rfSCRE BEURS VACANTIE y%, De Russen zijn bij Salla 45 kilometer teruggetrokken. Sedert het uitbreken van den oorlog zouden de Russen 208 vliegtuigen hebben verloren. De ontploffing te Londen. EEN VEELBEWOGEN DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 19 JANUARI 1940. efde dan eerst om ran acht uur de wacht etrekken. ;djes bij die den dokters mijn Zangzaadbundel, middag en avond de leerde in afwisseling het Zuid-Afrikaansch, voorbij St. Helena al iad gemaak. Voor vertrek gereed. even en te werken op ad tot land, van men- Morgen halen wij de n gaat het om de Kaap enzo Marquez en Beira. zeggen, want als het in en volgenden brief te iok daar weer weg zijn. (Ongecorrigeerd). K.T. lDAMSC*I >or Alkmaar, 19 Januari 1940. Vor.k. 2.45-3.00 1938 S53/s 85%, 1937 835/. 83'Vm i m verkl. 12 12 EN. 87% 88 250 81 79% 164 1655/, bank 106% NNENL. lie 35% 35 57% 0 9 320 94 m. Bezit 125% 125 I1TENL. poe 36% 35% 9 0 9 22 21%«-i 9 9 9 551/,, 55%,-ï 0 9 9 31%, 38%, 1 B 38% 0 27% 27% Êayon 18% 18% 16%6 15f i 5 i 0 44%6 42%-% t 4% :h. 395 391»/, 242 242 Unie 229% 22y% en 101% 101 9 9 9 56 56 9*9 100 100 241% 255% 2^3 9% 8% 198 IcO 106 124% 553/, 101 33/16 eli lijn an lijn boot. i JEN. >0. x) ex-coupon Ixdividend. koers 2'it, heden 2*'» RSEN AMSTERDAM E1C1EEL.. Vorige koers 1.88V« 93% 93 113 111% 105'/, 103% 105 122 169 139 137% 18% 18 93/,, 10% 10%, 12% 12% 7 Is/, 253 28% 8%6 196% lnO 109 3s/, 7.433% 75.40 4.21% 31.64 42.18 36.32 K 44.82)4 42.75 heden 1.88 7.45% 75.45 4.2214 31.62)4 42.17 36.32 H 44.77)4 42.75 De bombardementen. Russische vliegtuigen hebben Woensdag Abo en Lappeenranta gebombardeerd. Er braken enkele branden uit en te Lappeen ranta zou een burger gedood zijn. Thans worden nadere bijzonderheden ver nomen omtrent het bombardement der stad Ekenaes. Meer dan 100 Russische vliegtuigen deden een aanval op dit stadje, waar elk militair objectief ontbreekt. Zij wierpen bommen, doch schoten tevens op de brand weerlieden, die het vuur bestreden. Enkele vliegtuigen bleven de brandweerlieden met hun mitrailleurs bestoken en het is een wonder, dat niemand werd gedood. Slechts vijf personen worden gewond, op de 3.600 inwoners, die het stadje telt. Hulpcentrales voor de evacuatie. De Finsche bladen melden, dat ter ontlas ting van het Finsche ministerie, een speciale hulpcentrale voor de geëvacueerden is opge richt. Deze centrale zal zich bezig houden met de verhuizing, onderbrenging en onder steuning van en werkverschaffing aan de vrijwillig of gedwongen geëvacueerden, welker aantal meer dan een half millioen, d.w.z. ongeveer een zesde der totale bevol king van Finland, bedraagt. De koude in Helsinki. Terwijl het in Helsinki dertig graden vriest en de voorraden wollen goederen in de grootere zaken reeds zijn uitverkocht of voor de troepen gevorderd zijn, daalt de temperatuur in de voorsteden, waar talrijke uit de hoofdstad geëvacueerden in lichte, niet voor winterverblijf gebouwde zomervilla's wonen, tot 40 graden onder nul. Schade ten gevolge van den vorst en ziekten door kouae en verkoudheden zijn den laatsten tijd zeer toegenomen. Van Woensdag tot Donderdag tegen den middag heeft de bevolking van Helsinki geen gebruik behoeven te maken van de schuilplaatsen en bomvrije kelders. Er vlogen geen Russische toestellen naar Helsinki. Samenwerking voor hulp aan Finland. Uit naam van de Pan-Europeesche Unie heeft de voorzitter, Coudenhove-Calergi aan den president van Portugal, Salazar, ver zocht te Lissabon een conferentie bijeen te roepen van alle staten, die bereid zijn Fin land te helpen, teneinde deze hulp te coör- dineeren. Het Finsche legerbericht luidt: Van de Karelische landengte niets nieuws te melden. Aan de' Oostelijke grenzen heb ben de Finsche troepen alle vijandelijke ten N.O. van het Ladogameer afgeslagen. In den sector van het Tooki en Kihma hebben Finsche patrouilles verscheidene belangrijke afdeelingen van het Russische leger vernie tigd. In Lapland, in den sector van Salla, zijn de Finsche troepen de laatste dagen 45 km. opgerukt. Jontsijaervi moest worden ontruimd door de Russische troepen, die teruggedreven werden tot Markajaervi, waar de strijd wordt voortgezet. Aan de andere deelen van het front is het betrekkelijk kalm. In den loop van den dag 17 Januari heeft de vijandelijke luchtmacht nog Abo en Hangö gebombardeerd, alsmede Lappeen ranta en Koivisto. Volgens de tot dusver ontvangen inlichtingen werden in Lapland twee personen gedood en vier gewond. In den loop van den dag hebben de Finnen elf Russische bommenwerpers neergehaald. De beschieting van Viipuri. Uit Viipuri wordt vernomen, dat de stad nog steeds door Russisch geschut, op onge veer 40 kilometer afstand opgesteld, bescho ten wordt. De strijd bij Salla. In het gebied van Salla zijn de Russische troepen 45 km. teruggetrokken. Eerst trok ken zij terug op Kemijaervi, waar fel werd gestreden. De strijd verliep gunstig voor de Finnen en de Russen trokken verder terug via Jontsijaervi naar Merkaejaervi. De Fin nen stellen zich evenwel niet tevreden met deze resultaten en men verwacht, dat binnen kort een beslissende slag in dit gebied zal worden geleverd. Alvorens een offensief te ontketenen heb ben de Finsche patrouilles krachtig gewerkt op de achterwaartsche verbindingen van de Russen. Men weet niet uit hoeveel divisies de Russische strijdmacht bestaat, doch men heeft rede om aan te nemen, dat dit twee divisies zijn. Een van deze is op Kemijaervi teruggetrokken en werd gedwongen verder naar de Russische grens te retireeren. In het gebied van Merkaejaervi wordt zeer ver woed gevochten en men verwacht, dat.hier het beslissende gevecht zal worden geleverd. Niettegenstaande de felle koude zijn de Russen ten Noorden van het Ladogameer tot den aanval overgegaan. Zij werden evenwel met groote verliezen teruggeslagen. In het gebied van Ayttojoki en Kuamo werd ge vochten bij een temperatuur van 45 graden beneden het vriespunt. Aan het front van Karelië blijft de artil lerie van de Russen zeer actief. Veel resul taat levert dit schieten niet op en men ver onderstelt, dat het voornamelijk ten doel heeft de Russische troepen moed te geven. In de bosschen heeft men de geheele tot ijs bevroren lijken van Russische soldaten ge vonden. De Finsche batterijen te Borko, een vijftig tal vliegtuigen heeft bommen geworpen, doch zonder succes, een toestel werd oimiaag ge schoten. Volgens de statistieken van den Finschen generalen staf heeft de luchtmacht van de Sovjet-Unie sedert het uitbreken van de vijandelijkheden 208 toestellen verloren. Naar schatting verbruikt de Russische lucht macht bij de operaties boven Finland iederen dag een half millioen liter benzine en aange zien het transport van zulke hoeveelheden brandstof niet gemakkelijk is, verwacht men, dat'het optreden van de luchtmacht gehin derd zal worden door gebrek aan benzine. De strijd in het gebied van Salla is bui tengewoon moeilijk, aangezien de Russen hier veldversterkingen hebben gebouwd. Zij beschikken hier over betere verbindingsmid delen, dan bij de vroegeren gevechten en hopen in de nieuwe stellingen, waarop zij teruggetrokken zijn, tegenstand te kunnen bieden. Zij pogen thans een half cirkelvor mig front te vormen. In de bosschen voor het front zijn de Russische patrouilles zeer actief en pogen zij de verbindingswegen van de Russen te verbreken. Men kan den strijd bij Salla beschouwen als de sleutel van de win- tercampagne. Het Russische legerbericht. Het legerbericht van het militaire district Leningrad zegt: „Op 18 Januari bestond de militaire actie aan het front hoofdzakelijk uit bedrijvigheid van verkenriingsafdeelin- gen en artillerievuur in een aantal districten. De Sovjet-Russische luchtmacht heeft ver kenningsvluchten ondernomen". De mislukking der Russische aan vallen ten N. van het Ladogameer. De overhaaste terugtocht van de Sovjet troepen in het gebied van Kitelae, op circa 10 km. ten Oosten van Impilathi, schijnt tot de ineenstorting te moeten leiden van de ge heele positie van de Russen in het gebied, dat onmiddelijk ten Noorden van het Lado gameer is gelegen. In dit gebied, dat de voor post vormt van de voornaamste Finsche verdedigingsstelling, welke aan den Noorde lijken vleugel van de Mannerheim-linie grenst, hadden de Russische troepen zich sedert het begin van den oorlog zeer veel in spanning getroost. Van dén aanvang af heeft het roode leger verwoed gevochten om het bezit van hst op enkele kilometers van Kitelae gelegen kruispunt, dat de verbinding zijner colonnes zou hebben verzekerd met het oog op latere operaties tegen de voor naamste weerstandslinie der Finnen. De ont zetting van Kitelae en van dit kruispunt na den overhaasten terugtocht der Russen op deze plaats, heeft een bres geslagen in het geheele Russisch aanvalsstelsel. Op het oogenblik zou de linkervleugel der Russische troepen, welke in het gebied van Pitkaeran- ta steunt op het Ladogameer, wanhopig vechten teneinde te voorkomen, dat zij door de uit het Noordwesten komende Finnen omsingeld worden. De positie dezer troepen is temeer gevaarlijk, daar zij voor den terug tocht slechts beschikken over den weg langs het meer naar Salmi, die bestreken wordt door de kustbatterijen van het eiland Mantsinsaari, waar de Finnen stand hebben weten te houden. De terugtocht der Russische troepen, die naar het schijnt tot taak hebben, zich een weg te banen tusschen het Ladogameer en het Finsche merengebied, teneinde de ver dedigers van de Karelische landengte in den rug te kunnen aanvallen, moet in verband worden gebracht met het feit, dat het roode leger voor de Mannerheim-linie op deze landengte sedert bijna een week geen offen sief meer heeft ontketend, doch zich veeleer bezig houdt met het graven van loopgraven en het aanleggen van prikkeldraadversper ringen om het terrein te verdedigen. Het schijnt derhalve, dat generaal Meretzkoff, de commandant der Russische troepen in Ka relië, heeft afgezien van zijn strategisch plan om van het Zuiden uit Finland binnen te dringen. NEDERLANDER IN FRANRIJK TERECHTGESTELD. Uit Chalons-Sur-Maine werd gistermiddag gemeld: Vanochtend bij het aanbreken van den dag is de 26-jarige Nederlander W. Z. van Z., die op 18 November door den permanenten krijgsraad van het zesde district wegens spionna- ge ter dood was veroordeeld, gefusilleerd. VERONTSCHULDIGING VAN DE SOVJET-UNIE AAN NOORWEGEN. Het volkscommissariaat voor buiten- landsche zaken van de Sovjet-Unie heeft geantwoord op de nota, welke de Noor- sche legatie te Moskou heeft overhandigd op 15 en 16 Januari, waarin werd gepro testeerd tegen het feit, dat op 12 en 14 j Januari Sovjet-Russische vliegtuigen de Noorsche grens hadden geschonden. In het antwoord van de regeering der Sov jet-Unie wordt toegegeven, dat tenge volge van de slechte weersomstandig heden werkelijk Sovjet-Russische vlie gers bij vergissing de Noorsche grens hebben geschonden. De regeering der Sovjet-Unie biedt hiervoor haar veront schuldigingen aan. NATIONAAL-SOCIALIST IN BELGIE GEARRESTEERD. Gister is te Brussel een jongeman gear resteerd, die zich op verdachte wijze op hield bij de plaats, waar eenige dagen ge leden het verdwaalde Duitsche vliegtuig was gedaald, aan boord waarvan men zekere do cumenten had gevonden. Uit een onderzoek is gebleken, dat de jongeman lid is van een Duitsche nationaal-socialistische organisatie. AANSLAG OP MINISTER VAN FINANCIEN. De minister van financiën van Irak, Roe- stam Haider, is gister op zijn bureau neer geschoten door een oud-inspecteur van po litie, die uit 's lands dienst was ontslagen en een onderhoud met den minister had verzocht. De minister werd in allerijl naar een ziekenhuis vervoerd. Omtrent zijn toe stand is nog niets bekend. De dader van den aanslag is gearresteerd. De minister van financiën is door drie revolver kogels getroffen. Hij is ernstig ge wond. AUSTRALIË LEVERT MUNITIE AAN ENGELAND. Het Australische oorlogskabinet heeft gis ter zijn toestemming verleend voor de leve ring van munitie tot een bedrag vaii 2.750.000 pond sterling aan Engeland. Er zijn onderhandelingen gaande voor de levering van nieuwe hoeveelheden. Nader wordt uit Londen gemeld: Officieel wordt medegedeeld, dat de ontploffing (waar van wij gister onder laat ste berichten melding maakten) zich heeft voorgedaan in de koninklijke kruitfabriek in Waltham Abbey. Volgens de laatste niet-officieele be richten wordt het aantal gewonden ge raamd op 30. Vijf personen werden ge dood, zooals is medegedeeld in een ver klaring van het ministerie van de voor raden, dat het toezicht heeft op de pro ducten van wapens en munitie. Niet offi ciéél wordt verder vernomen, dat de explosies beperkt bleven tot één loods der fabriek en zoo sterk waren, dat stalen balken 500 M. ver werden weggeslingerd. Onder normale arbeidsomstandigheden werken niet meer dan zes arbeiders in elke loods der fabriek. De politieafzet- ting houdt een ieder op een behoorlijken afstand. Van een zekeren afstand gezien echter ziet de fabriek er niet ernstig be schadigd uit. De fabriek ligt in het hartje van een tuinbouwdistrict en honderddui zenden glasruiten zijn versplinterd. Hon derden personen in de omgeving renden uit hun huizen, denkende, dat de ont ploffingen veroorzaakt waren door bom men of geschutvuur. Een bewoner zeide: ,,er was een verschrikkelijk, onbeschrijfe lijk geraas en het huis schudde. Wij dach ten aan een luchtaanval en renden naar den schuilkelder. Toen wij het huis ver lieten, zagen wij een geweldige zwarte rookwolk in de lucht en toen wij vijf minuten later uit den schuilkelder kwa men, zagen wij boven de fabriek een groote vuurzuil, die verscheidene minuten bleef'. Vele personen werden de lucht ingeslingerd en vielen op den grond. De zolderingen van vele huizen scheurden en schilderijen vielen van de muren. De ruiten van sommige nabijliggende hui zen braken echter niet, ofschoon winkel ruiten op 10 km. afstand vernield werden. In het onbeschadigde deel van de fa briek wordt het werk normaal voortgezet. Alle arbeiders in de aangrenzende afdee lingen bleven op hun post na de ontplof fing. Kort voor de arbeiders de fabriek zouden verlaten, kwamen honderden personen uit de omliggende buurten bij een voor den hoofdingang en toen de mannen naar buiten kwamen, werden zij verwelkomd voor de ongeruste vrouwen en verwanten. Toen sommige arbeiders een tabakswinkel binnengingen om ciga- retten te koopen, bleek, dat sommigen nog danig onder den indruk waren van den schok. Gretig staken zij een cigaret op. Men wacht te Londen op een officieele mededeeling omtrent de ontploffing. Intus- schen zijn nog geen nauwkeurige bijzonder heden ten aanzien van de explosie of omtrent de slachtoffers te verkrijgen. Er wordt thans vernomen, dat de beide reeds gemelde ontploffingen korten tijd later gevolgd werden door een derde. Een man, die op ongeveer 2 kilometer afstand van de fabriek aan het werk was, zeide: „Een groote bundel vlammen schoot omhoog. Dit ging gepaard met een rukwind alsof een expresstrein voorbijreed". De fabriek heeft een eigen medisehen dienst. Alle gewonden worden daar behandeld. Men denkt aan sabotage. Vernomen wordt, dat de verdenking be staat, dat sabotage de oorzaak is van de ontploffing. Het verluidt, dat er pogingen zijn ge weest om te saboteeren. Ambtenaren van Scotland Yard hebben reeds een rapport aan de autoriteiten uitge bracht in afwachting van een definitief ver slag. Meer dan een week geleden hadden rechercheurs een bezoek aan de fabriek ge bracht, nadat Scotland Yard een wenk had gekregen. ACHT DOODEN BIJ BRAND. Bij een brand te Dundalk in het graafschap Louth (Ierland) zijn acht personen om het leven gekomen. Cmit-pafclicalie. AANKOOP SLACHTVEE VOOR BLIKVLEESCH. Van officieele zijde wordt bekend ge maakt, dat op Zaterdag 27 Januari 1940 de overneming van slachtvee dooi de Neder- landsche Veehouderijcentrale zal worden beëindigd. Voor het laatst zullen derhalve in de week van 2227 Januari op de ver schillende markten runderen, bestemd voor de bereiding van vleesch in blik, worden overgenomen. 's-Gravenhage, 18 Januari 1940. PRIJZEN VERSCH RUGSPEK. Van officieele zijde wordt bekend ge maakt, dat de prijzen voor het bij de Nederlandsche Veehouderijcentrale in te leveren versch rugspek, met ingang van Maandag 22 Januari 1940 verhoogd zullen worden en tot nader order zullen zijn als volgt: Per strook zonder wang: A-spek boven 28 kg 0.76 B-spek van 2427,9 kg 0.75 C-spek van 1823,9 kg 0.7é D-spek van 1317,9 kg 0.68 G-spek van 1012,9 kg 0.69 H-spek van 89.9 kg 0.65 I-spek van 67,9 kg 0.62 alles per kg; de laatste drie soorten zon der achterkinkel. De overige voorwaarden zijn ongewijzigd gebleven. 's-Gravenhage, 18 Januari 1940. PLETTEN VAN GRAAN. De Minister van Economische Zaken maakt het volgende bekend: Daar ten opzichte van het pletten van haver en andere granen bij velen de mee ning blijkt te bestaan, dat dit niet verbo den is, wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat, zonder ontheffing van het verbod voor het verwerken of bewerken van crisisproducten tot veevoeder (Vee- voederbesluit 1939), het pletter van haver niet toegestaan is. In het algemeen zal deze ontheffing niet worden verleend aan landbouwers. 's-Gravenhage, 18 Januari 1940. ACTIVITEIT VAN VLIEGERS EN GESCHUT BIJ SYLT. Uit Kopenhagen wordt gemeld: Uit Ton der wordt gemeld, dat om zes uur gisteroch tend een hevig vuren der luchtdoelartille rie van het zuidelijk deel van Sylt het Duitsche eiland, dat tot luchtvaartbasis is ingericht werd gehoord, dat een half uur heeft geduurd. Tien groote Duitsche vlieg tuigen zijn om zes uur opgestegen van het vliegveld van List, op het noordelijk deel van het eiland gelegen. Zij vlogen recht streeks naar het zuiden. Even later stegen vijf Messerschmidts van Sleeswijk op. Deze toestellen begaven zich in westelijke rich ting. Korten tijd later werd een hevig geschut vuur gehoord dat waarschijnlijk afkomstig was van oorlogsschepen. Twee uur later passeerden vijf vliegtuigen, die uit het N.W. kwamen, boven List. Onmiddellijk hierna werden vijf ontploffingen gehoord. Men gelooft, dat deze ontploffingen zich hebben voorgedaan in de op Sylt gelegen steden Rantuu en Keitun. Den geheelen tijd was er een hevig vuur van luchtdoelgeschut. Er komen nog steeds berichten binnen over groote activiteit in de lucht boven Sylt. SENATOR BORAH ERNSTIG ZIEK. Uit Washington wordt gemeld: Senator Borah, de gewezen voorzitter van de senaat commissie van buitenlandsche zaken, heeft tengevolge van een val in zijn woning een hersenbloeding opgeloopen. Zijn toestand is kritiek. Senator Borah was gisteravond volkomen buiten bewustzijn. De patiënt had hooge koorts. De hem behandelende geneesheer heeft gezegd, dat binnen 24 uur de crisis kon worden verwacht. President Roosevelt heeft zich telefonisch in verbinding gesteld met het huis van den senator om uiting te geven aan zijn mede leven. !hidi£et0ii Naar 't Engelscb van Maxwell March. reclame- plan: DAGBLADRECLAME! 53) Judy wist niet hoe ze het had. Het was een heel doodgewoon gesprek geweest, heel anders dan het strenge onderzoek, dat zij verwacht en gevreesd had. Deze man was zoo'n vriendelijke dorpsdokter, die er reke ning mee houdt, dat hij met een vacantie- gangster te doen had en dus van te voren weet, dat de patiënt niet lang onder zijn be handeling zal blijven. Hij leek heelemaal niet op iemand, die sir Leo gezonden zou hebben, om achter de waarheid te komen, om desnoods Marguerite te forceeren, de patiënte aan hem over te geven. Zij zag, dat Marguerite Ferney en de kleine dokter in een druk gesprek gewik keld waren, toen zij het huis weer ingingen en ze zou wel graag gehoord hebben waar ze het over hadden. Had ze het evenwel kunnen verstaan, dan zou haar verwonde ring nog grooter geweest zijn. Marguerite speelde haar rol werkelijk uitstekend. „Dus u denkt, dat ik mij niet ongerust hoef te maken, dokter? Dat is een pak van mijn hart. Ik was al zoo bang, dat ik haar naar een ziekenhuis of zooiets moest breng en. Maar zooals u zei, het is niet verstandig, om menschen, die men niet goed kent, bij zich in huis te nemen". Dokter Doe keek haar tersluiks aan. „O, neen, geen sprake van, mevrouwtje" zei hij. „U zult een paar dagen met haar opgescheept zitten en dan zou ik haar maar weer terugsturen naar waar ze vandaan gekomen is. Ik ben maar r.iet te diep op haar geval ingegaan, omdat ze toch haar eigen dokter heeft. Maar je kunt zien dat zij een invalide is. Haar pols was erg zwak en haar tint valt direct op. Maar als zij zich goed in acht neemt, kan ze nog jaren mee. Het groote gevaar voor dat soort menschen schuilt juist daar in, dat zij vaak te veel van hun krachten vergen. Ik weet nog niet wat haar ziekte eigenlijk is een sloopends bloedarmoede of zooiets. Maar, zooals ik u al gezegd heb, ik ben er niet te ver op in gegaan. Zij schijnt het ook als tamelijk normaal te beschouwen". Marguerite Ferney bracht hem tot aan de deur. Ze bedankte hem recht hartelijk en dokter Doe was er van overtuigd, dat hij met een charmante vrouw had kennis ge maakt, die door haar overgevoelig hart tij delijk met een zieke gast was opgeknapt geworden. Zoodra het kleine auto'tje verdwenen was liep Marguerite vlug de breede trap op en tikte aan de deur van de biblotheek. Een minuutje later zat ze op de leuning van Carlton's stoel druk te vertellen. „Hij slikte het als een lammetje", zei ze, „en het meisje heeft prachtig meegeholpen, zonder het zelf te weten. Zij dacht, dat haar voogd hem gestuurd had en hij is net als al die menschen in het Arcadian hotel, er van overtuigd, dat zij een invalide is. Hoe vind je het?" „Prachtig, mijn lieve Marguerite, prach tig. Tot zoover is alles schitterend geloopen. Maar we zijn er nog niet. Het is nog pas het begin". D? stem van Carlton Webb klonk ernstig. „We moeten oppassen, dat we geen fouten maken. Tot nu toe gaat ailes uitstekend. De verklaringen van den dokter zullen we bij het onderzoek heel goed kunnen gebruiken" Marguerite rilde. „Ik vind het niets pret tig, jou dat woord te hooren gebruiken", zei ze. „Ze ziet er heel ziek uit. Werkelijk heel ziek. Ik kan het maar niet van mij af zetten. Je hebt toch niets gedaan, wat ge merkt kan worden?" „Neen hoor. Ik heb je toch gezegd, dat ik geen idioot ben, Marguerite. Als ze een paar dagen rust heeft, zal ze weer gewoon zijn, net zoo fit als altijd. Dat is alles. Het is net, alsof ze honger geleden heeft. Dus nu heb ben we de eerste staopen gedaan. Nu is de derde aan de beurt. We moeten voor een alibi zorgen, dat is van het hoogste belang. We moeten ergens zijn, ergens waar we op hetzelfde moment, dat onze jonge vriendin haar ongelukje krijgt, door andere men schen gezien worden". Hij stond op en zijn arm door den hare stekende, staarde hij een oogenblik door het breede raam naar de verblindende streep water achter den tuin. „Het -ziet er erg vreedzaam uit, vind je niet?" zei hij met een lachje, dat zoo abso luut gevoelloos klonk, dat Marguerite hui verde. „Niemand zal aan de strooming denken. De gevaarlijkste van de Oostkust, niet waar? Zelfs op een dag als vandaag Marguerite wendde zich af. „Je maakt me bang, Carlton", zei ze schor. Hij greep haar bij den arm en kneep haar eens flink. „Doe niet zoo gek. Het is nu bijna achter den rug". Ze vonden Judy achterover liggend in haar kussens. Toen zij naderbij kwamen, keek ze nieuwsgierig op. „Die grappige kleine dokter zal toch geen argwaan hebben?" „Neen, kindje. Hij is weggegaan met een rapport voor sir Leo, waar wij, van ons standpunt bezien, zeer tevreden mee kun nen zijn. Hij zei, dat je nog zeker een dag of drie absolute rust moest hebben, dus dien tijd kun je ten minste al gerust zijn. En ondertusschen zal je oom er wel zijn. Ik kan mij niet begrijpen, wat hem zoo lang ophoudt". Er scheen een donkere wolk op het ge zicht van het meisje te komen en Mar guerite ging verder. „Je hoeft nergens bang voor te zijn, lieve schat. Bij mij ben je veilig, hoor". Judy keek haar dankbaar aan. „Je bent ongelooflijk lief voor me. Mar guerite. Ik ben bang, dat ik je veel last veroorzaak". Carlton Webb lachte. „Daar zou ik nu geen zorg over hebben", zei hij. „Maar hoort u eens, juffrouw Wellington. Mar guerite heeft liever niet, dat ik het vraag, maar ik vind, dat ik het wel moet doen. 't Is bovendien maar voor een paar uur en ik weet, dat u het niet erg zult vinden. Ziet u, Marguerite is jarig vandaag en dan is zij gewoon, het heele personeel mee naar de kermis te nemen in Loo, dat is een klein plaatsje een paar mijl verder aan de baai gelegen. Het is om een uur of tien afgeloo- pen en ik denk niet, dat u er aardigheid in zoudt hebben. Heeft u er iets op tegen dat we toch gaan? U bent hier absoluut veilig en wij zullen het niet te laat maken. Alles is van te voren al zoo geregeld en ik vind het minder prettig om het personeel teleur te stellen". „Maar natuurlijk niet". Webb lachte om de gretigheid, waarmede zij in het lokaas beet. „Natuurlijk niet", herhaalde zij. „Maakt u zich over mij maar niet bezorgd. Ik kan hier rustig blijven zitten tot ik te moe word en dan kan ik naar bed gaan". Marguerite scheen er niet veel voor te voelen. „Ik vind het niets leuk, zei ze, „ik vind het niets leuk om je alleen achter te laten. Het lijkt mij zoo sneu voor je". Zij hield op en was bang, dat ze haar protest een beetje te sterk had gemaakt. „Neen hoor, daar komt niets van in", zei Judy. „Ga maar gerust. Ik vind het wel prettig om eens alleen te zijn heuseh, dat is waar". Carlton Webb nam zijn kans waar. „Nu, kijk eens aan", zei hij, „dat vereen voudigt de zaak. En ik vind het wat prettig, dat we de bedienden nu niet af hoeven te zeggen". Judy viel neer in de kussens en sloot de oogen. Zij voelde zich te zwak om bang te zijn. Carlton Webb gaf Marguerite een teeken en zachtjes gingen ze samen weg. Later, het was zoowat vijf uur, kwam Marguerite terug om haar goeden dag te zeggen. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 9