Kil KEN is KOOFEK «j CLOECK Het electriciteitsproces. Jlcowetciaai Tlieums Weec&ecLM EERSTE BLAD 2 Alkmaar, Dinsdag. Alkmaar door de Haariemsche Rechtbank volledig in het gelijk gesteld. In ons nummer van 23 November pu bliceerden wij een uitvoerig verslag over het zoo belangrijke proces tusschen onze gemeente en het Provinciaal Electriciteits- bedrijf, welk proces voor de Haariemsche Rechtbank werd gevoerd. Zooals men weet liep 't geschil over de vraag of 't Pro vinciaal Bedrijf op grond van de conces sievoorwaarden verplicht was, ook na het beëindigen van het contract, Alkmaar als gegadigde voor te distribueeren stroom, stroom te blijven leveren. De Provincie stelde zich op het standpunt dat ze ten aanzien van de concessievoorwaarden aan het rijk was gebonden, en dat Alkmaar daaraan geen rechten kon ontleenen. Deze zienswijze werd verdedigd door mr. Baron van Haersolte, terwijl mr. A. E. J. Nij- singh, op grond van het verleden het standpunt van Alkmaar, dat ook zij als gegadigde voor den te distribueeren stroom erkend moest worden, verdedigde. De Haariemsche rechtbank heeft heden uitspraak gedaan en Alkmaar volledig in het gelijk gesteld. De rechtbank bepaalde, dat Alkmaar in den zin van de concessie als gegadigde moet worden beschouwd en dat de Provincie verplicht is aan Alkmaar stroom te leveren, zoowel voor eigen gebruik als voor het distributiebedrijf. Ook de eisch van Alkmaar om de Provincie voor eiken dag waarin ze in gebreke is een boete van 10.000 op te leggen, werd toegewezen, terwijl de Provincie veroordeeld werd in de kosten. Voor de toekomst van' Alkmaar ver heugen wij ons over dit vonnis, dat ook voor tal van andere gemeenten in Noord holland van groote beteekenis is. Alkmaar behoudt daardoor de winst uit het elec- triciteitsbedrijf en daardoor de kans op zelfstandigheid. Niet alleen daarom verheugen wij ons over dit vonnis. Er is nog een hooger mo tief. Uit dit vonnis blijkt tevens, dat in strijd met de opvatting van een hooger staatsorgaan en de betreffende staatscom missie, de rechtbank niet bereid bleek het recht, in overeenstemming met de wen- schen van het hooger gezag, te verkrach ten. Het vonnis bewijst dus dat Nederland nog een rechtsstaat is. Voor het rechtsbewustzijn van ons volk is het van hooge waarde, wanneer komt vast te staan, dat ook het hoogere gezag gebonden is aan de wet. Wij achten het een kwaad om op grond van het begrip „dat het met hooge heeren slecht kersen eten is", maar te buigen voor wat rr en onrecht vindt. Mr. dr. Buiskool, die op grond van de overtuiging, dat men, ook al wint men het proces, toch niets gewonnen heeft, omdat de provincie, door verhooging van de tarieven de winst tot nul kan reducee- ren, en daarom de gemeente Schagen be woog het bedrijf maar over te doen, zal nu toch ook wel concludeeren, dat hij wat voorbarig is geweest. Ook in het verhoo- gen van de tarieven is de provincie niet vrij, omdat ze daarvoor de toestemming van den minister behoeft. Waar het Pro vinciaal Bedrijf in N.-H. met zijn stroom- prijs hooger is dan eenig ander bedrijf in Nederland, daar verwachten wij trou wens, dat het met de tariefverhooging zoo'n vaart niet zal loopen. Alkmaar en zijn bevolking hebben rede nen om zich over dit vonnis van de Haar iemsche rechtbank te verheugen en dit te meer omdat deskundigen berekenden, dat particulieren als stroomafnemers, bij een rechtstreeksche stroomvoorziening door de provincie ook niet gebaat zouden zijn, aan gezien de provinciale tarieven niet voor- deeliger zijn dan de gemeentelijke. De provincie zal ongetwijfeld van dit vonnis wel in hooger beroep gaan. Wij zijn er dus nog niet. De eerste slag is echter gewonnen en men weet het: „De eerste slag is een daalder waard". BRAND IN HET BLOCKHOVEPARK. Gistermiddag, omstreeks 5 uur, is brand uitgebroken in de villa van den muziek leeraar den heer P. A. van Langen, welke villa gelegen is op den hoek van de Regu lierslaan en de Blinkenlaan in het Block- hovepark te Heiloo. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het huis in een oogenblik geheel in vlammen stond. De Alkmaarsche brand weer werd gewaarschuwd en was binnen vijf minuten met een autospuit ter plaatse. Er viel toen al niet veel meer te redden want de vlammen sloegen uit de ramen en het dak stond op instorten De brandweer had het vuur weldra bedwongen, maar de geheele inboedel van de villa is verloren gegaan. Gelukkig zijn de bewoners onge deerd gebleven. De brandweer stond daar de heer Ringers ongesteld is onder leiding van den waarnemenden commandant den heer Lind. Tot elf uur is men met de nablus- sching voortgegaan. De garage is behouden gebleven maar van den inboedel waaronder een prachtige vleugel is alles door brand- en water schade verloren gegaan. Verzekering dekt de schade.' BRAND IN EEN HOOIBERG. Gistermorgen omstreeks half elf brak een brand uit in den vijzelberg van den heer S. Admiraal, aan den Oosterzijweg te Heiloo. De Alkmaarsche brandweer was met groot materiaal aanwezig, doch was zoo gelukkig den brand in de kiem te smoren. Bedoelde berg staat op een paar meter van de boer derij, terwijl op enkele meters afstand nog een boerderij staat. Het was gelukkig dat het bladstil was, want het duurde ongeveer 20 minuten voor men water kon geven daar de reservoirs bevroren waren. Men was reeds geruimen tijd bezig om den brand met zand te smoren Nu is het goed afgeko men, doch als er wind was geweest waren 2 boerderijen een prooi der vlammen gewor den. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. DE FRAUDE BIJ DEN GEM. OPHAAL DIENST. De heer Emmerich, eveneens bode bij den Gem. ophaaldienst, verzoekt ons te melden, dat hij niet bij de gister gemelde fraude is betrokken. Hoewel wij in den regel geen opsomming van namen geven van personen die ergens niet bij betrokken zijn, hebben wij voor ditmaal geen bezwaar aan het ver zoek te voldoen, daar de heer E. momenteel ziek is en zijn niet in functie zijn tot voor hem ongewenschte conclusies aanleiding zou kunnen geven. ALKMAARDERS GEWOND BIJ EEN ONGEVAL NABIJ AMSTERDAM. Vrachtauto van den dienst Alkmaar- Amsterdam geslipt. Voor de melding van een ernstig onge luk met een trailer zijn gisteravond om streeks negen uur twee motorspuiten en een reddingswagen van de Amsterdamsche brandweer, alsmede twee ambulance auto's van den geneeskundigen dienst naar den Hemweg gegaan, waar zij echter geen assistentie hebben behoeven te ver- leenen. Wel was een zware trailer van den sneldienst AlkmaarAmsterdam, geladen met zuurstofcylinders, in de sloot aan de Noordzijde van den weg geraakt, doch van de inzittenden was geen spoor te vinden. De Hemweg was in den avond door den regen en den opdooi buitengewoon glad. De vrachtautobestuurder schijnt in de ge vaarlijke bocht uit de richting Amsterdam, nabij de Westerbegraafplaats met groote snelheid te zijn geslipt, waardoor hij de macht over zijn stuur kwijt raakte. Hon derd meter verder stortte de wagen van den hoogen weg in de sloot. Het mocht inderdaad een wonder hee- ten, dat drie van de vijf inzittenden uit Alkmaar slechts lichte verwondingen op liepen, want de cabine was ingedrukt, de wielen waren van den wagen gerukt en de carosserie was totaal ontzet. Later bleek, dat passeerende automobilisten zich over de inzittenden hadden ontfermd. Een van hen, die een diepe snede in het hoofd had gekregen, werd naar het Wil- helmina-gasthuis vervoerd en daar ver bonden. Twee andere gewonden werden naar Zaandam gebracht, waar zij voor schrammen en ontvellingen aan het hoofd werden behandeld, de bestuurder en een vijfde persoon gingen naar Alkmaar door. GESIGNALEERDE AANGEHOUDEN. Een persoon, zekere J. W. C., afkomstig uit Rotterdam, die nog iets met de justitie te vereffenen had, is alhier aangehouden en naar het Huis van Bewaring overge bracht. GESLAAGD. Voor de in December gehouden examens boekhouden van de Ver. van lieeraren en Mercurius slaagden nog de dames T de Jong te Akersloot en G. M. Wuurman, alhier. Voor Engelsche handelscorrespondentie Vereen, v. Leeraren slaagde de heer J. Nierop te Allernaar. DE PROFESSOR HAD GEEN SUCCES. Gisterenmiddag werd de politie door een ingezetene dezer gemeente telefonisch medegedeeld dat in zijn zaak een als heer gekleed persoon was geweest, die getracht had aldaar zaken te doen. Bij een daar naar ingesteld onderzoek bleek dat men hier te doen had met een vreemdeling van Poolsche nationaliteit, die reeds eeni- ge jaren in Nederland door den verkoop van lampen en papier trachtte in zijn on derhoud te voorzien. Bij het afsluiten van eventueele trans acties dischte hij een lang verhaal op over hetgeen hij had medegemaakt in de laatste jaren, waarbij gruwelverhalen over concentratiekampen enz. niet ach terwege bleven. Hierbij kwam naar voren dat hij een universitaire studie had geno ten en niet minder dan Prof. dokter Bach genaamd was. Gelukkig liepen de zaken- menschen niet in zijn opgezetten val, daar zij zeer waarschijnlijk bedrogen waren uitgekomen. De antecedenten van dien zoogenaamden professor waren niet gunstig, daar hij als internationaal zak kenroller gesignaleerd stond en reeds eerder als ongewenschte vreemdeling naar het buitenland was teruggebracht. Het bleek de 63-jarige H. G. te zijn, af komstig uit België. Aangezien hem alhier geen strafbaar feit ten laste kon worden gelegd, is hij hedenmorgen wederom over de grenzen des Rijks naar België uitge leid. Bioscopen. City-theater, half 8, hoofdnummer Ver dachte sta op (rom.-sens.); hoofdrollen Do lores del Rio en Douglas Fairbanks Jr. Toe gang'boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, half 8, hoofdnummer Vier mannen der duisternis (sens.); hoofd rollen Anna Lee, Hugh Sinclair, Griffith Jones Frank Lawton. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag; half 3, matinee. Donderdagavond geen voorstelling. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Het is een wonderlijke wereld (hum.-rom.); hoofdrollen Claudette Colbert, James Ste wart. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdag 17 Januari. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, demonstratie middag Ned. Vereen, v. Huisvrouwen. 8 uur, de Unie, volkszang-avond. Donderdag 18 Januari. 8 uur, theater Harmonie, film Kleur en glorie onzer tropen, voor de Volksuniversi teit. DE GLADHEID. Doordat het niet van beteekenis gedooid heeft en de vorst opnieuw de zacht ge worden ijslaag tot een gladde massa heeft gemaakt wat door het dunne sneeuw laag je nog gevaarlijker is geworden heeft men opnieuw met uiterst gladde wegen te kampen. Op den weg van Alkmaar naar Heiloo zijn vanmorgen eenige auto's van den weg gegleden en tegen boomen terecht gekomen waardoor zij ernstig beschadigd werden. Het was zoo glad dat een lange file auto's slechts uiterst langzaam over den weg kon rijden. De Rijkswaterstaat pakt thans de zaak flink aan door den weg met pekel te be strooien wat veel doeltreffender dan het zand is gebleken. Er is in Alkmaar tot dusver veel te weinig zand gestrooid op wegen en brug gen. Een groot deel van de burgerij heeft blijkbaar evenmin bedacht hoe door nala tigheid velen, die zich over de trottoirs moeten begeven aan gevaar worden bloot gesteld. Wij herinneren er aan, dat wie geen asch of zand strooit óp stoepen en trottoirs voor de huizen, gevaar loopt proces-ver baal te krijgen, daar dit door de politiever ordening wordt voorgeschreven. AANBESTEDING TERREIN VOLKSTUINTJES. Ons bericht over de aanbesteding van het ophoogen enz. van het terrein Volkstuintjes is gister ongecorrigeerd geplaatst. Voor den inschrijver Waterlander moet gelezen Wor den J. Dikkeboom en A. J. Waterlander. Eén andere fout was nog, dat de inschrijver P. Bos niet in Amsterdam maar in Amstel veen woont. KAMERMUZ1EKVEREENIG1NG. Het concert, dat morgen, Woensdagavond, in de Harmonie zbu worden gegeven, is door bijzondere omstandigheden tot een nader te bepalen datum moeten worden uitgesteld. MET DE N. R. V. NAAR CANADA EN ALASKA. Voordracht met lichtbeelden van dr. van der Sleen. Dr. W. G. N. van der Sleen, die verge zeld van zijn eehtgenoote vele reizen maakte over de geheele wereld en daar over talrijke voordrachten hield, heeft gisteravond in 't Gulden Vlies op uitnoodi- ging van de afd. der Ned. Reisvereeniging 'n geheel gevulde zaal meegenomen op een reis door Canada en Alaska. Honderden, neen, duizenden kilometers werden afge legd per opvouwbare roeiboot, per vlieg tuig en met een hekwieler (een soort vaartuig van behoorlijke afmetingen, maar slechts geringen diepgang) door breede stroomen, die over een rotsbodem vloeien, langs onafzienbare bosschen en over steppen, waar groote rendier kudden grazen. Daarbij werd op de gezel lige wijze, welke men zoo langzamerhand al van den zoo bereisden spreker gewend is, enorm veel verteld over de vele zwa righeden, waarmee de reis gepaard ging; over de verlatenheid van dit deéï der we reld (over een afstand van 500 km. woonde er zelfs geen enkel mensch); over de geweldige rotsmassa's en uitgestrekte gletschers, waarbij de Zwitsersche geheel in het niet verzinken en over zooveel dingen meer, dat de zaal in volle aan dacht luisterde gedurende méér dan twee uren. Dat het echtpaar v. d. Sleen in Vancouver was juist ten tijde, dat het Engelsche koningspaar daar vertoefde op zijn bezoek aan Canada, werd nog aanlei ding tot het maken van een groot aan tal prachtige foto's van Indianen, welke eveneens vertoond werden en op meer malen humoristische wijze toegelicht. Zoowel de lantaarnplaatjes als de beide vertoonde films van deze bijzonder inte ressante en vaak moeilijke reis gaven alles wéér in de natuurlijke kleuren, wat de aantrekkelijkheid ten zeerste ver hoogde. De heer Koeman, die ter vervanging van den voorzitter der afdeeling, den heer A. Sietsma, de vergadering had geopend en een en ander had medegedeeld over het programma der vereeniging voor de eerstvolgende weken, bracht aan het slot den heer van der Sleen een welverdiend woord van dank voor zijn zeer aangename en onderhoudende causerie. UITVOERING „TURNLUST". Dat „Turnlust" zooveel mogelijk tracht het gewone leven normaal z'n gang te laten gaan, blijkt wel uit het feit dat ze niettegen staande de vaak belemmerende tijdsom standigheden haar jaarlijksche uitvoering en feestavond blijft organiseeren, op 27 Januari zal deze vereeniging haar turnprogramma aan het publiek demonstreeren op een wijze zooals we dit van haar gewend zijn. Wij twij felen er niet aan of ook dit jaar zal de Har monie te klein zijn. Daar elk jaar de inschrij ving van donateurs wordt stopgezet is het ook nu wel noodig zich spoedig als zoodanig aan te melden. Toegangskaarten kunnen aan de zaal niet worden afgegeven, omdat de avonden van Turnlust" steeds besloten zijn. Voor den feestavond is voor dit seizoen het bekende Hoffmann's cabaret geënga geerd. Het is al weer enkele jaren geleden dat deze familie voor „Turnlust" met zeer veel succes optrad, zoodat de „Turnlust"- aanhang dit besluit met vreugde zal ver nemen. ONEERLIJK BEDRIJFSLEIDER. Maakte 9600 zoek. Voor de Alkmaarsche Rechtbank heeft verleden week terecht gestaan de gewezen bedrijfsleider van de West Friesche Autocar Onderneming, N.K., die in den loop van de laatste zeven jaar een bedrag van ongeveer 9600 had zoek gemaakt, ten nedeele van genoemde firma. K., die een onbeperkt ver trouwen genoot, nam van de firma elke maand geld op voor aankoop van wegenbe- lastingkaarten, maar telkens nam hij met voorbedachte rade veel meer op dan hij noo dig had. Hij kon dit lang vol houden, omdat er niet de minste controle op zijn finan- cieele handelingen was. De man had het geld aan zekere vermaken besteed. Hij leidde een dubbel leven, zonder dat zijn vrouw er het minste vermoeden van had. De officier van Justitie, Mr. G. v. d. Feen de Lille, had twee jaar gevangenisstraf ge vraagd tegen K., die een volledige bekente nis had afgelegd. De Alkmaarsche Rechtbank, heden, Dins dag uitspraak doende, veroordeelde N.K. tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Voorts deed de rechtbank in de zaak tegen den veehouder J. M. uit Enkhuizen, die werd beschuldigd van diefstal of verduistering van een tweetal koeien ten nadeele van den veehouder K.K. te Enkhuizen, met wie hij een gemeenschappelijke boerderij had. De officier, die de kwestie als civiel be schouwde, had vrijspraak gevraagd, met welken eisch de rechtbank zich vereenigde. COVOTO. In „De schaduw", het stuk, dat op 19 Januari a.s. als 4e abonnements-voorstel- ling gaat, wordt de hoofdrol vervuld door Else Mauhs. De verdere rollen zijn in handen van Ko Arnoldi, Willy Haak, Cruys Voorbergh, John Gobau e. a. De regie wordt verzorgd door John Gobau, het décor-ontwerp is van Lucas Wensing. Daar de première eerst onlangs te Hil versum is gegeven, zijn nog niet in alle groote bladen kritieken verschenen. Het Handelsblad schrijft o.a.:Het stuk zelf is niet zonder zwakheden, maar men merkt het niet, zoolang Else Mauhs ten tooneele is. Er isveel overeenkomst met „De onbekende vrouw". Ook hier offert de hoofdpersoon zich op voor het geluk van anderen. Men weet niet in wel ke scène men Else Mauhs het meest moet bewonderen; haar spel is meesleepend, aangrijpend, door en door echt,.» - - En de N. Rott. Crt.: Deze ontroering kwam, groóter en machtiger misschien dan zij ooit bij deze artiste is gekomen. Hier klinken intonaties, welke resonnèe- rên in die regionen, waartoe alleen de al lergrootsten ons brengen,,.. MR. DR. A. BARON ROELL. AMBTSJUBILEUM Een kwarteeuw commissaris der koningin. Vandaag is het vijf-en-twintig jaar ge leden, dat mr. dr. A. baron Röell benoemd werd tot commissaris der koningin in deze provincie. Ter gelegenheid van dit bijzondere jubi leum kwamen de leden der Provinciale Sta ten hedenochtend in het gouvernementsge bouw te Haarlem bijeen om den gouverneur der provincie te huldigen. Deze bijeen komst, die een feestelijk karakter droeg, werd o.a. bijgewoond door den minister van binnenlandsche zaken, den heer H. van Boeyen en den kamerheer van de koningin, jhr. van Lennep, die de gelukwenschen van H.M. overbracht. Mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten en waarnemend commissaris der koningin, die de leiding had van deze bijeenkomst, open de de rij der sprekers en zeide het een groot voorrecht te achten, als eerste den jubilaris van ganscher harte geluk te mogen wen- schen met dit zeldzame feest, waaraan zoo wel het Rijk als de prov. deel hebben. De prov. echter 't meest, omdat, aldus mr. Bo mans, wij u nooit hebben beschouwd en gij u nimmer heb getoond als den rijksopziener, den episcopus, maar in u zagen en zien on zen commissaris, den eersten ambtenaar in de provincie, den voorzitter van Ged. Staten en Provinciale Staten, die het gewest steeds waardig naar buiten representeerde. Spre ker betuigde ook mevr. Röell zijn warmen dank voor het groote en voortreffelijke aan deel in dezen plicht, welke nu eenmaal den gouverneur van een gewest eigen is. Voorts dankte hij den minister van binnenlandsche zaken, die door zijn aanwezigheid grooten luister toevoegt aan dit feest. Deze dag, zoo zeide mr. Bomans, is er een van vreugde en dankbaarheid, omdat het u en ons gegeven is een zilveren jubileum te beleven van den besten commissaris, dien Noordholland ooit heeft gehad. Met den wensch dat God baron Röell en zijn gezin zou zegenen, besloot mr. Bomans zijn rede. Rede van minister Boeyen. Hierna sprak de minister van binnenland sche zaken, de heer H. van Boeyen. Deze heeft ni zijn rede, waarin hij den commissa ris complimenteerde met zijn ambtsjubi leum, medegedeeld, dat het H.M. de konin gin heeft behaagd, den jubilaris te benoe men tot commandeur in de orde van den Nederlandschen leeuw. Rede van Gedeputeerde A. W. Michels. De heer A. W. Michels, die als oudste lid van Ged. Staten in zittingstijd het woord voerde, wenschte allereerst den commissa ris van harte geluk met de zoo juist ontvan gen koninklijke onderscheiding en zeide, dat beter dan wie ook, de leden van Géd. Sta ten kunnen oordeelen over de talenten en de werkkracht, de bestuurskwaliteiten en de uitmuntende kennis van ons gewest van den jubilaris. Met groote bewondering zijn wij steeds vervuld van uw uitgebreide kennis van de zoovele en onderscheiden zaken, die elke week in de honderden dossiers in be handeling komen. Hoevele malen waart u het, die na einde loos geredekavel een modus vord, waar. mede fvij hét plotseling allen eens waren. Hier treedt misschien een uwer eigen' schappen op dén -voorgrond, waarover u zich tegenover ons altijd beklaagt, n.l. dat u geen .verstand van politiek hebt,,s.. VERWACHTING: Geldig tot morgenavond ongeveer 19 uur: Strenge tot matige, overdag lichte vorst, betrokken tot zwaarbewolkt, tijdelijk opkla rend, sneeuwbuien, krachtige tot matige noordoostelijke tot noordwestelijke wind. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. eHt weer over onze omgeving staat geheel onder invloed van de voor van lagen druk, die gisterenavond over .de Deensche eilan den en de zuidkust van Noorwegen was ge legen en die hedenmorgen het noorden van ons land bereikte met een druk van 1000 mbar. Aan weerszijde van de as van deze voor is de weerstoestand zeer verschillend: de Bilt, Vlissingen en Maastricht meldden hedenmorgen nog wind uit het westen met plaatselijk sneeuw en temperaturen boven het vriespunt, terwijl het noorden van ons land in de zeer koude stroom van continen taal arktische lucht is gekomen. De Deen sche eilanden meldden strenge vorst met stormachtige oostenwind en sneeuw. De tem peraturen zijn daar 1015 graden onder normaal. Ook in zuid-Noorwegen is het zeer koud en op de kusten vriest het nog 10 gra den. In de Randstaten is de temperatuur overal beneden -20 graden, terwijl plaatse lijk zelfs 38 graden vorst voorkomt. Het ge bied van hoogen luchtdruk over Groenland met barometerstanden van 1060 mbar ver anderde weinig in beteekenis, daarentegen is de luchtdruk over het oostelijk deel van ÏJszee weer dalende. Over noord-Noorwegen draaide de wind naar noordwest met stij ging van temoeratuur. D« luchtdrukverdee- ling over de Middellandsche Zee is zeer vlak. Het hooge drukgebied over de Balkan is verdwenen terwijl het maximum over Spanje verder afneemt. In de Po-vlakte is de vorst nog steeds niet geweken. Over zuid- Italië viel hier en daar nog regen. Over den oceaan is de depressie-activiteit nog altijd zeer gering. STORMWAARSCHUWINGSDÏENST. Aan de posten van Delfzijl tot de Belgi sche grens. „Weest op Uw hoede". LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.47 tot 7.31 uur licht po. U hebt in de afgeloopen 25 jaar groote veranderingen in de politieke samenstel ling der Staten en dus ook van Ged. Sta ten meegemaakt. Maar u is altijd gebleven de onpartijdige voorzitter, hoffelijk voor ieder en u volkomen aanpassende aan dé zoozeer veranderde omstandigheden. Er is tusschen de Staten en ons college steeds een zeer goede samenwerking ge weest en dit heeft voor ons gewest zegen rijke vruchten gehad. Het is met groote voldoening, dat we mo gen erkennen, dat u als voorzitter van ons college bij mijn weten nooit gebruik hebt gemaakt van uw bevoegdheid, eenig besluit van ons college ter vernietiging voor te dragen en dat het slechts een heel enkele maal is geweest, dat u bij de duizenden ad viezen aan de regeering van uw afwijkend gevoelen kennis hebt gegeven. Wijst dit eenerzijds op de uitstekende samenwerking, het is ook een bewijs van uw wijs beleid en groote bestuurservaring. Zich tenslotte tot mevr. Röell wendend, wenschte spreker ook haar als zijnde een trouwe en krachtige steun van den jubila ris van harte geluk met dezen dag. Rede van den heer E. Luden. De heer E. Luden sprak als oudste lid van de Provinciale Staten namens de inwoners, van het gewest, bij verhindering van den heer Klaas de Vries en memo reerde welke een prachtige carrière de jubilaris heeft gemaakt. Na het ambt van burgemeester der gemeenten Leeuwar den, Arnhem en Amsterdam te hebben ver vuld, werd hij commissaris der koningin in de provincie Noordholland. In vroeger tijd was dit ambt voor een groot deel een eere ambt. De werkzaamheden daaraan verbon den, waren in zekeren zin beperkt. Gedu rende de vijf-en-twintig jaren van de ambtsvervulling van den jubilaris is dit in de provincie Noordholland anders gewor-

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2