opvatten omdat dezelfde methoden ten opzichte van Tsjecho-Slowa- kije en Polen gevolgd zouden zijn. Maar op het oogenblik gelooft men in Engeland niet, dat er Duitsche aanvalsplan nen via Nederland of België op komst zijn. Men acht daar den toestand niet verontrus tend en het is alleen maar de vraag waarom' men daar dan de verloven van het expedi- tieleger heeft ingetrokken. Van Duitsche zijde meent men, dat En geland en Frankrijk naar een levendiger oorlogsbedrijf verlangen en Nederland en België willen provoceeren omdat zij aan de Maginotlinie niet verder kunnen komen. De ongerustheid in Nederland en België zou dan veroorzaakt zijn doordat de Engel- sche en de Fransche regeering Den Haag en Brussel bang hebben gemaakt voor Duit sche maatregelen, maar zoowel onze regee ring als de Belgische hebben reeds, ont kend van de zijde der geallieerden eenige informatie te hebben ontvangen. Onze regeering beoordeelt den internatio nalen toestand op grond van berichten waarvan zij de betrouwbaarheid zelve kan controleeren. Het is opmerkelijk, dat de Duitsche pers alhoewel Duitschland in den strijd tus schen Rusland en Finland volkomen neu traal wil blijven dezer dagen heftig te keer is gegaan tegen Noorwegen en Zweden in verband met de medewerking, welke van die zijde aan den doorvoer van Britsche wa penen voor Finland verleend werd. De verontwaardiging tegenover de Scan dinavische staten is vrij spoedig bedaard en men heeft het nu blijkbaar aan Rusland overgelaten om in Stockholm en Oslo te protesteeren. Dat geeft den indruk, dat Duitschland er blijkbaar geen behoefte aan heeft in conflict met de Scandinavische staten te komen. Waar er buiten het reeds vermelde ge schil over de schending der Duitsche grens bij Nordhom geen enkele aanwijzing al thans voor het publiek zichtbare aanwijzing is, dat Duitschland ten opzichte van Ne derland een meer agressieve houding zou willen aannemen, is er alle reden te hopen, dat ook hier de spanning der laatste dagen weldra zal worden weggenomen en de mili taire verloven weer als van ouds verleend zullen worden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1